240 in verband niet zijn reis naar Ned. Indië tot het samenstellen van een werk over de indonesisehe stammen. Ook de heer Mr. Lorentz gaat in 1909 van huis en wel om zijn het vorige jaar afgebroken ontdekkingstocht in N. Guinea voort te zetten. Het regeeringscrediet van j 20.000.ter subsidieering van wetenschappelijke reizen zal worden gebezigd om hem die kostbare reis mogelijk te maken. Blijkens de memorie van toelichting tot de indische begrooting heeft de gouverneur-generaal er krachtig op aangedrongen aan het subsidie deze bestemming te geven, aangezien het van groot belang is, dat de voortzetting van bet werk op N. Guinea zooveel mogelijk door dezelfde per sonen, die er reeds aan deelnamen, geschiede. In Amsterdam zijn dezer dagen bij den gemeente lijken gezondheidsdienst fiets-braneards in gebruik gekomen, nadat verschillende proeven de goede bruikbaarheid dezer lichte, gemakkelijk bestuurbare en practisch ingerichte voer tuigen hadden bewezen. Een goed voorbeeld voor andere gemeenten Uit Den Haag bereikt ons het bericht dat krachtens eene overeenkomst de Haagsche Tramweg-Maatschappij van de Staatsspoorweg-maatschappij met ingang van 1 Januari heeft overgenomen de exploitatie van de stoomtramlijn Den Haag Scheveningen voor het plaatselijk personenverkeer, en zulks totdat de electrische tractie gereed is. Het goederen vervoer in het algemeen, zoomede het personenvervoer van de aansluitende treinen, verblijft echter nog tot zoolang aan de SS. In Onze West lezen wij dat sedert op 28 Maart j.l. met de wekelijksche verscheping van bacoven werd aange vangen, in totaal zijn uitgevoerd 57.998 bossen van 9 of meer banden, 47.681 bossen van 8 handen 28.188 bossen van 7 handen, totaal 133.817 bossen. Door de United Fruit Company" is hiervoor betaald f. 58.040.67 Twee belangwekkende figuren zijn uit de schilders wereld heengegaan. Het zijn de kunstschilders P. Egmond en H. W. Janzen. Eerstgenoemde overleed op 44-jarigen leeftijd, de tweede was 53 jaren oud geworden. Het verlies is groot, omdat beiden reeds zoo herhaaldelijk getoond had den met hun palet te kunnen tooveren. Was de heer Egmond een veeschilder, die een donkere koestal met wat hieraan verwant is, tot, zijn lievelingsonderwerpen maakte, het genre van den heer Janzen was het schilderen van schepen, en vooral van groote stoomvaartuigen. Hij was o. ra. lid van commissies die in het buitenland over de belangen van nederlandsche kunstenaars hadden te waken en heeft als zoodanig herhaaldelijk goede diensten aan zijn hollandsche vakbroeders en kunstenaars op ander gebied bewezen. Dat 't moeilijk gaat het iedereen Daar den zin te ma ken, zien wij aan het verlangen der jagers naar buiig weer. In Friesland wordt geklaagd over de slechte vangst en voor al hazen worden er weinig geschoten, uit moet zijn oorzaak daarin hebben dat dit wild door het mooie weer z. g n «ruig" zit, dat wil zeggen, het blijft in de bosschen en is slecht onder schot te krijgen. Van de nieuwe postzegels van 15 en 20 cent lezen we dat ze resp gedrukt zullen zijn in rood met blauwe, en in lila met groene omlijsting. De zegels zullen aan de post kantoren eerst worden uitgegeven, nadat de op de kantoren aanwezige voorraden eenkleurige zegels van bedoelde waar den zuilen zijn uitgeput. Door den tweekleurendruk van deze zegels zullen de veel voorkomende vergissingen met postzegels van 74 resp. 22| cent worden voorkomen. In de maand October zijn in de haven van Hamburg aangekomen 1407 schepen metende 982, 889 ton, tegen 1502 schepen metende 1.105,333 ton in October 1907. Er is dus een vermindering van 95 schepen en 122,444 ton. De cijfers van de haven beweging over de eerste tien maanden van 1908 en 1907 zijn (met herleiding van de antwerpsche cijfers, waar een andere tonnenmaat gebruikt wordt) N. Waterweg Antwerpen Hamburg Schepen Ton Schepen Ton Schepen Ton 1908 7459 8.016.399 5135 7 911.112 14184 10.18681 1907 8442 9 023 115 5238 7.915.872 14184 10.234 055 Verschil: -983—976.716-103 4760 0 52 374 De havenbeweging van Antwerpen over de eerste 10 maanden van 1908 omvat dus 135.287 ton minder dan die voor den N. Waterweg over hetzelfde tijdvak, terwijl het verschil ten nadeele van Antwerpen over de eerste negen maanden 53.694 ton bedroeg. De wtjze stait altijd aan de zijde van 't recht, nooit aan die van de hartstocht, hetzy dan aanstonds, of later by nadenken; want is de tegenstander dom, dan zal hy, in 't zelfde geval, ook van weg veranderen en aan de andere, das slechtere, zyde gaan. Frankrijk'. Een belangrijk wetsont- Bllitenlandseh werp is door den ministerraad vastge- OVerzicht. steld, n.l. dat op de overneming van den Orleans- en den Westerspoorweg. Jaarlijks zal door den staat, tot 1956 toe, aan de Wester spoorwegmaatschappij 11,550,000 francs betaald worden, benevens alle lasten van het maatschappelijk kapitaal en der leeningen. Van de Orleans maatschappij neemt de staat een aantal lijnen over en betaalt hiervoor aan vergoeding voor garantieschuld 219,000,000 francs. Een van de stichters van het fransch-russische ver bond, generaal Moulin, militair-attaché te St. Petersburg, is op 57-jarigen leeftijd overleden. Clemenceau heeft zich door de bekende Dravailzaak niet van zijn stuk laten brengen, doch zijn roer een tik naar links gegeven. Dit schijnt echter niet uit vrije be weging te zijn geschied, daar bet er wel wat op lijkt, dat hij voor zijne socialistische collega's gezwicht is, uit vrees van bij gelegenheid de medewerking der linksche elementen van zijn meerderheid te moeten derven. Is dit werkelijk zoo, dan is de homogeniteit van 't kabinet reeds een weinig verzwakt door 't heengaan van Thomson niet meer wat ze vroeger was. Hiermede wil evenwel volstrekt niet ge- zegd zijn, dat het ministerie geen levensvatbaarheid meer bezitten zou Integendeel. Zij die Clemenceau kennen, weten dat het niet onmogelijk is dat hij nog lang door de moei lijkheden heenzeilt, juist door het nu eens rechts dan links draaien van het stuurrad. De kamer van inbeschuldigingstelling heelt Benard en Courtois naar de jury verwezen, onder beschuldiging den moord te hebben gepleegd op den bankier Rétny. Duitscbland. De groote opzienbarende zaak omtrent het veldtochtplan is al weder aan het doodbloeden. De groote bladen hebben het hunne er van gezegd; de questie is van alle kanten bekekende keizer heeft het getal dergenen die Duitschland's politiek met een wantrouwend oog gadeslaan zeer vermeerderd, en daar blijft het, tenminste voorloopig, dan ook bij. Het wachten is nu op het 4-tal interpellatiën, die de opening van den rijksdag met zich heeft gebracht. De herziening der rijksfinanciën kost heel wat hoofd brekens. Het officieuze blad de Nordd. Allg. Zig. zegt hiervan, in een tweede aan dit onderwerp gewijd artikel, dat de in de toekomst te sluiten leeningen volgens bijzondere op dit punt vast te stellen beginselen in 30 jaren afgelost zullen worden. Uitgaven voor improductieve doeleinden zullen zoo mogelijk niet meer uit leeningen bekostigd worden; blijkt dit niet mogelijk, dan zullen zulke leeningen in 22 jaren afgelost, worden. Gelukt het op deze wijze de rijksschulden op intensieve wijze te delgen, dan is evenals in andere lan den stijging van den koers der rijksleeningen te verwachten. Het duitsche land zal dan bevrijd zijn van den zwaren last rente te moeten betalen voor improductieve doeleinden en met een hersteld crediet de eischen der toekomst kunnen bevredigen. In den ballonwedstrijd om den Gordon Bennettprijs «der Lufte" heeft het prijsgerecht den eersten prijs toegekend aan den zwitsersehen ballon «Helvetia", den tweeden aan den engelschen ballon Banshee" en den derden prijs aan den belgischen ballon «Belgica". Engeland. Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de overneming van het gebied der oude Oost-Indische Compagnie door de kroon, heeft koning Eduard een bood schap gericht tot de vorsten en volkeren van Indië, die on der de britsche heerschappij leven. Daarin verklaart hij dat het de eerste plicht der regeering is om alle samenzwee ringen, die eiken waren Indiër een gruwel zijn, met streng heid tegen te gaan verder wordt er in aangekondigd een uitbreiding langs grondwettigen weg van de vertegenwoor digende instellingen in de naaste toekomst, alsmede een amnestiebesluit.. De conservatieven hebben bij de gemeenteraadsverkie zingen die jl. Maandag in Engeland en Wales plaats hadden een groote overwinning behaald Conservatieven en unionisten wonnen 118 zetels, de liberalen 31, de arbeiderspartij 11, de socialisten 9 en de independenten 4. Te Manchester en Oxford zijn twee vrouwen tot gemeenteraadslid gekozen Servië. Men mag thans, na de gebeurtenissen der laatste dagen, aannemen dat het zwaartepunt der oostersche quaestie zich weder een6 heeft verplaatst en wel naar de russische hoofdstad. De eerste pogingen die Servië beproefd heeft om den steun der grooten dezer aarde te verkrijgen zijn niet naar wensch geslaagd, hoewel hiervoor moeite noch kosten gespaard zijn. Vooral op den politieken steun van Engeland had Servië zeer groote verwachtingen gebouwd, en dit te meer toen het bericht de rondte deed, dat dit land pogingen deed een toenadering tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije te verijdelen. Ook op Italië en Duitschland had Servië gebouwd, doch dit even vruchteloos gedaan als op Montenegro. De oud-minister van oorlog en gouverneur van den vermoorden koning Alexander, de gepensionneerde generaal Jowan Misjkowitsj, is aan longontsteking overleden. Marokko. Een der krachtigste verdedigers van de zaak van Moelai Hufid, de caïd El Glaoei, is aan een kanker achtige ziekte overleden. Vooral in den laatsten tijd heeft Glaoei, die de eerste was die tegen Abdul Aziz opstond, een groote rol gespeeld. Spreken de fransche ochtendbladen waarheid, dan zijn alle mogendheden het thans eens over de waarborgen, die van Moelai Hufid worden gevraagd voor zijn offieieele er kenning als sultan van Marrokko. Portugal. De monarchisten hebben bij de gemeente raadsverkiezingen te Lissabon een nagenoeg volkomen over winning behaald. Amerika. Taft is president geworden en treedt in Maart van het volgend jaar in functie. De arme Bryan die zoo zoet jesaan op den «eeuwigen" candidaat gaat lijken, kon het zoo vurig begeerde aantal stemmen weer niet halen Hij is danig door den «presidentskoorts" aangetast geweest en waarschijnlijk nóg niet genezen. Oostenrijk. De regeering heeft bij het huis van afge vaardigden een wetsontwerp op de sociale verzekering ingediend. Bulgarije. Bij duitsche firma's heeft dit land 300 wa gens en 8 locomotieven besteld. Er zijn in het menschelyk verkeer orkanen en stormen van hartstocht. Van Donderdag 29 October Burgerlijke Stand. tot üonderdaB 5 §0 vember Bevallen: C. M. Prenenvan Scbie, z M. M. Kor- stanjede Visser, d.A. M. C. Lensen van Tongeren, d. J. S. van BeusekomMeder, d. Ondertrouwd: G. M. Groenendijk en A. C. van Kleeff E. B. Dalman en F. van Koetsveld. Overleden: A. H. F. Bredemeijer, 17 j. Overleden te Meerenberg: A. Heijne, 84 j. A. Wolf, 52 j. Openhartigen worden bemind, maar bedrogen. Als een beschamend bewijs ook voor vele Diversen. onzer hollandsche vakvereenigingen mag wel het rapport beschouwd worden dat een deputatie van fransche arbeiders heeft uitgebracht over een studiereis die zij naar Engeland hebben gemaakt. Deze reis werd gemaakt op voorstel van minister Viviani en wat de fransche werklieden in het «land der vrijheid" het meest trof waren de vrijwillige tucht en eenheid onder de trade- unions. De werkstakende katoenwerkers hebben een secretaris, die tegenstander is van stakenmen werpt zelden het be stuur eener vakvereeniging omver: het gezag van den pre sident wordt altijd geëerbiedigd. Wat de franschen vooral verbaasde was de nationale geest die onder de engelsche vakbroeders heersekt. In de arbeids beurs te Manchester werd op de gezondheid van koning Eduard gedronken. Dit was ongehoord! Niet alleen de ge zondheid drinken van een koning is in Frankrijk ondenkbaar, maar men kan zich zelfs niet voorstellen, dat in de parijsche arbeidsbeurs een toost op Fallières werd uitgebracht. En wat Clemenceau betreft zou men, naar een fransck blad opmerkt, nog liever uit zijn schedel drinken. De betrekkingen tusschen werklieden en patroons zijn in Engeland meer diplomatiek van aard dan in Frankrijk. Men is daar veel langer aan vrijheid gewend en het vereenigings wezen is er veel steziger. De leiders der engelsche tiade-unions doen ook veel minder aan politiek houden veel meer in het bijzonder hun belangen in het oog en trachten bovenal hun vereenigingen tot bloei te brengen. Zoo is het niet altijd geweest' Er is een tijd geweest van heftige beweging in de arbeiderswereld. Maar bet gezond verstand behield de overhand. Men moet voor voorzichtig, niet voor listig worden gehouden De tentoonstelling van foto's ingezonden Fotografie. voor den wedstrijd, door Bloemendaals Bloei" uitgeschreven, zal van 15 tot en met 22 Nov e. k. gehouden worden in een paar beneden lokalen van de villa «Erica" aan den Hoofdweg, hoek Rijper- weg, nabij de tramhalte, des morgens van 10 12, en'snam. van 1.30 3.30 uur. De lokalen zijn welwillend afgestaan door den heer Mr. Fentener van Vlissingen te Amsterdam, executeur in de nalatenschap van wijlen den heer Ramaer. De tentoonstelling wordt geopend Zondag 15 November a.s. des namiddags te 2 uur. De waarheid weten te hanteeren is een gevaarlijke zaak. Kerknieuws. Ned; Herv' Gemeente' Zondag 8 N°- vember voorra. 10 uur. Ds. J. A. van Leeuwen 's Avonds 6Y2 uur, Ds. J. A.van Leeuwen.. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 8 November voorrn. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 8 November Kerkelijke dienst te en 10 uur. Wiet meedoen aan algemeene dwaasheden is een zeer bijzondere wijsheid. Flesch- Röntgen. Muziek. Zondag 15 November a.s zullen de heeren Carl Flesch en Jul. Röntgen een matinée geven in de Kroon. Concertdirectie firma A. Vernout. Wij ontvangen een prospectus van den vierden druk van het bekende Muzikaal Woordenboekje (uitgave Blom Oüvierse), dat dezer dagen verschijnen zal. Deze druk is bewerkt door den bekenden leeraar aan het Conservatorium en privaat docent aan de Universiteit te Amsterdam, den heer Jacq. Hartog, schrijver o. a. van de bekende en veelgelezen muno- graphieën over Haydn, Mozart, Beethoven, enz. Van zijne band zal binnenkort ook een uitvoerig, hoogst belangrijk, tevens geïllustreerd werk over Felix Mendelssohn-Bartholdy verschijnen. Een aantal uiterst vleiende beoordeelingen van de meest bekende musici vergezellen deze nieuwe uitgave op haar tccht door de muziekwereld. Het «Overzicht van de be ginselen der toonkunst" is uit deze editie, om verschillende redenen, in de voorrede nader uiteengezet, weggelaten, waardoor het boekje practiscber, goedkooper, en daardoor voor veler beurzen bereikbaarder zal worden. Bij de verschijning van den vierden druk komen we nader op deze uitgave terug. Zondagavond gaf de koninklijke liedertafel Apollo", van Amsierdara, een concert in de Sociëteit Vereeniging. Het koor gaf o. m. Des Heeren huisvan Boers, hut Mor genlied van Loots en Zigeunerleven van den dirigent, den heer Fred. Roeske, te hooren. Deze drie fraaie zangnummers wer den zuiver en fijn genuanceerd uitgevoerd en vooral de bassen waren van een bewonderenswaardige schoonheid van geluid. De heer Sam Swaap had als violist zijn medewerking toe gezegd. Het Concert No 1 (Op 26 G. kl. t.) van Max Bruch werd door hem meesterlijk voorgedragen Hef nummer gaf hem ruimschoots gelegenheid zijn techniek te doen uitkomen en met zijn andere gaven te woekeren. Als soliste deed mej. Joh. CambierVan Nooten mede, Van haar hoorden wij alleen Liefde van H van Tussenbroek en het bekende Jubelliedje van Cath. van Rennes. Mej Cambier bezit een lieve, sympathieke sopraanstem, die verrukkelijk klonk. De begeleiding was in goede handen echter zij een kleine bemerking ons veroorloofd, n.l. dat de accompagnateur er voor wake bij de fortissimo's te sterk te worden. Laat hij vooral bedenken, dat de solist de solist moet blijven, ook daar. Het was zeer jammer, dat de zaal slechts matig bezet was. De wegblijvers hebben veel schoons gemist. Nederlandsche Toonkunst. Overgenomen uit Neerlandia." Een oproep. Het is een verblijdend verschijnsel dat men ten onzen! meer en meei begint in te zien, dat er groot-nederiandseh toondichters zijn, wier muziek een eigen nederlandsch karakter draagt, en wier naam als kunstenaars toch niet achtev ataat of hoeft te staan hij dien van zoovele duitsche en fransche komponistcn, waarmede reen bij on* n.oer of'min hoog pleegt te ioopen De tijden zijn gelukkig el.vel voorbij, dat het zingen van hollandsche liederen op concert of muziekfeea- rainder passend werd geacht, maar het komt nog altijd te vaak voor, dat'zonder noodzaak ook door onze begaafds' zangers en zangeressen het nederlandsche lied 'wordt achtorgesteld bij buitenlandsche komposities. Te toonen w t Nederland en België in vroeger en nienvraten tijd van nat' onale kom'ponisten kan aanbrengen thans nu gelukkig h besef van een eigen muziekuiting levendiger is geworden en groeit met het jaar zie daar waartoe de nederlandsche komponisten van Noord en Zuid mèt het Algemeen Neder landsch Verbond kunnen medewerken. Onze toondichters toch wij herhalen hier den oproep reeds in de muziekbladen gedaan worden uitgenoodigd van wat zij het beste hebben in druk of handschrift voor zang (liederen, duo's, trio's, kwartetten) in te zenden bij den heer Bernard Zweers vóór 15 Nov. a. s. Een 4-tal bekende zangeressen en zangers zal dan het gemeenschappelijk uitgezocüte werk voor de leden der afdeclingen van het A. N. V. ten gehoore brengen. Mr. Van Leeuwen belast zich met de piano-begeleiding, terwijl de heer Zweers bereid is gevonden om vóór de uitvoering een inleiding tot de nederlandsche toonkunst van onze dagen te geven. Deze liederavonden zullen in Januari 1909 beginnen, de eerste maal voor de afdeeling Haarlem, wier bestuur door persoonlijke omstandigheden het voorrecht had aan den voort gang van dit nationale plan zijn diensten aan te bieden. Af- deelingen van het A. N. V„ die tot zoo een liederavond gegadigd zijn, willen zich wel met de afdeeling Haarlem in verbinding stellen, of zich wenden tot Mr. Herman van Leeuwen te Amsterdam (Van Breestraat 43.) In de meeste

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2