Jijvoegsel van „)(et iJloemenDaalsch Weekblaö" van Zaterdag 9 Januari 1909. Algemeen Overzicht over het jaar ,1.1 1908. Buiten ail s Frankrijk De sedert vele jaren Otoiz gevoerde strijd tegen de roomscbe kerk is in 1908 tot een einde gekomen, daar er niets meer te vechten valt, al zijn de partijen ook nog zoo strijdlustig. Het laatste bedrijf van de scheiding van kerk en staat beeft zich afgespeeld en daarmede was de kei kelijke quaestie van de baan. De katholieke kerk heeft in Frankrijk met groote bezwaren te kampen; er zij u financieels moeilijkheden, er bestaat gebrek aan jongelieden die zich aan bet geestelijk ambt willen wijden, en groote onverschilligheid der burgerij omtrent den godsdienst. In de oostersche quaestie is Frankrijk meermalen bemid delend opgetreden en is zijn gezag in de algemeene politiek toegenomen. In de Ca«ablanca-geschiedenis heeft het op een Binke wijze zijn standpunt tegen Duitschland verdedigd Het ninfsterie Clemenceau handhaafde zich, doch richtte niet 'eel belangrijks uit. De republikeinen wonneD bij de gemeen- 'iraadsverkiezingen 1984 gemeenten. In de luchtvaartgescbie- enis heeft Frankrijk veel succes gehad. Zola's asch werd ..,iar het Pantheon gebracht. Vrouwen werden tot de arbeids raden toegelaten. Engeland Voor de financiën van het hritsche rijk is 1908 heel wat minder gunstig geweest dan het vorige. Wat de binnenlandsche politiek betreft, is er tusschen de laatste twee jaren deze merkwaardige overeenkomst, dat bij beiden ij het laatst de strijd tusschen liberalisme en socialisme '■enerzijds en conservatisme aan den anderen kant culmineert in een gespannen verhouding tusschen beide deelen van bet parlement. In de samenstelling der regeeiing heeft dit jaar .:roote veranderingen gebracht. Sir Henry Campbell Banner- mann, de eprste minister gestorven, opgevolgd door Herbert 'enry Asquith. De voornaamste maatregelen door de regeering motnen waren de wet op de staatspensionneering. die op de nderbescherming, voor de haven van Londen, de ierscbe u liversiteitswet, de wet tot voorkoming van misdaden en achturenwet voor mijnwerkers. Feiten van meer of min der belang waren het vrijbandelcongres te Londen, de quaestie der Eucharistische processie, de staking in de scheepsbouw- nijverheid op de N.O. kust en de katoencrisis in Lancashire. Van de buitenlandsehe aangelegenheden is o.m. te ver melden de gisting in Indië, die zich dit jaar door een sinds lang ongekende uitbreiding en hevigheid heeft gekenmerkt. Ter zee bleef EngelaDd's hegemonie bestendigd onder de leus der twee-machten-standaard, terwijl het veelbesproken Daily Telegra/ih-etrtikel ertoe bijdroeg de openbare meening vcorloopig van elke weermachtsbeperking afkeerig te maken. ■Met de Noord- en Oostzeestaten ging Engeland twee afzon derlijke overeenkomsten aan ter waarborging van den terri- torialen status quo. Eenige ontmoetingen van gekroonde hoofden laadden plaats. Duitschland. Het jaar 1908 heeft over de geheele wereld heen veel over Duitschland zien spreken. De keizer heeft hier veel toe bij gedragpn. De belangrijkste gebeurte- ris op bet, gebied van de buitenlandsehe en binnenlandsche latkunde van Duitschland is echter geweest, wat er op de bekende onthullingen in de Dadg Telegraph is gevolgd. De eensgezinde en algemeene uitbarsting van een kritiek die men nog niet lang daarvoor als majesteitsschennis zou ge straft hebben, heeft getoond, dat het du: ehe^ volk te-h niet meer naar de oude beproefde regelen vs de® politie-staat, te regeeren is. Belangwekkend waren de December-rede voeringen van Von Bülow in den Rijksdag over Duitschlan buitenlandsehe politiek, waarin bij uiteenzette dat beperki van weermacht ter zee voor Duitscbland niet mogelijk is De Eulenburg-affaire is tot een einde gekomen, door de voortdurende ziekte van den beklaagde De Koloniulrat wordt opgeheven. De pruisiscbe Landdag neemt de onteigeningswet tegen de Polen aan. De poging om Mecklenburg aan een grondwet te helpen, mislukken. De ramp van de »Zeppelin" deed 6.000 000 mark bijeenkrijgen, zoodat, de onvermoeide graaf rustig zijn grootsebe pogingen kan vervolgen. Van de bondsstaten valt weinig te vermelden. Italië. Als men de herhaalde manifestaties tegen Oostenrijk en enkele socialistische opstootjes en werkstakingen uitzon dert, bleef het in het binnenland zeer rustig. De paus her dacht den 50sten verjaardag van het celebreeren zijner eerste mis, waarbij hem uit alle oorden der wereld een grootsebe hulde werd gebracht, ook uit ons land namens de koningin Merkwaardig was de verkiezing van Ernesto Nathan tot burgemeester van Rome, de eerste Israëliet, die dit ambt bekleedde. Met den koning van Abessinië werd een over eenkomst geteekend tot definitieve regeling der grens van Somaliland, waar een opstand moest gedempt worden. Een voorstel van Bissolati tot afschaffing van bet godsdienst onderwijs in de school werd door de Kamer onderworpen. Groote opschudding is gemaakt door de veroovdeeling van den oud-minister Nasi en zijn. ongeldige natuurlijk, ver kiezing tot kamerlid door zijn trouw Trapani. Onbegrijpelijk was dat zoo weinig belangstelling werd betoond aan de ont hulling door minister Tittoni gedaan van het bestaan eener italiaanscb-russische entente, die het van alle ministers wel het hardst van de oppositie te ierduren had. Eu toch be looft niets van zoo groote beteekeais te worden voor italië's wereld-positie als deze verdere ontvikkeling zijner politiek met Frankrijk. Versch ligt in aller geheugen de ver schrikkelijke ramp van het zuidelijk deel des lands, de aard bevingen die zoovee! schoone streken en steden verwoestten en aan duizenden menschen het leven kostten. De Balkan-crisis. De geheele efiiopeesche politiek van dit jaar is beheerscht door de overwnoing der jong- Turken, (het resultaat van een aaneenschakëing van muite rijen in Klein Azië en Macedonië), de vervanging van het ministerie van den sultan door een jong-TVksch kabinet en de daarop gevolgde wederafkondiging van het constitu tioneel stelsel in het turksche rijk. Oostenrijk longarije en Bulgarije namen maatregelen om het deel v n bun gebied dat nog in naam onder den sultan stond, aan d ongewis heden eener volksregeering te onttrekken, terwijl Bulgarije deze daad bekrachtigde door vorst Ferdinand de ou'e tsaren- ki'oon op 't hoofd te zetten onder onafhankelijksv.-klaring van zijn vorstendom. De onderhandelingen tusschen ]e min of meer bij deze quaestie betrokken landen waren van';1ngen duur, waartoe de boycot van oostenrjjkscke waren in Lrkije krachtig medewerkte. Van het langdurig verloop dezer qui.gtie maakten enkele kleine landen gebruik om evenals Turkije compensatie te eiscben. Kreta sloot zich bij Griekenland aan Servië en Montenegro eisebten een strook gronds van Bosnië langs de grens, als brug tusschen de beide broedervolken, maar tevens tot afscheiding van den turkschen sandsjah Novibazar van Oostenrijk en dus klaarblijkelijk als dam tegen het srevreesde voortdringen van het germanendom naar Saloniki en de Egeïsehe zee. Te Belgrado en Cettinje werd openlijk van oorlog gesproken en 't bijzonder maakte de kroonprins door dwaze toosten en een vrijwel mislukte reis naar St. Petersburg zich belachelijk en het kostte Oosten rijk heel veel moeite het opgeblazen volk te Belgrado tot rede te btengen. Aan het einde van het jaar is de crisis nog in hetzelfde stadium en kan men slechts hopen dat vóór de wegen op den Balkan weder begaanbaar worden en de Bulgaren zieh, door Turkije's voortdurende wapeningen, van hun belofte tot beperking ontslagen rekenen, de vereenigde pogingen der europeesche diplomatie een oplossing van het vraagstuk zullen vinden. België. Het afgelocpen jaar heeft België groote verande ringen gebracht: het land is een koloniale mogendheid ge worden, met een gebiedsuitbreiding van 2.382,800 v.k. K.M en een vergrooting van het zielenaantal met 20 millioen. In September zijn de Congo-wetten aangenomen en werd de inlijving bekrachtigd die natuurlijk gereedehjk door den koning bekrachtigd werd. Van gröot gewicht was de uitslag der parlementsverkiezing in Mei, die een groote triomf was voor de liberalen in zoover als de clerieale meerderheid in de kamer daalde van 12 tot 8. In den senaat steeg daaren tegen de roomsche meerderheid van 14 op 18 stemmen. De nieuwe kamer zag er als volgt uit87 roomseh-kathulieken, 43 liberalen. 35 socialisten. I cristendemocraat. De senaat bestond uit 64 roomsch-katholieken, 35 liberalen en 12 socia listen. De toenadering tot Nederland bleef aan de orde. In het verslag over de begrooting van buitenlandsehe zaken dat in Januari de kamer bereikte, sprak de rapporteur groote sympathie uit voor den arbeid der nederlandsch-belgische commissie en werd betoogd, dat de regeering het aanknoopen en onderhouden van handelsbetrekkingen met Nederland be hoort te vergemakkelijken door het streven dier commissie te bevorderen. Tengevolge van den bekenden krach van 1907 heerschte te Antwerpen groote werkloosheid; de ge meenteraad gaf tot leniging hiervan een bedrag van 200 000 francs. Zwitserland. In den voorzomer zijn zware verliezen geleden door hevige sneeuwstormen, die nagenoeg den ge- heelen vruenten- en wijnoogst hebben vernietigd. Door het overlijdeni van den oud-bondspresident Jozef Zemp, ver loor het lanfl een zijner meest populaire politieke figuren. De republiek heeft dit jaar een tot dusverre nog niet uit gestreden tarievenstrijd gevoerd met Duitschland over den invoer van gemalen meel. Het vermoeden rees dat Duitsch land zijn molenaars uitvoer-pre.nies toekende, waartegen de zwitser-che industrie niet concurreeren kon Van zwitsersche zijde nu wenscht.e men dit geschil aan een scheidsgerecht te onderwerpen, waarvan Duitschland voorshands niet gediend bleek. De onderhandelingen zijn nog steeds gaande Oosten r ij k-Hongarije Het afgeloopen jaar heeft de gansche Donaumonarchie het zeld :ame feit van het 60 jarig reaeeringsfeest laten zien en merkwaardig ook door het niet minder zeldzaam feit dat een bijna tachtigjarig heerscher, die algemeen als een der hechtste steunpilaren van den vrede werd beschouwd, in zijn jubeljaar een staatsgreep voivoqrde, zóó verstrekkende in zijn gevolgen, dat de rust van Europa er maanden door verstoord werd en er een crisis door in het leven werd geroepen, waarvan de oplossing op dit oogenblik nog niet te voorzien is. In het voorjaar kwam Costenrjjk-Hongarije met zijn opzienbarend Balkan-spoor wegplan (de voortzetting van den bosnischen spoorweg naar Mitrowilsa) en begon de verkoeling tusschen Rusland en de Donaumonarchie. Ook het jaar 1908 gaf als zoovele voorgaande jaren de twist tusschen de nationaliteiten, die tot allerlei geharrewar aanleiding gaf. In Bohemen werd in het najaar, als gevolg van de twisten tusschen Duitscbers en Tsjechen, de landdag ontbonden In Galicië leidde de haat tusschen de vei-schillende nationaliteiten tot den moord op den gouverneur Potocki. Aan de universiteiten kwam het, vooral te Weenen en te Praag, tot herhaalde troebelen en December gaf de ministeriëele crisis. Rusland. Donker zijn de dagen van het achter ons liggende jaar voor het ongelukkige Rusland geweest. Generaal Stössel werd wegens de overgave van Port Arthur ter dood ver oordeeld, welke straf later in 10 jaren vestingstraf werd veranderd. In April werden verschillende gouvernementen door zware overstroomingen geteisterd. Een duister punt blijven de ï-ussische Slavische sympathieën en de daardoor tegen Oostenrijk-Hongarije wegens de Balkancrisis gekeerde spits. Het huwelijk tusschen prins Wilhelm van Zweden en grootvorstin Maria Paulovvna werd den 3den Mei geslo ten. Tolstoï wordt op zijn 80sten verjaardag gehuldigd. De finsche Landdag werd op 1 April ontbonden. In het algemeen heeft het russische rijk zwaar gezucht onder het juk Oer reactie. Het versterkte gezag werd in vele gouver nementen gehandhaafd en terechtstellingen en verbanningen waren aan de orde van den dag. Luxemburg. Wegens voortdui-ende ziekte stelde groot hertog Wilhelm in Maart zijne gemalin groothertogin Maria Anna tot stadhouderes aan, terwijl haar in het najaar hei, regentschap werd opgedragen. Noorwegen, Zweden, Denemarken. Hoewel koning Oscar van Zweden in December 1907 stierf, valt het eerste regeeringsjaar van Gustavus V toch nagenoeg met 1908 samen. In Denemarken was de verandering in bet mini sterie het gevolg van het schandaal met AibertiChristensen trad met eenige ministers uit het kabinet, dat nu Neeigaard aan het hoofd heeft. In Noorwegen had een kabinets verwisseling plaats Koning Haakon nam het ontslag van het ministerie Löviand aan. Onder het volgende kabinet, van Gunnar Kundsen, heeft Noorwegen zijn neutraliteit laten garandeeren. De verhouding tusschen de drie noorscbe volken is er weinig op verbeterd. Telkens komt de oude wrok der Zweden tegen de afvallige Noren en de Denen, die hen hebben geholpen, weer boven. In beide landen is men ijverig bezig ter versterking van leger en vloot. Vereenigde Staten. Het grootste gedeelte van het jaar werd ingenomen door de presidentsverkiezingen. De uitslag weet men. Zij was een bezegeling van Roosevelt's politiek. Naar buiten deden de Vereenigde Staten zich kennen als een krachtige zeemogendheid de groote vlootreis rondom de wereld was voor de amerikaansche marine een schitterend succes. Te betreuren is het dat het jaar sluit tnet de ernstige berichten die komen van de Landengte van Panama. Waarschijnlijk zal de reis van Taft, naar het Kanaal doen zien dat het geheele werk opnieuw begonnen moet worden, dat het sluizenkanaal onuitvoerbaar en het open zee-kanaal het aangewezen stelsel is. Perzië. De strijd om de. grondwet kenmerkt heel de reeks van groote en kleine feiten, die te zaïnen het weefsel vormen, dat de geschiedkundigen eenmaal zullen ontwarren en beoordeelen. Het is een jaar van woelingen en strijd geweest voor Perzië Twee staatsgrepen hebben plaats gehad. In Noord-Perzië is de anarchie chronisch geworden in het Noordoosten trokken de onlusten de aandacht, doch de juiste berichten zijn zeer onbevredigend. Marokko. Het internationaal geschil dat zich te Casa- blani'a voordeed, tengevolge van een poging van franscbe militairen om zich meester te maken van een aantal deser teurs uit het vreemdelingenlegioen, dreigde de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland gespannen te maken, doordat de regeering te Berlijn terugkwam van haar aan vankelijk voorstel, den twist aan de beslissing van een scheidsgerecht te onderwerpen. Sedert is zij tot betere ge dachten gekomen en zijn scheidsrechters aangewezen en na zorgvuldige voorbereiding zal in het begin van 1909 het scheidsgerecht in Den Haag bijeenkomen. Spanje en Portugal. In Spanje is eindelijk met de anarchisten afgerekend De justitie nam den strijd tegen hen niet ernst ter hand en verschillende straffen werden uitge deeld. De binnenlandsche staatkunde werd vooral door de noodzakelijkheid van goede financiën beheerscht. Wat Portugal aangaat, de verscbrikkelijke koningsmoord van 2 Februari, toen koning I on Carlos en de kroonprins in Lissabon gedood werden, ligt ieder nog versch in het ge heugen. De vrees dat de zoolang gepredikte revolutie thans zou losbarsten, werd niet bewaarheid, tie jonge koning Manuel beloofde trouw te zullen blijven aan de grondwet en nooit weer tot de dictatuur zijn toevlucht te zullen nemen. De Cortez werden ontbonden; een nieuw minislerie trad op met een constitutioneel program. De verkiezingen van April leerden echter dat dit geen verandering gebracht had in het van oudsher bestaande evenwicht tusschen rege- neradores en progi-essisten. Ferreira hield het uit tot het einde des jaars en stierf toen blijkbaar door gebrek aan monarchistische geestdrift in het land. He progressist Telles trachtte tevergeefs een nieuw kabinet te vormen, waarop Campos de Hemiquez van de regeneradores met een minis terie gereed kwam, dat echter bijster slecht ontvangen is. Een fout tegen het verstand ligti het spreken over aanwezigen, wegens het gevaar op een van twee klippen, vleierij of afkeuring, te stranden. Diversen. Scheepsbouw in Nederland. Volgens het Répertoire Géiéral van het bureau Veritas voor 1908/1909 zijn in 1907 gebouwd totaal 83 ijzeren en stalen zeilschepen (van 50 bruto tons en meer) van te zamen 24,115 bruto-tons Hiervan liepen in ons land van stapel 45 schepen van te zamen 4.124 bruto-tons. Hier te lande ligt dus wel het centrum van den scheepsbouw voor de kleine zeilvaart. Van de in dat zelfde jaar gebouwde 285 houten zeilschepon (van te zamen 51.581 bruto-tons) was er geen enkel van een nederland-che werf afkomstig. Volgens de/.elfde bron telt onze koopvaardijvloot 351 ss., metende 825 185 bruto en 523.144 netto-reg. tons, benevens 616 zs (van 50 ton netto en daarboven), metende 73.575 tons. Wat de stoomvloot betreft, nemen wij thans de 8e plaats in, Wat de zeilvloot aangaat, de 14e plaats. N.Crt. Men moet nooit van zichzelf spreken, want öf men prijst zich zelf. wat edel is, öf men laakt zichzelf, wat klein is, en waar dit bij den spreker overstand verraad, daar is het pijnlijk voor den hoorder. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 10 Jan. Kerknieuws. yoorm 1Q uur Dg< Bargerj pred te Amsterdam. N. in. 6J de heer J. Rookmaaker. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 10 Januari voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; o uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 10 Januari Kerkelijke dienst te en 10 uur. Men moet zich weanen aan de gebreken van ben met wie we leven moeten Muziek. Haarlemsche Backvereeniging. Derde concert op Dinsdag 12 Januari 1909 's avonds ten 8 ure, in de concertzaal der sociëteit j> Vereeniging." Orkest van het concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Willem Mengelberg, lid van verdienste der Haarlemsche Bachvereeniging. Solistde heer Fritz Kreisler, violist uit Weenen. Programma. 1. Symphonie no. 1 (C kl. t. op. 68)Joh. Brahms. a. Un poco sostenuto. Allegro. b. Andante sostenuto o. Un poco allegretto e grazioso. d. Adagio. Piu andante. Allegro non troppo, ma con brio. Piu allegro. 2. Concert (E kl. t. op. 64).. F. Mendelssohn-Bartholdy. a. Allegro molto appassionato. b. Andante. c. Allegretto non troppo. Allegro molto vivace. Voor viool met orkestbegeleiding. Voor te dragen door den heer Fritz Kieisler. 3. «Psyché et eros" uit »Psyché"C. Franck. 4. Introduction et rondo capriccioso (op. 28) C Saint-Saëns. Voor viool met orkestbegeleiding. Voor te dragen door den heer Fritz Kreisler. 5. Ouverture no. 3 (C gr. t.) van de opera »Leonoi-e" L. van Beethoven. Het is kwetsender met stand en waardigheid te pronken dan met persoonlyke eigenschappen, De afdeeling Overveen-Bloemundaal der Plaatselijk Algemeene Vereeniging voor Bloem- nieuws. bollencultuur" zal haar jaar ijksche ten- toohstelling op 29, 30 en 31 Januari a s, in 't hotel »Van Ouds 't Raadhuis te Overveen houden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5