KOFFIE en THEE Firma STAAL, WILLY SCHORNAGEL FOTO- (Genre Marcel.) moeten strijken, zoodat het gezag van dezen deskundige tegenover de K. E M. niet groot was. B. en W. namen daarop hun voorstel terug. Het kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal van 1908 werd zonder beraadslaging vastgesteld- Aan de commissie voor den straatweg HaarlemZandvoort werd f 1000 toegekend voor het. verbreeden van de Aer- denhoutslaan en het maken van een rijwielpad aldaar, onder voorwaarde dat de gemeentelijke sproei- en reinigingswagens tolvrij zullen passeeren. Bij de gevoerde discussie zeide de heer Van der Hulst vernomen te hebben, dat de bouw van een nieuw tolhuis aan de commissie niets kostte, waardoor hare mededenling, dat alle tolgelden aan het gewone onder houd van den weg besteed moesten worden en in haar kas geen geld voor de verbreeding over bleef, werd gestaafd. De door B en W. ontworpen verbreeding van den Zijlweg kostende f5000.te vinden door dat bedrag minder te verwerken aan den Vogelenzangschen weg, vond vrij alge- meene instemming en de heer Bispinck was daarvan de tolk. De voorzitter roemde daarbij de bereidwilligheid van de bewoners van den Zijlwegden heer Tideman, die vroeg of de tuin-architect Springer over dezen aanleg geconsulteerd was, werd medegedeeld, dat aan den Zijlweg aesthetisch niets meer te bederven viel. De heer Boreel kon niet inzien, dat aan den Vogelenzangschen weg nu zoo maar f 5000 minder verwerkt mocht worden bij stemde met den heer tan der Hulst tegen, nadat de wethouder De Waal Malefijt nog had uiteengezet, dat de Zijlweg aldus zeer geschikt werd voor de trambaan. Punt 7 der agenda omtrent de H. B. S -quaestie werd van de agenda afgevoerd als nog niet in voldoenden staat van voorbereiding. Op advies van Ged. Staten werd van een memoriepost, voorkomende op de begrooting van 1908, een geldpost (f30 000) gemaakt. Aan mej A. C. Sluiters, onderwijzeres aan de O. L. S. te Overveen werd eervol ontslag verleend, in haar plaats werd met algemeene stemmen benoemd mej Fianeken te Haarlem. Het voorstel tot bouwen van drie woningen voor politie beambten ter plaatse van de zgn. 5-huizen aan de Zomer- zorgerlaan vond hier en daar nog al wat tegenkanting. De voorzitter becijferde evenwel dat men tegen de kosten geen bezwaar behoefde te maken nu wordt aan de politiebeambten vergoed wat zij meer dan f 100 p j. verwonen, dit kost de gemeente jaarlijks f 575; de bouw der woningen zal ruim f 9000 kosten en de grond kost f 600 immers f 1 per meter; in beginsel was reeds vroeger tot het bouwen der woningen besloten en wilde men niet drie politieman nen bijeen laten wonen, dan kon in het middelste huis een wegwerker gehuisvest worden. Elk der 3 beambten zou 100 huishuur blijven betalen. Noodig voor den dienst was het uiteenwonen der politiebeambten op verschillende pun ten der gemeente niet, omdat zij alleen thuis komen om te rusten, en de dienst van uit het nieuwe politie-posthuis geregeld zijn gang gaat. Het voorstel werd hierna aange nomen. Na vrij uitvoerige beraadslaging, waaruit bleek, dat het voorstel van B. en W. om den Korten Zijlweg (in onder- boud bij de met f 150 gesubsidieerde commissie voor den straatweg Haarlem—Bloemendaal) in eigen onderhoud te nemen, betere voorbereiding behoefde, werd het op advies van den wethouder De Waal Malefijt door B. en Wterug genomen. Aan mr. Jacometti werd opgezegd het gebruiksrecht van een stukje grond aan de Schoollaan tegen 1 Maart a.s.; een soortgelijke beslissing werd genomen ten aanzien van de grindbergplaats aan den Zijlweg, deze moet 1 Januari 1910 ontruimd zijn. Daar de gemeente ontvanger voor zijn verhoogde borg tocht effecten had in pand gegeven, werd machtiging ver leend tot doorhaling der op de oude borgtocht betrekking hebbende grootboek-inschrijving Bij de rondvraag vroeg de heer Bijvoet, wanneer de ge meente in het bezit zoude komen van de 4 meter breede strook langs den Bloemendaalschen weg, door mevr Van der Vliet aan de gemeente beloofd, zoodra er een nieuwe burgemeester zou zijn gekomen, welk feit reeds lang had plaats gegrepen, waarbij spreker zich beriep op eene uit lating van wijlen notaris Ter Hoffsteede. De voorzitter zeide daarvan niet te weten, doch alleen dat op tegemoet komingen van mevrouw Van der Vliet eerst moet worden gerekend na het definitief vaststaan van de^ ligger der wegen. De heer Van der Hulst vroeg puinstorting op een plek van de Margrietenlaan, hetgeen werd toegezegd, waarna de vergadering overging in eene met gesloten deuren ter be handeling van de ingekomen belasting-reclame's. N B. Het ver'lag dat het Handelxhtad van Vrijdagmorgen omtrent deze voor de betrokkenen belangrijke zaak bevat, geeft een volkomen onjuiste voorstelling. Begaafden moet men zoo weinig mog lijk opvoeden en zoo vroeg mogelijk aan zichzelf overlaten. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 24 Jan. Kerknieuws. voorm 10 uur Ds> H Haselager. Avondmaal, pred. te Oosterend. (Fr.) N. m. 6J uur pred. Ds. H Haselager dankzegging. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 24 Januari voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur- Vespers. R K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 24 Januari Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Hoe hoop men begaafdheid ook moge schatten, haar wez«n blijft eene abnormale te grootheid en deze te grootheid heeft ook hare schaduwzijden. Muziek. Tot ons leedwezen moet het verslag van De Meikoningin tot het volgend nummer blijven liggen. De belasting is de groote gevoelsfactor, die ons tot alles drijft wat wjj doen, de veer, waaruit al onze spankracht voortspringt. Plaatselijk Nieuws. De a.s. gemeenteraads verkiezing. De candidaten 1. JOHAN THEODORUS BORNWATER werd op 16 April I860 te Zoeterwoude geboren. Op 12 Februari as. zal de heer Bornwater 23 jaar als geneesheer te Overveen gevestigd zijn. Van af 1898 was de heer Bornwater eerst voorzitter van de feestcommissie voor den Koninginnedag, later voorzitter van de vereeniging van dien naam. De heer Bornwater is voorts sedert, geruimen tijd secretaris van de afdeeling Bloemendaal der N H. ver eeniging het Witte Kruis en voorzitter van de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond, die bet eerst een onder zoek naar den toestand der kleinere woningen in onze ge meente heeft ter hand genomen, en daarover een nog te weinig gewaardeerd boekje beeft uitgegeven. De beer Bornwater, die de candidaat is der Vrijzinnige Kiesvereeniging, is niet aangesloten bij eenige politieke partij. 2. Jonkheer doctor MAXIMILIAAN FREDERIK VAN LENNEP werd op 2 September 1859 te Nijmegen geboren. Voor hij Bloemendaal tot woonplaats koos, alwaar bij een zeer fraai buitenverblijf betrok in den Aerdenhout, wasjhr. Van Lennep predikant bij de Ned. Herv gemeente te Haarlem, welke betrekking hij vaarwel zegde in verband met den toestand zijner gezondheid. Zijn jvij wel ingelicht, dan behoort jhr Van Lennep, die de candidaat is der Anti-Revolutionnaire en der R.-K. Kiesvereenigingen, tot de christelijk-historische richting. De beer H. Otten, tijdelijk teekenaar aan de gemeente Bloemendaal, is benoemd tot opzichter bij den Rijkswater staat. De beer Bremer, houthandelaar te Haarlem, is vergunning verleend tot het bouwen van een villa aan den Zandduin weg. Het aantal door de gemeente Bloemendaal te leveren miliciens voor de lichting; 1909 bedraagt 16; 11 voor vol ledige en 5 voor verkorte oefening. Het aantal kiezers voor de aanstaande verkiezing bedraagt 847. In het kiesdistrikt Berverwijk is opgericht eene afdeeling van den Bond van vrije Liberalen, waarbij reeds een 70 tal leden toegetreden zijn Op de vergadering, deker dagen gehouden, werd een be stuur gekozen bestaande uit de hoeren D W. A. Graichen. P. Heckman, J. van der;Kop, A. Menalda, C J. van Tien hoven, D. H. Vettewink'el, terwijl dit bestuur zich verder zal aanvullen tot 9 leden Toelichting van het doel van den bond zal binnenkort worden verspreid. F o't o gr af i e. Wij ontvingen, tot ons leedwezen echter te laat om nog in dit nummer op te nemen, het vc:slag van de jl. Don derdag alhier gehouden vergade! ing van de Bloemendaal- scbe Amateurs-fotografen Vereeniging, hetwelk dus tot het volgend nummer aangehouden wordt. Donderdagavond had alhier op den Bloemendaalscheweg ter hoogte van de Nachtegaal" een ongeval plaats dat ge lukkig goed is afgeloopen, 1 e jongeheer L. alhier, reed met zijn motor met voor spanwagen, waarin een dame was gezeten, toen opeens de as brak en beiden over de straat werden geslingerd. Geen van beiden bekwam ernstig letsel. De villa Ericavan wijlen den heer Ramaer, staande bij de halte der electrische tram, heeft in de veiling opge bracht de som van f 23,000 Den heer A. Koen, Busken Huetlaan. is vergunning ver leend voor het plaatsen van een villa aan de Verlengde Kleverlaan naast den politiepost Door den architect W. F. Doeglas te Haarlem, werd dezer dagen ondershands aanbesteed het bouwen van een heerenhuis aan de Verlengde Kleverlaan te Bloemendaal en is gegund aan den heer W. Cassée, aannemer, alhier. Gevonden voorwerpen. Een defect rijwiel pedaal. Verloren en bij de pplitie te bevragen een briefje van f10. Tegen W. K. te Zandvoort, die zich een dezer nachten onledig hield om met behnlp van kunstlicht wild of scha delijk gedierte op te sporen is proces-vei baal opgemaakt, terwjjl de twee konijnen die in zijn bezit gevonden werden in beslag zijn genomen. Ook de Zandvoorters L. P. en A. Visser zagen zich des wege bekeurdterwijl de niet in beslag genomen lantaarns werden gewaardeerd en de konijnen in beslag werden genomen Bij bet in beslag willen nemen der lantaarns verzetten L. en P. Visser zich en zullen zich daarvoor moeten ver antwoorden voor de rechtbank te Haarlem. P. Zwartlaan en de bekende wildstroopers van der Aar, werden in de afgeloopen week weer eens voor de zooveelste keer bekeurd wegens overtreding van art. 401 W.v.S. In het algemeen ziet men, dnt wat in eenig opzicht hoog ont- wikke'd is, langen tijd noodig gehad heeft, éér het tot rijph-id ko nt. Raadgevingen aan dienstboden. Recht 6U Wet. Bij de fi.ma H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem, is een degelijk en goedkoop boekje verschenen met eenige bijbehoorende dienst boden-contracten. De schrijver is de oud-minister Van Houten, die als eerste-kamerlid eene nauwgezette studie van de wet op bet arbeidscontract heeft moeten maken. De prijs van bet werkje is slechts f 0 40. De schrijver raadt huisvrouwen stellig aan schriftelijke contraeten met hare dienstboden te sluiten en quitantiën te vragen voor gedane betalingen. Werd vroeger de meester omtrent een gedane betaling op zijn woord geloofd, nu zal hieromtrent het gewone recht gelden; de quitantiën kunnen op bet schriftelijk contract worden gesteld. Tot dusver betaalde de meester 6 weken loon en kon zich daarmede vrijmaken van eene dienstbode, nu moet een schadeloosstelling worden betaald, in bet algemeen gelijk staande met het bedrag van het. in geld bestaand loon voor den duur van den opzeggingstermijn, doch wanneer de dienstbode in «bijzondere omstandigheden" verkeert, die maken dat zij nog meer schade geleden heeft is die meer dere schade bij te betalen. Wat onder die bijzondere om standigheden te verslaan is, wordt aan het oordeel van den kantonrechter overgelaten. Heeft de buis vrouw reden de dienstbode te ontslaan, dan moet die reden riaar bet oordeel van den kantonrechter «dringend" zijn, wil ze wettig wezenbet is niet voldoende dat de dienstbode geen bekwaamheid of geschiktheid bezit voor haar we'-k. Zij moet die «in ernstige mate" missen, 't is niet voldoende, dat zij dronken thuis komt, zij moet zich «ondanks waarschuwing overgeven aan dronkenschap of ander liederlijk gedrag". Deze voorbeelden zijn ontleend aan de wet zelf, welke, in strijd met de tot nu toe gehuldigde metbode van wetgeving, tevens een soort leerboek vormt. Het is dus voorzichtig bet recht tot onmiddellijke beëindi ging van den dienst voor uiterste gevallen te bewaren en daarentegen een korten opzeggingstermijn te bedingen; zoo danige opzeggingstermijn is ook nuttig voor de huisvrouw voor het geval van ziekte der dienstbode, omdat alleen wanneer de dienstbetrekking korter dan zes weken duurt, korteren tijd voor behoorlijke verpleging en geneeskund ge behandeling van de dienstbode moet worden gezorgd Terecht zegt de schrijver: plichten jegens eene zieke dienstbode die harerzijds de diensten, waartoe zij zich verbonden heeft, niet kan praesteeren, zijn uit bun aard geen rechtsplichten; zij worden b paald door eiscben van humaniteit; wat deze voorschrijven is geheel afhankelijk van de persoonlijke stelling, welke de dienstbode zich in een gezin heeft we en te verschaffen; de nieuwe wet scheert allen over ééne k m, onverschillig of de dienstbode pas in dienst getreden is, zelfs wel misschien bij de indiensttreding reeds ziek was, dan wel jarenlang in betzelfde gezin diende. Men kan echter bedingen, dat de dienstbode in een ziekan- fonds ga of zich tegen ziekte verzekere en de uitkeer ng uit fonds of verzekering kunnen dan in mindering worcLn gebracht van het loon. Een schriftelijk aangaan van dit beding is gewenscht. Tot werken op Zondag en volgens plaatselijk gebrnik daarmede gelijk te stellen dagen is de dienstbode alleen ver plicht, wanneer dit vooraf bedongen is; een nieuwe ri oui een schriftelijk contract te sluiten, omdat anders bij ont- kentenis het bewijs van het beding niet te leveren is, dan door het opleggen van een eed. Het door den schrijver ontworpen model contract beoogt billijkheid en bevordering van goede verstandhouding in de nuisgezinnen. Abonneés van ons weekblad, die zich het boekje van mr, Van Houten met de bijbehoorende model contracten hebben aangeschaft, kunnen zich wanneer zij bij de invulling der contracten zwarigheden ondervinden, in onze rubriek «Vra- genbus" tot ons om inlichtingen wenden. Elk geestesproces wordt eedi agen door een gevoe', dat wederom ontstaat door de voorstelling van een b reikbtar doel. Uit andere ge meenten. IN MEMORIAM Mr. C. H van Meurs. Te Haarlem overleed op 20 Januari 11 Mr. C. H. van Meurs, laatstelijk advocaat en procureur en voorzitter van het bureau van consultatie aldaar Zijne eenvoudige per soonlijkheid, bij de jongere leden der balie nauwelijks be kend, maakte ook in zijn besten haarlemschen tijd geen aan- sp'aak op erkenning wegens buitengewone arbeidzaamheid of bijzonder uitblinkende talenten, maar toch werd Van Meurs geteld, omdat hij eerlijk was en vlug van begrip; eerst in de laatste levensjaren nadat eene ernstige bloeduitstor ting in de hersenen zijn denk- en spraakvermogen gekrenkt, had, verliet hem de tweede eigenschap, doch de eerste bleef hem bij en kwam toen des te beter uit. Hoe kon bij in de vergaderingen van h"t bureau van consultatie, die hij nog veel langer bijwoonde dan voor zijne gezondheid dienstig was, ronduit toornen tegen een «prodeaan", die blijkbaar moeite deed de heeren maar wat op den mouw te spelden. Van Meurs behoorde in zoover tot de oude, de formalistische schooi, dat bij inet heel zijn hart genoegen kon smaken van processueel-) wendingen die met de juridische waaide veelmin met de maatschappelijke beteekenis eener zaak geen verband bielden Van Meurs waseen zeer beslist liberaal, van niets zoo afkeerig als van overheersching van andersdenkendenbij vrijzinnige verkiezingen behoorde bij tot de praktische leiders. Gedurende vele jaren zijn het vooral vele haarlemsche Israëlieten geweest, die vaak met goed gevolg goeden raad bij hem kwamen inwinnen. Geld bejag is hem in de praktijk steeds ten eenenmale vreemd ge weest. De kennis der ziekten v«n den menschelyken geest is eene vruch- bare bron voor het bestndeeren van den gezonden mensch ADVERTENTIËN: Mevrouw „Kinheim", een nette 2 DE I1EYNIS, villa Beverwijk, vraagt MEID. Zicli aan te melden bij mevr. Dr. J. WiEDEMAN, Breestraat, Beverwijk. Bij afname van 21/,, K.G. 5% korting. Opgericht 1845. Telefoon 1519. Bloemendaal. GKDIPLOMEEBD COIFFEUSE. Werkt met Ondulation Naturel. Speciale inrichting voor DAM - S-HOOFDWASSCHING. Leegawat^rstraat 19, bij den Koninginneweg. TELEFOON No. 634. artikelen. Kruisstraat 41 Telepli. 744. -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2