AB FEUILLETON. Met het N, 0. G. naar de Gruiquius-Boerderij. Bloembollenteelt. Plaats. Datum MEI. Ten overstaan van Katwijk24,25 en 26 Katwijk24,25 en 26 Katwijk a/Rijn24 Notaris G. D. du Rieu. Bloembollenveilingen. Wassenaar. Wassenaar. Wassenaar. 27 27 25 Notaris L. Broeksmit, L. Broeksmit, Onder directie van Soort: A. de Mooij Jr., Diversen. H. Homan Zonen, Diversen. A. de Mooy Jr., H.Homan Zonen en Jac.van der Gugten Diversen H. Homan Zonen, Diversen. H. Homan Zonen, Diversen. C. J. L. van der Meer, Burgerlijke Stand Van Vrijdag 14 Mei tot Vrijdag 21 Mei. Bevallen: P. de RaadtMetman z.J. B. Dalman Jansen z. Ondertrouwd: L. Schaap en L. Mijwaard.; H, J. Zwanenburg en A. ter Gast.H. J. Koebrugge en J. Schor- nagel.; H. de Graaf en T. Jonkers. Getrouwd: H. M. Ruigrok en C. van der Hulst P. Westra en A. Schipper. Over leden: J. Veenstra 60 j. te Haarlem.M. E. Clement 68 j.Th. Horn 78 j. Overleden te Meerenberg: A. Bakker 31 j. Kerknieuws. Ned' Gemeente Zondag 23 Mei voorm. 10 uur. Ds. Wiersma, uit Am sterdam. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 23 Mie voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 23 Mei Kerkelijke dienst te en 10 uur. Vergadering der Vrije Libe- Plaatselijk ralen te Bloemendaal. Nieuws. Woensdagavond hield de Bond van vrije liberalen in het kiesdistrict Beverwijk een vergadering in Welgelegen", waarin mr. dr. J. H. W. Q. Ter Spill een redevoering hield ter aanbeveling zijner eandida- tuur voor lid van de tweede kamer. De heer A. Menalda opende de vergadering, waarna de heer Ter Spill zijn rede begon met te verklaren, dat hij zich niet schuldig hoopte te maken aan het bekende veel belo ven, weinig geven enz. De beginselen der vrije liberalen berusten volgens spreker op gezond verstand en nuchterheid, 't Zijn dezelfde begin selen, die eens de groote Thorbecke voorstond en die in 1848 de politieke vrijheid aan Nederland verschaften. Deze beginselen worden genoemd in het beginselprogram van den bond van vrije liberalen en 't resumé van dit program wordt vermeld in art. I nl. »De staat heeft de persoonlijke vrijheid van allen te eerbiedigen en te verzekeren. Bedreigers van deze persoonlijke vrijheid zijn z. i. de rechter- en de uiter ste linkerzijde. Volgens irt. II behooren de inrichtingen en de werking van het staatsbestuur onafhankelijk te zijn van eiken invloed van kerkelijke leerstellingen. Dit artikel is juist in deze bewoordingen gesteld, omdat de vrije liberalen niet anti-godsdienstig zjjn, zooals vaak beweerd wordt, evenmin als dat zij reactionair zijn. Zij willen vóór alles vrijheid van geweten. Spreker heeft 't over de doodstraf, de eed en de theolo gische faculteit. Bij al deze kwesties maakt de veelheid van gezindheid vruchtbare werkzaamheid onmogelijk, 't Is dan ook niet 't geloof dat de verschillende fracties van rechts te zamen houdt, maar... gewoon, plat eigen belang. Als be wijzen biervoor noemt spreker 't klagen van de rechter zijde over 't benoemen van liberale burgemeesters enz. Spreker vergelijkt de coalitie bij een zaak op aandeelen. Als gevolg van de coalitie wordt genoemd een geweldige uitbreiding van de huichelarij, daar duizenden hopen op de gunsten der regeering. Nog meer te betreuren is 't, dat de antithese ons volk verdeelt in 2 kampen, zoodat de nationale eenheid ten zeerste bedreigd wordt. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben evenwel bewezen, dat de natuur sterker is dan de leer (geboorte koningskindMaar het oprichten der tallooze bizondere christelijke scholen is een ernstig gevaar voor de nationale eenheid. Heeft dr. Kuyper zelf niet in Utrecht gezegd, dat Christus gekomen was om tweedracht te zaaien Nu 't tegenbeeld van dit gevaar: 't Staatssocialisme. Spreker geeft een beschouwing over 't ontstaan hiervan. Zijn dan de vrije liberale tegen sociale wetgeving ^In de verste verte niet. En zoo komt spreker op de ongevallenwet. Aangetoond wordt dat deze wet in hooge mate onpractisch werkt, zoodat nu reeds een rekort is te boeken van bijna 5J millioen gulden, reden o.a., waarom deze wet eens duchtig herzien dient te worden. Ook de woningwet kan geen genade vinden in sprekers oogen. Tengevolge uitvoering dezer wet is 't herhaaldelijk voorgekomen, dat menschen, die eerst slecht woonden later heelemaal niet meer woonden. Als gevolg van de vele ver ordeningen worden de woningen voortdurend duurder. Ook de hooge grondprijzen werken hiertoe mee. 't Is 't werk van den Staat, te zorgen dat er paal en perk gesteld wordt aan het speculeeren met bouwgrond. Dan eerst wordt 't kwaad bij den wortel aangepakt. Naar aanleiding van de ouderdomsverzekering zei spreker, dat dwangverzekering langen tijd mode is geweest, hiermee Duitschland naiipend. Dit is een ondeugdelijke grondslag en de gedwongen verzekering heeft in Duitschland tot ver schrikkelijke teleurstellingen geleid. Spreker is warm voorstander van 't belgische stelsel, vol gens hetwelk zieb elk een lijfrente kan koopen. De staat moedigt dit aan, door op iedere premie een toeslag te geven. Dit stelselhelp u zelf en gij zult geholpen worden, is 't eenige juiste stelsel. Door 't aanstellen van staatsagenten. was de belgische regeering er in 1901 in geslaagd, om J/9 der bevolking verzekerd te krijgen. 't Vervolgens hebbende over 't kiesrecht, zei spreker niet op te zien tegen algemeen kiesrecht, mits met de noodige uitsluitingen. Aan de tegenwoordige kieswet kleven groote technische gebreken. Grondwetsherziening acht spreker even eens noodig, vooral ook om het recht der Eerste Kamer uit te breiden en de bevoegdheid ervan te wijzigen. Na vooral gewezen te hebben op de beginselen der vrije liberalen, dat niet de staat de drijfveer moet zijn van het maatschappelijk leven, maar dat deze gezocht moet worden in de individu zelf, eindigde spreker zijn rede. Wegens het vergevorderd uur werd er weinig aan het debat gedaan, trouwens veel animo was er ook niet voor. Alleen vroeg de heer A. Rosendaal, van Beverwijk, welke volgens sprekers meening de grootste vijand van de vrije liberalen is, de coalitie of de uiterste linkerzijde en voor het geval, dat deze laatste het is, waarom zij bij herstem ming tusschen rechts en een sociaal democraat op den laatsten stemmen. Hierop gaf spreker ten antwoord, dat dit laatste een kwestie is van tactiek en dat hij voor zich, na de felle rede van De Savornin Lohman te Groningen gehouden zich meer van de rechterzijde heeft afgewend. Na den heer Ter Spill den kiezers warm aanbevolen te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. Rede dr. A. Schuckink Kool. Velsen. Dinsdagavond, 18 Mei, trad voor de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Wijkeroog (gemeente Velsen) de heer dr. A. Schuckink Kool, de candidaat der Unie-Liberalen en Vrij zinnig-Democraten voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal in het district Beverwijk, als spreker op. 't Zaaltje van 't Café »Bloemoord« was, tengevolge misschien van de feesten te Haarlem, slechts matigjes bezet. Artikel 85 der Grondwet, zoo begon spreker, schrijft voor, dat de leden der T. K. om de 4 jaren moeten aftreden. Voor de verschillende politieke partijen is dit dan een mooie gelegenheid, om hun programma eens te herzien. Spreker behoort tot de Vrijzinnig-Democratische partij. Wil dit nu zeggen, dat hij met alle punten van 't programma volkomen instemt? Volstrekt niet, maar wel, dat dit programma hem over 't algemeen 't meest sympathiek is. Na van enkele der politieke partijen heel in 't kort 't wezen en den oorsprong verklaard te hebben, gaf spreker een kort overzicht van de geschiedenis der laatste vierjarige regeeringspe riode. In 1905 was er groot enthousiasme voor de verkiezingen, een opkomst van kiezers als nooit te voren en dat alles alleen om den val of 't behoud van 't ministerie-Kuyper. Toen geestdrift, nu kalmte, totaal gemis aan hartstocht. Na den val van de Kuyper-regeering, trad 't ministerie De Meester op. Dit wilde vooral kalm optreden en zich vooral toeleggen op den voortgang der behandeling van den mond van het Spaarne, nabjj Heemstede, ligt een der drie stoom watermolens waarmede de droogmaling der Haarlemmer meer, in 1840 voor rekening van het rijk begonnen en vol tooid in 1853, geschiedde, de Cruiquius genaamd. Eenige minuten van hier bevindt zich de boerderij van gelijkluiden de »Cruiquius-boerderij". In een vorig artikel hebben we reeds een en ander van deze inrichting gezegd naar aanleiding van het bezoek der leden van het Ned. Onder wijzers Genootschap gebracht aan de stallen van de Haarlem- sche Melkinrichting »De Sierkan". Getrouw aan onze belofte hierin gedaan, zullen we thans een en ander over de melk- gewinning dezer boerderjj mededeelen. De ®Ctuiquius-boerderij" bevat 2 stallen een model- en oen reservestal. Bij ons bezoek bevonden zich in eerstgenoeinden stal 16 koeien, alle prachtbeesten van groningsch en hol- landsch ras, heerlijk om te aanschouwen. Juist zou met het melken begonnen worden. Men weet het, van deze bezigheid hangt, wat de aanvankelijke reinheid der melk betreft, veel af en het spreekt van zelf dat op deze boerderij de voor zorgen, hiervoor noodig, in acht worden genomen. De melker wascht, alvorens te beginnen, zorgvuldig zijn handen, terwiji de eerstuitgemolken melk afzonderlijk wordt opgevangen en vernietigd. Dan, ook de uiers zijn gereinigd, geschiedt het melken verder in een emmer die met een filter en watten is afgesloten. De emmer wordt door een in den muur zeer practisch aangebracht cylinderdeurtje in de ontvangkamer aangegeven. Het eerst wordt, van elke koe afzonderlijk, een monster voor het biologisch, chemisch en microsco pisch onderzoek genomen. Hiermede is de firma Lobmeijer te Haarlem belast, terwijl de bacteriologische onder zoekingen aan onzen plaatsgenoot, dr. S. H. Brongersma, zijn toevertrouwd. Als dit monster genomen is, wordt de melk nogmaals door een wsttenfilter gereinigd en daarna in een reservoir gestort, van waar ze over een koeler, systeem Helm, een duitschen zuivelsps cialist, (zie de afbeelding) gevoerd wordt en tot op 3° boven nul wordt afgekoeld. Dan wordt het witte, koude vocht in de bekende reformflesschen overgebracht en direct naar den Zijlweg ver voerd, om van hieruit aan de cliënteele geleverd te worden. De modelstal ziet er keurig uit. Tijdens het bezoek gaven we onze oogen goed den kost en konden constateeren dat er met een groote mate van zorgvuldigheid tegen de geringste vervuiling gewaakt wordt. Reeds hebben we op de zichtbare welgedaanheid der beesten gewezen. Wat hun melkgevend productievermogen betreft, deelde de directeur der Sierkan ons mede, dat elke koe gemiddeld 7 jaren trouw haar plicht vervult. Is er een bij die melk geeft met een laag vet gehalte, dan wordt zij van de hand gedaan. In den zomer gaan ze het land op. In hoeverre deze maatregel toejuiching verdient, willen wij hier niet beoor- deelen. Het melken geschiedt dan in de directe nabijheid van het koellokaal en de verdere behandeling heeft het zelfde verloop als in den winter. Ook de r. servestal is zeer practisch ingericht en al wordt aan de zich hierin bevindende dieren niet die groote mate van zorgvuldigheid bewezen die in den modelstal betracht wordt, tocü laten zindelijkheid en alles wat verder in een goeden stal aangewend moet worden om zijn bewoonsters gezond te houden, niets te wenscben. De reservestal is rond; met de koppen naar elkaar toe staande, hebben de koeien flink de ruimte hun lobbes-lijven te bewegen. Ook de melk van deze beesten komt door wattenfilters in de emmers en wordt in de pasteuriseerinrichting aan den Zijlweg te Haarlem voor de comsumptie gereed gemaakt. Verder bevinden zich op de »Cruiquius-boerderij een quarantainestal, waar aangekochte koeien minstens 14 dagen onder het dagelijkseh toezicht van den heer Kruimel, vee arts, staan, benevens de gebouwen voor verschillende doel einden bestemd. Laten we, alvorens we de boerderij verlaten en een kijkje nemen in het hoofdgebouw van De Sierkante Haarlem, nog even mededeelen dat alle leden van het per soneel, belast met de verzorging der dieren en de behande ling der melk, voorzien zijn van een certificaat van gezond heid, afgegeven door dr. M. Colenbrander, arts te Heemstede. Ook bet trotsche gebouw op den boek van den Zijlweg en Zijlsingel te Haarlem, waarin De Sierkanhare salon, kantoren, winkel, fabriek en zuivelinrichting beeft, is een bezoek overwaard. Ook hier betracht de directie de meest denkbare gastvrijheid en met alle bereidwilligheid wordt de bezoekster(er) door het uitgestrekte gebouw geleid. Het spreekt van zelf dat de stallen der »Cruiquius-boer- vervat in een tusschen partijen overeengekomen contract- Zoo bijv. heeft de directie der Sierkan het recht zich ten allen tijde te vergewissen van den toestand van het erf en de stallen van den melkleverancier en tot het nemen van melkproeven, hetzij persoonlijk of door een daartoe aange- Koellokaal. derijin de verste verte niet de reusachtige hoeveelheid melk kunnen leveren, die de Sierkan dagelijks noodig heeft om haar uitgebreide cliënteele van het noodige te voorzien. Daarom moet er melk bij aangekocht worden van de boeren uit den omtrek en dit geschiedt volgens strenge bepalingen, Ontroomlokaal, wezen beambte. Ook verbindt een boer zich van het uitbreken eener ziekte zoowel van alle personen op zijn erf, als onder zijn vee, onmiddellijk bericht hiervan aan de directie te doen toekomen, op poene van heel wat schade. De boerep zijn verplicht hun melk te filtreeren terwijl de Sierkan voor de wattenfilters zorgt. Dan komt de melk in de inrichting aan den Zijlweg, wordt hier nogmaals gezeefd, nadat eerst monsters genomen zijn voor onderzoek op' vet gehalte en biologisch onderzoek, ondergaat het proces der afkoeling, wordt afgetapt en gaat naar buiten. Dit is de melk die in de bekende groote vertind-koperen kannen door de stad gereden wordt. Dagelijks wordt een groote hoeveelheid door de Sierkan geleverd. Als men nagaat dat eiken morgen 6 paarden- wagens benevens 29 handwagens Haarlem en omstreken afrijden om de cliënteele te bedienen, kar. men zich hiervan eenigzins een denkbeeld vormei). Een personeel var. ruim 50 menschen is noodig alles op tijd en in goeden toestand gereed te hebben. Het is dan ook een bijzoüdei genot 6ünsï blik in deze inrichting te slaan en wij wekken onze lezeres sen en lezers op zich eens een tochtje naar deze inrichting aan den Zijlweg te getroosten; ongetwijfeld zullen ze hoogst voldaan huiswaarts keeren. Zooals gezegd, betracht de directie de meest mogelijke gastvrijheid de directeur der melkinrichting, de heer A. F. de Boer, de ziel en organisator van dit geheel, zal u bereid willig rondleiden en u met zijn practische, wetenschappelijke voorlichting (want hij is een echte, kundige boer en energiek vakman, die tevens eeniae jaren als hoofdredacteur aan een vakblad was verbonden) van dienst zijn, zooals hij het de leden van het N. O. G. was, die bij monde van den heer C. Somers, hem en den heer Wickevoort Crommelin dank brachten voor het hoogst interessante, hetwelk hun aan deze inrichting te zien was gegeven. A.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2