2ot Met de agitatie voor de bewuste drie ontslagenen te Amsterdam loopt het op haar einde. Maandagavond zijn te Amsterdam 3 protestvergaderingen in verschillende lokalen gehouden, die beschouwd kunnen worden als de laatste groote stuiptrekkingen der beweging. Keeds van den aanvang af stuitte het comité van zes, belast met de zgn. verscherpte actie", op moeilijkheden, doordat de Federatieve Bond van gemeentewerklieden oppo sitie voerde, in hoofdzaak tegen de keuze der sprekers. Moreel heeft de Federatieve Bond feitelijk nooit medege werkt, en indien men niet rekening had gehouden met de vernietigende gevolgen, die een afscheiding gedurende de eerste actie zou gehad hebben, dan ware een scheuring reeds vroeger voorgekomen. Deze kan thans met zekerheid voor een der eerstvolgende dagen worden aangekondigd, niet omdat de onpolitieke gemeentewerklieden geen sympathie zouden hebben met de ontslagenen, doch wel omdat zij zich niet kunnen vereenigen met de inmenging van de politiek in deze beweging, soms op een wijze, die ook zekere ver wijdering heeft gebracht tusschen enkele leden van het comité. Of het comité na de afscheiding van den Federatieven Bond nog over de kracht zal beschikken, zijn actie voort te zetten, betwijfelen wij sterk. Zelfs het recht kan niet in eere blijven, als het niet ook als recht zich toont. Met fle conferentie der groote mogend- Buitenlandscll heden over de Balkan-evenementen schiet Overzicht. het nog niets op. Bulgarije heeft ge probeerd onder de hand met Turkije tot een schikking te komen, maar daar dit nieuwbakken Czarenrijk geen geld heeft en Turkije de achterstand van de rumelische schatting betaald, en de geheele jaarlijksche schat ting wil gekapitaliseerd hebben, zoo doet Bulgarije alsof deze eisch van Turkije al zeer onbescheiden is, en spreekt weder om zich met de wapenen te zullen verzetten. Schadever goeding voor den geroofden spoorweg te betalen, vindt Bulgarije iets zeer overdrevens, zoodat de speciale gevol machtigden weder te Sofia zijn terug gekeerd. Turkije legt zich neer bij het tot koning- of Czarenrijk uitroepen van Bulgarije, maar kan uit den aard der zaak in de finantieele zijde van de kwestie niet berusten. Eene conferentie kan in deze evenmin weinig heil brengen, alleen als door de mogend heden de voorwaarde wordt gesteld, eerst Turkije betalen en dan erkenning van Bulgarije als koninkrijk.Servië slaat eveneens een hoogen toon aan, en wil schadeloos gesteld worden, dat het in zijne plannen om Bosnië en Herzegowina toebedeeld te krijgen, gedwarsboomd is door Oostenrijk. Koning Peter wordt hoe langer hoe meer in het nauw ge bracht door de twee partijen in het leger, die eerst zich heeten te zullen verzoenen, maar thans vijandiger dan ooit tegenover elkaar staan. De kroonprins is op reis naar St. Petersburg en met veel luister en kanonschoten uit geleide gedaan. De o o s t e n r ij k s c h e oorlogschepen houden op de Donau steeds oefeningen en wel dicht bij Belgrado, dit prikkelt de Serviërs zeer, die evenwel moediger zijn met hun mond, dan met hun daden. Oostenrijk wil wel aan een conferentie deelnemen als er niet over Bosnië en Herzegowina gesproken wordt, terwijl Rusland de Dardanellen-kwestie wil geregeld hebben, waarvan Turkije en Engeland niets willen weten. Zooveel hoofden zooveel zinnen Aan Turkije dat eerst erg ingenomen was met de conferentie, begint het nu duidelijk te worden dat een onderlinge schikking met Bulgarije en Oostenrijk nog vel het voordeeligst zal wezen, daar, als de groote mogend heden aan het confereeren zijn over Turkije en de Balkan Staten iedere mogendheid die er aan deelneemt, voor zijne moeite wil beloond worden, en men nu eenmaal gewoon is, om Turkije het gelag te laten betalen. In Klein Azië worden troepen gemobiliseerd. Iswolski, de minister van buitenlandsche zaken in Rusland, is nog steeds aan het reizen tusschen Weenen, Londen, Parijs en Berlijn, diens taak is eene ondankbare, daar hij voor Rusland de Dardanellen-kwestie wil opgelost hebben, met Engeland goede vrienden moet blijven (om aldaar eene leening te plaatsen) en de Slavische volken op het Balkan eiland niet tegen zich moet maken, omdat deze in Rusland nog steeds de groote beschermer zien van het Slavendom. Duitschland is ook in eene valsehe positie, daar het zijn bondgenoot Oosten rijk moet ontzien en toch ook een wit voetje wil hebben bij Turkije, omdat het economisch daarbij wel vaart, en bij den nieuwen koers terrein heeft verloren ten voordeele van Engeland, dat zijn ouden aard van boven alles koopman te zijn, niet kan verloochenen. De engelsche kooplieden hebben dadelijk bij de duitsche en oostenrijksche afnemers in Turkije partij getrokken van de algemeene ont stemming tegen deze bondgenooten, en zullen de nieuwe afnemers niet spoedig weer loslaten. Zooals men ziet is er nog te over brandstof aanwezig, en kan één vonk alles doen ontbranden, te meer nu de bluschmiddelen in zoovele handen zijn, die de een meer, de ander minder er belang bij hebben dat, wanneer de brand is uitgeslagen, dezen niet te spoedig te blusschea,, Rusland heeft twee regimenten Kozakken saamge trokken bij de persische grens, om, in geval russische onder danen in Tabris worden beleedigd of in gevaar gebracht, dadelijk de grenzen te kunnen overgaan. Zooals men zich herinnert, zijn de nationalisten (door den shah opstandelingen genoemd) in Tabris de baas en is zulks een doorn in het oog der reactionaire Russen, die den shah in zijn optreden steunen, beangst zijn, dat de nieuwere turkisehe denkbeelden ook in Perzië zullen wortel schieten en het dan met hun invloed in Perzië gedaan is. tIn Zwitserland zijn de verkiezingen voor den nationalen raad afgeloopen, de socialisten hebben een aantal zetels verloren, ten koste van de radicale partij, die tusschen de conservatieven en socialisten in staat. Alles blijft dus in Zwitserland bij het oude en de schrik voor het roode spook is gelukkig voorbij in dit zoo voorbeeldig bestuurde land, waarvan de spreuk «wir wollen sein ein einzig volk von Brüdern," niettegenstaande verschillende godsdiensten en talen aan alle volken ten voorbeeld mag gesteld worden. Noorwegen is met zijn ministerie aan het sukke len daar een der ministers leverancier is van het rijk en dit natuurlijk niet gaat, terwijl de titularis moeilijk kan gemist worden. De zaak is nog niet in het reine en zeer onaangenaam voor den jongen koning, die anders veel tact blijkt te bezitten om met zijne radicale onderdanen om te springen. De verwarde zaken van den ex-minister Alberti in Dene marken worden langzamerhand ontward; het blijkt meer en meer dat het deficit veel grooter is dan eerst werd ver wacht en het moeite zal kosten om den Boerenleenbank op de been te houden. Tusschen de hofpartij en de streng-orthodoxe partij is het tot een scheuring gekomen. De nieuwe koning heeft een anderen hofmaarschalk benoemd. Clemenceau heeft in Frankrijk in plaats van den heer Thompson een ander burger gevonden, Picard, (bekend als groot organisateur), om het departement van marine te besturen. Picard was de man die de vorige wereld-ten toonstelling in Parijs in elkaar zette en dit met veel succes. Het fransche publiek vermaakt zich erg met het feit, dat Clemenceau, toen in der tijd nog een journalist, (die zich ergerde dat Parijs zoo onderste boven werd gezet door de tentoonstelling), dien zelfden Picard goed vond voor galg en rad en hem nu in zijn ministerie opneemt. Het kan verkeeren, zoude Breêro zeggen. Gelukkig voor Clemenceau dat de gemoederen thans zoo vervuld zijn met den Balkan, zoodat men over Marocco niet veel verneemt en de Fran- schen daar nu vrijer hand hebben. In Marocco heet het nu weer dat Abdul Azis door een paar stammen tot sultan is uitgeroepen de beesten in de weide, zooals Wolff zegt, begrijpen niets van den spoor weg die hun landen voorbij snelt. Zoo ook kunnen wij Europeanen ons geen denkbeeld vormen van een land, waar steeds verrassingen aan de orde zijn en de meest tegen strijdige gebeurtenissen elkaar verdringen. 4 November is in Amerika de groote dag, beslist zal dan worden Taft of Bryan president der machtige repu bliek; al de ministers van Roozevelt zijn er op uit om Taf's candidatuur te steunen. Taft zelve is geheel op van 1 de groote verkiezingveimoeienissen, terwijl Bryan een sterker constitutie schijnt te hebben en met het grootste gemak uren achtereen spreekt, om dan weer met een trein of auto ergens anders heen te snellen en daar met hetzelfde gemak verder te spreken, alsof hij zoo pas zijne campagne begonnen was. De eigenzinnigen toonen hun laag standpunt door tegen te spre ken in weerwil van de waarheid, en te stryden in weerwil van hun eigen belang. Rura-crliikfl Stanfl Van Donderdag 22 October Bui geil ij ke fctand. tot Donderdag 2g October. Bevallen; M. Lodeweegs—Drommel, d.M. A. Koele- meyKol, z.; T. OffenbergVan der Veer, d. Ondertrouwd: J. W. Waalewijn en J W. Gerritse H. van der Fange en A. C. Vroom. Overleden: A. Hoogkamer, 39 j.; J. C. Nieuwpoort, 18 m.; C W. H. van der Laan, 46 j overleden te Mee- renbergD. M. Ligthart, 66 j. Wie zichzelf behaagt zal nooit anderen behagen. Nederland en Venezuela. Diversen. De tweede Nederlandsche nota. De Telcyraaf van Woensdagavond bevat den voll&digen tekst der Nota vaG 3 September j.l. door onze regeering aan de venezolaansche gericht. De redactie geeft in een inleidend woord te kennen, dat, nu het antwoord van de venezolaansche regeering door Reuter in groote trekken bekend is geworden, er h.i geen bezwaar meer bestaat om, gelijk zij schrijft, tot publicatie over te gaan van de bedoelde Nota, welke reeds langer dan een maand bij haar in porte feuille berust. Terwijl de Frankjurter Zeitung reeds eenige dagen na de verzending het buitenlandsch publiek met den korten inhoud bekend maakte, meenen wij, dat ook het neder- landsch publiek recht heeft kennis te nemen van hetgeen door onze regeering ten deze is geschreven. Zonder alsnog een oordeel over deze Nota uit te spreken willen wij de aandacht van den lezer op enkele punten vestigen. Ten eerste zij opgemerkt, dat de inhoud der Nota vrij wel overeenkomt met de mededeelingen, vroeger door den correspondent der Frankf. Ztg. gedaan. Er mag echter woiden geconstateerd, dat de toon, door onzen minister aangeslagen, een andere en niet zóó «in schikkelijke" is als uit die mededeelingen scheen te blijken. Hoewel de minister het curaijaosche opstootje zegt te betreuren, worden in de betrekkelijke paragraaf geen for- meele verontschuldigingen aangeboden, wordt ook geen andere reparatie voorgesteld dan alleen wat betreft het herstellen der schade door het verloren gaan van het wapenschild van het consulaat veroorzaakt. Ter dege wordt gewezen op het uittarten der menigte door consul Lopez, welke tot de be toogingen aanleiding gaven en op het alleszins voldoende optreden der curaijaosche autoriteiten. Omtrent het incident De Reus wordt in hoofdzaak ver wezen naar de vorige Nota. Da overige grieven van Venezuela worden op hoffelijke doch besliste wijze afgewezen, daarentegen wordt met klem opgekomen tegen de buitengewoon onhoffelijke wijze, waarop bij het laatste bezoek der Gelderland alle gemeenschap met den wal werd geweigerd. Wat de grieven van Nederland tegenover Venezuela be treft, wordt een zeer bescheiden plaats in de Nota ingeruimd aan de aanhouding van nederlandsche schepen. De minister wil hier «geen bepaalde grief van maken." Enkel tegen het opbrengên der vaartuigen en het aanhouden der bemanning wordt geprotesteerd. Als hoofdgrief tegen Venezuela worden aangevoerd de maatregelen door Castro genomen om de scheepvaart van Curaqao te bemoeilijken. Opmerking verdient de zinsnede waarin de minister betoogt, dat „streng formeel opgevat, die maatregelen de binnenlandsche aangelegenheden van Venezuela betreffen" maar dat zij van «zoo weinig vriend schappelijke gezindheid en van zulk een geringschatting van de belangen van Hr. Ms. onderdanen getuigen" dat de re- geering daar wel aanstoot aan moet nemen. Het ontnemen van het exequatur aan de nederlandsche consulaire ambtenaren wordt verder gebrandmerkt als «een daad, die van geen regeering in vollen vredestijd kan ver wacht worden." De minister stelt vervolgens de nederlandsche grieven tegenover de venezolaansche, waarbij hij het groote onder scheid in hun wederzijdsch karakter op den voorgrond brengt. Nederland, zegt hij ten slotte, is tot een minnelijke op lossing bereid. Maar als bewijs van waardeering van deze zoo tegemoetkomende houding «vertrouwt" hij, dat Venezuela tot de onverwijlde intrekking van het dekreet van 14 Mei zal overgaan. In de slotalinea wordt eindelijk verklaard, dat, mocht bedoeld decreet met 1 November niet ingetrokken zijn, Nederland zich van de verplichtingen van het protocol (be treffende den uitvoer van wapenen) ontslagen zal rekenen en «zich een algeheele vrijheid van handelen" voorbehouden, «waarvan de verantwoordelijkheid uitsluitend ten laste van president Castro" zou komen. In elke zaak terstond het goede opmerken, is het voorrecht van een goeden smaak. De raad vergaderde Donderdag 's na- (Jeineentebestuur. middags te 2 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer Rouwens. Voorzitter de burgemeester. 1. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. 2. Uit de ingekomen stukken bleek dat de heer J. C. de Vries zijn benoeming tot onderwijzer aan de gemeente school te Bloemendaal aanneemt. Een verzoek van jhr. de Jonge van Campens Nieuwland om salarisverhooging werd aangehouden tot de begrooting. De minister van waterstaat deelde mede dat het hulp- telegraaf- en telefoonkantoor te Vogelenzang zal worden opgericht zoodra daartoe, in verband met meerdere aan vragen, gelegenheid bestaat. 3. 4 heeren, tevens bestuurders van den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling vroegen de beschik king over den vijver in Duin en Daal voor ijsvermaak; aan die heeren werd die beschikking na eenig debat over het bedrag van de verplichte jaarbijdrage der leden ge geven, mits die bijdrage door de leden zelf bepaald wordt met een kleinst bedrag van f0.2 5. 4. De vorm van het volgens de woningwet aan onbe woonbaar verklaarde woningen aan te brengen teeken werd door den Raad vastgesteld. 5. De heer Van Waveren te Den Haag, eigenaar vai: grond gelegen langs den Zand voorter weg, verzocht een door hem aangelegden doch onnut bevonden weg af te mogen sluiten en ontslagen te worden van het onderhoud Dit werd toegestaan, mits de beharding wordt opgebroken en verwijderd. 6. Eene meer dan de bestaande in overeenstemming met de gemeentewet zijnde verordening tot invordering dei reinigingsbelasting werd aangenomen; men zal nu niet meer kwijtingsbewijzen van den gemeente-opzichter ontvangen, maar van den gemeente-ontvanger. 7. Door B. en W. werd nu ter tafel gebracht een voor stel om in 3 wintermaanden de electrische straatverlichting op de hoofdwegen ook des ochtends van half 6 tot half 8 te doen branden ten behoeve van hen die zich dan naar hun werk begeven. Dit voorstel werd op aandringen van de heeren Koolhoven en Bispinck aangehouden omdat de strek king niet rauwelijks was te overzien en opdat B. en W. de gevolgen nader konden overwegen. 8. Alsnu kwam in behandeling de begrooting over 1909 sluitende met een cijfer in ontvangst en uitgaaf van f 140800.—. (In ons vorig nummer zijn bij de daar afgedrukte cijfers twee fouten ingeslopen: le is het daar genoemde bevolkings cijfer van 7408 niet üet cijfer van 1 Jan. 1909 maar dat van 1 Jan. 1998, terwijl het overschot van f 17700.94' niet ontleend is aan de in Maart 1908 gesloten leening van f 84000 maar aan den laatst afgeloopen dienst 1907). Wij zullen niet alle posten vermelden, doch slechts een greep doen uit de beraadslagingen. Bij de algemeene beschouwingen sprak alleen het lid Tideman, die herinnerde aan zijn in den vóórzomer gedaan verzoek bij de begrooting iets te vernemen over de toekomst, met opsomming der te verwachten uitgaven en een voorstel tot verdeeling daarvan over verschillende jaren, z.i. was het billijk na de inmiddels plaats gehad hebbende wijziging in het dagelijksch bestuur dien eisch voorloopig niet te handhaven. De uitgaaf-posten werden daarna het eerst behandeld. Het verzoek van den gemeente-ontvanger om hoogere jaarwedde werd aangehouden tot B. en W. ook met een voorstel tot wijziging der jaarwedden van den burgemeester, de wethouders en den secretaris kunnen komen. Een voorstel van den heer Tideman om de behandeling van de door B. en W. voorgestelde verhooging der jaar wedde van den gemeente-architect van f 400 op f 600 aan te houden tot zijne instructie in behandeling kwam, werd na bestrijding door de heeren Bijvoet, Bispinck, De Waal Malefijt en den voorzitter door den voorsteller niet ge handhaafd. Bij den post onderhoud van vaarten bracht een der leden het onderhoud der Brouwersvaart ter sprake en den slechten toestand der los- en laadplaats ter hoogte der woning van den heer De Waal Malefijt; deze erkende de juistheid der griefde burgemeester meende dat er niet veel aan te doen viel, daar Haarlem een en ander onderhoudt. Het bedoeld lid gaf te kennen, dat de haarlemsehe ingezetenen en dus die gemeente belang hebben bij een behoorlijke losplaats aldaar, zoodat een verzoek aan Haarlem tot verbetering zeker zou worden ingewilligd; desnoods kon men in uitzicht stellen later geene bijdrage in de kosten van het onderhoud meer te zullen geven. De heer C. J. Roozen bracht hierbij den slechten toestand der Rampelaan ter sprake, deze laan was volgens den voor zitter geheel verkeerd behard. Eene verhooging van den post jaarwedden der politie werd goedgekeurd in verband met het aanstellen van een tweeden politiebeambte voor den Aerdenhout. De kosten der openbare verlichting zijn op f 10.000. geraamd. De burgemeester deelde mede, dat nu nog een toestand van overgang bestaatvoor rekening van den fabri kant Philips wordt een proef genomen allengs in 170 lan taarns met zijn nieuwe lamp van 50 N.K., slaagt deze proet met een jaar dan zullen lampen van dit soort als stelsel worden aangenomen. De heer Koolhoven had vernomen, dat deze soort lampen snel verminderen. De voorzitter zeide, dat dit geregeld wordt nagegaan. De heer De Waal Malefijt becijferde de verbrandingskosten op 1 cent per lamp per uur. Op de begrooting kwam geen post voor onderhoud en huisvesting der politiehonden, deze posten werden, de laat ste na verdediging tegen den heer Bispinck door den heer De Waal Malefijt, alsnog onder de uitgaven gebracht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2