30. Gemeubileerd villatje aan het Bloemendaalschebosch. huurprijs f 600 't Saison. 32. Gemeubileerde kamers in de Sehoollaan. 33. Gemeubileerde villa, gezellige ligging aan hoofdweg te Overveen bevattende 10 kamers enz. voor- en achtertuin met schilderachtig uitzicht, huurprijs f1000 't Saison. DIVERSEN. in ROOZENDAAL N. Br 1. Woonhuis met voor en achtertuin bevattende bene den: Suite, keuken, bijkeuken, kelder. Ie etage 4 kamers, zolder met dienstbodenkamer, gas en waterleiding en wel en regenwater; 't geheel is groot 8 aren, 37 centiaren, de tuin bestaat uit boomgaard, moestuin, en bloementuin. Koopsom f6500.aanv. 1 Mei, of eerder. 2. Een moderne en zeer geriefelijk ingerichte villa met grooten rijk begroeiden en beplanten tuin. Zeer aangenaam en gunstig gelegen op 1 minuut afstand van station Driehuizen. in HAARLEM. 1. Een winkelhuis (benedenhuis) op den besten stand. Huurprijs. 1200 'sjaars. 2. Een benedenhuis (aparte ingang.) bij den Hout. Huurprijs f450— 'sjaars. 3. Een winkelhuis met bovenhuis op eersten stand. Huur prijs f1600.'sjaars. 4. Een winkelhuis met apart bovenhuis op goeden stand, huurprijs billijk. 5. Een heerenhuis met tuin in de onmiddellijke nabijheid van 't Station, gas en waterleiding en wel- en regenwater en vele gemakken 7 kamers en dienstbodekamer, keuken, kelder, vestibule, gang, serre, balkon, koopsom f 5500. Huurprijs f 400.'sjaars, aanvaarding Mei. 6. Villa, Kenaupark 6. Huurprijs f 1500.'sjaars. Koopsom f 25000. Villaterreiuen en Bouwgrond in BLOEMENDAAL en SANTPOORT vanaf f 1.per Q Meter. De lijst van bouwterreinen ligt voor belanghebbenden ter inzage op het kantoor van het woningbureau, waar alle gewenschte inlichtingen gaarne verstrekt worden. Verschillende geheime opdrachten, welke niet in den gids vermeld worden. Sport. Medaillewedstrijd. H V. B. XI—Bloemendaal. Tot de wedstrijden, ter eere van het tienjarig bestaan van den Haarlemschen Voetbalbond, behoorde ook de match om een fraaie medaille en elf herinneringsmedailles, tusschen het vertegenwoordigend H. V. B. XI en de B. V. V. Bloe mendaal Vele Bloemendalers waren Zondag naar de Spanjaardslaan getrokken, om hun club de tiende medaille te zien ver dienen, zoo dachten zij, doch »es hat nicht sollen seint. Evenals met de meeste kwalen, zoo is Bijenteelt. het ook met de roerziekte of loop der bijenze is gemakkelijker te voorkomen dan te genezen. Waar de bijen een goeden wintervoorraad hebben goed, wat betreft zoowel de kwaliteit als de kwantiteit en ook voldoende zijn gehuisvest, daar zal de ziekte niet zoo licht uitbreken, 't Is waar, als de winter lang duurt, de bijen maanden achtereen niet kunnen uit vliegen, zoodat de faecaliën zich in den endeldarm ophoopen, dan kan de ziekte ook onder overigens gunstige omstan digheden uitbreken. Een feit is het echter, dat verschillende omstandigheden aan dat uitbreken bevorderlijk kunnen zijn, zoo ze al niet, als de voornaamste oorzaak moeten worden aangemei-kt. Wij willen ze hartelijk de revue laten passeeren. Allereerst noemen we dande kwaliteit van den honig, waarop de bijen overwinteren. Is dit boekweit-, klaver- of lindehonig, welke bijna geheel verteerd in het bloed wordt opgenomen en dus weinig stoffen in den darm achter laat, dan zal het volk niet zoo spoedig aan roer gaan lijden. Dit zal eerder het geval zijn bij honig van koolzaad, van heide (alle heide-honig schijnt in deze nog niet gelijk te zijn), van herik en dennen. Bladhonig, waarvan in sommige zomers zooveel wordt gehaald, is al zeer slecht, en men doet daarom wél, dezen en anderen minder goeden honig, in het najaar, liefst bij de laatste dracht, uit te nemen en daarvoor beter voedsel 't zij honig of een suiker-oplossing, in de plaats te geven. Rustverstoring kan oorzaak van loop wordendan toch komen de bijen in beweging en vele zuigen zich volook al storten zij dezen opgenomen honig later weer in de cellen uit, dan is er toch een deel achter gebleven, en ook daarna moeten de diertjes, ten einde de verloren warmte te herwinnen, méér voedsel op nemen. Het een met het ander heeft het gevolg, dat de darm gauwer is gevuld. Herhaalt zich dat meermalen, dan breekt de roerziekte stellig uit. Rust, volslagen rust, heersche er dus in en om den stal Koude kan nadeelig werken wanneer de korven of kasten op een tochtige plaats staan en de gure wind lang achtereen door het vlieggat binnenkomt. Op zich zelf is dit al nadeelig, maar de koude dwingt de bijen ook om meer te eten. Hetzelfde maar om een andere reden, heeft plaats, als de bijenwoning te warm isde broedaanzet begint dan ontijdig, te vroegde bijen, die in beur maag het voedersap voor het broed bereiden, moeten daartoe ook heur organen meer dan anders in werking stellen, er blijven meer onafgewerkte stoffen in heur lichaam achter. Soms wordt de roer veroorzaakt door bedorven voedsel. Honig, welke nog niet rijp en geborgen is in niet-gedekselde cellen, kan gaan gisten, en deze gegiste honig maakt het volk ziekheel licht treedt dan de loop op. Bedorven lucht doet ook in vele' gevallen de ziekte ont staan, daar, waar een voldoende luchtverversching ontbreekt. Niet weinige imkers stoppen het vlieggat in het najaar bijna geheel toe, zoodat er maar een enkele bij uit- en in kan gaan. Dan moet de lucht in de bijenwoning wel onzuiver worden en schadelijk werken. Men ziet dan ook vaak reeds verbetering intreden, als de lucht van buiten af flinken toegang krijgt. Zorg ook vooral, althans in den na-winter en het voorjaar dat uw bijen geen dorst lilden. Hebben ze een suiker oplossing gekregen, dan hoeft ge hiervoor niet zeer te vreezen, wel, als ze zitten op honig, welke weinig water bevat, of versuikerd is. Voeder dus, zoo noodig, ook water 't Kan evenwel ook zijn, dat het in de woning te vochtig is, dat het neer druppelende water door de bijen wordt opgeslurpt en ze ziek maaktook dan kan de roer ziekte optreden. Toch had Bloemendaal makkelijk de zege kunnen beha len, was de voorhoede maar niet zoo erbarmelijk aan 't knoeien geweest. Aan de verdediging lag 't niet. Veldhoven, Houtgraaf en Van Rietschoten waren puik, en stelden keer op keer de voorhoede in de gelegenheid tot den aanval over te gaan, maar hun zwoegen werd met ondank beloond, de tallooze kansen werden niet geaccepteerd. De vijf jongelui vatten hunne taak veel te licht op, en geringschatting der tegenstanders heeft al menig elftal met een nederlaag naar huis gestuurd. Dan was er nog iets, waaraan het verliezen voor een groot deel te wijten is. Enkele spelers van het B. V. V. elftal hebben de weinig loffelijke gewoonte aangenomen hun captain het werk uit de handen te nemen en bevelen uit te deelen, terechtwij zingen te geven, enz. Nu is dit op zich zelf nog niet zoo heel erg, in 't vuur van den wedstiijd ontvalt iemand wel eens een woord, doch als het den vorm van schetteren aan gaat nemen en verlammend gaat werken op de ver richtingen der andere spelers, begint het bedenkelijker te worden, en vooral, als er op het spel van zoo iemand veel valt op te merken. Het is niet voor de eerste keer, dat dit tijdens een match gebeurd is, daarom geef ik den betrokken spelers den raad zich voortaan te beheerschen, het komt èn het spel, èn hun zelf ten goede. Namen noem ik nietwien de schoen past, trekke hem aan Nu iets van den wedstrijd. Als scheidsrechter v. d. Berg in 't veld verschijnt komen de volgende elftallen op 't appèl. H.V.B. XI: v. Arkel, de Vries, Vonk aanvoerder, Rein- melts, de Koek, Verweij, Bochaerdt, Wijnands, Hartog, Boissevain, Jonker. Bloemendaal: v. Riessen Jr., Roskam, Blankevoort, v. Riessen Sr., v. Kessel, Houtgraaf, Boskamp, Veldhoven, v. Hooff, v. Rietschoten aanvoerder, Zweerts Bloemendaal speelt eerst met den sterken wind in den rug, zoodat, behoudens enkele aanvallen van Haarlem, voort durend op de vijandelijke helft gespeeld wordt. Hier is het echter de aanvoerder Vonck, die op den voorgrond treedt, en dikwijls magnifique redt. Ook Van Arkel is op zijn hoede, en stopt enkele mooie ballen. Het is te zien, dat onze favorieten zullen doelpuntenwij moeten echter lang wachten. Een scrimmage op de Haarlemsche goal wordt door den keeper beslecht, verschillende aanvallen óf door Vonck, óf door De Vries onschadelijk gemaakt. Eindelijk wordt een slechte uittrap door den rechtsbuiten benut, die Bloemendaals eerste en eenige doelpunt maakt. Nadat nog ettelijke kansjes verknoeid zijn, door talmen of slecht schieten, gaat rust in met 10 voor Bloemendaal. De meeste supporters vreesden het ergste, de tegenpartij kreeg nu wind mee, en onze voorhoede deed niet veel van zich verwachten. Anderen waren meer optimistisch gestemd, en verwacht ten eene zekere B. V. V. overwinning Na half time gaat Haarlem aanvallen, en blijft het, tot het einde toe. Spoedig zit de gelijkmaker in 't net, als Hartog. van het uitloopen van Zweerts profiteerende, dezen het nakijken geeft. Onze verdediging krijgt nu volop werk, en het is vooral aan het taaie verdedigen van het trio Veldhoven, Houtgraaf, en v. Rietschoten te danken, dat de stand zoo lang 11 blijft. Het begint, al aardig naar tijd te loopen, we denken al aan verlenging, en vatten weer moed, als ineens Wijnands met een hoog schot onzen plannen den bodem inslaat, en de geheele tribune aan 't juichen brengt. Nog eenige stuiptrekkingen der B. V. V. voorhoede, en pittige aanvallen der Haarlemmers, dat klinkt het eindsignaal de H. V. B. heeft zeer verdiend de medaille, en de spelers de herinneringsmedailles gewonnen. Bij het H. V. B.-XI blonken uit: Vonck, de geheele half backlinie, Wijnands en Hartog Bij Bloemendaal zooals gezegd Veldhoven, Houtgraaf en v. Rietschoten. Zondag a.s. speelt Bloemendaal II tegen Rap III op ons terrein. De Rap-elftallen hebben hier steeds een goeden indruk achtergelaten, maar ook steeds zijn zij door Bloemendaal I met een nederlaag naar huis gestuurd. Dus zorg er voor, jonge editie der B. V. V. dat de traditie niet gebroken wordt, en voetbalvrienden, gaat Zon dag dezen wedstiijd zien, op raad van Cesar Edo. Voetbalwedstrijd te Vogelenzang. Zondagmiddag 1.1. speelde Volharding" van Heemstede tegen V. V. V. van Vogelenzang. Ongeveer twee uur wer den de elftallen opgesteld en eenige minuten later volgde de aftrap. De rust ging in met 4 0 voor V. V. V. Na de rust gelukte het Volharding" een goal te maken. Het einde was voor V. V. V. gewonnen met 9 1. Met enkele woorden vestigen wij de Plaatselijk aandacht op het reeds door ons be- NietlWS. sproken concert, te geven door den heer Jac. van Kempen, met medewer king van mej. Ré Levie en den heer Willem Bahlmann. Het concert is bepaald op Vrijdag 7 Mei a.s. en zal plaats hebben in het hotel Welgelegen". Het volgende programma wordt uitgevoerd 1. Recitativ en Aria uit «Schöpfung" Haydn. 2. Sonate g. klBeethoven. (Voor piano en violoncel.) 3. a. Der NeugierigeSchubert. b. Auf dem Wasser zu singen c. MondnachtSchumann. d. Feldeinsamkeit. Brahms. e. MorgenhymneHenschel. 4. a. Ein kleines liedWilhelmus. b. GlaubeI. van Malden. c. Van 't Wiegsken en 't graf Lenaerts. d. LiedZweers. 5. a. I erceuse de JocelynGodard. b. CanzonettaPergolese. c. MenuetG. Valensin. (Voor violoncel.) 6- Panis AngelicusFranck. (Voor zang, violoncel en piano) 7. a. Wenn schlanke LilienWeingfirtner. b. SchwanenliedHartmann. c. Pensée d'automneMassenet. Te beginnen met heden worden alle dienstregelingen van spoor-, tram- en stoombootmaatschappijen opgegeven in amsterdamschen tijd. Men onthoude vooral, dat daardoor voortaan de bekende twintig minuten verschil zijn vervallen. Naar wij vernemen, zal heden-avond het raadhuis wederom geïllumineerd zijn. 3e jaargang. Uit andere gemeenten. Reclametentoonstelling Brongebouw te Haarlem. Reeds hebben we in een vorig nummer melding gemaakt van de grootsche plannen die het bestuur van bovengenoemde tentoonstelling heeft en die voor een gedeelte zullen wor den belichaamd in het oud-haarlemsch marktplein. Dit plein is wel een beschrijving waard en als het eenmaal tot stand gekomen zal zijn, twijfelen we niet of het zal stof te over bieden tot het vervaardigen van artikelen. In afwachting hiervan is echter een voorloopige bespreking niet overbodig, dunk ons, en daarom willen we een en ander hierover mede- deelen. Het plein zal een schilderachtig aanzien krijgen, hetgeen het naast de karakteristieke gevels en daken te danken zal hebben' aan de historische gebouwen die natuurgetrouw zul len verrijzen. Van deze noemen wij het oude weeshuis, de hoofdwacht van de Markt, de beroemde vischhal, enz. ter wijl de andere gebouwen alle zonder onderscheid zijn ge kozen uit fraaiste modellen die de heer Bennecke, de ont werper, heeft kunnen vinden in onze oud-hollandsche gevels De gebouwen worden in hun natuurlijke grootte geplaatst terwijl de uiterste zorg zal worden besteed aan hun samen stelling, zoodat ze tegen weer en wind bestand zullon zijn De toegang komt door de oude Houtpoort, die daar ter plaatse nog eens als een beeld uit vroeger jaren meniger herinnering zal wakker roepen Ook aan de imitatie van dit oud-hollandsch bouwproduct zal tot in de kleinste onderdeelen de pieëteit betracht worden Eenmaal door de poort zijnde, bestaat in het rechts gelegen «gemeentehuis" gelegenheid, zich als poorter te laten inschrijven, welke plechtigheid nog met eenig ceremonieel plaats heeft. Ter stoffeering van het geheel zullen velen der tijdelijke bewoners der huizen aan het plein zich met de schilderachtige oud-hollandsche kleeder- draebt tooien. Het lijdt geen twijfel of de ondernemers zullen met deze aantrekkelijke tentoonstelling een reusachtig groot succes hebben. Reeds zijn eenige contracten met flinke haarlemsche firma's afgesloten, terwijl met verscheidene onderhandelingen gevoerd worden. Ook kunnen wij nog mededeelen dat van de directie dei- spoorwegen groote medewerking is toegezegd. 't Spreekt van zelf dat het op het plein niet aan gepaste vermakelijkheden zal ontbreken. Daarvoor staan de namen van de heeren Van Gasteren en Chabot ons borg. Nader vernemen wij, dat de voorbereidende werkzaam heden in vollen gang zijn. Reeds tal van groote firma's, zoowel in Haarlem als in andere plaatsen van ons land, hebben voor deze tentoonstelling stands gehuurd, terwijl met een groot aantal nog wordt onderhandeld. De geheele oppervlakte van het tooneel, ongeveer 75 M2. groot, is aan één firma verhuurd, die daarop een belangrijke inzending van haar artiken zal exposeeren, welke gedurende den ten- toonstellingstijd in werking zullen worden gesteld. Ook voor de gebouwtjes op het Oud-Haarlemsch Marktplein bestaat gelijk wij reeds schreven, veel belangstelling en verscheidene daarvan zijn reeds verhuurd. Verder kunnen we tot ons genoegen nog mededeelen, dat de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, voor deze tentoonstelling een verguld zil veren medaille beschikbaar heeft gesteld. Zondag aanstaande zal in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid voor het laatst de tentoonstelling van oorspronkelijke graphische reproductiën van Rodiu, Latour, Rops, Herkomer e,a. te bezichtigen zijn Een tentoonstelling van zeer merkwaardige japansche aquarellen en teekeningen is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Toekomstbeeld. Deu tijd is niet ver meer, waarin men erkennen zal dat niet de paarden voor de motorrijtuigen, doch de motorrijders voor de paarden "schrikken. Bij poliiie-verordening zal dan worden voor geschreven dat iedere ruiter een proeve van bekwaamheid moet afleggen en dat elk paard voorzien moet zijn van pneumatic- hoeven, bel, nummer, lantaarn en naam van den eigenaar. Zoo behoort het! (De Auto Prijs halfjaar hij voor tali ii Prijs nummer Mededeelin Het auteursrech Bij dit numme Agenda. Schouwburg J terdamsch Tooneelge Zondag 9 Mei, 5 Een Koningskind. Zondag 9 Mei, 8 Jan Ongeluk. Donderdag 13 Mei Silvia Silombra Dammen. Café 176. Eiken Donderda introductie der Dan komen bij den heer H Café «Suisse Maandagavond van der «Haarlemsche den heer J. Meyer, Maandag a. s. IJ van beroep, Spaarne van toevoeging ter ve in ongevallengeschille werknemers. Een be~ Wij verheugen o dat Willem Kloos in het herdenken v« persoonlijk is gewee die diepe ontroeren klank, het als de ze< mede deze begenaé verrijkt. Maar anders z: gevoelens koesteren wanneer wij trachte leven geweest is voo in het hart van Eur gedeelte van het ger voege als dr. H. J heeft gesteld, Boeken verpersoonlijking vat eene voor dezen tijd uitstekende persoon vorige geslacht, d van gevoel, was oer tijd voorafgegaat stellen oene persoor van het door ede klein en even groo levende in en sprei gestalte, door het uiterlijke wereld, d door lijden. Kloos is hot ge durfd en in het b van alle kanten oi heidsleer, in de waar de geest als het wederom stellen het een en het al zijne rijke vatbaar! zelf, zoolang het van het leven. Met Kloos te eer wezens leeft in ons het niet opnieuw heeft het overwonne Welk hulde-betooi geenmaar een door ons die uit en zijn ontroeringe soonlijkheid, zich door het aanschou vele talloos vele geestes eenmaal 1 tijdelijke rondom

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 6