257 aan het fraaie van zijn geluid doet, n.l. de onmiskenbare neusklank, die vooral in het overigens onberispelijk voor- j gedragen Oh! quand je dors van Liszt min of meer hinderlijk hoorbaar was. Overigens gaf hij veel, heel veel te genieten. Het gedeelte voor viool was in handen van den heer pabmen, die o. m. in het slotnummer, een scherzo van Bazzini, zijn kunstenaarshart eens kon ophalen en toonen wat hij op zijn geliefd instrument presteeren kan. De heer Dabrnen kan niet en koestert zelf trouwens deze pretentie allerminst, onder de groote wereldvirtuosen van naam ge rangschikt worden, maar toch bezit hij iets in zijn spel dat van een ontegenzeggelijk meesterschap getuigt. Zijn rustig spel en zekerheid van toon vorming doen hem een eerste plaats onder de artisten van zijn genre innemen. Als we mej. Ré Levie het laatst noemen, is dit niet in volgorde van waardeering. Integendeel. Het leeuwenaandeel van het succes van dezen avond behoort o.i. haar. Op haar begeleiding was niets aan te merken. Ze sloeg zich door de dikwijls voorkomende enorme moeilijkheden heen, alsof ze gedurende 25 jaren niets anders gedaan had dan het uiterst lastige en veelal zoo ondankbare baantje van accompagnatrice te vullen. Bescheiden en innig muzikaal was haar spel. concertvleugel (Hechstein) was een schoon instrument. Summa summarum kunnen artisten en publiek tevreden zijn. indien er weder een concert van dit kunstenaarsviertal miseerd wordt zal er waarschijnlijk evenmin gebrek ■»r ^langstelling zijn als heden het geval was. P. S. e geachte plaatsgenoot de heer R. Tepe, hield Dins- rad voor de afdeeling Bennebroek van het «Nut" een met vertooning van lichtbeelden uit zijn bijzonder bioscoop, over het huiselijk leven der nederlandsche De schoone foto's van planten, bloemen en land- die ter afwisseling werden aangeboden, gaven e opnamen van nesten, jonge en volwassen vogels delijk blijk van de artistieke wijze waarop de heer natuur beschouwt en van het onuitputtelijk geduid hij aan den dag legt om anderen het genot te aken dat hij zelf in deze natuurtafereelen heeft, i chijnlijk zullen de leden der «Nederlandsche Natuur- ae Vereeniging" in de bijeenkomst van a.s. Donder- o dezelfde lichtbeelden te aanschouwen krijgen het schrikken voor een groentenkar, sloeg de hard- Radwalt« gespannen voor een sulkey, op de Els- n op hol en kwam dit voertuig in aanraking met lien weg staanden melkwagen, waarvan een der bussen alk gedeeltelijk leegliep en de bus in elkander ge- ki werd. igenaar van den melkwagen eischt schadevergoeding xlt daaraan niet voldaan, dan zal hij een vervolging i, a 'stellen, omdat hij het op hol slaan van het paard jft aan het dolle rijden van den bestuurderer n.l. met twee sulkey's naast elkander om het hardst n, op den toch al niet te breede Elswoutslaan. van andere zijde kwamen er klachten in over bet elkander op den openbaren weg rijden van de te «Woest- gestationeerde pikeurs. De politie zal bier eens streng moeten zien, ter voorkoming van ongelukken. cesverbaal is opgemaakt tegen C. van del Aar en A ,n der Aar, wonende te Haarlem en C. Warmenhoven seroord wegens overtreding van art. 461 W. v. S. igifte gedaan van het verliezen van een zilveren armband, 'evonden en bij de politie te bevragen een dameshand- e. bje en een hondenhalsband. Da smettelooze loochen© het kwaad niet, ook als het zich met Koud en zijde kleedt. Van geachte zijde schrijft men aan de Recht en Wet. N. Crt. van 17 November. Men heeft thans ondergeschikte ambtenaren bij ge in, i,lelijke administraties, ja, zelfs opzichters bij den een •raderen tak van gemeentelijken dienst, die beter bezol- worden dan rechterlijke ambtenaren, die na een kostbare udie en jarenlang werken het vertrouwen zijn waardig ge- •-•r.ird over mijn en dijn te beslissen. Terwijl men voor leeraren bij middelbaar en hooger onderwijs het tractement zóó oj-stvallig in overeenstemming doet zijn met den te praes- er in arbeid, dat men de bezoldiging in den vorm van een i" paalde som per wekelijksch lesuur vaststelt, vermeerdert :;taat geregeld den omvang der rechterlijke werkzaam- heden zonder eenige verandering te brengen in de .voor een 'h 'ligtal jaren vastgestelde tractementen. Nu weer zal op 1 ébruari e. k. de wet op het Arbeidscontract voor aller- le: rechterlijke ambtenaren in verschillende instanties een belangrijke vermeerdering van arbeid komen brengen ei ;ij die hierdoor tot nieuwe studie, tot nieuwe arbeids prestatie, gedwongen zullen zijn, zullen vooreerst nog een tractement 1 lijven genieten, dat door den veranderden maat- ia', voor bezoldigingen en bovendien door de verouderde ■sificatie van vele colleges en gerechten tot een bespotting „•e worden is. Zou het niet op den weg der regeering liggen om bij haar goede zorgen niet ten halve te blijven staan, doch bij ■ie Tweede Kamer op een meer spoedige behandeling aan te dringen? De beslissing door de rechtbank te Haarlem 1.1. Dinsdag in het faillissement van den heer W. P. H. van Dieren B voet gegeven, is van groot gewicht voor het verder verloop d' zaak omdat deze beslissing ook verband houdt met den omvang van de bevoegdheid des curators. De commanditaire v .inooten beweerden dat, vermits zij voor de helft in het ids der vennootschap gerechtigd waren het den gefailleerde verboden was en na het faillissement den curator verboden zonder hunne medewerking de onroerende goederen der sak te verbandelen. De rechtbank heeft nu, zij bet ook deels op andere gronden n van den curator, het stelsel van dezen aangenomen, achtens hetwelk alle onroerende goederen gerekend moeten worden te behooren tot den faillieten boedel. De ihtbank heeft hierbij trouwens ook bij een vorig "c:um aangenomen dat de vennnootschap was eene burgerlijke ma; chap met een beheerend vennoot en minderjarige ven- no j a geldschieters, men zou kunnen zeggen eene burgerlijke ommanditaire maatschap. hoer kantonrechter te Haarlem heeft 1.1. Vrijdag in ace zij er beslissingen als zijn oordeel uitgesproken (over eenkomstig de jurisprudentie van verschil ende collega's) dat het huren van een huis niet valt onder de verbinte nissen de gewone en dagelijksche uitgaven der huishouding betreffende, welke de gehuwde vrouw mag aangaan zonder uitdrukkelijke medewerking van den man. De heer kantonrechter te Haarlem gaf in dezelfde zitting aan een gedaagde den raad, zich te zijner verdediging te verstaan met een advocaat, deurwaarder of „zaakwaarnemer". Wij betreuren het dat de zaakwaarnemer;}, een der schade lijke uitwassen onzer ambtelijke wetgeving, aldus van een officieele plaats als een toelaatbaar instituut is erkend. Ho© meer dwalend in het oordeel, des te grooter de stijfhoofdigheid. Haarlem IV Bloemendaal II. Sport. 'k Liep Zondagmiddag te kuieren op den Schoterweg, toen ik op eens een voetbalveld in de gaten kreeg, waarop in 't wit gekleede jongelui rondliepen. Ik kwam naderbij en jawel hoor. 't Geliefde bloemendaalsche wapen sierde hun borst, dus 't moest Bloemendaal II zijn, dat daar z'n kunsten ging vertoonenSjonge, sjonge, wat zijn ze daar in Haarlem anders duur! 'k Moest een kwartje dokken om 't tweede te zien spelen en 'k was bang dat ik geen waar voor m'n duiten zou krijgen; enfin voor de goede zaak moet je wat over hebben. Bloemendaal mocht eerst tegen wind inspelen, wat haar noch al redelijk af ging. 't Duurde niet lang of haar rechts halfback schoot een gat in haarlems veste. Een oogenblik hierna trapte een der Haarlemmers naast 't bloemendaals doel, schijnbaar tot groot ongenoegen van den bewaarder van dit heiligdom, die daarom z'n best deed den bal voor achtergaan te behoeden en 't ding in z'n eigen goal deponeerde. Gelijk alzoo 11. Een van 't haarlemsche voorvijftal liet den gezegden doelman nog eens visschen. Stand rust 21. Na rust ging op dezelfde manier, twee goals voor Haarlem, één voor Bloemendaal, zoodat Haarlem aan 't langste eind trok en met 42 won. De fout bij Bloemendaal zat in de voorhoedewaarom geven de voorspelers de backs der tegenpartij telkens gele genheid vrije ballen te behandelen Jelui moet voortaan inloopen jongens! dan zal je zien dat 't beter gaat. Voor Zondag staat op 't programma: Bloemendaal IIH. F. C. IV, 's morgens 10 uur, Bloemendaal I A. V. V., 's middags 2 uur. Door heel hard werken kan dit ten gunste der Bloemen dalers afgewerkt worden Jongens doet allen je best, dan zal 't gelukken. Doelpunter. Velen schynen groot tot men hen persoonlijk leert kennen, maar dan dient de omgang meer tot teleurstelling dan om de waardee ring te verhoogen Voor het lighalfonds. Uit andere ge- Dankbare weken zijn de weken van 1 14 meenten. November voor het lighalfonds Inge komen zijn cie volgende giften Collecte Isr. letterl. Ver. Onderling Genoegen f 4,03Gymn. verg. Concordia f 12,70; 1-jarig best. Jub Ver. Werkl. Afd. O. W. f 6,60 conc. Haarl. Zanggenot f 17,316Harmonie H. IJ. S. M. f30,495; volkse. Haarl Zangg. f 11,49; 2e séance Joh. Steenman f50,206; Zang en Vriendschap f40,906; Ger. Ver. Nathanaël f 12,59; f 1,met een briefje van den volgendenden inhoudUit dankbaarheid dat mijn man nog in de verdiensten is zend ik u een kleinigheid en hoop ik u latei nog iets te kunnen geven, achtend N. N.postw. N. N. f5,postw. Mevr. F. G. S. f 0,50 postw. twee dienstboden van Ds. Joh. Wijs, Santpoort, en andere be langstellenden f 10,kas Alg. Ned. Typ. Bond afd. Haarlem f 10, mej. Hoekstra namens de kinderen uit het busje van de naaischool f2, Vol dankbaarheid is het bestuur voor allen, die zoo degelijk en welwillend medewerken aan de redding van den nijpenden toestand van het lighalfonds. dat reeds in vele gezinnen zijn zegenenden steun heeft verleend. Als meerdere vereenigingen en particulieren dezen winter zoo'n extraatje voor de goede zaak bestemden aan het adres van den heer Th. Limperg, Ged. Oude Gracht 63, zouden we misschien het gemaakte gat in ons klein stamkapitaaltje kunnen stoppen, terwijl bovendien door die milde gaven veel leed kan worden genezen, veel gevaar kan worden ontweken. Immers de genezing van eiken tuberculoselijder beteekent voor u een gevaar, een bron of een toekomstige bron van besmetting minder in Haarlem en Omstreken. Zondag 22 Novembei zullen in de rotonde van het museum van kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn eenige teeke- ningen van Toorop, voorstellende het leven en bedrijf in de kaarsenfabriek Apollo te Gouda. Zondag is de toegang kosteloos. Men denk© niet zoo hoog van anderen, dat men bang voor hen zou zijn. een kleine belooning schuldig voor het sparen van de meubelen enz. enz., want hierdoor heeft men een groot verlies voorkomen. Hier volgt nog een statistiek van het Duitsche Rijk ge baseerd op den godsdienst. Deze is in zoover merkwaardig, dat het schijnt dat de Katholieken zich het meest vergrijpen. (Statistiek van het Duitsche Rijk, N.F. Dl. 69 II, p. 35 en Dl. 146 II, p. 60). Op 100,000 personen ran denzelfden godsdienst werden veroordeeld in AARD VAN HET MISDRIJF. 1892—1901. Protes Katho Joden. tanten. lieken. 1. Alle misdaden te zamen 1122 1361 1030 2. Misdrijf tegen den staat, openbare orde en godsdienst 164 164 224 3. Misdrijven tegen den persoon 461 634 382 4. Misdrijven tegen het eigendom 489 559 410 6. Geweld en bedreiging van ambtenaren 41 9 48 1 13.3 6 55.1 59.7 32.5 7. Misdrijf tegen Zondagsrust 21.4 13 4 125.6 8. 2.1 2 1 3.4 9 Ontucht met geweld enz 11.1 13 0 9.4 10. 146 4 148.1 199.9 11. Gevaarlijke mishandeling 185.5 314.1 75.3 12 Eenvoudige diefstal, inclusief reci- 80.0 218 6 254 1 13 Inbraak enz., inclusief recidivisme. 32.1 36 2 10 3 14 53.2 51 5 48.0 15. 19.84 23.47 16 49 16 46 3 51 8 94 2 17 Bankbreuk met bedrog 0 41 0.27 3 2 18 Eenvoudige bankroet 1.8 1 3 26 3 19. Vernieling van eigendom 42.7 56 1 11.3 Eenige belangwekkende misdrijfstatistieken. (V.) Waarde heer inbreker »Het doet me innig leed dat ik, door afwezig te zijn, alles «wat ik aan waardevolle voorwerpen bezit, op een veilige «plaats elders heb moeten opsluiten. Het spijt mij dus zeer »u te moeten teleurstellen. Om u nu uwe moeite niet te «vergeefs te doen zijn, zoo wordt ge vriendelijk verzocht naar «de eetkamer te gaan; ge zult daar op tafel bier en sigaren «zien staan. Neem er dus uw gemak van en drink het bier «op mijn gezondheid uit. De sigaren zijn goed. Ik heb nog «een verzoek aan u, dat is, dat ik hoop dat ge niet moed- willig mijn meubels, boeken of iets anders zult vernielen «en, als ge uw verfrissching genoten hebt, bij het weggaan «de deur goed te sluiten. Verder dat ik u als ge het wensche- «lijk acht een voor u veilig adres achter te laten, als ik «terug kom, eene geldelijke bijdrage zal sturen als belooning «voor uw ordentelijk gedrag en daarmede de politie niet in «kennis zal stellen." Dit laatste is eigenlijk niet in den haak omtrent het ver zwijgen van den inbraak, maar men is uit den aard der zaak zelfzucatig en als de dief aan de voorwaarden voldaan heeft, en de geheele zaak netjes behandeld heeft, is men hem wel Zeer merkwaardig is het verband dat er bestaat tusschen diefstal in de graanprijzen. Hoe goedkooper het graan is, boe geringer is de diefstal en omgekeerd. Maar vooral is opmerkelijk, dat geregeld die verschijnselen niet te zamen gaan, maar dat het gevolg van de daling of stijging van de graanprijzen zich het daarop volgende jaar pas doen gevoelen, b.v. Graanprijzen Diefstallen Diefstallen Jaar per 1000 K.G. Rogge op 100 000 op 100.000 in Berlijn. meerderjarigen minderjarigen. 1881 196 Mk. 250 283 van dat jaar daalden de prijzen gestadig tot 1887 121 Mk. en de diefstallen tot: 1888 195 256 daarop begonnen de prijzen allengs te rijzen en de dief stallen evenzoo tot 1891 212 Mk. waarop de diefstallen gerezen waren 1892 235 324 toen kwam een stadige daling tot 1894 118 Mk. en de diefstallen 1895 185 270 Over dit verschijnsel merkt Aschaifenburg te recht aan dat men niet moet denken, dat honger of koude de oorzaak van die schommelingen zijn. „Niets is minder waar. De dief stallen begaan door mannen, en dat zijn meer dan */6 van het aantal, zijn weinig van die voorwerpen die tot stilling van den honger of tot schut tegen koude zijn. De zaak schijnt te zitten in het zich moeilijker aanpassen aan de veranderde levensomstandigheden. Wie gewoon is veel geld voor vermaak uit te geven, kan zulks als de tijden slechter worden niet dadelijk laten. Bij ruime verdienste stijgen de behoeften aan woningen, kleederen en voedsel, en stijgen ook tevens de vermaken van allerlei aard, de gezelschappen en de sommen uitgegeven voor alkoholische dranken. De ondervinding heeft geleerd, dat, jammer genoeg, de noodzakelijke uitgaven door den beteren toestand minder be ïnvloed worden dan de overtollige en ontbeeibare levens genoegens. Dalen nu plotseling de loonen, of neemt de stijging van den prijs der levensmiddelen een grooter deel van de inkomsten in beslag, zoo geeft de arbeider en werk man, die het eerst aan het bod is om hierdoor te lijden niet dadelijk zijn lidmaatschap aan gymnastiek, gezang, vermaak of politieke gezelschappen op, en ook niet dadelijk de uitgaven voor bier en andere dranken". Zoover Aschaf- fenburg. Uit het bovenstaande wordt verklaard, waarom de gevolgen van rijzing of daling in de graanprijzen de invloed op de diefstallen hebben. Langzamerhand komt de schuldenlast en de armoede. Men kan in het algemeen niet oogenblikkelijk de tering naar de nering zetten, en vooral de werkman en ook het gevoel van valsche schaamte zal ook wel er mede te maken hebben dat men niet dadelijk zijn levenswijze verandert. En met lage prijzen is het hetzelfde, men verbetert zich ook niet oogenblikkelijk, lang zamerhand echter verandert men, en dadelijk heeft men nog niet het begrip in betere levensomstandigheden te ver- keeren. daar eene daling bijna geregeld langzaam en ge- lijdelijk gaat, en de prijzen van de levensbehoeften meestal evenzoo slechts zeer gelijdelijk stijgen of dalen. Ten slotte zullen we behandelen de vraag of de misdaden af- of toenemen. In 1881 waren alle misdaden te zamen op de 100 000 personen 233 en het aantal diefstallen in het zelfde jaar op de 100.000 personen 207 Alle andere mis daden vallen dus tusschen die 2 getallen, d i. 26. Nu, in 1895 was het totaal der misdaden verminderd tot 167, dat van de diefstallen tot 145, zoodat het getal 26 verminderd is tot 22 of in percentage uitgedrukt 1881 1895 alle misdaden 100 72 28 pet. vermindering. diefstallen 100 70 30 In 1881 waren op de 100.000 personen 1.16 valsche munters en 0,86 valschheid in geschrifte enz. Deze waren vermindeid in 1895 tot 0,31 en 0,81 respectievelijk, of in percentage uitgedrukt 1881 1895 valschheid in geschrifte enz. 100 94. valsche munters 100 27. De groote vermindering der valsche munterij is natuurlijk gelegen in het steeds moeilijker worden van het namaken van bankbiljetten enz. Inbraken waren in 1881 op de 100.000 personen 5,36 en deze zijn zoowat gelijk gebleven tot in 1895, toen was het 5,39. (Slot volgt.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 15