voor automatische gelijktijdige sluiting vanaf de commando brug der waterdichte deuren, Clayton's apparaat voor desin- fectie en het blusschen van brand, onderwater kloksignalen, vrieslokalen voor het vervoer van vruchten en andere be derfelijke waren en zal behalve aan die van Lloyd's o. a. aan alle eischen door den Engelschen Board of Trade voor passagiersschepen gesteld, voldoen. Een tweede stoomschip van gelijke afmetingen en inrichtingen is bij de Koninklijke Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen in aanbouw. Het individualisme is nooit in staat geweest groote persoonlijk, heden voort te brengen Noem den naam van een groot man en gij zult hem aantreflen in een tijd van verwording, in den tyd van nieuwontwakende gemeenschapsidealen. Het jonge christendom, de hervorming, de Pransche revolutie brachten helden voort! België. Naar het Handelsblad van Bllitenlandscll Antwerpen meldt, heeft het spoorweg- 0verzicht. bestuur een plan in studie voor het leggen van een lijn van Antwerpen naar Luik. Ten einde de baan MecbelenLeuven Thienen te ontlasten, zou de nieuwe lijn loopen over Lier - Aarschot DiestHasseltTongerenLuik. Zweden. Omtrent een zweedsch deensch scheidsrechterlijk verdrag heeft de minister van buitenlandsche zaken, Trojle, zich tegenover een verslaggever van AJtnnbladet uitgelaten, dat het verdrag in Juni te Stockholm is gesloten, doch dat op verzoek van deensche zijde de tekst niet openbaar zou worden gemaakt vóór de deensche rijksdag bijeen is. Het verdrag is, evenals andere zweedscke verdragen, voor tien jaar aangegaan, en wordt, mits niet opgezegd, daarna met tien jaar verlengd. In hoofdzaak komt het overeen met het verdrag, reeds met Noorwegen gesloten. Van scheidsrechter lijke behandeling blijven uitgesloten geschillen die de onaf hankelijkheid, het gtbied en de levensbelangen van de twee landen betreffen. Er kan, vervolgt de minister, verschil van meening over wezen, wat al dan niet nuttig is in een scheidsrechterlijk verdrag op te nemen. Naar zijn meening is het deensch nederlandsche verdrag niet goedhet gaat te ver. (Zooals men weten kan, laat dit verdrag het eerste van zoo verre stiekking geen uitzondering toe op den regel dat de geschillen aan een scheidsrechter moeten voor gelegd worden en zijn er na dien nog enkele dergelijke verdragen gesloten.) De minister deelde ten slotte nog twee belangrijke bepalingen van het verdrag medeook de vraag of een geschil de levensbelangen van een der twee landen raakt zal scheidsrechterlijk worden uitgemaakt, en de scheids rechter behoeft niet het haagsche scheidsrechterlijke hof te wezen. In deze laatste bepaling volgt het verdrag het voor beeld van de karlstadsche overeenkomsten, tusschen Zweden en Noorwegen getroffen. Naar de noorsche ministers destijds te kennen gaven, vond men het haagsche hof o. a te duur. Vereenigde Staten. Het laatste tijdperk zijner regee ring is voor president Koosevelt niet het prettigste. Zijn gekibbel met Senaat en Huis moet wel zeer onaangenaam voor hem zijn. Tot goed begrip hiervan diene het volgende De president heeft den senator Tillman beschuldigd, dat deze zijn invloed zou hebben aangewend om de vernietiging te ver krijgen van de concessie, waarbij zekere terreinen waren toegekend aan spoorwegmaatschappijen. Tillman wilde die terreinen opengesteld hebben voor kolonisten, omdat de spoorwegmaatschappijen niet hadden voldaan aan zekere voorwaarden, in de concessie gesteld. In dien tusschentijd zou Tillman echter reeds maatregelen hebben getroffen om van die terreinen, zoodra zij mochten openkomen, er eenige zelf te koopen. En juist in dienzelfden tijd was in den Senaat door Tillman ontkend, dat hij zich met dergelijke plannen bezig hield. Een andere beschuldiging was dat Tillman over particuliere zaken correspondentie heeft gevoerd met ge bruikmaking van de vrijdom van port, die hij, als lid van den senaat, heeft voor zijn correspondentie over zaken, die verband houden met zijn senatorschap. Deze beschuldigingen nu, door den president gedaan, worden in amerikaansche politieke kringen beschouwd ais een poging om de aandacht van het groote publiek af te leiden van een andere quaestie, feitelijk de hoofdzaak en wel die der bekende uitlating van Koosevelt in zijn jaarlijksche Boodschap inzake de geheime politie in verband met de gedragingen van congresleden. Dit laatste vooral heeft verbittering bij de congresleden tegen den president verwekt en ten overvloede komt hier nog een derde feit bij hetwelk hierop neerkomt, dat Tillman nl. de opzienbarende mededeeling heeft gedaan, dat belangrijke bescheiden en brieven, betrekking hebbende op de door den pres'dent tegen hem ingebrachte beschuldigingen, in het voorjaar van 1908 zijn gestolen uit zijn lessenaar in den senaat. Met groote meerderheid is thans door den senaat aangenomen dat het Congres voortaan een onderzoek zal instellen naar de geschiktheid van personen, die door Roose velt in openbare ambten worden benoemd. Deze maatregel is een buitengewoon iets, die men een berisping zou kunnen noemen. Sinds de stichting der republiek toch is liet nog slechts 4 maal voorgekomen dat aan een president op grond van een Boodschap aan het Congres, een berisping is toegediend door de volksvertegenwoordiging. Noorwegen. Een sterke partij wordt op dit oogenblik alhier gevormd door de geheel-onthouders, die in den ver koop van sterke dranken reeds een beduidende verminde ring en beperking hebben weten aan le brengen. Echter zijn zij hierover wel wat men noemt dankbaar maar niet voldaan. Op een congres, dat zij Zaterdag 11. te Kristiania hebben gehouden, zeide de voorzitter, dat het doel moest wezen het volstrekte verbod voor den verkoop van sterken- drank in geheel Noorwegen. Hierop is echter tegenwerking gekomen, want dezer dagen is te Kristiania een vereeniging opgericht, die deze poging en alle pogingen van de geheel onthouders trouwens wil bestrijden, waartoe reeds een op roeping verspreid is. Frankrijk. Op dit oogenblik is de toepassing der dood straf zooals zij bij de jongste teiechtstelling in Bethune heeft plaats gehad, het onderwerp van veler gesprekover het algemeen is men het er over eens, dat aan de open baarheid hiervan een einde moet worden gemaakt. Van de tegenstanders der doodstrat geven de socialisten wel het meest af op de regeering en verwijten haar dat de geheele zaak allerslechtst was ingepikt. Thans hebben ver schelden kamerleden van links besloten, een voorstel in te dienen, bepalende dat de doodstraf slechts zal mogen worden toegepast ingeval op zijn minst twee derde der juryleden, dus acht van de twaalf, zich er voor verklaren. De lijken der vier veroordeelden zijn thans in handen van de medische faculteit te Rijsse., Van een der professoren kwam het rap port dat na de eerste onderzoekingen niets bijzonders bij deze misdadigers is opgemerkt. Zij vertoonen geen enkel van de kenmerken die op degeneratie wijzen. Thans is weer een doodvonnis uitgesproken en nu te Hazebrouck, over een 20-jarigen man die om te stelen een moord had begaan. In het departement van Pas-de-Calais zijn nu in de laatste zes maanden zes doodvonnissen uitgesproken. De nieuwe minister van Marine, Piqnard, heeft bij de vlootbeschrijving waaraan hij bezig is, groote onregelmatig heden ontdekt. Hij heeft vast besloten deze te publiceeren en zal zijn ontslag nemen indien hij hierin verhinderd wordt. T u r k ij e. Op voorstel van den joodschen afgevaardigde Faraggi is in de kamer het benoemen eener commissie van 15 leden tot herziening der grondwet aangenomen. Het voorstel beoogt verder de invoering van ministerieele ver antwoordelijkheid, de verkiezing van een deel van den senaat en de opheffing van het verbanningsrecht van den sultan. Wat de crisis in het oosten betreft, zijn we een belangrijken stap verder gekomen. Van verschillende zijden wordt thans bevestigd, dat de turksche regeering het voorstel van Oostenrijk-Hongarije heeft aangenomen, waarbij Turkije berust in een schadeloosstelling van '2J millioen turksche ponden, als algemeene grondslag waarop verder zal worden onderhandeld. Turkije doet afstand van Bosnië en Herzego- wina, wat voor Servië en Montenegro, die zoo graag hadden gezien dat Turkjje op zijn stuk was blijven staan om zijn souvereine rechten op de door Oostenrijk Hongerije ingelijfde gewesten te handhaven. Niet onmogelijk, dat deze totstand koming van een turksch oostenrijksch vergelijk ook ten goede zal komen aan een accoord tusschen Turkije en Bulgarije. In Weenen is men in hooge kringen zeer tevreden over het verloop der aangelegenheden tusschen Oostenrijk en Turkije en men hoopt dat de oude vriendschappelijke ver houdingen spoedig weder hersteld zullen zijn. Duitscnland. De koning en koningin van Engeland zullen den 7den Februari a. s een drie- of vierdaagsch bezoek aan Berlijn brengen, waarbij de handel aan koning Eduard op de beurs een feest zal aanbieden. Rusland Door den generaal Stoessel en admiraal Nebogatof is aan den zcar een verzoek om gratie gericht. Beiden hebben nog een straf van tien jaar in de Peter en Paulvesting te Petersburg te ondergaan. Zwitserland Omtrent de meelaangelegenheid verneemt hrt officieuse telegraafagentschap te Bern dat de regeering de laatste duitsche nota over het invoerrecht op meel be handeld heeft en besloot, op de verschillende punten te antwoorden. Intusschen zullen vertegenwoordigers van de zwitsersche en de duitsche molenaars nog eens een nieuwe en laatste samenspreking houden, waarin misschien een verzoening tot stand kan komen. De eerste protestant was Sokrates. Burgerlijke Stand. Ja° Vl,'ÖdTag 8' Januari tot J Vrijdag 15 Januari. Bevallen: A. M. KoelemijEi d. Overleden: J Bouman 67 j. Overleden te Meerenberg: M. E. Flens 50 j.; M. van Gelder 55 j.G Rombout 45 j. De strijd tusschen persoon'yk gezag en gemeenschapsgezag es zoo oud als de beschavingtelkens duikt hü onder een nieuwen vorm weer op. Het protestantisme was zulk een vorm van ontwa kend persoonlijkheidsbesef Eenige stille grieven tegen Diversen. onze rechters. (Uit de N. Courant.) In den laatsten tijd werd, ook in dit blad, de zoo bij uitstek belangrijke aangelegenheid der verwording van onze rechtspraak door redactie en enkele inzenders in 't openbaar behandeld. Daarbij is het menigeen, ook mij, opgevallen, dat een paar van de meest gewichtige met dit onderwerp verband houdende omstandigheden niet in het publiek werden besproken, hoewel ze in vakkringen algemeen bekend zijn. Terwille van een juiste appreciatie van enkele apologiën der rechterlijke macht, welke in de dagbladen verschenen, vraag ik verlof met een enkel woord op die omstandig heden te mogen wijzen. In de eerste plaats doet het aan den eerbied voor de rechterlijke macht afbreuk, dat zulk een belangrijk aantal van haar leden, en daaronder juist vele van de meest be kwame, deel uitmaken van het bestuur van fmancieele in stellingen. Zeker, er zijn nog enkele ouderwetsche magi straten, die het onvereenigbare van ambt en betrekking gevoelen, maar het meerendeel is gezwicht voor de verlei ding van een paar Londerd gulden per jaar. In 1907 waren ruim 100 leden van de rechterlijke macht aldus in strijd met de bedoeling van art. 8 der wet op de R gterlijke Organisatie, bij Ji.nancieele instellingen betrokken. Ik zwijg van andere naaui- looze vennootschappen. Dan ook kan het nuchtere en prac- tische deel van onze natie, gelukkig nog het grootst in aantal, een medelijdenden glimlach en eon schouderophalen niet achterwege houden wanneer in plechtige openbare terech' zittingen mensehen van bescheiden gaven, die de zeer bescheiden bezigheden van substituut-griffier bij hof of rechtbank niet beneden zich hebben geacht, met, zorgvuldig in de rechtsgeleerde bladen weergegeven, installatieredes op gelijke trede worden geplaatst met de helden van Homerus en Shakespeare. Ons volk mag geen zwaar verwijt treffen, wanneer het uit zulk milieu geen goeden kijk op zijn geschil len meer verwacht. Vervolgens is het, in ruimer kringen dan de magistratuur wel denkt, van algemeene bekendheid, dat het wetenschap pelijk peil van degenen, die in de laatste jaren benoemd werden tot die posten in de rechterljjke macht uit welke de rechters worden gerecruteerd, beneden het middelmatige is. Van alle in 1907 en 1908 benoemde substituut-griffiers hebben slechts 2 het noodig gevonden, of zich in staat geacht., een proefschrift te schrijven. De anderen, welke dus reeds toonden niet veel ambitie voor de rechtswetenschap te bezitten, zijn thans nog bezig het grootste gedeelte van hetgeen zij op hun doctoraal examen wisten, in de geestdoo dende klerkenbezigheden, waartoe hun tegenwoordig ambt hen roept, te vergelen. Daarna worden zij, wiskunstig zeker, rechter. Dit laatste moge ontstellend klinken, het is niettemin on weder- sprekelijk. Deze peisonen gaan voor boren de meest bekwa me juristen, die zich wel tot de magistratuur aangetrokken gevoelen, maar ervoor bedankt hebben zich eerst als grif fie-volontair, later als substituut, te verknoeien. Het is bekend, dat twee van onze jongere hoogleeraren in de rechtswetenschap bij sollicitaties naar rechterlijke betrekkin gen (vóór hun benoeming tot hun tegenwoordig ambt) j tegenover substituut-griffiers niet eens kans hebben gehad om op de aanbeveling te komen. Men weet, dat twee voortreffeljjke juristen een paar jaar geleden door de regee ring buiten de aanbeveling om tot rechter benoemd moesten worden. De colleges zelf waren op zulke leden niet gesteld. Zielkundig is dit te verklaren Zelf gedwongen geweest jarenlang op een griffie te zitten, kunnen sommigen moei. lijk verdragen, dat een ander het daarbuiten zou kunnen stellen. Te verdedigen is het echter niet. Ziehier eenige woorden, waarom geen doekjes zijn ge. wonden. Het trekken van conclusies acht ik overbodig en was trouwens ook niet mijn doel. Het aanbevelen van ge neesmiddelen nog minder. Wie eenigszins met den stand der quaestie op de hoogte is, weet, dat rond het ziekbed der magistratuur dokters en pillen reeds in overvloed zijn saamgegaard. Alleen ontbraken aan het bulletin, zooals publiekgemaakt, eenige kenmerkende bijzonderheden. Hier over heb ik het zwijgen willen verbreken. S. 28 December 1908. (De cursiveering is van ons. Eed. B. W.) Blindenzorg. Gaarne voldoen wij aan hit verzoek van het bestuur der Vereeniging «Nationale Blindenzorg* om eenige regelen te plaatsen in het belang eener goede en edele zaak, meer in het bijzonder die der stichting van een Tehuis voor alleen staande Minden te Wolfheezen. Genoemde vereeniging heeft in 1904 besloten over te gaan tot het bouwen van een inrichting, waarover wij, aan de hand van brochure en cir culaire door het bestuur uitgegeven, in het kort het vol gende kunnen mededeelen. Het Tehuis zal een pension zijn, waar alleenstaande blinden boven de 18 jaar, onverschillig van welke gezindte, woon plaats en leeftijd, een goede huisvesting en liefderijke ver pleging kunnen vinden, de onvermogenden geheel kosteloos, zij, die betalen kunnen, tegen een billijke vergoeding. Het zal aanvankelijk voor honderd blinden bestemd zijn en naar de eischen der gezondheidsleer en de eigenaardige behoeften der blinden ingericht worden. Het steeds toenemend aantil van aanvragen bewijst onwederlegbaar, dat het Tehuis drin gend noodig is en in waarheid al een de alleenstaande blin den doeltreffend helpen kan. Met het oog daarop, werd door de Stichting een uitmuntend boschterrein, 5 hectaren groot en 150 Meter ten noorden van het station Wolfheezen go- legen, aangekocht. Bij de inrichting van het Tehuis wordt uitgegaan van het beginsel, dat het moet beantwoorden aan de eischen der gezondheidsleer en rekening houden met de eigenaardige behoeften der blinden. Het geheele gebouw zal een centrale verwarming en electrische verlichting hebben, terwijl alles zoodanig inge richt zal worden, dat brandgevaar tot een minimum is teruggebracht. Het bestuur doet een krachtig beroep op aller steun en medewerking, ten einde het fonds snel en krachtig te doen aangroeien, want velen hebben er dringend behoefte aai. Voor bouw, inrichting, exploitatie, mogelijke uitbreiding en instandhouding raamt het bestuur een totaal van 25.000 guldeD aan jaarlijksche bijdragen noodig te hebben. Het bestuur bestaat uit den heer M. N. Schild, president, Keppelerstraat 130; en de dames freule L. H. C. von Hoövell, secretaresse. Koningsplein 20; Mej. J. M. Des- mons, penningmeesteresse, Archimedesstraat 48, allen te 's-Gravenhage. Op dit oogenblik wordt door de propagandaclub »Ajo«! een rondreis door Nederland gemaakt en in verschillende plaatsen van ons land uitvoeringen gegeven ten bate van het Tehuis. De uitvoerende leden dezer clubs zijn de dames mej .lo van Peski, déclamatricemej. J. Boon, pianiste; mej. Willy Hora Aderna, zangeres en de heer J. Caron, zanger. Aanstaanden Maandag treedt dit gezelschap te Haarlem in de Sociëteit «de Vereeniging* op met een zorgvuldig samengesteld programma. Tot het nemen van kaarten voor deze uitvoering wekken wij gaarne opde opbrengst is geheel voor het hier besproken goede doel. Zeg niet: „ik wil", of: „ik kan" Laat elke uwer daden uw© nieuwo voornemens verkondigen. De rest is zwijgen Een geleerd correspondent Polemiek. De correspondent der Stads Editie, naar wij vermoeden ook wel schrij vende onder: Bloemendaal, men meldt ons*, maakt zich zeer ongerust over de redactie onzer algemeene politiever ordening. Mr. Tideman, die aan de herziening dier veror dening in 1907 een werkzaam aandeel heeft gehad, moet deswege reeds slapelooze nachten hebben doorgebracht. Wat is de zaak. Eenigen tijd geleden werd in de vragen- bus der Studs-Editie door den redacteur naar aanleiding eener ingediende vraag medegedeeld, dat men z i. mocht fietsen op de voetpaden langs den Zijlweg. De correspondent heeft daarna in de Stads Editie van 28 Dec. 11. art. 18e der politieverordening afgedrukt om te betoogen, dat het rijden op de voetpaden toch wel degelijk verboden was. Inder daad verbiedt de verordening het rijden op voetpaden, ber men of zijkanten der wegen. De motor- en rijwielwet ver plicht evenwel het gemeentebestuur om borden te plaatsen op die voetpaden, anders is het fiets-verbod niet toepas selijk. zegt: dit is natuurlijk niet van toepassing, want anders zouden ook auto's op de voetpaden-zonder borden mogen rijden. In de Stads Editie van 2 Januari 11. heeft Mr. Vis de moeite genomen den correspondent duide lijk te maken dat dit geen logica is, dat inderdaad, zoolang geene borden daar staan, de voetpaden voor fietsen en auto's vrij terrein zijn. Niettemin jammert de Studs-Editie van 5 Januari 11. opnieuw over den Bloemendaalschen wetgever van 1907, die «al een zeer slecht geredigeerde Politieveror dening heeft samengesteld* zoodat het meer dan (wij cursi- veeren Red. BI Wlcbl.) tijd wordt, dat deze verordening spoedig wordt herzien, alles met dank aan Mr. Vis, niet dat hij den onlogischen gedachtengang van hem in het licht, stelde, maar omdat hij er toe bijdroeg hier eene Politie verordening te verkrijgen die praktisch uitvoerbaar is. Wij vragen ons af welk een giftigeu geest moet hem bezielen die dit alles bijeen pent. Het spreekt toch Van zelf, dat het niet plaatsen van waarschuwingsborden geen recht geeft een smet aan te wrijven aan de makers der politieverorde ning maar hoogstens out een klacht daarover te rich tegen het uitvoerend bewind.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2