u_ FRANKEN's BROOD is in alle opzichten nummer één. 12. Eerste rang pension. 13. Een gem. huis. 7 kamers met of zonder pension. 14. Gem. Zonder pension, 2 beneden en 2 bovenkamers en keuken. Saison f350.-. Per maand f 100. 18. Pension bij het spoorstation. 19. Pension in hoog boschrijk gedeelte. 20. Gem. kamers met of zonder pension. 21. Gemeubileerde kamers met of zonder pension, van 15 Juli tot 31 Aug. 22. Gemeubileerde villa, aangenaam en schoon gelegen. 23. Gemeubileerde villa nabij 't station, bevat beneden 2 kamers en suite, serre, zijkamer, provisiekamer, keuken, bijkeuken, kelder en schuur, le etage: 2 groote en 4 kleinere kamers, bijzonder fraaiaangelegden tuin, prachtig uitzicht, aan vaarding 1 Mei, huurprijs 1200. 24. Gemeubileerde villa in Aerdenhout met bosch en duin groot ongeveer 1 Hectare, bevat beneden hal, 3 kamers, keuken, boven 3 kamers, 2 dienstbodenkamers en telefoon. Koopsom het geheele terrein met villa 22000 gedeeltelijk f 9000. Aanvaarding terstond. 25. Een heerenhuis met voor- en achtertuin, aangenaam gelegen en bij de bosschen. le Etage 3 kamers, 2e etage 3 kamers, electrisch licht en waterleiding. Aanvaarding 1 Mei, huurprijs van Mei tot October f 600 26. Een gemeubileerde villa in het hooge gedeelte nabij spoor-station, groote tuin, prachtig uitzicht. Aanvaarding Mei, huurprijs f 1000.'s jaars. 27. Gemeubileerde villa met tuin, bevattende 8 kamers, hal, serre, keuken, bijkeuken, kelder enz. Electrisch licht en waterleiding, huurprijs f 1200 voor 't saison. 28. Buitenplaats. (Buitentwist) aan de Bloemendaalsche- Praatjes uit en over Beverwijk. Uitbundige vreugde heerschte er in den Hoeksiaanschen hoek toen bekend was geworden dat het Beverwijksch Weekblad den aangebonden strijd tegen onverschilligheid en verkeerde invloeden, uit gebrek aan steun heeft moeten opgeven. Wie er aan mocht twijfelen heeft de cynische ontboezeming in Kennemerland van 17 Juli niet gelezen. Een juichtoon trilt daar door het grafschrift dat het blad wel zoo goed was aan ons te wijden, een juichtoon, niet onderdrukt, doch schreeuwende uit eiken regel u toehoera, wij zijn weêr vrij, onze opperheerschappij, die een oogen- blik bedreigd werd, is opnieuw bevestigd. Wij kunnen weer, zonder gevaar van op de vingers getikt te worden, de zaak beschouwen of niet beschouwen op onze manier zoo al naar ons goed dunkt en in het licht dat ons wen- schelijk voorkomt: hetzij hoek- of zijlicht of wel. valsch licht. Neen, zoo juicht men niet over het verdwijnen van een concurrent, de oorzaak van de vreugde zit hier dieper. Er bestaat overigens aanleiding te over om onze ouden vriend over d'e wijze waarop hij aan zijn vreugde lucht geeft te kapittelen, doch ik stel mij voor iets anders met u te bespreken, dat mij van meer gewicht lijkt op dit o'ogenblik. De jongste raadsverkiezing ik wees daar reeds op in mijne vorige beschrijving heeft heel wat stof opgejaagd en meer dan eenige vroegere veler tongen in beweging gebracht. En meer nog dan de bij die verkiezing onmiddellijk be trokken personen, is het de heer Wiedeman die door zijn persoonlijk ingrijpen zeker voor een deel de gevallen be slissing heeft bewerkt, op wien menige pijl wordt afgeschoten. En, zooals steeds bij eene ietwat gerucht makende zaak, staat het publiek, dat zich anders om de zaken van alge meen belang weinig of niet bekommert, thans met zijn oordeel zooal niet zijne veroordeeling gereed, zonder in den regel van het pro en contra zich behoorlijk reken schap te hebben gegeven. Bij de beoordeeling van de daad des heeren W., dienen echter twee zaken in 't oog te worden gehouden, en wel dat die heer bij het lanceeren van zijn »j'accuse" niet zijne eigen doch de algemeene belangen beoogde te dienen. En verderdat hij zijn tegenstander is tegemoet getreden met open vizier, eene strijdwijze die vooral waar het gaat om personen steeds behoorde gevolgd te worden. Dit vooropstellende kan het niet anders of men zal de handeling van den heer W. beschouwen als een kloeke daad, ook al zou men zich met den inhoud der circulaire zelf niet geheel kunnen vereenigen. De details daarvan late men echter gerust aan de hoofdpersonen van dit intermezzo over. Overigens heeft wat van de andere zijde tegen het manus cript is ingebracht niet veel te beteekenen gehad, rakende dit meer de bijzaken, terwijl de kern van het betoog des heeren W. onbesproken bleef. Voorzeker geen bewijs van zelfbewuste kracht! De jongste brief uit St. Aagtendorp in de Stadseditie is er een voorbeeld van en is op den inhoud daarvan m.i. alles af te dingen. Hier valt een anonymus en het is niet voor de eerste keer een persoon aan op eene wijze die naar mijn inzicht niet door den beugel kan. Er is zeker van elk publiek- of niet-publiek persoon wel eene zwarte bladzijde samen te stellen, doch het is de vraag maar, welk deel van de persoonlijkheid men op die wijze kan treffen. En dan is er in de teekeningen, al ziet de een zoo min als de ander er mooi uit, toch nog wel eenig ver schil, soms zelfs een zéér kenmerkend onderscheid. Zoolang iemands karakter niet in 't gedrang komt en de eerlijkheid buiten spel blijft, kan er, zeker, evengoed op iemands persoonlijkheid een en ander zijn af te dingen, doch dat blijft voor rekening van den persoon in kwestie zelf en het algemeen belang blijft er buiten. Dat geldt misschien niet voor iemand die alleen naar den buitenkant kijkt, en voor wien hot vernisje van beschaving, dat den persoon dekt het schijn wezen alzoo de persoon zelf is, doch niet ieder oordeelt aldus, en gelukkig maar ook Ziedaar eenige gedachten, die zich in verband met de hier behandelde kwestie bij mij opdrongen en welke het zijn nut kan hebben te plaatsen tegenover de bij sommigen heer- schende opvatting omtrent aard en beteekenis der hier besproken aangelegenheid. X. de tuin bestaat uit boomgaard, moestuin, en bloi Koopsom f6500.aanv. 1 Mei, of eerder. 2. Een moderne en zeer geriefelijk ingerichte groot en rijk begroeiden en beplanten tuin. Zeer aangenaam en gunstig gelegen op 1 minuu van station Driehuizen. in HAARLEM. 1. Een winkelhuis (benedenhuis) op den beste Huurprijs. 1200 's jaars. 2. Een benedenhuis (aparte ingang.) bij den H Huurprijs f450 's jaars. 3. Een winkelhuis met bovenhuis op eersten stai prijs f1600.— 's jaars. 4. Een winkelhuis met apart bovenhuis op goe< huurprijs billijk. 5. Een heerenhuis met tuin in de onmiddellijke van 't Station, gas en waterleiding en wel- en rege vele gemakken 7 kamers en dienstbodekamer, kelder, vestibule, gang, serre, balkon, koopsom f Huurprijs f 400.'sjaars, aanvaarding Mei. 8. Heerenhuis, voor en achter tuin 10 kamers ingericht en van alle gemakken voorzien, mooi gele plantsoen, en dicht bij het station koopsom f9000 prijs f650 'sjaars. Yillaterreiueii en Bouwgrond in BLOEMENDAAL en SANTPOORT vanaf f 1.— per De lijst van bouwterreinen ligt voor belangl ter inzage op het kantoor van het woningbureau, gewenschte inlichtingen gaarne verstrekt worden. Verschillende geheime opdrachten, welke Als een allergrappigste en welsprekende Diversen. illustreering der groote dwaasheid onzer damesmode tón opzichte harer hoeden, diene het volgende verhaal door de N. Crt. gegeven. Mevrouw A. van Iks was op zaken wandeling in 't oude stadsdeel; ze moest een paar winkels bezoeken om eens te informeeren naar den prijs van een paar snoezige dingetjes, den dag te voren achter de spiegelruiten ontwaard. Zag er keurig uit, gewrongen in 'n fourreau van changeant lydia met entredeux van point-d'asperge of zoo iets. Maar keurig zat 't, werkelijk, 'n Dot van 'n hoed overhuifde 't ge- onduïeerd kapsel, 'n hoed als een wagenrad op welks as een stalemmer ondersteboven is geplaatst. (Dit beeld slaat natuur lijk slechts op de dimensies), 't Toestel was van kaneelkleurig stroo, waarop een lichtgroene vischarend was vastgehecht. Op de Groenmarkt 't was ongeveer een uur vóór five o'clock tea stond een grillige bramzeil koelte. Mevrouw van Iks moest dan ook zeer handig laveeren om den wind geen vat te geven op de geweldige arendsvleugels en niet van 't trottoir te worden geschoven. De ankers van haar hoedje: drie reuzenspelden, aan weerszijden 'n eind uitstekend, hielden zich ferm in 't Marcelkapsel. Mevrouw B. van Ei was op visitewandeling in 't oude stads deel; ze hoopte wegens 't niet al te slechte weer eenige goede kennissen niet thuis te treffen. Zag er charmant uit. Heur liberty-mantel, na 't Concours Hippique 'n beetje gewijzjgd, hing in statige plooien tot bij de fijn geschoeide enkeltjes, 'n Pracht van 'n hoed overwulfde eveneens haar kapsel, naar het allerlaatste model van Femina ineengekurketrekkerd. De breede rand van zwart paardehaar was gesmukt met vegetarische motieven: groote meikersen en klapbessen, waar tusschen' door zich een rij mosrposjes slin gerde; van achteren hing 'n tros lelietjes van dalen omlaag en ter weerszijden stond een poef lint-feuille-morte. Ook dit stil leven werd door drie spelden als rapieren in evenwicht ge houden. Ze kwam van de rBuitenhofkant Groenmarktwaarts en had dientengevolge den wind mee, die haar mantel op blazend 'r zachtjes voortdreef langs 't trottoir. Maar 'n Haagsch trottoir is smal. En hoeden model 1909 zijn breed. En de wind maakte der vischarend-dame 't koers houden tot een lastig ding. Vandaar dal, bij 't elkaar voorbijgaan, 'n aanvaring plaats had. Twee korte angstgilletjesde beide hoeden waren in eikaars tuig verward geraakt. 'n Ontzettende positie voor dames, voor Haagsche dames. En dat nog wel op de drukke Groenmarkt, waar elke seconde een kennis of wat nog, erger is een lieve vriendin pas seert. Mevrouw van Iks was hoogst verontwaardigd en de vegetarische dame was zoo mogelijk nog meer verontwaardigd. Maar trekken of rukken, daar was geen denken aan, daartegen verzetten zich de gevoelszenuwen der respectieve haarwortels. Onder 'thalfluid loozen vayi eenige opmerkingen als: „hoogst onvoorzichtig" en „beter uitkijken" en „iemand onwellevend tegen 't lijf loopen", wiegden de hoofden met hoeden zachtjes heen en weer, maakte de eene dame zich lang en de andere zich kort, beschreven ze hjilve cirkels om eikaars denkbeeldige lengteas. Maar het mocht niet baten. De arend had z'n kruis- bessenprooi gegrepen toen hem een fonkelende pen dwars door den linkervleugel werd geboord en de lelietjes van dalen had den zich genesteld in het ruige kaneelkleurige stroo. Gelukkig verscheen juist ten tooneele een dame van boven de middelmaat. Het zakmes van een hulpvaardigen loopjongen behoefde geen dienst te doen. En na eenige seconden handige vingerarbeid, waarbij de aangevaren dames zich in half-hur- kende houding posteerden, was het ongeluk verholpen. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 1 Augus tus voorm. 10 uur, de heer Jens, oud zendeling. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 1 Augustus voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 1 0 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R. K. Kerk t.e Vogelenzang, Zondag 1 Augustus Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Onderwijs. Het Onderwijs en de nieuwe Tweede Kamer. Hier citeeren we iets uit »de Bode," wat vrijwel de meening is der openbare en niet-confessioneele onderwijzers. »We waren zoo mooi op den goeden weg. De openbare school was in de laatste jaren ruimer, vrijer geworden, zij had gaandeweg nauwer contact gezocht met het leven, dat haar moest voeden. De onderwijzer had zich van een onna tuurlijke verschijning tot een gewoon natuurlijk mensch geëmancipeerd en voor de klasse was hij niet meer een instrument in handen van het hoofd, een opvoeder die zijn arbeid in kommissie levert, maar een persoonlijkheid. En nu gaat het anders worden. Het onderwijs zal straks op tal van plaatsen wegkwijnen in de schaduw van het kerkelijk leven enz De vrije onderwij zersstand, die Nederland nog altijd bezit, zal in vele streken verdwijnen, om plaats te maken voor een klasse van ge willige dienaren, niet van 't onderwijs, maar van kerk en geestelijke reactie." »Maar al staat politieke reactie te wachten, geen politieke kracht van boven inwerkend op de maatschappij, zal het leven kunnen beheerschen. Dat zal ten slott zich toch voor waarts bewegen in de opgaande lijn der evolutie. De kerke lijke partijen denken niet meer aan de mogelijkheid de maat schappij terug te dringen in de banen van het middeleeuwseh of zestiende-eeuwsch denken." Maar dat het er nu voor de openbare school somber uitziet, is zeker. Zijn er nu al vele bijzondere scholen, hun aantal wordt nog grooter. Niet alleen, dat vele openbare onderwijzers daardoor zullen ont slagen worden en voor eenige jaren 't wachtgeld bekostigd door staat en gemeente zullen krijgen. Laten wij erbij zeg gen, dat 't hun grieft geen arbeid te kunnen of liever te mogen leveren naar eigen inzicht en geweten en zij die 80% wachtgeld aannemen zullen, omdat ze niet willen verhongeren, maar ze nemen dit aan met tegenzin. Sommi gen hunner zullen noodgedwongen een onderwijs gaan dienen, dat zij minder gewenscht achten. Honger is een scherp zwaard. Ook de lust om zich voor 't onderwijs te gaan bekwamen, zal ook stellig verminderen. En de verbetering in de opleiding, waarom alle onderwijzers roepen, ze zal wel uitblijven. We wezen reeds op de verbrokking van 't onder wijs. Die zal nu meer door werken. In plaats van één goede dorpsschool komen er 2, 3 misschien meer schooltjes met een of twee leerkrachten. Het gehalte van't onderwijs wordt dan lager bij veel hoogere kosten. We vreezen, neen, weten zeker, er komt een verlaging in 't peil der volksontwikkeling, zoowel moreel als verstandelijk. En denk nu niet alleen op de dorpjes is dat zoo. Neen, in de steden zullen ook slachtoffers vallen. Ook daar zullen openbare scholen worden gesloten, onderwijzers op wachtgeld worden gesteld, en vele bijzondere scholen opgericht. Waar schijnlijk zal men dan de schuld op de onderwijzerssalarissen werpen, schoon die in de meeste beschaafde landen hooger zijn. En dan nog: de sectegeest, de medelijdende minachting voor andersdenkenden zal die nog niet meer gaan uitdijen? De nacht daalt. Houdt goeden moed, gij dienaren van 't onderwijs 1 Heel in de verte gloort 't licht. Vóór 1889 dreigde het gevaar, dat naast de openbare school een kerkelijke zou opkomen, geheel onder den invloed derzelfde partijen die in 1889 en 1905 o.i. ondubbelzinnig toonden, hoe weinig zij voor een goede schoolinriehting ge voeldendoch in 1889 werd het gevaar verminderd, in 1905 werd het btzworen. De secteschool is thans door gouden banden zoo vast aan den staat geklonken; zóó afhankelijk van den staat, dat zij haar vrijheid on onafhankelijkheid nooit terugkrijgt. Niet de kerk, die niet betaalt, maar de staat die het wel doet, zal zeggen, hoe het onderwijs gegeven moet worden en de school is in haar geheel teruggebracht onder de con trole van het publiek, omdat zij uit de publieke kassen wordt onderhouden. Nog is dat niet geheel zoo, doch er blijven voor de vol ledige gelijkstelling van alle volksonderwijs tegenover den staat nog slechts twee dingen te doenle wegneming der bevoorrechting der schoolbesturen boven de gemeentebesturen, zooals die door de wet van 1905 in het leven werd geroe pen en 2e verschaffing van het luttel bedrag, dat nu no.- uit te rente van bestaande kapitalen of door bijdragen va: particulieren voor bijzonder onderwijs wordt betaald, uit c staatskas. Is dit geschied, dan zijn alle scholen, zoowel tegenwoordige openbare- als de tegenwoordige gesubsidieerd bijzondere, stadsscholen en een regeering, die wat hooger staat dan de partijen, zal dan wel maatregelen nemen om te zorgen, dat de uitgaven voor onderwijs doelmatig besteed worden en den iuenschen doen inzien dat liet niet aangaat uit onverdraagzaamheid de kosten van het onderwijs op drjjven, en, zij 't niet rechtstreeks, gelden beschikbaar steil voor propaganda van kerkgenootschappen onder de jeugd. De voorstanders van openbaar onderwijs kunnen- daarom de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De overheid zal meester in de school blijven omdat d' staat betaalt en onderwijs in de eerste plaats is staatsbelang. De overheid zal in verband met plaatselijke toestanden beoo: - deelen, waar meer of minder vrijheid kan gelaten worden om het onderwijs een kerkelijke kleur te geven. Den voorstande' van goed onderwijs en den openbare onderwijzers staat hei naar vermogen te bevorderen, dat die tijd spoedig komt en hem voor te bereiden. Blijf ijveren voor goed onderwijs onderwijzers moeten door hun werk in de school tooner, dat zij ernstig streven naar verhooging van het verstandelijk en moreel peil der natie; zij moeten zich in contact stellen me de ouders en hen doen inzien wat zij willen en wat zij doen. Dan behouden zij het vertrouwen waar zij 't hebben en herwinnen 't waar zij het verloren. Hier en daar mag door een openbaar onderwijzer al iets gedaan of gelaten zijn, dat beter ongedaan of gedaan zou zijn en dat door het te generaliseeren, een wapen tegen de openbare school werd, de overgroote meerderheid deed zijn plicht en de grootste kracht der tegenstanders lag in aan tijgeuingen, waarvan het bewijs achter bleef en die alleen ingang vonden, doordat men uit den mond, die ze uitsprak, slechts waarheid verwachtte. Toonen dus de dienaren van het openbaar onderwijs de meerderen der tegenstanders te zijn, in waarheidsliefde; in ijver voor het welzijn der hun toevertrouwde jeugd niet voor hen onder te doen, dan kunnen zij en de voorstanders van openbaar onderwijs, de toekomst ook na den uitslag dezer Kamerverkiezingen met vertrouwen tegemoet gaan. Maar er dient gewaakt tegen nog grooter benadeeling van het volksonderwijs en gewerkt met ijver en toewijding aan de verbetering er van. Bloemendaal vooruit. Plaatselijk De verlimmering in den winkel van Nieuws. den heer Jac. Pijl alhier is thans geheel voltooid. Het is een heel werk geweest en niemand is verheugder dan de heer Pijl zelf, dat de/.e gansche soesa nu goed en wel eindelijk achter den rug ligt. Maar het was een noodzakelijk iets en het ge leden leed is niet voor niets geweest, want met innig wel behagen blikt het ijverige en vriendelijke echtpaar Pijl thans door hun fraaien winkel, die zijns gelijke overal tevergeefs in den omtrek zoekt. En geen wondei trouwens, als men nagaat wat er al niet gedaan moest worden aleer huis en winkel het aanzien van thans bezaten. Ten eerste moesten de kasten langs de muren afgebroken en nieuwe er voor in de plaats gesteld worden. Dan de etalagekasten, die geheel veranderd zijn. Vroeger toch was er slechts één raam en de deur op zij thans zijn er twee flinke ramen aangebracht en bevindt zich de deur in het midden. Bevond zich vroeger al het vleeschgedoe achter in den winkel, waardoor veel noodeloos heen en weer geloop het gevolg was, nu is voor deze smakelijke aldeeling van voren een plaats ingeruimd, zoodat de bezoekers direct geholpen en

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 8