Tusschen Helmond en Venlo. een verklaring afgelegd over de voorstellen die Engeland aan Duitschland ten aanzien der vlootuitbreiding gedaan beeft en die hierop neerkomen dat Engeland nooit officieel heeft voorgesteld om de vlootuitbreiding te beperkenhet heeft Duitschland alleen gepolst of het van zulk een plan gediend was en toen het merkte dat Duitschland het zou weigeren, omdat de uitbreiding der duitsche vloot in de wet is vastgelegd, is het voorstel niet gedaan, daar het in de diplomatie een slechten indruk maakt als een dergelijk voorstel van een regeering door een ander niet aangenomen wordt. Feitelijk komt het dus hierop neer, dat Engeland er wól aan gewild heeft en Duitschland niet, en de sociaal democraat Singer had dus gelijk toen hij de regeering ver weet dat zij de toegestoken hand van Engeland niet heeft aangenomen. De nationaal-liberaal in de commissie vond 't heel goed dat de regeering dat niet gedaan heeftwant, zei hij, Duitschland breidt zijn vloot in 't geheel niet alleen uit tegenover Engeland, maar om in 't algemeen zijn be langen te verdedigen, tegen welken vijand ook. Het zou dus niet geholpen hebben, alleen met Engeland af te spreken, dat de vloot niet vergroot zou worden, want dan zou Duitschland toch niet veilig zijn tegen andere volkeren. F r a n k r ij k. De staking aan de post is, men weet het, geëindigd. De regeering heeft het laatste woord gehad in schijn. De waarheid is dat de staking door de ambte naren gewonnen is, indien Symian over eenige dagen moet aftreden. Wat de sabotage-daden betreft, is het laatste woord nog evenmin gesproken. Er zijn in het land honderden telegraaf draden en telefoondraden doorgesneden, waaromtrent de stakers verklaarden geen schuld hieraan te hebben. En dan, hoe staat het met de in Parijs opzettelijk onbruikbaar ge maakte telegraaftoestellen en met de groote hoeveelheid brieven door de bestellers in de goot geworpen? Valt dit laatste ook onder de door minister Barthou beloofde straffe loosheid aan de stakers? Een weder verdwenen bloemendaalsclie leeuw. (Fotn ons welwillend afgestaan door een onzer lezeressen.) c,, Van Vrijdaa 19 Maart tot Burgerlijke Stand. ..J, v Vrijdag 26 Maart. Bevallen: M. C. Vreekenten Hoope z. Getrouwd: A. Paauwe en H. E. Kluijt' Overleden te Meerenberg: A. de Waard 7 7 j W. F. Vastmaar 77 j.C. H. van Weel 74 j J. Jonker 67 j. A. Groendijk 59 j. Gemeentebestuur. Wegens plaatsruimte volgt ons gewone raadsverslag in het volgend nummer. In hoofdzaak heeft de raadszitting geleid tot de volgende besluiten B. en W. zullen overwegen of in den Aerdenhout ook een stembureau te vestigen is, het eenige te overwinnen bezwaar is personen te vinden bereid om aldaar in het stem bureau te zitten indien de gewillige Aerdenhoutbewoners in aller belang zich daaromtrent willen uitspreken kunnen zij de taak van B. en W. vergemakkelijken. Het huis door den heer Slot aan de gemeente aangeboden wordt niet gekocht. Voorzitters, leden en plaatsvervangende leden voor de stem- bureaux zijn gekozen, de lijst volgt later. Den heer J. André de la Porte is geen uitgang van zijn perceel naar het Koninginneduin toegestaan. Het aanbod der erven Houtgraaf van een strook grond langs de Kleverlaan onder voorwaarde, dat de gemeente binnen het jaar daar een straat aanlegt is niet aanvaard. Eene met de erven Erkelens te treffen regeling omtrent afstand van een snip grond tot verbreeding van den Bloe- mendaalschen weg is goedgekeurd. Na behandeling in besloten vergadering is het door de burgemeesters van 13 rondom Haarlem gelegen gemeenten ontworpen request aan H. M. de Koningin tot betere sub- sidieering van Haarlem's middelbaar onderwijs met alge- meene stemmen aangenomen. f 500 subsidie werd genoteerd ten behoeve der groote bloembollententoonstelling iij 1910. Ned.. Jierv. Gemeente, Zondag 28 Maart Kerknieuws. v00rm; 10 uuv. Ds. J. A. v. Leeuwen. 6J uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overyeen. Zondag 28 Maart voorm. 7 en 8-| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 28 Maart Kerkelijke dienst te en 10 uur us*, t' Muziek. C'&mcert Tilly Koenen. Het concert had beter bezocht kunnen zijn, de zaal was lang niet gevuld. Was dit omdat het naar het einde van het seizoen loopt en men ook in dit opzicht van het goede te veel heeft gehad? Waarschijnlijk wel, want als een zangeres als Tilly Koenen niet meer in staat is een volle zaal te trekken, welke muzikale grdotheid zou zulks dan vermogen te doen De avond had het gewone verloop. Als immer was ook nu het publiek onder de heerlijke betoovering dezer prachtige altstem en de fraaie bouqüetten der zangeres aangeboden, waren een dankbare uiting voor het genotene. Plantsoliik verzoek van Bloemendaal-Com- nieuws mandoj" om op den dag der heuglijke gebeurtenis" de gebruikelijke saluut schoten te mogen lossen, is door B. en W. van Bloemendaal gunstig beschikt. In de j.l. Woensdag gehouden vergadering der noordhol- landsche vereeniging Het Witte Kruis, afdeeling Bloemendaal, te Overveen in het hotel »van Ouds het Raadhuis" waren aanwezig het bestuur en een elftal leden. De voorzitter, dr. D. Bakker, opent de vergadering met een woord van welkom, de notulen der laatste vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer N. Rouwens, waarin deze zijn ontslag nam als bestuurslid der afdeeling, welke functie hij 31 jaren als penningmeester heeft waargenomen. De voorzitter bracht hulde aan den afgetredene en stelde voor de verdiensten van den heer Rouwens als ^penningmeester te huldigen door hem te benoemen tot eerelid der afdeeling, welk voorstel met applaus werd aangenomen. Vervolgens werd het verslag over 1908 voorgelezen, reke ning en verantwoording over 1908 gedaan door den waar- nemenden penningmeester, den heer dr. Bornwater, en het ver slag der commissie voor wijkverpleging voorgelezen. Beide verslagen eindigden met gpp,, krachtige opwekking om de zaak van het Witte ,Ki;qi8 en hare wijkverpleging te steunen en propaganda vpór beiden te maken. Daarna deed de heer Van Eldik Thieme verslag over de laatste algemeene vergadering en (te heer Van Calcar over de eerste en wel constitueerende vergadering der «Noordhollandsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose" van welke ver eeniging de afdeeling in 1908 lid is geworden. Alle verslag gevers mochten den dank der vergadering oogsten. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren dr. Bakker, Van Twisk en A. F. Bijvoet en gekozen A IJzerman. Tot leden der commissie voor wijkverpleging de dames Bakker en Bornwater. Besloten werd eene subsidie van f 110. aan te vragen tot uitbreiding van het verplegingsmateriaal en de aftredende herkiesbaie leden van het hoofdbestuur de heeren dr. Barnouw-Swart en jhr. dr. Hoeufft. opnieuw te candideeren. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor zitter onder dankbetuiging de vergadering. Vervolg verslag der vergadering van «Bloemendaals Bfloei", gehoujden in hotel Welgelegen, op Vrijdag 19 Maart j.l. Spreker de heer Schuttevaar, van Amsterdam met het onderwérp «het snoeien van heesters en boomen." Een bloeiende Agave americane of Victoria Regia", vervolgde de heer Schuttevaar in zjjn lezing over 't snoeien van hees ters en struiken, «trekt van heinde en verre bewonderaars Maar wie blijft er nu staan bij een bloeiende heesterAlsof dat niet een bijna even groote bizonderheid is in onze tuinen i Wordt de mogelijkheid, om te bloeien, den heesters dan misschien onthouden vraagt spreker. Zijn antwoord daarop is volmondig: «ja, in de meeste gevallen." En wel door verschillende oorzaken, waarvan het onbarmhartig afknippen van de jonge scheuten in 't voorjaar, de voornaamste is. Deze voorjaarssnoeiïng is 't begin van de vernietiging en deze wordt in den zomer verder voltooid, 't Jonge bloem- hout is gevallen door de alles bedervende heggeschaar. Dit instrument wordt nog door de meeste tuinlui gebruikt bij 't snoeien van heesters, «omdat 't zooveel gauwer gaat" dan met een mes, een voordeel, (als 't er een is) dat echter niet opweegt tegen de nadeelen, daaraan verbonden. Spreker gebruikt voor 't snoeien een scherp snoeimes, geen heggeschaar. Vertoond werd een door verkeerd snoeien misvormde jas mijn, zooals ze in onze tuintjes regel zijn. Als oorzaken van verkeerde snoeiwijze gaf spreker op onkunde, groote drukte in 't voorjaar van den tuinman, die vaak voor een minimum-loon maximum-arbeid moet verrichten en dus maar raak snoeit, zonder te letten op 't practisch nut e.a. Hoe moet er dan gesnoeid worden Hiervoor zijn geen algemeen geldende regels te geven, dat hangt af van de soort van heester, maar in 't algemeen, zegt spreker, wordt er veel te veel gesnoeid. Van enkele bekende heesters wil hij in 't kort iets zeggen. Bij de vroeg bloeiende heesters, zooals sering, japansch kwee enz. mag in 't voorjaar niet gesnoeid worden, daar anders de bloemknoppen verwijderd worden. Na den bloei neemt men 2/3 van den uitgebloeiden bloemtak weg.'Uit de overige knoppen ontwikkelen zich dan nieuwe scheuten, die veel voedsel krijgen, zoodat er nieuw bloemhout voor 't volgend jaar gevormd wordt. Bij later (in Juni) bloeiende planten, zooals de meidoorn gouden regen, kweepeer, enz., die ook op zijscheuten bloeien, zetten zich takjes op 't oude hout der eindscheuten Hier van wordt in 't voor- en najaar met 't snoeimes een klein ge deelte weggenomen, verder niets. Van 't oude hout dus afblijven. De hydrangea's (hortensia-soorten) moeten in 't voorjaar heel kort gesnoeid worden tot op 3 oogen. In dat geval krijgt men krachtige uitloopers met flinke bloemen, diegt- ruimen tijd bloeien. Van rhododendrons en azalea's heeft men na 't bloeien alleen de meest uitstekende scheuten weg te nemen. Bij alleenstaande pyramidale heesters wordt elk jaar alleen 't kopje weggenomen. Om den mooien, regel- matigen vorm te bewaren, doet men aan 't onderhout weinig of niets Zoolang treurboomen nog jong zijn, moet men er elk jaar flink wat takken uitsnijden. De overige takken krijgen dan flink lucht, de boom wordt voller en van dood hout krijgt men weinig last. Wat nu aan te vangen met een verknoeide heester vraagt spreker, 't. Radicaalste zou zeker zijn, haar maar bij den grond af te hakken. Na een paar jaren hebben zich dan wel weer nieuwe scheuten ontwikkeld, als tenminste de heester niet staat in den schaduw van opgaand hout. Ribes alpinum, ligustersoorten, hulst, sneeuwbes, spyreasoorten, die alle geschikt zijn voor onderhout, kunnen haar dan gevoeglijk vervangen. Rozen, ook tot de heesters behoorende, worden vaak te rond gesnoeid. Doel mag niet zijn, mooi afgeronde struiken te krijgen, maar krachtige scheuten en flinke bloemen, li. die lange scheuten maken (bv. Marie Antoinette) moeten lang, terwijl zij, die korte scheuten maken, zooals La France, kort, tot op 3 a 4 knoppen, gesnoeid moeten worden. De bekende maandrozen snijde men in 't voorjaar zeer kort al. Van alle rozen moeten na 't bloeien de uitgebloeide takken afgesneden worden. Van de coniferen mogen alleen gedurende de ontwikkeling de uiterste scheuten met duim en ving worden weggenomen. Alle van coniferen gesneden kunstvormen noemt spreker monstruositeiten. Met 't oog op den tijd kon de heer Schuttevaar over 't snoeien van vruchtboomen maar zeer kort zijn. Misschien dus, dat de spreker bij een volgende lezing, waarvan de mogelijkheid niet buitengesloten is, gelegenheid vindt, om daar uitvoeriger op terug te komen. Met 't «tot wederziens", hem toegeroepen door den heer A. Koolhoven, konden zeker alle aanwezigen zich vereenigen. Gevonden voorwerpen: een portefeuille, inhoudende een schoolkaart E. N. E. T. ten name van den jongeheer F. Roest, met nog vier andere tramkaartjes; een koppelplaat 10e reg. inf.; 1 portemonnaie met inhoud en een zakmesje. Verloren: een zilveren schakelarmband. FEUILLETON. 2) ROLAND. «Hoe curieus," zeide zij toen, «dat wij elkaar op onze vele reizen al niet eens ontmoet hebben." «En dat het juist hier moet zijn!" viel hij in, «hier, tusschen Helmond en Venlo, terwijl het evengoed in Indië of Amerika had kunnen zijn." De trein floot. »'t Spijt me," zeide zij, «maar hier is mijn station." «Nu al? Maar dat is toch Venlo niet!" «Ik rijd ook niet mee tot Venlo." Gerard was opgesprongen. «Nu al afscheid nemen zeide hij. «Dat is afschuwelijk!" «Beter nu, dan dat we op de eerste pauze gewacht hadden «Dan zouden we heel wat verder dan Venlo gekomen zijn «Of wij waren aan 't twisten geraakt De trein hield stil. Naast het kleine station wachtte een keurig rijtuig, dat een livreiknecht open deed. «Mag ik me nog even aan u voorstellen: Breitner «Wel! wel!" zei ze, schijnbaar verbaasd «dan viaag ik u wel degelijk vergeving voor mijn rondborstige woor den maar ten slotte zijn wij quitte, want mijn pseudoniem is Gallotti." Zij wees daarbij op de Photographies d' après nature" en stapte uit den coupé. Hij keek haar verbluft na. Hij loog, en haar geloofde hij dat was niet logisch, maar 't kwam in 't geheel niet bij hem op, de oprechtheid dezer dame in twijfel te trekken. «Een fameuse vrouw!" dacht hij «een beetje bas bleu en toch terdege chic. Nu begrijp ik pas, waarom zij de hand naar het boek uitstak ik had haar toch niet naar waarde geschat. Den volgenden winter zag Gerard van Sanderheem in Den Haag zijne reisgezellin uit den trein terug. Hij kwam uit de Tweede Kamer, met den kraag van zijn j bonten jas in de hoogte, van wege de koude, en zichtbaar afgemat van een zeer gerekt en langdurig debat. De dame wipte juist Pulchri Studio binnen, waar eene tentoonstelling van schilderijen gehouden werdhij herkende haar en volgde de onbekende. Het fijne, zuidelijke gezicht was hem onvergetelijk gebleven, alle andere meisjes en vrou wen die hij intusschen voor zich zeiven in de reeks opnam, bij wie hij mettertijd eenffidacht aan te kloppen, vielen af bij deze herinneringsbloem iyan Helmond-Venlo. Hij had naar bet pseudoniem van Gallotti gevorscht, doch te vergeefsEene voorname dame verschool zich daarachter, meer kwam hij zelfs van de best ingelichten niet te weten. Natuurlijk eene voorname dame en den hemel zij dank Soms schemerde hem een 'hoopvolle toekomst voor oogen. Menigmaal hinderden hem de drie mannen, die zij algehad had neen, 't ging toch niet! Maar wat deed het er ook eigenlijk toe? Soms hinderdèn die drie hem ook weder in't geheel niet Toen zag hij haar op djen namiddag Pulchri Studio in- wippen. Vastberaden sprong hij haar na. Hij vond haar tusschen eene zee van Mesdag en een landschap van eenen Italiaan op een fluweelen poef zitten, een beetje verkleumd, maar nog bekoorlijker dari ;zijne herinnering aan haar. «Wel is 't mogelijk ?g. Werkelijk «Hoe heeft u 't al dien tijd gehad?" vroeg zij. «Ik heb me menigmaal erg verveeld!" zuchtte hij. «Schildert u nog veel?""" «Natuurlijk, al denken-'ieok nog zoovele menschen hard over mijn onverdragelijk k-admiumEn u schrijft u nog veel?" «Meneer Breitner!" zeide zij, hem guitig aankjjkend, »u heeft dat grapje met het Gallotti-pseudoniem toch niet ernstig geloofd?" «Maar mevrouw!" Het was maar een grapAls ik schrijven kon, deed ik 't stellig maar ik versta de kunst niet!" Hij trok een teleurgesteld gezicht. »U heeft dus mijne lichtgeloovigheid misbruikt?" Inwendig juichte hij. Zelfs schreef deze vrouw niet, en was zij dus het toppunt van volkomenheid nabij »Ha!" dacht ze. «Deze hooggeroemde modelman is met recht een uitgeslapen huichelaar! Ik zeg rondborstig de waarheid en hij blijft me maar heel kalm doorfoppen, wacht maar! Nu zal ik de omwegen om de waarheid ook vroolijk voortzetten «Gallotti is maar een goede vriendin van me," zeide zij. «Ik heet anders, niet zulk een klassieke naam." Hij plukte nadenkend aan zijn baard. Neen, een tweede maal zoude zij hem niet weder zoo onvindbaar onder de menigte ontsnappen. «Veroorlooft u mij, mevrouw, dat ik u dezer dagen ïüijne opwachting maak?" zei hij, «en zou u de goedheid willen hebben, mij uw adres op te geven? U vermoedt zeker niet hoelang ik reeds op dit weerzien gevlast heb, ja, ik geloof bijna, dat ik door intensief verlangen, langs hypnotischen weg, quasi zelf er aanleiding toe gegeven heb, zooals de monnik van Bonifazio met de vloot." Zij dacht een oogenblik na. Het doet mij leed, u niet te kunnen ontvangen. Ik vertrek morgen naar Weenen «Dat is immers geen beletsel? Ik moet een dezer dagen ook naar Weenen, waar ik een paar schilderijen heb ten toongesteld." «Ik zou mijn naam liever willen verzwijgen," hernam zij «stel eens, dat het alles behalve een mooie naam is! Maai' 't is waar! ge zijt iemand zonder vooroordeelen, ten eerste als artist en voorts ook als mensch, zooals ge mij zeidet Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2