MAISON ART ET MODES Slechts een keer WIEGANTS HANDEL De Diixe-Brooöbakkerij HenPraJujee0Srh-levcrt: Smakelijk brood van uitsluitenö prima kwaliteit. Advert entiën: Toilettes depuis fl 70.-. VAN VEEN Co. - hofleveranciers, Piano's-Thiirmer 2t) I face van den heer Van Kol. de tweede dito naar den zelfden van den heer Hugenholtz. De machinist staat ter zijde, hij gelijkt sprekend op den heer Troelstrablijkbaar drukt bij op een knop; een stortvloed van klaagliederen vloeit uit de geopende popmonden over de vergadering van geachte mannen, enkelen van hen weenen tranen met tuiten, o.a. een die gelijkt op den heer Drucker in sociaal-democratisch tenue, evenwel met een wit vest en gouden horlogeketting. Als de boosheid op den loer ligt, is er groote slimheid noodig die te misleiden. Nederlandsche Natuurhistorische Ver- Plaatselijk eeniging, afdeeling Bloemendaal en om- Nieuws. streken. Wij lezen in De Natuur omtrent de bijeenkomst op 26 November, dat de aanwezige leden met hun bestuur Hink meewerkten om de huishoudelijke zaken af te doen, - de ontwerpbegrooting over 1909 van de N. N. V. werd bekritiseerd tot afgevaardigde naar de vertegenwoordigende vergadering te Amsterdam werd de beer M. Vrij en tot diens plaatsvervangster mej. C. Cool, van Haarlem, verkozen de herstemming voor een lid van het hoofdbestuur had plaats en wegens bedanken door ver trek van mej. P. Moltzer werd tot 2e secretaresse mevrouw C. A. C. DonkerBreukink benoemd. Wij kunnen mededeelen, dat de heer J. H. Wildervanck de Blécourt, notaris, verhuisd is naar «Boschhoek" te Bloemendaal. Het kantoor blijft echter te Overveen geves tigd, hoewel de heer Wildervanck de Blécourt ook op «Boschhoek" voor zijn cliënteele te spreken is. Woensdag 1.1. werd door den heer Buiter, schilder alhier, eece portefeuille met belangrijken inhoud gevonden. Na een door den heer B. ingesteld onderzoek is het gevondene direct aan" de eigenares, mevrouw Langeveld, alhier, terug gegeven. De Stads-Editie van 30 November 1.1. bevat in het tweede blad op eenzelfde bladzijde 2 stukjes over de be handeling der bloemendaalsche tooneelzaal- en sociëteitsplan nen, een verslag der verleden week gehouden bijeenkomst en eene in sarcastischen stijl gestelde beschouwing, waarbij de gehouden bijeenkomst wordt gebezigd als stramien voor caricatuurtjes. Wij betreuren het, dat de commissie door het te wijd open stellen der deuren aanleiding heeft gegeven tot zoo danige ontboezeming. Zoo iets moet in het vervolg voor komen worden al ware het alleen uit beleefdheid ten opzichte van den heer Graichen alhier, die zich zoo buitengewoon veel moeite geeft, ongemerkt tal van personen tot elkan der brengt, daardoor het vereenigingsleven alhier in het algemeen aanwakkert en dus, wat er van zijne denkbeelden eens verwezenlijkt moge worden, daardoor nuttig bezig is. In beide stukjes is telkens sprake van den heer Feitsma; hiermede is bedoeld onze nijvere en verstandige plaatsgenoot de heer Teitsma. De Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging zal eene vergadering van werkende en kunstlievende ledeu hou den op Donderdag 10 December e.k. des avonds 8 uur precies in hotel «Welgelegen" (Van Baars) te Bloemendaal, met de volgende agenda Vaststelling notulen Ballotage Ingekomen stukken en mededeelingen Voorstel van het be stuur van wege de Vereeniging deel te nemen aan den lantaarnplaatwedstrijd der A. E. V. Voordracht met lichtbeelden over Venezuela en West-Indië, door den heer van Bemmelen (indien de tijd het toelaat) causerie met lichtbeelden over Algiers, door den heer V. J. de Kruijff. Projectie: bekroonde lantaarnplaten van de bloemendaalsche tentoonstelling, proefprojectie, enz. Een voorbeeld ter navolging. Mevrouw Van der Vliet heeft van de 48 haar in de gemeente toebehoorende kleinere woningen, waaraan bij het gewone door de gezondheids commissie ingestelde stelselmatig woningonderzoek verbete ringen gewenscht bleken te zijn, binnen een half jaar tijd 45 doen verbeteren, terwijl i wegens bijzondere omstandigheden voorloopig ongewijzigd kan blijven en 2 voor de sloopershand gereed staan. De hooge, gevaarlijk staande boom aan den. Zijl weg waar over in de vorige raadsvergadering is gesproken, is gebleken toe te behooren aan de Binnenlandsche exploitatie-maat schappij van onroerende goederen. De grensregeling met Haarlem, waarbij een gedeelte van onze gemeente bij die stad zou worden gevoegd, is blijkens mededeelingen der regeering voor goed van de baan. B. en W. van Haarlem stellen voor o. a. de hooger bur gerscholieren van hier in plaats van 60, 250 schoolgeld per jaar te doen betalen. Maandag j.l. ontdekte het dienstmeisje van den heer Koffie- berg toen zij in de tijdelijk onbewoonde villa Dora" in het Duinlust-Park alhier kwam, dat er ongenoode gasten in de villa geweest waren. Per telephoon deelde zij zulks mede aan de politie te Bloemendaal, die direct een onderzoek instelde en constateerde, dat de dief;ven) aan de achterzijde van het gebouw een glasruit uit een serreraam verbrijzeld hadden, waardoor het mogelijk was, de knippen van bedoeld raam af te schuiven en daarna het raam te openen. Door het aldus geopende raam waren zij (of hij) in de serre gekomen, en vervolgens door verbreking dier deuren in de achterkamer^ hier lag alles overhoopvan het buffet was de plaat afgenomen en op tafel gelegd, hierdoor waren verschillende bekers en potjes die op het buffet gestaan hadden, stuk geraakt. Verder waren alle kasten zoowel beneden als boven opengebroken en doorsnuffeld. Aau een flesch met wijn en een met brandewijn had men zich te goed gedaan. Behalve eenige bloedsporen, waarschijnlijk afkomstig van een verwonding veroorzaakt door het stukslaan van het glasruit, was er niets bijzonders waar te nemen. De heer Koffieberg, per telephoon in kennis gesteld met het geval, kwam des middags over en kon toen constateeren dat eenige voorwerpen zooals een zilveren soeplepel, een suikermandje, zes zilveren theelepeltjes, een koevoet, een beitel en eenige kleine snuisterijen ontvreemd waren. De politie, het onderzoek voortzettende, legde de hand op een paar jonge manspersonen, die zij verdachten van bedoelden diefstal, en nam deze in verhoor, waarbij bleek dat zij zien wel aan diefstal en braak hadden schuldig gemaakt, maar niet in villa Dora", doch in een villa aan den Brederodeweg te Santpoort. Nadat beiden bekend hadden en ook nog een derde, wonende te Santpoort, eveneens bij de zaak betrokken, was bekend geworden, zoomede waar de gestolen voorwerpen waren ver kocht, zijn de bedoelde personen genaamd J. N. oud 21 jaar, J. H oud 17 jaar en J. D. oud 16 jaar resp. wonende te Schoten, Haarlem en Santpoort tel beschikking gesteld van den burgemeester der gemeente Velsen. Het onderzoek in zake villa «Dora" wordt doorgezet. Tegen den koopman in groenten, J. Drogtrop, die meer sterken drank gebruikt had, dan hem dienstig was en in zoodanig beschonken toestand verkeerde, dat hij niet kon gaan en op een handwagen naar de cel gereden moest worden, is deswege proces-verbaal opgemaakt. De personen genaamd C. en D. Visser en Lohreij te Velseroord. die wildstrikken vervoerden in het Jachtveld, zijn deswege bekeurd geworden, terwijl de wildstrikken, 61 in getal, in beslag genomen zijn. Tegen J. Keur te Zandvoort, die niet bij zijn paard en wagen was, toen dit over den Zandvoorterweg onder deze gemeente reed, is ingevolge art. 18 sub b der algemeene politie-verordeniug dezer gemeente, proces-verbaal opgemaakt. Gevonden en bij de politie te bevragen voorwerpeneen gouden ring met zwarten steen. Wetenschap zonder verstand is dubbele dwaasheid. De afgevaardigde ter Tweede Kamer Politiek. der Staten Generaal van Haarlem, aan wiens arbeid binnen en buiten de Kamer geen der haarlemsche bladen het der moeite waard acht ooit eenige aandacht te wijden, omdat hij niet aan den weg timmert en wars is van alle opzettelijk vertoon van kracht, bracht in de vergadering van 25 November 1908, bij de algemeene beschouwingen, hoofdstuk justitie, de Papendrecht- sche zaak ter sprake, welker behandeling in en door de Tweede Kamer verband houdt met de onafhankelijkheid dei- rechterlijke macht, tot dusver een der minst wankele zuilen van onze staatsinrichting. De afgevaardigde sprak aldus «Mijnheer de Voorzitter! In dit late uur slechts een zeer kort woord naar aanleiding van de redevoering van den geachten afgevaardigde uit Goes van hedenmorgen, die ook door de heeren Limburg en Begout is besproken. De heer Limburg heeft er in zijn rede aan herinnerd, dat de vraag eenvoudig deze was, of het waar was, dat de mishandeling te Papendrecht door de politie had plaats gegrepen. Dp Kamer had naar mijn wijze van zien volkomen het recht daarover aan den Minister inlichtingen te vragen en de Minister van zijn kant was ook zeer zeker gerechtigd om die inlichtingen te verschaffen, maar de Minister had het daarbij moeten laten. Dat heeft de Minister niet gedaan. Ik hen het eens met den geachten afgevaardigde uit Goes, dat de Minister verkeerd heeft gedaan door er toe mede te werken, dat de wijze waarop het rechterlijk onderzoek heeft plaats gehad en ook de rechterlijke beslissingen, een onderwerp van debat in deze Kamer kunnen uitmaken en door zijn oordeel over de wijze waarop het onderzoek heeft plaats gehad uit te spreken. Nu heeft de geachte afgevaar digde uit Goes zijn meening gekleed in, ik moet zeggen, scherpe bewoordingen, die ik niet tot de mijne wil maken, en evenmin als de geachte afgevaardigde die mij vooraf ging deel ik de conclusie waartoe de geachte afgevaardigde uit Goes kwam. Zeker, Mijnheer de Voorzitter, ik keur niet goed wat de Minister heeft gedaan, maar ik stel er prijs op om hier te verklaren, dat ik desniettemin mijn vertrouwen in hem en in zijn beleid niet heb verloren. I)e Minister had in deze moeten volgen de goede traditie, die op zulke juiste beginselen berust en niet moeten inslaan den weg dien hij ingeslagen heeft en die daartegen indruischt. Onjuist acht ik het standpunt van den Minister, die niet alleen mededeelt, dat naar zijn oordeel het onderzoek met gebtrengheid en onpartijdigheid is geleid, maar ook uitvoerige mededeelingen doet omtrent het voorgevallene en zelfs door overlegging van het dossier, van alle bescheiden betreffende het ingestelde onderzoek, welke voor overlegging vatbaar zijn, de Kamer blijkbaar in staat wil stellen om zich zelf standig een oordeel te vormen, over de wijze waarop de rechterlijke macht haar plicht heeft vervuld en wellicht haar oordeel in een motie of in anderen vorm uit te spreken. Ik zeide, dat de Minister, aldus handelende, insloeg een weg, die indruischte tegen den tot nu toe gebruikelijken, en dat ik dien niet goedkeurde In verband daarmede zou ik den Minister met a'le be scheidenheid in overweging willen geven eens na te gaan welk standpunt door zijn voorgangers werd ingenomen en met name verwijzen naar een zeer korte uitspraak, die ik als gulden woorden zou willen betitelen, van een van zijn ambtsvoorgangers, den heer Cort van der Linden. Die ge achte bewindsman formuleerde zijne meening aldus men kan het vinden in de Handelingen, 1899/1900, bladz 1777 De meening van den Minister van Justitie over de uitspraak van een rechterlijk college is niet een onder werp voor debat in deze Kamer. Deze rechterlijke uitspraak is geen Begeeringsdaad en ligt geheel buiten de controle zoowel van den Minister als van de Kamer". Mijnheer de Voorzitter! Wat van een uitspraak geldt, geldt naar mijn wijze van zien ook van de wijze, waarop de rechterlijke macht haar plicht heeft vervuld, waar zij in een speciaal geval het onderzoek in een strafzaak heeft geleid. Noch het een, noch het ander mag een onderwerp van debat in deze Kamer uitmaken. Beide behooren in het belang van een goede justitie aan de controle van de Kamer onttrokken te blijven". Uit vrienden make men leermeesters. Schouwburg Jansweg. Nederlandsche Tooneel. Tooneelvereeniging. 't Rustiye Donker dramatische schets in één bedrijf door Anna van GoghKaulbach en Fatsoen, komedie in 3 be drijven door J. B. Schuil. Met gemengde gevoelens en gewaarwordingen hebben we het dramatische schetsje van mevr. Van GoghKaulbach zien opvoeren. Het is eene mislukking geweest. Het fijnge- voelde, teergeschreven stukje is niet in den smaak gevallen de flauwe toejuichingen van de massa kwamen door het luide applaus van enkelen die de schrijfster begrepen hadden en haar ongetwijfeld hiervoor hun dank wilden betuigen, nog te meer uit. 't Rustige Donker is o. i. niet voor het groote publiek geschikt en vereischt een buitengewoon goede be zetting, die Donderdagavond nog al wat te wenschen liet. Noch mevrouw Ternooy ApèlHaspels, nóch de heer Bron waren voor deze zware rollen berekend; terwijl de heer van Praag van zijn dokter bijna een caricatuur had gemaakt. Het was jammer van het goede stuk, hetgeen we later in betere conditie nog eins hopen te zien. Fatsoen volgde. Welk een tegenstelling. Beeds na tien minuten spelens had het stuk al gepakt, leefde alles mee. En zooals in het voorafgaande enkele hoofdfactoren tegen werkten, ging 't hier als van het bekende leien dakje. Maar welk een spel kregen we ook niet te zien. Hoe kon de heer Holkers zijn hart ophalen in deze rol, die misschien iets te véél «komiekerigs" door hem gespeeld werd hoe echt typisch (om deze afgezaagde en intens-vervelende uitdruk king van onzen tijd te bezigen) was mevr. De BoerVan Bijk, en hoe geheel af was mevrouw De Heer in haar ouderwetsch- burgerlijke rol van echtgenoote en moeder, waarvan eike be weging, elk gebaar aantoonde hoe in haar binnenste het begrip fatsoen kampte met moederliefde en vrouwenplicht. De heer Ternooy Apèl was voor het publiek als steeds: voortreffelijk; of de heer Schuil zich echler met zijne op vatting heeft kunnen vereenigen, betwijfelen wij wel eenigszins. Ook de kleinere rollen waren goed bezeto. a. die van den heer Van Warmeloo als dominee Beeman, al heel goed, daar hij zich gelukkig van de overdrijving onthield, die in predikantsrollen zoo dikwijls hinderlijk wordt aangebracht en de heer Van Praag was als Knossen uitstekend. Wat het stuk zelf betreft, kunnen we niet anders zeg gen dan dat het goed in elkaar sluit. Het bevat een schat van de allerleukste uitdrukkingen, waarvan we plachten te zeggen: «hoe kómt men er aan." De tegenstelling van het gedrag der dochter ten opzichte van de anderen, mag misschien iets gewrongen lijken, in werkelijkheid ziet men in het ware leven dikwijls veel scherpere contrasten in eene familie. Dat bet in de kleine steden van heden zoo toegaat als Fatsoen ons liet zien. gelooven we echter niet. Dit is goweest; deze echte ouderwetsche klets praatjes enz. hebben plaats gemaakt voor het meer moderne gesprek van deze kringen en waarvan nagenoeg geen 6nkele gebruikelijke uitdrukking in Fatsoen voorkomt. Daarom is het eenigszins jammer dat het stuk in dezen tijd heet te spelen. Is het kousenbreien door notaris-vrouwen van onze dagen? En de stemmigheid, de onbetaalbare stijfheid van vrouwen uit den stand van Nans Sluys uit dezen tijd? Immers neen. De kleine steden hebben thans hun telefoon, hun spoorweg verbindingen, concertzalen, modewinkels en zooveel moderne dingen meer, die in de kringen van notaris Harrema de neepjes onzer gemoedelijke grootmoeders en hun breinaalden wreedaardiglijk op de vlucht hebben gedreven. Doch dit alles echter daargelaten het stuk is prettig, hier en daar zelfs geestig en met tooneelkennis geschreven, voortreffelijk opgevoerd en door het haarlemsche publiek uitbundig ont vangen. Na afloop der voorstelling was de heer Schuil niet zoo goed of hij moest zich vóór het voetlicht vertoonen en de hem gebrachte bloemenhulde onder applaus en gejuich in ontvangst nemen. Ook de dames en heeren artisten kregen in de lauwering hun welverdiend aandeel. (Zie verrolt Tooneel op het bijblad). P. S. Robes, Manteaux, Tailor-made Fouirures Tel. 1259. HAARLEM. BL0EMENDAAL-C0MIV1AND0. - ArdB^'EkHEevDrbvAi;he,d De wekelijksche oefeningen zullen van WOENSDAG 9 December as. af, plaats hebben in het gymnastieklokaal aan de Bakenessergracht te Haarlem, telkens 's avonds van 8—10 uur. De aanmelding van deelnemers kan aan genoemd lokaal plaats vinden. HET BESTUUR een proef en U blijft onze geurige en smakelijke thee gebruiken. Kruisstraat 34 Haarlem. Telefoon 1543. zijn alleen en in verschillende modellen steeds verkrijgbaar in Groote Houtstr. 153 - Haarlem. Piano's in Huur vanaf f4-.per maand, stemmen bij abonnement.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3