plaatsen en hunne wielen onderling verbinden of, men laai net geschut door een motor driewieler trekken. Het laatste is het beste, maar in Zuid-Afrika niet zoo prac tised als de eerste methode, daar men steeds voor de tijdige voeding dei motor met benzine of petroleum moet zorgen en deze brandstoffen zou moeten medevoeren in een land waar men zich. dikwijls op honderden K. M. van eon bewoonde plaats bevindt. Overigens zullen militaire rijwielafdeelingen over al daar, waar de wegen eindigen eD waar de slechts voor ossen te gebruiken landwegen en het vrije veld beginnen, 'vel bezwaarlijk aan te venden zijn; ':n hare werkzaamheid kan eigenlijk; slechts langs de hoofdwegen of in de nabijheid van steden, belegerde plaatsen en vestingen, tol haar recht komen, waar dan eigenlijk ook hare plaatsen zijn en zij aan den legercommandant zeer nuttige diensteu kunnen bewijzen. Bij de rijwielartillerie bevindt zich natuurlijk alleen het lichte maxim-geschut, welke kogels de grootte hebben van de gewone geweer-munitie en is daarom eigenlijk geen artillerie in den gewonen zin. Zoo noodzaakt de moeielijkheid van het mee voeren der munitie reeds, dat ieder man der bediening in een, op zijn rijwiel aangebrachte tasch een zeker aantal der gevor derde munitie medevoert. Daar deze voor hare zwaarte niet groot is en hoogstens voor het vuur gedurende eenige minuten toereikend is, zoo is de werkzaamheid van zulk een troep slechts tot een engen kring om het munitie-depót beperkt, maar in zekere gevechten, bij de uitvoering van een snellen opmarsch, bij bedreiging der verbinding, versterking van een bedreigd punt, of verdediging van een weg, is hun nut niet te onderscheiden; bijzonder waardevol zijn militaire rijwiel afdeelingen voor de uitvoering van strooptochten in het vijandelijk gebied. De snelle en geruisehlooze voortbeweging maakt het hun beter mogelijk dan cavalerie, een vijandelijken post onverwachts te overvallen en nadert hulp, weder-snel te verdwijnen, een bagage- of proviandtrein te verstoren, een telegraaf-verbinding af te snijden, een brug of spoorwegovergang in de lucht te laten vliegen; in 't kort, met geringe krachten onnoemelijke schade teweeg te brengen. Het eenige nadeel is, dat zulke ondernemingen altijd aan goede wegen gebonden zijn. Wel is waar vermag de wielrijder ook op slechte wegen en in het vrije veld op een goed militair rijwiel vooruit te komen, maar het gaat dan zoo langzaam en de krachtsaanwending is zoo groot, het gevaar van bescha diging aan het rijwiel zoo dreigend, dat men wel slechts in het uiterste geval rijwielafdeelingen buiten de hoofdwegen gebruiken zal. Wordt vervolgd.) Pers. Als natie één. In De Standaard komt een warm geschreven hoofdartikel voor naar aanleiding van de blijde gebeurtenis, met het in die courant zeldzame opschrift: «Als natie één". «Het aan hartstocht grenzende medegevoel (zoo lezen wij daarin) dat zich van ons volk in al zijn rangen en standen meester maakte, was van meet af en bleef tot den einde toe Oranje en nogmaals Oranje, als de uitdrukking uit de volksziel van onze nationale eenheid". En verder Dat die nationale vreugde met het naderen van de stembus saamviel, verhoogde er den glans van. Men vergat dat men politiek gedeeld stond. Nu ja, men zou straks stemmen, links de één, rechts de ander, maar eerst moest men zich verkwikken in dat koesterend besef van zijn nationale een heid. Het was of men de stembus uit de verte toeriep: Schei den en deelen moet gij ons. Dat is uw roeping, en aan die roeping zullen ook wij gehoor geven. We zijn één, maar niet eender. De één denkt anders, streeft anders, wil anders dan de andere. Maar eer we bij de stembus straks uiteengaan, moet diep, moet met volle teugen de weelde van ons natio nale eenzijn worden ingedronken. Ook als we elkaar bestrij den, doen we dit om het lieve vaderland, en ten slotte voelen we ons toch in onze liefde voor dat vaderland één. En dit reeds legt aan al te wrange bitterheid het zwijgen op. Om het zuurste politiek gelaat plooit zich een laeh van nationaal geluk. Holland groeit weer, Holland bloeit weer. Het is of een drang uit ons heerlijk verleden ons saam aan drijft, om weer naar glorie in de toekomst te grijpen. En onderwijl voelen we, dat de vreemdeling op ons neerziet, weer eerbied voor onze volkskracht begint te koesteren, en ons nu reeds ODze zelfstandigheid, onze onafhankelijkheid verpandt. Plaatselijk Bloemendaalsche Bond voor Nieuws. Lichamelijke Ontwikkeling. Het 5e Jaarverslag van den «Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling", uitgebracht op de algemeens vergadering van 8 April 1909, luidt als volgt: Geachte Vergadering, Met voldoening kan Uw Vereeniging op haar werkzaam heden van het afgeloopen jaar terugzien. Buim 40 leden en donateurs stelden ons door hun jaarlijksche bijdragen in staat ons werk van de lichamelijke ontwikkeling van Bloe- mendaal's jeugd voort te zetten. Een woord van dank en hulde is hier op rijn plaats aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal, dat ons weder het afgeloopen jaar een subsidie van f 100 toestond en aan de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond, waarvan we een subsidie van f 20 mochten ontvangen. Een uiterst zuinig beheer der geldmiddelendoor Uwen penningmeester en de omstandigheid, dat we van de Binnenlandsche Exploitatie maatschappij van Onroerende goederen nog steeds bet weiland achter hotel Duin en Daal gratis als speelterrein mogen gebruiken, zijn zeker mede de oorzaken, waardoor we onze werkzaamheden op het gebied der lichamelijk ontwikkeling konden uitbreiden tot het gymnastiseeren in het winterseizoen. Ik hoop verder in mijn verslag meer uitvoerig hierop terug te komen. Door enkele andere Bonden voor lichamelijke opvoeding, door sportclubs en door militairen uit de garnizoens Am sterdam en Amersfoort, werden de spelregels van slagbal, uitgegeven in 1907 door Uwen Bond gevraagd, waaruit dus blijkt, dat dit bij uitstek geschikte zomerspel zoowel voor grooteren als voor kinderen meer en meer beoefend wordt. Een vergadering van de bestaande Bonden voor Lichame lijke Opvoeding, uitgeschreven door den Amsterdamsehen Bond voor Lichamelijke Opvoeding werd in Mei van het voorgaande jaar door ondergeteekende bijgewoond, doch ook na ernstig trachten om zich aan te sluiten bij den toen korte lings opgerichten Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding kon de vergadering niet besluiten. Hoofdreden was dat naar de meening van de meeste vertegenwoordigers het bestuur van den N. B. v. L. O zich als militairen te veel op den voorgrond stelden, terwijl de finantieele regeling mede een reden was om zich niet als afdeeling van den N. B. v. L. O. aan te sluiten. Intusschen moet het ontstaan en het werken van den N. B. v. L. O. toegejuicht worden, daar hij in ver schillende plaatsen in ons land afdeelingen doet ontstaan en zijn werkzaamheden bepalen zich niet uitsluitend tot de militairen, doch ook het spelen met de kinderen in de open lucht wordt behartigd. Ook te Haarlem is een afdeeling van den N. B. v. L. O. geconstitueerd, die zeker spoedig met haar arbeid zal aanvangen. Door Uw Bestuur weid in November een adhaesiebetui- ging aan een adres van verschillende spoi tvereenigingen aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gezonden, «waarin i met eentgen aandrang werd verzocht te willen bevorderen het tot «tand komen v u wettelijke maatregelen, waarbij het geven van gelegenheid tot wedden wordt verboden eb strafbaar gesteld, aangezien adressanten met leedwezen hebben waargenomen de tuenemende neiging in ons volk om zich over te geven aan het wedden op sportgebeurte nissen, als gevolg waarvan steeds meer in het openbaar gelegenheid tot het afsluiten vau zulke weddenschappen wordt gegeven, vooral ook door personen, die daarvan een bedrijf maken dat zij van oordeel zijn, dat dit wedden moet beschouwd worden als een ernstig sociaal euvel, dat noodlottig kan zijn voor vele personen en dat bederf kan brengen in de sport, die zij beschouwen als een onontbeerlijk middel tot lichamelijke ontspanning." Weer 2 malen per week is door de kinderen van Bloemen daal, die daartoe het verlangen te kennen gaven, onder leiding op het terrein achter hotel Duin en Daal gespeeld. Meestal werd gespeeld door 2040 jongens en meisjes, die bij de keus der spelen meestal den voorkeur gaven aan Slagbal. Ook de kleinere zusjes en broertjes hadden weer gelegenheid zich in den zandbak met zandvormpjes enz. te vermaken. Toen in de Groote Vacantie op enkele avonden onderget. met eenige kinderen speelde, kwamen de liefhebbers al spoedig opdagen, /.oodat bijna iederen avond door onderget. in dien tijd met de kinderen gespeeld werd. In het midden van den zomertijd werden de deelnemers der spelen door het Bestuur van den B. B. v. L O onthaald op een mand kersen, terwijl het speelseisoen in eind September weer werd besloten met onderlinge wedstrijden in bardloopen, juist en vèrwerpen met den bal en een partij Slagbal, terwijl kleine prijsjes voor verschillende onderdeelen behaald konden worden. De afdeeling Lawn-Tennis beeft het afgeloopen jaar ook reden tot groote tevredenheid gegeven. Door de volwasse nen werd weer met veel animo gespeeld, terwijl de adspi- rantenafdeeling een 20 leden telde, die steeds onder leiding tennisten. In bet eerste gedeelte van het speelseisoen werd door den heer Anton Immink de spelen der adspiranten geleid in het laatste gedeelte door onderget. Een woord van dank is zeker hier op zijn plaats aan de familie Kalff, die weer haar prachtig gelegen tennisbaan ter beschikking van den Bond stelde. Op 7 October werd aan de jongens van Bloemendaal medegedeeld, dat zij in het winterseisoen zouden kunnen deelnemen aan een gratis gymnastiekcursus en dat zij zich den volgenden dag bij ondergeteekenden persoonlijk moesten aanmelden. Op het bepaalde uur meldden zich 25 deel nemers aan, terwijl enkelen teleurgesteld moesten worden, daar er aan niet meer dan 25 tegelijk goed gymnastiek onderwijs gegeven kon worden. De lessen werden 2 X Per week gedurende een avonduur door den gymnastiekleeraar, den heer A. J. Meijekink in het prachtig ingerichte gym nastieklokaal der Bloemendaalsche Schoolvereeniging gege ven. Nadat de jongens 4 maal geoefend hadden, werden de ouders der deelnemers uitgenoodigd een les te komen bijwonen, om te zien, welk werk hun jongens verrichtten. Op 6 April j.l. werd de gymnastiekcursus gesloten. De ouders waren nu nog eens uitgenoodigd deze laatste les bij te wonen om de vorderingen te kunnen zien, die hun jongens gemaakt hadden. Op het einde van de les werd door den heer Ulehakb in een toespraak tot den heer Meijerink en de gymnasten gezegd, dat hij met genoegen de vorderingen van de jongens had gevolgd, en dat mijn heer Meijerink den dank van de jongens daarvoor had ver diend. Een driewerf hoera van de jongens toonde wel aan, hoezeer zij het daarmee eens waren Door ondergeteekenden werd daarna een toespraak gehouden, waarin hij roemde de verbetering van de gymnastische houding der jongens, de ontwikkeling van hun spierkracht en hun coidinatie- vermogen en wekte de gymnasten op voort te gaan hun lichaam te verzorgen, wat betreft hygiëne en lichamelijke kracht. De genomen proef, om in den winter gymnastiek onderwijs vanwege den Bond te doen geven, noemde spreker uitmuntend geslaagd en hij sprak de hoop uit, dat voort gegaan, als het kan uitbreiding gegeven kati worden aan dien gymnastiekcursus, zoodat misschien een meisjesgymnastiekeur- sus opgericht kan worden. Namens het Bestuur werd den heer Meijerink dank gebracht voor zijn uitmuntende leiding en zijn toewijding bij de gymnastieklessen, zoodat de jongens zelfs in de gelegenheid gesteld waren, een groote gymna- stiekuitvoering in de Vereeniging te Haarlem mee te maken, waarbij zij ook een nummer van het programma vulden 1 Den ouders werd hulde gebracht, omdat zij een open oog toonden te hebben voor de lichamelijke ontwikkeling hun ner zonen! Ie aanwezige ouders dankten het Bestuur en den heer Meijerink voor de moeite, die zij zich gegeven hadden om hun jongens dat gymnastiekonderwijs te doen genieten. En zoo ben ik aan het eind van het overzicht, van wat de B. B. v. L. O. in 1908 heeft gedaan. Wanneer de Gemeente weder haar subsidie schenkt en particulieren ons blijven steunen, heb ik het volle vertrou wen, dat we aan het eind van dit jaar met evenveel genoegen terug kunnen zien op onzen arbeid als we dit nu gedaan hebben op 1908. Ik heb gezegd. April 1909. M. Vkij. Het bestuur van den B. B. v. L. O. bestaat op dit oogenblik uit de heerenM. Vrij, Voorzitter. L. A. 11. Ule- hake, Vice-voorzitter. D. De Clercq, le Secretaris. B. Hof man, 2e Secretaris Mr. A. H. J. Merens, Penningmeester. stelling in dit seizoen f.-.p as. Zondag; weder daar, on- zoovele andere dingen wijzende op hét vergankelijke alles. Voor deze gelegenheid beeft de directie van de:: schouwburg zijn keus laten vallen op het beroemde bljjspej van Bluinentbal en Kadelburg Groote Stadslucht. Hoewel tv- het stuk vau algemeens bekendheid achten en het feit geen aanbeveling -neer behoeft, willen we toch een bespre king van een opvoering ie Oroningen hier een plaatsje ruimen. De /V. Gron. Grt. zegt het volgende hierover Voor een goed bezette schouwburgzaal vooral de eeizit rangen waren best bezej, gaf het Noord Nederl. Tooneelge- zelschap van den heer Cor. Smits gisteravond het bekende blijspel van Blumenthal en Kadelburg «Groote Stadslucht". Het stuk is hier meermalen gegeven door de eerste Holland- sche gezelschappen en doet het ons daarom genoegen dat het stuk bij dit gezelschap zoo'n groot publiek trok. En dat publiek is niet teleurgesteld. Na ieder bedrijf moest eenige keeren worden „gehaald". Men gaf mooi samenspel te zien, een eerste vereischte voor een stuk als dit. De directeur-regis seur heeft goed werk geleverd, doch in hoofdzaak met behulp van zijne artisten, die zich beijverd hebben dat werk uitstekend uittevoeren De heer Westerman was als fabrikant Schroder onbetaalbaar. Na hem noemen we in de eerste plaats den heer de Vries, die de groote rol van Walter Lenz zeer goed speelde. De heer Holleman wist als Bernard Gesnpe, bij het publiek de lachlust er in te houden, terwijl de heer Smits als dokter Crusius goed op zijn plaats was. Over 't geheel komen in dit stuk de dames niet zoo zeer op den voorgrond, maar het dient gezegd dat de dames Smits, de Vries en Ruys zooals gewoon lijk zich goed in hunne rollen hadden ingewerkt. De heer Smits kan in den loop van dit speelseizoen dit stuk nog wel eens geven. Wij durven hem dan een groot succes voorspellen. Tentoonstellingen T e y 1 e r 's Museum Uit andere Gemeenten. De directie van Teyle'rs Stichting stelt zich voor rende de zomermaanden van dit jaar en volgende jaren in de bovenzaal van het Museum eenige bijzondere tentoon stellingen te honden. Van den conservator van het schil derijenkabinet, den heer John. F. Hulk, ontvingen wij de volgende mededeelingZooals ongetwijfeld bekend zal zijn bevat Teyler's Museum behalve de schilderijen, een ver zameling teekeningen en prenten van zeldzame kunstwaarde en veelzijdigheid. Niet alleen dat van het begin der 16de eeuw af de beste nederlandsche kunstenaars zijn vertegen woordigd, maar van onderscheidene van hen bevat de ver zameling zóó vele werken, dat het inderdaad mogelijk is een juisten blik te krijgen op hun kunst Namen als Rem brandt, Lucas v. Leyden, Ostade, Jan Lievens, Jacob de Wit, Jan Luiken, Rubens, v. Dijk zijn er slechts eenige uit de ve'en. En behalve de nedtrlandsche kunstenaars zijn bet de oude Italianen met de verzameling schetsen en studiën, eens in het bezit van koningin Christiana van Zweden: de Franschen met de prachtige krabbels en schetsen van Claude Lorraine, Watteau, Boucher en vele anderen de Duitscuers met Hans Holbein, Lucas Cranach, enz. de Engelschen met wonderschoone gravures, etsen en zwartekunstprenten, die Teyler's verzameling een zoo booge plaats doen inne men en getuigen van de groote kunstliefde niet alleen van den stichter, maar ook van hen die deze schoone stiebting in den loop der jaren hebben bestuurd. In de gewone tentoonstellingzaal bestemd voor de teeke ningen worden geregeld werken van moderne en oude meesters<L tentoongesteld, terwijl om verder kennis te maken met den inhoud der in portefeuille bewaard wordende kunst men zich met schriftelijke aanvragen te wenden heeft tot den conservator om op de daartoe vastgestelde tijden zijnde Dins dags en Vrijdags van 13 uur daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Daaraan uitbreiding te geven was de leidende gedachte van heeren directeuren, toen zij opdracht gaven een der bovenzalen, welke des zomers niet werd gebruikt in te in te richten om gedurende de maanden Mei tot October tentoonstellingen te houden. De eerste tentoonstelling welke van 12 Mei tot 18 Juni zal worden gehouden, bevat origineele teekeningpn van Jacob de Wit en Jan Luiken. Vragenbus V. Ik heb gewerkt voor iemand en nu ik om geld kom krijg ik ge regeld ten antwoord, je komt ougelegen, maar daar ik nu reeds haast twee jaar elke maand geregeld bij hem kom, geloof ik, dat het ncoit gelegen koml. Men raadt mij nu aan met de qnilantie naar het gemeentebestuur te gaan daar de bewuste persoon in dienst eener gemeente is. Wat raadt u mij AU kan het beproevende gemeente is echter niet le dwingen om u te helpen, tenzij u onder haar beslag legt op het geld dat uw schuldenaar van haar te vorderen heeft. Raadpleeg daarvoor een deurwaarder of eea advocaat. V. Wij zijn met ons vijven broeders waarvan de oudste afgekeurd is vour den dienst, de tweede is daarvoor ingevallen, de derde heeft ook gedienJ en de vierde vrijwillig, is nu de vijfde vrij. A. Geval 4 zegt omtrent een gezin van 5 personen A is dienstplichtig. Als hij wordt vrijgesteld dan is B dienstplichtig. Als deze dient of gediend heeft is C dienstplichtig. Als deze dient of ge diend heeft wordt D vrijgesteld en is E dienstplichtig. Ten gemeentehuize, afd. mil. zaken, worden overigens daaromtrent le vereischte inlichtingen gegeven. V. Als iemand een zaak koopt waaraan het wapen (als holleveranca' verbonden is, mag de nieuwe eigenaar dan het wapen blijven voeren, ook onder zijn eigen firma? A. Voor zoover óns bektnd is, is het recht tot het voeren van eea wapen als hofleverancier een persooulijk recht, dat niet met de zaak van den hofleverancier op anderen overgaat. Toekomstbeeld. Tooneel. Schouwburg Jansweg Haarlem. Laatste voorstelling in het seizoen. Groote Stadslucht. Aan alles komt een einde. Zoo is dan ook de laatste voor Een opvoering van Lohengrin in het jaar 2004. (De Auto)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 6