V. Cajsa Rancken 9e £uxe-Broo5bakkcrn HepraUJj earKaise0r0rh'lcvert: Smakelijk brooD van uitsluitend prima kwaliteit. Concertzaal „DeKroon". Uitdeelingslijst. Concert Tlescb-Röntgen. ADVERTENTIËN: Mr. A. J. M. BAKE, Vrijdag 19 jKaart 1909 Entree f2.— en f 1.50. Hendrik van Blaaderen, Zweedsche Gezondh. en Heilgymnastiek. BLOEMENDAAL. Lange Veerstr. 26 HAARLEM bedrag ten eenen- >or den dag" wil t niet, dan waar il toonen, dat ze i doorstaan en dat geheel misplaatst toe is proces- verbaal n het venten was i zonder voorzien en metalen plaat, raagster duideljjk erbaal opgemaakt, licht. ral proces-verbaal in B. en W. eeu bovendien voor Maart j.l. worden irden, ten nadeele s Angorakonijnen politie stelt een rans, gouden man en doos met zeep. das. itsing van onder- len. het Kiesdistrict Beverwijk. cht de Afdeeling 1 en. t het Bestuur der liberalen, waartoe 3 te worden van rbij gevoegde be- 3 te voegen. Het ruit zien, dat de Vooruitgang. Zij van het geheele e Vrije-Liberalen i de zelfstandig! besef van eigei uitgang kan ver jheid in de wetge eerste vereischte. eduld de vr jjheid ng van het volk met het oog op van onze partij, >rscheidt. J dan bij ons aan verwant mat ons adige groepen of er te betreuren is, leven onthouden, op de aanstaande net ons samen te nze heginso'.öu in ïelpen verzekeren, instaand biljet te zen worden terug- a een der ondei- per jaar, iozwjj; Beverwijk" van den Liberalen erdenhout. !bken, Velsen oem endaal. trent den uitslag 1 is het niet ge- idden we zulk een 3 is hij ook niet, erdiend, tot meer il ontbrak geheel, Van Riessen Sr. n speelde midden- ikt is. Het is en als rechtsbinnen het eerst van dit in diens handen Riesen Jr. stond back en Roskam a blaast, Bloemen- 1, Houtgraaf, isen, J. Roskam, irweij, J. Bakker, ilhelm, s danig versterkt lem II winnen zal- gevaar, daar om" link:--halfback zijn rechterwing niet meestor is en de dito rechts, de linksbuiten te veel loslaat, zoodat er talrijke voor zetten komen. Een van deze wordt benut, en met een voor den keeper onhoudbaar schot, leidt Haarlem II met. 10. De plannen van Bjoemendaals voorhoede worden telkens in duigen geworpen door Haarlem U's groen-gepetten back, terwijl in de uiterste instantie zijn geruit-gekouste partner toerchiet, om het terrein met kanonschoten te zuiveren. Uit eeu algemeenen aanval komt no. 2 ter wereld, terwijl even voor half-time Zweerts voor een schot van J. Haak be zwijkt. \aast het speelveld werd de match Haarlem IVVios gespeeld. Een troepje supporters heeft daar allergezelligst staan lai ten om het spel van een ehineesch speler de aller- g, elligste naam van dezen jongeling ïs meen ik Kang-Ing- g;.\>je Koo Karr. Maar toen het fluitje van den scheids- re ter Uitermark weer klonk, schaarden we ons om de tu an, en zagen toe en schreeuwden en't gaf niets. half-time gaat Bloemendaal de opstelling veranderen. 0, een fout, die dikwijls veel tot de nederlaag toebrengt. Zo ;ing de voor-back eerst half-back, daarna rechtsuiterst 6, ,i. Dat is verkeerd. Zoodoende krijgt men niet die een- h, die in een elftal moet zijn. Het mag op één punt eeu versterking zijn, een ander punt wordt er te meer om ver akt. Wel kwam de voorhoede meer in actie, soms was er eenig overwicht, maar de verdediging was nu verzwakt, dat, ware de keeper niet op zijn qui-vive ist, de nederlaag grooter was geworden, norm," kan spoedig de vierde maal den bal uit het scharrelen, en, al doet ook Van Hooff wat hij kan, an niet verhinderen, dat Bijleveld zuiver in 't hoekje t. Zweerts verrukt bet publiek door zijn typische wijze doelverdedigen en houdt diverse lage en hooge ballen uit; ten laatste echter wordt bij verschalkt door een ver en 't half dozijn is vol. «Genoeg" zegt Uiter en het witte en rood-blauw team gaat zich verkleeden. list voor ik dit schrijf, komt de secretaris naar mij toe Zondagmiddag Bloemendaal IIHaarlem IV op ons ter- Maar," voegde hij er met een bedenkelijk gezicht bil, de spelers nu maar allen opkomen." Toe, tweede elf- ,-rs, doen jullie eens, wat het eerste niet kon een Haar- a eiftal verslaan. Speel, met het schrikbeeld «degradatie" >or oogen, en ge zult winnen 1 Het zij zoo Cesar Edo. zelf Tooneel. Schouwburg Jansweg. an de j 1. Zaterdag gegeven voorstelling van een Ideaal genoot kunnen we niets dan goeds zeggen. Het gezelschap Verkade bestaat toch maar uit goede artisten, daar niets van af; ook thans handhaafden ze hun roem. leent bet stuk er zich trouwens prachtig toe om het >ei van zulke artisten tot zijn recht te doen komen. Als amen moeten zeggen, verdienen de dames Elze van Meina Irwen en Enny Vrede en de heeren Verkade Broedelet genoemd te worden. Vooral de heer Verkade ien door den schrijver Oscar Wilde een massa woorden van varen levenswijsheid in den mond gelegd worden) boeide m geueelen avond sterk. Dat het stuk in den smaak van groote publiek valt,, bewees o. m, het feit dat er ver schillende personen in de zaal zaten die het voor de zoo- eelstrf maal kwamen zien, Warms toejuichingen vielen de telers ten deel; vooral na het derde bedrijf, toen het scherm et-mge malen moest gehaald wordep. 5*C hnsdagavónd weder een operavoorstelling en wel van de bekende opera van Puccini. De heeren Pauwels en Öreüo, de geliefde en populaire steun pilaron onzer verschii- .-en die reeds het licht gezien grave gedaald zijn, vervullen Booiürollen; mejuffrouw Jeane de Brey speelt voor Flora -.e.;. De .tf•gnon-opvoering ligt nog versch in het géheugöh gezien deze z.- ondubbelzinnig aan ailer verwachting daan loeft, kan ook uit d«zen. 'hoofde vrijmoedig een be- 'taan Tosco, aanbevolen worden. Zijn Hoogheid van de Rotterdammers staat als abonnements- voors'. ailing voor Donderdag op de rol. Het is een stuk vol :m r en grap; allerprettigst om te zien en geeft een pracht van afwisseling in de vele ernstige stukken van den laat stee tijd. Maandagavond weder de Hagespelers met Huislijke Haard, waarvan hieronder een beschouwing van Van Nouhuys en hedenavond de in ons vorig nummer besproken opvoering van het gezellige blijspel De Candidutuur van Bommel. P. S. Het Drama „Huislijke Haard". Fragment van een opstel in „Groot-Nederland"Juli 1907. Heeft Frans Mijnssen onbewust de schrijnende ironie van Heijermans' Schakels: „een vroolijk spel-van-den-huislijken- haard" overgenomen? Bernard Lucas, een schrijver wiens eerste werk veel verwach tingen wekte, is op zijn 28ste jaar getrouwd met Frederiek van Assen, een veel jonger meisje, haast nog een kind. We vinden hen in dit drama als ze hun koperen bruiloft vieren. Hij is in dien tijd een somber-ernstig man geworden, die telkens een boek uitgeeft, waarvan niemand nu meer de lite raire waarde prijst, doch waarvan bij het honorarium hoog noodig heeft voor zijn 51 meer kostend huishouden. Want Frederiek, het bedorven kindje van het mondaine echtpaar Van Assen, dat Bernard bekoord heeft door haar uiterlijk en het in theorie bewonderen van kunst en allerlei mooie gevoelens, is in haar huwelijk gebleken een lief egoïstje te zijn, die innerlijk niets voor het werk van haar man voelt, geen den minsten lust toont om zijn steeds toenemende geld zorgen wat te verlichten en bij de minste aanmerking zich aanstelt als onnoozel slachtoffer. Zij houdt van hem, maar op haar manier, welke juist geschikt blijkt om hem ongelukkig te maken. Allengs heeft hij van al zijn toekomstplannen en verwachtingen afstand moeten doen, zich tevreden moeten stellen met alleen materieel voordeel te beoogen, ook met wat hem eerst het mooiste van zijn leven was: zijn kunstI Natuurlijk heeft zij daar niets van gesnapt. Nu het huwelijk hem deze teleurstelling berokkend heeft en er van samenleving en zielsverwantschap met zijn vrouw geen sprake is, stelt Bernard zich als eenig levenswaardig doel nog voor: het geluk van zijn kinderen. Zij zijn z'n vreugde! Tot hij bij zijn oudsten jongen tot de ontdekking komt, dat de opvoeding van Frederiek hem ook in dat geluk ernstig bedreigt. Onder die omstandigheden nadert het koperen huwlijksfeest, dat door de tegenwoordigheid van de schoonouders, die in hun dochter geen kwaad zien, zal worden opgeluisterd. Natuurlijk wordt daardoor de stemming van Bernard nog meer geprikkeld, en het komt ook tusschen hem en Frederiek een paar maal tot een verklaring, of eigenlijk tot wat een ver klaring zou moeten zijn, maar niet kan zijn omdat daarbij op voor beiden pijnlijke wijze blijkt dat ze elkaar volmaakt niet begrijpen. Dat is ook thans het wanhopige omdat het onherstelbaar is. 't Ligt boven menschelijke macht daaraan iets te veranderen. En het is een blijk van het groote talent van Frans Mijnssen, dat zoo overtuigend te doen voelen Tevens van de objectivi teit waarmee ook deze stof behandeld is. Immers, er is geen sprake van gelijk hebben, van schuld zelfs. Frederiek voelt zich door Bernard's grieven verongelijkt en zij is dat in zekeren zin. Hij heeft meer in haar veronder steld dan zij bezat. Nog altijd houdt zij van wóórden, wóórden en is zij bezield met afkeer van daden, welke door het verwennen harer ouders tot een onuitroeibare eigenschap is vastgeworteld. Er is een moment waarop we vreezen dat Bernard, in arren moede over het vruchteiooze van al zijn pogen om haar tot betere inzichten te brengen, over het als een noodlot onvermurwbaar misverstand tusschen hen, tot een wanhoopsdaad zal overgaan. Maar daar komt het niet toe. Het einde zal ook ditmaal, gelijk zoo vaak in het leven van zoovelen, zijn: berusten en dragen zoogoed mogelijk Wat niet meer te verhelpen is. Dat is wel het pijnlijke in Mijnssen's stukken; dat zwichten voor het levendat óndergaan van alle mooie verwachtingen en idealen in een werkelijkheid die 't zoo heel anders wil En altijd omdat de beheersching onder welke de mensch in een der gewichtigste levensjaren handelt, zoo weinig verband houdt met zijn hoogste geestelijke en zedelijke eigenschappen, zij nonder- scheidingsvermogen verlamt, zijn verstand en gevoel met een Waas vertilindt, hem als willoos, met de illuzie van uit vrijen wil te handelen, een natuur-drang doet volgen. De tragiek in zijn liefde- en huwlijksdrama's komt dus niet voort uit echtbreuk of overspel zij heeft haar oorsprong in de ziel der personen, speelt zich af in hun onderlinge verhou ding met de onverzoenlijheid van een noodlot. W. G. van NoUHDyS. Een geheimzinnig motief en Uit andere ge- eene Onzinnige beslissing, meenten. De raad te Haarlem heeft eenige malen de door ons bestreden schoolgeldregeling voor de leerliiigen van het M. O. aangehouden, maar 1.1. Woensdag mil' nichts dir nichts de regeling toch maar aan genomen alleen de heer Schreuders deed nog even eene poging om tot de rede terug te keeren, terwijl de heer Spoor ar blijkbaar nog eens over wilde denken of spreken immers uitstel bepleitte tot de volgende vergadering. De raad nam de regeling aan met 25 tegen 6 stbmmen, nadat de e houder van onderwijs namens B. en W had ver klaard - dat de positie tegenover de buitengemeenten eene beslissing eischte. Dit was dus het motief: de positie van Haarlem tegenover de buitengemeenten. Dit motief is raad selachtig, wat is dat voor eene positie? Het is alleen duidelijk voor ten die meenen dat Haarlem verstandig doet steeds zooveel mogelijk de buitengemeenten tegen zich in het harnas te jagen. Zooals wij in vroeger jaren ook in de O. H. C hebben bepleit, de werkelijkheid en de vooruitgang eischt juist het omgekeerdeHaarlem heeft de buitengemeenten zooveel mogelijk ter wille te zijn, anders gaat het leven van dit complexHaarlem met zijne omgeving niet vooruit maar m de war. Haarlem's optreden tegen den omtrek zal represaille maatregelen noodig maken meent Haarlem inderdaad alleen sterker te zijn dan de geheele omtrek, dan moet die door Haarlem aangebonden strijd maar eens uitgevochten worden. Wij hopen dan ook, dat de gemeentebesturen van den omtrek iedere bienveillance jegens Haarlem, t9n aanzien van melkverordeningen, gasleverantiën, en wat al meer kan voorkomen, zal weigeren totdat de in den aanhef beschreven vijandige daad zal zijn te niet gedaan. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. In het museum van kunstnijverheid zullen a.s. Zondag nog tentoongesteld blijven de afbeeldingen van fragmenten van bouw- en beeldhouwwerk uit het vroeg christelijke tijd perk. Deze overblijfselen dragen het karakter der vroegste Europeesche ontwikkeling, waardoor ze zeer merkwaardig zijn. De verschillende keramische produkten die tijdelijk in het museum aanwezig zijn zullen Zondag nog te bezichtigen zijn. Een tentoonstelling van moderne lederwerk voor meubel- bekleeding is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. De automobiel in verschillende Automobilisme. legers. De lijn was ongeveer 20 K.M. langer dan oorspronkelijk. Voor de dagelijksche motorische bevrachting is dit niet van groote beteekenis, doch onder omstandigheden kunnen zulke ad hoe opnieuw op te zoeken aanvoerlijnen groote vertraging veroorzaken; daarom moet vóór het begin van den marsch een onderzoek bepaald worden ingesteld. Merkwaardig is de toewijding van het ehauffeurspersoneel, de werkelijk opofferende wijze en ijver, waarmede dit per soneel zijn diensten ter wille van een snel vervoer leende. Het was in den regel geneigd om te veel te doen. Aan het einde van het 14 daagsch gebruik der auto-last wagens luidde het militair oordeel De automobieltreinen brengen in het vraagstuk van den verplegingsdienst een element der snelheid en der gemakkelijke bewegelijkheid mede. Ook de zekerheid, waarmede de ver pleging gedurende 14 dagen, dagelijks voor afstanden van 60 tot 150 K.M. kon worden doorgevoerd, is een belangrijk resul taat, daar hierdoor eene meerdere vrijheid in de tactische be wegingen konden worden verkregen en omdat bij de bepaling der plaatsen voor de proviandafgifte niet meer zoo angstvallig behoefde te worden gerekend met kilometers. Generaal Cudard, de aanvoerder van het 14e korps ver klaarde onomwonden, dat de legerverpleging nog nooit der- gelijken grond van volmaaktheid heeft bereikt als dit bij de manoeuvres van dit jaar, bij gebruik van automobielen, het geval was. De automobiel maakt het ook mogelijk om zich verder van de spoorwegen te verwijderen. Opmerking verdient, dat door het legerbestuur voor de door particulieren verstrekte wagens per dag en paardenkracht 36 centimes huur werd betaald en het bedrijfsmateriaal zelf geleverd moest worden door het legerbestuur. De burgerlijke bestuurders ontvingen dagelijks 2.50 frs. belooning; deze dienst- prestatie werd bovendien als reserve oefening aangerekend. Door het fransche ministerie van oorlog werden verder nog drie auto-ambulancewagens in dienst gesteld; deze zijn voor drie liggende en zes zittende personen en voor de hospitaal bediende ingericht Naast den bestuurder kunnen nog twee per son en plaats nemen. Volgens de Motorwagen bestaat er in Frankrijk een eigen aardige bepaling met betrekking tot het requireeren van auto mobielen in geval van mobilisatie. Daar moet elke reservist, die in het bezit is van een automobiel, op den dag van bekend making van de mobiliseering voor eene commissie verschijnen, die bepaalt of de automobiel voor den dienst te velde geschikt is en dienovereenkomstig verdere bevelen geeft. In Frankrijk worden van rijkswege de automobiel-lastwagens genoteerd, zoodat men dus weet, waarover men in geval van mobilisatie zou kunnen beschikken. De categorieën zijn volgens de ladings-gewichten bepaald: a. Van 700 tot 1000 K.G.; b. van 1000 tot, 1500 K. G.c. van meer dan 1500 K G. Ook kwamen bij het legerbestuur sanitaire automobielen in beproeving. Dit zijn lichte, gesloten voertuigen met 24 P.K. motor en luchtbanden, welke door wijziging der inwendige inrichting gemakkelijk in lijken- en zwaargewonden trans sportwagens konden worden veranderd. Het legerbestuur bestudeert nader de oprichting van een automobielkorps, groot 4 regimenten a 4 bataljons met 24000 voertuigen. Aan elk legerkorps wordt ingeval van oorlog een bataljon van dit korps toegevoegd. De gunstige resultaten verkregen met het gebruik der motor rijwielen bij de manoeuvres van het voorjaar, gaven het leger bestuur aanleiding de proeven voort te zetten; met zeer goeden uitslag werden zulke krachtige motorcycles met ketting overbrenging, dubbele versnellingen vrijloop bij de manoeuvres voor den generalen staf en de generaals bij de rapporten en overbrenging gebruikt. Bij de groote manoeuvres van dit jaar waren automobiel voertuigen in nog grooter aantal in gebruik, dan bij de vorige oefeningen. Bij de commando's waren motorcycles en pertanen automobielen ingedeeld, waarvan de eerste gedeeltelijk uit de automobielafdeeliug van het technische militaire comité waren genomen, terwijl voor een ander deel reserve-officieren en reserve-onderofficieren met hunne motorrijwielen waren ingedeeld. [Wordt vervolgd.) Geachte Redactie 1 Zonder verant- In uw geacht blad d d. 6 Maart jl. woordelijkheid komt onder Wetenschap en Techniek der Redactie. «Iets over Melk" de volgende zinsnede voor. VersehillendeoDderzoekingenbrach ten aan het licht dat het aantal bacteriën in melk gedurende de eerste uren niet toenam, de melk heeft bactericide eigen schappen." Veroorloof mij naar aanleiding biervan op te merken, dat deze bactericide phrase alleen bestaat bij melk welke een niet te hoog kiemcijfer bevat en dadelijk laag afgekoeld wordt. Meestal zal gewone handelsmelk deze eigenschap niet bevatten. Hoogachtend, E. P. S. Mocht F. ook in ónze omgeving eens boerderijen willen bezoeken, laat hij dan niet vergeten zijn oude plunje uit het Gooi mede te brengen, daar ook hier, helaas, nog al te veel stallen bestaan waar dergelijke kleedingstukken niet overbodig zijn. Heden overleed te Utrecht onze geliefde Broeder en Behuwd- broeder de Heer Officier in de Orde van Oranje- NasBau. Ridder 3e klasse in de Orde v. d. Kroon van Pruisen, lioofd-Insp. b. d Maat. tot Exploit, van Spoorwegen, in den ouderdom van bijna 58 jaar. 11 Maart 1909. bloemendaal. W. J. H. BAKE. J. B. BAKEvan den Berg. velp. A. M. A. van den WALL BAKE. H. P. van den WALL BAKE— Kraijenhoff van de Leur. s'gravenhage. Wed. M. M. F van den WALL BAKE -Lef5bvre. HAARLEM. des avonds 8 uur. Bechstein Concertvleugel, Kettner's pianohandel, Heiligenweg, Amsterdam. Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks bij de firma A. Vernout, Concertbureau, Warmoesstraat 10 Haar lem en vóór den aanvang aan de zaal. De Curator in het faillissement van vroeger Directeur der le IJmuider Haringvisscherij Maatschappij, vroeger wonende te Bloemendaal, thans te Breukelen, bericht dat de door den Heer Rechter Commissaris goedge keurde Uitdeelingslijst in genoemden boedel is nedergelegd ter Griffie van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem, ten einde aldaar gedurende tien dagen ter inzage te verblijven. De Curator, Mr. H. Ph. 't HOOFT. Privaatlessen in ZWEEDSCHE KAMERGYMNASTIEK. Diploma Koniokl. Gymnastiek Centraal-Institnut. STOCKHOLM. Villa „CASA CARA," Noorder Stationsweg v/li P. DE NOBEL is het beste adres voor het maken en herstellen van alle Metaalartikelen, Lampen, Moderateurlampen, Gasor- namenten, enz. Een prachtige 3/4 VIOOL, in goeden 8tant, te koop aangeboden voor f7.50. Br.fr onder No 43, aan het Bureau van 'dit Blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3