Nederland één! MET PENSION- EN WONINGGIDS Oranje boven en Nederland één! Nieuwsblad B voor B s AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3P jaargang. ZATERDAG. 1 MEI 1909. No. 18 Bij dit nummer behoort een bijvoegseS. Het BloemendaoisctiIMIad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemen daal. Adverteutiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie sclirif telijk Bloemendaalsche weg 227. -:- II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Agenda. Bloemendaal, Hotel Welgelegen. Vrijdag 7 Mei. 8 uur. Concert te geven door den heer Jac. van Kempen, met medewerking van mej. Bé Levie en den heer Willem Bahlmann. Voetbal. Zondag 2 Mei, terrein Meerenbergsohe Weg. Bloemen daal IIBap III. Haarlem. Schouwburg Jansweg. Dinsdag 4 Mei, 8 uur. Nederlandsche Tooneelvereeniging. Het Gele Gevaar. Dammen. Café »Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 176. Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met introductie der Damclub Haarlem". Inlichtingen te be- omen bij den beer H. C. van Oort, Nassaustraat 145, Haarlem. Café »Suisse" (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken Maandagavond van 8 12 uur Clubavond met introductie der Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij den heer J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. Maandag a. s. 1^ uur n.m. In bet gebouw van den raad van beroep, Spaarne 92rood, te Haarlem zitting van den raad van toevoeging ter verschaffing van kosteloozen rechtsbijstand n ongevallengesehillenvoor onvermogende werkgevers en werknemers. Een bewijs van onvermogen mede te brengen. Veilingen in en om Bloemendaal door notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Donderdag 6 Mei 8 uur bij inzate en Donderdag 13 Mei 8 uur bij toeslag veiling van weiland in hotel Kennemerland." Donderdag 13 Mei, 7 uur, in hotel Kennemerland" veiling van villa »Duinlust." Eindelijk is de vurig gewenschte hoop van ons allen, armen en rijken, Katholieken, Israëlieten en Protestanten, leeken en geleerden, van heel het Nederlandsche volk in vervulling gegaan. Een spruit van den ouden Oranjeboom is ontloken, een Prinses uit het Huis van Oranje- Nassau geboren. Leve onze volksvrijheid, gewaarborgd door dë grondwettige regeering van dat Huis. Leve dan de jonge, lieftallige moeder, zoo lang de waarborge onzer eenheid en onafhankelijk heid. Weg nu met krakeelen en bij dit geluk vergeleken nietige verschillen. Abdoel Hamid, de beheerscher aller Huitenlaiidsch c. n ..-it geloovigen, heelt afgedaan. Dinsdag middag werd door een saluut van 101 kanonschoten de bevolking bekend gemaakt dat er een einde was gekomen aan het tyranniek beheer van den man die bijna 33 jaren zijn zwaren scepter over het Turksche rijk gezwaaid heeft. Heel aangename herinneringen laat zijn regeering niet na. Millioenen hebben onder zijn bewind ge zucht en zijn land was ten slotte, na jarenlang wanbeheer, aan den rand van den ondergang gebracht. Vermeldenswaard is het wat de correspondent der Daily News te Konstanti- nopel van hem seint: »De bloedige heerschappij van Abdoel Hamid is ten einde. Ik kan u de gevoelens niet beschrijven, waarmede ik u dit hoogtepunt van Turkije's verbazingwek kende omwenteling meld. Alleen diegenen onder ons en dat zijn er zeer weinigen die in de Turksche hoofdstad vijf en dertig jaren hebben gewoond, die gekermd en gezucht hebben onder de ongerechtigheden der vroegere regeering die getuigen zijn geweest van de bulgaarsche moorden, daarna =de armeniscbe moorden en vervolgens de macedonische moorden, die bet bloed van tallooze onschuldige slachtoffers voor bun oogen hebben zien vloeien, en die iets uit eigen ervaring weten van het ergerlijkste spionneeringsstelsel, dat ooit door een onbeperkt despoot is uitgedacht alleen zij zijn 't, die de verandering van heden en al baar beloften voor een gelukkiger toekomst ten volle kunnen waardeeren." Aan dit alles is nu een einde gemaakt. De jong turken hebben Besjad Effendi op den troon geplaatst. Hij zal re- geeren als Mohammed V. Hoe de bijzonderheden van deze groote gebeurtenis zich hebben afgespeeld, zullen onze lezers wel in de dagbladen gelezen hebben. De gevolgen van den ondergang van bet oude turksche rijk zullen ongetwijfeld van zeer ingrijpenden aard zijn niet alleen voor Turkije zelf, maar ook voor de geheele europeesche politiek. Wij zien al in gedachten hoe het jonge en machtige Turkije, met zijn weergaloos dappere soldaten, met zijn prachtige ligging aan zee en zijn opnieuw ontluikenden rijkdom zich heeft aangesloten bij bet Drievoudig Verbond, waardoor dit een niet te verbreken rotsmuur vormt tusschen Frankrijk en Busland, en Engeland alleen blijft staan. Men moet zich verbazen dat een heerseher als Abdoel Hamid, onder wiens voeten het rijk verbrokkelde, 33 jaren lang staande bleef. Was bet do wil der mogendheden die het zwakke bewind aan den Bosporus, waarbij zoo groote finantiëele belangen betrokken waren, handhaafde? Beeds aan het begin van zijn regeering verloor de sultan bij bet uitbreken van den oorlog tegen Busland Boemenië, en na den ongelukkigen vrede van San Stefano ook Servië en Montenegro.Bulgarije werd tot een zelfstandig, schatplichtig vorstendom verklaard. Oostenrijk kreeg opdracht, Bosnië en Herzegowina te bezetten en te besturen, hoewel de sultan souverein bleef over die provincies. Aan Engeland werd het bestuur en de bezetting van Cyprus opgedragen en Busland kreeg Kars, Ardaban en Batoem. De toch reeds treurige turksche financiën waren door den oorlog geheel in de war geraakt. Het leger en de ambte naren waren in jaren niet betaald. En voortdurend hadden er opstanden in bet rijk plaats, vooral in Albanië, welker bloedige onderdrukking de wereld heugt. In 1882 zochten de Engelschen in een samenzwering aanleiding Egypte te bezetten, dat zij thans nagenoeg geheel hebben ingelijfd; in 1885 werd Bulgarije met Oost Boemelië vereenigd, en voortdurend maakte de afscheuring van bet vorstendom ver deren voortgang, zoodat de uitroeping zijner onafhankelijk heid thans niet meer is dan bezegeling van een reeds ge worden toestand, juist als t,en opzichte van Bosnië en Herze gowina de oostenrijksch-turscbe entente slechts een voldon gen feit bekrachtigde. In Macedonië stond ten slotte de Nemesis op, Macedonië dat het langst en bet ergst onder het kwaadwillige reactio naire bewind van den sultan smachtte en dat toen de be moeiingen der mogendheden jaar in jaar uit mislukt waren zich zelf en daarmede heel het rijk in Europa bevrijdde. Na dit stukje geschiedenis kunnen we voorheden onze blikken van Turkijë afwenden om deze naar elders te richten. Er is veel nieuws in den politieken winkel. De ministerieele crisis in Oostenrijk-Hongarije vergt aandacht. Gelijk iedereen verwachtte is het hongaarsche kabinet afgetreden omdat de onderhandelingen met de oostenrijksche regeering niet tot een resultaat hadden geleid. Do oorzaak zit hem in de bank- kwestie. Den 22sten dezer kwam het bericht dat Oostenrijk het voorstel van Hongarijë tot oprichting van twee onafhanke lijke kartelbanken in plaats van één gemeenschappelijke verwor pen had. Frans Jozef heeft bij de jongste audiëntie in Wekerle zijn toestemming tot oprichting eener zelfstandige hongaarsche circulatiebank beslist geweigerd. Intusschen is met dit al de belangrijkste taak der coalitie, het maken van een kieswet, onafgedaan gebleven. Vóór drie jaren, in April 1906, toen het ministerie Wekerle aan het bewind kwam, hoeft het de verplichting op zich genomen de kiesrechthervoming tot stand te brengen. Deze opdracht is niet volvoerd en daarover heerscht thans ontstemming in het land. Tusschen Zwitserland, Duitschland en Italië is een over eenkomst in zake de Gotthard-spoor tot stand gekomen, ter vervanging van de oude. Voortaan zal Finland jaarlijksehe belastingen aan Busland moeten betalen als vergoeding voor den buitenwerking ge. stelden dienstplicht. Het verzoek van den franschen senaat aan den Tsaar om de quaestie van den dienstplicht tezamen met den landdag te regelen, is afgewezen en een oommissie, die door de Bussische regeering voor deze aangelegenheid is ingesteld, heeft thans voorstellen gedaan, waarbij de Finnen worden verplicht tot het betalen van aanzienlijke sommen gelds. Er wordt gezegd, dat van rechtswege de Finnen zouden moeten dienen in het russische leger, maar dat is thans in de praktijk niet mogelijk. Daar de finsche bevolking 2 pCt. bedraagt van de be volking van Busland, is het finsche aandeel in de uitgaven van het ministerie van Oorlog 11,200,000 roebels, dat is ruim 24 millioen kronen Finsch. Te zamen met de uitgaven van het ministerie van Marine wordt het bedrag dan 35 millioen kronen. De oommissie heeft zich bij de vaststelling van het be drag thans alleen bepaald tot de bespoeding voor de vrij stelling van den persoonlijken dienstplicht. Daar het aantal dienstplichtigen in 1908, 456,635 man bedroeg in Busland, zou Finland 9132 man moeten leveren. De vroeger door Finland opgebrachte 10 millioen heeten thans zeer willekeurig. Bedoeld wordt de bijdrage van 10 millioen van 1905 —1907 betaald als vrijstelling van de toenmalige wet op den dienstplicht, die niet kan worden uitgevoerd tengevolge van het passief verzet van de Finnen. De Finnen meenen, dat daarmede de financiëele quaestie is afgehandeld en wenschen een wettelijke regeling van den dienstplicht, d.w.z. de instelling van een eigen troepenaf- deeling, Dat acht Busland niet gewenscbt, liever stelt het de Finnen vrij van dienstplicht, maar laat ze daarvoor be hoorlijk betalen. De Wereldkroniek en De Week Geïll. zul- Diverseil. len binnen enkele dagen met een extra- Prinsessen-nummer verschijnen, dat vele fraaie foto's zal geven, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, en o. m. zal bevatten het Stamslot der Oranjes te Dillenburg, de grootste mannen uit het Huis van Oranje (zeer fraaie reproduetiën naar beroemde schilderijen en teeke- ningen), de portretten der 3 Koningen van Nederland, van H. M. de Koningin-Moeder, de nieuwste portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, weinig bekende opnamen ^uit de jeugd der Koninklijke Moeder, de voornaamste geschenken voor de jonggeborene enz. enz. Drankhfistriidine- 0ns werd in deVragenbus gevraagd: IJiailK»esillJ(ling. Wat kan de Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik aan de hand der gewijzigde drankwet ter nastreving van zijn doel verrichten? Wij antwoorden daarop: I. In verband met artikel 6, 2 aandringen bij de gemeente raden op het vaststellen eener verordening, eischen stel lende, waaraan eene tapvergunning-lokaliteit moet voldoen. 2. In verband met artikel 7 invloed oefenen bij de gemeen teraden tot het beperken van de gelegenheid tot schenken, tot bepaalde wijken, buurten, straten, tot het vaststellen tot bepaalde dagen en uren, waarop lokaliteiten, waarvoor vergunning is verleend, gesloten moeten zijn. 3. Door controle en petitie in verband met de artt. 12 en 16 zoo mogelijk verhoeden dat door B. en W. vergunning wordt verleend aan hen aan wie deze op grond van art. 8 geweigerd moet worden, of door GedStaten in soortgelijke gevallen omschreven bij artikel 9, en zoo mogelijk bewer ken dat onverstandig gegeven vergunningen in hooger beroep geweigerd worden. 4Invloed oefenen op het volgens art. 11 vaststellen van voor waarden, waaraan bij plaatselijke verordening gebonden kan worden het door een vergunninghouder verstrekken van sterken drank in het klein op den openbaren weg. 5. Het opmerkzaam maken van B. en W., Ged. Staten of eene plaatselijke drankwet-commissie op het aanwezig zijn van omstandigheden die leiden moeten tot intrekking eener vergunning; art. 28. Het optreden in die gevallen om te leiden tot hooger beroep; art. 30. 6. Bijhouden van de in het prov. verslag en de Ned. Staats courant opgenomen opgaven vaningetrokken of verval len vergunningen, betaalde vergunningsrechten en bestaan de vergunningen; art. 31. 7. In het bijzonder schijnt de Volksbond aangewezen in ge meenten waar de naleving der Drankwet te wenschen over laat, de gemeenteraden op te wekken om aan de Koningin voorstellen in te dienen tot instellen van „plaatselijkedrank wetcommissies", wier taak is de overheid zoowel desgevraagd als uit eigen beweging van raad te dienen omtrent alles wat betrelt de bereiking van het doel der wet; art. 49, Terwijl het toezicht op de naleving der wet in het bijzonder aan de inspecteurs eu adjunct-inspecteurs van de drankwet is opgedragen, hebben o. i. die commissiën eigenaardig haar werkkring in de gevallen hiervoren sub 1—6 onschreven. Met het opsporen van overtredingen zijn de leden dier drank- wetcommissiën niet belast, zij blijven evenwel bevoegd even als ieder ander, aangifte van te hunner kennis gekomen strafbare feiten te doen. Bij een en ander wordt gewezen op de dezer dagen of ficieus aangekondigde wijziging der wet, tengevolge waar van ook het bovenstaande wellicht wijziging zal moeten ondergaan. Kerknieuws. Ned' H°rftv" öen;fnTte' Zondi« 2 Mei voorm. 10 uur, Ds, J. A. van Leeuwen. B.K. Kerk te Overveen. Zondag 2 Mie voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. B.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 2 Mei Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1