kwaamheid vraagt niet naar kerkelijke richting, ook in Bloe- mendaal waren de teekenen van kentering misschien nog 2 jaar uitgebleven. Deze neiging tot kentering beoogt het brengen van even wicht. Hat overwicht der R K. ingezetenen in en buiten den Raad is niet meer gemotiveerd. Doordat de R.K raadsleden (de heer Bispinck uitgezonderd) de controle op de hande lingen van B. en W. aan enkelen der andere raadsleden overlaten, zijn de inwoners, die zich tot dusver tot de plaatselijke politiek niet aangetrokken gevoelden tot de erkenning gekomen van het voor ons allen daaraan ver bonden gevaar: het toenemen der uitgaven tengevolge van de volgende combinatie van eigenschappen in het Dag. Best. neiging tot grootsche plannen, voortvarendheid in de be werking daarvan, zorgeloosheid evenwel wat betreft de finantien, afdeeling «uitgaven." Van de twee aftredende raadsleden Van Hooff en Roozen heeft alleen de laatste in de raadsvergaderingen nu en dan aan de finantieele rem meegetrokken. Maar wat wij noodig hebben is niet iemand die zoo nu en dan meetrekt, maar een kundig machinist op de finantieele machine, naast een technicus, een aannemer, bouwkundige, theoretisch en practisch ontwikkeld die zorgt dat wat wij willen noemen de ongecontroleerde alleenheerschappij van den heer De Waal Malefijt op het dure technische gebied een einde komt. Naast algemeen ontwikkelde en bekende mannen als jhr. mr. Teding van Berkhout om dezen thans in één adem te noemen met den heer Van Tienhoven, is uit bovenstaand oog punt de aandacht van honderden kiezers gevallen op de heeren Menalda en Blankevoort. Praatjes uit en over Beverwijk. Waar wij dezen zomer ook over te klagen hebben, de grootste, de bekendste, de lastigste der beverwijksche plagen, de stofplaag, laat ons dank zij de in den laatsten tijd in milden overvloed neerplassende waterstroomen tot nog toe vrij wel met rust. 't Gaat den tuinders en velen Beverwijkers wier belangen met de hunne parallel loopen, best naar den zin. Het beschot van de aardbeien is ten slotte nog goed geworden en de prijzen der producten zijn hoog. De klagers en pessimisten zijn in 't ongelijk gesteld en trots de sombere voorspellingen blijkt alles terecht te zullen komen. Gelukkig maar ook, want de winter is lang geweest! Doch ik had het over stof en heb daarover nog iets te zeggen. Moge het stof aan straten en wegen het ons tijdelijk niet te lastig gemaakt hebben, in figuurlijken zin is er den laatsten tijd üogal eens wat stof opgejaagd. Met name de verkiezing voor den gemeenteraad heeft sommigen gelegen heid gegeven zich met die niet altijd onschuldige liefhebberij bezig te houden. Inzonderheid de min of meer dichterlijke bestrijding die een der candidaten te beurt viel, mag m i. als een speci men van dat soort gelden. Mij althans komt eene dergelijke bestrijdingswijze niet oirbaar voor en verdient ze allerminst uavolging. En ook de ietwat grootscheepsche vertooning van de S. D. A. P. met hun candidaat, den heer Tijssen, doet mij denken aan het opjagen van stof, zij het dan ook op eene wijze van minder bedenkelijken aard. Twee groote, openbare vergaderingen voor een gemeente raadsverkiezing, ziedaar wel iets ongehoords voor Beverwijk! Specialiteiten uit naburige gemeenten zijn den kiezers hier komen vertellen, dat de soc. democr. candidaat de beste was van 't heele stel! Ik kan 't niet helpen maar zoo'n grootsche reclame doet mij altijd denken aan dingen als Zambuc en Pinkpillen, aanbevolen als onfeilbaar middel tegen allerlei misères. Maar je komt er zoo dikwijls bedrogen meê uit Het is overigens niet te hopen dat de door de S. D. A. I'. gevolgde methode in de toekomst ook door andere partijen zal worden toegepast. Wij krijgen dan op gemeentelijk gebied hetzelfde te aanschouwen als op het terrein der groote politiek, waar de eene partij tegen de andere opbiedt in het doen van beloften aan de kiezers, beloften die altijd niet even gemakkelijk zijn in te lasschen. In dit opzicht zijn vooral de socialisten niet karig en als de heer Tijssen door de beverwijksche kiezers mocht worden uitverkoren als afge vaardigde naar het gemeentelijk parlement, dan is hem zeker de opgelegde taak niet te benijdentenzij mocht blijken dat de wenschen door hem bij zijn optreden voor de kiezers te berde gebracht als «vrome wenschen" moesten worden aangemerkt, wat hij er dan echter eerlijkheidshalve bij had moeten zeggen. Zulk opbieden van de eene partij boven de andere, waar over ik het zooeven had heeft mij wel eens doen denken aan min eerlijke concurrentie, waarvan deze tijd meer staa tjes vertoont Maar genoeg thans van de politiek, als deze regelen onder de oogen der lezers komen, hopen wij het laatste tafereel voor dit jaar afgespeeld en hebben wij dunkt mij, van de groote en kleine politiek genoeg te genieten gehad. Van de politiek naar de kunst is niet maar één stap, doch een heele afstandOp papier gaat het echter nog al en kan je die afstand gauw aflegg.n Onze gunstig bekende liedertafel «Excelsior" die verleden Zondag te Zaandam heeft medegedongen in een wedstrijd voor mannenzang, is met de kous op den kop thuis gekomen. Ik vind dit jammer voor directeur en executanten, maar toch heeft zoo iets m i. ook zijne goede zijde. In ieder geval is zoo'n tegenvaller goed om de wedstrijdwoede, die tegenwoordig heerscbt op allerhande gebied, niet het minst op dat van de zang, eenigszins te bekoelen. Immers het valt zeer te betwijfelen of op die wijze de kunst op de rechte wijze wordt gediend. Zeker is het, dat de deelname aan wedstrijden in den regel uit hoofde van andere motieven geschiedt en de eerzucht van directeur en leden daarbij veelal een belangrijke rol speelt. Het feit dat vele gezelschappen niet schromen voor der gelijke gelegenheden het gehalte van hun corps te verster ken en te verbeteren door geleende of soms wel gehuurde krachten, is daarvan het meest sprekende bewijs. Ook hier min faire concurrentie alzoo. Het komt mij voor dat niet in deze richting het bestaans- doel van dergelijke vereenigingen behoorde te worden gezocht, doch zou wenschen dat men zich in de eerste plaats tot taak stelde mede te werken tot verhooging van het algemeen beschavingspeil door het opwekken van de liefde voor goeden zang en muziek en de veredeling van den volkzang, in welke richting nog wel wat te doen valt. Zoo door het geven van volksuitvoeringen, gratis, of tegen een minimum entréeprijs tot dekking van eventueele kosten. Eene proef in dien geest ware wellicht te nemen bij bet aanstaande koninginnefeest, b.v. door het organiseeren van een plaatselijken zangwedstrijd, waarop elke ter plaatse bestaande zangvereeniging eenige nummers ten beste zou kunnen geven. Eene aardige variatie zou daaraan te verbinden zijn door b.v. het aanwezige publiek in zoo'n wedstrijd uitspraak te laten doen, hetgeen te minder bezwaarlijk kon zijn, omdat het doel moet zijn niet elkander een vlieg af te vangen, doch meer om een aardig en interessant nummer op het feestprogram te hebben. Het eenige bezwaar is, dat voor zoo'n uitvoering of wed strijd een groot gebouw noodig zou zijn, en een dat voor zulke doeleinden is aangewezen, missen wij ten eenenmale. Bij eene goede regeling en onder zekere voorwaarden zou het echter misschien gelukken, dat daarvoor het kerkgebouw der N. H. gemeente beschikbaar werd gesteld. Eenmaal in deze richting eene stap gedaan zijnde, zou bij welslagen deze proef allicht tot verdere leiden. Dengenen, die hier eenigen invloed op kunnen uitoefenen, zij het hier geopperde denkbeeld aanbevolen. X. Raadsvergadering van Donder- Genieenteraad. dag 15 Juli 190 9. Aanwezig behalve de voorzitter, en de 1>eide wethouders Van Hooff, De Waal Malefijt, de leden fA. Roozen, A. t. Bijvoet, C. J. Roozen, A. Koolhoven en mr. P. Tideman. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De commissaris der koningin in Noordholland berichtte de aanstelling van J. B. Zwiersen tot buitengewoon gemeenteveldwachter. De sterkte der politie is daarmede niet veranderd. Van Ged. Staten kwamen goedkeuringen in op de raads besluiten van 17 Juni '09 tot het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaventot het doen van verschillende af- en overschrijvingen en dat betreffende de 2e suppletoire begrooting over 1909. Burgemeester en Wethouders deden 14 Juli 1). kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas was slechts f6720.845, waaronder ruim f 4000 als verschottenlijst. De kas is dus schraal en weldra zal van het besluit van den raad om tot stijving der kas eene tijdelijke geldleening van f 20.000 te sluiten, gebruik moeten worden gemaakt. H. Boting te Vogelenzang vroeg vrijstelling van schoolgeld betaling over het 3e en 4e kwartaal van 1908 wegens on vermogen. B en W. stelden voor ontheffing dier betaling te verleenen. De heer Tideman maakte daartegen bezwaar, omdat de verordening zoodanige ontheffing niet kent, wie onvermogend is, of niet meer dan f 500 jaarlijksch inkomen heeft, wordt van betaling vrijgesteld, maar dan ook niet op het kohier geplaatst. De voorzitter meende, dat de post dan oninbaar kon worden verklaard. Dit ging volgens mr. Tideman niet en de heer Bijvoet was het met hem eens. Daarop werd besloten aanvrager eene gratificatie te geven uit den post onvoorziene uitgaven tot gelijk bedrag, onder voorwaarde, dat hij die voor de betaling van het achter stallige aanwendde. De gezondheidscommissie had gunstig geadviseerd op eene ontworpen wijziging van artikel 11 der bouw- en woningverorde ning, zoodanig dat de raad ontheffing zal kunnen verleenen van de voor sommigen lastige bepaling, dat achter elke woning over de volle breedte een open plaats of erf moet vrij ge laten worden van minstens 8 meter lang. De heer Tideman stelde voor hier toe te passen artikel 171 der gemeentewet om tot eene dadelijke inwerkingtreding te geraken, waarop hij evenwel niet insisteerde in verband met de volgens de woningwet noodige goedkeuring van Ged. Staten. Voor de vei schillende bouwers, die voor het uitvoeren hunner plannen op de goedkeuring dezer wijziging wachten, is het te hopen dat B. en W. aan Ged. Staten eene uit drukkelijke goedkeuring zoo spoedig mogelijk vragen, tegen het verleenen waarvan, indien de inspecteur der volksge zondheid wil medewerken wettelijke bezwaren niet schijnen te bestaan anders duurt het minstens 30 dagen eer door den raad ontheffingen kunnen worden verleend. De heer F. Snel vroeg maatregelen ten aanzien van het 't uitzicht belemmerende gebovwtje der Haarlemsche waterleiding tegenover zijne zaak en woning. Fietsen waren van den hellenden Tetteroderweg 4 maal in zijne ruiten beland, de bocht was te kort en gevaar telkens dreigend. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds maatregelen hadden be raamd, doch dat Haarlem moest medewerken het gebouwtje boven den waterkelder was technisch overbodig (de heer Havelaar had nog Woensdagmiddag tot een der raadsleden het tegendeel beweerd. Red. BI. IF.), het kon door een luik vervangen worden en de weg ter plaatse verbreed. De heer Koolhoven vroeg of Haarlem gerechtigd was het gebouwtje daar te hebben. De heer De Waal Malefijt merkte op dat te dien aanzien contractueel niets was bepaald doch er slechts een brief van B. en W. te Bloemendaal over bestond. De heer Koolhoven was er voor het gebouwtje dan te doen weg ruimen. Dit werd door mr. Tideman ontraden, die vond dut dit moreel niet aanging, waar het huisje met medeweten van den raad van Bloemendaal zoolang daar had gestaan, het zou, waar aldaar de watermeter ten behoeve van Bloemen daal stond, een bron van allerlei onnoodige geschillen kun nen worden. Hij wenscbte twee zaken te scheiden. De opruiming van een paal en van boomen aldaar en vóór het postkantoor met verbreeding van den Tetteroderweg en de wegruiming der 10 boomen die daar op den weg stonden waren z. i. dringend, later kon de verplaatsing van het meterhuisje volgen. De heer De Waal Malefijt bracht toen twee teekeningen ter tafel waarop de wegverbreeding en eene andere inrichting van den kelder nauwkeurig waren aangegeven. De voorzitter stelde toen voor dadelijk de weg- wijzerpaal en eenige boomen te doen vellen en eene ver betering van den wtghoek aan te brengen om verder met Haarlem over de verplaatsing van het huisje te onderhandelen en het overige aan te houden tot bij de begrooting. Aldus werd besloten. De Eerste Kennemer Bouw-Mij. vroeg aan de gemeente eenige harer wegen te willen overnemen. Krachtens raads besluit van 28 Aug. 1902 is de maatschappij tot het onderhoud verplicht, zoolang zij eigenares is. De raad be schikte op advies van B. en W. afwijzend op het verzoek. 2. Alsnu werd bij punt 2 der agenda de rooilijn voor gebouwen langs de Rampelaan vastgesteld op 20 M. uit de hartlijn van de beharding van den weg en westelijk op 18 M. uit die lijn; voor de Rollandslaan (niet't Rollandspad zooals de heer C. J. Roozen opmerkte) werd zoodanige rooilijn vastgesteld op 8 meter uit de hartlijn van den weg. 3. De gemeente-rekening over 1908 werd aangeboden en het onderzoek en bericht gesteld in handen eener raadscom missie. Daar de raad de benoeming der leden dier com missie niet aan zich behield werd deze benoeming, die der heeren A. F. Bijvoet, C. J. Roozen en A. Koolhoven, ge daan door den voorzitter. 4. Een verzoekschrift van den heer W. Reinders tot be koming van eene bouwvergunning werd aangehouden omdat de wijziging der bouwverordening nog niet in werking was ge treden en omdat de heer De Waal Malefijt van verzoeker had vernomen, dat hij best 4 weken kon wachten. De heer Tideman maakte de opmerking dat hij op 12 Juli had ontvangen een ontwerp raadsbesluit tot overname van den verzoeker van een wegstrook voor f 1 de M». en tot ver leenen van ontheffing der bouwverordening, aanvangende gezien een adres van enz. terwijl uit het bij de stukken liggend adres bleek, dat dit eerst 13 Juli was ingekomen en aangaf dat adressant de grond juist niet voor f 1. wilde overdoen. Hij verzocht dat dit niet meer zou ge schieden en in het vervolg in de ontwerp raadsbesluiten den datum te noemen van het adres, dat er den grond slag van uitmaakte. De voorzitter betoogde, dat het ont werp raadsbesluit het gevolg was van besprekingen met den heer Reinders. 5. De kohieren schoolgeld, en reinigingsbelasting 2e kwartaal 1909 werden ongewijzigd vastgesteld. 6. Alvorens over te gaan in geheime zitting tot behan deling van het kohier hoofdelijke omslag werd de rondvraag gehouden. De heer Tideman vroeg allereerst aan B. en W. zich te willen houden aan artikel 177 der gemeentewet nl. een jaar lijksch verslag te willen uitbrengen van hun onderzoek aan welke van de bepalingen der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, voortdurende kracht is toe te kennen. De voorzitter deelde mede dat dit artikel voor de meeste gemeenten een doode letter is, en vroeg den raad of 't goed was tegelegener tijd dit verslag te doen. De raad verlangde blijkbaar naleving der wet. Indien dit verslag in vele gemeenten niet wordt ingediend, is zulks wellicht toe te schrijven aan de moeilijkheid van het geval; de bepaling is overigens van uitnemend nut, niet alleen voor de politie, maar ook voor den Raad zelf; immers heeft het onderzoek nauwkeurig plaats, dan weet de Raad in vele gevallen of hij over de middelen te beschikken heeft om zijn wil door te voerenom het verslag goed te doen zijn moet dan ook de rechtspraak in gemeentelijke aangelegen heden geregeld worden bijgehoudendat althans een dei- leden van het Dag. best. of der ambtenaren krachtens zijn onderzoek met den stand dier jurisprudentie vertrouwd is schijnt geen weelde. In de tweede plaats vroeg de heer Tideman of B. en W. bereid waren tijdig b.v. in September, na overleg met het schooltoezicht, bij den raad een volledig plan in te dienen voor de inwendige organisatie van de openbare school te Bloemendaal, hetzij als school zonder meer aansluitend aan H. B. S., gymnasia hetzij als school, waar ook Engelsch, Fransch en Duitsch zou worden onderwezen. De voorzitter zeide wegens de ziekte van den districts schoolopziener, die een tijdelijken vervanger had, niet vast te kunnen beloven voor September hiermede gereed te kunnen zijn, doch de zaak in het dagelijksch bestuur onder de oogen te zullen zien. Ten slotte zeide de heer Tideman een onderzoek te hebben gesteld naar de kosten en den duur van het in gang zijnde werk aan den Vogelenzangschen weg. Er schijnt lang zaam een stuk van 150 M. te zijn gemaakt, dat alleen f 4500 kost, op den geheelen weg die 5600 M. lang is, zou dit leiden tot een uitgaaf, de kosten van grond-aankoop en water nog buiten rekening gelaten, van ruim f 160.000 of een ton boven de begrooting. Hij vroeg, zijn deze cijfers juist en waar moet dit dan heen; en blijven B en W. onder het begrootingscijfer Voorts waarom heeft de wals 2 man, ter wijl vooropgesteld is dat 1 voldoende zou zijn Namens B. en W. antwoordde de heer De Waal Ma efijtdit nieuwe stuk weg is het duurste dat in de geheele afdeeling voorkomteen sloot moest worden gedempt, een nieuwe gegraven, een schoeiing gemaakt, aan weerszijden met graszoden hedekt, een hek verplaatst, een duiker aangelegd met wijder buis en groot er afsluiter, een en ander kostte te zamen reeds een f2000. Wat de weg betreft, deze heeft inderdaad iets meer gekost (dan geraamd? Red. BI. IF.); de wals is niet op tijd geleverd en de weg heeft daarom een tijd stil ge legen omtrent het hardmaken heeft men verder het advies gevolgd van een ingenieur, die iets vergeten heeft, waar door de bovenlaag niet in orde was. Voor de wals zijn in den beginne 2 man noodig, om een plaatsvervanger te hebben. De voorzitter sterkte dat betoog nog met de mededeeling, dat de krachtens contract met Amsterdam ten aanzien harer leiding te maken werken uit den aard degelijk en kostbaar waren. De heer Tideman zeide erkentelijk te zijn voor de uit voerige mededeelingen, doch nu wel te willen weten of hij uit dit antwoord kon opmaken dat de begrooting niet zal worden overschreden. Terwijl de heer De Waal Malefijt eenigszins mystiek knikte gaf de voorzitter het bescheid dat kan de Raad gerust aan ons overlaten. (Waarvan acte. Red. BI. W.) De hoofdelijke omslag die geheven zal worden zal f 33000 opbrengen, hij is dus gegrond op een geschat belastbaar jaar lijksch inkomen der ingezetenen van ruim 61/3 millioen, daar het percentage wederom 0.5 zal zijn. Van Vrijdag 9 Juli tot, Burgerlijke Stand. v r jj d a g 16 J u 1 i. Bevallen: H. VermandeiZlihn d.G. van der Steeg Franken d.G. Cornetvan Alphen d. Overleden te Meerenberg: M. Horn 75 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 18 Juli Kerknieuws. vQorm 10 um. Ds_ J A. van bLeeuwen. R.K. Kerk te Overveen. 18 Zondag Juli voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 18 Juli Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2