MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad a voor n AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten Weekblad". e verkeerde opvatting t beginsel van arbeids' stemrecht niets anders ;n inzichten, wat ieder ambt, beroep, bedrijf de officier zijn dienst hebben daarnevens hun goed haar dagelij ksche laarnevens haar kiezers, als eenmaal de vrouwen e mannen, wel vrouwen komen te zitten, kiezers om alleen (fe uden te besturen, aeen moet wel het beginsel past en dit werk moet ren, die daarvoor geen ngehuwde in de eerste waarom wenscht de 3 maar, omdat zij nu le man willen hebben?" even. it juist, omdat zij zich omdat zij meent, dat taat, zoo ook hare in- naken der wetten, inzichten der vrouw ge- den man. niet dezelfde waarde man. Die waardeerinu haren arbeid in huis- ze nooit kunnen vero- heeft. op vertegenwoordiging g daarvan een oordeel in uwe welwillendheid lsta dus met deze en- icheiden aan te bieden, iele woorden over den irecht. opgericht om een ver benen, die wel het be- .aan, maar zich daarom optraden en do werk- eeniging voor vrouwen- jtta Jacobs.) elingen met pl.m. 1000 mannen en vrouwen maatschappelijk gebied 'ing hadden aangesloten, voor vrouwenkiesrecht ira. het propaganda maken jral ten doelhet ont voor het uitoefenen van het vrouwenkiesrecht n dun heen te drijven. op de volgende punten e rechten(in de ver- 3.) zitting houden dan 4 rieuwe inzichten in de de vereeniging zijn de slechts zelden bestuurs- lek (de vereeniging wel), zich uitdrukkelijk zich «suffragettes" te ont- en dit niet), telling gewekt te heb- mendaal en omstreken Nypels uitvoeriger zal hooren en overtuigd uwe afdeeling van den recht kunnen oprichten, in beleefden dank voor [it. E. C van Dorp. 2e jaargang ZATERDAG, 24 OCTOBER 1908 No. 43 Lii/halfonds. tuiging 'in haar geheel het geld offerden voor lank van een gelukkig Bhulpzame hand bieden Iw. nds. Ged. Oudegr. 63. n, 11 October 1908. je, na een verblijf van aar hersteld vertrokken, ir dat ik eerst nu kan man, betuig ik U mijn moeiten, en voor al de steed. Uitstekende vor- gen, waarvoor wij dan ank ook overbrengen medegewerkt en bijge- ihten. Hoogachtend, rolgt bandteekening). Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 loemendoabch (Mblad Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redhctie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van liet auteursrecht Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De B o s c h 1 a a n-q u e s t i e. L'hUtoire de repéte. Oud Bloemendaal beeft veel netelige laan-, bosch-, en oortgelijke questiën, zaken voor boeren, andere buitenlui juristen (de boer en de buitenman zijn wat hun grond etreft advocaten van huis uit) zeer belangwekkend. Een dier eigenaardige geschillen is, dat waarvan in de vorige raadsvergadering sprake is geweest: de questie van de Boschlaan. Deze laan loopt langs het woonhuis naast den heer Van npen, evenwijdig aan de Schoollaan, recht door naar de terzijde van de school van den heer Yzerman. vVij hebben vóór ons eenige oude oorkonden die den egeren stand van het geschil gedeeltelijk bloot leggen, ■t gemeentebestuur van Bloemendaal heeft blijkbaar reeds ..or 1872 beweerd, dat de Boscblaan openstond voor het tibliek verkeer. Althans de toenmalige aan de laan wonende ■eehouder P. J. Maas verkreeg 10 Augustus 1871 van iurgemeester en Wethouders op zijn verzoek om voor zijne voning aan de laan een hekje te mogen plaatsen vergun ning daartoe, mits de afstand van gevel en hek niet meer dan 80 nederlandsche duimen zou bediageu, onder meer op grond van deze overweging «dat de geringe breedte van «de boschlaan, ook in het belang van het openbaar verkeer «slechts eene zeer beperkte insluiting van grond te dier «plaatse gedoogt". Dezelfde of een hem opgevolgd aanwoner der laan schijnt later strafrechterlijk vervolgd en door den kantonrechter ver oordeeld te zijn wegens belemmering van het verkeer op de laan, althans uit oude papieren blijkt dat hij na 14 Decem ber 1872 als beklaagde in hooger beroep voor de arrondisse- ments-recbtbank heeft terecht gestaan en zich ongeveer als volgt heeft verdedigd: reeds vroeger heelt de burgemeester van Bloemendaal getracht rechten uit te oefenen op de Boschlaan, de toenmalige eigenaar heeft evenwel den ge meenteraad ingelicht en op zijn eigendom een slagboom ge plaatst zonder verzet van wien ook; ik zelf heb een deel der laan gekocht van mijn vader, die krachtens proces-verbaal van publieke veiling en toewijzing van 30 Maart 1864 de geheele laan in eigendom had verkregen, evenals alle eige naren van huizen in die laan, heb ik een particulieren nod- weg langs het eigendom van mijn vader verkregen, waaruit het privé-karakter der laan blijkt; had ik den nodweg on begaanbaar gemaakt, dan nog ware dit eene civiele questie tusschen mij en mijne buren en geen strafzaak. Tot zoover de beklaagde. (Wordt vervolgd Bloemendaal. Agenda Bloemendaal-Commando (afdeeling Volks weerbaarheid) Zondag 25 October 812 en 1 5 uur; jaarlijksche schietwedstrijd. 8 uurprijsuit- deeling in hotel «Welgelegen." Toegang voor leden met hunne dames. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de ge meente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadbuize te Over- veen, gedurende de maanden September, October, November en December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor van den gemeen!e-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van Politie, gelegen aan het einde van den Bloemendaalscüen weg, bij WUdhoef. 2 uur. Voetbalwedstrijd B. V. V. II Klein Haarlem II. Bloemendaalsche Gezelschapsbond. Zondag geen bijeenkomst. Woestduin. Zondag 25 October l1/^ uur. «Courses Woestduin". Haarlem. Brongebouw. Zondag 25 October 8 uur. Muziekver- eeniging van Post- en Telegraafbeambten De Postharmonie". Zestiende Feestconcert, met welwillende medewerking van het kwartet «Zanglust". Schouwburg. Zondag 25 October, Opera «Faust" aan vang 8 uur. Maandag 26 October. «De Groote Vlucht", satirieke komedie van Herm. Heijermans Jr. Aanvang 71/,; uur. Vrijdag 30 October Opera «Carmen". Aanvang 8 uur. Café Brinkmann. Woensdag en Zaterdag 8 uur. Repetitie van «De Meikoningin", dir. E. A. Cats. Voetbalwedstrijd Utrecht. Bloemendaal I D. O. S. Ambtelijke Mededeelingen. Men houde zfjn neigingen bedekt, hoeveel te meer hok zy n fouten De Burgemeester der Gemeente Bloemen daal brengt hiermede ter openbare kennis dat vanaf heden tot en met den 20sten Nov-mber d. a. v op de gemeente secretarie voor een ieder ter visie is nedergelegd een ontwerp- raadsbesluit met uitvoerige kaart of grondteekening, betref fende het leggen van een bouwverbod op een gedeelte van den grond gelegen aan de Kleverlaan en de Korte Kleverlaan. De Burgemeester voornoemd, Bloemendaal, 23 October 1908. w g.) A. Bas Backer. Zich bemoeien met de schande van enderen is een teeken dat men zelf reeds een bevlekte naam heeft. Binnenlandscli overzicht. Maandagmiddag had in een plechtige, openbare zitting van het amsterdamsch gerechtshof de installatie plaats van den nieuw benoemden raadsheer mr. F. A. Eggers, den opvolger van mr. S. Sleeswijk, door wiens plotseling overlijden deze vacture was ontstaan Mr. Sleeswijk is een jurist van beteekenis geweest en kon onder de kundigste raadsheeren gerangschikt worden. Hij heeft getoond in de beide kamers van het gerechtshof volkomen op zijn plaats te zijn, hoewel hij zich meer aan getrokken gevoelde tot het civiele recht. Om zijn groote ga ven. zijn zeldzamen ijver en zijn buitengewone werkkrRcht heeft men hem aan het gerechtshof leeren waardeerentot op het laatste toe was hem niets te veel. Dienzelfden dag is te 's Gravenhage op Oud Eik en Duinen, onder buitengewoon veel deelneming, het stoffelijk overschot van den heer J M. van Walsem, in leven hoofd directeur bij de registratie enz. aan het departement van financiën, ter aarde besteld. Verschillende sprekers, waaronder minister Kolkman en de oud-minister Rink, brachten den ontslapene hulde, roemende de groote gaven van zijn hoofd en hart. Bij het groote aantal dat H M. de koningin reeds bekleedt, heeft zij thans ook nog het bescherm vrou wschap van de «Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid" aanvaard. Als een teeken des tijds mag men wel het adres beschouwen hetwelk door het dagelijksch bestuur van den «Nederlandschen Hotelhoudeisbund" aan de tweede kamer is gericht, waarin de aandacht der kamer wordt gevestigd op den veel te zwaren druk der personeele belast.ng waar onder hotel-, restaurant- en koffiebuishouders, alsmede de houders van kokszaken gebukt gaan Zoo langzamerhand koint er eenheid in het prijzens waardig streven om op I Maart 1909 den honderdsten ge boortedag van dr. J P. Heye te herdenken, liet hoofd bestuur van het «Nederlandsch Onderwijzersgenootschap" besft, na hiertoe van verschillende zijden het verzoek te hebben ontvangen, thans een bijeenkomst uitgeschreven op aanstaan den Woensdag 28 October te 8 uur in hotel «American" te Amsterdam. Uitgenoodigd zijn: de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", het «Algemeen Nederlandsch Verbond'", de «Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde' de «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst", «Volks onderwijs", de «Vereeniging van Hoofden van Scholen', de «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" benevens eenige, belangstellende vereerders van den dichter, waaronder Heye's biograaf, de heer J. L. van Renesse te Arnhem Onder de joden te Amsterdam is den laalsten tijd een godsdienstige beweging gaande, die in haar soort veel overeenkomst vertoont met die van voor vijftig jaar onder de protestanten en die van den laatsten tijd onder de roomschen. Niets meer of minder dan een modernistische strooming, zegt De Hervorming, aan welk blad wij een en ander ontleenen. Een jong joodscb prediker, als zoodanig verbonden aan een godsdienstige vereeniging, treedt in ge bouwen buiten de synagoge op met een vrijzinnige prediking. Hij wenscht de oorspronkelijke mozaïsche beginselen, naar hij beweert, op te halen van onder het puin van forma lisme en letterknecbterij. Hartstochtelijk en scherp hekelt hij het zin- en geestelooze vasten en bidden, dat algemeen onder de joden van thans wordt aangetroffen en dringt el- op aan tot den eigenlijken zin dezer godsdienstige verrich tingen door te dringen. Zooals men ziet, wenscht hij zijn volk terug te brengen tot wat wij verstaan onder israëls profetisme. Een conflict met de kerkelijke ov -heden kon natuurlijk niet uitblijven. Hij werd eenige malen door den FEUILLETON. Van ons Grooter Nederland. In no. 5, 1ste jaargang, van dit blad schreven we, bij de bespreking van een uitgaaf van L J. Veen, te Amsterdam, getiteld: Luitenant-Generaal J. B. van Heutsz, «dat het voor een groot deel aan den tegenwoordigen gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië te danken is dat de geest der neder- landscne burgerij van de laatste tientallen jaren voor inzin king is behoed. Hij geeft het toonbeeld van den man die zichzelven naar boven werkt en daarin slaagt, omdat wat hij wil, ligt in den vooruit- en omboogstrevenden geest van den tijd. Verder dat niet genoeg kan worden herhaald (het is eene uitspraak van Van Heutsz): «dat de Atjehers zich nooit anders dan gedwongen zullen onderwerpen en dat slechts hij, die toont de macht te bezitten om zijn wil te doen eerbiedigen, de meester zal zijn, aan wiens bevelen zij zullen gehoorzamen." Er is geen andere keuze dan tusschen deze twee of uit Atjeh terug en dan allengs uit heel Indië terug, of van Atjeh gemaakt den gehoorzamen vazal, wiens welzijn men beoogt en zoo goed en trouwhartig mogelijk behartigt, tot hij in verre, verre toekomst rijp zal zijn om met het overig Indië onze bondgenoot te zijn in den strijd om be schaving en welvaart. Indië moet óns blijven. In den strijd in Indië sterken wij onsaan de toenemende welvaart in Indië heffen wij ons op de rechtmatige kritiek op onze fouten in Indië is ook hier een spoorslag om van moedig niet overmoedig, van kracht dadig niet baldadig te worden. Aan een onzer fouten in Indië, halfslachtigheid, heefr Van Heutsz een einde gemaakt. Hoe van 1889 af Van Heutsz in allerlei rang en functie, hoewel telkens achteruitgeduwd, onverzettelijk om een nieuwen koers gestreden heeft, en eerst negen jaar later door de toenmalige regeering in de gelegenheid is gesteld zijn volle energie in de goede richting van rustelooze werkzaamheid, gepaard aan werkzaam beleid, te ontplooien, is bekend." Nu trok dezer dagen een artikel van de hand van den lieer Maurits Wagen voort, voorkomende in de N. Crt. van 18 October 1.1, onze aandacht. De correspondentie, gezonden uit Makassar d d. 26 Augustus 1908, trof ons zoodanig, dat we meenen onzen lezers een dienst te bewijzen door het lezens waardige stuk in zijn geheel in dit weekblad te plaatsen. «Indien Makassar en Zuid Celebes een goed gemiddelde aangeeft van onze buitenbezittingen, dan mist men het recht over onzen kolonialen arbeid mee te spreken, wanneer men dien enkel van Java kent. 't Is waar, dat ons volk, kolo niale mogendheid onder de grootste, tot op een dertig jaar geleden met zijn buitenbezittingen zoo goed als niets gedaan heeft, zoodat er allengs overal chaotische toestanden heerschten, waarin de nederlandsche naam een bespotting, het neder landsche gezag een aanfluiting en de nederlandsche lafheid een gevaar voor geheel ons koloniale rijk was. En waarlijk, dat wij deze vruchtbare landen hebben kunnen verwaar- loozen en tóch behouden tot in den tiid, heden, dat de nederlandsche natie zich zelf- en schuldbewust, haar plicht indachtig is geworden, bewijst wel, dat er niet onkel een god is voor dronkaards, maar ook voor slapende natiën. Nederland is ontwaakt, is aan het werk begonnen, dat het te lang had verzuimd, en er is eindelijk schoonmaak gehouden in de Augias-stallen, die wij de buitenbezittingen noemen. Het is goed, dat dit nu herdacht wordt, het nederlandsche volk, met de klassieke ondankbaarheid If het toonde jegens al zijn groote dienaren, bezig is d. teekenis te verkleinen van den gouverneur-generaal Heutsz. Hij is de man, die wat nederlandsch is op de bui tenbezittingen opnieuw tot eere heeft gebrach' bij is de man die voor deze rijke eilanden den dageraad heeft op geroepen hij is de man die het mogelijk heeft gemaakt, dat een Nederlander op Zuid-Celebes kan komen zonder schaamte en zonder gevaar er beleedigd te worden. Teruggekomen van een veertiendaagsche reis door het binnenland, breng ik de getuigenis mede, dat hier geen Nederlander is, militair of burger, die voor den gouverneur- generaal Van Heutsz, voor het deel dat hij aan het werk op Celebes draagt, niet volkomen eerbied koestert Zich houdende buiten de ellendige twistvragen, die Atjeh heeten, zegt men hier: dit heeft Van Heutsz voor Zuid-Ceiebes gedaan, en het is een groot en het is een goed werk. Zeker, hij niet alleen hij werd geholpen, door dat gedeelte van het nederlandsch- indische leger, officieren en minderen, aangewezen om het ver zamelde vuil van een halve eeuw, lafheid geworden lank moedigheid, voorgoed weg te bezemen. Hij beeft een arbeid

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1