jjijvoegsel vat „J{et jjloemeuöaalsch WeekblaD1' wan Saterdag 16 Januari 1909. De Burgemeester der Gemeente Bloe- Ambtelijïe mendaal brengt hiermede ter openbare mededeelilgen. kennis, dat op Dinsdag, den 19den Januari aanslaande, zal plaats hebben de verkie zing van één id van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontS 'an door het bedanken van het lid N. Rouivens, dat op dier dag, van des voormiddaas negen tot des namiddags vier uren te secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kun nen worden ngeleverd opgaven van eandidaten, als bedoeld ,n artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeente- wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderleekend zijn door ten minste lf kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing en hebooreude tot het district, waarvoor de candidaai- stelling ge-cbiedt De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekeud. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secre te ie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 13e Januari 1909 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der k swet, luidende als volgt: Bij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 5 1 inlevert, wetende d. t zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de -vering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen loend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt raft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of e e geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet oegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die ver- k /.ing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51 ft onderteekend Btoemendaal, den li Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Hoe bescheiden is de stilte tegenover het gedruisch! Plaats één enmaker tegenover duizend stillen; onmiddellijk begint hy te breeuwen en heeft h]j ze in z\jn macht Want ofschoon zij hem zeer verachten om hem naar de letter te gehoorzamen, blijft er n zijn spektakel toch genoeg hangen om een beweging uit te kken in de door hem aangegeven richting. Hunne verachting ech- ur noemt hij onderworpenheid Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van Artsen en 1 2 uur behalve Zon- en teest- spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 9 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg Dagelijks van 1 1 1 uur. Dr. A. H. Vorstman, dagelijks van 12 uur, uitgezon- d Zon- en feestdagen. Gezondheidscommissie. Klachten zijn in te dienen uor Bloemendaal bij den secretaris, Bloemendaalscheweg 227. o bij den arts 8. H. Brongersma; voor Aeidenhout bij I). E. L. van den Arend en F. W baron van Tuyll van ooskerkenvoor Vogelenzang bij den arts A. Kouwenaar Bennebroek. Keer in tot u zeiven, o mensch. M tar toef niet te la g in het enkere binnenst, buiten het bereik van de zon. Zoo de nacht er overvHlt vindt ge u zeiven niet terug en niemand zal u zien wederkeeren. Centraal Genootschap voor Diversen. Kin der-Her stel lings- en Vakantiekolonies Kort verslag over de verpleging, 1908. In de verschillende koloniehuizen van het Centraal Ge nootschap werden in het afgeloopen seizoen verpleegd 861 kinderen, d. i. 311 meer dan in 1907. De 3 zee-tehuizen herbergden 653 kinderen of 279 meer dan in 1907. De beide bosch-tehuizen toonden eene vermeerdering van 32 kinderen bij een totaal van 208. 't Koloniehuis »Kerdijk" blijft uitnemend voldoen. In den afgeloopen winter zijn verschillende verbeteringen aange bracht ten koste van tamelijk groote finantieele offers. Te Egmond a. Zee kon het dagelijksch bestuur, na her haaldelijk elders te zijn teleurgesteld, een voor het doel geschikt huis huren om den vooitdurend wassenden stroom van kinderen naar behooren onderdak te brengen. Zonder al te groote onkosten, al was daar een som van ruim 3000 gulden mee gemoeid, werd dit pand, genaamd »Kurhaus Bar", tot koloniehuis ingericht en gemeubeld. Het villatje te Egmond a. d. Hoef werd ook weder be trokken, nu voor het 3e jaar. Te Nunspeet voldeed het wederom gehuurde pavilloen van de Weezenkas zeer goed. Het koloniehuis »Zonneheuvel" te Haren (N.-Rr.) van de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskolonies kon, even als beide vorige jaren, 2 maanden worden gehuurd. De koloniehuizen uitgenomen het laatste herbergden allen 5 verschillende groepen, elk gedurende 27 dagen. Bijzondere feiten te vermelden, zou dit overzicht te uitgebreid maken. Alles tezamen geDomen, zon er voor het Centraal Genoot schap reden zijn tot bijzondere dankbaarheid, indien niet een donkere wolk, een zeer dreigende wolk, de horizon der jeugdige vereeniging verduisterde. Het Centraal Genootschap dreigt uit zijn kracht te groeien. Het zal bij de meest matige berekening in 1909 300 kinderen meer moeten plaatsen dun in 1908 en in 1910 600 kinderen meer. Ten spoedigste zal dus een tweede eigen tehuis moeten gesticht worden. En wanneer dat tehuis dan niet voor een deel ook als winterverblijf kan worden ingericht, moet onderdrukt worden het steeds sterker wordend streven, hoe mooi dit ook zij, van vele afdeelingen naar langduriger verpleegtjjd voor zwakke kinderen. De plannen zijn kant en klaar. Zoodra de gelden bijeen zijn, kunnen ze worden uitgevoerd. Moge de noodkreet gehoord worden door het gansche land Het geldt hier het belang, het leven van het zwakke - kind. Laat dan pasmunt en groot geld toestroomen bij den penningmeester, Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286, Am sterdam (op aangeteekende brieven te vermeldenbijkantoor Van der Helststraat). Directe hulp is dubbele hulp. Het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vaeantiekolonies is samengesteld als volgt Dr. A. Sikkel Az., Arts, te 's-Gravenhage, voorzitter; Mr. L N. Roodenburg, te 's-Gravenhage, waarn. voorzitter Mr. A. v. d. Eist, te Leiden, secretaris; Th. M. Ketelaar, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam, pen ningmeester; A. C. Bos, onderwijzer, te Egmond aan Zee, Gedelegeerde voor de verpleging (Dagelijksch Bestuur). A. E. J. Bertlinu, inspecteur der registratie te Leiden C. L. Fahro, onderwijzer, te Zutphen; Mej. S. Lefèbure, Directrice der School voor Maatschappelijk Werk, te Am sterdam C. Misset, uitgever, te DoetinchemP. K. Peerl- kamp, onderwijzer, te Middelburg; Mej. R. Pierson, te ScheveningenG Scheltema, kinderarts, te Groningen. De Raad van Toezicht op het geldelijk beheer bestaat uit Mej. M. Scbönberg, secretaresse van de Israëlietische Vereeniging voor Gezondheidskolonies, te Rotterdam; Mevr J. M KnappertJansen, lid van het bestuur der afd Kinderdijk, te Kinderdijk terwijl er één vacature is. Voor de noodlijdenden op Curasao (4e lijst). Naar aanleiding van den oproep om steun, uitgegaan van het A N.V., zijn nog ingekomen de volgende giften: Gebr. de W. f n._ J. L. II. f30F S S f 11100.-; Bij de afl. Am=ter- dam v;in h A.N.V. iug -komen van A. M d»- L f2.50; F. C. f2.50; N. f 1 S. v. B. f2.50; K. en H. K fl".—C J. f5.-; A. \t. f <>•.-; J. H. f 1. samen f124.5": F. .J. J Jr. f250; allen te Amsterdam; M«*j. C. H te Ap'el l-»nrn f5.— M, 1e Arh'iem f2.5ü; Douairieie Jhv F de C f5.E. v. A f2 Pies. f40. Afd. Den Haas; v/h A.N.V. f 1114.30. (Opbrt-n -t geb oden voor- dr «ebt vond) allen t* Den Haag. B. H. te Deventer flu—L r. teDixmuijde f2 40; O brengst gehouden inzameling te Joes door de ionjrelui J. M N.; F. v. Z. en W. E f l >60; M I B L. te Groningen f N N. te Ha riem f5.— Afd 's Hertogenbosch v/h A N.V f12054; (opbrengst ouden inzameling) Afd. Kampen v/h A.N.V. fö—Dl' J B. te Leiden f1<>,—h. T te Pa;ijs f23.80; Afd. Ro terdtm v/h A.N.V. f725 iOpl-re gst gehouden inzameling) en f II 60. (Batig saldo gegeven uitvoering); .Mej. E B. te Rotterdam f10.5'»; Mr. D. J. v. D te Semarang f lo.— ij de Afd Sneek v/h A.N V. aan inge komen giften f12 50; R. te Herborg f25.— P. Q te Utrecht f25 T. W. v. d H. te Velp f 1 Afd Wageningen v/h A.N V. f 10.—(Batig saldo voor drachtavond) H.B.S. te Zierik ee fl.--; v K. te Zwolle f 5Totaal f 3630 80, met het bedrag der vorige lijsten (f3984.51 l/«j' samen f76l5.3t'/2 Hoewel de gebeurtenissen in Venezuela voor CuraQao een gunstige wending hebben genomen is de nood onder de be volking toch nog lang niet gelenigd en blijven giften zeer welkom. De Adm. van het A.N.V. C. van Son, Wijnstraat 81, Dordrecht. Bidt niet enkel: Geef ons heden ons da elijksch brood, o Vader. Bidt vóór alles: G ef ons horizon, het is zoo klein en zoo eng om ons heen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 17 Jan. Kerknieuws. n D, T u voorin. 10 uur. Ds. Ph. J. Hoeden maker, pred. te Melissant N. m. 6J Ds. J. Creutsberg, pred. te IJmuiden. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 17 Januari voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 17 Januari Kerkelijke dienst te 7^ en 10 uur. Het is heel iets anders zich aan het leven vast, te klampen uit instinct, dan wel zich staande te houden uit werkelijk n dapperen levensmoed Het ontbreekt onzen tijd aan ware Romeinen; men vlucht voor den dood als voor eeneu vijand. Gedeputeerde Staten der provincie Motor- en Noordholland hebben, bij besluit van Rijwielwezen. 23 December 1908, No. 101, vast gesteld Op te heffen de geslotenverklaring voor motorrijtuigen op mper dan twee wielen van de wegen in de gemeente Nieuwendam gelegen, genaamd de Middenweg van de Broe- kermeer, de Buitengouw. de Zunderdorpergonw, de Ter mietengouw, dd Nieuwe Gouw, de Wijker, de Broekergouw en de Galggouw. Idem bij besluit van 23 December 1908, No. 100: Op te heffen de geslotenverklaring voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen van de in de gemeente Broek in Waterland gelegen wegen, genaamd de Kruisweg van de Broekermeer, de Middenweg van de Broekermeer, de Wa gengouw, de Adammergouw, de Overleekergouw, de Mid denweg van de Belmermeer en de Galggouw. Idem bij besluit van 30 December 1908, No 100 Op te heffen de geslotenverklaring voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen van de in de gemeente Midwoud gelegen wegen, genaamd het gedeelte van den Oostwouder- weg beoosten den Nieuwen weg en den weg naar 't Veldhuis. Bij de behandeling van een automobiel zaak voor het kantongerecht te 's Gravenhage, Dinsdag 1.1., bleek dat de agent van politie, die den beklaagde bekeurd had wegens z.i. onbesuisd rijden, in zijn proces-verbaal de appreciatie had opgenomen, dat beklaagde reed met, de vaart van een sneltrein. Hij was tot die snelheidsbepaling gekomen door uit te meten, niot met een lengtemaat duch met een passer, dat bekl. een afstand van ongeveer 350 meter had afgelegd in één minuut. De kantonrechter en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, deze opgave herleidende in kilometervaart per uur, kwamen beiden tot de berekening dat met die becij fering van den agent tot grondslag, de vaart, waarmede bekl. reed, te stellen was op 2 L K.M. per uur, wat echter bij lange geen sneltrein-vaart is, welke 60 a 70, soms 90 K M. per uur bedraagt. De berekening van den agent op dien grond als weinig deugdelijk beschouwende, zette het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Bel Campo genaamd Camp echter uiteen dat een snelheid van 21 K.M., in verband met het vrij drukke stadscentrum waar gereden werd (van Heeren gracht naar en langs Zwarteweg) in elk geval te ver gaat en vorderde f 50 boete tegen beklaagde. Deze nam de foutieve berekening van den agent tot basis voor een algemeen betoog dat een politiedienaar, tenzij hij automobiel-technicus is, volslagen onbevoegd is om te be- oordeelen of een automobiel in zoodanige vaart rijdt dat daardoor de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht. Slechts dan kan een politiebeambte te dier zake - competent geacht worden, indien hij met de volledige con structie bekend is van het motorrijtuig, precies weet zijn vermogen om te stoppen, van de finesse van de stuurin richting op de hoogte is, kortom met alle technische eigen schappen van het motorrijtuig bekend is. Overigens behoort volgens beklaagde het publiek zich lang zamerhand te wennen aan een gemiddelde snelheid. Zeg inderdaad 20 kilometer per uur voor motorrijtuigen in de stadscentra In het buitenland bedroeg dit gemiddelde 40 kilometer. Beklaagde was wel zoo goed die laatste snelheid wat te snel te achtenN. Grt. Het is waarlyk moeilijk een CaHban te wezen. De grootste mis dadigers zijn stumpers in de boosheid. Wij ver wy zen naar de advertentie betref- Muziek. fende de 3e Seance voor kamermuziek in de Kroon, waarop Miss Gertr. Pep percorn en de heer Joh Steenman zich zullen doen booren. Het programma bevat o.m. Beethoven's beroemde Mond- scheinsonate. Er is niemand, die het kwade bemint. Vanwaar dan al de boos heid? Van de halfsl cbtiEen, van de niet-minnenden, van allen die den roep der boosheid vreezen. Men meldt ons uit Overveen Plaatselijk Sedert Januari is de openbare lagere nieuws. school alhier verstoken van drinkwater. Na de vaeantie was de pomp bevroren, daarna geraakte ze lek en nu geeft ze na reparatie geen water. De kinderen zijn dus niet in de gelegenheid hun handen te wassehen of te drinken. Veelvuldig gebruik als drink water is bovendien niet gewenscht, daar de welput heel gezellig tusschen beer- en zinkputten gelegen is. O. i zou het zeker niet veel moeite en kosten veroorzaken het heele gebouw van waterleiding te voorzien. (De Gezondheidscommissie is door ons op dezen misstand opmerkzaam gemaakt. Red.) Vrijzinnige Kiesvereeniging. Op Maandag 18 Januari as. zal de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier in hotel Zomerzorg (eigenaar de heer H. Hupkes) een algemeene ver gadering houden. Punt 3 der agenda vermeldt: candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag 19 Januari 1909. Bij Koninklijk besluit van 26 November 1908 No 5 is goedgekeurd het besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland waarbij dezen, gelet op het ingekomen voorstel van den raad der gemeente Bloemendaal tot wijzi ging van de jaarwedde van de Ambtenaren van den Burger lijken Stand en gezien art. 149 der Gemeentewet; met in trekking van hun besluit d.d. 7 Juli 1904 no. 36 hebben bepaald: le. dat de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken der huwelijken f5,— zullen genieten voor elk door hen gesloten huwelijk. 2e dat de Ambtenaar belast met alle werkzaamheden, behalve het sluiten van huwelijken eene jaarwedde zal ge nieten van f400.en de Ambtenaar die dezen bij afwezig heid, verhindering of ontstentenis vervangt, eene jaarwedde van ƒ50. Bij koninklijk besluit van 24 December 1908 No. 63 is goedgekeurd de aanvrage der Staten van Noordholland, om ter bestrijding van de uitgaven der Provincie voor het dienst jaar 1909. bij de Regeering alsnog te heffen: twee opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen; twee opcenten op de hoofdsom der belasting op de onge bouwde eigendommen; één opcent op de hoofdsom der personeele belasting. De reserve 2e-luitenant C. W. de Jong is benoemd tot le-luitenant. Bloemendaalsche Amateurfotografen Vereeniging. Vergadering van werkende en kunstlievende leden op Donderdag 21 Januari 1909, des avonds te 7.30 uur, in Hotel Welgelegen, Bloemendaal. Agenda Notu'en. Benoeming finantieele commissie. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Verkiezing van bestuursleden. Voorstel van het bestuur tot oprichting van een leeskring. Voordracht met toelichtende projectie van den heer E. A. Loeb, secretaris van de Ned. Club voor Fotokunst te Am sterdam, over: De figuren in het landschap. Causerie met lichtbeelden van den heer V. J. de Kruyff over Algiers. Een eenvoudig toestelletje ter keuring van lantaarnplaatjes, gedemonstreerd door den voorzitter. Proefprojectie Heeren werkende leden wordt herinnerd, dat, in deze bijeenkomst voor de laatste maal gelegenheid wordt gegeven voor proefprojectie, voorafgaande aan de keuring van lantaarnplaatjes, voor den Ned. Vereeniging- wedstrijd. De daarvoor bestemde plaatjes moeten uiterlijk 11 Februari e. k., des avonds te acht uur dertig, aan den voorzitter worden overhandigd. De keuring heeft dienzelfden avond plaats. Wij lezen dat thans te Haarlem geen inktwerper maar oliewerpers aan het werk zijn. Aangezien reeds heel wat schade aan kleedingstukken aangericht is en Haarlem zoo veel door onze dames bezocht wordt, is eene kleine waar schuwing om toch vooral op haar hoede te zijn, misschien niet geheel overbodig. Nader vernemen wij dat de politie reeds eenige bel hamels ('t zijn jongens van nog jeugdigen leeftijd) te pakken heeft, die zieh aan genoemde feiten schuldig maakten. Zou meu door deze dingen niet wensehen, dat de lijf straf weder ingevoerd werd en de jongens op de Groote Markt openlijk getuchtigd werden om den schrik er wat in te krijgen Verleden week' Vrijdag hield de afdeeling Bloemendaal der Natuurhistorische Vereeniging in de school der Bloe mendaalsche Sehoolvereeniging een vergadering, waarin de heer Jac. P. Thijsse, voorzitter der afdeeling, de nagedach tenis van het plotseling overleden bestuurslid, den heer J. Jaspers Jr., herdacht. Nadat de heer M. Vrij verslag had uitgebracht over het afgeloopen jaar en de heer Uhlenhake rekening en verantwoording had afgelegd, werd de heer Jac. P. Thijsse als bestuurslid der afdeeling herbenoemd. Daarna gaf de voorzitter een toelichting van de lantaarn plaatjes, door de heeren Steenhuizen en Burdet gemaakt op de Bass-Rock bij Edinburg en liet laatstgenoemd lid eenige

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 7