MET PENSION- EJ\I WONINGGIDS Nieuwsblad voor s AERDENHOUT BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten a 3e jaargang. ZATERDAG, 8 MEI 1909. No. 19 Het BltmtMeh (Mblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. te Bloemendaal. TIDEMAN Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mecledeelingeu van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 8 Mei, 8 uur. Rot- isrdamsch Tooneelgezelsehap. Margaretha Gautliier. Zondag 9 Mei, 2 uur. lrapressario Alph. Janmart Jr. Een Koningskind. Zondag 9 Mei, 8 uur. Amsterdamseh Tooneelgezelsehap. Jan Ongeluk. Donderdag 13 Mei, 8 uur. Hollandsch Tooneelgezelsehap. Silvia Silombra Dammen. Café »Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 176. Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met introductie der Damclub Haarlem". Inlichtingen te be komen bij den heer H. C. van Oort, Nassaustraat 14b. Haarlem. Café j>Suisse" (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken Maandagavond vati 8—12 uur Clubavond met introductie der Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij den beer J. Meyer, Kruisstraat 34, Haarlem. Maandag a. s. IJ uur In bet gebouw van den raad van beroep, Spaarne 92rood, te Haarlem zitting van den raad an toevoeging ter verschaffing van kosteloozen rechtsbijstand in ongevallengeschillen; voor onvermogende werkgevers en werknemers. Een bewijs van onvermogen mede te brengen. Willem K 1 o o s. Wij verheugen ons hartelijk met anderen bij gelegenheid dat Willem Kloos deze week zijn vijftigsten verjaardag vierde, in bet herdenken van wat hij voor ons en zoovele anderen persoonlijk is geweest, maar meer nog bij de gedachte aan die diepe ontroerende verzen, en aan die kolonnaden van klank, het als de zee prachtig zwaar deinende proza, waar mede deze begenadigde de nederlandsche letteren heeft verrijkt. Maar anders zijn wij en edeler, fijnere en betere gevoelens koesteren wij, verwijd is de sfeer onzer gedachten wanneer wij trachten ons in te denken, wat Willem Kloos' leven geweest is voor ons Volk, dit in een uithoek en toch in het hart van Europa nog maar steeds zelfstandig levende gedeelte van bet germaansche ras. Willem Kloos is, in dier voege als dr. H. J. Boeken 6 Mei 11. bet in de N. R Cl. heeft gesteld, Boeken die Kloos bet best kent van allen, de verpersoonlijking van Nederland's regeneratie. Terwijl, om eene voor dezen tijd duidelijke onderscheiding te maken, de uitstekende persoonlijkbeden van bet vorige en van bet voor vorige geslacht, dragers waren van gedachten, vertolkers van gevoel, was Kloos wederom als ware hem alleen een oertijd voorafgegaan, in leven en denken, in dichten en stellen eene persoon-, eene mensch-geworden idee, de idee van bet door edel gevoelen machtig menschelijke, even klein en even groot als de menscb kan wezen, eene idee levende in en sprekende uit eene moderne bijna overgevoelige gestalte, door bet conflict van bet. eigen inner ijk met de uiterlijke wereld, die hem niet begreep, groot geworden alleen door lijden. Kloos is bot geweest die aldus geheel alleen beett aange durfd en in bet begin geheel alleen beeft gedaan wat thans van alle kanten opdringt: in de godgeleerdheid, in de wijs heidsleer, in de staatkunde, in alle menschelijke kringen waar de geest als de meerdere wordt gekend van de natuur het wederom stellen van de menschelijke persoonlijkheid als bet een en het al, als het schamele maar toch van wege zijne rijke vatbaarheid voor inwerking van het eeuwige, zelf, zoolang het leeft, dat is denkt, eeuwige middenpunt van het leven. Met Kloos te eeren, eeren wij het beste dat als gevoelige wezens leeft in ons zelfwat hij heeft geleden wij behoeven het niet opnieuw te lijden, wat hij heeft overwonnen hij heeft het overwonnen vóór ons en voor óns. Welk hulde-betoon past daartoe aan onze natie? Uiterlijk geen; maar een innerlijk, zoo, dat de ziel van bet volk door ons die uit hem zijn volgeheveld met zijn geest en zijn ontroeringen en zijn wil, zich buige tot zijne per soonlijkheid, zich openstelle voor hare klanken, zich beziele door het aanschouwen van haar lijden, opdat van deze natie vele talloos vele persoonlijkheden langs de diepe wegen des geestes eenmaal komen daar en leeren leven daar, waar het tijdelijke rondom den eenen, rondom eiken immers eenzamen, menscb, leeft als de aandoenlijke Ornkleeding van de Eeuwig heid. Van onnatuur tot echtheid, van kunstmatig tot werkelijk leven, dat kan de typeering zijn van het tijdperk in ons land door Kloos ingeluid. 6 Mei 1909. P. Tideman. Burgerlijke Stand Van Vrijdag 23 April tot Vrijdag 30 April. Bevallen: G. J. van Ulsenvan Vilsteren d.C. Hout- huijzenLangedijk z. Ondertrouwd: B. Hagen en J. de Wilde.; H. Stam en A. H. Brante. Overleden te Meerenberg: Fietje Koon 23 j.T. EbbeliDg 36 j. Van Vrijdag 30 April tot Vrijdag 7 Mei. Bevallen: E. Duivestejjnvan de Pol d.H. van Kes- selvan Ruiten d. Ondertrouwd: H. B. Wijnands en J. Hilgeman W. van Deventer en H. W. Veenhof.P. Westra en A. Schipper. Getrouwd: C. Tesselaar en H. M. Ch. Broekhuizen. Overleden: J. G. van der Veldt 8 m. Waarschuwing. Diversen. De minister van bnitenlandsche zaken brengt in de St. Ct. ter algemeene kennis, dat de naam van zekeren „professor Keith Harvey te Londen, die op groote schaal middelen tegen d ofheid adverteert in de nederlandsche bladen, niet voorkomt in de lijst der personen die in Groot Britannië en Ierland bevoegd zijn de genees kunst uit te oefenen Zijn ware naam is Edward Marrhij woont in nr. 156 Tulse Hill te Londen en heeft te zamen met zekeren Thomas Reece een effectenkantoor onder de firma Arnold Butler. Belanghebbenden die omtrent de betrouwbaarheid van deze firma inlichtingen wenschen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de eerste afdee- ling van het departement van buitenlaudsche zaken. De N. Crt. bevat een klacht, handelende over de bande" loosheid onzer miltairen, zeggende Nu wij toch over militairen aan het schrijven zijn het heeft verleden Vrijdag opnieuw, gelijk zoo vaak te voren, de aandacht getrokken, dat er zooveel dronkemanstooneeien van miliciens in groot tenue op straat te aanschouwen zijn. Dit is hoogst betreurenswaardig en doet veel afbreuk aan de waardigheid vau de uniform. Wij lazen in een ingezonden stuk hierover de opmerking, daf men bij zulke feestelijk heden des avonds bijna geen enkelen officier in uniform ziet, wat de mannetjes natuurlijk doet denken, dat ze volkomen ongebonden hun gang kunnen gaan. Die opmerking lijkt ons juisten in elk geval is het een schande, dat stom dronken benden in hun beste militaire pakjes, ter eere van de Koningin aangetrokken, zich met allerlei andere kleeding- stukken tooien en tierende rondhossen een heelen avond lang, zonder dat eenige autoriteit ernaar omkijkt. Men gaat te ver in lankmoedigheid, wanneer wordt toegelaten dat de nationale waardigheid door de nationale feestvreugde schade lijdt. Met het oog op het feest van Maandag a.s. kan het misschien zijn nut hebben dit nog eens te zeggen L o u r d e s. De Berlijnsche correspondent van de V. Rolt. Crt. schrijft d.d. 6 dezer Onlangs is hier reeds melding gemaakt van een proces, dat voor de rechtbank in Metz gevoerd is, en waartoe een wonderbare" genezing in Lourdes aanleiding gegeven heeft. Het gold een van de beroemdste gevallen, dat, naar het heette, door onwraakbare geneeskundige getuigenissen gewaar borgd was. Een vrouw, genaamd Rouchel, had vele jaren lang aan lupus geleden. Voortdurende geneeskundige behan deling had haar n'.et mogen baten. Toen had zij een bede vaart naar Lourdes ondernomen. Na verloop van weinige dagen reeds kon het wetenschappelijk bureau tot consta teering van genezingen, dat aan de beevaartplaats verbonden is, een vooruitgang vaststellen, die bij lupus onmogelijk uit natuurlijke oorzaken verklaard kon worden. En een attest van haren geneesheer stelde uitdrukkelijk vast, dat er van geen andere ziekte sprake was. In we kelijkbeid echter leed de vrouw ook aan lues. Den arts in haar woonplaats, die haar sedert vele jaren behandeld had en die het attest afge geven had, was dit bekend Zij had twee wonden, die daar door veroorzaakt waren. Deze wonden nu waren tijdens haar verblijf te Lourdes dichtgegaan. Dit was volgens de gerech telijke deskundigen heelemaal niet wonderlijk, temeer daar uiterlijke omstandigheden ertoe meewerkten. Zij droeg in de wonden een paar gummiproppen Deze verloor zij onderweg en zij verving ze door een paar plukken watten, die het dichttrekken niet belemmerden. Zeer te laken was dat haar eigen dokter, dr. Ernst, voorzitter van de centrumpartij in Elzas-Lotharingen, het toen beeft doen voorkomen, of het werkelijk de lupus was, die verminderd was. In dien zin schreef hij een tweede attest. En toch woekerde deze ziekte bij de beklagenswaar dige vrouw voort, zoodaf zij er thans, nu zij als getuige voor de rechtbank gebracht werd, verschrikkelijk uitzag. De houding van den dokter is door de artsen in Metz zeer scherp veroordeeld Dit heeft aanleiding gegeven tot de aan klacht, waar het breed gevoerde, tweedaagsche proces op gevolgd is. De aangeklaagde beleedigers van dr. Ernst zijn echter in het gelijk gesteld. In de gansche duitsche pers waardeert men de onpartijdige en open wijze, waarop het rechtsgeding gevoerd is, dat werkelijk in dit geval geen spoor van twijfel meer overgelaten heeft. Trouwens, het uiterlijk van de ongelukkige vrouw was al genoeg om ieder geloof aan een genezing te vernietigen. Erger nog dan de houding van dr. Ernst is de wijze, waarop ijveraars voor de wonderen van Lourdes het geval gebruikt hebben. Zij hebben portretten genomen van vrouw Rouchel, die haar zieke zijde in de schaduw lieten. Het tweede attest van dr. Ernst werd nog wat opgesmukt. Hij had geschreven: »I)eze wonderbare vooruitgang sen pourrait presque dire guérison," heeft tot nu toe voortgeduurd." Men begon met presque weg te laten, en in de latere op lagen van het Journal de Lourdes en in de geschriften die dit nagedrukt hebben, heeft men verder nog uit spourrait" spouvait" gemaakt! Bovendien heeft men een niet-katho- lieken arts geheel tegen diens wil erbij betrokken. Dit alles is bij het proces onweerlegbaar aangetoond. Het is dan ook begrijpelijk, dat deze feiten in katholieke kringen evenzeer verontwaardiging gewekt hebben als daarbuiten. De raad vergaderde op 29 April 1.1. Gemeentebestuur, te 2 uur nam. Alle leden waren aan wezig, behalve de heer Boreel, die nog niet is vervangen en de heer C. J. Roozen, die bericht had gezonden van verhindering. Na lezing der notulen verzocht de heer Bijvoet den bur gemeester in het vervolg zijn ambtsketen te dragende burgemeester beloofde dit te zullen doen Eigenlijk is er maar sprake van een halven ambtsketen met twee ambtshaken, zooals wij gelegenheid hadden bij het princessefeest op te merken toen wij den burgemeester aau alle kanten konden bekijken. De keten (voor zoover bestaande) is echter een waar kunststuk (onze als zilversmid allengs beroemde land genoot, de heer Voet uit Haarlem, vervaardigde hem). De tweede helft van den keten worde den reeds nu populairen burgervader weldra door de gemeente aangeboden, want, dit blijkt bij feesten als van 30 April 1.1., onze burgemeester is bemind; doch wij mogen ons niet door dergeljjke officieuzig- heden van ons deftig apropos doen afbrengen. Alsnu werd aangenomen voor rekening der gemeente een sierpaal van de electrische lichtgeleidingen met kabelkastje te plaatsen nabij het station Overveen. De gemeente zal ook het onderhoud betalen. De mededeeling van den burgemeester dat op meer plaatsen minder sierljjke kabelkastjes met op- stijgpunten aanwezig zjjn, welke allengs tot fraaiere moeten worden omgevormd, deed den heer Van Lennep vragen hoeveel dan wel? Voorloopig drie, was het voorzichtige ant woord van den voorzitter, ten slotte voegde Z.Ed.Achtb er aan toe: het is bij wijze van proef. De heer De Waal Malefjjl deelde mede, dat de K. E. M. voor hare rekening neemt de plaatsingskosten en een stuk kabel door deze ver andering noodig geworden. Volgens den voorzitter blijft de paal eigendom der gemeente. In ieder geval dan een zeer bezwaard eigendom, de K. E. M. zal harerzijds het vrjj ge bruik vau dit gemeente-eigendom f moeten bedingen. De postbeambte O. Koster reclameerde eenigen tijd ge leden bij Gedeputeerde Staten, over de beslissing van den raad, dat zjjne verplichte pensioenbijdrage was gerekend tot zjjn inkomen. Gedeputeerden hebben den reclament in het gelijk gesteld; nu zullen wel meer beslissingen van dien aard volgen. De raad nam de mededeeling van Gedeputeerden, voor kennisgeving aan en kan daar het volgend jaar zjjn profjt mee doen. De inspecteur der posterijen en telegrafie vroeg aan het gemeentebestuur of, nu aan Bennebroek een telegraafkantoor is toegestaan, Bloemendaal zjjn verzoek om een kantoor te Vogelenzang wenscht in te trekken. B. en W. adviseeren dit te dom, de raad besluit dienovereenkomstig. Op een vraag van den heer Koolhoven antwoordt de voorzitter, dat telegrammen aan het nieuwe kantoor te Bennebroek per telpfoon zullen kunnen worden besteld. Om preadvies wn-deti in handen van B en W. gesteld: lo. een verzoek van mevr. Visser van Hazerswoude en andere bewoners van Duin en Daal en het Bloemendaalsche Park, om aangesloten te mogen worden op de Haarlemsche duinwaterleiding (bedoeld was blijkbaar op onze gemeenteljjke duinwaterleiding). Adressanten boden niet tevens een bedrag

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1