32 geeft geeno aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met do waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkeiijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uit geoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waar voor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., als vast week-, veert iendaagsch, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het nor male bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eon tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2°., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minder jarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staats courant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of eon gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2°. genot van pensioen of lijfrente; 3®. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4°. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2°. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter in vulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Bloemendaal betreft, het volgende bepaald: GEMEENTE OF DEEL DER GEMEENTE. Huurprijs, BEI lb10. Minimum inkomen, OELD I 1&, 20. Vrije woning of inwoning, N ARTIJ 2. Vrije kost en inwoning, E Ij 2. Bloemendaal, Overveen Vogelenzang ƒ1.25 i ƒ350 ƒ325 ƒ62.50 ƒ50.— f 250 ƒ225 De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos ver krijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteeleening De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Bloemendaal, den 3 Februari 1909. Nationale militie. Lichtingen 1909 en 19 10. De Burgemeester van Bloemendaal brengt het navolgende ter openbare kennis, inzonderheid van de ter volledige oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1909 en van de ingeschrevenen voor de lichting van 1910. Voortaan zullen de ter volledige oefening in te lijven lotelin gen eener lichting worden afgeleverd in twee gedeelten, namelijk in een voorjaarsaandeelwelks aflevering tusschen 1 en 15 Maart, en in een najaarsaandeel, welks aflevering tusschen 16 en 30 September zal plaats hebben. Daar de reden van vrijstelling wegens broederdienst in den vervolge reeds moet bestaan op 1 Augustus van het jaar, waarin de loteling, over wien uitspraak moet worden gedaan, voor den Militieraad zijne aanspraak op die vrijstelling zal hebben te doen gelden, zou het geval zich voordoen, dat van twee opvol gende broeders van wie de oudere in het loopende jaar moet worden ingelijfd en de jongere is ingeschreven voor de lichting van het daarop volgende jaar, deze jongere broeder in bedoelde zitting van den Militieraad den dienst van dien ouderen broeder niet zou kunnen inroepen tot staving van zijn recht op vrijstel ling wegens broederdienst, indien deze oudere broeder werd afge leverd bij het najaarsaandeel. Om dit bezwaar te ontgaan, zullen de lotelingen. die een jongeren broeder hebben, welke in vonnvermelde omstandigheid verkeert, steeds worden afgeleverd bij het voorjaarsaandeel. Bij de inschrijving voor de lichting van 1911 en volgende lichtingen zal bij de aangifte ter inschrijving reeds dadelijk aanteekening worden gehouden van hen, wier aflevering, bij aanwijzing ter volledige oefening, om de hiervoren vermelde reden steeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart behoort te geschieden. Voor de lotelingen der lichting van 1909 en de ingeschrevenen der lichting vaD 1910 zijn de daarvoor vereischte gegevens uiteraard der Gemeentesecretarie niet bekend. Mitsdien worden de ter volledige oefening in te lijven lbtelin gen van 1909, die een broeder hebben, welke is of alsnog mot t worden ingeschreven voor de lichting van 1910, uitgenoodigd zich zoodra mogelijk, in elk geval vóór 15 Februari a.s., ter Gemeentesecretarie te vervoegen, terwijl ook de ingeschre venen voor de lichting van 1910, die een broeder hebben, welke in Januari 1910 moet worden ingeschreven voor de lichting van 1911, mede worden verzocht zich zoodra mogelijk ter Secre tarie aan te melden. Bloemendaal, den 30 Januari 1909 De Burgemeester der Gemeente, A Bas Backer. Bek endmaking. Alphabetische lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad n°. 222), opgemaakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in doze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders n of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secretaris dezer Ge meenten ter inzage is nedergelegd. Bloemendaal, den 30 Januari 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. VAN DER Fl.IER. A. BAS BACKER. Weinigen zijn vrienden van den persoon, de meesten van de gelukkige omstandigheden. 0. j Van Vrijdag 29 Januari tot Burgerlijke Stand. r u u J Vrijdag 5 februari. Bevallen: A Kranenburg de Joode d.A. H. Schultz Peereboom z. Ondertrouwd: H. Wittebrood en J. M. P. Pronck. Overleden: M. E. Erkelens 63 j.A. C. Hulsebosch 76 j. Overleden te Meerenberg: M. J. de Vries 66 j. M. Kroone 49 j.A. Makkee 85 j Jonkv. C. J. L. Schorer 47 j.M. Roeder 67 j.; W. Kaper 72 j. Hoe de verwekking van een nieuw idee tot stand komt, dat weten wy niet. Wat is honig? Honig is het suiker- Bijenteelt. houdend vocht der bloemen," zullen waarschijnlijk velen meenen, dat door de bijen daaruit wordt, bijeengegaard." Dit is echter niet juist 1 Nectar (honig- of bloeraensap) en honig, zooals die wordt aangetroffen in de gesloten cellen der wasralen, zijn niet gelijk. Vroeger meende men, dat het eenige verschil bestond in het ongelijke water gehalte: de nectar bevat ongeveer 80°/o water, de h nig slechts 20°J0, en dat honig uit nectar ontstond door een eenvoudig verdampingsproces. Thans weet men beter, geleerd door scheikundig onderzoek en betere kennis omtrent den bouw van het bijenlichaam. Hoewel het proces der honigvorming nog niet met volkomen zekerheid kan worden vastgesteld, mag toch als vaststaande worden aangenomen, dat het onderscheid tusschen nectar en honig niet alleen hierin bestaat, dat aan den laatste het grootste deel (s/4) van het water is onttrokken, maar dat ook de honig in het lichaam der bij verandering heeft ondergaan, dus van samenstelling is veranderd, en dat er andere stoffen, o.a. mierenzuur, waardoor de honig wordt geconserveerd (voor bederf bewaard) aan toegevoegd zijn. Hoe een en ander echter geschiedt, is nog niet tot volko men klaarheid gebracht. Wij willen eens nagaan, hoe, vol gens de theorie, de nectar wordt vervormd tot honig. Het bijtje puurt het sap uit de bloemen met zijn zuigtong. Voorheen meenden de geleerden, dat deze tong was door boord, dus een holle buis was, waardoor het sap werd op gezogen. Later kwam men hiervan terug en huldigde men, tot vóór ruim dertig jaar, de meening, dat de bij het sap oplikte ongeveer op de wijze als de hond het zijn voedsel doet. De duitsche geleerde Wolff ontstak in 1875 nieuw licht in deze zaak. De bijentong bestaat uit verschillende deelen de kern vroeger voor de eigenlijke tong gehouden, omsloten door de liptasters en de onderkaken. Tasters en kaken vormen een mantel om de kern, wanneer de tong gereed is om vocht op te nemener is dan tusschen de kern en de aDdere deelen een ringvormige ruimte. Aan het onder eind der kern is door een dun steeltje een klein, aan de bovenzijde uitgeholde gedeelte verbonden, dat naar zijn vorm lepeltje heet Voorts bevinden zich bovenaan de kern twee uitgroeisels: de bijtongen. En eindelijk dient vermeld, wat vooral van gewicht is, dat de kern dicht bezet is met fijne haartjes. Deze haartjes vervullen bij het opzuigen een groote rol. Het door de bij opgezogen sap komt allereerst op het lepeltje, het platte, uitgeholde vóórstuk. Vandaar gaat het tusschen de haartjes naar boven, evenals de olie in het katoen der lampeen verschijnsel dus van de haarbuisjes aantrekking. Door het speeksel uit de kliertjes, welke in den kop liggen, zijn de haartjes steeds ietwat vochtig, en even als een spons, wanneer zij reeds eenigszins vochtig is, het water vlugger opzuigt dan wanneer zij geheel droog is, zoo gaat de opstijging van den nectar langs de ietwat vochtige haartjes vrij snel. Zoo gaat het sap omhoog tot het de bijtongen heeft bereikt, waar het door de bij verder tot in de mond wordt opgezongen. De nectar wordt door de bij in haar z.g. honigmaag of honigblaas naar heur woning gedragen; de laatste bena ming blaas is beter dan maag, want kliertjes vindt men in de honigmaag niet en vertering heeft er niet in plaats. Thuis gekomen, storten de bijen het sap in de cellen uit, meestal in de onderste der raten aan de jongere bijen laten zij het over, om dat sap over te brengen naar de hooger gelegen cellen. De vraagt rijst nu: hoe geschiedt de ver wijdering van het overtollige water en waar heeft de om zetting van den nectar plaats? Wordt vervolgd Het is altijd nog een open vraag of een algemeene gelijkmatige hoogere ontwikkeling voorkomt.1 Bloemejndaalsche Amat. Foto Fotografie. grafen Ver. Vergadering van werkende en kunst lievende leden in hotel Welgelegen te Bloemendaal op Don derdag 11 Februari 1909, 's avonds 8 uur. Agenda Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Keuring van lantaarnplaatjes voor den Ned. Vereenig. wedstrijd enz. Namens het Bestuur, De waarn. Secret. DONKER. Mededeelingen. Deelnemers aan den lantaarnplaat-wedstrijd moeten hunne inzending Donderdag 11 Febr. a.s. aan een bestuurslid, ter vergadering aanwezig, overhandigen vóór 9.30 uur 's avonds. Elk der deelnemers ontvangt een lijst ter vermelding van de beoordeelingscijfers (120), waarin alle ingezonden plaatjes naar volgorde van projectie (uitgezonderd die van den beoordeelaar) worden vermeld. Na afloop van de projectie worden alle cijfers van elk plaatje door het aantal beoor deelingen gedeeld. De 12 plaatjes, die aldus de hoogste cijfers verwerven, vormen de inzending voor den wedstrijd. Kunstlievenden en werkenden leden, die zich nog niet voor den leeskring (contributie f2.50 per jaar) hebben op gegeven, wordt verzocht dit alsnog bij den waarn secret, te doen vóór 11 Febr. a. s. Op voorkeur voor bepaalde tijdschriften wordt, voor zoover de middelen het toelaten, acht gegeven. Ter aanschaffing zijn voorloopig reeds bestemd De Camera, Photographische Mittheilungen, Wiener Mittheilun- getit die Sonne, Photogr. Wochenblatt, Photographische Rundschau, Brit-Jcurnal of Photographie, American Photo graphie, Phótographie Monthly, Revue de Photographie, Revue ill. d. photogr., Photo Revue. Als men toornig wordt zy de eerste stap, dat men dit weet. want zoo treedt men terstond met macht over die aandoening op; dan beoordeele men tot hoever men in zyn toorn kan gaan. KpirkniPiiws Ned" Herv" GemeeDte- Zondag 7 Febr. U,eUWS* voorm. 10 uur. Ds. J. D. J. Idenburg pred. te Bloemendaal. N mgeen dienst. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 7 Februari voorm. 7 en 85 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 7 Februari Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Eenige vrienden krijgen we door het genoegen, de meesten door 't toeval. Aanstaanden Vrijdag komt Albert Vogel, Muziek. die geruimen tijd uit ons midden is geweest, in de concertzaal De Kroon' te Haarlem met een muzikaal-dramatische voordracht". Reeds is hij, in samenwerking met mej. Henriette Roll, in onderscheiden plaatsen van ons land opgetreden en heeft toen dadelijk zijn plaats als kunstenaar veroverd. Hoe zijn optreden was, blijkt uit een correspondentie uit Hilversum aan de N. Rott. Crt. die wij hier laten volgen Voor het eerst na zijn bijna tweejarige afwezigheid is Albert Vogel weer in ons midden geweest, en laten we het dadelijk oprecht verklaren, al vroeger heeft hij ons stormenderhand ver overd. Vogel, zooalB wij hem gisterenavond in het Concertgebouw zagen, i3 bijna niet veranderdeerder verjongd is hij van ziji triomftocht door vreemde landen teruggekomen; alleen ziji karakteristieke, klassieke kop van stoer-romein was scherper vaster nog van teekening. Én zooals het uiterlijk van dezer kunstenaar, zoo was ook zijn voordracht, breed, magistraal. Het is Vogel's overtuiging, dat de voordracht van de balladt door orke„t, of pianobegeleiding aanmerkelijk wordt versterkt ja dat die begeleiding onmisbaar is, hij beroept zich in deze ooi. op het oordeel o.a. van mannen als Felix Üahn uit Breslau prof. van Willamowitz Moellendorff uit Berlijn, een van Duitsch land's grootste geleerden, die er 0.111. den Oedipus vertaalde en in ons land van Van Eeden. Deze overtuiging is ook dt mijne geworden, vooropgesteld dat muziek en voordracht in kun stigen zin één worden, echter zóó, dat de voordracht slecht des te schooner en krachtiger, aan grijpender door de muziet op den voorgrond treedt. En zóó is Vogel's voordracht voor ons althans een openbarin; geweest. Wij hebben dit soort voordracht natuurlijk talloozt malen gehoord, maar zooals Vogel het deed nog nimmer. Eei niet gering deel droeg daartoe bij mej. Henriette Rol, een pia niste van veel begaafdheid. Vogel is een man die „er in" moet komen. No. 1 van he programma, Bergiiot, een gedicht van Björnson naar een frag ment uit een Noorsche sage, deed mij niet zoo krachtig aai als de drie overige stukken. Maar met Archibald Douglas van Chamisso, met muziek vai onze landgenoot Willem Audré, begon het. Daar begon het t leven voor onze oogen en zaten we in een oogenblik middei in de romantiek, de ouderwetsche weet je. die veel belachei is, maar die toch dingen en wezens voor uw verbeelding op doe gaan, zooals ge ze alléén kunt zien wanneer een groot kunste naar ze naar u toebrengt. En dan ging het door, met Heines wondere gedicht Editl Schwanenhals, waar tusschen haakjes gezegd, de heer Pirani ee heel storende coupure in heeft aangebracht, door het voornaam ste van het gedicht dat van de gruwelijke herkenningsteeken aan Harold's hals er maar eenvouding uit af te voeren, en voo onze oogen tooverde Vogel heel de ontzetting van het slagvel bij Hastings, zette in de gestalten neer de huiveringwekkem schoone droom en schijngehalten. Maar é.1 schoonheid werd het, toen hij „Das Hexenlied" va: Wildenbruch (muziek van Schillings) begon voor te dragen. E ik durf gerust beweren, dat er niemand in de zaal geweest it. die niet huiverend en volkomen geboeid geluisterd heeft nan die stem die van oogenblik tot oogenblik zwol, in kracht va: uitdrukking toenam maar en meer, tot het. was alsof het nie meer hooger, schooner kon, en als er dan telkens toch nog ge weldiger en aangrijpender kwam, terwijl wéér de dingen en d wezens op ons toekwamen en voor ons stonden, dat ze al taBtbaar waren en we er bang van werden om nog langer naa te kijken. Vogel werd herhaaldelijk toegejuicht, aan het slot langduri en met groote warmte. Voor verdere bijzonderheden omtrent Vogel's aanstaand optreden in Haarlem verwijzen we naar de betreffende ad vertentie. De algemeen begaafden kunnen nooit uitmunten. Heden is er instructie in zake den brand, Plaatselijk plaats gehad hebbende de vorige wee> nieuws. van Vrijdag- op Zaterdagnacht. De instructie wordt gehouden tegen P. B., bewoner van het personeel waar de brand heeft gewoed. Op den 15en Februari is door burgemeester en wethouders benoemd tot tijdelijk teekenaar de heer 0. J. Wierda, van Heerenveen. Alhier hebben zich 46 personen voor de militie doen in schrijven. De te Bloemendaal gehouden collecte ten bate der Ver een iging ter bestrijding van de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid te Schoten, heeft opgebracht de som van f 135,18f. Onder vriendelijke dankzegging aan gevers en geefsters houdt het bestuur zich beleefd aanbevolen voor na te komen giften en in ontvangst neming van ingevulde inteekenbiljetten. Wij wijzen onze lezers op de advertentie der Eerste Nationale Arbeidscontract- en Ziekteverzekering Mij. Het streven dezer maatschappij is het risico voor den werkgever voortvloeiende uit de nieuwe regeling der arbeidsovereenkomst (met name wat inwonende arbeiders, als dienstboden enz. betreft) over te nemen, welke risico bestaat in,,de verplichting om inge val van ziekte of ongeval van een inwonenden arbeider, zoo lang de dienstbetrekking duurt, doch uiterlijk tot den tijd van zts weken, voor diens behoorlijke verpleging en genees kundige behandeling zorg te dragen, alsmede het wettelijk verschuldigde loon te vergoeden. (Art. 1638y Burgerlijk- Wetboek." De premiën zijn matig. Gevonden en bij de politie te bevragen: een handschoen, een sleutel, een ring waaraan twee groote en een kleine sleutel, een huissleutel, een kaarsenhouder met veer, een kraagbont en een portemonai# met eenig geld. Tegen H. F. van D. is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een gouden horloge, hetwelk in beslag ge nomen is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2