MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3r jaargang ZATERDAG, 6 MAART 1909 No. 10 Het Bloemendaolsch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemehdaal. Adverteutiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van liet auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zaterdag Agenda. 6 Maart 8 uur. De Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade. Een Ideaal Echtgenoot. Zondag 7 Maart 8 uur. M. van Tier en Co. Michel Strogoj/' de Koerier van den Czaar. Vrijdag 12 Maart 8 uur. Ned. Protestantenbond. Lezing. Zaterdag 13 Maart 8 uur. Kon. Vereeniging Het Ned. i'ooneel. De Candidatuur van Bommel. Dammen. Café »Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 17C>. Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met introductie der Damclub Haarlem". Inlichtingen te be komen bij den heer H. C. van Oort, Nassaustraat 14i, Haarlem. Café «Suisse" (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken Ma mdagavond van 8 12 uur Clubavond met introductie de; «Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij den heer J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. De twee turven. In een kolenbak, zoo'n ijzeren van buiten brons-achtig beschilderd, staande in een schemerachtige huiskamer, waarin de roode gloed van de kachel donkere ongezelligheid wegnam, lagen twee turven. Het waren bijzondere turven, want ze konden praten als mensohen, ik zou bijna gezegd hebben ze konden redeneeren als menschen, maar hoeveel mensehen kunnen met rede praten Zij lagen daar naast elkaar en toch zoover van elkaar af, dat elk hunner een zijkant zag van den ander. In de turven waren gaten ais hadden ze oogen, en terwijl rondom de turfbak, die den ganschen dag openstond, het huiskamerleven zijn gewonen gang ging, ontspon zich tusschen hen het volgende gesprek. «Collega 3Ja, wat is er?" «Wat zeg je wel van de wereld?" Op deze wijsgeerige vraag keek dé ander turfachtig scheef en antwoordde na eenig bedenken t Wel, ik vind de wereld lang niet leelijk, wat een zon daar op het veld waar ik gelegen heb, en wat wijde horizon. Le gloeiende zonnestralen die mij droog gemaakt hebben en mijn binnenste binnen met pure warmte doorgloeiden, hebben mij g rd, dat er liefde bestaat, die groote zuivere macht waau'ove' de menschen zoo veel sprekenwat een warmte en w at en licht en hoeveel meer dan die beide straalt de zon toen uit. Het is de gelukkigste tijd van mijn leven ge weest. Uit de natte poel waar ik in modderige onbewustheid lag, opgebaggerd, ben ik eerst door de inwerking van het licht en de warmte en van die andere groote kracht een persoon geworden. Ik herinner mij niet meer hoe de spade mij af scheidde van mijne natuurgenooten, maar toen ik eenmaal was opgestapeld 1 o, het me te herinneren alleen is nog zalig De andere had met stom gezicht naar deze ontboezeming geluisterd; met een geluid in mineur zeide hij schamper: «Het schijnt dat men u een rad voor de oogen heeft gedraaid, om met u een grap te hebben zooiets heb ik nog nooit bijgewoond. Of wel ge zijt blind en doof tegelijk ge boren. Zonlicht, ik weet maar al te goed dat dit alleen in de gedachte bestaat; de werkelijkheid ken ik. Het werkelijke leven, weet ge wat het is Een glibberige slootkant, doffe donkering van zwarte aard en wat grassprietjes en verder water; wat gij licht noemt is niets dan een weerschijn op water en warmte? Wij hebben de warmte in ons zelf, stoken de menschen ons niet om warmte te wekken Ik heb nooit warmte genoten dan van turven. Wij behooren tot het beste gedeelte van de wereld en indien er al zoo iets ware als een zon, dan kan dat hoogstens een groote, gloeiende turf zijn." De toegesprokene werd, zoover dit in zijn toestand ging, rood van kwaadheid en met de bijgedachtewat een vent," voer hij uit, en niet kalm ook. Wat hij zich wel verbeeldde! De woordentwist liep zoo hoog, dat de turven van zelf verschoven met een gestommel of er een muis in de bak liep. De huisvrouw die juist anthraciet in de kachel wierp, deed de turfbak dicht en de beide vijanden konden in het donker kalmeeren. Wordt vervolgd.) 0, Van Vrijdag 26 Februari tot Burgerlijke Stand. Vrijda?J& M°aart. Bevallen: C. van der MeijStam d.E. C. M. Roozen van Schie d.E. J. DijkgraafKloostermand.; E. van der Veldt—Kol d. Overleden te Meerenberg: F. W. de Jong 60 j A. J. van Greuningen 79 j.A. 0. Rudebusch 64 j. F. Hartog 69 j. J. E. Schouten 72 j.; Ch. S. Dekker 45 j.; J. J. Meijer 38 j. M. P. Smit 76 j. Bqbslee rennen. Diversen. J. F(eith) Jaeschrijft in het Hbl. een sleetocht, dip hij heeft meegemaakt op de bobbaan te St. Moritz. Zijn ervaring komt er eigenlijk op neer, dat hij niets heeft ervaren: O, ja, er was wel wat roering van zenuwen vooraf: wel heel sterk herinner ik mij elke bijzonderheid van tevoren, hoe gering ook, hoe wij eerst droge instructie hadden, om behoorlijk achter elkaar te leereq zittenhoe ik wat gege neerd zoo ben ik nu eenmaalhet hoofd van een aardig blond duitsch meisje in mijn schoot voelde drukken hoe ik zelf bevolen werd met al mijn kracht het eigen hoofd neer te drukken in den schoot van een jeugdige ame- rikaansche van een superbiteit. die terzakehoe wij elk van ons vieren de voeten stevig in de zij-ijzers te steken, de knieën in eikaars lendenen te drukken, dan de handen zoo sterk mogelijk om de zijstroppen te woelen hadden. Dat was alles evenwel pas vooraf. Maar dan de glij-ren zelf Ik herhaal, dat ik, met mijn besten wil, er niets bepaalds 7an zou weten na te vertellen. Ik herinnerde mij, bij het langzaam wegglijden, dat het strenge bevel geluid had, om onder alle omstandigheden onbeweeglijk stil te liggen. Ik voelde den krachtigen en onaangenamen druk in mijn maag van het blonde duitsche hoofd. Ik drukte zelf met alle kracht het mijne op die allerliefste amerikaansche, die ik wel zachter had willen bejegenen wanneer er het bevel niet was geweest. Dit flitste reeds in zeer vage, oplossende vormen door mijn hoofd, want de bob begon al op vaart te komen. Ik kreeg een eersten korseligen ruk, die mij flauw te binnen bracht dat ik met alle kracht mij aan de twee stroppen had vast te klemmen Dan vertroebelde alles steeds onduidelijker. Den grond voelde ik als een wervelwind onder mij wegvlieden. Ik dacht, reeds in half wezenloozen toestand, dat mijn adem, mij zekerlijk in den steek zou latenEr was dan een nieuwe schok, die mij bijna de stroppen uit de krampachtig gesloten handen rukteDan deed ik even de oogen open, al herinnerde ik mij niet juist, of dat wel mocht Ik zag in razende snelheid boven me de boomtakken langs de strak-blauwe lucht, die hinderlijk vol scherpe lichtspatjes trilde, voorbij streepen Dan was er een hooge muur, waar ik met het hoofd naar beneden langs vloog, zoodat ik een lange lichte lijn, die slechts de hoofden van de tribune- menschen geweest kan zijn, bliksemsnel boven mij langs zag ritsen Toen was er nog een flauw, hulpeloos, onbestemd gevoel: van-ik-zal-nu-wel-geen-adem-kunnen-halen, of ik-zal- nu-wel-afzweven, of: ik-zal-mijn handen-moeten-loslaten Maar daar minderde de vaart al alsof we een helling óp gleden, en daar lag de slee al stilen omdat het duitsche meisje haar hoofd, dat wat bleek van de inspanning was, oplichtte van mijn maag, kon ik mijn hoofd, dat wat duizelig was, ook weer optillen van de maag van het amerikaansche meisje, en die kwam, ook wat rood van inspanning, eveneens overeind, zoodat eindelijk ook de achterste man, die blauw kleurde door gebrek aan adem, zich op kon richten. En toen zeiden we allen tegen elkaar, dat 't zoo heerlijk ge weest was, en dat we zeker wel een heel mooien glij-tijd gemaakt moesten hebben. Wat dan niet eens het geval bleek te zijn. Onder het opschrift «het Duitsche gevaar" schrijft Neerlandia het volgende: De Limburger Koerier meent dat onze verwondering over de Duitsche verkiezingsrede voor een Ned. Statenzetel te Vaals misplaatst is en herinnert aan het feit, dat dit stadje in nauw verkeer met Aken staat en de zelfkant van ons taal gebied vooral daar zich niet aan den invloed van den nabuur onttrekken kan. Eerst wanneer de tramverbinding MaastrichtVaals tot stand komt, zal in den toestand verbetering komen, gelooft het blad. Dat Neerlandia reeds in 1904 (Nov.-nr. blz. 152) dezen wensch uitte, moge de L. K. er van overtuigen dat de toe standen ons niet onbekend waren. Maar de Nederlander aan de grenzen geeft al te gemak kelijk toe aan zijn neiging om de vreemde taal boven de eigen te verkiezen en daarom is 't A. N. V., zij het tot heden met weinig gunstig gevolg, meermalen opgekomen tegen het feit, dat op sommige Nederlandsche scholen in Limburg voor een groot deel Duitsch de voertaal is, dat Nederlandsche autoriteiten of die het hopen te worden, zich in het Duitsch tot het volk richten en in verschillende gemeenten in bet Duitsch gepreekt wordt. Het Hoofdbestuur heeft nog dezer dagen een adres aan de kerkelijke macht gezonden om te trachten den nieuwbe- noemden Pastoor-Deken te Kerkrade te verplichten in het Nederlandsch te preeken. De L. K. beroept zich, niet ter verdediging dat zij tot zijn eer gezegd, maar ter verklaring op het Papiamentsch in de West en het Maleisch in de Oost. Die vergelijking gaat natuurlijk niet op. We hebben hier niet met kleurlingen, maar met echte Nederlanders te doen, van wie mag worden verwacht dat ze de landstaal boven alles zullen eeren, al gunt ieder hun het Duitsch als omgangs taal, wanneer ze met Duitschers in aanraking komen. Maar men schatte het Duitsch gevaar voor ons land niet te gering. Als aan de grenzen de eenheid voor de eigen taal zoo verslapt, dat men geheel verduitscht, konden de steeds ver der rollende golfjes wel eens tot een vloedgolf aangroeien. Juist aan de grenzen moet het nationaal bewustzijn nog wakkerder zijn dan elders en van De Schelde tot den Dollart en Maastricht moet het blijven doorklinken: Wij zullen handhaven En het A. N. V. zal niet rusten voor het ook in Limburg zijn vaandel geplant heeft. Kerknieuws. Ned' Her/n Gemeente, Zondag 28 Febr. voorm. 10 uur. Ds, J. A. v. Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 28 Februari voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 28 Februari Kerkelijke dienst te en 10 uur. In Maart zullen de volgende concerten Muziek. te Haarlem plaats vinden: Flesch-Röntgenavond op Vrijdag den 19den Maart in de Kroon, en concert Tilly Koenen op Vrijdagavond den 26sten in de Vereeniging. Concert-bureau firma A. Vernout. De Wognummers. Als gewoonlijk heeft het koor, j.l. Maandag in de Sociëteit Vereeniging te Haarlem optredende, een grooten bijval gevon den. Uitgevoerd werd hetzelfde programma, waarmee het in Berlijn zulke uitbundige toejuichingen had behaald. De gegeven pianonummers door den heer James Kwast en mevrouw Frieda Kwast-Hodapp waren voor verreweg het grootste gedeelte der aanwezigen te machtig van samenstel ling en uitvoering. Door slechts weinigen werd er van ge noten, die genoeg muzikaal ontwikkeld waren dezen fameuzen notenstroom te verzwelgen. De zaal was niet zoo vol als verwacht had kunnen worden. Vervolg verslagen der plaatselijke school- Onderwijs. commissie voor het L. en M. O. School te Vogelenzang. Hoofd W. J. de Wild. Ook hier moet uwe comissie het feit constateeren, dat de school, noch wat gebouw, noch wat programma betreft, haar bevredigen kan. Het gebouw is voor alles te klein de zes klassen zijn in drie lokalen ondergebracht, deze lokalen zijn nauwelijks voldoende om daarin twee klassen te herbergen. De beerput is slechts 4 meter verwijderd van de water put, (drinkput) en bereids voor 10 jaren is das drinkwater bijkans afgekeurd wegens te hoog amoniacgehalte. De privaten zijn ouderwetsch doch behoorlijkaan hei gebouw zelf wor den ernstige verzakkingen waargenomen. Wat het Lr programma betreft, zag uwe commissie met leedwezen, dat, zoowel de voorbereidende als de vervolgkiassf ontbreken, ofschoon voor beide klassen een voldoend aantal candidaten zijn. Wij begrijpen evenwel, dat deze uitbreiding van het programma in nauw verband staat met uitbreiding der schooi, aangezien deze met minstens twee lokalen zou moeten worden vermeerderd; het zal naar wij hopen, bij uw college esn punt van ernstige overweging uitmaken of, wot i,.- op den onvoldoenden toestand van het gr aan ruimte en de stijging van bet léerlin zoude moeten worden besloten tot. stichtii g nieuw schoolgebouw. Ter illustratie van hot plaatsgebrek aai wij U hot volgende staaltjeEnkele les meente Zandvoort, op deze school toegelat? trekkelijk dichtbij wonen, zouden moeten indien zich uit da gemeente zelve i aanmelden; het gevolg voer dit een dagi-lijksche wandeling door

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1