MET PENSION- E]M WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3* jaargang. v: rw i\ :-jy&4H3ame£MOHMn ZATERDAG, JUNI 1909, «MWMHHK ■Hliim» MM Wil mm «SBC WWIIII I Bil No. 23 Het Bloemendoalsch Ueekblad. per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van te Bloemendaal. Ir. P. TIDENIAN Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. >rtet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Beverwijk. M ai son Stroucken: Woensdag 9 Agenda. Juni, 8 uur. Politieke rede van Mr. J. H. W. Q. te Spill. IJ muiden Hotel de Nieuwe Willem Barendz". Zaterdag luni, 8 uur. Politieke rede van Mr. P. Tideman. Haarlem. Brongebouw. Zondag 6 Juni. 2 uur. Matinée van de ;inal Ungariseke Musik-, Gesang-und Tariz-Truppe, idas. Mr. Dr. j. h. W. Q. tbr Sril-l. andidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaa! der Vrije Liberalen in het district Beverwijk. Ambtelijke mededeelingen. Verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaa 1. Kiesdistrict Beverwijk. Opgave der op heden in voormeld kiesdistrict gestelde candidaten. (In alphabetische volgorde.) J. VAN LEEUWEN, woonplaaats Schiedam W. C. J. PASSTOORS, Ginneken. A. SCHUCKINK KOOL, Beverwijk. J. H. W. Q. TER SPILL, 's-Gravenhage. Opgemaakt, ingevolge artikel 55, late lid, der Kieswet, door mij Burgemeester der Gemeente Beverwijk, hoofdplaats van ovengenoemd kiesdistrict, den 1 Juni 1909. (was get.) Strick van Linschoten. Voor afschrift, De Burgemeester van Bloemendaal, A. Bas Backer. Stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal brengt ter open bare kennis, dat op Vrijdag, den 11 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Beverwijk, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: J. VAN LEEUWEN. W. C. J. PASSTOORS. A SCHUCKINK KOOL J. H. W. Q. TER SPILL. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". De Burgemeester voornoemd a. Bas Backer. Bloemendaal, den 2 Juni 1909. Ter-visie-liggin g opgave van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal maakt hekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict Beverwijk ontvangen opgave, vermeldende de namen, voorletters en woonplaatsen der Candidaten in alpha betische volgorde, gesteld hij de op 1 Juni j.l. gehouden ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. De Burgemeester voornoemd. A. Bas Backer. Bioemeadaai, (j.i l Juni 1909. Het aandeel door Bloemendaal te nemen Automobilisme, in den regelmatigbeidsrit van 57 Juni is als volgt Tweede afdeeling: J. A. Boom, met een open Humbert Coventry" 4 cyl.; A. E. Beekman, met een phaëton »Germain" 4 cyl.; A. C. van IJzeren (Overveen) met een landaulet »Star" 4 eyl. Bij onzen nabuur, België, heeft men Iluiteillaudscll zich dezer dagen, zoowel in als buiten Overzicht. de Kamer, met een groote mate van belangstelling bezig gehouden met den verkoop zijner schilderijen door koning Leopold. Vooral de socialist Destrée nam gretig deze gelegenheid te baat om zijn souverein aan te vallen, bewerende dat deze het recht mist met zijn eigendom te handelen zoo hem goeddunkt. Zijn motieDe Kamer, vertrouwende dat de regeering de rech ten van het land op zijn erfdeel aan kunst zal handhaven, gaat over tot de orde van den dag," werd echter na een rede van zijn politieken broeder Vandervelde weder inge trokken, omdat de paitij geen vertrouwen in den minister van sehoone kunsten meer heeft, aangezien deze zoo ver metel was geweest de ongerijmdheid van Destrée's geleuter aan te toonen. Of de koning en zijn minister door deze discussie minder smakelijk zullen hebben ontheten? Wij denken het niet. Heden is te Londen het congres van de rijkspers ge opend. Het zal een bijzonder belangrijk congres zijn met een overvloed van feesten en ontspanningen. Als men de groote beteekenis der engelseke, pers in de geheele wereld, nagaat, behoeft dit geen verwondering te wekken Ook door de regeering wordt aan het congres de volle eer gegeven die het toekomt, daar eiken dag der volgende week een andere minister zal presideeren. De journalisten, die er aan zullen deelnemen en uit alle oorden samenkomen, zullen op een zeldzame wijze gevierd woi'den. Zou Berlijn zijn hoogtepunt hebben bereikt wat het getal zijner inwoners betreft? is men geneigd te vragen, als we lezen dat dit achteruit gaat. In Januari 1908 bevatte Berlijn 2.113.588 zielen, in dezelfde maand van 1909 waren er 12.556 minder, 't Schijnt een veeg teeken te zijn en in hoofdzaak is de oorzaak der vermindering te zoeken in het groote getal dergenen die Berlijn verlaten om zich elders te vestigen. De mislukte maar niettemin beroemde tocht van den Zeppelin II" is onzen lezers bekend. Het noodlot schijnt dezen grooten en volhardenden strijder te vervolgen. Een boom, en nog wel een perenboom, was het willooze werktuig dezer geheimzinnige macht, die den ouden luchtvaarder thans dezen poets bakte en het feit, dat de schuldige het misdrijf met verlies van het leven moest boeten (hij werd toch bij den grond afgezaagd om het luchtschip uit zijn takken te kunnen bevrijden) was een schrale troost voor allen die het ongeluk meevoelden. Echter is de graaf niet in het minst ontmoedigd en binnenkort hoopt hij met het geheel herstelde luchtgevaarte, waaraan met ijver gewerkt wordt, een schit terende revanche te nomen. De keizer heeft aan Zeppelin een zeer hartelijk telegram gezonden Hij verklaarde zeer ver heugd te zijn over het bericht, dat Zeppelin van plan is, binnen zes weken te Berlijn te komen. Maar aangezien hij zelf geen zes weken te Berlijn zou vertoeveu, verzocht hij den graaf, zijn reis uit te stellen, vooral ook omdat de herlijnsche scholen welhaast vaeantie krijgen en zij den graaf dan niet in vollen getale zouden kunnen verwelkomen. De keizer besloot met een hartelijken gelukwensch aan de in genieur Dürr voor de meesterlijke wijze, waarop hij het gestrande luchtschip in behouden haven gebracht heeft. Dinsdag is te Seattle, in den staat Washington, een wereldtentoonstelling geopend, welker plechtigheid door tien duizenden menschen werd bijgewoond. Het sein hiertoe was gegeven door president Taft, die slechts op een knopje in het Witte Huis had te drukken om dit doel te bereiken. Aan de N. lïtt. Crt. ontleenen we de volgende bijzonderheden. Reeds twee jaar geleden werd met den aanleg van het tentoonstellingsterrein een begin gemaaktde gemaakte onkosten voor gebouwen, parkaanleg enz. hebben reeds over de 10 000.000 dollar bedragen; het gebouw voor de inzen ding der Bondsregeering heeft alleen reeds 600.000 pd. st. gekost. De inzendingen van Hawaï en de Filippijnen zijn zeer uitgebreid en schitterend. Dat deze expositie met recht den naam van Pacifie"-tentoonstelliug mag voeren, blijkt uit het feit, dat er aan wordt deelgenomen door Australië, Canada, Chili, China, Columbië, Costa-Rica, Ecuador, For mosa, Korea, Fransch Indo-China, de duitsche bezittingen in den Stillen Oceaan, Guatemala, Honduras, Japan, Mexico, Nicaragua, Nieuw-Zeeland, Panaina, Peru, Siam en San Salvador. Bovendien nemen nog officieel aan de tentoonstel ling deel Ned.-Indië, Britsch-lndië, Nederland, Engeland, Frankrijk «n Duitschland. Van d<» bnitenlandsche staten !- Japan hst volledigst en het best vertegenwoordigd. Do verwachte nota der bulgaarsche regcering aan de Porte is verzonden. Zij is in zeer gematigde bewoordingen gesteld en teekent protest aan tegen de vertraging in de onderhandelingen over den oosterschen spoorweg. De bul gaarsehe regeering heeft aan de russische regeering verzocht, de inwerking treding van het russisch-turksche protocol nog zoolang uit te stellen tot overeenstemming is bereikt. Vol gens de bepalingen van dat protocol wordt de som van 42 millioen francs, de koopsom van de lijn, slechts uitbetaald, tenzij de eischen van de spoorwegmaatschappij vooraf zijn ingewilligd. Het bedrag der som die later door Bulgarije aan de spoorwegmaatschappij zal moeten worden betaald als schadeloosstelling voor den tijd van 22 September, den dag van de in bezit neming, tot 18 Mei, den dag van de onderteekening van bet protocol hangt af van het bedrag waarvoor de spoorwegmaatschappij deelneemt in de koopsom van den spoorweg. Men verwacht dat de Porte nu wel spoedig pogen zal het met de spoorwegmaatschappij eens te worden. Servië vult zijn wapenvoorraad aan. Een aantal euro- peesehe wapenfabrieken ontving bevel uit Belgrado hun begrootingen voor de levering van 87.000 repetitiegeweren en 80 millioen patronen in te zenden. Ook znllen binnen kort 20 vestingbatterijen van groot kaliber, alsmede 3 hou witsers en mortier-batterijen aangekocht worden. Uit de telegrammen der groote bladen blijkt, dat tegen 17 dezer een ontmoeting tusschen keizer Willem en den czaar van Rusland zal plaats hebben en wel in de finsehe wateren. Enver bei, de turksche militaire attaché te Berlijn, heeft aan een persman eenige mededeelingen verstrekt over Abdoel Hamid. Hij verzekerde, dat men Abdoel Hamid geen proces zou aandoen. Als padisjah is hij onschendbaar. Veiantwoordelijk waren slechts de ministers en dezen hebben wij ter verant woording geroepen en hun vermogen hebben wij verbeurd verklaard. Dat is met het vermogen vau Abdoel Hamid niet geschied. Hij heeft alleen de gelden moeten afgeven, die hij zich onrechtmatig had toegeëigend uit de staatsinkomsten en onroerende goederen, waarop hij geen eigendomsrechten had. Abdoel Hamid zal denkeljjk wel uit Saloniki naar elders worden vervoerd, wellicht naar het een of ander eiland". Omtrent de vroegere harem-dames van Abdoel Hamid lezen we, dat zich nog een honderdtal dier dames te Kon stan tinopel bevindt Zij die door de ouders zijn opgeëischt, zijn naar het ouderlijk huis teruggezonden. Degenen, die Abdoel Hamid naar Saloniki wilden vergezellen, hebben daartoe verlof gekregen. De overblijvenden zullen, naar gemeld wordt, op kosten van den staat worden onderhouden tot zij in het huwelijk treden. t,, j Van Vrij dag 28 M ei tot Burgerlijke Stand. y rij dag 4 Juni. Bevallen: A. VogelPieters z.P. C. Reeuwijkv. d. Burg, z. Ondertrouwd: C. de Graaf en J. W. KrooneP. Schoon en A. C. Verberg. Getrouwd: L. Schaap en L. Mij waard; H. de Graaf en T. Jonkers; H. J. Koebrugge en J. Schornagel. Overleden: H. F. Waller, lj. Overleden te Meerenberg: K. Kat, 69j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 6 Juni Kerknieuws. 1A T Tö voorm. 10 uur. Ds. J A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 6 Juni voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 6 Juni Kerkelijke dienst te 7-| en 10 uur. Wij leven in een tijd dat we ons over Luchtvaart. niets meer verwonderen, niet waar? De snelle opeenvolging der uitvindin gen en ontdekkingen op allerlei gebied hebben ons reeds gewoon gemaakt de dingen koel te beschouwen, over welker mogelijkheid van bestaan een vorig geslacht de schouders zou hebben opgehaald, indien een verwaten sterveling die zijn tijd meende vooruit te zijn, zijn tijdgenooten een voor spelling van de verwezenlijking der hedendaagsche wonde ren had durven te doen. Ook is eindelijk het moeilijke probleem der luchtvaart, het zwaarder dan de lucht" op gelost en opnieuw een van Jules Verne's voorspellingen be waarheid geworden, dat aan dit beginsel de toekomst zou behooren. Ons blad is thans een rubriek, de tijdschriften zijn een makker rijker, want heden Zaterdag is verschenen en gaat in grooten getale ons land in, het geïllustreerd tijdschrift voor luchtvaart en aanverwante vakken De Luchtvaart. Het nieuwe tijdschrift kan beschouwd worden als een ziigterblad van het bekende weekblad De Auto en is évenals dit een uitgave ui den heer J. A. Boum, ouder hoofdredactie van den heer W N. Bakker, eerste-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1