3, jaargang- TWEEDE BLAD. ZATERDAG, 22 MEI 1909. No. 21. liet Bloemendaalscti tMblad. Agenda. Donderdag 27 Mei. Prinsessefeest. ,H4el Vanouds het Raad huis". Vrijdag 28 Mei, N.m. uur. De 49ste vergadering der provinciale afdeeüng Noord- Jofand, van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Beverwijk. Jiaison Stroucken. Dinsdag 25 Mei, 8 uur. Poli rede door Mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede -.mer der Staten-Generaal, oud-minister van buitenlandsche Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van l sen en 2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Z uerzorgerlaan. Dagelijks van 9 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenschewëg, van 12 uur, behalve Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, in 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 1 uur. Dr. A. H. Vorstman, dagelijks van 12 uur, uitgezon- ird Zon- en feestdagen. Gelijk het zich op dit oogenblik laat Buitenlandsch aanzien kan er gerustheid bestaan om- Overzicht. trent de poststaking. Niet dat alles reeds geheel in orde is en de oude toe- ind van geregelden dienst weder is ingetreden,maar het groote vaar voor een algemeene staking is geweken. Er is twee- aciit in de gelederen der postmannetjes.En waar verdeeldheid 1 staat, is overwinnen een onmogelijkheid. Echter niet alleen de reien der postambtenaren, maar onder alle vakver- liaingen woekert de tweedracht voort. Maandagavond i bet in een vergadering in Tivoli tot hevige ruzie k :nen tusschen de vertegenwoordigers der spoorweg- en postbeambten. De fransche spoorwegbeambten hebben postbeambten in den stei-k gelaten. Dat resultaat n de meerderheid der vergadering, die Maandag gehou- i werd, niet hebben voorzien. Guérard, de algemeen- retaris toch had Vrijdag in de vergadering van postbeambten ordelijk verklaard, dat terstond gehandeld moest worden' dat men toonen zou dat de «solidariteit der arbeiders n leeg woord was." Groot was de teleurstelling en weldra, de woede der postbeambten toen Guérard nu verklaarde, de toestand nog niet rijp was om er reeds op los te in en dat nog te veel antwoorden op de vraag staken of niet van de leden ontvangen waren. Verschillende postbeambten gen op en herinnerden Guérard aan zijn vroegere verkla-in- waarop hij antwoordde dat die hem waren afgedwongen noodzakelijk om de beweging te steunen.Nu ontstond ot rumoer. Guérard werd voor leugenaar uitgemaakt en a geraakte men handgemeen. Wanneer wij hadden .nen aannemenriep een der postiers, »dat men ons in den steek zou laten, hadden wij anders gehandeld waren wij niet waar wij nu zijnU «Onder de tegen- irdige omstandighedenantwoordde een spoorwegman, a staken den dood onzer vakvereeniging beteekent n I iit gij ons helpen ja, of neen?®, zoo vroegen de post- mbten ten slotte. Een spoorwegbeambte stelde de tegen- nig, of de vergadering met de beschikbare middelen en oen tegen woordigen toestand alles op het spel wilde en. «Neen, neen! geen staking!® riep de meerderheid, rmede was de vraag beslist. Onder bedreigingen en ver- schingen verlieten de postbeambten de zaal, nadat een ie tot niet-staken was aangenomen. iet is nu de vraag, of het besluur der C. G. T. (dat e Algemeene Bond van den Arbeid) beter de hand zal nen houden aan zijn besluit dat de algemeene staking worden voorbereid. Uit een telegram van Dinsdag blijkt het een manifest heeft uitgevaardigd, waarbij alle Rieden van Frankrijk worden uitgenoodigd den arbeid r te leggen uit solidariteit met de postbeambten, het echter tot een algeheele staking in Frankrijk zal en gelooven wij allerminst. Om een geheel volk als Fransche in bezieling te brengen voor hetzelfde denk- behooren andere factoren dan die thans willen over men. Onverminderd wordt voortgegaan met het geven ontslag aan stakenden. De regeering heeft strenge regelen genomen om aan alle gebeurlijkheden het hoofd unnen bieden. Het garnizoen is met regimenten uit de incie versterkt. In Duitschland is de rijksdag op Pinksterreces gegaan, financiëele commissie zal echter in dien tijd krachtiger het werk gaan om «Ersatzsteuern in elkaar te zetten. Seniorenkonvent wenscht dat zoo'spoedig mogelijk oe voorstellen gedaan zullen worden; allereerst zijn ting van koffie en lucifers beraamd. In de vergadering medegedeeld, dat de Rijkskanselier dringend wenscht, nancieele hervorming nog in den loop van dezen zomer doen. 1 in de mededeeling betreffende nog meer directe belas- n wordt toegevoegd, dat «later" voorstellen voor be- ïgen op het bezit zullen volgen. Dat moet vermoedelijk okmiddel dienen. In een officieus berlijnsch bericht in ötn. Ztg. waarin nog eens met nadruk betoogd wordt, wenschelijk Ersatzstuern toch zijn, wordt ook gezegd, le ei fenissen - belasting geenszins zoo opgeborgen is als agrariërs willen doen gelooven. De Ersatzsteuern zullen dienen tot vervanging van belastingen op erfdeelen of enschappen en over de belastingen op het bezit zal dus, het blad, de strijd voortduren. In de hitte van den verkiezingsstrijd van 1907 is iet, rijksverbond tot bestrijding van de sociaal-democratie '-en. De naam zegt voldoende wat dat verbond wil Het t afbieuk te doen aan de sociaal-democratische partij et verspreiden van schrifturen en het ijveren bij ver- ïgen tegen sociaal-democratische candidaten. Da mannen, n iet verbond aan de touwtjes trekken, zijn echter in sociaal-democratische, maar ook in vrijzinnige kringen met hartgrondig wantrouwen bejegend, omdat men achter de leus van de bestrijding van de roode kiezers algemeen-reactionaire neigingen vermoedde. En inderdaad komt nu de Hessische liberale Wochenschrift in verband met de jongste verkiezing voor den Rijksdag in Alzey-Bingen met onthullingen aan, die de werkzaamheid van het ver bond in een zeer verdacht lieht plaatsen. Bij de herstemming daar stonden de nationaal-liberaal dr. Becker en de vrijzinnige predikant Korell tegenover elkaar. Een reden voor het rijksverbond tot bestrijding van de soci aal-democratie om zich in die herstemming te mengen, was dus zelfs met behulp van een vergrootglas niet te vinden. De vrijzinnigen zijn een deel van het regeeringsgezinde blok en zijn bij de verkiezing van 1907 onder Bülow's leiding trouw tegen sociaal-democratie en centrum te velde getrok ken. Maar desondanks zond het rijksverbond ettelijke van zijne ambtenaren naar Alzey uit, om ds. Korell krachtig te bestrijden. Zij maakten strooibiljetten op en schreven ver- kiezingskrantjes, die de ergste schimpscheuten tegen de vrij zinnigen inhielden, sommigen hunner reisden Korell na, om zijne toespraken te stenografeeren, men trachtte hem bij verschillende vrijzinnige mannen zwart te maken enz. De nationaal-liberaal Becker werd gekozen, maar met minder stemmen dan bij de eerste stemming. In elk geval heeft het rijksverbond met zijn optreden in Alzey het bewijs geleverd, dat het niets anders dan een werktuig tot bestrij ding van alle partijen van links is. Men heeft waarschijnlijk gelezen van het geheimzin nige luchtschip dat 's nachts in het oosten van Engeland is gezien en waarover de engelsehe bladen telkens nieuwe berichten geven. De grappenmakerij gelijkt wel iets op die uit het bekende werk van Jules Verae:Itoburde Veroveraar. Alleen het trompetgeschal ontbreekt hieraan. Verschillende personen hebben het gevaarte gezien. Onder deze is de getuigenis van den gezagvoerder van het stoomschip «St. Olav" wel een der belangrijkste Deze mijnheer vertelt dat op een zijner laatste reizen midden in de Noordzee een groot luchtschip, waaruit vijf zoeklichten straalden, boven de toppen van zijn masten kwam gevaren. Het wierp zijn zoeklichten op de kommando- brug, waar bet klaar werd als de dag. Later voer het luchtschip naar een andere stoomboot, die de St. Olav gepasseerd was, en belichtte die. Vervolgens verdween het in zuidelijke richting. Men gelooft nu in Engeland vast, dat het luchtschip als het er niet meer zijn wordt opgelaten van de duitsche vloot, die nu in de Noordzee aan het oefenen is. In Perzië komt eindelijk een strooming tegen de aan wezigheid van buitenlandsche, en voornamelijk russische troepen. De commissie van leiders der nationalisten te Teheran - een commissie die indertijd beoogde, de tegenstanders van den Sjah in de provincies te stijven in hun verzet tegen den vorst heeft machtiging gekregen tot het vrijelijk gebruik maken van de telegraaf. De commissie is nu met de politieke club te Tabris in overleg getreden, en ook met den Sipadar (den gouverneur van Resjt). Deze laatste, die nog steeds met zijn troepen in Kaswin staat, heeft de eischen der nationalisten geformuleerd. De voornaamste eischen zijn vier in getal n.l. 1. de ontruiming van het Perzisch grondgebied door de buitenlandsche troepen 2. de publicatie van een handvest door den Sjah, waarin duidelijk moet uitkomen dat de vorst de grondwet der 158 artikelen opnieuw van kracht heeft verklaard 3. De afdanking van de ongeregelde troepen, welke krijgs lieden de voornaamste steun zijn van de reactionaire 4. de verwijdering uit de kofomgeving van de voornaamste reactionairen. Ook in Tabris is groote ontevredenheid tegen de daar ter plaatse zijnde russische troepen. De sjah heeft thans zijn verblijf overgebracht naar het Soetanatabadpaleis. Op weg daarheen werd hij vergezeld door een aanzienlijke macht kozakken en ongeregeldo troepen. Het oostenrijksche huis van afgevaardigden heeft Dins dag zijn laatste zitting gehouden vóór Pinksteren. Eerst den 2den Juni zal het weer bijeenkomen. Ongeveer veertig jaren geleden waren eenige duizenden mohammedanen uit Servië uitgeweken en hadden hun heil gezocht in Bosnië. Ze schijnen thans genoeg van dit land te hebben, want het plan bestaat weder naar Servië te ver huizen, terwijl een groot getal andere geloofsgenooten zich bij hen hebben aangesloten. Koloniën. verbannen weduwe Een sympathiek pleidooi. In het Soer. Handelsblad wordt een lans gebroken voor de in 1884 naar Menado van wijlen Amangkoe Boewono V, in leven sultan van Djokdja. Toen deze stierf liet hij drie dochters, doch geen zoon na; zijn weduwe Ratoe Ke- daton verkeerde toen echter in gezegende om standigheden en bracht eenige maanden na des Sultans dood een zoon ter wereld, goesti Mohamad genaamd. Tijdens haar zwangerschap was echter reeds een jongere broeder van den overleden Sultan tot diens opvolger be noemd. onder den naam van Amangkoe Boe wono VI. Er is wel eens beweerd, dat de Indische regeering daarmede verkeerd handeldewij willen daarover geen oordeel uitspreken, doch alleen aanstippen dat het begrijpelijk was van de moeder, dat zjj met deze achteruitstelling van haar kind geen genoegen nam en op allerlei wijzen trachtte zijn kansen op den troon te versterken en te veroveren, zij het ook na den dood van zijn oom. Haar positie in den kraton (woonplaats van den Sultan) was dientengevolge niet benij denswaardig van Mohamad werd verteld, dat hij niet wel bij het hoofd was en vaak werd er bijgevoegd, dat men in de omgeving van den Sultan, dien jongeling met voordacht in dien toestand bracht door het toedienen van geheime middelen, uit vrees dat hij anders zijn oom zou opvolgen, zoodat de kinderen van dezen weer van den troon zouden worden uitgesloten. Wat daarvan zij voor de moeder werd de toestand aan het Djokdjasche hof onhoudbaar en in 1884 ontvluchtte zij met haar zoon, naar het zeggen van den een om naar Buitenzorg te trekken en recht te zoeken bij den gouver neur generaal, volgens anderen, om een opstand te wekken tegen den regeerenden Sultan. Zij werd door onze troepen achterhaald en met haar zoon naar Menado verbannen. In 1905 stierf deze en dit jaar zal het nu vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat zij die straf ondergaat, een straf, die nu te zwaarder treft, nu zij haar eenigen zoon, voor wien zij alles opofferde, heeft verloren. Zou het nu geen tijd zijn om genade voor recht, als er hier van recht gesproken kan worden, te doen gelden Thans nu Ratoe Kedaton 70 jaren oud en gebogen is door ver driet en zeker niet meer in staat zal wezen om veel kwaad te doen. Indië is zoo ver weg van hier en daardoor ontsnapt zoo veel wat daar gebeurt en wat daar gevoeld wordt aan onze aandacht. Maar wat zou daar een weldaad worden bewezen, wanneer een wenk van hoogerhand zou kunnen bewerken, dat genade wordt bewezen aan deze zwaar beproefde vrouw, die nimmer een gelukkige moeder kon wezen en wier grootste misdaad was, dat zij opkwam voor de rechten van haar kind. Het rijwiel in Oorlogstijd. Militarisme. III. (Slot.) De engelsehe vrijwilligers hebben, zooals we reeds in het begin zagen, ook een rijwiel-ambulance-korps, dat onder be scherming van de vlag van het roode kruis gemakkelijk tot aan de gevechtslinie kan doordringen en enkele bijzonder gewichtige gewonden snel naar de verbandplaatsen kan over brengen. Tusschen vier rijwielen, twee voor en twee van achteren, ieder paar tot het verkrijgen van een betere stabiliteit door een dwarsstang verbonden, waar tusschen een lap zeildoek is gespannen, bet welk een elastische en niet stootende ligplaats voor den gewonde vormt. Massatransport is uitgesloten en het kan, zooals men reeds zal bemerkt hebben, slechts tot enkele gewonden beperkt worden en wel die, aan wiens redding het meest is gelegen. Toont men hiermede aan het veelzijdig gebruik van het rijwiel voor oorlogsdoeleinden, zoo zal toch steeds een daarmede verbonden, niet weg te cijferen, nadeel, aanwezig zijn, n.l. de onbruikbaarheid van het rijwiel in wegenlooze terreinen en in het gebergte. Wat beteekent eene rijwielafdeeling of een zelfstandig mili tair-wielrijder, wanneer hij van den weg afdwaalt en tusschen wegenlooze gebergten in raakt, een gevaar dat in Zuid-Afrika bijzonder groot is? Voor deze omstandigheid is in Engeland niet gezorgd. De Engelsehe wielrijders, die slechts onopvouwbare rijwielen gebruiken, zijn in zoo'n geval gedwongen, wanneer de vijand opdringt, hun stalen rossen in den steek te laten. Geheel anders is zulks in Frankrijk en Amerika, waar men het opvouwbare rijwiel in het leger heeft ingevoerd en waarbij we een oogenblik zullen stilstaan Bij den franschen generalen staf had men zich sedert jaren ijverig toegelegd op de aanwending van het rijwiel voor den oorlog en in het bijzonder is het aan de bemoeiingen van den majoor Gérard te danken, dat Frankrijk sedert 1S97 niet min der dan 25 compagnieën wielrijdende Infanterie buiten de or donnansenrijders, bezit. De manschappen zijn uitgerust met het, door Gérard vervaardigde, opvouwbare rijwiel. Dit weegt slechts 14 K.G. en de beide wielen kunnen door een paar een voudige bewegingen in minder dan ééne minuut samengevou wen worden, zoodat zij over elkaar komen te liggen en de wielrijder kan zijn voertuig, op de plaats van den ransel, zon der eenige bijzondere moeite op den rug nemen. Geraakt de wielrijders-compagnie in onbegaanbaar terrein of moet zij van den weg afwijken, zoo klinkt het commando: „machine op den rug." Ieder vouwt zijn wiel samen, hangt het op den rug en de wielrijderstroep is in gewone infanterie colonne veranderd. In weerwil van het niet te loochenen voordeel van dit systeem ontbreekt het niet aan gewichtige redenen welke daartegen zijn. Het opvouwbare rad is noodwendiger wijze ingewikkelder en en gemakkelijker te beschadigen dan het gewone rijwiel, boven dien vereischt de constructie, dat het gewicht van den rijder steeds op de achteras drukt, wat hoogst ongunstig is. Bui ten het fransche heeft men er zich in het amerikaansche leger op toegelegt een opvouwbaar rijwiel te maken. Majoor Baden-Porvell, den laatsten tijd zoo dikwijls ge noemde verdediger van Mafeking, heeft een opvouwbaar rad uitgevonden, dat hij voor het engelsehe militaire doeleinde zeer geschikt achtte. Hij had het „Tripartite" genoemd. Dit wiel viel door het uittrekken van eenige pallen in drie stukken welke de man op elkaar legde en dan gemakkelijk op den rug dragen kan. Tot nu toe heeft het echter nog bij de engel sehe vrijwilligers, nog bij de ordonnansenrijders van het staande leger ingang gevonden. Het amerikaansche klapwiel, dat naar zijn uitvinder „Ryan- klaprad", genoemd wordt, heeft bij het oogenblikkelijk door een enkele druk op een veer samenvouwen en openen zon. Automobilisme. Een der groote Parijsche restaurants heeft zich een bestelwagen aangeschaft tot het spoedig bezorgen van diners enz. aan huis. De carrosserie wordt verwarmd door de water- circulatiebuizen en de uitlaatgassen. {Dc Auto).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5