HUZAAR MARTIN. Uit Amsterdam komt het bericht Binnenlandsch dat de hoofdstad kans heeft mr. Treub Overzicht. in haar midden terug te zien, daar de oud-wethouder oud-proffessor mede- solliciteert naar een der openstaande plaatsen bij het notariaat. Land en Volk spreekt het bericht echter tegen wat er van waar is hebben we dus af te wachten. De heer J. A. van Thiel, van Haarlem, is te Amster dam bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen. Het is interessant na te gaan wat verschillende bladen gezegd hebben omtrent het beruchte deventer congres der soc aal-demokraten j.l. Zondag gehouden, De roomsche Centrumkeuren in de S. D. A. P. af (zie avondblad van 16 Febr.) dat een lastige minderheid wordt uitgestooten maar terecht zegt het Handelsblad: Was het anathema door Pius X uitgesproken tegen de modernisten in de Roomsch- Katholieke kerk, tegen Loisy en de zijnen, inderdaad een andere maatregel, dan het uitroeien van afwijkende en las tige elementen, waarvan voor het gemeenschapsverband ge vaar werd gevieesd? Toen is daartegen ook van socialistische zijde scherpe critiek vernomenthans heeft men het weinig beter gemaakt De denkbeelden in de ultra-marxistische Tribune verkon digd, de critiek vooral, op de partijleiding uitgeoefend, wer den verketterd en uitgebannen. Bitter weinig schenen de sprekers en leden der meerderheid zich ervan bewust in welk zog, anders zoo gevreesd en gesmaad zij te drijven kwamen. De inconsequentie is gemoedelijk aanvaard; en de toeschouwer vraagt verwonderd, wat hij na zulke naïeve tegenstrijdigheden nog ernstig opnemen moet." De. Amhemsche Courant is van oordeel dat het niet waar schijn: jk is dat de drie bannelingen den mond zal ge moerd zijn nu de banvloek tegen hen geslingerd is, en iets verder, dat het voor hen, die buiten de sociaal-democratische partjj staan, 't niet goed te begrijp-m is, waarom zij in de partij niet voor hunne denkbeelden mochten strijden, welke 'a bestrijden hunne tegenstanders toch ook alle vrijheid hadden Voor de sociaal-democratie geldt toch ook, zou men neen en, du choc des opinions jaillit la vérité. Of is de meerderheid misschien bang dat op den duur de waarheid zich eens niet aan hare zijde scharen mocht! Ht Nieuws van den Dag meent dat zij die de macht op t oogenblik in handen hadden er op de ruwste en meest onkiesche wijze misbruik van hebben gemaakt. «Men kan, als buitenstaander, eenigen twijfel niet terugdringen, of -'chaper beeld van den luchtballon (de Partij) die zijn bal- bist, uitwerpt (door royementen), niet zelfs wat juister kan blijkon dm hijzelf dacht. Een ballon is toch bestemd om te blij v -even, en al kan de schipper een tijdlang opstijgen door het uitwerpen van ballast als de ballast op is, tb oallon weldra dalen Hoeveel royementen zullen er 'nog n, indien nu eens blijkt dat het Marxistische weke- lijk 1 olkaanhangsel met het Volk zelf niet principieel homogen te houden is, zelfs niet door mevrouw R. Holst en Wibaut?. Maar dat is onze zaak niet. Want zoo wilde 't Het Gezag. Ja waarlijk, het Gezag, dat geen staat, geen gemeente bestuur, geen politieke partij zelfs niet de sociaal democratische ongestraft op den duur kan laten aantasten door wie met haar samenwerkt. Er moet, bjj alle vrijheid van meeningsuiting, tucht zijn, wil men de gemeenschap niet uit elkaar zien spatten." De Rotterdammer is van oordeel dat de partij moeilijk anders lad kunnen handelen dan zij deed, zeggende «Doch de schuld lag in het onderhavige geval grooten- beels aan de groep der meest principieele Marxisten Zetels ,1 het partij-bestuur weigerden zij sinds jaren. Kamer zetels verkozen ze ook niet. Het vrije woord voor de bepleiting van beginselen werd hun gegundzelfs zou er een apart weekblad onder Marxistische redactie bij Het Volk worden gevoegd. Maar de heeren weigerden ook dat. Zij bleven, buiten het practische werk staande, slechts vitten en hakken op de mannen der practijk. Ongenegen zich zelf in de practijk te begeven. Toen zat er niets anders op dan dat de partjj der sociaal-democraten zeideals ge dit niet wilt en dat niet wilt, dan moet in elk geval het geschampscheut van drie uwer ophouden, of wij snijden deze leden af. En toen die drie volhardden in hun houding, werden zij uitgeworpen. Van nu aan dan in ons Nederland tweeërlei sociaal-democratie 1" De Nieuwe Courant is in het geheel niet te spreken over den listigen leider der socialisten in ons land en de ver bittering besprekend die elk jaar in hevigheid toenam en die op elk congres meer tot uiting kwam zegt zij: «steeds is Troelstra overwinnaar gebleven, met groote meerderheid. Zijn gezag in de partij is enorm; telkens opnieuw is dat ondubbelzinnig gebleken. Maar nu tart en treitert hem FEUILLETON. 1) DOOR GEORGE VAN OMPTEDA. k denk aan den tijd terug, toen ik nog geene burger kleeren, maar de attila droeg, en allerlei beelden rijzen dan voor mijne herinnering op en beginnen voor mijn geestelijk oog te leven. Regimentskameraden en vrienden, van wie ik nu gescheiden ben, die het lot ver van mij verwijderd en ir :en anderen werkkring geplaatst heeft, of die niet meer op deze aarde zijn. En daar staat plotseling weder mijn oppasser Martin voor me, met zijn braaf, trouwhartig gezicht, zooal° hij de hielen tegen elkaar slaat en mij aankondigt: Luit'nant. d- merrie is gezadeld!" Mijn oppasser Martin Een beste, brave kerel, de beste oppasser dien ik in de tien jaren dat ik de attilla droeg, gehad heb. Hij was van een gemiddelde lengte, gezet en krachtig, nad kort geknipt zwart haar en een begin van een knevel. Wat hem in het bijzonder kenmerkte, was zijne zeldzame kalmte en huiselijkheid. Eigenlijk ging hij nooit uit. Ook des zondags niet, wanneer ik 't hem aanbood. Steeds wilde hij liever thuis blijven. Als ik hem dan wel eens vroeg: fMartin, ga je niet uit?" dan bedacht hij zich een poosje en zei eindelijk: »Graag, luit'nant." Dan gaf ik hem menigmaal een gulden en voegde er bij «Zoo Martin, heb daar nu eens een vroolijken avond voor Hij bedankte me dan, en ik ging naar een of andere uitnoodiging of partijtje. Kwam ik dan tegen negen of tien sinds eenigen tijd dat ellendige weekblaadje van Rotterdam en critiseert en bijt met scherp gewette rechtzinnige tandjes aan zijn leiding. En Troelstra gaat het als Haman. Hij aanschouwt de heerlijkheid zijner macht.... »maar dit alles baat mij niet, zoolang ik den jood Mordechai in 's konings poort zie zitten." De plaats in 's Konings poort is thans voorgoed aan den jood Mordechai ontzegd. Daarbuiten zal hij voortaan zijn zijn kreten moeten slakenslaat Haman dood Het is een strijd om de leiding geweest en Troelstra heeft dien gewonnen. Gelijk Kuyper Lohman uit zijn partij drong en Fabius den mond snoert, niet anders legt Troelstra aan zijn volgelingen zijn gezag op." En iets verder: «Vrijheid voor Troelstra, gelijkheid voor al diens onder danen, de broederschap opgesloten in een tuchtschool. Welk een schouwspel, dat Deventersche congres, voor wie zijn gezond verstand gebruikt Laat ons het volk, dat immers vrijheidlievend is, vóór alles leeren het te gebruiken." Alvorens we afscheid nemen van hbt congres willen we nog even melding maken van een spotprentje, op het con gres uitgegeven, geheeten D'r uit! Op de voorpagina een plaat, waarop de drie redacteuren der Tribune, de heeren Ceton, Ravesteyn en Wijnkoop, aan een lantaarn zijn opge hangen, terwijl de heer Duys, in de gedaante van een hond, bij den lantaarnpaal zijn pootje oplicht! Het gebouw der Tribune op den achtergrond, onbewoonbaar" verklaard door Mendels, Wibaut, Loopuit en Gerhard. De gevolgen van het genomen besluit laten niet op zich wachten. Reeds heeft de afdeeling Leiden van de S. D. A. P. in verband hiermede, bedankt voor het lidmaatschap dei- partij. Ook lezen we, dat hier en daar reeds vele leden hun lidmaatschap hebben opgezegd In de zitting der tweede kamer van Dinsdag j.l. is minis ter mr. Bevers herdacht. De voorzitter hield, nadat de offi- cieele voorlezing gedaan was van een schrijven waarin ken nis werd gegeven van het overlijden van den minister van Waterstaat, een rede waarin de verdienste van den over ledene in warme bewoordingen werden gehuldigd. Hij eindigde: Innig leedwezen en deelneming vervullen ons in den zwaren rouw zijner diepbedroefde weduwe. Wellicht kan het haar tot eenige leniging strekken in die groote smart, dat ook in deze vergadering de nagedachtenis van haar ontslapen echtgenoot in hooge eere zal blijven." Het comité tot herdenking van den lOOen geboorte dag van dr. J. P. Heije (1 Maart 1909) benoemde inder tijd uit zijn middelen een sub-commissie die tot taak kreeg een uitgave van Heije's kinderliederen met muziek te be vorderen. Die commissie bestond uit de heeren J. W. van Dalfsen, Th. Lancée, J. G. Nijk en C. G. Wiegand. Daarin bijgestaan door een bekend musicus deed zij uit den rijken overvloed een keuze van een dertigtal liederen en vond Gebr. Belinfante te 's-Gravenhage bereid die uit te geven. Het bundeltje, dat versierd wordt door een portret van den dichter, zal binnen eenige dagen in twee uitgaven één in noten- en één in cijferschrift tegen geringen prijs algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De Zuiderzee is nog niet geheel vrij van ijs. Een aan tal vrachtbooten heeft den dienst tusschen de noordelijke provinciën en Amsterdam weder hervat. Ook de dienst Enkhuizen Amsterdam is weder begonnen. Voor zeilschepen blijft de vaart op de Zuiderzee echter gevaarlijk. Een 40 geladen tjalken liggen in de haven van Enkhuizen, alle naar het noorden en oosten bestemd, op gunstiger gelegenheid te wachten. De postboot Minister Havelaar geraakte Dinsdagmiddag op den terugtocht van Eokhuizen, bewesten Urk dicht bij de Vorm, in een zwaar ijsveld vast en kon er zich eerst na een paar uren doorheen werken en de haven bereiken om daags daarna de post weder naar den Westwal te vervoeren. Het is een diepe wijsbegeerte harten te doorgronden en karak ters te onderkennen. Engeland. Omtrent de troonrede door Buitenlaudscll den koning in het Hoogerhuis uitge- overzicht. sproken, zijn de unionistische bladen over het algemeen nog al te spreken, wat aangaat inhoud en gematigden toon. Vooral zijn zij ingenomen met het ontbreken van zinspelingen op den veldtocht tegen het Heerenhuis en met de verklaring, dat de vloot versterkt moet worden. Zij maken uit die twee punten op, dat de meerderheid in het kabinet, met Asquith aan bet hoofd, er in is geslaagd de strijdlustige radicale factoren in te toornen. Sommige hervormingsvoorstellen in de troonrede, b.v. die tot afschaffing van de staatskerk in Wales, achten zij slechts uur 's avonds thuis, dan deed Martin me de deur open. En als ik hem dan vroeg, waarom hij nooit uitging, ant woordde hij telkens: «Ik wou liever thuis blijven, luit'nant Zooals ik later uitvischte, spaarde hij 't geld, dat hij van me kreeg, om het aan zijne oude moeder te zenden, die in 't dorp, waar hij vandaan was, naaide en streek voor de lui. In plaats van gezellig uit te gaan, zooals de anderen, bleef hij op zijn kamertje zitten en sneed of lijmde een of ander: kleine kastjes, photographie-lijstjes en dergblijken. Hij was een echte knutselaar. Of wel hij ging den stal in en zag naar mijne paarden. Van paarden hield hij het allermeest. Nooit zijn mijne dieren zoo uitmuntend verzorgd geweest als destijds. Daar bestond zijn trots in, te zorgen dat zij altijd gepoetste hoeven hadden, dat manen en staart steeds netjes uitgekamd, zonder stof en glad ge borsteld waren, en bovenal dat de huid altijd spiegelglad was, ook zelfs des winters, ofschoon mijn stal niet bijzonder warm was. In de stal hokte Martin altijd. Hij had eeuwig en altijd wat aan de paarden te doen, te kammen, of te borstelen, het tuig te poetsen of de zadels te wasschen. En om de paarden vergat hij datgene, wat in 't leven zijner kameraden nog al geene geringe rol pleegt te spelen het meisje. Hij stond noch met een keukenmeid, noch met een werkmeisje op ten bijzonder vriendschappelijken voet en kwam nooit in een danslokaal. Ik sprak er eens met hem over, en wel bij gelegenheid van het bal van ons escadron, waar hij ook bij gekomen was, omdat allen er heen gingen, maar waarbij ik hem in een hoek zag staan, zonder te dansen. Ik vroeg hem toen „Wel Martin, dans je in 't geheel niet?" «Neen, luit'nant!" voor de leus er op gebracht, zonder dat de regeering ze hoopt door te kunnen zetten, of dat ook maar te willen. De liberale pers vindt de troonrede vrij mager, maar niet onpractisch. De strijdplannen in zake de school, de drank bestrijding enz. heeft de regeering h i. losgelaten totdat de hoofdzaak, nl. regeliDg van de geldmiddelen, in orde is. Daaraan zal de regeering de zitting voornamelijk wijden. De radicale pers vindt dat goed, mits de kwestie van het. Hoogerhuis slechts uitgesteld en niet afgesteld wordt. De Arbeiderspartij is zeer ontevreden over de wijze, v-a -<>1 de troonrede de werkeloozen-kwestie behandelt. Sommige iersche politici bepleiten een verbond met de unionisten, waarbij deze Home Rule zouden steunen in voor den steun, dien de Ieren aan tarief hervorming zoude geven. Duitschland. In Berlijn heeft een officieele telling v;> de werkloozen plaats gehad, die geheel andere uitkomsten hef gehad dan een telling door de socialisten gedaan. Terw deze laatsten tot de som van 101,300 werkloozen voi Berlijn en de voorsteden kwamen, heeft de gemeente maar 23,670 kunnen tellen (19,300 in Berlijn en 4300 i: de voorsteden). Men moet echter weten, dat de sociaal-democraten alle huiszittende zieken meegeteld en hun telling tot 45 voor steden uitgestrekt hebben, terwijl de gemeentelijke telling er maar 22 omvatte. Verder zullen velen, die eenige dagen geleden door de sociaal-democraten geteld waren, zicb ni? door het gemeentebestuur hebben laten tellen. Geen var beide tellingen zijn dan ook betrouwbaar te achten De waarheid zal dicht bij het rekenkunstig gemiddeld tussche. 23,000 en 101,000 liggen. Tusschen Duitschland en het britsche rijk bestaa: ei questie over de grens van de duitsche en engelsche kc on: ten zuiden van de Walvisehbaai. Koning Alfonso van Spanje zal nu in deze aangelegenheid als arbiter optreden. Een duitsch geillustreed blad bevat een afbeelding van een kanon voor de vervolging van luchtschepen, dat de firma Krupp heeft uitgedacht. Het is een stuk van 6.5 c.M. dat aan een projectiel van 4 kg een aanvangssnelheid vat, 620 m. verleent en een loodrechte hoogte van ongeves 5500 m. bereikt. De mond van het kanon wijst recht de hoogte in. Reeds vroeger is melding gemaakt van de weg li- ding van kweekelingen, die van modernisme verdacht wer den, uit het katholieke seminarie te Rottenburg (Wurrem- berg). Nu is er weer een heengezonden. In het geheel zgi: er reeds vier op bevel van den zeer reactionairen bisschop van Rottenburg vertrokken. Frankrijk. Er is, naar men weet, schrijft de N. Ci sprake van een afzonderlijke overeenkomst betreffen» Marokko tusschen Spanje en Duitschland. Het Journal dt Débats en de Temps verklaarden dezer dagen dat zoo'n akkoord zonder beteekenis zou zijn; dat Spanje daarop geen aan spraak kon maken en zich moest vergenoegen met eer, algemeene verklaring; dat de drie mogendheden met eikand overeenstemmen in de uitlegging van de akte van Algeciias Over die terechtwijzing is de Imporial zeer verbolgen Het blad merkt op, dat de regeering om begrijpelijke rede nen zich niet verder uitlaat, maar dat zij toch innei ii't niet twijfelt of Spanjes rechten en belangen zullen doo: duitsch-fransche overeenkomst stellig benadeeld worden. De Imparcial hoopt daarom, dat Duitschland zal verklai', na de nieuwe overeenkomst nog op hetzelfde standpunt u- staan als vóór de conferentie van Algeciras nl. dat de fransche en de spaansche belangen in Morokko ten v de gelijk staan indien althans de laatste niet nog meer dienen te gelden. Ook de Espana Nueva klaagt bitter over de z.g. terzijd stelling van Spanje. Nu Frankrijk van het duitsche vete bevrijd en zeker is van Engelands steun, zal het niets meer vreezen en in Marokko doen wat het wil. De spaansche correspondenten te Parijs spreken dan ook van een groot zegepraal voor Frankrijk. Bal k an-S t at e n. De boycot van oostenrijksche waren in Turkije is nog steeds niet geëindigd. Nu heeft de ween- sche regeering aan de porte doen weten, dat, als de boycot niet geheel is opgehouden vóór de betaling der 2£ raillioen turksche ponden aan Turkije door de Donau-monarci, e, deze laatste de haar door den boycot toegebrachte schade, voor zoover die reeds in cijfers is te bepalen, van de te betalen som zal aftrekken. Het tekort op de turksche begrooting beloopt ongevei1 5 millioen turksche ponden. Er wordt bij den grootvizier sterk op vermindering der uitgaven aangedrongen. Volgens een Reutel-telegram heeft Hilmi Pasja met de gezanten een onderhoud bij de Porte gehad, waarbij de grootvizier verklaard heeft, dat hij besloten was op het «Waarom niet?" «Ik zal eerst maar eens afwachten, luit'nant!" Lachend gaf ik hem een paar sigaren, daarop pakte ik de wachtmeestersvrouw om haar middel en walste er op los. Toen we langs hem voorbijkwamen, zag ik hem m een paar anderen aan de tafel zitten rooken. Ik kweet mij toen van mijne verdere dansverplichtingen tegenover de vrouw van onzen ritmeester, die ook gekorae was, en zoo verder. Vervolgens dronk ik nog plichtmatig met de oudere ondei officiers een glas bier op de gezondheid van het regiment, en stapte naar huis. Wie deed me de deur open Martin «Wel Martin, had je geen lust om te dansen?" Hij antwoordde me dat hij zich niet heel lekker voelde en daarmee was het uit. Toen kwamen de manoeuvres, de laatste, die Martin i: zijn diensttijd zou bijwonen, want in den herfst zou 1 voor goed naar huis gaan. In zulk een manoeuvre-tijd was mijn oppasser een bovenste beste. Hij wist mij mijn kwartier aangenaam ei. prettig te maken, zorgde als ik bij een boer werd inge kwartierd, dat ik een paardendeken op mijn bed kreeg plaats van die afschuwelijke veeren kussens. Hij best. 't eten voor mij zoo weinig vet mogelijk, en in den si zorgde hij er voor, dat er flink gelucht werd, iets v de boer nog wel eens afkeerig van is. Aan het einde der manoeuvres ik kommandeerde he escadron voor den van 't paard gevallen ritmeester kwal.- wij in een mooi groot dorp, waar we eene week bleven Ik was ingekwartierd bij den landbouwer en grondeigei; Fiedler, vlak naast de herberg. Het dorp had als gewooL j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 4