MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3,. jaargang. ZATERDAG, 27 MAART 1909. No. 13 Het Bloemendnnbch (MM per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Adverteutiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. h Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk -> Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende1 Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- i t auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. B"i nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Agenda. Voetbal. 'ondag 28 Maart. Bloemendaal. Medaille-wedstrijd T.O.G. emendaal I. Ten 4.20 uur prijsuitdeeling in hotel «Zomer- g.« Haarlem. chouwburg Jan s weg. Zondag 28 Maart 8 uur. ..svoorstelling. Tooneelgezelschap Dir. Frits Jungen. Johanna iicr of onschuldig veroordeeld. 'insdag 30 Maart 8 uur. Abonnementsvoorstelling «Het neel", De Vlinder. lammen. Café »Neuf' (bovenzaal), Groote Houtstraat Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met loductie der Damclub «Haarlem". Inlichtingen te be ien bij den beer H. C. van Oort, Nassaustraat 14b, Haarlem. Café «Suisse" (bovenzaal). Smedestraat 19. Eiken ndagavond van 8 12 uur Clubavond met introductie «Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij beer J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. i iandag a. s. Ij) uur n.m. In het gebouw van den raad beroep, Spaarne 92rood, te Haarlem zitting van den raad toevoeging ter verschaffing van kosteloozen rechtsbijstand ongevallengeschillenvoor onvermogende werkgevers en Ivnemers. Een bewijs van onvermogen mede te brengen. Vaststelling dei- Kiezer s 1 ij s t. i btelijke mede deelingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal ma- bekend: dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst het jaar 1909 1910, benevens de alphabetische lijsten namen en voornamen van hen, die met betrekking tot of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afge- 1 en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart toten met 21sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente vooreen ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der .en, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. 4 en met den 15den April as. is een ieder bevoegd bij Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde .'.erelijst te vragen, op grond dat bij zelf of een ander, in 1 met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet lorlijk voorkomt. -t verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. ii oemendaal, den 22sten Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. iinenlandsch De belangrijke post van directeur der Overzicht. Rijkspostspaarbank is na het overlijden van den algemeen geachten titularis den bee Armand Sassen, thans toevertrouwd aan den heer P. J. F. du Bois, thans onder-directeur. Deze benoeming eene die de algemeene tevredenheid, ook die van bet ke personeel, wegdraagt. Reeds lang toch bad de open- bare meening dezen bekwamen hoofdambtenaar aangewezen al- Ie opvolger van den heer Sassen Niet alleen omdat, wegens diens langdurige wankelende gezondheid, bet beheer een geruimen tijd bij den onder-directeur berustte, maar omdat deze door zijn krachtdadige veeljarige werkzaam- aan de bank en door zijne geschriften de instelling a geen geringe mate beeft helpen groot maken. Vanvankelijk bestond er eenige vrees, dat zijn leeftijd 'ie eer Du Bois is, al zoude men bet hem niet aanrien, eer goede zestiger een onoverkomelijk bezwaar zou zijn hem voor het definitief beheer der bank in aanmerking te vergen en dat is wel de reden geweest waarom men d-ui ongeren beer Mr. Delprat primitief op den voorgrond t. De regeering, die den heer Du Bois reeds verschil- eni» onderscheidingen verleende (hij draagt de ridderkruisen v .i den Nederlandschen Leeuw en van de Oranje-Nassau- ordej heeft met zijne benoeming tot directeur de kroon op het werk gezet. en behoeft niet te twijfelen, of onder de leiding van i nieuwen vooruitstrevender directeur gaat de Rijks- aarbank eene verdere bloei-periode tegemoet. heer Du Bois trad in 1867 in dienst bij de Rijkstelegraaf 'erkzaam ais directeur van het kantoor te Boskoop en afdeelingen posterijen en telegraphie van het Depar- 1 '.'rent van Waterstaat, Handel en Nijverheid en trad op I anuari 1886 in functie als eerste hoofdambtenaar bij de ht e der Rijkspostspaarbank, met den titel van hoofd commies. In 1895 werd de heei Du Bois bevorderd tot onder-directeur. i*oor verschillende geschriften, die met het spaarbank- v o. en in verband staan, heeft hij zich doen kennen als een undig ambtenaar; van zijn practisch en duidelijk geschriftje ids voor inleggers bij de Rijkspostspaarbank en voor hen die bet wenscben te worden zijn reeds negen drukken verschenen. Den 17den April zal voor het Hof van Arbitrage te 's Gravenbage het geschil omtrent de maritieme grensscheiding tusscben Zweden en Noorwegen behandeld worden. Scheids rechters zijn de heeren mr. J. A. Loeff, oud minister van justitie, voorzitter; Teichmann en Hammarskjüld. De behandeling van het Casa-Blancageschil zal op 1 Mei aanvangen. Scheidsrechters zijn de heeren Hammarskjüld, gou verneur van Upsala, voorzitter; Kriege, Renault, Fusinato en Fry. Als agenten zullen optreden, voor Frankrijk prof. Weiss en voor Duitschland dr. A. Lentze, geheimer Legationsrat en adviseur aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs. Onder talrijke blijken van belangstelling is op Oud- Eik-en-Duinen te 's Gravenhage j.l. Dinsdag het stoffelijk overschot van mevrouw MesdagVan Houten ter aarde besteld. Onder de aanwezigen, de oud-minister Van Houten, broeder van de overledene, in de eerste plaats, werden alle bekenden uit de Haagsche schilderwereld opgemerkt, maar ook vele schilders en aan die kunst verwanten, als jbr. B. W. R, v. Riemsdijk, hoofddireoteur van het Rijks-Museum, de heer C. 1 aard, directeur van het Suasso-Museum, Izaiik Israëls, Marius Bauer, dr. Hofstede de Groot en de heer Haverkorn van Rijsewijk, oud-directeur van «Boymans" De broeder van de overledene, de oud-minister v. Houten, stond aan de geopende groeve naast zijn schoonbroeder, den heer H. W. Mesdag. Ook vele dames woonden de plechtigheid bij. Wij herinneren onze lezers er aan, dat nog maar tot het einde van deze maand muntbiljetten van tien en vijftig gulden geldig zijn. Na dien tijd zijn ze gelijk aan scheurpapier, dus niets meer waard. Wie dus biljetten van deze bedragen in voorraad heeft, denke hieraan. Te Vlissingen heeft Dinsdag een historische gebeur tenis plaats gevonden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft dien dag plechtig geopend de nieuwe De Ruyterschool, waarvan de eerste steen den 23sten Maart 1907 door Hem gelegd was. De dagbladen bevatten uitvoerige artikelen over de plechtigheid. BuiteulaudscU Overzicht. Oostenrijk en Servië. Mag men de laatste berichten gelooven, dan ziet het er thans slecht uit en schijnt de oor- log toch nabij. De correspondent van de Vossische Zeitung houdt het er voor dat een oorlog onver mijdelijk is of althans dat Servië door Oostenrijk gedwongen zal worden te doen wat Oostenrijk eischt, goedschiks of kwaadschiks. Een telegram uit Weenen vermeldt dat het oostenrijksche smaldeel te Pola het bevel heeft om elk oogenblik bereid te zijn, met. verzegelde orders in zee te steken. Verder dat de troepen, die misschien in Montenegro zullen moeten vechten, reeds sedert einde Decem ber in hun stellingen zijn en dat de opmarsch der troepin aan de Donau en de Save, die bestemd zijn tegen Servië te worden gericht, regelmatig zijn gang gaat. Er zijn meer onrustbarende tijdingen, o a. van den cor respondent van het Berliner Tageblatt te Weenen, die Dinsdag avond seinde dat de bemiddeling der mogendheden, gelijk Oostenrijk haar wenscht, op de weigering van Rusland is afgestuit en dat nu niemand te Weenen meer gelooft, dat de vrede bewaard kan worden. In Servië moet een krijs- haftige stemming heerschen. Ook de priesters prediken den heiligen oorlog, en in den ministerraad heeft de minister van oorlog verklaard, dat het leger zich niet naar huis zal laten sturen. De Lokal Anzeiger bevatte Dinsdagavond een beschouwing, hoe men te Weenen in zgn. «welingelichte kringen" over den toestand dacht; resumeerende is deze: Wij moeten nu zekerheid hebben, dat Servië van al zijn aanspraken afstand doet en wij voor jaren rust zullen heb ben. De vredesvoorstellen van de mogendheden zijn mislukt, ook de laatste poging van Engeland om Rusland een neder laag te besparen. De spanning kan niet lang meer duren. In allen gevalle moet er tegen het eind der maand klaar heid in den toestand zijn gekomen. Wij zijn met geen ont wijkend antwoord meer tevredenwij zouden anders over een jaar weer in denzelfden toestand verkeeren, en dan niet meer een verzwakt en machteloos Rusland tegenover ons hebben Alleen een wonder kan nu nog den oorlog verhoeden. Echter moet alle hoop op het behoud van den vrede nog niet opgegeven worden. Zoo heeft de Servische minister president zich uitgesproken dat hij uit authentieke bron weet, dat Oostenrijk-Hongarije den oorlog niet wil en dat de hoogste overheidspersonen in de Donaumonarchie zich voor het behoud van den vrede hebben uitgesproken. Dit laatste slaat natuurlijk in de eerste plaats op den ouden keizer Frans Jozef, van wien meer dan eens in den laat- sten tijd is gemeld, dat hij voor het behoud van den vrede werkt. Een later bericht meldt, dat met het overhandigen der oostenrijksch-bongaarsche nota te Belgrado nog twee of drie dagen zal worden gewacht. Dit uitstel staat in verband met het nieuwe engelsche bemiddelingsvoorstel, waarover ernstig wordt beraadslaagd. Engeland. Nog steeds is de schepenbouw aller onder werp van gesprek, getwist en geschrijf. In het parlement wees minister Asquith de oppositie er op welke paniek hun partjjpers alom in het land te voorschijn beeft geroepen. Hij noemde dat een schandaal, een zeer onvaderlandslievende daad, die den Brit het vertrouwen in zijn sterke vloot deed verliezen. Bovendien was het volkomen ten onrechte, want de engelsche vloot was meer dan ooit de sterkste ter wereld en zou dat blijven ook. Balfour, de oppositie-leider, sprak Asquith tegen en diende een motie van wantrouwen in, omdat de regeering niet de onmiddellijke op-stapel-zetting van acht Dreadnoughts voorstelt Er werd daarop nog even uiterst heftig gevochten tusschen Asquith en Balfour, over den datum waarop die motie behandeld zou worden. De bladen duiden aan, dat zij daar zooveel om gaven omdat men van dat debat veel invloed verwacht op den uitslag der tusscbentijdsehe verkiezing te Croydon. Het einde was dat de behandeling der motie op Maandag werd vastgesteld. Zooals men weet is dezen winter te Londen een con ferentie over oorlogsrecht ter zee gehouden, waarvan de resultaten thans zijn nedergelegd in een verklaring, verdeeld in negen hoofdstukken, respectievelijk handelende over blok kade, contrabande, assistance hostile, vernietiging van neu trale prijzen, overdiacht van neutrale vlag, vijandelijk karak ter, konvooi, verzet tegen de visitatie en schadevergoeding. De strekking der verschillende bepalingen is ten aanzien van die onderwerpen zoowel voor de oorlogvoerenden als voor de neutralen zekerheid te scheppen. Zoo zal een blokkade slechts geldig zijn, indien zij be hoorlijk is verklaard. Die verklaring zal o.a. den datum van begin der blokkade en de geografische grenzen der ge blokkeerde kust moeten aangeven en moeten worden mede gedeeld aan de neutrale mogendheden en aan de locale overheden der geblokkeerde kust. De aanhouding zal slechts kunnen geschieden binnen het operatiegebied van het blok- keerende eskader. Ten aanzien der contrabande is men het ter conferentie eens geworden over drie lijsten van goederen, waarvan de fene die goederen bevat, welke steeds als contrabande wor den beschouwd (onder den naam van absolute contrabande) en de tweede die goederen welke zoowel voor oorlogs- als voor vreedzame doeleinden kunnen worden gebruikt (condi- tioneele contrabande). Deze goederen kunnen slechts onder bepaalde omstandigheden als contrabande worden behandeld. Maar allergewichtigst vooral is de vaststelling der derde lijst, welke van die goederen, welke als niet vatbaar voor oorlogsgebruik, nooit als contrabande kunnen worden be schouwd, er eenige uitdrukkelijk opsomt. Daardoor wordt voor den neutralen handel een lang gewenschte zekerheid geschapen. Met het oog op net verband tusschen contra bandekarakter der goederen en hunne bestemming, welk verband voor de verschillende bovenbedoelde categorieën verschillend gelegd is, bevat het hoofdstuk «contrabande" ook te dien aanzien, evenals voor het bewijs, bepaalde voor schriften. Terwijl de contrabandegoederen steeds prijsverklaard kun nen worden, is dit met het schip, hetwelk de contrabande vervoert, slechts het geval, indien deze een belangrijk deel dei lading uitmaakt. Als beginsel is gesteld, dat vernietiging van prijzen vóór de berechting ongeoorloofd is. Op dezen regel zijn uitzon deringen toegelaten, maar de verantwoordelijkheid van den oorlogvoerende is voor dit geval zoo zwaar gesteld, dat van dit nitzonderingsrecht wel geen lichtvaardig gebruik zal worden gemaakt. Voorts wordt geregeld, in hoever overdracht van een schip onder neutrale vlag voor het begin van of tijdens den oorlog aan het schip de bescherming verzekert, welke aan de neutrale vlag in het algemeen toekomt. In Australië ijveren de bladen druk voor het plan om Engeland uit naam van het australische gemeenebest een Dreadnought aan te bieden. Als 't plan doorgaat, zal, ver moeden wij, bij het geschenk de wensch, zoo niet de voor waarde, worden gevoegd, dat het schip in de australische wateren zal verblijven, voor het geval dat de japansche bond genoot een vijand wordt. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft niet willen achter blijven. Zij verklaart zich bereid, dadelijk het noodige geld voor een linieschip van het nieuwste type te vinden en, zoo 't noodig is, voor twee. Duitschland. Gelijktijdig "dat minister Asquith in het britsche parlement de oppositie de les las, werd in de duitsche begrootingscommissie een debat gevoerd over hetzelfde onder werp: de vloot. Minister Von Schön had in deze commissie

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1