A. H. van der Steur Jr. nieuwe Stoffen. 22 Barteljorisstraat 22, Tel. 303, v.h. A. H. van der Steur dr. Co. een prachtige Sorteering Of het door mijn laatste voetbalpraatje komt, of door andere oorzaken, ik weet het niet, maar dat ernstige po gingen aangewend zijn is zeker: de heeren Van Riessen zijn weer lid. Voorwaar een heuglijke tijding. Hulde den heeren v. R. en v. K., die zorgden, dat de zaak in orde kwam! Hulde den gebroeders Van Riessen, die werkelijk toonden „geen onhandelbare, kwaadaardige luitjes te zijn!" Van Riessen Sr. is door een ongeval verhinderd vooreerst mee te spelen, maar Van Riessen Jr. zal denkelijk Zondag a. s. weer in zijn wit tenue verschijnen. Bloemendaal-enthousiasten ge tuigt van uwe clubliefde en brengt »Lof", als hij op het terrein komt, een hartelijke ovatie! Nu de vergadering-kwestie. Maandag j 1. ontving ik een convocatiebiljet ter bijwoning eener algemeene ledenver gadering. De agenda luidde o. m. Benoeming voorzitter, secretaris, bestuurslid, captain le elftal, elftal commissie en was geteekend door een waarnemend secretaris. Dat de vorige secretaris zijn functie niet meer waarnam was mij onbekend, daarom toog ik op onderzoek uit om de toedracht der zaak te weten te komen. Ja, als men buitenlid is, blijft men niet altijd op de hoogte! Van den een vernam ik dit, van den ander dat, ten slotte heb ik het volgende begrepen door de activiteit? van den vorigen secretaris waren op de vergadering, die den 13en Februari uitgeschreven was, een vijf tal leden opgekomen. Van vergaderen natuurlijk geen sprake! Men heeft het jongmensch zijne waardigheid meteen ontnomen, en tot Zaterdag 20 Februari een ander be noemd Goed zoo jongens! Al die verkeerde elementen er uit, dan krijgen we een gezonden toestand. Den volgenden keer hoop ik U iets van de vergadering te vertellen. Au revoir. Causeur.. De komende week is rijk voorzien van Tooneel. afwisseling op het gebied van tooneel en muziek. Voor het laatste verwijzen naar de rubriek van dien naam. Wat het tooneel betreft verdient in de eerste plaats onze belangstelling de jubileum- voorstelling van mevrouw E. de BoerVan Rijk, waarvan we hieronder het een en ander laten volgen. Dan een bal-masqué van de letterlievende vereeniging jJ. J. Cremer," waarover we niets behoeven te zeggen, denkende aan de groote aantrekkelijkheid die deze avonden steeds hebbe-i. Dinsdagavond komt mevrouw EngelenSewing in Uignon ons vergasten. Hoewel het steeds een groote waag genoemd moet worden in de provincie met een opera en al baar aankleve voor het voetlicht te komen en men dienten gevolge de eischen aan een dergelijke opvoering niet te hoog roet stellen, kunnen we toch, ons de laatste opvoering van ust alhier herinnerend en waardeerend hetgeen we toen hier te zien en te hooren kregen, volmondig een bezoek :au de voorstelling van aanstaanden Dinsdag aanbevelen. e geliefde en beroemde opera van Ambr. Thomas behoeft voor zich zelf geen aanbeveling meer. Zij is daarvoor te overbekend. Het Rotterdamsehe Tooneelgezelschap. directeur P. D. van Eysden komt Zaterdagavond met Het zedelijk bewustzijn, een »spel van de moraal," van Albert van Waasdijk, met een uitstekende bezetting, waarvoor wij naar de betreffende ad vertentie verwijzen. Een buitengewone voorstelling kan die van Zondagmiddag genoemd worden. Dan krijgen we van de Ilagespelers" het zoo beroemd geworden sinne-spel Den Speygliel der Salicheyt '■an Elckerlyc, eveneens met een gelukkig gekozen rollen- verdseling. Het uur van aanvang is bepaald op half drie. Mevrouw De BoerVan Rijk, een onzer grootste actrices, die ook te Haarlem zoo vele bewonderaars telt, komt aanstaan den Maandag in den schouwburg Jansweg haar 311de voor stelling als Kniertje in Heijerman's Op hoop van Zegen geven. Van de 303ste voorstelling, in Amsterdam gespeeld, geeft Rit. Crt. een vleiende beschrijving dezer geliefde tooneel- enaresse, waaraan wij een en ander ontleenen ■aar blijven al die knappe kinderen toch?" heeft Multatuli in een Ideeën gevraagd. n zou denzelfden twijfel kunnen opperen aangaande het lot van „al 't suappe actrices". nevelen zien wij aan het tooneel komen, in den eersten bloei der jeugd, i, veroveren het publiek met haar slank figuurtje, haar lief gezichtje, frisch stemmetje, in rolletjes, die, volkomen passend aan haar jonge jar n, de grootste verwachting wekken omtrent haar groot talent Maar ais wat de bekoring uitmaakt van het zonnig lenteleven aldra ver is» ijnt, en het talent vergoeding heeft le geven voor wat het uiterlijk gaat üv.ven, hoe menig dezer lieve schepseltje verdwijnt dan van het eerste plan om zich te verliezen in de schaduw van den achtergrond? Hoe menigmaal hebben de beste kenners van het tooneel zich in hunne ■oorspelling van wat de toekomst voor den aankomeling of de aankomelinge in haar schoot verborgen hield, vergist en hoe vele eerste prijzen van conservatoria en tooneelscholen blijken later in voorbarigheid verleend te zijn geweest? Dat komt dewijl datgene wat den artiest te onderscheiden heeftde scheppingskracht, zich niet pleegt aan te kondigen in den begintijd van het leven. Hoevele bloesems die verwelken, zonder vrucht te zetten ïk weet niet of mevrouw De Buer-Van Rijk, die gisteravond onder zóó geesdriftige huldiging van hare groote verdiensten haar 35-jarig jnbileum vierde, wel zonder groote bedenkingen zou zijn aangenomen, als zij zich als jong meisje bij de jury van een conservatorium hadde aangemeld om tot de lessen te worden toegelaten. Het staat zelfs te vreezen, dat de toe gang voor haar gesloten ware gebleven. Want mej. Hes de Boer zal aan vankelijk niet juist uitverkoren zijn geschenen om aan den hemel van het tooneel te schitteren. Haar gaven kondigden zich niet aan op het eerste oog. Zij lagen dieper dan de oppervlakte. Maar ze heeft er de Goden erken telijk voor te zijn, dat zij haar beters hebben toegedacht dan de glans van een uiterlijk mooi, hetwelk maar skin-deep gaat. Wat haar onthouden is geworden en waarom zij in den aanvang misschien menige harer kunstzusters hetft benijd, is sleehls voor het oogenblik ge boren. En ruimschoots werd het gemis daarvan bij haar opgewogen door een talent, dat zijn kracht te danken heeft voor een deel juist hieraan, dat het tegen veel ongunst en bezwaar is moeten ingroeien. Toen dan ook al die mooie jonge vogeltjes hun liedje hadden uitgekweeld, kwam de beurt aan mevr. De Boer en is zij geworden de actrice, die in de bezonkenheid van hare creaties, in de vastheid en schilderachtigheid van typeeren, op ons tooneel haar wedergade zoekt. Schilderachtigheid van typeeren, daarin zetelt wel haar zeer bijzondere gave en het maakt haar tot een der ver tegenwoordigsters van de Hollandsche tooneelspeelkunst bij uitnemendheid. Schilderen is des Hollanders kunstaard. Gezwegen van onze picturale kunst ook wie de Noord-Nederlansche beeldhouwkunst (in houtsnede en boet- seeren) wil onderkennen van de Duilsche, zelfs van de Zuid-N'ederlansche, heeft maar te oorüeeien naar die schilderachtigheid der plastiek, in de uitdrukking der gelaatstrekken, de plooiing der gewaden enz. Aan die schilderachtigheid gaat, als vanzelf spreekt, gepaard een onge dwongen natuurlijkheid, die niets méér haat dan pose. Ook in deze is alles wat mevr. De Boer creëert van het zuiverste allooi en herinnert zij 't meest aan wat, van de overledenen, mev. Christine Stoetz bezatook eene, die de kunst niet van buiten aangewaaid was, maar die haar heeft moeten op delven uit de eigen innerlijk rijke natuur. De openbare huldiging der kunsleuaresse heeft gisteravond in den Hol- landschen Schouwburg plaats gehad, in tegenwoordigheid van een groot en feestelijk gestemd publiek. Na de 308s!e voorstelling van Heijermans' Op Hoop van Zegen, waarin mevr. De Boer-van Rijk een even groot aantal malen met dezelfde gevoelige zorgvuldigheid de rol van Kniertje heeft ver vuld. Toen, na de laatste akte, het scherm weder omhoog rolde, zag men het visschersvrouwije zitten, nu wel zeer echt bewogen, kleintjes weggezakt op haar stoel, te midden van een breede en bewegelijke schare confraters en confrateressen, commissieleden enz., allen met bloemen en geschenken beladen." Nadat mevrouw De Boer'Van Rijk door verschillende personen hartelijk was toegesproken, kuste Heijermans haar onder groote geestdrift van het publiek op den wang. In de rotonde van het museum van Uit andere ge- kunstnijverheid zijn de belangrijke werk- meenten, stukken van den kunstpottenbakker Lanoy uit Gouda aanstaanden Zondag nog te bezichtigen, ook zijn tal van afbeeldingen van oude grieksche vazen tentoongesteld Het vaatwerk der inca's, het oude cultuurvolk van Peru, vult deze verzameling aan. Nieuwe tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Gezondheids-Commissie gezeteld Volksgezondheid. te Bloemendaal. Aan het verslag der Gezondheids-Com missie gezeteld te Bloemendaal van het jaar 1908 ontleenen wij het volgende Ter openbare vergadering van 3 Februari j.l. is het ver slag der Commissie over het jaar 1908 goedgekeurd. Het houdt o m. in, dat tot leden zijn benoemd de secre taris der commissie de weledelgestrenge heer mr. P. Tideman, advocaat en procureur te Bloemendaal, dat eervol ontslag als lid der commissie werd verleend aan den heer L. L. graaf van Randwijek en, dat het volgens rooster aftredend lid, dr. W. Pauw werd herbenoemd. Evenals vorige jaren werd de commissie tal van malen bijgestaan door den heer L. W. Havelaar, directeur der duin waterleiding, als deskundige in zaken besmettelijke ziekten en door den heer D. van Zetten, bouwkundige te Haarlem, voor plaatselijke onderzoekingen en andere verrichtingen. Gedurende het jaar zijn 15 vergaderingen gehouden, waar op, behalve de vele onafgedane van het vorige jaar een 76-tal nieuwe zaken werden behandeld. Groote rampen of epidemieën in den zin der wet op de besmettelijke ziekten kwamen niet voor, wel werd tal van malen kinkhoest en mazelen geconstateerd in de gemeente bezuiden Haarlem De commissie meent den algemeenen toe stand van de volksgezondheid in haar ambtsgebied vrij gun stig te mogen noemen. Omtrent waterloopen, sloten enz., werd 2 maal, en ten opzichte van verzamelen en afvoeren van vuil, 16 maal de hulp der commissie ingeroepen. Wat de volkshuisvesting betreft is in den loop van dit jaar het stelselmatig woningonderzoek ten opzichte van de gemeente Spaarndam ten einde gekomen. In deze gemeente zijn 154 woningen onderzocht. Thans is in vier gemeenten het woningonderzoek afgeloopen, n.l. in Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal en Spaarndam. Deze geven der commissie handenvol werk, want nu is het oogenblik genaderd om te trachten, zooveel mogelijk langs minnelijken weg, de onderzochte woningen in een zoodanigen toestand te brengen, dat ze volgens de wet bewoonbaar zijn, maar ook om in verband met de plaatselijke toestanden den druk op de bewoners zoo min mogelijk te doen ge voelen. In de gemeente Bennebroek worden door het lid onzer commissie dr. Kouwenaar de eigenaren dier woningen ge wezen op de velerlei misstanden en gebreken, die aan het licht kwamen en met zachten drang hen overtuigd, dat nu nog veranderingen zijn aan te brengen, waardoor bedoelde perceelen aan de wet kunnen voldoen. Menige verbetering is op deze wijze reeds tot stand gekomen. Wat de gemeente Heemstede aangaat, waar voor 467 woningen eene onmiddellijke voorziening van bestaande ge breken werd noodig geacht, werden door het lid dr. W. Pauw, in gezelschap van onzen deskundige, een vrij groot aantal woningen bezocht, ten einde dienaangaande een algemeenen indruk te erlangen. Nadat deze was verkregen, werd in den loop van het jaar telkens in een klein aantal woningen een nader onderzoek ingesteld en nagegaan wat ter verbetering zou kunnen geschiedendaarop werden de eigenaren dier woningen opgezocht en met hen eene conferentie ter plaatse gehouden. Zoo is het dikwijls niet zonder moeite en na langdurige besprekingen gelukt, langs minnelijken weg de noodige verbeteringen (als verbeteren aan privaten, privaat- putten, aanbrengen van vuilwaterloozingen enz.) te doen aanbrengen aan 84 woningen, terwijl de werkzaamheden aan 54 huizen nog niet zijn afgeloopen en 5 woningen zijn ver beterd naar aanleiding eener door de bewoners ingediende klacht. In het geheel zullen dus weldra in 84 54- j— 5 143 woningen de voreischte verbeteringen zijn aangebracht, inderdaad een verblijdend resultaat der aangewende pogingen tot verbetering der volkshuisvesting. In het afgeloopen jaar zijn slechts een tweetal huisjes onbewoonbaar verklaard, hoewel te midden der thans ver beterde woningen, wel enkele zijn, die voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen. Om zeer overwegende rede nen is een voorstel tot onbewoonbaar-verklaring ten opzichte dezer woningen tot nu toe achterwege gebleven. Meerdere ongeschikte woningen te Heemstede zijn afgebroken en c. q. door betere vervangen. Een ernstig gevaar voor de gezondheid levert de slechte water-voorziening bij vele woningen in sommige buurten op. In verband met de aanhangige plannen tot verbetering der water-voorziening in de gemeente, is niet op onmiddellijke, schoon dringend noodige verbetering, aangedrongen. In de gemeente Bloemendaal zijn van 49, aan een per soon toebeboorende woningen, na een ingesteld onderzoek 46 verbeterd, terwijl twee zullen worden afgebroken en één zal worden verbouwd. Een woord van dank aan de eigenares dier woningen, die zich onmiddellijk heeft bereid verklaard de noodig geachte verbeteringen te doen aanbtengen, is kier zeker niet misplaatst. In de gemeente Velsen werden eensdeels door het aan hangig maken van een onderzoek door het lid onzer Com missie den heer baron v. Tuyll van Serooskerken, ander deels op advies van Burgemeester en Wethouders, een dertig tal woningen onbewoonbaar verklaard. Ten opzichte der volkshuisvesting werden in den loop van dit jaar 15 maal door de gemeentebesturen bij de commissie adviezen gevraagd; het bevatte o. m. verzoeken om ontheffing van eenige artikelen der Bouw- en woning verordening, verder uitbreidings- en bouwplannen. Ook werd nog een onderzoek ingesteld naar de verblijven voor dakloozen, waarvan het resultaat van den inspecteur der volksgezondheid, D. E. Wentink, werd kenbaar gemaakt. De ziekentoestand van de gemeenten binnen het gebied der commissie mag ook dit jaar als vrij gunstig worden aangemerkt, slechts enkele besmettelijke ziekten kwamen sporadisch voor n.l.: febris typhoïdea 11 maal, roodvonk 45 maal, diphtheritisch 17 maal en dysenterie 1 maal. Zeer gunstig was de gezondheidstoestand aan de Leidsche vaart onder de gemeente Bennebroek en Bloemendaal (Vogelen zang), wat de febris typhoïdea betreftdie daar zooveel jaren heerschte. Er kwamen dit jaar geene gevallen voor. Door de commissie tot bestrijding dezer ziekte wordt nog steeds een vast werkman gesalatieerd, die de putten ledigt, de beer ontsmet en voor reinheid en doorspoeling van de nieuw aangelegde riolen zorg draagt. Duingronden worden voor de ontsmetting der beer nog steeds afgestaanover het algemeen wordt met kracht op den ingeslagen weg voortgegaan. Beide bovengenoemde gemeenten werden in het voorjaar bezocht door eene ernstige kinkhoest en in het najaar door eene hevige mazelen-epidemie, waarvan de laatste vooral een kwaadaardig karakter aannam. De commissie stelde de gemeentebesturen, die daarvan nog niet in bezit waren voor, eene verordening vast te stellen, strekkende om de verspreiding van verschillende kinderziekten door de school tegen te gaan, waarvan het gevolg was, dat het meerendeel hieraan gehoor gaf en den Raad voorstelde, ten dezen opzichte de politieverordening der gemeente aan te vullen. Melk- en water-onderzoekingen hadden veelvuldig plaats, waarbij de commissie door de heeren Brongersma en Have laar welwillend werd terzijde gestaan. Ten opzichte der uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen werd een tiental malen aan de gemeente besturen advies uitgebracht Ten slotte kan tot groot genoegen worden gezegd, dat de gemeentebesturen met al haar ten dienste staande midde len medewerken, om de zeer omvangrijke en moeilijke taak der Gezondheidscommissie zooveel mogelijk te verlichten en daardoor medewerken om het doel, dat door woning en gezondheidswetten wordt beoogd, n.l. streven naar de ver betering der volkshuisvesting en der volksgezondheid, te be reiken. Vragenbus Zich nooit in menschen vergissen wil zeggen nooit iets goeds of edels van hen verwachten. V. Iemand brengt de huur en krijgt meteen de boodschap dut zij met 14 dagen het huis uit moe- daar er te veel leven gemaakt worde. Wij wonen verscheidene jaren op hetzelfde bovenhuis en be talen altijd goed de huur. Uns gezin is klein, doch wij houden 2 kostt gangers, waarvan de een nog al muziek maakt. Heeft nu de huisbaas het recht om ons het huis te ontzeggen Zoo ja, hoe gaat het dan in zijn werk A. Ja. Met 14 dagen, zooals is geschied; dezen tijd heeft u om een ander huis te zoeken. Verlaat u het huis niet binnen dien tijd, dan kan de eige naar u door een deurwaarder met uw inboedel op straat laten zetten, waarvan de aanzienlijke onkosten nog bovendien voor uwe rekening komen. Y. Sedert bijna twintig jaar heb ik in deze gemeente in verschillende woningen in mijn vrije avonduren zeker handwerk uitgeoefend, in tijden van drukte daarin bijgestaan door enkele mijner collega's. Dit handwerk maakt sommige oogenblikken geruisch door toepassing van machinaal ge reedschap, echter niet zoo luid, of al mijne kinderen hebben van hun ge boorte af aan zonder stoornis door dat geruisch hun slaap vervolgd. Nu laatstelijk heb ik een woning betrokken, waarin ik met toestemming van den huiseigenaar weder een zolderkamer voor de uitoefening van dat hand werk bestemde. Tot mijn leedwezen krijg ik nu last met mijn buren, waarvan de vrouw naar het schijnt zoo gevoelig is voor geluid, dat het spelen mijner kinderen in de keuken (beneden achter) haar al evenzeer hindert als het fluiten of zingen op mijn werkkamer (boven voor). Mijn woning is geheel vrij, de gehoorigheid der muren is toch zeker geen zorg voor den bewoner-huurder. Voortdurend word ik bedreigd met „werk" dat er van gemaakt zal worden ook waar ik reeds mijn buren ter wille en mijzelve tot groot ongerief, de meest geruischmakende machine buiten ge hoorigheid plaatste Heett men werkelijk het recht mijn huisgezin mijn bijverdienste te ontnemen, waar toch elke schoenmaker, kleermaker, etc. hamert of ratelt naar behoefte. Ik werk nooit later dan elf uur en immer des avonds met gesloten ramen. A. Ga zelf na of uwe werkzaamheden of uwe werktuigen uw werkkamer wellicht maken tot eene onder de Hinderwet vallende inrichiing (art. 2 dier wet). Is dit zoo dan moogt u niet werken zonder vergunuing van B. en W. Is dit niet zoo, dan zien wij niet in, hoe men u formeel zou kunnen dwingen de door u bedoelde bezigheden te staken. V. Kan een dienstbode, die haar wasch door iemand op de drie maanden liet wasschen en dit nu tusschentijds een ander gunt, volstaan met be taling tot op dit oogenblik of is zij verplicht de volle drie maanden uit te betalen A. Zij moet, wanneer degeen die wascht zijnerzijds in alle opzichten zijn plicht betracht, de volle drie maanden betalen, wanneer het laten wasschen „op de drie maanden" iets meer beteekent dan het om de drie maanden betalen van waschgeld. V. Wanneer ik op een fabriek werkzaam ben en ik mij ouder getuigen vertild heb, zoodat ik door verregaande pijn mijn werk niet meer kan verrichten, heb ik dan ook het recht mij tot de Ongevallenwet te wenden A. Waarschijnlijk wel. Wend u met een bewijs van onvermogen om bijstand tot den Raad van Toevoeging des Maandags te half twee zitting houdende in het gebouw van den Raad van Beroep aan het Spaarne te Haarlem. VMoet iemand van 21 jaar met de nieuwe Kinderwetten nog toestem ming hebben van de ouders voor een huwelijk of kan dezelve nu geschieden zonder toestemming, zoo ja, zijn daar ook bijzondere kosten aan verbonden A. Daar komt de kantonrechter bij te pas. Vervoeg u ter griffie van het kantongerecht te Haarlem. Correspondentie. Gr. te B. Ongeteekende vragen wor den niet beantwoord ook moet bij de inzending eener vraag het adres van den onderteekenaar vermeld worden. Het onderwerp van uw vraag was trouwens toch te on duidelijk omschreven, om reeds dadelijk beantwoord te worden. HEEREN- en DAMESKLEÊRMAKERIJ, tegenover (1e Schoutensteeg. Heeft reeds ontvangen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 9