MET PENSION- EJ\I WONINGGIDS Nieuwsblad voor 0 AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten b ZATERDAG, 17 JULI 1909, No. 29 Het SloemendoolschUeekblod. Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van IVIr. P. TIDEMAN te Bloem endaal. -a- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. SS II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. De raadsverkiezingen. En zetter heeft de vorige maal eigener beweging" de beidr ambteljjke mededeelingen omtrent de raadsverkiezingen n elkander geschoven, zoodat ons zelf voor het eerst na net afdrukken van ons blad bleek, dat de ambtelijke mede- deeling die het proces-verbaal behelsde van de zitting van liet stembureau van 9 Juli te ,9 uur v.m. niet tot haar recht kwam. Toch werd er in ons hoofdartikel naar er/ezen De lezers zullen dit t.oen maar half hebben begrepen, daarom geven wij thans het schrijven weer van inr. l'ideman aan den minister met het bezwaarschrift van de ,iezers, waarover de raad bij het onderzoek van de geloofs- lieveu der nieuwe leden tevens zal hebben te beslissen. Haarlem, 16 Juli 1909. Den Heer linister van Binnenlandsche Zaken le 's-Gravenhage. Excellentie, Ondergeteekende heeft de eer Uwe Excellentie de be- estiging te zenden van zijn telegram d.d. 9 Juli 1.1 luidende ds in de gedrukte bijlage dezes is vervat. Hij veroorlooft ich daarbij als zijne overtuiging uit te spreken dat, wan neer nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, die welke betrekking 'heeft op het vervullen der ééne tussehentijds le.» plaats van Jlï.L. ~Crï V7 tXijjY i n do hoor opeiug'&vd'i' Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout zou gekozen zijn, zich zal bepalen tot het enkel candidaat-stellen van laatstgenoemd ingezetene. Ondergeteekende meent er nog eens met nadruk op te mogen wijzen, dat in het hoofdstembureau dat te 9 uur zitting nam, noch door den voorzitter, noch door een der leden, noch door ondergeteekende als eenig aanwezend kiezer ook maar één woord gerept is omtrent de vast stelling van den uitslag der tusscbentijdsche verkiezing van één lid, zoodat het proces-verbaal, meldende dat dit bureau te 9 uur zitting nam en toen dien uitslag vaststelde, eene ambtelijke onwaarheid ova geen sterker woord te bezigen, inhoudt. Naar de overtuiging van ondergeteekende heeft het hoofdstembureau zich langs dezen ongerechten weg uit de moeilijkheid denken te helpen, waarin het tengevolge eener ongeregeldheid was geraakt, daardoor aan de zaak een ernstig karakter gevende, hetwelk dezelve zonder dien niet of niet in die mate zou hebben bezeten. Intusschen kan ondergeteekende Uwe Excellentie mede- deelen, dat bij den Raad wordt ingediend een request met zeer ernstige ten deele minder ernstige bezwaren van andere kiezers tegen deze verkiezingen, waarvan bij in staat is ten dienste Uwer Excellentie een afschrift bij te sluiten. Ondergeteekende meent dat, na onderzoek, Uwe Excellentie zal blijken, dat niet alleen formeel maar ook materieel deze verkiezingen ongeldig zijn. Met gevoelens van versckuldigden eerbied heeft hij de eer te zijn van Uwe Excellentie de dienstwillige dienaar, (w. g.) P. Tideman. Aan den Raad der Gemeente Bloemendaal. Géven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, allen kiezers voor den gemeenteraad te Bloemendaal en als zoodanig op da geldende kiezerslijst voorkomende met de achter hunne handteekeningen ge plaatste nummers; dat zij de volgende bezwaren inbrengen tegen de verkie zingen voor leden van den gemeenteraad, waarvan de stem mingen hebben plaats gehad op Donderdag 8 Juli 1900 negen 1. dat gelijktijdig twee stemmingen zijn gehouden, zon der dat voor elk stemdistrict twee stembureaux zijn inge steld, althans zonder dat tegelijkertijd in elk stemdistrict 2 stembureaux hebben gezeten dat daardoor aan de bepalingen der wet tengevolge waar van elke wettige stemming is een aaneengeschakeld enkel voudig geheel van handelingen, slechts onderbroken in bepaald aangeduide gevallen (welke ten deze niet zijn voorgekomen i niet de hand is gehouden dal het geuieenlebe&tuur wei twee stembussen op elke stem tafel heeft geplaatst, doch noch aan de kiezers noch aan de voorzitters der stembureaux eenige instructie is gegeven wat de beteekenis dier bussen was dat tengevolge hiervan verschillende kiezers, Witende dat 4 leden voor den gemeenteraad moesten worden gekozen blijkbaar in de meening hebben verkeerd op het hun ver strekte van 5 namen voorziene stembiljet er vier te mogen aanwijzen en het hun gelijktijdig verstrekte van 2 namen voorziene stembiljet zonder eenige aanwijzing van candidaat in de bus hebben geworpen dat dit uit de van onwaarde verklaarde stembiljetten is gebleken, in verband met het feit, dat verschillende kiezers na de invulling hunne beide biljetten in eene bus wilden wer pen, hetgeen den namiddag in het stemdistrict één alleen minstens 3 malen is voorgekomen en in het 2e stemdistrict gedurende den ganschen dag tal van malen dat in de verwarring, ontstaan doordat de kiezers zonder inlichtingen zijn gelaten niet js voorzien door aan den stempel ter achterzijde de stembiljetten met de 5 namen een roode en aan die met de 2 namen eene paarse kleur te geven, daar die kleuren in het oog van sommige kiezers geheel overeenkwamen; dat ook op de stembussen zelve geene aanwijzing stond voor welke verkiezing zij bestemd waren dat tengevolge van een en ander een of meer stembil jetten in daarvoor niet bestemde bussen zijn geworpen en bij het depouilleeren van onwaarde zijn verklaard, hetgeen althans éénmaal te Overveen moet hebben plaats gehad; 2. dat ook grove onregelmatigheden zijn voorgekomen bij de benoeming en bij de samenstelling der stembureaux dat immers in de raadsvergadering van 26 Maart 1909 in de stembureaux zijn benoemd: Voorzitters: a. te Bloemendaal de heeren W. F. van Hooff en A. Koolhoven b. te Overveen de Burgemeester en de heer A. J. de Waal Malefijt c. te Vogelenzang de heeren A. van der Hulst en jhr. dr. M. F. van Lennep tot leden a. te Bloemendaal de heeren I. L. J. E. E. Bispinck, mr. P. Tideman, mr. A. H. J. Merens en P. A. Messchaert, b te Overveen de heeren A. F. Bijvoet, C. J. Roozen, A. J. van der Flier en L. G. Prins c. te Vogelenzang de heeren jhr. mr. P. Teding van Beikhout, R. Verdegaal, W. J. de Wild en mr. A. E. van Eldik Thieme en tot plaatsvervangende leden a. te Bloemendaal de heeren H. Hogenbirk, H. W. van Delden, mr. A. W. Jacometti, A. A. G. de Petit, J. E. van Kempen en F. E. Heckman b. te Overveen de heeren J. B. Bos Az., E. C. van Son, mr. C. P. Donker, A. J. Bijvoet, L. H. Bijvoet, A. J. Blom en N. H. Peters c. te Vogelenzang de heeren F. J. Eldering, Baron F. W. van Tuyll van Serooskerken, J. van Snippenberg, D. E. L. van den Arend en mr. F. Willekes Mac Donald dat die benoeming niet heeft plaats gehad zooals artikel 31 van het reglement van orde voor den Raad voorschrijft »bij zooveel stemmingen" als leden te verkiezen", maar door het werpen van de geheele door Burgemeester en Wethou ders opgemaakte op een half vel papier van folio formaat gestelde voordracht van 36 personen in de stemkom, nadat den leden van den Raad was medegedeeld, dat zij op dat vel papier wijzigingen konden aanbrengen dat in die raadsvergadering de namen der aldus gekozenen niet zijn opgelezen en evenmin stemopnemers zijn benoemd zooals artikel 30 van het reglement van orde voorschrijft dat die benoemingen hebben plaats gehad voor een jaar, hetwelk naar ondergeteekenden meenen strijdig is met de bedoeling der wet dat voorts de samenstelling der stembureaux door het met name noemen van personen uit-de als voren vastgestelde lijst en zelfs het uitkiezen van vierde leden op grond van art. 11 der gemeentewet is geschied door Burgemeester en Wethouders of door den Burgemeester, maar in ieder geval niet, gelijk behoorde, door den Raad; dat bij dat samenstellen der bureaux in tal van gevallen noodeloos is afgeweken van de orde van «benoeming"; dat de aangewezen" leden der stembureaux elkander zonder noodzaak te ongeveer 1 uur in den namiddag hebben afgelost welke aflossing zonder eenige formaliteit heeft plaats gevonden, aan het stembureau no. 1 zóó weinig formeel zelfs, dat voorzitter en oudste lid de sleutels der stembus hebben medegenomen, welke eerst laat in den middag met veel moeite wederom zijn terugbekomen 3. dat ook bij de stemmingen grove onregelmatigheden hebben plaats gevonden dat in het 3e stembureau vóór 1 uur als voorzitter is opgetreden een kiezer niet als zoodanig door den Raad be noemd en die blijkbaar geschreven schrift niet kon lezen, hebbende hij immers het overluid lezen van de namen dei- kiezers van hunne oproepings-kaarten overgedragen aan een der andere leden van het stembureau dat het tusschen 8 en l uur aan datzelfde stembureau tal van malen, immers minstens 20 malen is voorgekomen, dat de stembiljetten niet uit handen van den voorzitter, maar op andere wijze aan de kiezers werden verstrekt dat voorts door het le stembureau ten onrechte van on waarde is verklaard een biljet, waarop m au L sliste 4 candidaten waren aangewezen, oeueti: witte vlek in het blokje vóór een der n jb op on afstand nog duidelijk zichtbaar was en de -zei iojjkba-v onopzettelijk met het potlood dat hokj :ad ge aki - daarna om die aanraking uit te wisschen met aen vinger over het hokje had gewreven en een vlek had gemaakt. Ondergeteekenden verklaren, dat verschillenden hunner, voorzooveel noodig getuigenis omtrent de bovenstaande door hen waargenomen feiten kunnen en willen afleggen. Ondergeteekenden meenen voorts, dat wanneer de ingekomen geloofsbrieven van de heeren W. F. van HoofF, C. J. Roozen en C. J. van Tienhoven afschriften zijn van het proces-ver- baal der stemming zooals dit door bet hoofdstembureau is opgemaakt en openbaar gemaakt, de inhoud daarvan niet met de waarheid strookt. Het is hun immers bekend, dat een der kiezers zich te 9 uur ten Raadhuize in de vergadering van het hoofdstem bureau heeft bevonden en toegelaten werd zijne bezwaren in te brengen nadat de voorzitter overeenkomstig artikel 94 der kieswet het getal bekend had gemaakt der bij elk stembureau in het geheel en op eiken candidaat uitgebrachte stemmen en dat der van onwaarde verklaarde stembiljetten en vervolgens had bekend gemaakt den dienovereenkomstig vastgestelden uitslag der verkiezing, een en ander voor de periodieke verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad. De door dien kiezer te berde gebrachte bezwaren zijn even wel niet in het proces-verbaal opgenomen en ten onrechte heeft het hoofdstembureau gesteld te 93/4 uur (toen geene kiezors meer in haar lokaal aanwezig waren) voor de vast stelling van dezen uitslag te hebben zitting genomen. Ten aanzien der verkiezing van één lid van den Raad gelden ongeveer dezelfde bezwaren als bovenstaand, Ondergeteekenden doet het leed, dat, naar zij meenen, twee nieuwe verkiezingen zullen noodig zijn; zij zijn even wel van oordeel dat wat de tusschentljdsche verkiezing van één lid betreft, de heer Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout bij enkele candidaatstelling' zal worden verkozen, terwijl ook om den zetel door den heer C. J. van Tienhoven te bezet ten waarschijnlijk geen strijd zal behoeven te worden gevoerd. 't Welk doende enz. (Volgen de handteekeningen.) Bloemendaal, Juli 1909. Voorloopig wenscben wij hieraan niets toe te voegen. Het is eigenaardig hoe in de buitengemeenten rondom Haarlem allengs eene andere dan R.-K. strooming begint merkbaar te worden. Ieder die den geloovigen katholieken een goed hart toedraagt, maar af keerig is van clericalisms zal zich hierin verheugen. Waren de heeren Roozen en Van Hooff mannen als de heer Ign. Bispinck, wiens stem niet beïn vloed wordt door personen van buitenaf", die geen bezwaar heeft tegen schieten op Zondag, te goeder trouw medewerkt de openbare scholen aan hunne bestemming te doen beant woorden en die bij benoemingen naar geschiktheid en be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1