2 Het oude gebruik dat in verschillende Binnenlandsch dorpen in het oostelijk deel van Schoter overzicht. land, gedurende de dagen en nachten van den dag vóór Kerstmis tot en met den nieuwjaarsdag, de dorpsklok geluid werd, heeft ook al zijn tijd gehad. St. Thomasluiden wordt het genoemd en jongelie den van beiderlei kunne vermaakten zich daarmee en ver inden omtrek hoorde men het eentonig gebimbam. 't Was voor de dichtbijwonenden echter een begrijpelijke marteling, en dit jaar 'heeft de burgemeester het luiden verboden, de politie kreeg order om toe te zien en ditmaal is het niet gehoord. - De plotseling ingevallen winter heeft als elk jaar ook nu weder zijn slachtoffers geëischt; van verschillende plaatsen toch komen berichten dat jeugdige roekeloozen hun waaghal zerij van te vroeg op het zwakke ijs te gaan met den dood hebben moeten bekoopen. En elk jaar keert dezelfde vraag terug: waarom wordt door politie en het publiek niet strenger hierop gelet en een jongen, als hij met een vooruitgestoken been het verraderlijke jonge ijs beproeft, niet met een flinken draai [om de ooren of een raken trap onder zijn achterste, be duid dat hij een levensgevaarlijke aardigheid uithaalt. De jongen zal ongetwijfeld scheldend en jouwend wegloopen, want het meerendeel onzer lieve jeugd is hier sterk in, gelijk in meerdere onbeschoftheden, maar een menschenleven is misschien gered. De veelbesproken veranderingen der indische uniformen zijn nog steeds niet ten einde, want nog steeds is men bezig met het nemen van nieuwe proeven. Zoo worden thans proeven genomen bij een batailjon te Batavia met uni formen van z.g. jachtlinnen, groengrijs van kleur en met een soort van kakhi-drill. Omtrent de kortelings ingevoerde nieuwe witte uniform-jas verneemt de Java-Bode, dat de onduidelijke rangs-distinctieven nog al eens aanleiding geven tot hiërar chieke vergissingen en dat niemand eigenlijk weet of men nu bij de witte en bruine schoenen sporen moet dragen of niet. Woensdag werd te 's Gravenhage op Oud-Eik-en-Duinen het stoffelijk overschot van dr. S. R. Hermanides, in leven bestuurslid van verschillende genootschappen op geneeskundig en wetenschappelijk gebied, ridder in het Legioen van Eer en in de orde van de Kroon van Pruisen, ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den genees heer-directeur dr. Schermers en den voorzitter van het bestuur, prof. Visscher, te Utrecht, namens het Zeister Laboratorium; door dr. Limburgh, uit Thamen-aan-den-Amstel, als oud-vriend door dr. Mees, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst; door prof. Bauman namens de Vereeniging van Christ. Natuur- en Geneeskundigen; door dr. Bollaan, uit Utrecht, als collega en vriend van den Tielschen Kring; door dr. Snouck Henkemans, namens de Vereeniging tegen de prostitutie; door dr. Cramer, geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Utrecht, als opvolger van zijn practijk te Geldermalsen. Omtrent den naam van de nakomelingen van H. M. de Koningin bevat het Staatsblad no. 425 het volgende Koninklijk besluit van 30 December: Wij W1LHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Gezien Ons besluit van den 8sten Februari 1901, no. 5, luidende als volgt: Wij W1LHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Overwegende den wensch van Onzen beminden Gemaal en verlangende, dat de naam van het Geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Nederlandsche Volk zoo dierbare herinneringen zijn verbonden, ook voor Onze nakomelingen behouden zal blijven: Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 2den Februari 1901, 1ste Afdeeling C, no. 15, Geheim; Hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „ORANJE NASSAU" zal worden gedragen door alle Prinsen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wettige nakomelingen, met en benevens den naam of namen, die Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam of namen zal voorafgaan de naam „ORANJE NASSAU", zoodat genoemde Prinsen en Prinsessen, onverminderd de titels die Hun uit anderen hoofde nog toekomen, zullen worden genoemd „Prins (Prinses) van Oranje Nassau Hertog (Hertogin) van Mecklenburg". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 8sten Februari 1901. WILHELMINA. De Minister van Justitie. Cort v. d. Linden. Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 23sten December 1908, Algemeen Secretariaat, no. 142, Geheim Hebben goedgevonden en verstaan als dag, waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst, aan te wijzen den dag, volgende op dien der dagteekening van dit besluit. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 30sten December 1908. WILHELMINA. De Minister van Justitie, NELISSEN. Uitgegeven den een en dertigsten December 1908. De Minister van Justitie, NELISSEN. Nooit kan een onderneming goed afloopendie bij haar begin reeds door vrees was veroordeeld. F r a n k r ij k. Het Kerstfeest van dit jaar Buitenlandsch zal door den president niet licht vergeten Overzicht. worden. Niet dat de laffe aanslag door een halven gek op hem gepleegd ernstige gevolgen voor den heer Faillières zal hebben, want ook zijn zenuwgestel is gelukkig niet geschokt, maar de beteekenis door de geheele wereld aan deze daad gehecht, die zich uitte in zoo vele bewijzen van deelneming, kunnen hem opnieuw een bewijs zijn hoe groot de achting is die hem door allen wordt toegedragen. De dader, Mattis, een gewezen kellner uit het hotel Avry, is een zwakhoofdig en onbeduidend „royalistisch" anar- chistje, die niet waard is dat er veel over hem geschreven wordt. Eén ding blijkt echter opnieuw duidelijk uit het gebeurde, dat er een eind moet worden gemaakt aan de wanorde door de royalistische en nationalistische agitatie in de laatste tijden verwekt. Engeland. De zoogenaamde godsdienstige „herleving" in Wales schijnt o.m. ook het gevolg te hebben, dat het aantal Doopsgezinden in het Vereenigd Koninkrijk belangrijk is afge nomen. Vooral in Wales zelf is dit het geval, waar dit en het vorige jaar hun getal met 4220 is verminderd. Hun 3046 ge meenten geven een gezamenlijk getal van 424.008 tegen 429.877 in 1907. Echter getuigt het feit dat in 1908 55 nieuwe kerken gebouwd zijn met plaats voor 23,451 personen, niet van achter uitgang. De engelsche bladen geven berichten van strenge koude en geduchte sneeuwstormen, die over het geheele land heer- schen. Zoo konden in het noorden van Schotland velen treinen niet verder wegens de enorme sneeuwmassa die op de rails lag, terwijl, erger nog, reeds een groot getal menschen op het land van koude omgekomen zijn. - De londensche graafschapsraad zal in de eerstvolgende zit ting van het parlement machtiging vragen om 13 millioen gul den uit te geven ter verbetering van het tramnet te Londen. Het plan is een 17 K.M. nieuwe electrische tramlijnen aan te leggen en ongeveer 11 K.M. oude paardentramlijnen in electri sche te veranderen. Voor een en ander moeten er straten ver beterd en verbreed worden, welk deel van het werk ruim 5 millioen zal kosten. Italië. Wat nog te zeggen over de vreeselijke ramp van Maandagochtend, die over de geheele wereld de gemoederen bezighoudt en alle andere rampen van welken aard ook, achter zich laat in afgrijzelijkheden en aantal dooden? De ontsteltenis door het geheele land is groot, opschudding heerscht alierwege in den omtrek der streek waar de ramp plaats had en iedereen is vervuld van het onheil hetwelk Calabrië en Sicilië opnieuw getroffen heeft. De buiten- en binnenlandsche bladen zijn gevuld met bijzonderheden. Messina, een stad van meer dan 150000 inwoners, is voor twee derden verwoest. Deze onge lukkige plaats is reeds meermalen door aardbevingen geteisterd en wel het ergst in 1783, toen bijna alle voorname gebouwen vernield werden. Reggio heeft hetzelfde lot ondergaan en vele andere steden en dorpen in de buurt hebben van de aardbeving te lijden gehad. In Maletto vielen 55 huizen in; te Riposto is het dak van de kathedraal ingestort; de stad Palmi is bijna geheel verwoest; Canitello is volkomen met de aarde gelijk gemaakt; tusschen Bagnara en Scilla zijn er breede spleten in den grond ontstaanBagnara verwoest, Stefanaconi idem. Zoo konden we het lugubere lijstje voortzetten. Van alle zijden uit Italië komt hulp aan en de liefdadigheid en het medelijden met de ongelukkige slachtoffers die alles verloren hebben is groot. De koning ging voor met een belangrijke gift gemeente besturen, hooggeplaatste personen en beroemde mannen volgden. Het aantal omgekomenen is echter zóó ontzettend groot en de schade zoo omvangrijk, dat een en ander absoluut nog niet te overzien is. Met vereende krachten heeft men echter aangepakt om de schade zooveel mogelijk te herstellen en van uit andere plaatsen zijn troepen, geneesheeren, reddingskaders enz. aan gekomen om te helpen waar te helpen valt. P e r z i De toestand neemt hier bedenkelijke vormen aan, vooral te Teheran. Bazars zijn gesloten en sterke patrouilles doorkruisen de straten. In verschillende steden wint de beweging veld en te Resjt o.a. is de toestand zoo dreigend geworden, dat een groot aantal kooplieden de wijk hebben genomen in het turksche consulaat. De sjah weigerde een decreet uit te vaardigen, waarbij verkiezingen voor een nieuw parle ment worden bevolen, zoolang niet de nationalistische vluchte lingen binnen de turksche legatie in de hoofdstad dat gebouw hadden verlaten. Deze zeiden echter niet te gelooven aan de oprechtheid van hun heerscher, doch mochten er voldoende waarborgen worden gegeven, dat niets tegen het volk zou worden ondernomen, dan zouden zij uit het gebouw gaan. Voorwaar, een fraaie toestand. Rusland. Te Moskou is in den nacht van Zaterdag op Zondag hevig gevochten tusschen politie en militairen eener- zijds en een bende terroristen anderzijds. Laatstgenoemden waren tijdens een samenkomst overrompeld en het gevecht hier door ontstaan, duurde ongeveer 20 uren, waarbij een groot getal dooden en gewonden vielen. België. Op het te Brussel gehouden buitengewone con gres van de belgische socialisten over de koloniale politiek der socialistische partij, is met nagenoeg algemeene stemmen een besluit aangenomen waarbij het congres, gezien het besluit van het internationale congres te Stuttgart van 1907, en in verzet blijvende tegen de koloniale politiek en de begrooting van den Kongo steeds zullende verwerpen, als haar meening uitsprak dat het de plicht der socialistische partij is zich met de zaken van den Kongo te blijven bemoeiendat zij er de verkeerd heden van aan 't licht moet stellen met name de inboorlingen moet verdedigen tegen het kapitalisme, dat zij alle verantwoor delijkheid voor de gevolgen van de onder zeer bezwarende voorwaarden beklonken inlijving aan de burgerlijke partijen laat; dat de onkosten moeten betalen zij die er het voordeel uit trekken, en dat de partij moet blijven streven naar een zelfstandig en onafhankelijk Kongoland. Er zijn spiegels voor het gelaat, niet voor het gemoed. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 3 Januari Kerknieuws voorin. 10 uur. Ds. Gijsman, pred. te Wateringen, 's Avonds geen dienst. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 3 Januari voorm. 7 en 8 uur. Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 3 Januari. Kerkelijke dienst te 7>/ï en 10 uur. De nijd wordt een Argus om aan 't voortreffelijke gebreken te zoeken, al is het ook maar tot eigen troost. Concert Muziekvereeniging Plaatselijk „Crescendo". Nieuws. Zondagavond woonden wij in de zaal van het hotel „Zomerzorg" het concert bij, gegeven door de muziekvereeniging „Crescendo", directeur de heer D. Couwenhoven. Ten gehoore werden gebracht een zevental nummers door het orkest, waaronder werken van Donizetti, Paul Lincke, Conradi e. a. en een marsch, gecomponeerd door den heer Couwenhoven. Een en ander werd met gloed en opgewektheid uitgevoerd (niettegenstaande de koude in de zaal 1) Verder werd het programma opgeluisterd door eenige viool solo's van den directeur, waaruit ons bleek, dat de heer C. niet alleen een talentvol dirigent is, maar tevens een uitstekend violist. De wijze waarop hij het „Andante" uit het beroemde Concert van Mendelssohn voordroeg, getuigde van goede mu- sicale opvatting, terwijl het technisch zéér moeilijke „Finale" (mede uit bovengenoemd Concert) schitterend werd gespeeld eveneens de „Scène de Ballet" van DeBeriot, een succes nummertje, zoodat de heer Couwenhoven telkenmale luide werd toegejuicht. Het concert mag als uitstekend geslaagd beschouwd worden. H. D. J.l. Vrijdag, eersten Kerstdag, werd den heer Willem Hut- schenruyter, schrijver van Het Beethovenhuis, te zijnen huize alhier, een huldeblijk aangeboden naar aanleiding van het ver schijnen van genoemd werk. Het geschenk werd gegeven namens een aantal leden van het Concertgebouw- en Residentie-orkest en bestond uit Derkinderen's Beethoven-ets, gevat in lijst, ontworpen door Berlage. Een oorkonde aan het huldeblijk toegevoegd, bevat de volgende regelen Aan den heer Willem Hutschenruyter, te Bloemendaal. Hooggeachte Heer. Ontvang van ons dezen Beethoven als blijk van eerbied, eens- willendheid en dank. Van e e r b i ejd wegens de onbaatzuchtigheid van Uw streven. Van eenswillendheid want uw beginselen begrijpen ook wij als de zuurdeesem eener waardige kunstbeoefening. Van dank wijl uw woord is een blijde dageraad voor wien in de toonkunst meer beseft dan vermakelijkheid of geld winning". (Volgen de handteekeningen). Op den omslag dezer oorkonde prijkt het volgende Goethe- citaat „Was glanzt ist fiir den Augenblick geboren, Das Aechte bleibt der Nachwelt unverloren." IJsclub Duin en Daal. Op de vijvers op Duin en Daal wordt door de schaatsen rijders weer druk geprofiteerd. Dank zij de regens Jvan de maand December is het water nog zooveel gerezen, dat er rond het weiland kan gereden worden. Het ijs is prachtig. De maatregelen, die door het Bestuur zijn genomen betreffende beperking van het gebruik der baan zijn gebleken te zijn doel treffende veranderingen. De baan is door een hekwerk van den publieken weg afgescheiden en een vaste controleur is aan den ingang in een bescheiden huisje geplaatst, zoodat een ieder voorzien moet zijn van een bewijs van toegang, om op de baan te mogen rijden, leder inwoner van de gemeente Bloemendaal is nu in staat van die prachtig beschutte baan te profiteeren en dat wordt ten zeerste op prijs gestelder heerscht orde en regelmaat en een opgewekte stemming. Een der vijvers is weer electrisch verlicht, zoodat Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond bij kunstlicht wordt gereden. Zondag zullen er wedstrijden voor de kinderen der leden in het schoonrijden worden gehouden. Door het Bestuur zijn voor die wedstrijden prijsjes beschikbaar gesteld. De orgelmuziek en het koekenzoopie op de baan ver- hoogen de feestvreugde. Dit schreef men ons Vrijdagmorgen,maar helaas, de onverbiddelijke dooi heeft alle plannen in het water doen vallen. Van meer dan een zijde maakte men ons op den uitstekenden arbeid door den Ijsbond Holland's Noorderkwartier in de laat ste dagen verricht, attent. Overal waren bezoldigde baanvegers en brugwachters, aanduiding van gevaarlijke plekken en ijsweg- wijzers. Hulde aan hen die hieraan hun talenten en vrijen tijd hebben besteed. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws op het bijblad). ffW." *v»'u

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2