reactie. Men kan zulk een oordeel alleen vellen, wanneer men over dr. K. spreekt zonder te lezen wat hij schrijft. Door den invloed van dr. Kuyper wordt een groot gedeelte van ons volk gebracht tot ander denken en tot het aanvaarden van waarheden, die het waarschijnlijk van niemand dan van hem zou willen hooren. Dr. K. is een man van den «vooruitgang", die door zijn optreden niet minder bevorderd wordt, dan door de meest radicale theorieën van de uiterste linkerzijde. Maar zijn theologie is niet Gereformeerd. Zij wil het toch zijn. Dit behoort echter tot de middelen, waardoor deze vooruitgang wordt verkregen. Zonder dit middel zou ons „Christenvolk" hem het vertrouwen opzeggen en zich door geen trekken aan den teugel tot een enkelen pas voorwaarts laten bewegen. De onervaren ruiter slaat een paard, dat steigert van schrik en het verder gaan weigert, zonder ander gevolg dan dat het erger steigert en harder achteruitspringt. Zoo werkt op ons „Christenvolk" de zweep der liberale wetenschap. De kundige ruiter echter laat het schichtige dier het voorwerp van alle kanten in zijn onschadelijkheid zien en leidt het er gemakke lijk langs. Zóó werkt de theologie van dr. Kuyper. Tot aan het einde zijner voordracht was de spreker met groote aandacht door zijn hoorders gevolgd. Hoewel de heer Bakels gelegenheid gaf vragen te stellen, werd hiervan echter geen gebruik gemaakt en de bijeenkomst met eenige woor den van dank aan prof. Berdmans door den heer Bakels gesloten. Burgerlijke Stand. Overleden te Meerenberg: F. G. Bergh 60 j.B. J. E. Elhorst 45 j. Het fraaie voorjaarsweder had Donder- Fotografie. dagavond in Hotel «Welgelegen" een vrij goed bezette bijeenkomst van leden der Bloemendaalsche Amateur Vereeniging bijeengebracht. Na de gewone huishoudelijke werkzaamheden werd door den heer Cool eene nieuwe ontwikkeling van Lumière's Autochrome platen naar het systeem van Faultich gedemon streerd, waarbij de snelle behandeling met een sterke rodi- nal-oplossing het gebruik van een sterk lichtende donkere kamerlamp toelaat. Spreker vertoonde daarbij een zelf ver vaardigde koker voor het beschouwen van kleurenfoto's en lantaarnplaatjes, die den bijval van de aanwezigen verwierf. Eene zeer groote belangstelling werd daarna gewekt door een eigengemaakte stereocamera met bijbehoorende stereos- coop van den heer De Kruijff, waarbij hout van sigaren kistjes, oude corset- en horlogeveeren, een beugel van een oude portemonnaie, wielassen van een verbruikte kinder wagen en meer dergelijke grondstoffen op een ongeloofelijk handige wijze tot een kleine, praktische camera met toe- behooren waren verwerkt, zoodat een kundig vakman er een voorbeeld aan had kunnen nemen. Keur van opnamen, die ter bezichtiging werden gesteld, toonden de degelijk heid van het instrument. Een zelf vei vaardigde donkere kamerlamp voorzien van het nieuwe «papier Virida" uit de fabriek van Gebr. Lumière, welke lamp het voordeel had meer licht te geven onder ontstentenis van roode stralen, voor de oogen van velen zoo hinderlijk werd door den voorzitter ter bezichtiging gesteld, die daarna eenige beschouwingen ten beste gaf naar aanleiding van een vroe ger door den heer Bispinck in de Amat. Fot. Ver. gehou den voordracht over het versterken van lantaarnplaatjes door droging, welke beschouwingen de instemming van laatstgenoemde verwierven. Eene interessante collectie proeven van diapositieven der A.G.F.A. vertoonde hierop de heer Zwartsel- op het doek, waarbij de middelen tot versterking en verzwakking van negatieven, zoomede het onderscheid tusschen gewone en kleurgevoelige platen werden gedemon streerd. De projection, die in grooten getale vertoond werden, begonnen met de inzendingen van den wedstrijd voor Neder- landsche Amateurs Yereenigingen. Zeer fraaie plaatjes kwa men daarbij voorook scheen het ons, dat de aan de Bloemendaalsche vereeniging toegekende eerste prijs welver diend was. Een twaalftal zeer goede plaatjes van de Amat. Foto. Ver. te Amsterdam was aan deze collectie toegevoegd. Niet meer dan een middelmatig succes leverde de collectie van de Nijmeegsche Amateur Vereeniging op. Wel was het geleverde werk over het geheel vrij goed te noemen, maar de opnamen schenen ons voor het meerendeel te alledaagsch en te gewoon toe om bizonder in de aandacht te vallen. De proefprojectie van werkende leden liet menig goede kiek zien. Het nieuwe electrische booglicht van de vereeni ging bleek een uiterst krachtige lichtbron op te leveren, hetgeen vooral uitkwam toen aan het einde eenige kleuren foto's werden vertoond, en daarvan teekening en kleuren helder en schitterend als in daglicht zich vertoonden. Het was bijna ongeloofelijk, dat daarbij de maximum stroom- sterkte slechts 15 ampères bedroeg. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 25 April Kerknieuws. A r, 6 r voorm. 10 uur, Ds. van raassen, pred. te Haarlem. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 25 April voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 25 April Kerkelijke dienst te 7J en 10 uur. De in sommige kringen veelbesproken Muziek. en reeds eenmaal uitgestelde Andries- sen-Lootsavond had jl. Woensdagavond in De Kroon te Haarlem plaats. Hoewel niet geheel gevuld, bood de zaal toch niet dien ontmoedigenden aanblik dien we nu al sinds eenige weken te Haarlem bij bijna elk con cert of tooneelvoorstelling te zien hebben gekregen. Ze was op dezen avond gelukkig goed bezet. Mej. Hermine Scholten opende het concert met het zingen van een 5-tal liederen van Andriessen. Nu, eerlijk gezegd, ze konden ons niet ten volle bekorenvijf van deze op het eerste gehoor moeilijk te begrijpen muziekwerkjes achter elkaar te hooren ging ongetwijfeld ook boven het verteringsvermogen van het audi torium en al was het applaus heel goed bedoeld, er ontbrak toch die warmte aan die zoo aanstekelijk kan werken. Veel meer als componist kwam de heer Andriessen echter tot zijn recht, toen hij met zijn ongeëvenaarde virtuositeit de Klavier-sonate G-mol van den heer Loots speelde. Zie, hier zagen we onzen jeugdigen, veelbelovenden plaatsgenoot, waar stad- en landgenoot roeds mee pronkt en op wiens ontzaglijke gaven wij allen trotsch zijn, als ware hi] een kind uit eigen gezin, zoo het behoort. De G-mol sonate van den heer Loots is een compositie van groote beteekenis en getuigenis afleggend van de enorme hoogte waarop de heer Loots als componist staat. Dit is alles wat we, de sonate slechts eenmaal gehoord hebbende, er van durven zeggen. Dit werk is van te groote waarde om het zonder 't te hebben bestudeerd te beoordeelen. De heer Andriessen speelde het zware werk uit het hoofd. Benijdenswaardige kunstenaar 1 Nu kwam mej. Marie Bies met een 6-tal liederen van Andriessen. Hoe lief en gevoelvol ze zong behoeft haast geen betoog. Was 't niet onder een eigenaardige bekoring dat ze heden optrad met juist deze liederen Na de pauze kwam wat voor het meerendeel der aan wezigen misschien wel de hoofdzaak was, n.l. de Kinderliederen uit «Levensmorgen" van den heer Loots. De heer Loots had zelf aan het klavier plaats genomen en naarmate de uitvoering vorderde, werd zijn blik vroolijker en speelde er een guitige uitdrukking in zijn welsprekende oogen. Er was ook alle reden voor. Mej. Scholten zong en droeg de liederen voor op een wijze die aller hart stal. Waarom toch, vraagt men zich af, zingt deze dame met haar fraai en afgerond geluid niet véél meer van dit soort liederen Ze heeft een bijzonder talent voor het schalksche en guitige en kan gerust, met een variant in den zin, de woorden van een beroemde zuster in de kunst die meent dat zij alleen duitsche liederen goed kan zingen, tot de hare maken, met dien verstande dus, dat zij het lieve hollandsche lied tot het hare maakt. Hoe glunder, en geestig zelfs, deed ze de be koorlijke wijsjes tot hun recht komen en was het applaus dat zich telkens deed hooren niet een welsprekende uiting van genoten muzikaal genot? Voor mej. Annie Broms was het een moeilijke taak haar talentvolle kunstzuster af en toe te moeten vervangen. Als men echter weer wat gewend was aan haar stem, duurde het niet lang of ook zij wist te boeien en te bekoren. De heer Loots kan dus tevreden zijn over de vertolksters zijner liederen. Maar late hij het ook over zich zelf zijn Zijn Levensmorgen toch verdient een eereplaats in onze muziekkast. Tot slot zongen de drie dames een terzet «Lischbloem" van Andriessen, dat zeer voldeed en lief klonk. Echter dienen we nog melding te maken van een bijzon dere hulde, het kunstenaarspaar bij monde van den heer dr. Broese van Groenou, voorzitter van de Koninklijke liedertafel «Zang en Vriendschap" gebracht. Plaatsgebrek noodzaakt ons echter hier kort te zijn. Vol staan we dan maar met te memoreeren, dat dr. Broese in een allerhartelijkste toespraak de heeren Loots en Andriessen elk een krans aanbood namens vriendeD en vereerders, be nevens aan den heer Loots de partituur van Parcifal en aan den heer Andriessen die van Siegfried. Als blijk van waardeering bood dr. Broese ook namens de Haarlemsche Bachvereeniging hun elk een krans aan. Deze avond is voor de heeren Loots en Andriessen dus een eere-avond bij uitnemendheid geweestbesluiten we met te zeggen, dat het welverdiend was. P. S. Vierde Liederenavond Gerard Zalsman. Zeer tot ons leedwezen ontvingen we het nogal uitvoerige verslag van den 4den Liederenavond van den heer Zalsman te laat om geplaatst te krijgen. Bijgevolg moet het tot 't volgend nummer blijven liggen. Red Als een bijzonderheid deelen wij mede, Plaatselijk dat in de week van 1623 April in deze Nieuws. gemeente niemand geboren, ondertrouwd, getrouwd of overleden is. Door den heer P. de Boer te Vogelenzang is aan Burge- gemeester en Wethouders vergunning gevraagd, voor verkoop van sterken drank in het klein voor het perceel c 45. Er is thans een aanvang gemaakt met het bouwen van de drie ambtenaarswoningen in Duin en Daal. De onderafdeeling Kennemerland van den Algemeenen Nederlandschen Politie Bond hield Vrijdagavond een verga dering in het Café «Ruimzicht" van den heer Jongkees te Overveen. Aan de schietoefening met een revolver, voorafgaande aan de vergadering, werd door 20 leden deelgenomenzij had een geregeld verloop. De vergadering werd bijgewoond door 23 leden. De voorzitter, de heer Frugte, opende met een toepasselijk woord de vergadering en sprak zijn leedwezen uit over de omstandigheid, dat van het groot aantal leden zoo weinig ter vergadering aanwezig waren want daar het ledenaantal toeneemt, zou men ook mogen verwachten, dat het aantal ter vergadering komende leden grooter werd, doch het tegenovergestelde viel te constateeren. Na verzocht te hebben aan een ieder der leden datgene te berde te brengen, wat nuttig en noodig voor den bloei van de onderafdeeling kon zijn, verklaart de voorzitter deze vergadering voor geopend. Daarna voorlezing notulen vorige vergadering die onver anderd worden goedgekeurd. Na een langdurige discussie werd besloten het 5-jarig bestaan op de eerstkomende vergadering feestelijk te vieren, waarvoor aan het bestuur een bedrag werd toegestaan en opgedragen de feestelijkheden te regelen. Na eenige besprekingen van huiselijken aard sloot de voorzitter met een «tot wederziens op de vergadering waar men het 5 jarig bestaan feestelijk hoopt te herdenken." Tegen J. H. Kr. te Apeldoorn en J. H. W. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, mishandeling en wederspannigheid. Tegen J. E. alhier en E. v. D. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een niet verlicht rijwiel. J. N. alhier die faecaliën vervoerde op een tijdstip waarop zulks verboden is en daarbij gebruik maakte van geen stankloozen door de gemeente goedgekeurden wagen, is deswege bekeurd geworden. Door den jachtopziener J. Bleijendaal is proces-verbaal opgemaakt tegen F. P. en H. v. d. B. beiden te Haarlem, omdat zij een nest van de groote lijster hadden verstoord en de eieren vervoerden. Tegen de wildstroopers J. de W. en A. J. te Haarlem, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen over verboden gronden. Tegen J. F. M. B. te Bloemendaal is proces-verbaal opgemaakt, wegens met een rijwiel door het Bloemendaal bosch te rijden. Gevonden voorwerpen: Een zilveren dames horlogt. een huissleutel, een duimstok, een bruin lederen tasch;t met inhoud, een jongensjas met twee R. C. boeken es:, gouden ring, een hangslot en 4 sleutels. Verloren: een ceintuur, drie zilveren horloges, een schooltasch, en een gouden dames horloge. Scheidsgerechten. Rechten Wet. De Nederlandsche Politie schrijft: Er zijn in de laatste jaren meermalen stemmen opgegaan, den wenseh verkondigende, dat aan de raden der gemeenten de bevoegdheid zou worden toegekend inzake benoeming, straffen, schorsing en ontslag der politie een woordje mêe te spreken. Men verbaasde zich dan, dat andere gemeente-ambtenaren zich hier en daar reeds verheugden over het bezit van een scheidsgerecht, terwijl de politie nog maar steeds onderworpen bleef aan het inzicht van één persoon, n.l. den Burgemeester. Als geneesmiddel tegen dit kwaad werd, zooals gezegd, dan aanbevolen meerdere macht aan den raad toe te kennen ten opzichte van benoeming tot en met ontslag der politie. Zij, die met aandacht dit blad geregeld lezen, weten wel, dat ook wij het niet goed keuren, dat het wel en wee van honderden en duizenden politieambtenaren en beambten ge legd is in handen van hoofden, wier verantwoordelijkheid, wat de politie betreft, niet voldoende geregeld is, maar zij kunnen ook weten, dat wij voor een grootere bevoegdheid van den raad inzake politie-aangelegenheden nog minder gevoelen. Zeker, het is mogelijk, dat in eene gemeente toevallig de raad zoo samengesteld is, dat aan hem al de belangen der politie gerust toevertrouwd kunnen worden, maar er zijn helaas ook zooveel gemeenteraden die, wat hun meerderheid betreft, voor den politieman niets gevoelen. Dat dus op een gegeven oogenbhk een gemeenteraad zich eens heel toeschietelijk toont, ja, in enkele gevallen voor de politie zelfs meer finantiën be schikbaar stelt dan door den Burgemeester worden gevraagd, mag ons niet verleiden er toe mede te werken dat de gemeen tepolitie meer dan tot dusverre het geval was, afhankelijk gemaakt wordt van den raad. In de grootste gemeenten merkt men bij de politie van inmenging van de raadsleden niet zooveel als in de kleinei -. Zij, die in kleinere gemeenten werkzaam zijn, of geweest zij:, zouden ons kunnen vertellen van de talrijke gevallen waa'in raadsleden zich met politie-aangelegenheden bemoeiden, terw men in politiekringen, bedenkende dat de raadsleden de koord, van de gemeentelijke beurs in handen houden, zich niet alle veel daartegen verzette. Men kan het in de kleinere gemeenten zieif; hoe de ve wachter nog wel benoemd door den Commissaris der Koning i als hij niet kan steunen op een krachtig Burgemeest dikwijls de boodschaplooper van de raadsleden met den sec taris incluis, wordt. Hoe dikwijls heeft niet de veldwachter of de agent v. politie, die een raadslid durfde bekeuren of die zelfs ma eea goede kennis of een familielid van een raadslid tot nalevi van de wet wilde dwingen, moeten ondervinden, dat voor h alle kans op verbetering van positie in zijn gemeente ve altijd verkeken was? In de laatste jaren hebben gelukk'g in sommige provinci Gedeputeerde Staten veelal op verzoek van de Prov. Al van onzen Bond of op verzoek van de veldwachtersvereenigingi zich met de bezoldiging der politie bemoeid en zijn ond drang van Gedeputeerden verhoogingen van traktement te - gestaan, die anders nooit verleend zouden zijn. Wanneer één college onbevoegd geacht moet worden om belangen van den politieman te behartigen voor zooverre 1 treft de rechtspositie, dan is het wel, in 't algemeen gesproke de raad, samengesteld als hij is uit burgers van dezelfde g meente waar de rechtzoekende politieman zijn werk verricl Burgers die allen wat aan te merken kunnen hebben op To' beleid, op zijn optreden, op zijn gezin, of op wie weet wu tengevolge van het feit dat die politieman ook hunne boo hartstochten in toom moest houden (als ze ze hebben) en oi hunne overtredingen moest tegengaau. Wanneer men ijvert voor scheidsgerechten, ook voor politie, dan vindt men ons aan de zijde van hen die daarvc» ijveren, maar men begrijpe wel, dat de uitvoering, hoe d scheidsgerechten tot stand komen, ons niet gelijk is. Een gemeentelijk scheidsgerecht voor de politie zou de treuri ste ontgoocheling brengen. Wat van den raad gezegd is, gel toch ook voor de leden van een gemeentelijk scheidsgerei' voor de politie. Onpartijdigheid is daarbij bijna onmogelijk. Wil een scheidsgerecht voor de politie goed werken, d; moet het samengesteld zijn uit onafhankelijke personen, komstig uit alle oorden des lands en moet de bepaling besta:, dat aan de zitting niet mogen deelnemen de leden, woonacht of veelal verblijfhoudende in de gemeente waar de reet zoekende woont en dat door den rechtzoekenden gewraak kunnen worden de leden van het scheidsgerecht die gewoo: hebben in dezelfde gemeente als de rechtzoekende en de ledt die door hem bekeurd of voor een overtreding gewaarschuv zijn, benevens die leden, die in nauwe familiebetrekking f bekende vriendschappelijke verhouding staan tot persone: die door hem bekeurd of voor een overtreding gewaarschuwd zij Immers, we weten het allen, tal van menschen zijn der politie welgezind tot het oogenblik, dat ook zij moeten onde vinden, dat de politie zonder aanzien des persoons optreedt en ook hen zoo noodig, zal dwingen de wet te eerbiediger. Dan wordt de welgezinde soms een politiehater in 't algemeen of wat meer voorkomt hij vindt den ambtenaar die hem durfde aan te pakken, het toppunt van politieslechtheid. Zoo'n zoogenaamde welgezinde, waar men herrie meegekre gen heeft, zou toch niet de ware man zijn in een scheidsge recht. Ieder begrijpt, dat er dan van onpartijdigheid niet veel zou overblijven. Dan zouden wij voor ons nog liever te doen hebben met iemand waarvan het algemeen bekend is, dat hij tegen alles, wat de politie onderneemt, gekant is. Van zoo iemand kan men onpartijdigheid verwachten waar het het persoonlijk belang van een ambtenaar betreft, onverschillig of hij behoort tot de gehate politie of wel tot eenigen anderen tak van dienst. Men ziet dus, dat het roepen om scheidsgerechten en het verzekeren der rechtspositie wel heel gemakkelijk is, maar dat het moeilijker is een regeling te treffen die de meerder heid bevredigen kan. Ook al zou men er toe willen overgaan om een scheidsge recht voor de politie samen te stellen, benoemd door de Koningin, dan zou toch vooraf de gemeentewet aangevuld moeten worden met eene bepaling, b.v. aan het slot van artikel 191, luidende: „Een scheidsgerecht door Ons te benoe- „men, zal naar door Ons te stellen regelen, kennis nemen van „alle geschillen omtrent benoeming, schorsing, straffen en „ontslag van alle ambtenaren en beambten der gemeentepolitie „en daaromtrent beslissen. De uitspraken van het scheidsge recht zijn bindend voor alle partijen". Datzelfde scheidsgerecht zou dan bij Kon. besluit ook belast kunnen worden met die werkzaamheden ten opzichte van Rijksveldwacht-Marechaus8ee. Deze wijziging van de gemeentewet zou waarschijnlijk veel tegenkanting ondervinden bij enkele burgemeesters, die on gaarne zich de onbeperkte macht uit handen genomen zien. maar gelukkig zullen die enkelen niet kunnen rekenen op den steun van velen in den lande. Wacht men met het invoeren van scheidsgerechten voor de politie totdat een enquête, ingesteld door wie dan ook, aangetoond heeft, dat er veel willekeur heerscht bij de politie, dan zou die invoering voor eventueel aan de kaak gestelde politiehoofden minder aangenaam zijn omdat het dan den scbjjn zou hebben, alsof aan het beleid zooveel mankeerde dat deze maatregel noodig was voor bepaalde personen, maar zoolang dat nog niet is geschied kan o. i. niemand zich be- leedigd of gekrenkt gevoelen, wanneer een maatregel genomen wordt die de billijkheid eischt. Men denke hierover eens ernstig na; men bespreke het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2