MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor 0 AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 9 2e jaargang ZATERDAG, 5 DECEMBER 1908 No. 49 Hei Bloemendoalscli Ueekhlod Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -> bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Adverteutiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie Bloemendaalsche weg 227. schriftelijk II r* Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Bloemendaal. Agenda. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de gemeente-ontvanger, be halve de zitdagen ten raadbuize te Overveen, gedurende de maanden September, October, November en December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week, van des v.m 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van Politie, gelegen aan het einde van den Bloemendaalschen weg, bij Wddhoef. Hotel Welgelegen. Donderdag 10 December 8 uur. Bloemendaalsche Amateur Fotografen-Vereeniging. Vergade ring van werkende en kunstlievende leden. Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zondag 6 December 8 uur. Specialiteiten voorstelling, Solser en Hesse. Zaterdag 12 Dec. 8 uur. Rotterdamsche Tooneelgezelschap. Dir. P. D. van Eysden. Echtscheiding. Concertzaal Sociëteit Vereeniging. Dinsdag 8 December, 8 uurTweede concert der Haarlemsche Baeh- vereeniging. (Zie programma onder Muziek"). Café >Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 176 Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Damclub Haarlem". Club avond met introductie. Café »Suisse" (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken Maandagavond van 8 12 uur Haarlemsche Damclub". Inlichtingen omtrent probleem-opgaven, prijswedstrijden enz., deze clubs betreffende, te bekomen bij den heer H. C. van Oort, Nassaustraat, Haarlem. Voetbalwedstrijden: Te Bloemendaal: Vriendschappelijk, Bloemendaal Volharding II, 2 uur, Meerenbergsche weg. Te Haarlem: 1ste klasse Ned. V. Bond, Haarlem Hercules Utrecht, 2 uur, Schoterweg. Veilingen in en om Bloemendaal. Alle ten overstaan van den notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Woensdag 9 December, 10 uur. Houtveiling in de bosschen van Saxenburg. Woensdag 9 December. Na de veiling van Saxenburg houtveiling op het buitenverblijf Groot Zomerzorg". Vrijdag 11 December, houtveiling in de bosschen van Leiduin en in de bosschen van Mariënbosch, te Vogelenzang. Dinsdag 22 December, 12 uur. Huis waarin brood bakkerij te Zandvoorthuizen met erven te Zandvoort. Deugd alleen is zichz If genoeg Mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar Binnenlandsch aan de technische hoogeschool te Delft, overzicht. is bij koninklijk besluit benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit dei- rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen tot het geven van ouderwijs in de staathuishoudkunde, de stati stiek en de encyclopaedie der rechtswetenschap. Tevens is bij koninklijk besluit aan mr dr. Verrijn Stuart eervol ontslag verleend als hoogleeraar te Delft, met ingang van den dag waarop hij zijn lessen te Groningen zal aanvangen. Een tegenhanger van de Scheldebootengeschiedenis zou men het bericht kunnen noemen, door de Shipping Gazette wereldkundig gemaakt, n.l. dat een reederij te Glasgow een bestelling voor den bouw van een stoomschip van middel bare grootte te Rotterdam be'/t gedaan De reden, waarom dat werk niet aan het eigen land maar aan Holland is gegund, is niet bekend, zegt het blad. Men zal. vervolgt het, natuur lijk veronderstellen, dat de nederlandsche bouwers het werk zoo goedkoop hebben willen doen, dat de schotsche reederij wel niet anders kon dan het hun gunnen. Is dat zoo, dan zou het belangwekkend zijn te vernemen, hoe 't komt, dat een nederlandsche werf met goeden uitslag kan meedingen, terwijl de engelsche werven zoo'n behoefte .aan werk hebben en zij zooveel kostbare toestellen ongebruikt moeten laten. Het kan niet aan de inrichting liggen, want van britsche scheepswerven mag gezegd worden, dat zij in arbeidbesparende machinerie geheel op de hoogte van den tijd zijn, alsook de ervaring hebben hoe de kosten van scheepsbouw te vermin deren. Stellig dus, zoo gaat het blad voort, moet het aan het werkvolk liggen. Ofschoon niet meer zoo hoog als ze geweest zijn, zijn de loonen in het scheepsbouwvak nog be trekkelijk hoog en zeker hoog als men den slechten tijd van het bedrijf in aanmerking neemt. De loonen zijn in Neder land spreekwoordelijk lager dan in Engeland. Misschien ligt hier dus de oplossing. Wat echter de oorzaak zij, het is jammer dat er zoo'n bestelling het land uitgaat, en, ofschoon het al meer gebeurd is, het is toch nog ongewoon, dat een britsche firma, gezeteld in het hart van een beroemde britsche scheepsbouwstreek, een stoomboot op het vasteland laat bouwen. Wij voor ons zouden zoo zeggen, dat de eer voor de rotterdamsche werf en in het algemeen voor den nederlandschen scheepsbouw des te groot9r is en had het engelsche blad wel mogen bedenken, dat juist dezer dagen een nederlandsche stoomvaartlijn drie stoombooten besteld heeft aan een werf van diezelfde beroemde scheepsbouw streek in Schotland. Het doet goed, te kunnen mededeelen, dat aan allen die hebben medegeholpen om de opvarenden der Fernando, het bij Terschelling gestrandde schip, te redden, hooge premies uitgekeerd zijn. Van de redders zijn door het omslaan der reddingsboot drie mannen verongeluktvan een is slechts het ljjk binnengebracht kunnen worden, n.l. van H. Former, hetwelk 1.1 Zaterdag onder groote blijken van belangstelling ter aarde besteld werd. In een rede aan de groeve uitge sproken door den voorzitter van het hoofdbestuur der Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatscbappij, den heer De Booy, werd Former herdacht. Het aantal strandingen waarbij hij in dienst van de Bergingmaatschappij Zur Mühlen tegen woordig was, is zeer groot. Als stuurman in de redding- vlet van de sNeptunus" was het steeds zijn taak de verbinding tusschen het gestrande schip en de sleepboot tot stand te brengen. Een groot getal menschenlevens zijn op die wijze door zijn flink en manhaftig optreden gered Toen er nog ééne plaats in de reddingboot onbezet was, bood Former zich terstond aan om die in te nemen, ofschoon hem, in verband met zijn gevorderden leeftijd, 50 jaar, ten zeerste werd afgeraden den gevaarlijken tocht mede te maken. Toch FEUILLETON. Een kijkje in de model-boerderij ,,Bronsteê" te Heemstede. »Melk is goed voor elk", zegt een oud versje met de naïeviteit aan vele oude versjes eigen, 't Is heel aardig ge zegd, dat is zoo, doch was het maar waar ook. Maar helaas al te zeer is gebleken dat melk niet zoo onschuldig is als ze er uitziet en dat men dit nuttige, haast onmisbare voe dingsproduct met een groot wantrouwen moet behandelen. Ze kan toch onder de meest gevaarlijke vijandinnen van den mensch gerangschikt worden en is dikwijls niet dan met vele voorzorgsmaatregelen te gebruiken. Gedurende de laatste jaren is in schier verbijsterende hoeveelheid over dit onder werp geschreven en, hoe men er ook over dacht alle weten schappelijke mannen zijn het er over eens, dat melk van de meeste koeien niet in rauwen toestand mag gebruikt worden, tenzij.... al de doi>r de moderne wetenschap aangegeven middelen juist zijn aangewend om de melk volkomen zuiver van de koe te verkrjjgen en te behouden. Dat dit echter gemakkelijker gezegd dan gedaan is, hoe eenvoudig het den leek ook moge toeschijnen, zal wel geen betoog behoeven En om nu eens een denkbeeld te geven hoe groot de moei lijkheden zijn die overwonnen moeten worden alvorens dit resultaat verkregen is, noodigen wij u uit met ons in ge dachte een wandeling te maken naar Heemstede, ten einde een blik te slaan in het bedrijf der boerderij »Bronsteê". »Bronsteé" is gesticht den 2en Juni 1907. De totstand koming er van werd in hoofdzaak mogelijk gemaakt door den krachtigen steun van wijlen den hoogedelgestrengen heer W. Badon Ghijben, gepensionneerd kolonel der genie, die helaas de voltooiing niet mocht beleven. Het bestuur be staat uit de heeren dr. L. 0. Kersbergen, arts te Haarlem, president-commissaris; D. W. van Niekerk, notaris te Haar lem, secretaris-commissarismr. J. W. Huysinga, reehter- plaatsvervanger aan de arrondissement-rechtbank te Amster dam, commissaris en als directeur de heer N H. Eldering. Voor het deskundig toezicht zijn aan de inrichting verbon-" den: dr. G. W. Brongersma, arts-bacterioloog te Haarlem; dr. M. Colenbrander, geneesheer te Heemstede en D. C. Kruymel, veearts te Haarlem. De geheele bouw, eenvoudig maar solide, werd uitgevoerd door de firma P. Reynierse Zoon te Overveen, onder de architectuur van den heer J. Wolbers, architect te Bloemen daal. De zolderingen, binnenmuren, trappen enz. in de verschillende stallen, zuivelhuis en bijgebouwen zijn vervaardigd uit haringgraat staal, bepleisteid met portland-cement, waar door een sterke en brandvrije constructie is verkregen leverancier hiervan was het technisch bureau Moens en Beek te Bloemendaal en werd aangebracht door den heer D. van Kampen, eveneens te Bloemendaal. Bij de inrichting van het zuivelbedrijf mocht de directie den gewaardeerden steun genieten van den heer dr. L. T. C. Scheij, zuivelconsulent te Hoorn. En nu, toegerust met deze gegevens, kunnen we onzen rondgang een aanvang doen nemen. Beginnen we met den stal. Hier liggen in twee rijen, met een breeden doorloop er tusschen, die heerlijke lob bessen van koeien te luieren, als het ware levende melk Modelstal der boerderij „Bronsteê". Foto, genomen by den aanvang van het bedrijf. machines, rein en schoon. Traag in al hun doen, kijken ze met hun onbeschrijflijken koeienblik den stal rond, niet het minste besef bezittend van de belangrijke rol die zij hier vervullen. We komen juist op het oogenblik dat met melken begonnen wordt. Voor dit werk worden vier mannen gebezigd, twee voor elke rij. Nadat de helper van den melker de uier van koe no. 1 goed heeft afgeveegd met een doek, vochtig door lauw water, hetgeen dient om de huidbacteriën te doen kleven, zoodat ze niet in de melk kunnen vallen, en de uier met behulp van een electrisch handlicht zorgvuldig is onderzocht, begint de melker zijn arbeid. Hij heeft eerst in warm water zorgvuldig zijn handen gewasschen en, zonder deze afgedroogd te hebben, neemt hij op het door zijn hel per voor hem klaargezet bankje plaats, zoodat hij zijn handen dus geheel schoon heeft kunnen houden. Nu vangt hij de eerste stralen in een open emmer op. Deze melk wordt vernietigd, 't Is haast het toppunt van voorzorg en voor zichtigheid. Dan wordt door den helper een andere emmer voor den melker onder de koe geplaatst die geheel voor het doel is ingericht. In dezen emmer komt de melk door een afsluiter van fijn gaas en gaat door een filter van watten, die steeds vernieuwd word. Hiermede is eene eenvoudige bezigheid afgeloopendoch hoe eenvoudig deze echter ook moge zijn, ze is niettemin van een groote beteeke- nis, daar de geringste nalatigheid zich onverbiddelijk wreekt in den vorm van een groot bacilleneijfer Bij ons bezoek waren in den stal een 18-tal koeien; 't behoeft niet gezegd te worden dat deze beesten er voortreffelijk uitzien, niet waar? Hun geregelde voedering, de gelijkmatige temperatuur die in den stal heersebt, de dagelijksche onderzoekingen door veearts en bacterioloog, de angstvallige nauwkeurigheid waar mee de reinheid betracht wordt en niet het minst het steeds waakzaam oog van de ziel van de boerderij, den directeur, 't zijn alle even zoovele waarborgen voor de deugdelijkheid der beesten. De stal, waar aan alle kanten het daglicht bin nenvalt, heeft een lengte van 26 60 meter, bij een breedte van 11 meter. De brandvrije zoldering be staat, als voren reeds gezegd, uit een gewelfd pla fond, uitgevoerd in haringgraatstaal met cement. De koeien liggen, steeds op versch stroo, met het voorste gedeelte van het lichaam op een veerkrachtigen, houten vloer, met het achterste, de z.g.n. »boes«, op een breeden betonnen rand van dezelfde hoogte. Hierachter bevindt zich een wijde goot voor faecaliënafvoer. Op regelmatige afstanden zijn overdekte dwarsgoten aan gebracht, die voor een directen afvoer naar buiten zorgen, waardoor de onvermijdelijke stalgeur tot een mini mum beperkt wordt. Elke koe heeft een- afzonderlijke steenen drinkbak, die pneumatisch gevuld wordt; het slijm der koeien kan zich dus niet vermengen. De ventilatie is voortreffelijk zij ge schiedt door een stelsel van buizen, waardoor geen tocht op de koeien kan vallen. Al deze maatregelen werken te zamen om de runderen een onafgebroken goede gezondheid te doen genieten. Ziekten komen dan ook niet voor. Het geregeld verblijf in den stal heeft, voor zoover na te gaan

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1