MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 9 0 voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten n 3° jaargang a— ZATERDAG, 30 JANUARI 1909 No. 5 Het UeekMad Prijs per halfjaar f' 1,25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemen daal. Adverteutiën 10 ceuts per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. II Bi Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Bloemendaal. Zaterdag 30 Januari uur, jaarlijksehe algemeene vergadering van den »Kenne- Agenda. ner Kring." Hotel »Van Ouds het Raadhuis" te Overveen. 'ondag 31 Januari, van 12 5 uur, laatste dag der loemententoonstelling, van de afdeeling Overveen Haarlem er Algemeene Vereeniging voor Bloembollen Cultuur. Haarlem,. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 30 Januari 1909. Vriendinnetje. Aanvang 8 uur. Zondag 31 Januari 1909. Moederzegen of de Parel van Savoye. Aanvang 8 uur. Donderdag 4 Februari 1909. Operette Woud-Koningin. Aanvang 8 uur. Vrijdag 5 Februari 1909. Uitvoering leerlingen van den eer Tuin, viool-leeraar. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 Februari 1909. Als de eene hand de andere ■ascht. Aanvang 8 uur. Soc. Vereeniging. Dinsdag 2 Februari, 8 uur. Haar - m's a Capella Koor. Concert. ürongebouw. Zaterdag 30 Januari 1909. Uitvoering ars. Aanvang 8 uur. Zondag 31 Januari 1909. Speenhof en de la Mar, Zijne .tellentie. Aanvang 8 uur. Dinsdag 2 Februari 1909. Concert Haarlemsch muziek- rps, dir. Kriens. Aanvang 8 uur. Veilingen in en om Bloemendaal. n overstaan van de notarissen Loeff en Wilkens, te Haarlem. Woensdag 3 Februari, verkooping stoombleekerij en asscherjj te Overveen. Woensdag 17 Februari, veiling en Woensdag 24 Februari oewijzing van hotel Welgelegen" te Bloemendaal. Een menaehelüke geest die in alles of in bijna alles uitmunt is eenvoudig ondenkbaar. De uitslag der verkiezing voor den raad. De heer jhr. dr. van Lennep uit Aerdenbout is 1.1. Donderdag tot lid van den gemeenteraad gekozen bij voor keur boven dr. Bornwater uit Overveen die van de 617 uitgebrachte geldige stemmen er 260 op zich vereenigde. Het juiste stemmen-aantal van den uitslag was Stembureau 1 2 3 Bloemendaal Overveen Vogelenzang Bornwater 153 96 11 ~~26Ö Van Lennep 103 172 82 357 Allereerst treft bierbij het groote stem menaantal in bet 3e stembureau op den beer Van Lennep uitgebracht. Dr. Bornwater is aldaar weinig bekend, terwijl de invloed van Leiduin en van den familienaam Van Lennep ditmaal blijk baar van beteekenis is geweest. Voor Overveen (tot welk stembureau ook de Aerdenhout behoort) schatten wij bet aantal protestantscbe stemmen op dr. Bornwater uitgebracht op hoogstens 16; evenals bij de verkiezing van den beer De Waal Malefijt in April 1. 1. heeft te Overveen de beer C. J. van der Vliet, die zich rekent tot. de christelijk historischen zijn invloed aangewend voor den kerkelijken candidaatals politieke voorman van de familie van der Vliet zal de heer C. J. van der Vliet op vele protestantscbe stemmen van aan die familie onder geschikten hebben kunnen rekenen. De meeste stemmen op den heer Van Lennep uitgebracht zullen die van leden~ en vrienden der katholieke kiesvereeniging zijn geweest die, als wij goed zijn ingelicht, in eene vergadering van onge veer 80 met eene meerderheid van niet meer dan 4, (som migen beweren 6) stemmen den beer Van Lennep boven den beer Bornwater tot candidaat der vereeniging koos. De heeren Bos en Ant. Roozen Sr. werden ons in het bijzonder genoemd als voor den beer Van Lennep geijverd hebbende. De 80 stemmen die wij den heer Bornwater van katholieken toedeelden zullen afkomstig zijn lo. van katho lieken, die óf in het algemeen afkeerig zijn óf in dit ge val afkeerig waren kerkelijke partij-politiek; 20. van werk lieden die den sympathieken heer Bornwater, den arts die zich ten allen tijde zoo veel moeite voor hen geeft, gaarne in den raad zagen. Het percentage der bij de verschillende stembureaus opge komen kiezers was evenals in April in Vogelenzang 90°/o, in Overveen 80°/0. doch in Bloemendaal minder, toen 7 0°/0 thans 6 6°/0 ^an de daar wonende forensen is een deel blijkbaar voor gemeentelijke aangelegenbeden niet warm te krijgen en is het gemak van een eigen stembureau te bezitten nog niet gemakkelijk genoeg. Wellicht ook is de met tact gekozen candidatuur van den beer Van Lennep in het bijzonder voor vele vrijzinnigen van verüauwenden in vloed geweest, men was in ieder geval zeker een beschaafd man in den raad te krijgen en van de wenscbelijkbeid dat dit een arts zou zijn, zijn velen in dit gedeelte der gemeente blijkbaar nog niet doordrongen. Doch al waren bier 20 van de kiezers meer ter stembus opgegaan dan nog zou de beer Bornwater den zege niet hebben behaald: tot de over winning van den heer Van Lenpep heeft o.i. den doorslag gegeven zijne candideering in de katholieke kiesvereeniging 4 of 6 katholieke kiezers hebben aldus aan den stembus strijd de beslissende richting gegeven. Het is van algemeene bekendheid, dat niet de bekwaamheid van den heer Van Lennep, die in onze gemeente tot dusver vrijwel onbekend was, maar bet instinct der kerkelijk partijpolitiek hem in die vereeniging den kleinen voorsprong heeft gegeven boven den bezadigd vrijzinnigen en algemeen bekenden en beminden geneesheer. Om twee redenen treuren wij Ten eerste omdat de beer Bo>-n water in den raad terstond op zijn plaats zou zijn geweest, immers terstond overvloed van werk zou hebben gevonden, waarover bij met zaak kennis kon oordeelen, ten tweede omdat bet zooeven ver melde feit, dat den doorslag gaf, bet tegendeel is van eene belofte voor de toekomst. Het gemeentebelang heeft niets te maken met de dog matische politiek van die anti-revolutionairen en katholieken die (om de woorden van den beer Plate uit Rotterdam te bezigenallen wil sluiten in de enge kluisters van een partijprogram en zelfs geen afwijkende meeningen wil toe laten ten opzichte van bet marschtempo. Dat de katholieke kiesvereeniging, die zich meer dan eens en ook nu weer in dit vaarwater door de anti-revolutionaire op sleeptouw liet nemen,nog niet geheel bedorven is en dus ook niet in haar geheel goedkeuring zal hechten aan de snorkende pro- clamatiën voor den beer Van Lennep bij de kiezers thuis be zorgd, is één troost. Eene andere is, dat de heer Van Len nep beter zal zijn dan zijne kiezers. Van geestdrijverij zijn de meeste christelijk-bistoriscben afkeerig. Door zijne ken nis en beschaving kan hij bet peil der beraadslaging in den raad slechts verhoogen. T, De H. B. S. In zijne rede tot bestrijding van bet voorstel tot invoe ring van progressieve inkomstenbelasting in Haarlem beeft de heer J. C. Peereboom aldaar zich blijkens een verslag in de Stads-editie als volgt uitgelaten: »Spreker gelooft niet, dat bet voorstel om voor de buitenleerlingen een schoolgeld van f2,50 te vorderen, ooit in werking tre sden zal. De regeering zal de billijkheid inzien om de sub sidie te verhoogen, en wanneer, met medewerking der pro- svincie en van de omliggende gemeenten een som van bij svoorbeeld f25.000.'s jaars werd bijeengebracht, zouden' sB. en W. zeker gaarne bun voorstel intrekken. Groote hoedanigheden vinden groote vereering. Uitslag verkiezing. Ambtelijke mededeelingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op 28 Januari j.l. gehou den stemming ter verkiezing van een lid voor den Gemeente raad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Bloemendaal, den 29 Januari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. Proces-verbaal van de zitting van bet hoofd stembureau, bedoeld bij artikel 93 der kieswet. Proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Bloemendaal, in de ge meente Bloemendaal (Gemeentelijk kiesdistrict Bloemendaal), op den 29sten Januari 19n9. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des morgens ten 9 ure. De voorzitter maakt bekend, dat zijn uitgebracht: bij stem bureau II 268 geldige stemmen, waarvan 96 op den heer J. T. Bornwater en 172 op den beer Jhr. Dr. M. F, van Lennep, terwijl 2 stembiljetten van onwaarde waren; bij stembureau I 256 geldige stemmen, waarvan 153 op den heer j. T. Bornwater en 103 op den heer Jhr. Dr. M. F. van Lennep, terwijl 5 stem biljetten van onwaarde waren; bij stembureau III 93 geldige stemmen, waarvan 11 op den heer J. T. Bornwater en 82 op den heer Jhr. Dr M. F. van Lennep, terwijl geen stembiljetten van onwaarde waren. In totaal zijn dus uitgebracht op den heer J. T. Bornwater 260 geldige stemmen en op den heer Jhr. Dr. M. F. van Lennep 357 geldige stemmen. De Voorzitter maakt bekend, dat alzoo de volstrekte meer derheid van stemmen heeft verkregen Jhr. Dr. M. F. van Lennep. Is derhalve benoemd tot lid van den Gemeenteraad van Bloe mendaal de heer Jhr. Dr. M. F. van Lennep. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene be zwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in bet lokaal bevonden. Gedaan te Bloemendaal, den 29 Januari 1809. (was get.) A. Bas Backer, Voorzitter. (was getH. W. van Delden T (was get.) F. W. van Tuyll van Serooskerken. ec en' Voor afschrift. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, De SecretarisDe Burgemeester, C. J. de Groot Is. A. Bas Backer. Onbekwame lieden die vooruitkomen, wanen talenten te hebben. Burgerlijke Stand. Van Vrijdag 22 Januari tot Vrijdag 29 Januari. Bevallen: A. Tb. BotingDobbe van Bergen d. Overleden: J. Wezenaar 80 j. Overleden te Meerenberg: A H. Cramer 71 j. W. S. Bakker 81 j A. M. A. Köp 84 j. Oprechtheid en waarheidsliefde zijn in een veelbewogen leven in den regel meer overleg dan sterkte van karakter. Een interessante vergadering werd door Fotografie. de Bloemendaalsche Amateurfotografen- Vereeniging Donderdag 21 dezer ge houden. Bij de behandeling van huishoudelijke aangelegen heden werd na herbenoeming van bet bestuur, décharge van den penningmeester enz besloten tot oprichting van een leeskring tegen eene contributie van f 2,50 per jaar, zoowel voor kunstlievende als voor werkende leden. Een eenvoudig, zelf vervaardigd toestelletje van den voorzitter voor de beschouwing van lantaarnplaatjes lokte belangstelling. Vooral toen door aanbrenging van een hollen spiegel de plaatjes niet alleen vergroot, maar tevens met stereoscopisch effect zichtbaar werden De daarop door den beer E. A. Loeb uit Amsterdam gehouden lezing met lichtbeelden over de figuren in bet landschap, trok de aandachtige belangstelling van meer gevorderde fotografen, alhoewel bet ook voor de beginners in de fotokunde gewichtig was te vernemen, boe de fotograaf ziob bij zijn werk een bepaalde richting voor oogen moet stellen en bij, de leiding van eminente schilders en aesthetici volgende, een booger kunsteffect kan bereiken. Een voordracht van den beer De Krnijff over Algiers en aangrenzende streeken, toegelicht door zeer talrijke, nu en dan uiterst fraaie, projectiën, verwierf de onafgebroken aandacht en bet applaus van de aanwezigen. De proefprojectie aan bet einde gaf vele smaakvolle beelden ten beste, waaronder er waren die van kunstzin en smaak getuigden. Blijkbaar waren verschillende plaatjes bestemd voor de aanstaande keuring ter gelegenheid van den Nederlandscben wedstrijd van amateurvereenigingen. De projectiën kwamen bizonder voordee'iig uit, door de omstandigheid dat de beer Bispinck met zijne geperfection- neerde inrichting de beelden op bet doek vertoonde. Met waardeering bemerkten wij, dat bet goede voor beeld, eertijds door eene van de eerste dames-leden gegeven, navolging gevonden beeft, en evenals op de vorige verga dering eenige dames de bijeenkomst bijwoonden. üit het finaDtieel verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging het nieuwe jaar met 26 werkende, en 16 kunstlievende leden was aangevangen. De vele en veel zijdige praestatiën van deze nog jonge vereeniging maken, dat hare aanvankelijke bloei een welverdiende mag genoemd worden. Wij vermeenen dan ook aan ben, die zich voor de fotografie als kunst of als nuttig amusement interesseeren, een woord van aanbeveling te moeten richten, om zich voor bet lidmaatschap (werkend of kunstlievend) der ver eeniging aan te geven bij den secretaris, den beer E. G. Taylor te Bloemendaal. Kennis maakt bekwaam, kunnen maakt vry. Kerknieuws. Ned" Hel7' Gemeen^ Zondasr 31 Ja,. voorm. 10 uur. Ds. .,au H pred. te Nieuwpoort N mgeen dienst. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 31 Januari voorm. 7 en 8i uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; I Vespers. •JUT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1