2628 rerzekerinl s AA 0 Reparatie jnritlf d 1 AA Ft< i 3 lampen. wi] in de logelijk te WERKING •08 31 DECEMB it f Hoo hg :-ni- thui- 'SJJiO 'Fel i'ü 1 «T>5. G E i 't m IAA- i'-y ering EHi BUREAU ,-ng lei jaargang o. 47 Tweede Blad, I a IL Wij bieden hierbij u als bijlage aan een .an de lezers, afdruk van de twee voornaamste teeke- ningen voorkomende in het boek van en plaatsgenoot den heer W. Hutsehenruyter, getiteld t Beetbovenhuis De schrijver heeft zulk «een goede pers", het bijkans onnoodig schijnt op de verschijning van zijn rk1) nog de aandacht te vestigen. Op den inhoud van belangrijk geschrift komen wij nader terug. Het Beethovenhuis, door Willem Hutsehenruyter, teekenin- ■n i.sar het ontwerp van H. P. Berlage Nzn. Amsterdam S L. .i) I.ooy 1908, prijs f 1. overlade zich niet met bezigheden, noch met nijd; want dan i het leven onder den voet, en verstikt men zijn gemoed. Aan hetgeen we onlangs reeds mede- Öiverseil. deelden omtrent de aard en werking van het onderling spaarsysteem der te /enhage gevestigde vennootschap De Algemeens Spaar- ering", moeten we ditmaal volledigheidshalve nog toe- i, dat deze maatschappij door hare contra-verzekering ischrijvers waarborgt tegen verlies der spaargelden in van overlijden vóór afloop hunner spaarkas, or nadere inlichtingen verwijzen we naar de elders in ad voorkomende advertentie en vestigen er ten over- nog even de aandacht op, dat de heer A. Overakker, lar te Bloemendaal, optreedt als hoofd-agent dezer ot jchap .d; V 22 November om half twee Adam in ballingschap" loost van den Vondel, te vertoonen door «HetTooneel" leiding van Willem Royaards. >e [dag 25 November om acht uur Vreemde Jacht" 3 nan Heijermans Jr., te vertoonen door «de Neder- Tooneelvereeniging". en van het Algemeen Nederlandsch Verbond wor- an herinnerd, dat zij bij de vertooning van oor- ke ned^rKndsche werken in den schouwburg aan a weg, op vertoon van Verbondskaart 25°/0 vermindering jn rrijs van hun toegangsbewijs kunnen verkrijgen. "W de nederlandsche kunstenaars door uwe belang- De beste dor tlians VOLl - ARTIKELEN. nd,. li ï-eüei'OOK lid' n Teleipon-instaliatiën. MM auwe ontkoming van schriklike rampen. Uit de Transvaler. ioensdag, di seuwende dag van di maand Oktober, van nar een duisend nege honderd en agt, is 'n daggi wat ig sal vergeet worden deur de WelEd. Heer Jonas li,as Semelpot Dese geagte ingesetene van onze hoofd- vas op 'n besoeki uit op Komkommertjesieegte, Wyk A ai, distrek Johannesburg. Terwyl hy vreedsaam en vreet- sik met 'n vrind 'n paar pisangs staan te eet, kom uit di verte 'n by aangevlieg.' Sonder 'n woord van rskuwing gaat di by op zyn neus sit, en voor daar ivas om di ding te verdryf, daar zit di angel in di vlees vas en di by leg op di grond. Daar di neus 'n duim of dri van meneer Semelpot sy oge was, bv oge albei wyd oopgestaan het by di aankoms van iy, het dit maar min geskeel of hy had di steek op di i el weg. As daar toevallig 'n put naby was en Semel- l.ad di angel in di oog, dan kon hy strak in di put va! het. Dis aaklig om aan di gevolge te denk van so'n Of hy kon op di randje van 'n afgrond gestaan het en blindheid daar in di diepte teun sy sin en wil gevaar 'f hy kon hom teun 'n motorkar of 'n trein of tram geloop het deuidat di oog toe was, en hij rasend van was. Of hy kon onder een van di nagwaans te lande ioiii het, en hoe sou dit dan met de heer Semelpot gegaan iï Of daar kon 'n stuk pisang in sy keel vasgesteek het liy kon onder al di naarheid vergeet het om te slok en i i manier dood gestik het. Of sy hand kon vol snuif wees het toen hy di oog moest vrijf, dan was di half el snuif, wat net 'n kwart minuut van Ie vore di neus egaan het, di oog in gewees, en dan was di laaste dwaling dari oog exger as di eerste, en dan was di neus bedroge uit. 'n snuifi, al het hy dan di angel van di by misgeloop. 1 ir kon op di manier 'n baie ingewikkelde komplikasie staan het, want van di snuif kon op di pisang en in di gpype te lande gekom het, en dan was daar nog long- idoeninge, asma, bronkiale slymvies, storinge, bors hoes nies kwale, ens., by al di ellende. Miskien ok nog katarr- e fieterkaters en tierelantyntjes waarby di kennis van cteriologe, optalmiste, neuskundige en andere sou moet eroep worde, om nou ni te praat van di rekening wat '.e geagte vrind Semelpot sou gekry het ni. Dit is my n ugde om mee te deel dat hy al dese rampe misgeloop net by di lengte van di neus maar ni by di breedte want di neus is van oor tot oor geswei van dari bysteek. Niets eiseht meer voorzichtigheid, dan waarheid: zij is Benader ing van het hart. u De mijnramp in Westphalen. Natuurkennis. De rampen te land en te water wisselen elkander met ontzettende snelheid af, schijnen te wedijveren, welke de meeste ellende zullen p weeg brengen. Ne zijn nog ternauwernood bekomen van de émotie, roorzaakt doordat op de hollandsche kusten de catastrophe t de »Berlin'' plaats had, of we werden opgeschrikt door e ontzettende gebeurtenis die is afgespeeld te Berlijn, toen op en hoog viaduct een electrische tram een andere naar beneden lootte, menschen en materiaal verpletterende. Tusschen die en de ramp in de Radbodmijn liggen er isschien wel honderd, die ons niet treffen omdat er te nig menschenlevens te gelijk bij verwoest zijn. En telkens de vraag gerechtigd Was die ramp niet te voorkomen 'eest •oen wij dit ten opzichte van de drie genoemde rampen, kan zij met betrekking tot het stranden van de „Berlin" met het neerploffen van de electrische tram te Berlijn r wel met »ja" beantwoord worden en met betrekking de Radbodmijn zal zulks ook wel het geval zijn, daar minstens vijf en zeventig percent van de ongelukken zeker wel zullen moeten worden toegeschreven aan de factoren roekeloosheid, onoplettendheid, ongevoeligheid en onkunde: Had bij den gezagvoerder van de Berlin" meer voor zichtigheid voorgezeten, de catastrophe ware voorkomen. Ware de wagenvoerder op het viaduct te Berlijn oplettend geweest, het gegil en gejammer der omlaag stortenden zou niet gehoord zijn geworden. Laat ons nu de ramp van de Radbodmijn eens toetsen aan den factor ongevoeligheid. In den schoot der aarde heerscht duisternis. De mijnwerker ontvangt een lantaarn. Die lantaarn is zeer eigenaardig geconstrueerd. Zij is om geven met gaas waarin per vierkanten centimeter wel 400 gaatjes voorkomen. Dus heel wat fijner dan horrengaas. Dit lantaarngaas heeft een bizondere eigenschap en wel deze het gas dat in de mijn ontstaan kan wordt in de omgeving van dit gaas zoodanig afgekoeld, dat de vlam van de lamp in de lantaarn het gas niet dan zeer moeilijk tot de ont ploffing kan brengen. Vóór dat de vlam door het gaas heen dit kan teweeg brengen wordt het licht minder. Wanneer er nu geen andere oorzaak was waardoor het licht flauwer kon gaan branden, dan was de mijnwerker ge waarschuwd dat er zooveel gas in zijn omgeving was, dat er kans bestond voor een ontploffing en zou dan tijd hebben om weg te komen. Dit is nu ongelukkig niet het geval. Er zijn nog andere oorzaken waardoor zijn licht minder kan worden en dit zal hij trachten te herstellen. Vroeger deed hij dit door zijn lamp van het beschermende gaas geheel of ten deele te ontdoen om de korst van de lampenpit weg te nemen. Was nu de vermindering van zijn licht ook ontstaan door gas in de omgeving dan werd het gevaar voor ontploffing groot. De mijndirectie heeft het bloot maken van de vlam trach ten te voorkomen en doet dit zooals in de Nieuwe Courant van 18 dezer te lezen is. De ontploffingen worden door onvoorzichtigheid of bedrijfs ongevallen veroorzaakt Hoewel op alle kolenmijnen veilig heidslampen met magnetische sluiting zijn voorgeschreven, zoodat het openen van de lamp voor den mijnwerker niet mogelijk is, weten de arbeiders door kloppen en slaan hun lampen toch open te krijgen en gebruiken dan de vrije vlam voor het aansteken van lonten enz." Dit bewijst dat de afsluiting van de lantaarn verbetering behoeft. Alleen als de mijnwerker zijn lamp vernielt of gaten in het gaas snijdt of boort, moet de vlam gelegenheid krijgen het instroomend gas tot ontploffing te brengen. Men zou kunnen vragenwordt de mijnwerker niet ge waarschuwd, op het hart gedrukt en voor oogen gehouden welke rampen hij kan veroorzaken door iets aan zijn licht te willen verbeteren Het antwoord is zeker bevestigend, doch dit helpt in vele gevallen evenmin, als bij een jongen die gewaarschuwd wordt van niet te vroeg op het ijs te gaan. Zij hoóren die waarschuwing wel, maar het dringt niet tot hen door. Alleen de jongen, die zijn makker heeft zien worstelen en verdrinken en door een aanschouwelijk voorbeeld tot voelen is getracht is vatbaar voor de waarschuwing. Zoo moet ook de mijnwerker door een aanschouwelijk voorbeeld, waardoor materiaal en geen menschenlevens vernietigd kunnen worden, den indruk ontvangen van de kracht van een explosie en de mijndirectiën moeten een prijsvraag uitschrijven voor een lantaarn waarin het licht niet verflauwt gedurende de uren waarin een mijnwerker onder den grond vertoeft en wanneer dit niet te bereiken is dan moet nauwkeurig worden nagegaan hoeveel uren een licht constant kan branden en is die tijd te kort, dan moet vóór dat vermindering van licht kan intreden een reserve-lantaarn worden aangevoerd, want de mijnwerker heeft het recht het beste licht te eischen. We hebben onlangs gelezen van een prins in Duitschland die een manchette knoop met dubbelde sluiting construeerde en liet patenteeren een meer prinselijker werk zou het zeker gevonden worden als hij construeerde een mijnwerkers lantaarn van absolute veiligheid. Bloemendaal 18 Nov. '08. B. Met woorden koopt men daden. Zoolang wij r.og niet beschikken over Onze Plaat. een kundig teekenaar willen wij onze politieke en andere platen zelf teekenen met de schrijfpen. Ditmaal een politieke. Het geheel stelt voor de doorsnee van een huis in twee verdiepingen. Op de eerste verdieping ziet men minister Heemskerk met eenigen zijner collega's als de heeren Nelissen en Bevers te midden van tal van 2e kamerleden, de minister spreekt de aanwe zigen opgeruimd doch ernstig en zichtbaar tot aller vol doening aldus toe: tonze christelijke politiek bestaat niet in «geestdrijverij, maar in ons trachten om in ons goede «vaderland de tegenstrijdige elementen van arbeid en kapi- «taal van vooruithollend en gematigd te verzoenen op den «bodem van het Recht. «Van onzen gezamenlijken arbeid kunnen wij ons ver- «poozen door in nevenstaande kijkglazen te schouwen De minister wijst met de eene hand naar eenige kijktoe- stellen welke een ruimen blik geven in de beneden verdieping. Daar zien wij de afgevaardigden van Ommen en van Enk huizen elk op een paradepaard binnen een inderhaast neer gezet circus elkander antithetisch bestoken met pennen en potlooden waarbij eenerzijds een groote portefeuille, ander zijds een ledige stembus als schild dienst doet. In de rondte zit een bonte mengeling ouderlingen met hooge hoeden in rouwranden, dames van avontuurlijken aanleg, openbare onderwijzers van 16 tot 18 jaar en ge failleerde verkiezingsagenten. Dit het huis snelt een kruier met dezen open brief in de handaan mijn vriend Troelstra. Zoo gaat het mis, beraam maatregelen, uw Drucker. De meeste menschen spreken noch handelen naar 't geen ze zijn, maar naar men ze verplicht. PENSION- EN WONINGGIDS van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Sandpoort van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau Rusthoek", kan toor eindpunt electr. tram boven de lunchroom en bodega «Rusthoek". Telefoon 1765. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden, beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Te Koop of te Huur zijiide perceelen. BLOEMENDAAL. 3. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is groot 1850 M2. Koopsom 1 21000.Huurprijs f 1200.'sjaars. 6. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Huur prijs f500.,'sjaars. Koopsom f9500 7. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis Dit perceel is bij zonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension restau rant of andere veel ruimte behoevende zaak. Groot 17500 M2. Koopsom f90000. 8. Heerenhuizen met voor- en achtertuin bij de halte electr. tram, van alle gemakken voorzien. Bevattende: beneden salon, eetkamer, serre, kelder, keuken, op het bordes badkamer en W.C. Ie etage: studeerkamer, 2 slaapkamers, balcon en loggia. 2e etage: 2 slaapkamers en dienstboden kamer. groote zolder. Electr. licht en waterleiding. Aan vaarding terstond. Huurprijs f 400 'sjaars. 11. 2 villa's, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, electrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin Koopsom f 25 000. 13. Villa, bevattende beneden: suite, keuken, vestibule, gangboven2 groote en 3 kleinere kamers, zolder. Huur prijs f 450 's jaars. 15. Villa te koop. Koopsom f 10.000. 16. Villa te koop. Koopsom f 6600. 17. Winkelhuis, midden in het dorp, drukste gedeelte, zeer goede winkelstand, geschikt voor alle bedrijven. Beneden winkel en tuin, onder 't geheele huis groote kelder; boven: 3 kamers, keuken, zolder. Solied pand. Koopsom f 10500. 21Een dubbele villa13 kamers, badkamers, serres, hal enz., electr. licht, waterleiding, closets en verder voorzien van alle gemakken. Koopsom f 25000. 22. Villa, 12 kamers," keuken, kelder, serre, waranda, badkamer, provisiekamer, garderobe, electr licht, water leiding, closets, enz van alle gemakken voorzieD Huur prijs f1800. 23. Villa, 12 kamers, keuken, kelder, dessertkamer, kastenkamer, serre, waranda, badkamer, provisiekamer, spreekkamer, stal en koetshuis, electrisch licht, waterleiding, w.c.'s. Huurprijs f 2000. 24. Heerenhuis, 6 kamers, keuken, kelder, tuin, waranda, electr. licht, waterleiding, w.c., aanvaarding terstond. Huur prijs f550.'sjaars. 33. Villa, in het hooge gedeelte beneden 3 kamers, ruime hal en vestibule, boven 3 kamers, balkon, badkamer, zolder met 2 kamers. Electr. licht en waterleiding. Het geheel is groot 1800 M. Koopsom f23000. 35. Villa, 10 kamers enz., modern en veel geriefelijk heden. Huurprijs f 900.'sjaars. 37. Villa, 8 kamers, gang, vestibule, kelder, zolder, voor en achtertuin, serre, electr. licht, waterleiding, Closet enz. Huurprijs f600.'sjaars. 38. Villa, 8 kamers, gang, vestibule, kelder, zolder, voor- en achtertuin, bergplaats, serre, electr. licht, waterleiding, closets, enz Huurprijs f600.'sjaars 42. Villa, in Hartenlust schoon gelegen, beneden: 3 kamers, vestibule, gang, keukenboven5 kamers, zolder 4 kamers, fraaie tuin. Electr. licht, waterleiding en voor zien van alle geriefelijkheden. Koopsom f20.000.Huur prijs f 1100.'sjaars. 43. Dubbele villa met weinig kosten tot een geheel te maken van alle geriefelijkheden voorzien. Comfort ingericht. Bijzonder schoon gelegen aan bosschen. 46. Villa, hoog gelegen aan Duin en Bosch van alle ge makken voorzien. Aanvaarding terstond. Huurprijs f 700. 47. Villa, hoog gelegen aan Duin en Bosch van alle ge makken voorzien. Aanvaarding na overleg. Huurprijs f 575. 48. Villa, hoog gelegen aan Duin en Bosch van alle ge makken voorzien. Aanvaarding na overleg. Huurprijs f 600. 49. Villa in de nabijheid van het bosch. Aanvaarding terstond. Huurprijs f400, 50 Buitenplaats met groot heerenhuis, huurprijs f 1800, koopsom f 42000. 51. Bovenhuis gerieflijk en gunstig gelegen, huurprijs f 275.— 52. Villa, zeer modern en comfortable, ruime vestibule, gang, 9 kamers enz. serre, electrisch licht, waterleiding w.c. Huurprijs f 700. 53. Villa, comfortable en keurig onderhouden, ruime vestibile en bieede gang met marmer. Ie. etage ruime suite met. serre, zijkamer, keuken, kelder, schuur, voor en achtertuin, le. etage 4 kamers 2e. etage 4 kamers zolder. Huurprijs f 1000 'sjaars 55. Villa, comfortable en van alle gemakken voorzien, bevattende 12 kamers en dienstbodenkamers enz enz. met groeten boschrijken tuin 24 aren 24 centiaren. Koop som f 35000. 56. Een heerenhuis met voor- en achtertuin. Electr. licht en waterleiding, bevattende beneden2 kamers en suite, serre, keuken, vestibule, gang. le etage: 2 groote en 2 kleine kamers. 2e el age2 kamers, dienstboden-kamer, zolder en droge kelder. Koopsom f 10000. Huurprijs f 600 'sjaars. 57. Een villa met tuin. Electr. licht en waterleiding. 8 kamers, badkamer, serre, vestibule, gang, keuken, bijkeu ken, droge kelder. Huurprijs f 600.'sjaars.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 13