MET PENSION- EN WONINGGIDS I Nieuwsblad B voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten ZATERDAG, 21 NOVEMBER 1908 No. 47 2" jaargang Het Bloemendaalsch Weekblad II Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Ji'K 4 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- -:- Het aoti'ursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 .Tuni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit twee bladen en de bijlage: BEETHOVEN HUIS. Eerste Blad. Bloemendaal. Agenda. Wedstrijden Ned V. B. op 22 Nov. a s. te Bloemendaal2 uur a/d Meeren- bergsche weg «Bloemendaal"A. V. V. Amsterdam. Haarlemsche V. B. Bloemendaal IIH. F. C. IV 's mor gens 10 uur. Hotel Welgelegen. Donderdag 26 November 7-| uur. Nederlandscbe Natuur historische i ereeniging, afdeeling Bloemendaal e. o. Bijeenkomst, voordracht van den heer Jac. P Tbijsse. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de ge meente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadhuize te Over- een, gedurende de maanden September, October, November December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van Politie, gelegen aan het einde van den Bloeinendaalschen weg, bij Wildhoef. Villa «Erica," Hoofdweg boek Rijper weg. Zondag 22 November, 1012 v.m. en 1.303.30 n m., tentoonstel ling van foto's, ingezonden voor den fotografie-wedstrijd. Woestduin. Zondag 22 November lx/2 uur. «Courses Woestduin". Haarlem. Voetbalwedstrijden. «Haarlem"H. F. C. 2 uur Schoterweg. »Edo"Adelborsten F. H. C., Willemsoord, 2 uur Schoterw. H. F. C. IIQuick II, Den Haag, 2 uur Spanjaardslaan. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 21 November. Madame Sans Gêne. Aanvang 8 uur. Zondag 22 November. 1x/2 uur Adam in Ballingschap. Woensdag 25 Nov. Vreemde Jacht. Aanvang 8 uur. Vrijdag 27 Nov. Specialiteiten. Solser en Hesse. Dammen. Damclub Haarlem." Speelavond eiken Donder dag, 8 uur. bovenzaal café «Neuf," Groote Houtstraat 176. «Haarlemsche Damclub." Speelavond eiken Maandag, 8 uur. Bovenzaal café «Suisse," Smedestraat 19. Inlichtingen omtrent probleem-opgaven, prijswedstrijden onz., deze clubs betreffende, te bekomen bij den beer H. C. van Oort, Nassaustraat, Haarlem. Zonder ontspanning is het leven moeilijk, als een lange reis zonder o derdak: allerlei kennis maakt het genotrijk. Een nieuwe wijze van veilen van onroerend goed. Dinsdagavond had ten overstaan van de notarissen Joekes te Haarlem en Wildervanck de Blécourt ter standplaats Bloemendaal in bet «Hotel van Ouds het Raadhuisen onder leiding van laatstgenoemde, de aangekondigde veiling bij inzate plaats van de vaste goederen nagelaten door den notaris Ter Hoffsteede. Wat den stand der perceelen betreft kunnen we verwij zen naar de advertentie, in dit blad voorkomende. Er werd flink geboden in weerwil van eene nieuwigheid, door den notaris De Blécourt, in overleg met verkoopers ingevoerd en waaromtrent we de noodige goedkeurende en afkeurende kritiek hebben kunnen hooren. De veiling geschiedt namelijk in twee zittingen, de laatste, de toeslag, op Dinsdag a.s Jl. Dinsdag zijn enkel de perceelen volgens de alhier bestaande gewoonte opgeboden. Den hoogsten bieder werd daarna gevraagd of hij het perceel ook wenschte te verhoogen. Maakte bij hiervan geen gebruik dan stond de booging aan iedereen vrij tot aan het oogenblik, dat de perceelen wor den afgemijnd d.i. tot den avond van 24 dezer. Van de hoogingen wordt bij toewijzing aan de hoogers uitbetaald 10°/o ten laste der koopers en bij niet toewijzing 5°/0 ten laste der verkoopers. Den 24 dezer heeft de afmijning der perceelen en daar na de opbieding der combinatiën en de afmijning daarvan plaats op de gebruikelijke bedingen. Hooging op de combinatiën heeft dus niet anders plaats dan bij opbieding tegen uitkeering van de combinatieplok- gelden aan den hoogsten bieder ten laste van verkoopers en daarna de afmijning. In hoever deze wijze van veilen in bet belang van ver koopers of van koopers is valt moeilijk te zeggen. Wel is zij meer spannend en wekt zij de ambitie wat meer op, dan bij veilingen, die dadelijk afloopen. Hier werd op den zelfden avond voor een bedrag van f 1765.gehoogd. Intusschen komt het ons voor, dat het bij veiling van vele perceelen in eens wenschelijl is de hier gevolgde methode toe te passen, de toeslag eenige dagen later te stellen, ten einde gegadigden den tijd te geven, zich te beraden, welke combinatiën hun het meest geschikt voorkomen, om af te mijnen. Niet allen die zien, hebben de oogen open en niet allen die kijken, zien. Burgemeester en Wethouders der ge- Ambtelijke meente Bloemendaal maken bekend, dat mededeelingeu. de zitting van den militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Maandag, den 28en December aanstaande, des voormiddags te 10 uren, te Haarlem in den Stads Doelen. Voor den militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Teven? worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, alsmede bet doen opmaken en bst bij den Burgemeester in leveren van de noodige bewijsstukken tot bet bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke onge schiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrij gesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Bloemendaal, den 16 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. Men moet nooit zijn zaken laten zien als die pas half klaar zijn. Morgen herdenkt de minister van staat, Binnenlandscll Mr. baron Mackay, lid van den raad Overzicht. van State, zijn 70sten verjaardag. Bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting van 1909 besprak de heer Goeman Borgesius eenige speciale onderwerpen. Als voornaamste hiervan noemen wij zijne beschouwing over een in de wet op te nemen bepaling (reeds in de afdeelingen besproken) waarbij het schenken van sterken drank op de bouwwerken wordt verboden. Hij sprak de hoop uit, dat bet spoedig zoo ver zal komen dat in alle bestekken, in de eerste plaats om een voorbeeld te stellen in de voorschriften voor de waterstaatswerken, een dergelijke verbodsbepaling zal worden opgenomen. Op deze wijze is reeds menige nuttige sociale maatregel gemeen goed ook van provinciale en gemeentebesturen geworden. Is het wonder dat een gemeente als Amsterdam een ondragelijken schuldenlast krijgt? vraagt men zich af, als men nu weer de plannen leest die bet wetsontwerp tot onteigening van perceelen te Amsterdam voor de normaliseering van den Dam in de pen gaven. Ook in de eerste kamer zijn leden die er zoo over schijnen te denken. Sommigen althans begrepen niet, dat een zoo kostbaar plan kon uitgaan van een gemeente, welke een grooten schuldenlast beeft te dragenook waren er echter die meenden dat voor een koopstad als Amsterdam ook rekening moet gehouden worden met de eischen, welke verbetering van het verkeer uit com- merciëel oogpunt stelt. In ons vorig overzicht is tot ons leedwezen een ge deelte uitgevallen, waardoor een onduidelijkheid werd veroor zaakt die we hier even wenscben op te helderen.'t Is omtrent de fameuze mededeeling van het Vaderland, getiteldKeizer en Koningin. Omtrent deze beweringen nu beeft de Temps inlichtingen aan dr. Kuyper gevraagd en bekwam zij het volgende antwoord »I1 n'y a rien de vrai dans tout eet article, que je ne prendrai pas la peine de réfuter. «Jamais de ma vie je n'ai eu sous les yeux une lettre de l'empereur. «C'est de la fantaisie pure." (Er is niets waar in dit ganscbe artikel Ik zal niet de moeite nemen het te weerleggen. Nooit van mijn leven heb ik een brief van den keizer onder de oogen gehad. Het is zuiver fantasie.") De Standaard schrijft bet volgende hierover «Daartoe door H.M. de koningin gemachtigd, heeft dr. Kuyper aan den duitscben chargé d' affaires, die inlichting verzocht, medegedeeld, dat door de koningin Dimmer met hem over een brief, die van den duitschen keizer ontvangen zou zijn, ook maar met één woord gesproken is, eu dat hem veel minder nog van zulk een brief inzage is gegeven." Het Handelsblad schrijft over deze questie het volgende «Waarover had de duitsche gezant inlichingen verzocht? Natuurlijk niet of de brief geschreven was, dat zal in Duitsch- land wel evengoed bekend zijn geweest. De inlichtingen hadden betrekking op de vraag of de brief een onderwerp van ge sprek tusschen H. M. de Koningin en minister Kuyper had uitgemaakt. Wij mogen dus aannemen dat inderdaad de brief geschreven is. Maar waarom wordt zulk een vraag, door den gezant ge richt tot dr. Kuyper Het was een brief van den keizer aan H. M. de Koningin, de koningin wist van de vraag af, kon die vraag evengoed beantwoorden, als dr. Kuyper. Waarom vas het niet voldoende dat de keizer die particuliere infor matie aan de koningin vroeg? De Standaard, het orgaan van dr. Kuyper, zeide dat de oud-diplomaat, die het bericht aan het Vaderland geschreven had wèl de klok had hooren luiden maar niet wist waar de klepel hing. Iets waars zou er dus toch in het bericht ge weest zijn, iets wist ook dr. Kuyper er van af. Indien nu zulk een brief, waarin mededeelingen van zóó ernstigen aard werden gedaan, geschreven is, kan het geen twijfel lijden of de koningin moet over zulk een hoogst ernstige zaak een harer verantwoordelijke minister geraad pleegd hebben. De duitsche keizer weet dat Nederland een constitutioneele staat is, dat geen hoofd van een staat aan onze Souverein een brief, een verkapte bedreiging of raad geving inhoudende, kan schrijven, zonder dat de verantwoor delijke minister en raadgevers daarmede in kennis worden gesteld. En als dat alles zoo is, wat heeft de duitsche keizer dan te informeeren met welken minister in het bijzonder een gesprek gevoerd is? De geheele zaak is voor ons volkomen raadselachtig en het lijkt ons zeer gewenscht dat, nu zooveel gezegd is, er gerustheid kome en juist worde medegedeeld op welke wijze door buitenlandsche staatshoofden gepoogd is invloed te oefenen op onze leger- en vlootpolitiek." Als een begin in de goede richting op ander gebied mag ongetwijfeld beschouwd worden de aanneming van een motie op een vergadering uitgeschreven door het «comité tot bestrijding van het wedden in de sport" ten doel heb bende de verfoeilijke gewoonte of juister gezegd het misbruik tegen te gaan, zoo mogelijk geheel uit te roeien, van het wedden hoofdzakelijk in zwang bij wedrennen. Bedoelde ver gadering had plaats in café Hollandais te 's-Gravenhage, en werd inde vorige week gehouden. Nadat de heeren Thomson, lid van de tweede kamer, en Muiier, eere-voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond, een toespraak hadden gehou den, werd bedoelde motie onder applaus aangenomen. Zij juidt als volgt «De vergadering van verschillende sportvereenigingen uit het geheele land, op 14 November 1908 te 's-Gravenhage bijeengekomen, op initiatief van het «comité tot bestrijding van bet wedden in de sport, Gehoord de sprekers, overwegende dat er een toenemende neiging in ons volk is te bespeuren om zich over te geven aan het wedden op sportgebeurtenissen, als gevolg daarvan steeds meer in het openbaar gelegenheid "wordt gegeven, vooral ook door per sonen die daarvan een bedrijf maken, van oordeel, dat dit wedden moet beschouwd worden als een ernstig sociaal euvel, dat noodlottig kan zijn voor vele personen, en dat bederf kan bri ngen in de sport, die van groote beteekenis is voor de physieke ontwikkeling van ons volk, spreekt de hoop uit dat de vereenigingen en bonden in eigen kring dit kwaad zullen tegenwerken, maar ook dat de regeering en de staten-generaal zoo noodig zullen willen bevorderen het tot stand komen van wettelijke maatregelen, waarbij het geven van gelegenheid tot wedden wordt ver boden en strafbaar gesteld". Het was verleden Zaterdag 25 jaar geleden dat de utrechtsche hoogleeraar prof mr. D. Simons, hoofdredacteur van bet Weekblad van het Recht, promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op een dissertatie overDe vrijheid der drukpers. Voor een verhandeling over hetzelfde onderwerp verwierf bij een jaar .geleden de bij gelegenheid van een prijsvraag uitgeloofde gouden medaille. De booten van de «Zeeland" zullen dus buiten Neder land vervaardigd worden. De motieven die hiertoe geleid hebben, zijn, indien de berichten daaromtrent waarheid be vatten, voor Engeland niet heel verblijdend. Er is n.l. gebrek aan werk op de werven. Het is zoo slecht met het werk op de engelsche werven, dat men, alleen reeds om den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 7