Bloemendaalsche Amateur- Fotografie. fotografen Vereeniging. Vergadering van werkende en kunst lievende leden (introductie geoorloofd) op Donderdag 18 Maart 1909 des avonds te 8 uur in hotel Welgelegen te Bloemendaal. Agenda: Notulen. Ballotage. Ingek. stukken en mededeelingen «Omnicolore" versus Autochrome". Beschouwingen en mede deelingen, inteleiden door den voorzitter, met vergelijkende projection, over de kleurenfotografie met platen van Jougla en Lumière. Projectie Collectie lantaarnplaatjes van de A. F V. Collectie lantaarnplaatjes van den heer J. T. J. Huysser te Bloemendaal Proefprojectie. KunstbeschouwingFoto's van de heeren Igr. Bispinck, voorz. v d A. F. V. en A. van Dijk, secret, v. d. A. F. V. en S. Clausing Jr. (portretten) enz. N. B. Werkende of kunstlievenden leden, die alsnog tot den leeskring (contrib. f2 50) wenschen toetereden, en daarvan nog geene aangifte hebben gedaan, wordt verzocht die aan gifte ten spoedigste bij den secret, te doen. Namens het Bestuur, Donker. Secretaris. De raadsvergadering van Donderdag- Gemeentebestuur. middag 11 dezer was niet onbelangrijk. Aanwezig waren met voorzitter en secretaris alle leden met uitzondering van den heer jhr. L. Boreel. Na opening der vergadering en de lezing en goedkeuring der notulen legde de heer Van Lennep de zuiverings- en getrouwdheidseeden af en werd door den voorzitter welkom geheeten. De heer Van Lennep antwoordde op het welkom van den voorzitter en nam plaats tusschen de leden Van dei- Hulst en Tideman. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de heer Boreel als lid van den raad had bedanktde burgemeester wilde tot een volgend punt overgaan, toen de heer Koolhoven voor lezing vroeg van den brief van den heer Boreel. Deze luidde als volgt: «Vogelenzang 21 Februari 1909. De ondergeteekende ziet zich tot zijn leedwezen verplicht zijn ontslag als lid van den gemeenteraad van Bloemendaal te nemen, daar hij de wijze waarop B. en W. het bestuur der maatschappij Woestduin waarvan hij deel uitmaakt hebben behandeld, afkeurt en verdere samenwerking met dat college hem niet mogelijk is." De voorzitter deelt mede, dat het plan van B. en W. is, de verkiezing van een nieuw lid uit te stellen tot den zomer. De heer Koolhoven vroeg daarop het woord tot het voor stellen van de volgende motie van orde. Motie van orde. De raad der gemeente Bloemendaal erkennende de bevoegdheid van Burg. en Weth. in zake de uitvoering van rijkswetten, goedkeurende het streven van dit college om het wedden bij openbare vermakelijk heden tegen te gaan, zoo mogelijk geheel te stuiten keurt af het plotselinge, immers onverwachte, en zonder overleg met den raad, ingrijpen in den sedert 1902 be stendigden toestand op Woestduin, door toepassing van de Zondagswet van 1815, betreurt, dat in zoo gewichtige zaak, waarbij kapitalen van ge- meentenaren en hunne verplichtingen tegenover derden zijn betrokken, Burg. en Weth. geen vooroverleg met den gemeenteraad hebben gepleegd, te meer waar zoodanig overleg allicht tot, een vreedzamer oplossing had kunnen leiden en een geleidelijker afwikkeling had kunnen bevorderen, en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter meende hier een voorstel voor zich te heb ben, dat niet tijdig was ingediend. Van verschillende zijden werd deze uiting bestreden met verwijzing o.a naar art. 11 van het reglement van orde bepalende dat o.a. door eene motie van orde de gewone volgorde der agenda kan worden onderbroken. De voorzitter onderwierp, aangezien hierover meenigsverschil bestond, aan het oordeel der vergadering de vraag, zal de motie nu dadelijk in behandeling komen of niet, welke vraag met 6 tegen 4 stemmen toestemmend beantwoord werd. De heer Bispinck, namens wien de motie tevens was inge diend, lichtte haar kort toe. Er was bij de voorstellers geen sprake van ontkenning van het recht van B. en W. om te handelen gelijk dit college had gedaan, maar de wijze waarop was volgens hen onjuist, en zij wenschten daarover eene beslissing van den raad. De heer Tideman sloot zich bij de voorstellers aan, het was aan B. en W. bekend dat hij behoorde tot de voorstanders van flink optreden tegen het wedden, maar aan het beleid van B. en W. ontbrak één schakel, men had noode bij B en W. gemist persoonlijk overleg met het bestuur van Woestduin, nog minder gaarne vooroverleg met den raaddat een lid van den raad die naar zijne kracht in het belang der gemeente had gewerkt en met wien de andere leden altijd op aangename wijze hadden samengewerkt, hier nu niet meer zou zijn, was van het gemis van dien schakel in het beleid van B. en W. een gevolg. Naast het formeele in het optreden van B. en W. waarop volgens spreker geene aanmerking te maken viel, was er nog eene kant aan deze zaak die het algemeen be» stuursbeleid van B. en W. raakte. Aan dien kant had dit college zich een en ander te verwijten, en dit viel te betreuren. De voorzitter antwoordde alleen dat, waar het hier gold de uitvoering eener wet, deze zaak den raad niet aanging. Alsnu werd tot stemming overgegaan vóór de motie stemden de heeren Van der Hulst, Tideman, Koolhoven en Bispinck. Tegen de heeren Van Lennep, de beide wethouders de beide heeren Roozen en de heer Bijvoet. Hiermede was deze aangelegenheid afgehandeld. (N.B. Naar men ons terecht opmerkt hadden de beide heeren wethouders zich buiten stemming moeten houden, ware de heer Boreel aanwezig geweest dan zou ze zijn aangenomen met 5 tegen 4 stemmen.) Een tweede schrijven van den heer Boreel over zijne onbereid- willigheid om kaarten ten raadhuize te komen inzien, die betrekking hadden op de ontworpen verbreeding van den Vogelenzangschen weg en over het gestand doen zijner be reidverklaring om de daartoe noodige ten noorden van Vogelen zang gelegen grond tegen f 800 de bunder aan de gemeente over te doen, werd door den voorzitter zonder voorlezing naar B. en W. teruggenomen als z. i. behoorende tot de uit voering van raadsbesluiten, of om te worden uitgevoerd wij konden dit niet verstaan. Om praeadvies ging naar B. en W. een pas ingekomen, nu op zegel gestelde aanbieding van den heer P. Slot, waarbij een hem toebeboorende door een politieagent gebuurde woning voor f 3000 aan de gemeente in eigendom werd aangeboden. Inlichtingen werden verstrekt op een request van den heer M. Poldermansdeze achtte zich ten onrechte voor bijgegaan in een opdracht door B. en W. voor de jaren 1909, '10 en '11 aan den heer Beekman gedaan om de gemeenterijwielen te onderhouden voor f 40 p. jaar en per stuk. Namens B. en W antwoordde de wethouder De Waal Malefijt, dat het hier eene proefneming goldmen liet vroeger verschillende personen een en ander herstellen, maar kon op die wijze niet komen tot eene behoorlijke begrooting van kosten, waarop later een openbare aanbe steding kon worden gegrondna dien proeftijd zouden be grooting en openbare aanbesteding plaats hebben. De heer Van Lennep vroeg: wanneer een fiets geheel in elkaar gereden wordt, wordt die dan geheel vernieuwd. De heer De Waal Malefijt: die hersteller levert voor de aangeno men som zoo noodig een nieuw rijwiel in de plaats. Thans kwam in behandeling het verzoek der maatschappij Woestduin, dat wij in ons vorig nummer geheel opnamen. De heer Bispinck vorderde voorlezing van het verzoek. De voorzitter, in dat opzicht altijd even bereidwillig, voldeed daaraan. Tevens werd voorlezing gedaan van het ontwerp besluit van B. en W. strekkende tot het ter zijde leggen van het verzoek, in welk ontwerp verschillende artikelen der gemeente- en Zondagswet woordelijk waren opgenomen met een uitspraak van prof. Oppenheim deel zooveel bladzijde zooveel, en een arrest van den Hoogen Raad. De heer Koolhoven vraagt welke redenen B. en W. hebben gehad zich niet vooraf met den raad te verstaan. De voorzitter acht dit niet aan de orde de heer Koolhoven ziet nu van het woord af. Alsnu gispt de heer Tideman de inkleeding van het ontwerp-besluit, al die wetsartikelen, de uitspraak van prof. Oppenheim, die van den Hoogen Raad behooren in eene toelichting, die steeds noode bij ontwerp-besluiten van B. en W. van Bloemendaal worden gemist, niet in het besluit dat geen leerboek moet zijn. De heer Van Lennep is het met dezen spreker niet eens, de heer Van Stolk heeft in zijn adres ook een arrest van den Hoogen Raad aangehaald, een tegen overgesteld arrest aan te halen is voor requestrant een goede les. De redactie van B. en W. wordt het eerst in stemming gebracht en aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de de heeren Tideman, Koolhoven eD Bispinck. De heer Kool hoven zeide nuB. en W. hebben zich aansprakelijk ge steld voor de gevolgen dus ook voor de finanliëele van hun besluit, hebben zij dit gedaan als privé personen of als college De voorzitter liet deze vraag niet toe, waarop de heer Koolhoven zeide hiermede later terug te zullen komen. Om praeadvies werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van de erven van mej. M. E. Enkelens de rooilijn voor nieuwbouw op hunne perceelen aan den Bloemendaalschen weg te wijzigen. De heer P. Hoogeveen te Haarlem vroeg ook wijziging in de bepaling eener rooilijn. Nadat gebleken was, dat op het door adressant overgelegde kaartje de afstand tusschen de hartlijn der bestrating en aangevraagde rooilijn verkeerd was aangegeven en het kaartje dus gewijzigd moest worden, werd het verzoek ingewilligd. Daarna werd besloten voor f 150 den grond welke buiten de nieuwe rooilijn viel van verzoeker over te nemen. De heer Tideman wenschte vast gesteld te zien, dat deze beslissing niets prejudicieerde voor andere gevallen, hetgeen geschiedde. Wij geven het vervolg van ons raadsoverzicht in het volgend nummer, daar verschillende besluiten te belangrijk zijn om kort te memoreeren en voor behoorlijke beschrijving ditmaal de plaatsruimte ontbreekt. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 14 Maart voorm. 10 uur. Ds. J. A. v. Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 14 Maart voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 14 Maart Kerkelijke dienst te en 10 uur. Flesch-Röntgen. Muziek. Vrijdagavond 19 Maart a. s. zullen de heeren Carl Flesch en Julius Röntgen een concert geven in de concertzaal de Kroon, te Haarlem. Met genoegen zullen de talrijke muziekliefhebbers dit besluit van beide beroemde kunstenaars, om nog een concert in dit seizoen te Haarlem te geven, begroeten, vooral met het oog op het groote succes dat Carl Flesch kortgeleden te Berlijn be haalde. (Concert-directie firma A. Vernout, Warmoestraat Haarlem.) In vereeniging met de afd. Haarlem van Plaatselijk Volksweerbaarheid zal «Bloemendaal Nieuws. Commando" hedenavond een velddienst oefening houden in de richting van Vogelenzang. Om 8 uur verzamelen aan het Station Overveen. Gisteravond vergaderde de afd. Overveen-Bloemendaal van de «Alg. ver. voor Bloembollencultuur" in 't hotel «Van ouds het Raadhuis," hoofdzakelijk voor de behandeling van 2 punten, nl. punt 7 van den beschrijvingsbrief voor de 118de Alg. Verg. op 22 Maart a. s. in Haarlem te houden en het collectief inzenden der afd naar de bloemententoon stelling, die op 23 Maart 1910 te Haarlem zal gehouden worden. Het Bestuur kon zich, evenals de verg. vereenigen met het pasgenoemde punt 7 n.l. het voorstel van het hoofd bestuur om f 200 beschikbaar te stellen voor het houden van lezingen en voordrachten daarbij meegaande met het amendement van de afd. Wassenaar, om die lezingen alleen te Haarlem en te Leiden te houden. De beide afgevaardigden voor die vergadering, de heeren A. Bijvoet en A. Bos, die overigens een vrij mandaat mee kregen, werd opgedragen in dien zin te stemmen. Wat het tweede voorname punt betreft, werd men het er, na lange besprekingen, eindelijk over eens, dat 't bestuur daarin gesteund door een commissie van 3 personen, zoo spoedig mogelijk een plan daarvoor zal ontwerpen, terwijl een andere commissie van 3 personen zich per circulaire tot de leden zal wenden, om de daarvoor noodige contanten. Die zijn zeer zeker noodig, want de kas heeft maar te is. beschikken over 140 A 150 gulden welk bedrag ten eenen- male onvoldoende is, als men «goed voor den dag" wil komen, zooals de voorzitter zeide. Kan dit niet, dan maar geen inzending OverveenBloemendaal wil toonen, dat ze de vergelijking met andere afdeelingen kan doorstaan en dat 't van Overveen getuigde «oudewetsche boel", geheel misplaatst Wij wenschen O.-B. daarin veel succes toe! Tegen C. Z. reizende met. een woonwagen, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in deze gemeente aan het venten was met lampepoetsers, zonder vergunning en zonder voorzien te zijn van een op den rechterarm gedragen metalen plaat waarop de naam van den drager of draagster duidelijk leesbaar moet zijn aangebracht. Tegen C. van E. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt, wegens het rijden met een rijwiel zonder licht. Tegen J. B aannemer alhier, is tweemaal proces-verbaal opgemaakt wegens zonder vergunning van B. en W. een openbaar voetpad in gebruik te nemen en bovendien voor overtreding van art. 4272° W. v. S. Tusschen Donderdag 11 en Vrijdag 12 Maart j.l. worden vermist en zijn vermoedelijk ontvreemd geworden, ten nadeele van den heer M. Boot, te Overveen, twee Angorakonijnen (langharige witte) z.g. wolkonijnen. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans, gouden ma chetknoop, portemonnaie met inhoud en een doos met zee Verloren. Een damesceintuur en een das. Politiek. Men verzoekt ons plaatsing van onder staande circulaire. Bond van Vrije-Liberalen. Aan de Kiezers in het Kiesdistrict Beverwijk. Op den 13en Jan. 1909 werd opgericht de Afdeelii «Beverwijk" van den Bond van Vrije-Liberalen. De ondergeteekenden werden gekozen tot het Bestuur der Afdeeling. De beginselen van den Bond van Vrije-Liberalen, waarl wij U uitnoodigen toe te treden door lid te worden va-i onze Afdeeling, zijn uiteengezet in het hierbij gevoegde l ginselprogram Wij hebben slechts weinig daaraan toe te voegen. H t program is duidelijk genoeg. Gij zult daaruit zien, dat Vrije-Liberalen willen zijn eene Partij van Vooruitgang, streeft naar de geleidelijke ontwikkeling van het gehe. Volk in al zijne geledingen en kringen. De Vrije-Liberai meenen, dat alleen door verhooging van de zelfstand! kracht van den Burger en het levendig besef van eigtn verantwoordelijkheid een bestendige vooruitgang kan ve kregen worden. Het hooghouden van de persoonlijke vrijheid in de wetg ving en bij het Staatsbestuur is daarvoor een eerste vereisch! Geen dwang op geestelijk gebied worde geduld de vrghti in het verkeer en in de eigen huishouding van het volk worde bevorderd en verzekerd, zooveel dit met het oog op het Staatsbelang slechts mogeli'k is. Ziehier het beginsel en uitgangspunt van onze par..; waardoor zij zich van andere partijen onderscheidt. Wilt gr dit st'even bevorderen, sluit U dan bij ons aan Reeds te lang hebben velen, die zich geestverwant met ons gevoelen, zich tmode bij andere staatkundige groepen partgen aangesloten óf hetgeen niet miuder te betreuren zich van deelneming aan het rolitieke leven onthoud. Wij roepen U op, ook met bet oog op de aanstaand? verkiezingen voer de Tweede Kamer, met ons sam-j werken en zoodoende den invloed van onze beginzelen ir de Wetgeving en bet Staatkundig beleid te helpen verzekeren. Wij verzoeken U, bij instemming, nevenstaand biljet ts onderteekenen en zal dit binnen enkele dagen worden terug gehaald, tenzjj bet vóór dien door U aan een der onder- geteekenden is teruggezond' n. De contributie bedraagt .minstens i.per jaar, wwgi op hoogere bedragen prijs gesteld wordt. Maart 1909 Het Bestuur der Afdeeling Beverwijk" van den Bond van Vrije Liberalen. A Menalda, Voorzitter, Bloemendaal, J. van der Kop, Secretaris, Overveen, C. J. van Tienhovejj, Penningmeester. Aerdenhout. D. W. A. Q. Graichen, Bloemendaal. M. J. van Hattem, Beverwijk. F. Heckman, Bloemendaal. Mr. A. Moens, Beverwijk. F. W. Baron van Tuijll van Serooskbrken, Velsen Haarlem II Bloemendaal. Mijne voorspelling omtrent deu uitslag Sport. is uitgekomen: 11 1 is het niet ge worden, maar toch hadden we zulk een resultaat niet verwacht, 6 0! Geflatteerd is hij ook niet, hoogstens had Bloemendaal één puntje verdiend, tot meer was de voorhoede niet in staat. Samenspel ontbrak geheel, van eenige tactiek was niets te bespeuren. Van Riessen Sr. deed na een langen rusttijd weer mede, en spoelde midden voor, een plaats, die niet voor hem geschikt is. Het is en blijft de plaats van Blankevoort, die zich als rechtsbinnen niet thuis voelde, en, o schandevoor bet eerst van dit seizoen, alleen voor den keeper staande, in diens handen schoot. Verdere bewijzen onnoodig! Van Riesen Jr. stond weer op zijn linkerwing, Van Kessel was back en Roskam linksbinnen, zoodat als Uitermark beginnen blaast, Bloemen daal zich aldus opstelt H. Zweerts, L. v. Hooff, L. van Kessel, J Boskamp, W v. Rietschoten, D. Houtgraaf, J. Velthoven, C. Blankevoort, H. v. Riessen, J. Roskam, G. v. Riessen. Haarlem stelde daartegenover Kruseman, J. Haak, Bouwmeester, J. Verweij, J. Bakker, W. Moggenstorm, Boender, Wilhelm, R. Serné, Bijleveld, W. v. Eek. De voorhoede van Haarlem II was dus danig versterkt met den eersten elftalier J. Verweij. Direct na den aftrap zien we dat Haarlem II winnen zal. Vooral van de winginensehen komt het gevaar, daar or

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2