MET PENSION- EN WONINGGIDS II Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten B n 2* jaargang ZATERDAG, 21 NOVEMBER 1908 No. 46 Het Bloemendaidsch UeeMHod Prijs per haltjaar f 1.25 l>ij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- li H Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Wij deelen onzen lezers mede. dat de Aan de lezers, heer A. L. de Stiirler, te Bloemendaal, sedert eenigen tijd heeft opgehouden aan de redactie van ons blad mede te werken. Bloemendaal. Agenda Concertzaal We 1 ge 1 egen." Vrij dag 20 November. Concert, dames Hermine Scholten, zang; Ré Levie, piano; en de heeren J. A. W. Dahmen, viool en Jacques van Kempen, zang. Villa «Erica," Hoofdweg hoek Rijperweg. Van 15 22 November, 1012 v. m. en 1.303.30 n. m., tentoonstel ling van foto's, ingezonden voor den fotografie-wedstrijd. Sociëteitslokaal van den «Kennemer Kring". Zaterdag 14 November, 8 uur. Kennemer Kring, buitenge wone algemeene vergadering. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de ge meente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadbuize te Over- veen, gedurende de maanden September, October, November en December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van Politie, gelegen aan het ein'de van den D'ioerneiiaaalacben weg, bij Wildhoef. Woest duin. Zondag 15 November \l/s uur. «Courses Woestduin". Haarlem. Café Neuf, Groote Houtstraat. Eiken Donderdagavond van 812 uur, Damclub «Haarlem". Clubavond met introductie. Café Brinkmann. Woensdag en Zaterdag 8 uur. Repetitie van De Meikoningin, dir. E. A. Cats. Heden Zaterdag geen repetitie. Concertzaal «De Kroon." Zondag 15 Nov. 2y2 uur. Concert Flesch Röntgen. Woensdag 18 November 8 uur. Concert, mevrouw Vogel Van Vladeracken en Willem Andriessen. Concertzaal Sociëteit V e r e e n i g i n g." Donder dag 26 November Liederenavond, mevrouw Noordewier- Reddingius. Begeleiding mej. Marie Jannette Walen. Schouwburg Jansweg: Zondag 15 Nov., des middags 2 uur, De Kleine Lord. Zondag 15 Nov. 8 uur, De Twee Weezen. Dinsdag 17 Nov. 8 uur, N.V. Het Tooneel, Dir. Willem Royaards en Stumpff, Zenuwachtige Vrouwen. Zaterdag 21 Nov. 8 uur, Kon. Vereen. Het Ned. Tooneel, Madame Sans-Gêne. Voetbalwedstrijden. Ie klasse H. P. C. H. B. S. den Haag, 2 uur, Spanjaardslaan. 2e klasse Edo R. A. P. Amsterdam, Schoterweg. Reserve le klasse: Haarlem II—H F. C. II. 2 uur, Schoter weg. Museum van Kunstnijverheid, Paviljoen «Wel gelegen". Dagelijks tot 16 November, van 104 uur tentoonstelling van foto's naar uitgevoerde ontwerpen en ontwerpteekeningen van gebruiks-kunstvoorwerpen, door H. P. Berlage en Jac. van den Bosch vervaardigd gedurende het bestaan van 't Binnenhuis te Amsterdam vanaf 1900. Veilingen in en om Bloemendaal. Zaterdag 14 November, 7 uur. Weiland. Hotel «Van ouds het Raadhuis", te Overveen. Dinsdag 17 November 7 uur. Heerenhuis en gronden. Hotel «Van ouds het Raadshuis" te Overveen. Donderdag 19 November, 12 uur. In Hotel Driehuis te Zandvoort Zaterdag 21 November, 10 uur. Hakhout. Naaldeveld in Aerdenhout Maandag 23 November, 1 uur. Bouwgrond. Herberg «De Weijman" te Santpoort. Dinsdag 24 NcP' c-ber, 7 uur. Heerenhuis en gronden. Hotel «Van ouds "tiadhuis" te Overveen. De wysgeeren hebben gezegd, dat ontbering niets is, en de staat kundigen meenden, dat het alles was. In den ouderdom van 83 jaren is j.l. Binneillaildsch Maandag te Amsterdam overleden de overzicht. oud-president van de amsterdamsche rechtbank, jhr. mr. C. H. Backer. De overledene was algemeen geacht als een der kundigste en waardigste magistraten. Naar aanleiding van de in de laatste jaren meermalen vernomen klachten, dat in verschillende streken des lands gebrek bestaat aan veeverloskundige hulp en dat het wen- schelijk is van regeeringswege in dat gebrek te voorzien door het aanstellen van veeverloskundigen, heeft de directie van den landbouw in den loop van 1908 een enquête te dezer zake doen instellen. In overleg met de districtsvee artsen werden aan de geëxamineerde veeartsen, de burge meesters en de landbouwvereenigingen vragenlijsten ter be antwoording gezonden. De ingekomen antwoorden werden door den heer A. van Leeuwen, districtsveearts te Utrecht, tot een overzicht verwerkt, hetwelk thans vanwege de directie van den landbouw in het licht is versohenen Ongetwijfeld zal het bij de bespreking van de vraag, in hoever het wenschelijk is van rijkswege tot de opleiding van veeverlos kundigen over te gaan, belangrijke diensten kunnen bewijzen. Als een nuttig sociaal werk ka:i ongetwijfeld aange merkt worden de poging van het bestuur der nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker om. en zulks naar aanleiding van bij dit bestuur ingekomen verzoeken van eenige gemeentebesturen, een doeltreffende regeling aan te geven, waardoor van gemeentewege de misbruiken der pandjeshuizen konden worden bestreden. De commissie voor de wetgeving van genoemde vereeniging heeft thans een model-verordening op de pandjeshuizen ontworpen, die door het bestuur is uitgegeven, daar het zeer gewenscht is dat in ruimer kring bekendheid worde gegeven aan de daarin vsrvatts ienkboeLden. Ook te Zeebrugge zal een motor-reddingsboot worden gestationneerd geheel van staal vervaardigd en die zal wor den overdekt ten einde eventueele schipbreukelingen tegen de golven te beschermen. De boot zal van een krachtige motor, 60 paardekracht sterk, worden voorzien. In de Sum.-Post lezen wij, dat de keizerlijke japansche generaal-staf arts, dr. Esugaki, met gevolg te Buitenzorg is aangekomen ter bestudeering van de berri-berri, De regeering heeft een der laboratoria te zijner beschikking gesteld. Te Amsterdam is dezer dagen tot stand gekomen het genootschap ter bevordering van melkkunde. Doel is de kennis van melk, die helaas bij de groote massa nog zoo veel te wenschen laat, uit te breiden en de toepassing dezer kennis in de samenleving te bevorderen. Het genoot schap wil dit doel bereiken door het houden van vergade ringen en excursiën, het uitgeven of verspreiden van ge schriften, het geven van adviezen en inlichtingen aan openbare lichamen, het steunen van wetenschappelijke onderzoekingen, het medewerken aan tentoonstellingen, betrekking hebbende op het doel van het genootschap enz. In de eerste verga dering werd door dr. Poels een voordracht gehouden over «bacilles pyogenes" als oorzaak van nierontsteking bij het rund en door dr. A. Lam over karnemelk. Met instemming hebben wij gelezen dat de minister van oorlog heeft bepaald dat leden van weerbaarheidsver- eenigingen een uniform en geweer model '95 kunnen ont vangen, indien zij zich verbinden in tijd van nood als vrijwilliger dienst te zullen doen. Moge voorts een der leden van de tweede kamer in de bovenstaande openbaarmaking aanleiding vinden voor eene interpellatie in dat deel der staten-generaal Het ongrondwettige optreden en de dubbelzinnige houding van den toen maligen minister Kuyper dienen te worden opgehelderd. Wij herinneren er verder aan dat het plan bestaat te IJmuiden 3 onderzeebooten ligplaats te geven. Dat onze nijverheid langzaam maar zeker komt te leven onder een schrikbewind, uitgeoefend door de besturen van vakvereenigingen, wordt bewezen door het optreden van de postende diamantbewerkers in Amsterdam. Van uit hun bond gaat het als een besmettelijke ziekte verder. Te Haarlem is het de inrichting de Polygraph die van af 1 Augustus leeft onder een soort schrikbewind van het bestuur van den Nederlandschen chemigrafenbond. De kwaal woekert zoover voort, dat een diamantbewerker, de vader van een jongmensch werkzaam aan de Polygraph, te Amsterdam voor het bestuur zijner diamantbewerkersvereeniging is gedaagd en dat hem gedreigd is zoolang te zullen worden „gepost" tot hij het contract met de Polygraph zal hebben verbroken. Het is ons niet duidelijk onder welke invloeden de autoriteiten in dezen ergerlijken toestand stil zitten. Door gedeputeerde staten van Zuid-Holland is eene herziening van de jaarwedden der burgemeesters, secreta rissen en ontvangers ter hand genomen, zij hebben voor elk dier ambten eene aanvangsjaarwedde met periodieke verhoogingen ontworpen en daarover de adviezen der ge meenteraden gevraagd. Men meldt de volgende mop uit Londen aan de Tel. «Het vervoer van de «Cullinan" heeft plaats gehad Woens dag 28 October. Den vorigen dag was de heer Joseph Asscher, de parijsche firmant der fabriek, met zijn auto van 80 p.k. te Amsterdam aangekomen. Men sloeg hier een grooten voorraad benzine in, benevens wat reserve-ban den, om voorbereid te zijn tegen alle eventualiteiten. Om acht uur in den morgen vertrok de heer J. Asscher, alleen vergezeld van zijn chauffeur, uit Amsterdam, om via Maastricht naar Parijs te gaan. De reis naar Parijs had vrijwel zonder incidenten plaats. Politie begeleidde den heer Asscher niet op zijn reiswat niet noodig geacht wordt, omdat de «Cullinan" vervoerd werd op dezelfde wijze, waarop kostbare diamanten zoo vaak van de Tolstraat te Amsterdam, naar Parijs en Londen worden overgebracht. Om dezelfde reden mogen enkele bijzondere regelingen met de douane niet worden bekend gemaakt, omdat dit wellicht tot moeilijkheden zou leiden bij volgende gelegenheden. Van Parijs is de heer J. Asscher per trein naar Calais gegaan en van daar naar Dover, om de eventualiteiten, aan een langere zeereis verbonden, te ontgaan. Zooals men ziet, heeft het vervoer van de kostbare steenen plaatsgehad op de meest eenvoudige wijze, wat vooraf reeds in welingelichte londensche kringen waarschijnlijk gracht werd, daar de firma Asscher over een zeer groote ervaring op het gebied van transport van kostbaarheden beschikt." Men begrijpt waarom we dit bericht een mop noemen. De bladen hebben in allen ernst deze reisbeschrijving op genomen, waar niet in staat hoe de steen vervoerd is. Dr A. Kuyper redivivus. De heer dr. Abraham Kuyper is weder in de tweede kamer; het is eigenaardig hoe deze man in het openbaar de aandacht op zich blijft vestigen. Bezoekt hij een dokter, de couranten vermelden het, gaat hij voor een paar dagen uit, keert hij in zijn woning weer, van hetzelfde laken een pak. Wij verwachten nu be richten omtrent de dagen dat zijn studeerkamer wordt schoon, gemaakt. Zouden de journalisten ook opzettelijk een beetje met hem, den journalist, sollen? Intusschen, het moet wor den toegegevenvoor wie zich onder andere het tragisch einde van den Boeren-oorlog in gedachte brengt en de rol door den heer Kuyper, eigenmachtig en eigengerechtigd als altijd (hij zelf zou zeggen maak u niet ongerust, ik ben in" de hand des Heeren) daarbij gespeeld, voor dezen heeft het volgen van dr. Kuyper op zijne verlichte en duistere paden wel een sombere, maar ook een belangwekkende kant. Ook wie gelegenheid heeft gehad dr. Kuyper in meer intieme zaken gade te slaan, gevoelt het onmiddellijkdie man staat voor niets, het eigenaardig kenmerk van zulke naturen is, dat vermits hunne medemenschen en hunne vrijheid en de gedachten van dezen voor hen niets zijn, de woorden die zij tot hunne medemenschen richten, niet bestemd zjjn om dezen te onderrichten of te overtuigen of recht te doen wedervaren, maar om hen te tuigen en te richten en hen als gedresseerde dieren te laten loopen aan de hand. Men kan niet op hen aan, wanneer zij «wit" zeggen moet men, om niet het slachtoffer te worden van eene bekorende for mule, nauwkeurig overwegen of het niet juist «zwart" zou we zen, hun gemeenschapszin strekt zich zoover uit als zij eenigo gemeenschap onder hun bedwang denken te hebben het woord «macht" verstaan zij, het «recht" is voor hen een gesloten boek, zij zijn geschikte kerkvorsten, maar slechte priesters, goede kost schoolhouders maar ongeschikte leermeesters. Vooral in een staat als de onze, voorzoover deze mensebenwerk is, rustende op verzamelingen van kiezers, die voor het meerendeel afgaan op hun staatkundig instinkt, is het belangwekkend den gang van zulk een man te volgen, hem trekt het instinktmatige aan, van weloverwogen rede, van dialektiek met een rede lijken inhoud moet hij niets hebben, vlagvertoon, bazuin geschal, levendige bewegingen van veel troepen, boeiende geheimen en een taal die klinkt als een klok daar houdt hij van, daarvan ook verwacht hij iets. «Voor deD naam des Heeren," klinkt het uit zijn bazuin op de hoeken der straten, «voor onzen God," zet hij op de wapperende vlag, «voor onze beginselen," roept hij de kudden van kiezers vóór, maar voor wie de waarheid liefheeft en haar in vrijheid, dat is zonder hartstocht en met rede, zoekt en voor wie het recht, dat is de vrijheid van anderen, liefheeft, schuilt onder al die drukte maar één geheim van beteekenis nl. dat wel de staatkundige verwarring en wel de schijnheiligheid en wel de ijdelheid van dien eenen man, maar noch God, noch het zedelijke leven zijner werkelijke wereld gediend zijn met dat uiterlijk vertoon, met dat opzweepen van het instinktmatige en wie zijn vaderland lief heeft en onze volkseenheid be waard wil zien roept uitGod verlos ons van dezen booze, maak ons warm voor onze eigen nuchterheid, breng ons te rug het gezond verstand,, laat eindelijk recht onder ons wonen, uwe ware zeden-wet, die niet naar eene geloofs belijdenis vraagt maar naar een eerlijk karakter en een open wandel. Men moet zyn v rienden niet alleen tot genoegen, maar ook tot nut hebben, want ze moeten de drie eigenschappen bezitten, welke sommigen aan het goede, anderen aan de dingen in het algemeen toeschreven: eenheid, goedheid, waarheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1