groote verscheidenheid van schoone en aangename bloemen en kruiden, welke in deze streeken groeien, en die ook het deel van dit Bergje zullen geweest zijn voordat de kunst zich te veel met hetzelfde bemoeit had." (Loosjes, Hollands Arkadia, 1804). Reeds bij het leven van den prins (stadhouder koning Willem III) kreeg de hofstede een tweeden naam, welks beteekenis duidelijk is's-Princenbosch. De overlevering zegt dat Willem III er dikwijls heeft vertoefd en dat Z. H. er gaarne verblijft zocht. Hij hield er geheime raadplegingen, uithoofde van de onmogelijkheid om er beluisterd te kunnen worden" en besloot er (zoo wordt beweerd) in zeker klein vertrek tot den overtocht naar Engeland (1688). Constantijn Huygens, de zoon, 's Prinsen secretaris, schreef eens in zijn journaal A. 1682 October. 3 Sat. Ging S. H. naer den eten om op de Cruytberg te slapenmij belastende doen al voor de tweede mael dat tegens maend soude maken Soestdijk te wesen. Met den dood van Willem II (1702) verging de glorie van den Kruidberg. Het jachtverblijf verloor zijn vorstelijk huisraad, raakte meer in verval. In 1812 is het nog domein (dat is te zeggenstaatsdomein) en wordt dan bewoond door den amsterdamschen heer J. G. van der Meiden, die in de stukken wordt genoemd: »fermier d'une maison de campagne, ayant appartenu a la maison de Nassau." Na 1845 komt de Kruidberg, dan 37 bunder groot, in banden van minister mr. F. A. van Hall, die reeds be zitter is van den Duinenberg. Van het oude buis van den Kruidberg is tbans weinig meer over dan een mooie eiken houten trap en ééne kamer. Nu en dan komen vrienden van geschiedkundige bijzonderheden dit overschot bezien. De Duinenberg, het andere deel van het tegenwoordige landgoed, reeds voorkomende in eene akte van 1625, wordt in het bekende en merkwaardige werk van NidekHet Zegen- pralent Kennemerlant, vertoont in 100 Heerelijke Gezichten van deszelfs voornaamste Lustplaetzen, adelijke Huizen, Dorp en stedegebouwen" (1728) aldus aangeduid: Duinenberg, de boschrijke lustplaetze van den heere Wilhelm Hendrik Kerckerinck, gelegen aen de hooge Zant- duinen, nevens het weleer beruchte jaght en lusthuis, de Kruitberg genaemt, dat sedert den van zijne Brittannische Majesteit, Wilhelm den derden, zijnen luister geheel en al verloren heeft, en genoegzaam verlaten legt." Ook dit Duinenberg heeft een tijd van verval gekend. Als de latere eigenaar mr. Van Hall in 1841 besluit tot een nieuwen aanleg, dan is er niets dan eenige geboomte bij eene vinkenbaan. Den bouw van een nieuw huis en den aanleg der partijen draagt de minister op aan een engelschen architect. Een paar jaren later koopt hij den Kruidberg aan, voegt dit oude jachtverblijf bij den herboren Duinenberg en geeft aan het geheel den passenden naam van hedenDuin en Kruidberg. De tegenwoordige eigenaar, de heer J. T. Cremer, oud minister van koloniën, heeft vlak tegenover het in 1841 gebouwde huis, aan den voet der duinen, in oud-hollandschen bouwtrant eene huizing doen verrijzen, welke den naam van kasteel ten volle verdient. Het indrukwekkende gebouw is ontworpen door de haagsche architecten J. J. en M. A. van Nieukerken in baksteen en in Euville steen. Boven boseh en duin verheffen zich de beide torens. De hoogste van beide reikt tot dertig meter boven den grond. De andere, de zoo genaamde diensttraptoren, met lift, is 21 meter. Een paar cijfers geven een indruk van de afmetingen van deze rijke huizing. De frontbreedte bedraagt 47 meter. De hall is 9.50 bij 8 M. de concertzaal 9.70 bij 7 M., de biljartzaal 15 bij 7.70 M. Langs boudoir, salon en biljartzaal loopt, ter lengte van 29 M., een 9.50 M. breed terras, met trappen, die naar den vijver leiden. Er zijn ongeveer zestig kamers, zalen en vertrekken. Naar de eischen van dezen tijd zijn in de huizing aangebracht heeteluchtverwarming, warm- en koudwaterleiding, electrische verlichting, electrische stofzuigmachine, liften, telephoon enz. Door electrische beweegkracht wordt het water uit Norton pompen beneden in het bosch opgewerkt naar de reservoirs in het hooge duin, van waar het, gezuiverd, wordt afgeleid naar het kasteel, de moes- en bloementuinen, de grasperken en de fontein. In onze omgeving verblijden zich velen over het ontstaan van deze huizing, die van Kennemerland een sieraad zal heeten en onder de grootsehe buitenverblijven in Nederland terdege zal meetellen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 25 Juli Kerknieuws. in n t a t voorm. 10 uur, Ds. J.A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 25 Juli voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 25 Juli Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Muziek. Uitvoering van Gewijde Muziek. Woensdagavond 28 Juli a.s. zal een uitvoering van gewijde muziek plaats hebben in de Groote Kerk te Haarlem. Medewerkenden zijnmevrouw Alida Loman, sopraan, en de heeren Ger. Zalsman, bariton, Joh. Steenman, violist en W. Ezerman, organist. Ten gehoore zullen worden gebrachtLiederen van H&ndel, Bach, Mendelssohn, Wolf; vioolstukken van Tartini en Mackenzie, en orgelstukken van Bach, Gailmont en César Franck. De School en de nieuwe Onderwijs. Tweede Kamer. Voortgaande met onze beschouwing, kunnen we wel verzekeren dat de neutrale onderwijzersver- eenigingen den strijd tegen de wet van 1905 zullen voort zetten en wel om het belang van het onderwijs. Zij zullen niet rusten voordat het tegenwoordige subsidiestelsel is ver vangen door een deugdelijker, dat het minder gemakkelijk maakt om uit de staatskas te putten en geld overlaat om dringend noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. Laat ons er bij zeggen, dat ook rechts de vrees voor verbrokkeling begint te komen. Een vereeniging van drie personen is gauw gevormd, een stuk of wat leerlingen gaan mee, subsidie is verzekerd en de school komt er. Wij wezen er al op, 't grootste kwaad is al gesticht. Wil men nog verder gaan, welnu met kracht en klem dient links aan te dringen op waar borgen, dat het geld voor onderwijssubsidie goed besteed wordt, dat de functionaris zelf het salaris ontvangt en ten eigen genoege besteedt. Wat het godsdienstonderwijs betreft, blijve de vrije school vrij, maar zij moet dezelfde waarborgen geven voor deugde lijk maatschappelijk onderwijs als de openbare. Wij leven in een tijd, waarin de godsdienst gebruikt wordt als factor in de politiek, maar is die toestand natuur lijk Past zij bij het overgroote deel der natie De open bare school geeft wel godsdienstig onderwijs in den zin van aanleeren van plichtsbetrachting, algemeene menschenliefde, eerbied voor anderen enz. Niemand kan dat ontkennen, Godsdienstleer, daarvoor zijn de dienaren van het openbaar onderwijs niet bevoegd, evenmin als de geestelijke voor welke tak van lager onderwijs ook, evenmin als de dokter voor curator, de ingenieur medicus mag zijn. Voor 't onderwijzen van godsdienstleer zijn de prote- stantsche, katholieke, en israëlietische leeraren aangewezen. Nooit is hun toegang tot de openbare school van godsdienst onderwijs geweigerd. De wet spreekt zelfs van verplichting. Een brief aan den burgemeester en het schoollokaal staat verlicht en verwarmd voor hen open. En toch wil men de vrije school. Nu is het 1/s zei een der voormannen en 't moet 3/3 worden. Is 't niet duidelijk dat men de openbare school, het dierbaar kleinood der liberalen, wil nekken En in weer wil dat 3/5 der kamer rechtsch is, heeft de openbare school nog 2/s der bevolking. Neen, het overgroote deel der natie wil niet godsdienst en politiek vertenigd. Of zullen er b.v. niet vele ouders zijn in geloof Christelijk Historisch of Katholiek die de openbare school voor hun kinderen wenschen En als ze nu eens allemaal vrij waren, zouden dan al die ouders de vrije school kiezen of zou niet hun keus de openbare zijn, waar ieders godsdienst.ige meening wordt ge ëerbiedigd Neen het overgroote deel der natie zal wederkeeren tot de stille piëteit, die van oudsher haar kenmerk is en de drijvers alleen laten staan. En nu invloed der lagere school. Worden de leerlingen der openbare school allemaal libe raai? Ieder weet het beter, of zijn niet al de rechtsche kamerleden boven de vijftig daar opgevoed Zijn ook niet vele voormannen van de linksche partijen van het bijzonder onderwijs afkomstig? Toch heeft de lagere school grooten invloed op' de toe komstige denkwijze van ons volk. Waarvoor anders de bijzondere school Toch is 't ook waar, dat niet de school alleen, stellig niet de openbare school het kind als mensch tot een poli tieker van bepaalde kleur maakt. Niet alleen de school brengt de zedelijk godsdienstige denkbeelden aan, die de man en de vrouw straks zullen toonen te bezitten. De ouderlijke woning, de geheele omgeving en de tal- looze maatschappelijke factoren, die altijd door op het kind inwerken zijn beslissend, de school nietgelukkig niet. De vrije school door haar opvoedingsstelsel tracht zij niet in te werken? Wij meenen dat er wel invloed van uitgaat maar die invloed niet overschat moet worden. Ook de lastercampagne (we denken maar aan uitlatingen als kind van 't bijwijf, erger dan de hel, godsdienstloos) tegen de openbare school zal wel doodbloeden, juist doordat zij lastercampagne is. Nooit hebben wo gehoord, dat een openbaar onderwijzer bij zijn lessen godsdienstige meeningen van ouders krenkte, zijn leerlingen weigerde catechisatie of leering te bezoeken. Leugens hebben wel veel kwaad gedaan, doch altijd getoond korte beenen te bezitten. En daarenboven, wie de beweging tegen de school gevolgd heeft, weet dat zij niet van de bevolking, maar van velen hunner kerkelijke voorgangers is uitgegaan Onze overtuiging is het, dat wanneer de storm uitgewoed zal zijn, de school, betaald uit de openbare kassen en dus de openbare school, sterker zal staan dan ooit. Een donkere tijd breekt evenwel aan, maar, zij 't in een verre toekomst, het licht zal gloren. Al wat openbaar of niet-con fessioneel onderwijs voorstaat, dient nu schouder aan schouder te staan in den strijd tegen, om het zacht uit te drukken, verdenking, in den strijd voor deugdelijk, ontwikkelend onderwijs en zijn krachten aan te wenden voor goed onder wijs met een zedelijk godsdienstige strekking. Over de naaste toekomst later weer eenige woorden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag Plaatselijk zijn door den storm drie boomen aan Nieuws. den Düinlustweg bij het Kolkje omver- gewaaid, waardoor het verkeer op dien weg gestremd was en een gedeelte der telefoongeleiding defect geraakte. Men is den geheelen nacht aan het werk geweest om de boomen op te ruimen, zoodat de weg Vrijdagochtend dan ook weder geheel vrij was. Gaarne vestigen wij de aandacht op het opera-concert a.s. Woensdag in den tuin van hotel »Hartenlust" te geven door mevrouw HellerBecht, sopraan der Noord Neder- landsche Opeia, den heer Ed. M. van der Ploeg, bariton der Vlaamsche Opera en den heer Danny Ruyneman, piano. Indien het weer wat wil medewerken, twijfelen we niet aan een goede opkomst. Sinds ongeveer 6 jaren is de heer A. M. Verkerk, de concierge van het Paleis van Justitie te Haarlem, ijverig in de weer om indische jongens die hier te lande, en wel te Leiden, hun opleiding ontvangen voor de zeevaart, een vriendschappelijk tehuis te verschaffen gedurende hun 14- daagsche vacantie. Hij heeft hierin steeds veel steun ondervonden en mocht van verschillende hoofden van ge zinnen waar deze aardige indische knapen hun tijdelijke kampementen hadden opgeslagen, ondubbelzinnige blijken van tevredenheid over het gedrag zijner jeugdige beschermelin gen ontvangen. Ook dit jaar heeft de heer Verkerk weder een aantal dezer jongens voor 14 dagen onder dak te bren gen en zoekt hij thans bij voorkeur in Bloemendaal naar eenige gezinnen die genegen zijn een indisch matroosje ge durende dien tijd wat afleiding te bezorgen en hem zijn verre vaderland eeuigszins te doen vergeten. De jongens zijn pas uit Indië, en ongeveer 14 jaren oud. Hun vacantie vangt aan begin September. Behalve ten onzen kantore kunnen verdere inlichtingen verkregen worden bij den heer A. M. Verkerk, Rechtbank, Jansstraat te Haarlem. Door burgemeester en wethouders is aan den heer W. F. Bremer Jr. vergunning verleend tot het bouwen van een villa in het Kweekduinook door den aannemer B. Hagen zullen in het Kweekduin twee dubbele villa's wor den gebouwd. De burgemeester jhr. A. Bas Backer is met een verlof van drie weken naar het buitenland vertrokken. Tegen P. J. van Empelen, bloemist te Heemstede, is proces verbaal opgemaakt, wegens het afwijken van de bouwver gunning, hem verleend tot het bouwen van zes woningen aan de Zandvoorterlaan. Ook is tegen hem proces-verbaal opgemaakt, wegens het zonder vergunning van burgemeester en wethouders dezer gemeente in gebruik doen nemen van die woningen. Tegen G. A. de B., officier der infanterie te Haarlem, is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden over verboden grond. Tegen E. B. te Overveen wegens het rijden met een rijwiel zonder licht. Tegen H. A. D. te Amsterdam wegens openbare dronken schap en tegen P L. te Santpoort wegens jachtwetovertreding. Een paar jongens die een brandje gemaakt hadden in den tuin van den heer E. aan de Dompvloedslaan, zijn naar het bureau van politie gebracht en na een ernstige berisping weer in vrijheid gesteld. Verloren. Een bruin lederen heerenportemonaie, een zwart lederen sigarenkoker en een portemonaie met f 200 aan bankpapier enz. Gevonden. Een gouden medaillon met 2 portretten, terug te bekomen bij H. Prenen, Dompvloedslaan, een bruin lederen handtaschje terug te bekomen bij P. de Graaf, Domp vloedslaan en een trommelstok bij v. d. Berg, Meeren- bergsche weg. Politie. We hebben een vergissing te herstellen. In het verslag der vergadering van de onderafdeeling Kennemerland van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond, opgenomen in het vorig nummer, staat dat de commissie belast met het nazien der rekening, het bedrag der uitgaven 1130 te groot vindt. Dit moest zijn f 030 De hoefijzercorrespondent van het Han- Uit andere delsblad schrijft: bladen. Het besef van eigenwaarde en van waarde van den journalistieken stand is in de laatste decenniën bij de nederlandsche journalisten ongetwijfeld gegroeid. Maar heel sterk en heel algemeen is het toch niet. Telkens doen zich weer verschijn selen voor. waaruit blijkt, hoeveel er nog ontbreekt aan een behoorlijke waardeering van de journalisten door de jour nalisten. Zoo nu ook weer in de quaestie-Kuyper-Sweerts. Nauwelijks verschijnt in de N. Courant een telegram van den heer Sweerts waarin deze zich een meester toont in de kunst van een slag om den arm te houden, of de Haagsche Courant en Het Vader land haasten zich om dit als een afdoende tegenspraak toe te juichen en den (bij den zaak betrokken) burgemeester onmid dellijk te gelooven in wat zij aannemen als een ontkenning van wat de hoofdredactie van een van onze groote bladen na ernstig onderzoek had medegedeeld. En Het Vaderland spreekt zelfs, met vaderlijke deftigheid, van de „berispelijke lichtzin nigheid" van het Handelsblad. Schrijver dezes heeft in deze zaak niet anders te doen gehad dan bevestiging inwinnen van wat de hoofdredactie van het Handelsblad reeds met vrij groote zekerheid had vernomen. Maar die bevestiging kreeg hij dan ook in zulk e>en vorm, dat hij Het Vaderland kan verzekeren, dat men het geloof in de waarheidsliefde van burgemeester Sweerts het best dient, door, gelijk de redactie van het Handelsblad deed, in zijn telegram geen poging tot tegenspraak te lezen. Maar welk een denkbeeld moet het publiek toch wel krijgen van de achting der journalisten voor hun eigen stand, wanneer het ziet, dat een paar bladen onmiddellijk gereed staan om het woord van hun collega's weg te werpen, zoodra maar de eene of andere officieele persoon een vermeende tegen spraak daartegen plaatst. „Berispelijke lichtzinnigheid". Inderdaad gij autoriteits-ge- loovigen van de Parkstraat en de Wagenstraat. Er zijn nog te veel schelpdieren in de Nederlandsche jour nalistiek. En wij zouden hieraan nog willen toevoegen »'t Zijn niet allen koks, die lange messen dragen". (Red. BI. W.) jy. i In het museum van kunstnijverheid te p' 'V!' fV Haarlem zullen de volgende week nog em n eil. tentoongesteld blijven een aantal teeken oefeningen, vervaardigd door de leerlingen van de aan het museum verbonden school. Deze teekenoefeningen bestaan uit natuurstudiën naar levend model, planten, bloemen en dieren, alsmede uit proeven van stileering naar eerstgenoemde teekoningen vervaardigd en uit toepassingen op het gebied der decoratieve vakken. De studiën voor metaal- en houtbewerking blijven even eens nog eenigen tijd tentoongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. De tentoonstelling te Haarlem. Zondagmiddag had op de waranda van het Brongebouw de uitreiking der bekroningen plaats. De voorzitter van het eere-comité, de heer J. Krol Kzn. hield bij deze gelegenheid een zeer toepasselijke rede en gaf den keizer wat des keizers is. Zijn toespraak werd met toejuichingen en handgeklap begroet. Na de uitreiking der fraaie prijzen hield een onzer redacteuren, op dat oogenblik nog de functie van »ambtenaere van den Burgerlycken Stande" vervullende, de volgende dankbetuiging: Sta mij toe als oudste der gebroeders Corbasius, de uit gevers en redacteuren van dit seer beroemde weekelijksch blad voor den Vogelensangck, Tetterode ende Aelbertsberg, 't tegenwoordige Bloemendaal, en tevens als voortdurend waarnemend burgemeester en ambtenaar van den Burge lijken Stand, u hartelijk dank te zeggen voor de hooge onderscheidingen aan onzen patroon verleend. Deze is zelf, wegens eene dringende reis naar buiten-af, niet in deze oude veste. Hij heeft het mij daarom overgelaten, u een hartelijk woord toe te spreken en niet minder de burge meesters Van Gasteren en Chabot en dien goedgeefschen en goedlachschen poorter mr. W. Jager Gerlings, firma J. H. Enschedé. Toen het denkbeeld bij onzen patroon rees om in deze oude veste een Raedthuys te stichten, zonder 't welk deze stad niet veel meer ware geweest dan een loos ge hucht, heeft het ons maanden snuffelens gekost in oude aktens, poorters- en houwelicks-registers om het wezen en werken onzer voorvaderen op dat stuk bedriegelijk na te bootsen. In hoever wij daarin geslaagd zijn, kan niemand beoor- deelen, daar geen onzer in het geval verkeert zich zelf

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2