252 vasten hoogeren staf van arbeiders aan den arbeid te kunnen houden, zich gaarne eenig verlies op te krijgen orders ge troosten wil. En daar het in ons land gelukkig op dit oogenblik juist andersom gesteld schijnt, is het heel begrij pelijk dat het aanbod van een engelsche werf goedkooper is. Om deze redenen achtten de nederlandsche inschrijvers het beter niet in te schrijven en hebben dit dus nagelaten. Hierdoor hebben ze ook niet den schijn op zich geladen, niet zoo goedkoop te kunnen werken als in het buitenland. Gelet op de teekenen des tijds schijnt het terrorisme der arbeiders in ons land een periode van grooten bloei tegemoet te gaan. De uiterst slappe houding door de politie aangenomen waar een energiek en krachtig optreden van autoriteiten met fut in hun handelingen zoo dringend noodig was, werken een welig opschieten van deze woekerplant zeer in de hand. Men ziet het aan de stakingen die den laatsten tijd het ltven van honderden rustige burgers, die niets liever willen dan stilletjes zich aan hun arbeid wijden, verontrusten. Een bedenkelijk verschijnsel in deze richting schijnt ons de onlangs te Amsterdam gehouden vergadering van besturen van organisaties in het transportbedrijf te land, bijeengeroepen door het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen. Het doel dezer bijeenkomst werd uiteengezet door le petit RobespierreJ. Oudegeest, die na eenige ge dachten wisseling kon constateeren dat men het over de door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen voorgedragen stellingen eens was. In eene organisatie dienen volgens deze stellingen te zijn vereenigd alle commiezen, klerken, assi stenten, brievengaarders en bestellers (dus het geheele per soneel) der posterijen en telegrafieverder alle beambten in dienst van spoor- en tramwegondernemingen met me chanische tractie, hetzij ze intercommunaal of communaal zijn en ongeacht de snelheid waarmede gereden wordt, be nevens alle beambten in dienst van paardetrams en omnibus ondernemingen, koetsiers, sleepers, voerlieden, personeel Van Gend Loos, loopers, pakhuisknechts, glazenwasschers, sjouwers enz. Waar zal dit alles op uitdraaien? Dat de postzegel-automaten, waarvan een haariemsch ingezetene de uitvinder is, ook in het buitenland reeds naar verdienste gewaardeerd worden, blijkt wel hieruit, dat thans ook aan de buitenzijde van het groote postkantoor te Brussel vier van deze toestellen geplaatst zijn. In het gebouw waren ook een viertal geplaatst bij wijze van proef, die als goed geslaagd beschouwd mag worden. Bij de keizerlijke chineesche legatie te 's Gravenhage is bericht ontvangen dat bij besluit van de keizerin-weduwe Zijne Hoogheid Poe-I, zoon van prins Tsjoen, tot vermoede lijk troonopvolger is uitgeroepen met prins Tsjoen tot keizer- regent van het rijk. De algemeene vergadering van den Nederlandschen bond voor lichamelijke opvoeding zal den 22en December te 's Gravenhage worden gehouden. Alsdan hoopt het bestuur mededeelingen te doen inzake de in 1909 te houden slot wedstijden. Van den minister van oorlog heeft de bond een schrijven ontvangen met de mededeeling, dat de minister het streven van den bond krachtig zal steunen. Het bonds- bestuur zal aan de algemeene vergadering machtiging vragen om zich te wenden tot de groote lichamen in Nederland, welke zich op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport bewegen, teneinde in 1918 (het eeuwfeest van neder- lands onafhankelijkheid) een groot nationaal feest te houden gewijd aan de lichamelijke opvoeding en ter versterking van het nationaliteitsgevoel. Onze West meldt dat een nieuw crediet van 45000. gulden beschikbaar is gesteld voor uitbreiding van de bacoven- cultuur op de plantage Sorgvliet. Deze plantage, die aan eene naamlooze vennootschap behoort, staat onder directie van de Surinaamsche Bank. Volgens het oorspronkelijk plan zou in drie jaren op die plantage 65 H.A. worden aange bracht in bacoven. Door het nieuwe crediet zal die aanplant waarschijnlijk met 60 H.A. kunnen worden uitgebreid. Indien tijdig over de noodige arbeidskrachten kan worden beschikt, hoopt men in Maart a.s. den nieuwen aanplant in den grond te hebben, zoodat de oogst, 14 maanden later, valt in de maanden waarin de Eruit Company de hoogste prijzen betaalt. Wat voor de een vleierij is, is voor een ander krenking. Frankrijk. Het kamerlid Léon Janet, Buitenlandsch rapporteur van de begrooting voor open- overzicht. bare werken, klaagt in zijn verslag over de achterlijkheid der fransche zeehavens en der binnenlandsche waterwegen, die zoo scherp afsteekt bij den naar zijn meening onovertroffen toestand van straat- en spoorwegen. De vijf groote fransche zeehavens zijn niet toegerust voor het hedendaagsche verkeer; zij zijn te klein en een behoorlijke verbinding met de binnenlandsche water wegen ontbreekt. Hij stelt thans voor een instelling te stichten waarin het rijk en de departementen, gemeenteraden en kamers van koophandel der belanghebbende steden vertegen woordigd zouden zijn. Die instelling zou leeningen kunnen sluiten voor de uitvoering van havenwerken en verbetering der binnenlandsche waterwegen. De staat zou deze leeningen voor de helft aflossen en er voor de helft de rente van betalen. In de kamer zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten, nadat de begrooting van koloniën was aangenomen. De rapporteur bestreed dat de koloniën een oorzaak van zwakte voor Frankrijk zijn, ze worden verdedigd door een contingent van inlanders en zouden zelfs het moederland troepen kunnen leveren. Belangrijk vooral was wat hij zeide dat men tegenwoordig aan koloniale onteiniging niet meer denken kan, daar met Duitschland een overeenkomst was aangegaan tot vaststelling der grenzen van Kameroen en Congo, en Frankrijk en Engeland de entente cordiale hebben gesloten. Met bijval werd zijn bevestiging aangehoord dat de koloniale politiek een gunstig resultaat had opgeleverd. Omtrent het mijnwezen zal de minister van arbeid wetsontwerpen indienen tot een volkomen herziening van de wettelijke bepalingen van 1810 op de mijnbesturen en den eventueelen afkoop van mijnconcessiën door den staat. De rapporteur Chaumet heeft in zijn rapport omtrent de marine verklaard dat de toestand der vloot onvoldoende is en dat zonder een radicale hervorming geen ernstige ver beteringen mogelijk zijn. Duitschland. De groote zaak kan, voorloopig althans, als geëindigd worden beschouwd. Prins Von Btilow heeft aan de leden van het pruisische ministerie medegedeeld dat hij blijft. De keizer heeft, na van Von Bülow gehoord te hebben hoe groot de ontstemming van het duitsche volk was, zijn wil aldus geuit: Zonder mij van mijn weg te laten brengen door de overdrijvingen der openbare critiek, die ik als een onrecht gevoel, zie ik er mijn voornaamste keizerlijke taak in, de vastheid van de rijkspolitiek te ver zekeren met inachtneming der constitutioneele verantwoorde lijkheden". De rijkskanselier neemt dus weder den zwaren last van den arbeid op zijn schouders, hetgeen wij, ook voor de europeesche politiek, een verblijdend verschijnsel achten, daar hierin reeds op dit oogenblik te veel onrustverwekkende elementen den toestand dreigend maken. De vamp in Westfalen heeft ons weder voor de zoo- veelste maal doen zien hoe gevaarvol het leven der mijn werkers is. (Op een andere plaats in dit blad hehben we een ons door een vriendelijke hand toegezonden beschouwing geplaatst omtrent de oorzaken der rampen, hoe ze voorkomen kunnen worden, enz.) Het bezoek van piins Eitel liiediich heeft op vele gemoederen een weldadigen invloed uitgeoefend. Te begrijpen is het dat hij van verschillende zijden werd aangezocht zijn invloed aan te wenden om betere arbeiders- bescherming" te verkrijgen en wij twijfelen niet of de jeugdige en sympathieke prins zal al zijn best doen dit beioep op zijn gevoel en rechtvaardigheid niet te beschamen. Het getal slachtoffers is groot. Van verschillende kanten zijn, be halve betuigingen van deelneming, ook belangrijke geldelijke bijdragen ingekomen om het lot der arme, beklagenswaaidige nabestaanden zooveel mogelijk te verlichten. In den rijksdag hebben de sociaal-democraten een wijziging voorgesteld op artikel II der rijksgrondwet in dien zin dat voor een oorlogsverklaring in naam van het rijk behalve de toestemming van den bondsraad ook die van den rijksdag vereischt zal zijn. Tot dat dit gelukt is, moet Nederland liefst zoo snel mogelijk doorgaan zich tot de tanden te wapenen. China. De keizer en de keizerin-weduwe zijn overleden. De dood van den keizer schijnt volgens de berichten weinig indruk te hebben gemaakt; die van de keizerin-weduwe heeft het volk echter zeer getroffen. Een rouw van drie jaren is uitgeschreven, terwijl gedurende honderd dagen in het rijk geen vermakelijkheden zullen mogen worden ge houden en de Chineezen zich niet het hoofd mogen scheren. Uit de provinciën komen berichten van woelingen de vieem- de gezantschappen worden door hun troepen bewaakt, ter wijl de engelsche gezantschapsbewaking geducht is versterkt. De regent Tsjoen, de vader van den jeugdigen keizer Poe-I, heeft met krachtige hand de teugels van het bewind gegiepen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om revolutionnaire woelingen te voorkomen. De keizerin-weduwe had kort voor haar dood een briefje achtergelaten, waarin zij er op aan drong dat alle regeeringszaken van het rijk toevertrouwd moeten worden aan den prins-regent. Mochten ernstige quest.ies rijzen, dan moet de regent persoonlijk het advies inwinnen van de nieuwe keizerin-weduwe. Zoo blijft de krachtige, heorschzucbtige geest der doode werken. België Door de belgische regeering is thans aan de duitsche ambtelijk medegedeeld dat de Congoslaat door België is overgenomen. Als waarschijnlijk wordt geacht dat de duitsche regeering deze mededeeling voor kennisgeving zal aannemen. Het is nu maar te hopen, d t onder het nieuwe regime de klachten niet langer gehoord zullen worden, die al te dik wijls tegen den onafbankelijken Congostaat werden ingebracht. Oosten rijk-Hongar ij e. De minister van binnen landsche zaken, graal Anarassy, heeft bij den hongaarschen rijksdag een wetsontwerp tot kiesrechtherziening ingediend, dat door de bezitlooze klassen en door niet-Magyaren behalve door de duitsche Hongaren heftig bestreden wordt. Het ont werp waarborgt de privilegiën van het intellect, het bezit, de groot-industrie en die der Magyaren Daar de parlements- meerderheid wel de vormen waarin het kiesrecht zich be weegt moderniseeren wil, maar toch de privilegiën niet uit de wereld wil helpen, zal het ontwerp wel wet worden, doch dat het voorloopig daarbij zal blijven is niet te verwachten. Hongarije is thans een staat met overwegend agrarische be volking. Van staatswege wordt echter de industrie bevoideid en de industriëele arbeidersbevolking der toekomst zal zich waarschijnlijk anders gedragen dan de agragische van thans. Perzië. Geteekend door een 40-tal geestelijke en hoog geplaatste personen heeft de parlementspartij aan alle gezant schappen te Teheran een rondschrijven gezonden, waarin er op wordt gewezen dat Perzië sedert 5 Augustus 1906 een grondwettige staat is gelijk de vorige sjah en de tegenwoor dige heerscher meer dan eens hadden toegegeven, levens wordt er in geprotesteerd tegen de handelwijze van den sjah om, door onbetrouwbare verzoekschriften enz., de valsehe voorstelling te wekken als zou de bevolking een grondwet niet verlangen. Bulgarije. Op bet oogenblik voert Bulgarije nog met Turkije zeer moeilijk vooitkomende onderhandelingen. Een bezwaar voor een overeenkomst in de spoorwegquaestie is de moeilijkheid der verrekeningen tusschen Turkije en den Orient- spoorweg. De formeele quaestie met wien Bulgarije het ver drag moet sluiten is nog altijd niet beslist en het is te vreezen, dat de onderhandelingen nog lang kunnen duren, al staan de vooruitzichten heden niet slecht. Velen kwamen in het verderf, doordat zy vertrouwelingen ge weest waren. Van Donderdag 12 November Burgerlijke Stand. p)on^ev(iag 19 November Bevallen: L. L. van den Boschvan Olst, d. Ondertrouwd: D. Verweij en A. A. Schot. Getrouwd: G. M. Groenendijk en A. C. van Kleeff; H. van der Fange en A. C. Vroom. Overleden: J. Beliën, 7 m.M W. Ingeneeger, 45 j. Wie een ander zijn geheim mededeelt, maakt zich tot diens slaaf. Wanneer wij iets van de indrukken Fotografie. weergeven, die bij ons opgekomen zijn ter gelegenheid van de expositie van sBloemendaals Bloei" in villa Erica" welke Zondag 25 dezer voor het laatst geopend is, dan betuigen wij in de eerste plaats getroffen te zijn door de waarneming, dat de gehouden wedstrijd en de daaraan verbonden tentoonstelling zeer waar schijnlijk een geheel ander resultaat heeft gehad, dan oor spronkelijk door de uitscbrijvers van den wedstrijd was bedoeld. Toch meenen wij, dat een resultaat is bereikt, waarop het bestuur van Bloemendaals Bloei" met vol doening en bevrediging mag terugzien. Wij bedoelen dit: reclame voor «Jan en alleman", een collectie kiekjes van algemeen bekende plekjes, een verzameling van verbeterde prentbriefkaarten waarop 0. i. de burgemeester in zijne openingsrede ten onrechte zinspeelde is allerminst op deze tentoonstelling te vinden. Wij verklaren, dat wij dit niet betreuren. Door de exposanten is over het algemeen gestreefd naar een hooger doel, n.l. het produceeren van goede foto's een doel, dat dikwijls op bevredigende, som mige malen op uitmuntende wijze is bereikt. Vergissen wij ons niet, dan heeft het tweeslachtige, dat in de beide ge noemde bedoelingen is gelegen, een der inzenders, den heer Cool, tot verwarring gebracht. Naast eenige zeer goede foto's, uit welke men den goeden werker herkent, heeft hij een verzameling van gewone bloemendaalsche kiekjes ge geven, die hem de goede kansen in den wedstrijd bedierven. Een schitterende reeks duingezichten van den heer Roe- loffzen hebben terecht de hoogste bekroningen in hunne klassen verworven. Keurig gezochte en fraai weergegeven plekjes bood ons de inzending van den heer van den Enden aandeze nog jeugdige fotograaf exposeerde een geënca dreerde duinfoto, die een waar juweeltje mag genoemd worden, waarin met name de tint van het zand op nog juister wijze wordt weergegeven dan in de evengenoemde duingezichten. De heer Groote is naar onze meening het beste geslaagd met zijne boerderij (n.l. het exemplaar op papier afgedrukt, niet het diapositief). Van den heer Zweerts zagen wij een kleine arbeiderswoning tusschen geboomte en achter een graanveld, die lofwaardig mag genoemd wor den. De inzending van den heer Donker Jr. belooft veel goeds voor de latere werken van dien jeugdigen fotograaf, wanneer hij zich meer op de techniek van het bewerken van negatief en afdrukpapier zal hebben toegelegd. Onder de ter opluistering ingezonden foto's noemen wij de in de eerste kamer hangende twee vergrootingen van gezichten op en langs de Schotel* begraafplaats (naar wij vermeenen met de monocle-lens opgenomen) door den heer Bispinck, zeldzaam schoone foto's, en de daarvan een waardigen tegen hanger vormende ijzel-foto van den heer Zwartser. In de serre trekken de keurige en smaakvolle landschappen van den heer Tepe de aandacht. De inzending van den heer Everts geeft ons verdienstelijke kunstfoto's te zien Van den heer Son hadden wij een zorgvuldiger afwerking in het positieve procédé verwacht, althans van een paar zjjner toto's; zijn werkelijk goede opnamen bereiken soms niet het vereischte effekt. Een bonte massa kieken en kiekjes in kleuren-foto's, kleuren-stereo's, vergrootingen, diaposi tieven, lantaarnplaatjes, gewone stereo's, afdrukken op dag licht en ontwikkelpapier van den heer mr. Donker trekt de belangstelling van groote en kleine bezoekers, die in vele «snapshots" zich zeiven en hunne vrienden en kennis sen zien afgebeeld, en er menig bekend bloemendaalsch plekje begroetende inzender heeft blijkbaar het populari- seeren van de fotokunst en daarmede eenige reclame voor de bloemendaalsche amateursvereeniging op het oog gehad. De secretaris van die vereeniging, de heer Taylor, is met eene collectie diapositieve stereo's uitgekomen. Een daarbij behoorend wintergezicht is der vermelding waard. In de laatste dagen werd nog een kleine, maar zeldzaam goede en kleurechte kleurenfoto van den heer Veenenbos tentoon gesteld. Waar wij de bizondere inzendingen bespreken mogen wij niet scheiden zonder nog een eervolle vermelding te geven aan de lantaarnplaatjes van den heer van den Enden, en het uitnemende groote winterlandschap van den heer Bispinck. Ten slotte veroorloven wij ons de opmerking, dat het bij ontstentenis van eenen catalogus zeker voor het bezichtigend publiek het genot zou verhoogd hebben, wan neer op elke foto met een enkel woord de plaats van opname ware vermeld geweest. Men moet niet spitsvondig, maar verstandig zyn, dat is van meer belang. De gymnastieklessen, die aan 25 jongens Gymnastiek. van Bloemendaal vanwege den Bloemen- daalschen Bond voor Lichamelijke Ontwik heling twee malen per week gegeven worden, vallen bijzonder in den smaak. Dat bleek ons. toen we de gymnasten Dinsdagavond in het gymnastieklokaal der Bloemendaalsche Schoolvereeniging zagen werken. Het bestuur van den B. B. v. L. O. n.l. had de ouders van de jongens uitgenoodigd Dinsdag eens een les te komen zien Uit bescheidenheid zek<v, waren nog enkele ouders thuis gebleven, maar als aan het einde van den cursus als de finantiën van den bond tusschentijds wat aangevuld worden, zal dat April zijn de ouders nog eens worden gevraagd, om dan de resultaten van die gymnastieklessen te komen zien, zal zeker niemand ontbreken. Oogenblikkelijk begrepen de aanwezige ouders waarom hun jongens zoo graag naar die Dinsdag- en Donderdag avond gymnastiekles gaanHet opmarcheeren in de zaai onder leiding van den gymnastiekleeraar, den heer Moyerinck, het ernstige, opwekkende, hoofd rechtop, schouders achteruit, buikweg, jongens," liet dadelijk de orde kennen, die na die enkele lessen al in dat troepje gevaren was en waar orde heerscht, kan gewerkt worden. Achtereenvolgens kregen we marcheeroefeningen, waarbij vooral op de goede houding der jongens gelet werd, de vrije- en ordeoefeningen op de plaats, waarbij alle spieren eens in werking gebracht werden, de toesteloefeningen, die zeker niet het minst in den smaak vielen en een gemeenschappelijk spel na een echte gymnastiek les waarvan het uur veel te vlug om isDe ouders moesten het aan het eind van de les eens uitspreken aan de bestuurders van den bond en den gymnastiekleeraar, hoe ingenomen ze waren met die gymnastiek, waarbij hun jongen naast lichame lijke ontwikkeling, ook wilskracht, behendigheid en moed worden aangebracht. Sommigen verzekerden een verbeterde houding bij hun jongen na die 2 maanden al te constateeren. Het voornemen van het bestuur is, gemeente-autoriteiten en begunstigers van den bond over eenigen tijd, wanneer de jongens wat meer geoefend zijn, ook eens uit te noodigen een les bij te wonen, om de resultaten van hun finantiëelen steun aan den bond te kunnen zien. Sommigen besteden al hun kracht aan het begin en voleinden niets. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 22 No- ivei kllieuws. Tember voovm. 10 uur. J. H Wiersma, pred. Amsterdam, 's Avonds 61/2 uur, A. v. Os, Zend. onder Israel. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 22 November voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 22 November Kerkelijke dienst te 7j en 10 uur. De tong ia de pols der ziel, waaraan de wijzen haar toestand voelen-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 8