J. C. Caderius van Veen, Verhuizing onder garantie. W0ESTDUIN Petroleum Geijser, „NAPOLEONS" Brandstoffen. A. POTH. Limonade Stropen MAIS0N ART ET MODES Amerikaansche Witte Tuin- hekken en Terreinafscheidingen De ftixe-grooöbakkerij HepraUJi earKaisveTrh-l5V8rt: Smakelijk brooD van uitsluitend prima kwaliteit. electrisch licht Zijlstraat 96, - HAARLEM. Complete Meubeleering. Behangerij. Stoffeerderij. Piano's Orgels Zijlstraat 47. FOTO- i j. H. KRUL Jr. A. BERTLING, Groote Houtstraat 99a, HAARLEM. Onroerende Goederen. Hypotheken. Brand-, Inbraak-, Levensverzekering. Te koop, Ornamenten voor koperen I Kruisstraat 41 ROOKT Cronjéstr. 190\ r- GEGARANDEERD ZUIVER. Bloemendaalsche Apotheek. Toilettes depuis II 70.-. Technisch Bureau MOENS BECK Geïllustreerde prijscourant gratis op aanvraag. en tegelijkertijd zijn eigen voorvader te zijn, Wij moeten het er dus voor houden, dat 't in den ouden tijd juist zoo toeging als in de afgeloopen 4 weken ten Raedtbuyse is vertoond. Dat daarvoor door u het diploma voor gouden medaille en een verguld zilveren medaille is toegekend, zal ook door onze voorvaderen zeer op prijs worden gesteld. Namens die voorvaderen, namens onzen patroon, namens mijn broeder Corbasius, namens den Scriba, dat blonde, j.ingmensch daar met den grijzen punthoed op, namens de 1500 ingeschreven poorteressen en poorters, namens hon derden edelaardige jonge vrouwlui en mannen, die in ons Raedthuys het zilte nat der ouderwetsche huwelijksbaren hebben gekozen, namens mijzelven, hartelijk dank. Zonder twijfel zal, wanneer door de verwoesting des tijds deze stad reeds lang tot het verleden behoort, naast de groote faam van ons weekblad, uwe namen edele Van Gasteren en Cbabot en de uwe gulhartige leden der fiirrna J. H. Enschedé genoemd worden, uwe personen zoolang onsterfelijk makende als de drukinkt op onze courant zal stand houden. Ik heb gezegd!" De laatste avond kenmerkte zich door een zeer druk bezoek Groote vroolijkheid was er en het vuurwerk, het zeer fraaie vuurwerk zette waardig de kroon op dit wel geslaagd feest. ilemomeeren we ten slotte nog dat de tentoonstelling, met regen begonnen, ook met regen geëindigd is. Pluvius heeft zich wel hardvochtig betoond Gezondheids-commissie, zetel Bloemendaal. Verslag van de vergadering gehouden op 7 Juli 1909 des namiddags te 3 uur. Tegenwoordig behalve de voorzitter en de secretaris, de heeren Pauw, Brongersma, Van den Arend, Van Tuyll Van Serooskerken en Kouwenaar. bene discussie ontspint zich omtrent de woningquestie te Veis,>n onbewoonbaarverklaring van perceel 83 welke ten gevolge heeft dat eene sub-commissie voor het onderzoeken van woningen, die voor onbewoonbaarverklaring worden v :>gt Iragen, wordt benoemd. Naar aanleiding van het zich, in den laatsten tijd, ver scheidene malen voordoen van diphtherie te Haarlemmer meer werd een onderzoek ingesteld, waarbij men tot bet resultaat kwam, dat men waarschijnlijk te doen heeft gek I met twee onafhankelijk van elkaar loopende epide mieën, althans een verband is niet kunnen worden aange- tooi d. In het geheel hebben zich 1620 gevallen voorge daan, i. w. 12 te Nieuw Vennep en 8 aan den Ringdijk. Te Nieuw-Vennep en omstreken komt in de laatste jaren spoiadisch diphtheritis voor, in het voorjaar één geval bij een boer aan de Hoofdvaart, waarvan de kinderen de open bare school bezoeken. Eenigen tijd daarna deden zich meer dere ;evallen, tot een getal van 12 voor; de kinderen dezer gezinnen bezoeken eveneens de openbare school. Bij de kinderen, die de bijzondere school bézoeken heeft zich slechts één geval voorgedaan. Over het algemeen waren de gevallen van lichten aard, sterfgevallen kwamen niet voor, één zieke werd in een ziekenhuis te Haarlem opgenomen. Waarschijnlijk heeft de bron van infectie gezeteld in de openbare school. Deze werd daarom ook gesleten en ontsmet. Thans is het met de epidemie gedaanomtrent het ont staan der infectie is niets met zekerheid te reggen. Terzelfder tijd heerschte ook aan het ge leelte van den Ringdijk, dat aan Aalsmeer grenst diphtheritis, wat aan het geregeld verkeer der bewoners met die van Aalsmeer wordt toegeschreven. Van de aldaar voorkomende gevallen welke door eenzelfden geneesheer werden behandeld, kwamen er 4 in vier gezinnen voorhiervan kwamen 2 gevallen voor in gezinnen met één kind, terwijl de beide anderen voorkwamen in gezinnen met 4—6 kinderen. In elk gezin werd echter telkens slechts één kind aangetast. De nog steeds hangende questie der rioleering te Zand- voort kwam weer ter sprakede oplossing bij uitnemend heid is, dat het vuil gezuiverd wordt, waartoe het basin moet worden overdekt en biologische reiniging moet worden toegepast met verbranding der rest. Een daartoe bestemde inrichting is te zien bij de elec- trische tram in den polder bij Amsterdam (aan den Admiraal de Ruyterweg), een firma te Rotterdam is gereed om een en ander uit te voeren. Voorziening is werkelijk dringend noodig, het is onverantwoordelijk dat in een open bak huis-vuil en faecaliën loopen en aan de zon zijn bloot gesteld. Op advies der Commissie werd een schrijven door B. en W. van Heemstede gericht tot den eigenaar van perceel Heerenweg-Eindenhout No. 191 tot het aanbrengen van verbeteringen. Eveneens op advies der Commissie berichtten B. en W. van Heemstede, ten opzichte van de klacht van H. Tibbe, dat door dat bestuur voor zijne woning een straatkolk zal worden gemaakt met aansluiting op het gemeente-riool, ter wijl langs minnelijken weg zal worden getracht u-r p;u°naar te bewegen de andere verbeteringen aan te brengen. Tengevolge van eene andere klacht, eveneens te Heem stede, zal een wateronderzoek plaats hebben. Eenigen tijd geleden werd advies gevraagd omtrent het aanwenden van gruis voor beharding der wegen, afkomstig van den vuilnis-belt te Bloemendaal. Het onderzoek van een verstrekt monster noodzaakte de commissie B. en W. te adviseeren, om het vuil afkomstig van de vuilnisbelt niet voor de beharding der wegen te gebruiken aangezien het niet alleen bestanddeelen bevat die schadelijk zijn voor de gezondheid, maar ook uit een veilig heidsoogpunt het gebruik daarvan te ontraden is. Aan B. en W. van Bloemendaal werd advies uitgebracht omtrent een ontwerp verordening tot regeling van de aan stelling, den werkkring en de bezoldiging van de school artsen bij het lager onderwijs en het bewaarschool-onderwijs. Omtrent een klacht te Bloemendaal omtrent mesthoopen, werd besloten, vooralsnog af te wachten en het terrein nu en dan te inspecteeren, en omtrent eene klacht over een sloot B. en W. te verzoeken, de eigenaren aan te schrijven haar te doen schoonmaken. Bij een ingesteld onderzoek te Schoten omtrent het aan wezig zijn van faecaliën op den openbaren weg, werd opge merkt, dat door het gemeentebestuur in dezen toestand zal worden voorzien, de besluiten in het belang der volks gezondheid te Schoten genomen worden, zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de bepalingen vermeld in art. 6 van de gezondheidswet. Locomotief reuzen. Wetenschap In Noord-Amerika, waar het vervoer te en Techniek. land zulk een groote rol speelt in de ontwikkeling van handel en industrie, blijkt men nog steeds niet voldaan met de capaciteiten der locomotieven voor goederenvervoer. Vooral waar de lijnen over lange hellende trajecten loopen eischt men krachtiger machines, die de zwaarste goederentreinen met onverminderde snelheid tegen de glooiingen op kunnen trekken. Voor onge veer twee jaar werden er een paar locomotieven gebouwd, voor de Erie R. R., die alle in hun soort zoo monstrueus sterk en zwaar waren, dat de geheele wereld met bewondering er tegen opzag en men nauwelijks geloofde, dat deze reuzen nog zouden kunnen worden overtroffen. Toch is het record weer geslagen. De Southern Pacific R. R. heeft thans twee locomotieven doen bouwen, die de vorengenoemde nog met tienduizend kilo per stuk in gewicht overtreffen. Deze titanen kunnen een trein van 1212 ton gewicht met een aardig gangetje tegen de vrij groote hellingen, zooals die langs de lijn Roseville Truskee voorkomen, op trekken. Het gevaarte is, buiten den tender, een kleine twintig meter lang, en rust op niet minder dan twintig wielen, waarvan zestien gedreven worden. Om in de bochten behoor lijk te kunnen rijden, moesten de wielstellen draaibaar (op de manier van de bekende bogies") worden ingericht. De locomotief rust op twee pennen draaibare wagenstellen van tien wielen elk en elk wielenstel heeft zijn eigen stoommachine. De stoomcylinders zijn dus ten opzichte van den ketel be wegelijk (Mallet systeem); zij zijn voorzien van bewegelijke leidingen voor den verschen en den afgewerkten stoom. Men begrijpt, dat deze inrichting zeer ingewikkeld is en groote constructieve moeielijkheden medebrengt, doch om locomotieven van zulk een geweldige trekkracht te constru- eeren, bleef er geen andere weg over. De locomotieven wegen elk 190,000 kilo, dus ongeveer drie maal zooveel als onze grootste hollandsche sneltreinlocomotieven 1 ij tram en bosschen. Koopsom f 5000. 12. Een villa op het hooge gedeelte, comf. en van alle emakken voorzien. Koopsom f13000. 14. Villa, bij halte Driehuis; beneden: suite, vestibule, ang, keuken enz.; boven: 6 kamers, serre, balkon enz., or- en achtertuin. Aanvaarding terstond. Huurprijs f450 jaars. 15. Villa met grooten rijk beplanten tuin 2700 c.A., 2 kamers, badkamer, keuken, electrisch licht enz., bene ens stal, koetshuis, oranjerie. Aanv. terstond. Koopsom 12000.Huurprijs f 800.'s jaars. 16- Villa met grooten tuin nabij 't station, beneden suite n zijkamer, keuken en kelder, boven 4 kamers, wel- en egenwater. Koopsom f7000. 17. Een bijzonder aangenaam en hoog gelegen villa, mo- |ern en vele geriefelijkheden, ingericht tot le klas pension, evattende 17 groote en kleine kamers, serre's, balcons, lectr. licht en schellen, keuken, bijkeuken, tuin, schuur enz. foopprijs na overleg. Huurprijs f 1000.Aanv. direct. 18. Villa nabij Spoor-Station aan Bosch en Duin bevattende, (eneden3 kamers, 4.10 X 5 35 m., serre, hal, vestibule, euken, bijkeuken, kelder, w. c.'s, le etage 1 kamer .10 X 5-35 na., 2 kamers 4 10 X 5 35 m. mangelkamer, 1 X 3 m. badkamer en w. c., zolder met 2 dienstboden- amers. Elect, licht en schellen, waterleidingen door het ge jeele perceel. Aanvaarding direct. Koopsom f 15000. Juurprijs 950.'sjaars. 't Geheel is groot 831 M2. 19. Villa van alle gemakken voorzien, geriefelijk en modern ngericht, voor- en achtertuin, elect, licht en schellen. Be ttende, benedensuite en serre, keuken, schuurtje, kei- er, w. c., le etage 3 kamers en badkamer w. c. zolder bet 2 kamers. Koopsom f8500.Huurprijs f 6.50 'aars 20. Nette en geriefelijk ingerichte burgerwoon> uizen met fiinen aan hoofdweg bevattende, beneden2 kamers en nite, keuken, kelder, kasten enz. boven ruime zolder mei slaapkamers. Aanvaarding direct.Huurprijs f 14.p. maand. IlütfERTEHTIËN. tegen billijken prijs, door vertrek naar elders, eenige en alles in goeden staat. Te bezichtigen MAANDaG en DINSDAG a.s., Verlengde Kleverlaan 447, Bloemendaal. HAARLEM. Telefoon 156. artikelen. - Telepli. 744. - GROET HECK, HAARLEM. Ged. Oude tracht 118, - Telefoon 1338. Specale reparatie inrichting. Transpo'ten door het geheele rijk. Rijtuig- en - Wagenmaker, BLOEMENDAAL. Opgericht 1897. OVERVEEN. Talef. 1617. Bouwkundige en Makelaar, -:- Taxateur in Vaste Goederen, -:- Assurantiën enz., HAARLEM. Telefoon No. 1631. TELEFOON No. 1660.j Robes, Manteaux, Tailor-made Fourrures Tel. 1259. - HAARLEM. BLOEMENDAAL. c Importeurs van: van geweven staaldraad. Merk „ACME" en „PAGE Sierlijk, goedkoop en duurzaam. Gemakkelijk aan te brengen BEZOEKT HOTEL en CAFÉ RESTAURANT Schoonste plaats van Haarlem's omstreken. Zeer gemakkelijk te bereiken per H. IJ. S. Mij Treinen stoppen op verzoek voor het Hotel. SPEELTUIN. SCHIETBAAN. Haarlem's Telefoon 384. NOG EENIGE KAMERS DISPONIBEL. Aanbevelend, J. PEUlf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3