De ftixe-Brooöbakkerii HTaui earKaise0r0rh'levert: Smakelijk brood van uitslnitent) prima kwaliteit. Bloeraendaalsche Apotheek Gebruikt Bronsteê's Gezondheidsmelk ïïaJb. Smits Zoon, KINDERFEEST vraagt tariefiijst van de iiviSiti", wasch- en Strijkinrichting Bloemendaal, die U dan franco wordt toegezonden. sociale wetten. Ondanks allen tegenspoed, heeft 't ministerie „edaan wat 't kon, zoodat zelfs een De Savornin Lohman zijn bewondering kon uitspreken over de groote werkkracht van dit ministerie. Iets teekenends noemde spreker het feit, dat de minister van Oorlog zooveel vertrouwen in de miliciens had, dat hij bun geweren mee naar huis koü geven. Op een enkele ge stroopte haas na, is dit vertrouwen niet beschaamd, 't Naar huis zenden van het blijvend gedeelte* was iets geheel nieuws. Alleen gesteund door de Unie-liberalen en de sociaal-democraten, viel minister Staal. Dit was de eerste tegenslag voor het ministerie De Meester, 't Ministerie bleef echter aan en 't zette 't werk voort met den afkoop der tienden. Toen begon de grondwetsherziening de groote twist appel te worden en na het ten val brengen van minister Van Rappard, volgens spreker een politieke sluipmoord* genoemd, trad 1 December 1907 dit ministerie af, waarna met optreden van 't ministerie Heemskerk het »joolige christendomwerd ingevoerd. V.al heeft dat ministerie tot nu toe tot stand gebracht? vraag' spreker. Niets van belang. Alleen de subsidieering van het M. O. werd aan de orde gesteld en de oorlogsbe- grooting, die onder 't ministerie De Meester 26 millioen bedroeg, werd weer opgevoerd tot 28 millioen gulden. Vervolgens bracht spreker hulde aan den tegen woordigen afgevaardigde voor Beverwijk, als pleitbezorger voor de be landen van het district, maar spreker kon de verzekering gpv 'U, dat hij, wiens voorouders meer dan 300 jaren lang in Beverwijk gewoond hebben, voor den heer Pastoors in dat opzicht niet onder zou doen. Wat nu? vraagt spreker. Nog steeds de antithese? Wel iverscht hij een frisscher tegenstelling, maar zij moet aan- vs d worden. V volgens had hij 't over de coalitie en als bewijs, dat er scheuren komen, noemde hij het optreden van de r.-c. democratische partij (die veel overeenkomst heeft met de viijz. dem. partij) te Enschede, het optreden van den ehr. bist. heer Van der Laan en de aanvallen die dr. Kuyper t erduren heeft van den a.-r. Prof. Pabius. B de behandeling van het algemeen kiesrecht wees spreker er dat 't buitenland hierin ons land ver vooruit is, t achterlijke Spanje. Waarom wordt nog aan een groot aa.mannen en aan alle vrouwen 't kiesrecht onthouden 't de vrees voor de overheersching des volks. Zie maar Amerika, zeggen de tegenstanders. l ar daar is weinig gevaar voor, zeggen de voorstanders zie maar naar Enkhuizen, waar door bizondere omstandig- keden zoo goed als algemeen kiesrecht is. Maar in 1848 ei 1887, toen 't kiesrecht ook uitgebreid werd, is dezelfde vrees geuit. an het beginsel van evenredige vertegenwoordiging zei si ;er een warm voorstander te zijn en bij de tot stand- k i .iiug van sociale wetten vond hij 't billijk, dat de min de bedeelden in bescherming worden genomen door gezond heidswetten, arbeidswetten, ziektewetten en ouderdomsver- zekering. Xederland was, naar sprekers inzicht, nog niet rijp voor een wet op de werkloosheid, echtjr wel voor een ziekt.e- ,,L, hetgeen dan ook maar een kwestie van tijd is. Wat den schoolstrijd betreft, is spreker niet tegen het oprichten van bizondere scholen, daarmee het standpunt in- m ende van dr. Bos, lid der Tweede Kamer. Met de be ngen moet er meer rekening gehouden worden met de draagkracht en de successierechten in de zijliniën wil hij zoo noodig van 5 tot 80 pCt. opgevoerd hebben. Hij is stander van 't vrijhandelstelsel, maar geeft toe, dat 't brengen van overeenstemming tusschen dit stelsel en dat d invoerrechten niet onmogelijk is. Exploitatie der spoorwegen door den staat acht spreker n ndzakelijk, evenals algemeene weerplicht met korten oefentijd. Ten slotte had hij 't over de ouderdomsverzorging Alle p rijen geven toe, dat er iets gedaan moet worden voor de ouden van dagen, maar over 't »hoe« zijn ze 't zeer oneens. Van 't premiestelsel wil spreker niets weten De Staat heeft z. i. niet het recht, de ongelukkigen (de vroeg stervenden) te laten betalen voor de gelukkigen, (zij, die lang in 't leven blijven), reden, waarom hij staat op 't ondpunt van den Bond van Staatspensioneering. Spreker besloot zijn rede met een krachtige opwekking bij de a.s. verkiezing in geen geval de coalitie te steunen. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Rosen- daal, R. C., van Beverwijk, dat echter dreigde te ontaarden in propaganda maken voor eigen beginselen, hierin belet door den hamer van den voorzitter en stemmen uit de vergadering. Tot genoegen der vergadering werd debatter door spreker beantwoord. •i. burgemeester en wethouders is tot tijdelijk teeke naar benoemd de heer J. de Jong Czn. thans teekenaar aan hei fort «Uithoorn" te Uithoorn. Zondagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand, ip een gedeelte bouwterrein in Duin en Daal, tilsschen de villi; s van mevr Visser van Haezerswoude en den heer 3 ERTENT1E IS. Veltman. Door de omwonenden werd de brand echter spoedig gebluscht. Nabij de villa «Djember" ontspoorde Vrijdagmorgen een wagen van den /andtrein. De locomotief liep er bovenop, waardoor de kap werdt ingedrukt en de machinist met zijn beenen bekneld raakte, gelukkig zonder zich te verwonden. De vischkoopman B. uit Spaarndam, die bezig was om baars", dien hij verkocht had, schoon te maken, terwijl hij zich bevond op den Zijlweg te Overveen, zag zich daarbij leelijk verschalkt door den brigadier W. der rijksveld- wacht D. te Haarlem, die de baarsjes in beslag nam, omdat het nog verboden vischtijd is. Mevrouw had geen baarsjes en B. een proces-verbaal. Tegen de wielrijders Ph. V. te Haarlem en D. J. N. K. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De koetsier G. v. d. K. te H. die ook zonder licht reed is evene'ens bekeurd geworden. Wegens overtreding van art. 461 W. v. S. is proces-verbaal opgemaakt tegen J. de K. te Haarlem en J D. te Santpoort. Bekeurd wegens het niet geven van een geluidsignaal bij het doorrijden van den bocht aan de Kleverlaan, met een motor rijtuig, J. F. de V. te 's Gravenhage. Tegen J. N. groentenkoopman te Haarlem, is proces ver baal opgemaakt wegens het onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren weg. Gevonden voorwerpen: een portemonaie met in houd, een rozenkrans en een huissleutel. Verloren: een gouden medaillon met 2 heeren por tretten. Bovenstaande afbeelding is een kiekje, genomen van den versierden wagen uit den bloemenoptocht van j.l. Dinsdag te Haarlem, waarin, hiertoe uitgenoodigd door het Blöemcndaalsch JI 'eeltblad, eenige gezanten van vreemde mogendheden gezeten waren, 't Zijn de sjah van Perzië en vertegenwoor digers van Japan, China, Turkije en de fransche provincie Normandië. De vreemde snoeshanen werden, waar de stoet langs reed, luide toe gejuicht. Het Prinsessefeest te Bloemendaal. Er hebben zich eenige commissiën gevormd van buurt- genooten die voor eene harmonische versiering en verlichting der dorpsstraten op 27 dezer zullen zorgdrageninmiddels zijn bijna 10°/0 der kinderen (in de gemeente 75 van de 800) aangetast door mazelen en bestaat de kans, dat de autoriteiten het schoolfeest overdag zullen verbieden. Zoodra wij daaromtrent eenige zekerheid erlangen, zullen wij die per bulletin bekend maken. Mocht dit plaats heb ben dan zijn er twee wegenalle feestelijkheden uitstellen öf het schoolfeest verdagen en de avondfeesten die meer voor de- volwassen burgers bestemd zijn, te doen doorgaan. Wij gevoelen het meest voor het laatste; niet alleen zijn schoolfeest en avondfeest in verschillend opzicht zeer van elkander onderscheiden, maar het is gewenscht, dat de ver schillende Commissiën voor de versiering en de verlichting aan het werk gaan. Naar wij vernemen, zal de heer Ign. Bispinck, de ijve rige en deskundige voorzitter der Nederlandsche Amateur fotografen vereeniging, op 27 dezer eene toepasselijke licht beeldenprojectie geven vóór hotel Welgelegen. Politieke rede van mr. W. H. Politiek. de Beaufort. Wij wekken op ter bijwoning van de politieke rede, door mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van binnenlandsche zaken, in Maison Stroucken te Beverwijk te houden. Zij is uitge schreven door het bestuur der afdeeling Beverwijk van den Bond van Vrije Liberalen en zal gehouden worden a.s. Dinsdag 25 Mei des avonds ten 8 ure. Mr. Ter Spill, de candidaat der vrije liberalen voor Beverwijk heeft Woens dag te Bloemendaal zijne partij genoemd die, welke de f™ Depots gewi*aagd"™l door de Sneeker Stoomver- verij Chem. Wasscherij I op zeer gunstige condities. I eereplaats geeft aan het gezond verstandwanneer het waar is wat dr. Van Dieren in zijn onlangs verschenen belang rijk strijdschriftHet socialistisch gevaar" steltdat o p den duur het verstand, ook in onzen ingewikkelden maat- schappelijken toestand de overhand krijgt, dan is het voor vriend en vijand van het grootste gewicht uit den mond van een der voormannen der vrije liberale partij te ver nemen welke politieke houding z. i. in deze dagen door het gezond verstand wordt voorgeschreven. Op dus naar Stroucken Naar men ons uit goede bron mede- Uit andere deelt kunnen de berichten tot dusver gemeente. in de O. H. Ct. verschenen over den afloop van de vergadering van aan deelhouders der Haarlemsche Credietbank te Haarlem niet anders dan voorbarig genoemd worden. De vergadering besloot, dat alleen het bestuur een bericht aan de pers zou doen toekomen, waartoe het, naar wij vernemen, te gelegener tijd zal overgaan. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid te Haarlem is a.s. Zondag de tentoonstelling van bijzonder fraaie japansche teekeningen nog geopend. Zondag is de toegang kosteloos. De nijd wordt een Argus om aan 't voortreffelijke gebreken te zoeken, al Is het ook maar tot eigen troost. Gezondheidscommissie gezeteld Volksgezondheid. te Bloemendaal. Vergadering van 12 Mei 1909. Tegenwoordig behalve voorzitter en secretaris de heeren F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, dr. W. Pauw, dr. A. Kouwenaar en de heer Nanninga, benevens de inspecteur dr. Wentink. Bij den aanvang deelt de voorzitter mede dat een schrijven van den inspecteur der volksgezondheid dr. Hamburger was ingekomen waarin de aandacht wordt gevestigd op een geval van meningitis cerebrospinalis dat te IJmuiden ge constateerd is en een afschrift van een schrijven aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, eveneens van dr. Hamburger, waarin wordt medegedeeld dat reeds langen tijd verscheidene gevallen van diphterie zijne aandacht hadden getrokken, welke zich in de gemeente voordeden, en wel meer bepaaldelijk in dat gedeelte waar de geneeskundige Van Dorsten zijne practijk uitoefent. Zes gevallen waren in tien dagen geconstateerd, waarvan vijf bij leerlingen van de openbare school te Nieuw-Vennep. Een plaatselijk onder zoek had aan het licht gebracht, dat deze school werkelijk als het brandpunt van besmetting moest worden beschouwd. Het gemeentebestuur werd in overweging gegeven onverwijld tot het eemon van maatregelen over te gaan. Van den heer J. Stroet Leidschevaartweg te Heemstede kwam een klacht in omtrent een verstopt riool, welke ter onderzoek in handen van dr. Pauw werd gesteld. Wat de rioleering te Zand voort betreft, deelde de voor zitter mede van den burgemeester vernomen te hebben, dat er een nieuw uitzicht was op regeling en dat de commis sie van toezicht op het gesticht Meerenberg over vloei- weiden gedacht heeft, die volgens den inspecteur Wentink zeer geslaagd zijn in Hilversum. Meerenberg is evenwel niet tot dat stelsel overgegaan. Omtrent de rekening en verantwoording over het jaar 1908 zullen de voorzitter en dr. Kouwenaar zich ter onder zoek in commissie vereenigen. Besloten werd aan het verzoek van B. en W. van Velsen te voldoen om in de volgende jaarverslagen niet alleen de gevallen van in behandeling genomen woningen aan te duiden, maar ook te vermelden het nummer en de wijk- letter van de betrokken perceelen. Besloten werd na elke vergadering een kort verslag in het Bloemendaalsch Weekblad te plaatsen. Op een door B. en W. van Heemstede om advies gezonden ontwerp-wijziging der artikelen 54 en 69 der bouw en woningverordening dier gemeente, werd besloten, be houdens eene kleine wijziging, gunstig te adviseeren. Door een der leden werd een klacht ingebracht over mesthoopen op het terrein van een melkboer te Bloemen daal, hetgeen door den secretaris zal worden onderzocht. Een door B. en W. van Bloemendaal gezonden ontwerp verordening tot regeling van de aanstelling, den werkkring en de bezoldiging van de schoolartsen bij het lager onder wijs en het bewaarschoolonderwijs, werd om praeadvies in handen gesteld van de heeren leden-artsen. Het Nederlandsch Congres voor openbare gezondheids regeling te houden te Groningen op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 September a.s. zal worden bijgewoond door den voorzitter en vermoedelijk ook door den secretaris. Aangezien het perceel Cloosterweg No. 10 te Heemstede, kadastraal bekend sectie C. No. 1500 zich in een zoodanigen toestand bevindt, dat het niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht, werd besloten B. en W. dier gemeente te advi seeren het perceel tot onbewoonbaarverklaring voor te dragen Nooit kan een onderneming goed afloopen, die bij haar begin reeds door vrees was veroordeeld a lenDaal De Feestcommissie noodigt de inge zetenen van BLOEMENDAAL en OVERVEEN wier kinderen elders schoolgaan, uit, deze leerlingen te doen deelnemen aan het op DONDERDAG 27 MEI a s en daartoe te doen aansluiten bij die school, welke hun hiervoor het meest gewenscht. voorkomt. Opgave van naam en leeftijd wordt ingewacht vóór (uiterlijk) as. Maandagmiddag bij het betrokken Hoofd der School. Namens de Commissie, A. IJZERMAN, Secretaris. fVWWWWWVN/WWWVVVVt DORPSTRAAT. TELEFOON No. 1660. SCHEIKUNDIG en MICROSCOPISCH ONDERZOEK. ARTIKELEN VOOR ZIEKENVERPLEGING. Depót van HOMOEOPATHISCHE GENEESMIDDELEN. MINERALE WATEREN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3