luitenant der veld-artillerie te 's-Gravenhage, die door een Hinken staf van medewerkers gesteund wordt. Het werk ziet er fraai uit; aan redactie, druk en papier is blijkbaar alle zorg besteed, terwijl een kwistige hoeveelheid illustra ties den tekst aangenaam versieren. De inhoud is, uit den aard der zaak trouwens, hoogst interessant. Zoo bijv. het technisch geschreven artikel over Wright's motorvlieger, toege licht door vele kleine clichés, hetwelk den leek een duidelijk beeld geeft van het toestel dat waarschijnlijk binnenkort voor de eerste maal boven holland's bodem zijn vliegproevtn zal vertoonen. Verder een begin-artikel over het werk der ge broeders Wright, de stoutmoedige amerikanen, op wie thans ieder het. oog gevestigd houdt, hetwelk eveneens rijk geïllus treerd is. Vervolgens belangwekkende mededeelingen over alles wat in het kader van het tijdschrift past, waarbij een beschouwing over het tegenwoordig standpunt der Aviatiek wel mag genoemd worden. Summa summarum. De Lucht vaart een groote aanwinst voor onze tijdschriften op het gebied der techniek te noemen en kunnen we niet nalaten deze energieke onderneming van den heer Boom den voor spoed toe te wenschen die haar zoo ruimschoots toekomt. Delagrange komt vliegen in Nederland Eindelijk beginnen de vliegproeven in ons land een vasteren vorm aan te nemen. Wanneer nu zich niet plotseling buiten gewone moeilijkheden voordoen, zullen ook wij in de ge legenheid zijn, datgene, wat wij slechts uit afbeeldingen kennen, ook in werkelijkheid te zien. Het is nu bepaald, dat de heer Delagrange op 13 Juni a.s. te Leur en op 17. 18, 19 en 20 Juni te 'sGravenhage zal vliegen. Misschien komen er ook nog andere steden aan de beurt. De plaats, waar de vliegproeven te Leur zullen worden gehouden, is reeds vroeger in het orgaan vermeld geweestte 's Gra- venhage zullen zij plaats hebben op het terrein ten westen van het einde van de Laan van Meerdervoort (achter Ha- nenburg). Het al of niet doorgaan der proeven is afhankelijk van het wederde beslissing dienaangaande is aan den heer Delagrange overgelaten. Het publiek zal worden toegelaten te ongeveer half vier a vier uur 's middags, terwijl het opgaan eerst zal geschieden tegen half zes a zes uur. Vermoedelijk zullen de entréeprijzen voor het publiek bedragen f5.f2 50 en f 1. {De Luchtvaart). Dat de leerplicht veel nut heeft tot Onderwijs. stand gebracht is niet te ontkennen. Velen, die anders nooit ter school zouden komen, leeren nu althans zich aan orde en tucht te gewennen. Ook is 't aantal der genen, die tegenwoordig de school verlaten na die geheel doorloopen te hebben oneindig veel grooter dan vroeger. Evenwel de onderwijsmannen zagen al gauw, dat er leemten waren. Klachten over dit en dat verschenen nu en dan in de vakbladen Het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap heeft de koe bij de horens gevat en een commissie benoemd om een nauwkeurig onderzoek naar de wet, bare werking en hare uitwerking in te stellen. Zij kwam o.a. tot deze conclusies. Het vrijgeven voor arbeid in land- of tuinbouw vervalle. De schoolhoofden behoeven niet meer elke week alle ver zuimen om alle mogelijke redenen op te gevenalleen de ongeoorloofde met naam en data en van de overige slechts het aantal. De leerplichtige leeftijd worde uitgebreid (gelei delijk) tot 8 jaren. De verplichting om te zorgen, dat een kind onderwijs ontvangt, vange uiterlijk op bereikten 7-jarigen leeftijd aan. Kinderen van hen, die een vaste woonplaats missen, zooals schippers en kramers, zijn bij 8 jaar leerplichtig. Zij moeten minstens 50 schooltijden het onderwijs op een lagere school hebben bijgewoond. In verband met de bepalingen betref fende den leerplicht, dient in de arbeidswetten het totaal verbod van arbeid van leerplichtige kinderen te worden op genomen. Het herhalingsonderwijs worde gedurende twee jaren on middellijk na het eindigen van den leerplicht verplicht ge steld. Leerlingen die bij het lager onderwijs den geregelden gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd De berechting dient sneller plaats te hebben. De verbouwing van den bekenden Plaatselijk winkel van den heer Jnc. Pijl is in nieuws. vollen gang. Reeds is de pui gereed, die een bijzonder fraai aanzien heeft verkregen. Zoo spoedig het geheel voltooid is, komen we hierop nader terug. Het Julianafeest werd door de Vogelenzangsche jeugd opgewekt gevierd. Donderdagmorgen, 27 Mei, ongeveer tien uur kwamen de kinderen, getooid met oranjestrikjes en sjerpen en voorzien van vlaggetjes het schoollokaal binnen, alwaar heel spoedig de feestliederen, ter eere van Prinses Juliana, weerklonken. De feestvreugde werd verhoogd, toen er allerlei versnape ringen als krentenbroodjes, taartjes, enz. voor den dag kwamen. Op het speelterieiu hadden wedstrijden plaats en voerde men een rondedans uit onder de vroolijke tonen van een orchestrion. De verschillende spelletjes werden afgewisseld door vertooningen met de poppenkast. Ten slotte maakte men eene wandeling door hef dorp, waarna, in het schoolgebouw teruggekeerd zijnde, elke prijs winnaar «een prijs en elk kind een boek, getiteld: «Toch Oranje Boven", ontving. Een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dit kinderfeest hebben bijgedragen. De brand. Maandagmorgen, 't was ongeveer half zeven, werden de heer Donker en zijne huisgenooten uit hun rust gewekt door een paar voorbijgangers die in de villa «Denheim" brand hadden ontdekt. Niettegenstaande de begrijpelijke ontsteltenis, werden echter direct maatregelen genomen, om met eigen middelen den brand die in de bovenste verdieping ontstaan was, te blusschen en met een slang op de binnen leiding al het mogelijke hiertoe beproefd, echter zonder resultaat, daar de verstikkende rook te hevig wasinmid dels was de brandweer geroepen, 't Duurde ongeveer een half uur voor deze kwam, doch ook zij bleek machteloos tegen het vernielend element, dat met een hevige kracht om zich heen greep, met de stumperige bestrjjdingsmiddelen den spot dreef en na eenige uren de fraaie villa in een ruïne veranderde. Men had intusschen niet stil gezeten en met vereende krachten gered wat te redden viel. De auto werd onder dak gebracht in de garage »Zonnehcuvel" van den heer Laan, terwijl een klein gedeelte der meubelen in den tuin gesjouwd werd. Zooals gezegd, bleek de brandweer niet bij machte haar taak naar behooren te vervullen, hetgeen zij echter niet helpen kon en hoofdzakelijk te wijten was aan gebrek aan water. Dat hierover nog wel het een en ander gezegd mag worden, spreekt van zelf en zal waar schijnlijk ook niet uitblijven. Wat de gevolgen zouden ge weest zijn, indien een sterke wind de tallooze vonken ver spreid had, laat zich gemakkelijk denken. De heer Donker nam direct maatregelen zich van een tijdelijke woning te voorzien en huurde als zoodanig de villa Maran" in park Hartenlust, waar de geredde meubelen geplaatst werden. De oorzaak der ramp is overloop van stroom, niet te verwarren met kortsluiting; deze gevaarlijke schaduwzijde der electrische verlichting heeft voor de zooveelste maal haar onheilbrengend werk verricht, 't Mag voor de velen die dit immer dreigend moderne" gevaar steeds in hun nabijheid hebben een waarschuwing zijn zich hiertegen te wapenen, waartoe zich de even moderne blusch- apparaten zoo voortreffelijk leenen. Was de heer Donker bijvoorbeeld in het bezit geweest van de krachtige en ideale spuit waarmede wij de heeren Moens en Beek verleden jaar zulke schitterende proeven hebben zien afleggen, 't lijdt o. i. geen twijfel, of de brand was in den beginne gestuit geworden. De roerende goederen, waaronder veel porselein en zilver, uit de benedenverdieping zijn met uitzondering van eenige onvermijdelijke beschadigingen behouden gebleven. Van de fotografische toestellen is een belangrijk gedeelte benevens ruim 1000 negatieven totaal vernietigd. Veel interessant werk op dat gebied, uit den aard der zaak aan wezig bij den voorzitter van de plaatselijke Amateurver- eeniging, is voor immer verloren. Een uitgebreide bezitting aan linnen, oud familiezilver, zoomede bijna alle kleeding- stukken zijn verbrand of vernield Van de prachtige biblio theek, circa 8000 werken omvattende, is slechts een derde ongeschonden gebleven. Het is wellicht niet overbodig aan het bovenstaande een goeden raad toe te voegen. Laten zij die in hun huis een elec trische installatie bezitten die niet in den laatsten tijd is aangebracht, en die door een verouderd isolatiesysteem een voortdurend gevaar voor brand oplevert, er tijdig om denken, deze door een deskundige te laten onderzoeken en keuren. Als bekend mag worden verondersteld, dat de meeste gevallen van wat wij nu maar kortsluiting zullen noemen, die brand hebben veroorzaakt, zijn ontstaan door een slecht isolatiemateriaal of door te weinig vakkennis bezittend personeel in dienst van installateuren. In onze onmiddellijke nabijheid bezitten we ge routineerde eleetriciens en goede technische bureaux te over wie buiten de grenspalen wil zoeken noemen we, op speciaal verzoek, de firma Gebrs. Spoelstra te Haarlem. Ten nadeele van den koetsier L. te Aerdenhout is een rijwiel ontvreemd; van den dader geen spoor. Bij een schildersknecht van den heer R. alhier vervoegde zich dezer dagen een persoon, die voorgaf in betrekking te zullen komen bij den schoenmaker O. alhier en bijgevolg een kosthuis zocht. Hij kwam overeen om bij bedoelden schilder in den kost te komen, gebruikte aldaar het middagmaal en verdween. Den namiddag van dienzelfden dag kwam hij bij den caféhouder P., deed daar hetzelfde verhaal, gebruikte daar ook iets en kreeg nog f 0,50 mede, om iets te betalen omdat zijn koffer nog niet aan was. Hij zou dien avond terug komen, doch is tot, heden nog niet teruggekeerd. Toen bij den schoenmaker O. een onderzoek werd ingesteld of bedoeld persoon bij hem in dienst zou komen, verklaarde deze nergens van te weten. Men zij dus op zijn hoede. De agent van politie C. H. Schurink is als zoodanig be noemd te Watergraafsmeer. Tegen H. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een plant uit den tuin van mevrouw E. te Overveen. Door de politie alhier is aangehouden eenen zekere W. uit Leiden, die niet te noemen handelingen pleegde tegenover vrouwen en meisjes in het Bloemendaalsche bosch. Na verhoor is hij ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem en daar bedoeld persoon in militairen dienst (stafmuziek) (komt) was, is hij aan de militaire overheid overgegeven. Door den burgemeester is aan den agent van politie Eogtema en den buitengewoon gemeenteveldwachter Twee- huijsen eene gratificatie toegekend voor hun flink optreden, bij het aanhouden van bovenbedoelden persoon. Toen de heer Hogeland, electrieien alhier, Dinsdag met zijn rijwiel om den hoek van de Kleverlaan kwam, weigerden zijne remmen, waardoor hij onder een volgwagen van den tram kwam. De wagen roerder remde dadelijk, waardoor de heer H. er met gescheurden broek en gewonden knie afkwam. Het rijwiel was geheel onbruikbaar. Aa.i den opzichter van de schapenduinen N. Koedooder is op verzoek van den eigenaar een commissie als onbezol digd rijksveldwachter uitgereikt. Verloren voor weipen: een armband, een bankbiljet groot f 10. een bruinen zak, een portemonnaie, een zilveren dameshorloge, een portemonnaie. Gevonden: een rozenkrans in étui, een gouden broche, een portemonnaie en een handschoen. Vergadering der afdeeling Noord- -p Holland van de Algemeene Olie. Nederlandsche Politiebond, ge houden te Overveen op 28 Meij.l. Om ruim 2 uur opende de heer Van Leeuwen de verga dering, die bijgewoond werd door den burgemeester van Halfweg, de inspecteurs vau politie van Zandvoort, IJmuiden, Wormerveer en Bloemendaal, den afgevaardigde der onder- afdeeling «Zaanstreek" en verder door 53 leden. In zijn openingswoord stelde de heer v. Leeuwen voor, namens de afdeeling een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, naar aanleiding der geboorte van Prinses Juliana. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. ;In den loop van den avond ontving de heer Lookerse, inspec teur van politie te Overveen, per telephoon een dankbetui ging van II. M. de Koningin). Ingekomen stukken le. een schrijven van den heer Langendijk, veldwachter te Barsingerhorn, waarin hij het bestuur verzoekt de noodige stappen te willen doen, teneinde te verkrijgen, dat het reglement op de spoorwegen der H. IJ. S. M. in dien zin gewijzigd worde, dat ook vrijbiljetten kunnen worden ver strekt aan politiebeambten, wonende in gemeenten, gelegen aan door die maatschappij geëxploiteerde tramlijnen. In dien zin zal door het bestuur geadresseerd worden. 2e. Een schrijven van de afdeeling Drente met verzoek, het adres dier afdeeling aan de regeering, om zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan het rapport van de commissie, in zake financicele verbetering van de politie beambten in Nederland, te willen steunen. Besloten werd, dit verzoek te steunen. 3e. een schrijven van den heer Busselman, aftredend bestuurslid, waarin hij te kennen geeft, niet meer in aan merking te willen komen voor een bestuursfunctie. Bij de nu gehouden stemming voor een lid van het bestuur (vacature Busselman) wordt, na de noodige herstem mingen, gekozen de heer J. Biere, chefveldwachter te Water graafsmeer, door wien zijn benoeming wordt aangenomen. Verschillende voorstellen komen nu ter tafel: o a. een van het bestuur, om er bij het hoofdbestuur op aan te dringen, dat het bondsorgaan, meer dan tot nu toe het ge val was, gevuld worde met artikelen, die vooral voor de practijk van den politieman van belang zijn. Dit voorstel werd aangenomen evenals dat van den voorzitter, om het H. B. op te dragen, er bij de regeering op aan te dringen, dat ook aan alle andere politiebeambten, behalve de rijks veldwachters, een medaille voor 25-jarigen trouwen dienst uitgereikt worde. Ook het voorstel van den heer Vrugten, om in samen werking met de Vereeniging van gemeenteveldwachters in Noord-Holland" een commissie te benoemen, die zich per soonlijk tot Ged. Staten moet wenden met het verzoek om voor de politie-beambten een minimum-tractement, in over eenstemming met den levensstandaard der gemeenten, te willen vaststellen, werd aangenomen. Nadat de voorzitter nog herinnerd had aan het feit, dat 't juist 25 jaar geleden was, dat de heer J. Bakker als on bezoldigd rijksveldwachter bij mevrouw Van der Vliet Borski in dienst trad, deelde hij, na den jubilaris namens de af deeling in welgekozen woorden gelukgewenscht te hebben, mede, dat de eerstvolgende, dus de 50ste vergadering, eenigszins feestelijk zou gehouden worden op nader door he) bestuur te bejialen plaats en tijd. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering nu gesloten, waarna men zich gezamenlijk naar het oefenterrein der politiehonden in het Kweekduin begaf, om daar enkelf oefeningen van een viertal politiehonden bij te wonen. Eei groot aantal belangstellenden, waaronder zelfs uit Haarlem, had zich hier reeds verzameld. Eerst trad Cesar op, een van de beide bloemendaalscht politiehonden, een duitsche herdershond, die op verschillend! concoursen reeds prijzen behaald heeft Cesar is een springe van belang. Een schutting van ruim 2 M. hoogte klauter hij over als een kat, een sloot van 5 M. breedte neemt hi als 't ware terloops mede Een sloot van 2 M. breedte, waarachter een horde van ruim 1 M. hoogte, zweeft hij over, of hij aan een elastiekje was opgehangen. Epo stukj beschuit of vleesch, hem door een vreemdeling toegeworpen laat hij met een verachtelijk van-ter-zijde aankijken link liggen Ook de andere honden bleken goede springers te zijl Interessanter nog is het «reukwerk." Iemand verstopt bijv zijn portemonaie, z'n sleutel of iel dergelijks ergens achter op het terrein tusschen ruigte, i een boschje of in den grond zóó, dat de politiehond di niet heeft kunnen zien Als bijv. Cesar dan even kennis heeft genomen van 't individueele geurtje, dat de verstop per bij zich draagt, dan gaat hij, met den neus langs de,, grond, langs denzelfden weg naar het verstopte voorwei en brengt het in een tijd van een oogenblik bij zijn meeste Bij deze oefening was Lida, de andere bloemendaa sche politiehond, een jong beestje en nog niet geheG afgestudeerd, in het begin wat te haastig gebaker In jeugdige uitgelatenheid, na 14 dagen opgesloten zitten, rende zij het spoor soms voorbij. Later, wat gekalmeerd zijnde, bleek ook zij een uitmuntende speurneus te bezitte De beide andere honden, waarvan naam en eigenaar o; s niet bekend zijn, werden niet in de gelegenheid gesteld, cp dit gebied hun gaven ten toon te stellen. In 't verdedigen van hun meester en van een hun tel' bewaking gegeven voorwerp, waren alle vier niet voor de poes. Vooral Cesar is dan geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken, 'k Zou wel eens willen weten, hoe 't den aanrander zou zijn vergaan, als hem voor de sicuti teit niet de muilband was aangedaan. Zelfs 2 personen waren niet instaat, hem 't voorwerp «afhandig" te maken Zeer interessant was verder het opsporen en opbrengen van een misdadiger. Wat Cesar en ook de andere honden hier.n presteerden, is wel in staat, om ontzag in te boezemen. Een vluchtend misdadiger ligt in een minimum van tijd tegen de wereld en wordt totaal in bedwang gehouden, tot dat de politieman verschijnt. Aan heeren misdadigers de goede raad als ge gegrepen wordt door een goed geoefenden politiehond, houdt dan zoo veel mogelijk uw gemak, anders komt ge er niet zonder kleeren- enandere scheuren af. Een zeer sterk bewijs van fijnen neus gaf Cesar o.a. nog te zien bij de volgende i efening Een fietsrijder heeft een voorwerp, aan een touwtje ge bonden, naast zich over een afstand van 5 a 600 M. over den grond laten slepen. Cesar snuffelt even, en vervolgens gaat het, hoewel volgens deskundigen de toestand van den dampkring en den aard van den bodem voor 't «reukwerk" zeer ongunstig waren, in de richting van het voorwerp. Na eenig zoeken komt hij terug hollen, het voorwerp in den bek. Gebrek aan plaats belet ons om hier uitvoeriger over te zijn, maar we zijn overtuigd, dat zij die nog niet door drongen waren van 't nut van politiehonden en deze oefeningen bijwoonden, tot andere, betere gedachten moeten zijn gekomen. A: „Zeg, oude jongen, je moet niet kwaad worden; maar telkens als ik je aankijk, denk ik bij mezelf: een aap zou op je neus kunnen rijden." B: „Nu, stap op!"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2