Foto= en Projectie=Jlrtikelen lloemeitdaa JOH. KRENNING, BLOEMENDAAL. 1LÏL H. De £ux Adverteert tene VI HAKh 7W A R T QF R c Magazijn van Foto-Artikelen. Groote Houtstraat 3A Telefoon Intercommunaal 735 - Haarlem. WILLY SCHORNAGEL in Mr. SMID, VERKC J.MULl J. A. v. SANTI Jt te Ove Groote sorteering. Steeds het nieuwste. I (Genre Marcel,) te Sand Duitschland. De dag van Dinsdag Buiteulandsch is een dei- meest spannende dagen in Overzicht. de opzienbarende zaak der Daily Tele- (/nyt/j-onthullingen geweest. Het was de dag der met zooveel nieuwsgierigheid tegemoet geziene in- terpellatiën in den rijksdag, die door den rijkskanselier zouden worden beantwoord. Van deze verdient die van den afge vaardigde Bassermann, namens de nationaal-liberalen, de meeste aandacht. Hij wees op de verbazing en het leedwezen die verwekt waren geworden toen bekend werd, dat des keizers uitingen werkelijk authentiek waren. De kritiek op deze uitingen was zoowel in het buitenland als in het binnenland ongunstig en vernietigend. Boeren en Nederlanders zijn verontwaardigd. De buitenlandsche politiek is bemoeilijkt. Ook legde Bassermann den nadruk op het feit, dat er bij Duitschland geen vijandschap tegen Engeland bestaat. Duitsch land wil geen wereldpolitiek voeren over den Stillen Oceaan. Hoe hooger men staat, zeide hij, des te meer terughoudend moet men zijn. En zoo ging hij door, den nadruk leggend op het plan de campagne dat naar Windsor werd gezonden door den keizer en in aansluiting daaraan betoogde hij, dat de vlootbouw een beslist defensief karakter heeft. Uitingen als daarover gedaan, maken het niet gemakkelijker nieuwe vlootcredieten te bewilligen, zeide hij dreigend. Bassermann besloot zijn langdurig en krachtig betoog met den wensch zijner partij uit te spreken, dat de keizer zich de terughoudendheid zal Opleggen, waartoe de constitutie hem verplicht. Na Bassermann voerden nog vier heeren het woord. Wiener, lid der vrijzinnige volkspartij, met een valsch pathos, dat geen grooten indruk maaktdan Singer, de sociaal-democraat, scherp, maar de stemming door Bassermann er in gebracht, verbrekend, met de conclusie dat wijzigingen in de consti tutie en in de Geschaftsordnung van den rijksdag dringend noodig zijn en dat de rijksdag als het niet anders gaat, gebruik kan maken van het machtsmiddel dat het heelt in het budgetrechtdaarna de heeren Heydebrand von der Lase, conservatief, en prins Hatzsfeldt, van de rijkspartij, die heel kort van stof waren en zich bepaalden bij datgene waarover de kanselier de verantwoordelijkheid heeft. Onder algemeene teekenen van spanning kwam Von Billow. Met gemengde gevoelens werd zijn antwoord, dat zich ken merkte door een uiterst zwakke verdediging, aangehoord en de uitwerking der rede was dus niet groot. Rechts alleen ap plaudisseerde men, Polen en sociaal-democraten sisten, de andere partijen lieten niets van hunne gevoelens blijken. Men was het blijkbaar nog niet met zichzelf eens, hetgeen ook bleek uit de stemming over het voorstel om na deze rede de zitting te verdagen, dat met 170 tegen 167 stemmen, dus met 3 stemmen meerderheid, verworpen werd. Misschien heeft Von Biilow echter nog eenige sterke pijlen voor het laatst bewaard, want o.i. is de rijksdag nog erge oogen- blikken wachtende. 't Is eigenaardig dat juist in deze dagen van spanning voor het duitsche rijk de Zeppelin" staatseigendom is ge worden. Ongetwijfeld heeft de tocht door den dapperen kroonprins medegemaakt, waarbij het luchtschip een hoogte van ongeveer 1000 meters bereikte, er veel toe bijgedragen het besluit der rijkscommissie te bespoedigen. Aan Von Zeppelin is de orde van den Zwarten Adelaar verleend, bij welke uitreiking de keizer een rede hield, waarin hij zeide, dat het vaderland trotsch kon zijn op het bezit van zulk een zoon, den grootsten duitscher van de 20ste eeuw, die door zijne uitvinding ons bracht aan een nieuw ontwikke lingspunt van het menschelijk geslacht. Moge het ons allen", eindigde hij, «eens gegeven zijn evenals gij in onzen levens avond met trots te kunnen zeggen, dat het ons gelukt is met evenveel succes ons dierbaar vaderland te hebben ge diend". Met deze officiëele huldiging is thans in deze lucht- scheepvaartaangelegenheid een rustpunt gekomen. Frankrijk. Het Casablanca-incident is een grooten stap tot zijn oplossing naderbij gekomen, nu de nota waarbij de overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland is geregeld, geteekend is. Hiermede kan het incident eigenlijk als gesloten worden beschouwdhet zal aan de uitspraak van het hof van arbitrage te 's Gravenhage, dat een vol ledig en contraditoir onderzoek zal gelasten, worden onder worpen. Gaat men nu de feiten na die tot deze quaestie aanleiding hebben gegeven, dan kan het niet uitblijven of men verwondert zich over het nietige hiervan. Had uit deze ambtenaarsquaestie een oorlog kunnen voortkomen Het is haast niet denkbaar en daarom is het niet onwaarschijnlijk dat er een diepere ondergrond bestaatindien dit zoo is, zal zulks te zijner tijd wel aan het licht komen. Servië. Het is op dit oogenbhk eenigszins in het duis ter tasten als we de redenen willen zoeken van de hoop volle stemming die op dit oogenblik in Servië heerscht, welke de toezeggingen zijn door Rusland en den servischen kroon prins gedaan en wat den laatste bij zijn blijde wederkomst te Belgrado bewoog toen hij sprak dat zijn bezoek aan Rus land in hem de hoop wakker riep, dat de wettige adspiraties van Servië door het machtige russische rijk gesteund, vol doening zouden erlangen. Voor dit in het onzekere tasten zijn verschillende redenen Zoo o.a de huldigiging aan den britschen gezant bij gelegenheid van den verjaardag van koning Eduard, welke dag te Belgrado op zeer opzienbarende wijze is gevierd Als men hier nu de gewone overdrijving aftrekt, blijft de vraag over hoe men zich, gegeven de eischen van het Servische volk en de onvereenigbaarheid daarvan met oostenrijks belangen, het vermijden van wrijving tusschen Donau-monarchie eenerzijds en Rusland en Engeland ander zijds denken moet, gezwegen nog van het gevaar voor een oostenrijksch-servisch wapenconflict. De toevoer van geschut en munitie over Saloniki houdt dagelijks aan en de herhaalde incidenten aan de oostenrijksch- servische grens schijnen evenmin voor een bevredigende uit legging bevorderlijk. De Balkan-crisis. Omtrent den stand van zaken betref fende de turksch-bulgaarsche onderhandelingen kan worden aangenomen dat de bulgaarsche gedelegeerden een dubbele opdracht hadden, nl. te onderhandelen over de oost-roeme- lische schatting en de orientlijn en van de porie concessiën in zake invoerrechten en hervormingen in Macedonië te verkrijgen. De porte heeft geantwoord, dat slechts geschil bestond over de schatting en de spoorwegen. Dat zijn de vraagstukken die allereerst opgelost moeten worden waardoor aan de crisis haar netelig karakter ontnomen zal zijn. De andere vraagstukken zijn niet urgent. Thans is de quaestie der orientlijn een nieuwe phase ingetreden. De onderhande lingen toch worden rechtstreeksch tusschen de beide regee ringen gevoerd. De porte nam nl. op zich de oostersehe spoorwegmaatschappij te vertegenwoordigen, maar deze doet opmerken, dat de porte daartoe op geenerlei wijze gemach tigd is. Omtrent het einde der onderhandelingen zijn de meeningen verdeeld. De chef der stamboelovistische partij, Ghennadier, acht dat dit nog niet te voorzien is, terwijl de Temps- correspondent te Constantinopel er anders over denkt en van meening is, dat de Bulgaren weldra met documenten voor den dag zullen komen die de eischen van Turkije sterk zullen doen verminderen en die een spoedig einde der on derhandelingen zullen bewerkstelligen. Oostenrijk. Ter voorkoming van dreigende invallen van Servische en montenegrijnsche benden, heeft het oostenrijk- sche legerbestuur de oprichting bevolen van vliegende colon nes in Bosnië en Herzegowina, zooals die in 1878 tot 1892 bestaan hebben. Uit de bosnisch-herzegowinasche gendarmerie gerecruteerd, zullen de colonnes 20 a 60 man sterk zijn. De leden van benden die den oostenrijkers in handen vallen, zullen op staanden voet ter dood gebracht worden. Wat de ministerieele crisis betreft, is het op dit oogenblik nog niet goed mogelijk met zekerheid te zeggen wat de gedaante van het nieuwe kabinet zal zijn. Rusland. In de Doema zijn onder meer andere zeer be langrijke ontwerpen ook in behandeling genomen ontwer pen over locale rechtbanken en over 't agrarische vraagstuk. Het gaat hier om de z. g. wet van 22 October, welke wet geldt het recht van den moesjik-landbouwer om uit 't ver band der gemeente te mogen gaan. Deze wet loopt echter aan beide beenen mank en heeft in de laatste twee jaren veel kwaad op 't platteland gesticht. Zij benadeelt het armere en dus ook verreweg het grootste gedeelte der moesjik- landbouwers. De debatten in de Doema zullen lang en wellicht ook interessant zijn, want niet minder dan 213 sprekers zijn ingeschreven, waaronder alle vertegenwoordigers der moesjik-landbouwers. Het merkwaardige is, dat er nu reeds vage geruchten de ronde doen, dat het verwerpen der wet het naar huis zenden der Doema ten gevolge zou hebben. Sommigen zijn zoo politiek, de middelmatigheden van heden hooger te schatten dan de voortreffelijkste handelingen van gisteren. r,, Van Donderdag 5 November Burgerlijke Stand. tot Donderdag November. Bevallen: M. Hulsbosch Smit, z; H. Kol van Op- eeland, z. Getrouwd: J. W. Waalewijn en J. W. Gerritse; E. B. Dalman en F, van Koetsveld. Overleden te Meerenberg: C. A. L. J. Jeekel, 77 j. Is het verstandig te zorgen, dat een opvolger ons teruggewenseht make, het is ook slim te verhoeden, dat een voorganger ons ver- duistere. Nagenoeg alle echte honing wordt na Bijenteelt. verloop van tijd, vooral in het koude jaargetij, dik vloeibaar en daarna geheel vast, hij kristalliseert. Het publiek dient dit te weten, velen toch meenen, dat zulke gekristalliseerde honing vermengd is met suiker, meel of andere stoffen. Zuivere honing wordt niet zuur, doch kristalliseertdoor de glazen in warm water te zetten, lost de honing weer op en wordt weer vloeibaar en doorschijnend. Winkeliers en anderen, die honing ver- koopen en weten, dat het publiek niet van vasten honing houdt, smelt dezen eerst: de honing wordt in een metalen vat of pot gedaan en in een ketel geplaatst, de ketel wordt verder met water gevuld en te vuur gezet. Herhaald roeren, als de honing begint te smelten, is noodigmet den ther mometer moet de temperatuur gedurig worden onderzocht, daar die niet hooger mag stijgen dan tot 85° Celcius. Een ding moet vooral in acht worden genomenop den bodem van den ketel legge men een houten kruis, waarop de pan of pot komt te staan, anders zou, indien het vuur wat hard brandde, de honing bruin worden en geheel kunnen bederven. Jammer, dat de vervalsching van honing zoo enorm is en het publiek zeer dikwijls geen zekerheid heeft, zuiveren honing te koopen. Die onzekerheid is natuurlijk niet be vorderlijk aan de afname, 't Is geen wonder dat wanneer men leest, dat 75 °/0 van allen honing, welke ter ma; wordt gebracht, geen zuivere bijenhoning meer is. de bij velen vergaat hun goeie geld er aan te wagen. Hon" wordt gebruikt als genotmiddel, maar ook om zijn h 1 werking op de gezondheid, en treurig is het daarom, men voor een product 0.80 a 1.per 0.5 K.G. taalt, zonder te weten of men met een natuur- oi Vu product te doen heeft, of men dus iets goeds, iets heilzaan - dan wel misschien iets verkeerds nuttigt, in welk laai geval men stellig minstens het 3-, 4-voudige (sonr- bet 10-voudige) vaji de waarde betaalt. Maar weet i dan niet, vraagt iemand, waaruit bijenhoning bestaal kunnen de scheikundigen dan de honingvervalsching constateeren Het eerste wel, het tweede, helaas, niet a Een jarenlang onderzoek heeft de juiste samenstelling v honing doen kennen, maar die juiste kennis hebben de heeren honingvervalschers zich ook weten te benutten en die heeft het hun mogelijk gemaakt om op groote schaal een product te fabrieeeren, door splitsing van rietsuiker door middel van zuren dat in niets zich onderscheidt van den invertsuiker, door de bijen bereid uit de rietsuiker der bloemen, althans bij de analyse moeilijk van de laatste is te onderkennen. Wil het honingminnend publiek zich zooveel mogelijk tegen bedrog vrijwaren, dan koope het geen product, dat onder fraaie, aantrekkelijke namen wordt aangeboden. Geen «rozenhoning" dus, welke als zoodanig niet bestaat, daar onze bijen van de rozen niets moeten hebben, en dat dan ook slechts een fabrikaat is, voor 1/i bestaande uit zuiveren honing en voor de rest uit witte aardappelsiroop plus een paar druppels rozenwater. Ook geen Alpenkruidenhoning hoe geurig de naam ook zijmen zou er terecht mee be kocht zijn in dubbelen zin, want behalve dat men het goedje eenige malen te duur zou betalen, liep men groot gevaar van maag en darmen door het gistende stroopineng- sel van streek te brengen. Veel honing is niets dan suikersmeer: 7 deelen suiker en 1 deel honing. Wie suiker verlangt, kan goedkooper terecht. Wie honing begeert, vrage, liefst bij een bijenhouder, naar gegarandeerd zuiveren bijenhoning. Het is een groot bewijs van wijsheid, verstandig te blijven ba aanvechtingen van dwaasheid. Zoo moet het meer gaan. Diversen. Op de engelsche kust zonk dit jaar omstreeks pink-teren in de monding van de rivier de Humber nabij Huil de baggermolen «Goed hart VI," van de firma Goedhart te Dusseldorf, vroeger te Dordrecht, welke Srma het op diepte brengen en houden dier rivier heeft aangenomen. Daar de gezonken bagger molen ue vaart belemmerde moest die ten spuedigste worden opgeruimd. Twee engelsche firma's hebben getracht met allerlei werktuigen en met behulp van duikers het schip te lichten en ten slotte getracht door middel van dynamiet de ladder op te ruimen, maar te vergeefs, zoodat zij na vijf maanden tobben het werk in den steek lieten. Thans zullen nederlandsche werklieden het zaakje trachten op te knappen. De firma's P. Hoebee te Dordrecht en W. A. van der Tak te Rotterdam hebben aangenomen het werk in orde te maken. Natuurlijk zullen de Engelschen het met leede oogen aanzien dat nederlandsche werklieden hun in hun eigen land een lesje komen geven. Onder de duikers die mede naar Engeland gegaan zijn behoort ook M. Sperling, de held van de Berlin. Wij vernemen dat met 1 Januari a.s. De Nieuwe Gids en XXe Eeuw vereenigd zullen worden onder den naam y De Nieuwe Gids." De redactie zal worden uitgebreid en bestaan uit de heeren Kloos, Van Deyssel, Frans Netscher en dr. H. J. Boeken. Voor de noodlijdenden op Curasao. Naar aanleiding van den oproep om steun, uitgegaan van het A. N. V. zijn tot heden de volgende gaven ingekomen Universal Brotherhood f 25 L. C. G. f 10.-, X. Y. f 2.50, C. B. f 25.—, I. H. B. f 10.—, allen te Arasterdam; Mej. A. E. R. f 10.—, S. f 5.—, beiden te Arnhem; N. N. te Apeldoorn f 250; A. O. te Benningbroek f1. W.v. W. te Bennekom f 5.— C. M. te 's Bosch f 2,50; N. f 5.—, N. C. P. H. f2 50, P. M. S. f 10.—, W. D. f 10.-, allen te Den Haag; II. A. B f5.—, E. de H. f 1.-, beiden te Deventer; Dr. H. J. K. de J. f 10.—, Mr. W. D. f 2.50, F. S f 25-, allen te Dordrecht; Jhvr. J. S. B. te Ginneken f2.50; "W. P. te Gorinchem 1 H. J. O te Haarlem f 1.— Mee v. H. T. f 5.—, N. N". f 1.—, beiden te Hilver sum R. C. C, v. H. te Kampen f 10.—O. R. te Lochera f 2.— C. R. K- to Nijmegen f 5.H. de U. M. te Utrecht f 25.— Mr. H. H. E. teTwello f25 P. P. te Velp f 10.— Familie C. P. te Wageningen f 5.— Bar. d' H. d'Y te Zeist f 25.—Mej. A. S. Z. f 10.-; N. N. f 2.50 Het totaal der ingekomen gelden bedraagt tot heden f 300.50. Meer gaven, die daingend noodig zijn, worden gaarne in gewacht bij C. van Son, administrateur A. N. V. Wijnstraat 81, Dordrecht. ADVERTENTIE!! GEDIPLOMEERD COIFFEUSE. Werkt met Ondulation Naturel. Speciale inricliting voor DAMES-HOOFDWASSCHING. Leeghwaterstraat 19, bij den Koninginneweg. T E E E F O O N No. «34. I IO A A nderge teekenden hartelijken dank vonden deelneming in Lochem, J. H. RC D. I. R GravenhageH. BIE1 Uloemendaal, Mr. P. A. E. 'J ebondo PandjieN. ravenhageE. TID 's-Gravenhag notaris J. H. 1 ill.ÉCOURT te Muandag 23 N namiddags één i Yi ij man" te San - risen, publiek veilt met schuur, ei thans ingericht als gelegen te Sandpoor aan den Kruid berger lingerweg of Doodwe 490—60 Hectare, hebbende aan de I Galesloot Co., tha eigendom aan de 1 en Hooglandt. Te veilen in perce zeer geschikt voor bc men en massa. Een bij biljetten omsehrt Nadere inlichtinge WIEGMAN, notari en de notaris boven De Notarissen JO en WILDERVANCI te Bloemendaal, zul 17 November IS 24 November d.a kens des avonds 2 Hotel „Van ouds Overveen, publiek v ten verzoeke van c den Heer JOHs. Tl in leven Notaris te a. Het door die geweest zijnde Hl naamd „Sehoonzic Schuur, zeer gun legen aan den Zij gemeente Bloemem 9 Aren 12 Centiarf Te veilen elk a bebouwde perceeh bouwterrein, voorl combinatiën. b. Een fraaien 1 tuin, benevens tegenover het sub a groot 87 Aren en 1 Te veilen in tl onder acht perceel Zijlweg en zeer gi terrein, in combii massa met het sul Het geheel is ot Kweekerij. Nadere inlichtir Notarissen bovengi Het sub a genoi te bezichtigen na i op eiken Maandaj tot 4 uur 's namid te VOGEI in het „Naaldenv 21 November I van den Notaris J. i DE 11LÉCODRT, zwaar eiken e waaronder RIJZE De verkooping dags te 10 uur, nabij den Zandv" ARCHI gemeente BI

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2