li MET PENSION- EN WONINGGIDS *1 Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL o OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten u ZATERDAG, 4 SEPTEMBER 1909. No. 36 ii Vi h ii ii MË$MfÉÊÊËÊÊÈÊÈÊÊëm^3 gang. Het Bloentendaolsch Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Nlr. P. TIDEMAN -3- te Bloemehdaal. -i- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen. van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. uteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig fle wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. nummer behoort een bijvoegsel. Haarlem. ;enda. Brongebouw. Zondag 5 September, opstijging van den luchtballon »Juliana." der vulling 1 uur. Opstijging des namiddags 5 uur. a de zaal demonstratie door den heer Pottum van ne vliegmachine, monoplane Blériot. mffburg Jansweg. Donderdag 9 September, le abonnementsvoorstelling 0! (lie Luitenants. Zie ijzen de advertentie. Innsbruck heeft deze week feest gevierd. Bui eillaudsch Het was ter herdenking aan de roem- orzicllt. rijke dagen van een honderd jaar ge leden, toen de groote volksheld Andreas den opstand uitriep en de beiersche troepen dwong nd te verlaten en hij Innsbruck heroverde. De slag .gram had plaats en den 12den Juli 1809 werd een stilstand gesloten, waarbij Tirol en Vorarlberg door rijk werd prijs gegeven en 40.000 franscben, beieren ksers van drie kanten tegelijk Tirol binnendrongen. Andreas Hofer riep in alle dalen de bevolking op tot ver eg van vaderland en godsdienst. Men weet het, weer aaide hij de overwinning en nam Innsbruck opnieuw, r van vijanden zuiverende. Adreas Hofer ter eere en ter atenis aan dien zoo dikwijls beschreven en bezongen vierde men te Innsbruck feest, waarbij zelfs de oude r Frans Jozef tegenwoordig is geweest. In groote drom- a zijn de Tirolers in hun schilderachtige kleeding, voor van verroeste sabels en pistolen van een eeuw geleden •ruck binnengetrokken, hebben hun tol aan de vaderlands- ii -ie gebracht en den ouden keizer een hartelijke ovatie eid. Als nimmer te voren is Zeppelin te Berlijn gehuldigd, urnen vol wijden alle groote bladen aan zijn enormen estocht met de Zeppelin III. De luchtkoning heeft met :er Wilhelm ontbeten; ook namen de directeur Colsman i: cwee hoofdingenieurs hieraan deel. De staking in Zweden blijft aanhouden. Volgens eene .l;c'iele telling op 27 Augustus waren er 255.688 stakers. ie'tegenstaande alle pogingen deze beweging te knakken. rjnt de arbeidersorganisatie in kracht toe te nemen; iid :s de staking zijn, volgens het blad van het stakings- 0'. ;ui «Svaret," 35.000 arbeiders toegetreden. In Frankrijk is het gevangen nemen van spionnen in mtschen dienst niet van de lucht. Thans is een herbergier ti Be van in hechtenis genomen, verdacht van spionneeren. Japan gaat zich, niettegenstaande de reusachtige oor log-, huid, met nieuwe oorlogsschepen versterken. Voor- oig met 3 kruisers van 5000 a 6000 ton. 't Baart waarlijk geen wonder, dat bet Seinewater ont- riukbaar is als men leest dat in de maand Juli uit deze zijn opgehaald: 2680 honden, 281 katten, 74 reptielen, agedissen, 212 vogels, 2 eekhorentjes, 2 zeugen, een b i varken, een schaap met drie pooten, een kwart geit, ksü •-f... Foto van J. A. D. Molster). De verbouwde O. L. school te Bloemendaal. 1 ezel en 4 apen (alles dood, Weet u Door de overheid is dan ook het verbod uitgevaardigd om doode honden in de Seine te werpen. Het voorschrift zwijgt echter van de andere dieren. Uit Saloniki komt het beticht, dat de boycot tegen de grieksche koopwaren geëindigd is en dat het vervoer volkomen vrij is. Een hevige brand heeft te Kriwoj Rog in Rusland gewoed. Ongeveer vijfhonderd hdizen, meest kleine boerde- rjjen, op zijn russisch altijd, zijn verbrand. De schade wordt op ongeveer een millioen roebels geschat, terwijl vijf duizend menschen van hun dak zijn berobfd en broodeloos zijn. Sinds 23 Augustus is, zeef tot nadeel van den engel- schen handel, de opiuminvoer in Kanton uit Hongkong gestremd Het aantal verongelukten bij de groote overstrooming te Monterey, de hoofdstad van den staat Nuevo Leon in Noord-Mexico wordt geraamd op 1400, de schade op pl.m. 30 millioen gulden. Van de stad is ongeveer een vierde gedeelte geheel vernield. Vanwege het amerikaansche con sulaat-generaal wordt voedsel uitgedeeld aan wie er om komen vragen. Duizenden van dak en huisvesting beroofden hebben een onderkomen gevonden in da kathedraal en de overige kerken. Hoewel nog steeds ongelukken voorkomen, omdat nog telkens doorweekte muren instorten, is het gevaar voor verdere overstrooming gelukkig geweken, daar het water in de rivier is gevallen. De verliezen aan de spoorweg maatschappijen berokkend, bedragen zoowat anderhalf mil lioen guldens. In Mexico wordt overal op ruime schaal geofferd om de slachtoffers bij te staan. Dr. Frederick Albert Cook heeft op den 22sten April 1908 de Noordpool bereikt. Door de geheele wereld heeft deze tijding groote opgewondenheid veroorzaakt. Vooral in Amerika was de opwinding groot. Dr. Cook werd 10 Juni 1865 geboren in Sullivan County (N. Y.) Hij werd opgevoed in Brooklyn en ontving zijn graad aan de universiteit van New-York in 1890. Hij werd geneesheer bij de Peary expeditie van 18911902, bij de belgische expeditie van 1897 '99 en leidde de expeditie tot de ontdekking van Mnt. Mac Kinley van 19031906. Hij schreef een aantal boeken over poolontdekkingen, waar onder: «Through the first antartic night," en: «To the top of the continent." Men kent de onthullingen van Wladimir Boertsjef. Thans heeft hij de handelingen van een vrouwelijke politiespion aan het licht gebracht, die opnieuw een eigenaardig schijnsel werpen op het russische politiewezen. In een fransch blad vertelt hij hoe een vrouw, die jaren lang voor revolutionair doorging, al dien tijd in dienst der russische politie was. Zij zette aanslagen op touw en bracht ze dan aan; wierf aanhangers en verried die dan als terroristen. Velen vonden door haar toedoen den dood of verbanning. Sinaida Joetsjenko, geboren Geingross, zoo heet zij, was een gescheiden vrouw, die reeds op 23-jarigen leeftijd in dienst der geheime politie stond, die haar een maandgeld uitkeerde. In. 1895 bracht zij het door haar zelf bedachte, «komplot" van Raspoetin tegen den tsaar uit. Om elke verdenking van zich af te wenden, liet zij zich ook gevangen nemen; elf maanden heeft zij in de kerker «gezucht" en deze komedie-vertooning verschafte haar de martelarenkroon in de oogen der revo lutionairen. Bij de politie stond zij zelfs als gevaarlijke revolutionaire bekend, daar zeer weinige politiemannen wisten welke dien sten zij in het geheim aan de politie bewees. Een heelen tijd lang, 7 jaar ongeveer, hoort de politie, die haar salaris intusschen had verhoogd en dit bleef uit belalen, niets van haar. Zij woonde met haar man in Duitsch- land en zorgde, gelijk ook thans nog, sedert zij van hem scheidde voor haar kind. Plotseling, in het najaar van 1905, hervat zij haar af schuwelijk bedrijf. Ze verschijnt in Moskou en treedt op als agent provocateur. Meer dan iemand anders, heeft zij. volgens Boertsjef, de mislnkking van den opstand van 1906 bevorderd. Terwijl zij in opdracht van het revolutionaire comité naar het buitenland ging om wapenen te koopen, gaf zij de leiders en volgelingen der partij bij de politie aan. Zij verried o.a. Froema, Froemkin, de jonge revolutionaire, die in 1907 wegens een aanslag te Moskou op den beruchten politiechef Reinbott gevangen werd genomen. Die aanslag was in alle bijzonderheden door Sinaida Joetsjenko-Gern- gross ontworpen. Zij had Froemkin de plaats in den schouwburg aangewezen, vanwaar zij op Reinbott moest schieten, en daar liet zij Froemkin gevangen nemen. Door haar laatste daad van verraad speelde zij een geheele groep revolutionairen in handen van de politie o.a. een zeer intiemen vriend van haar en diens zieke vrouw. De brieven die zij aan die arme vrouw, korten tijd voor het verraad schreef, zijn voorbeelden van de allergemeenste huichelarij. Met den beruchten politiespion Azef heeft zij langen tijd in verbinding gestaan. Boertsjef, die haar te Charlottenburg, waar zij woont, opspoorde, heeft haar in het bijzijn van getuigen in het nauw gedreven en tot een bekentenis gedwongen. Riirn-m-liikfi Stand Van VriJdag 27 Augustus tot BurgerlljKe Stand. Vrijdag 3 September. Bevallen: J. A. G. Bendersla Febre d.; A. Offen- bergVeen d.J. P. van der HamKohier d.W. Jansen Schuiling z. Ondertrouwd: N. W. van Bilderbeek en G. Hoogewerf. Overleden: M. Sprokkelenburg 39 j. Overleden te Meerenberg: R. ter Berg 69 j.; Ch. J. Ehmen 74 j. Tinekpii en Inhoud September-afleveriDg van het Tijdschrift der Aederlandsche Heidemaat- Tijdschnften- schappij. Een ziekte der Douglassparren. Boschbranden. Een Bossenbinder. De Hunneheide. Opbrengst van iepenbout. Dwarsliggers van gewa pend beton. Tegen boschbranden langs spoorwegen. Boekbeoordee- ling. Ontvangen boekwerken. Mededeelingen betreffende de Maat schappij. Adresverandering. Cursussen. Uitgaven der Maat schappij. Afdeeling: Houtsorteeringen. Inhoud van Gemeentebelangen van 1 September. De Artt, 1038c en d van het Burgerlijk Wetboek in bestekken voor gemeentewerken. Opruiming van krotten. Uit de Stalen-Generaal: Wetsontwerp tot wijziging van de regeling der ontsmetting en onteigening bij besmettelijke ziekten I. Uit het Binnenland: Vernietiging van raads besluiten wegens strijd met het algemeen belang. Staatscommissie werk loosheid. Samenwerking van instellingen van weldadigheid in Roer mond. Uit onze Gemeenteraden Amsterdam, Wijziging erfpacht stelsel. Derde ambachtsschool. Deventer, Subsidie tuberculosebestrijding. Enschedé, Electrische centrale. 'sGravenhage, Schoolartsen. Gronin gen, Gedwongen winkelsluiting. Roermond, Uitbreiding gasfabriek, Woningbouw, Politie. Rotterdam, Diensttijd trampersoneel, Prijs der electriciteit voor de tram, Bouw eener nieuwe gasfabriek. Schiedam, Volksbadhuis. Vlaardingen, Torenkijkers, Scheepsbouwkundig onderwijs, Jaarwedden bewaarschool-helpsters, Stadsomroeper. Uit het Buitenland De pers en het stadsbestuur in Duitschland. Stedenschoonheid in Duitschland. De Westfaalsche electrische centrale. Advertentiën. Inhoud Tijdschrift voor Sociale Hygiene Art. 28 van de Haagsche Bouwverordening. Over de voedingswaarde van eenige monsters rund- en paardenvleesch. Vischvijvers voor reini ging van afvalwater. De venerische ziekten in Engeland in verband met de reglementeering der prostitutie. Kleine mededeelingen. Diversen. Het Pestuur der afdeeling Gouda e. o. der Holl. Mij. van Landbouw treft, naar men ons meldt, den blaam zeer onvoldoende voorzorgen te hebben genomen tot eene niet levensgevaarlijke ontvangst van H. M. de Koningin-moeder. Nadat bet rijtuig van H. M. en een volgrijtuig de tentoonstellingsbrug gepasseerd waren stortte deze, die op onvoldoende palen in den slappen grond rustte, geheel in, zoodat de politieagenten die den stroom der achter de rijtuigen aankomende menigte moesten tegen houden, te water geraakten. Het zal nog zoover komen dat H. M. een inspecteur van levensgevaar moet aanstellen die eerst overal neust voor zij tot een bezoek ergens zal kunnen overgaan. -> f (Foto van J. A. D. Molster). l)e - i j r ie O. L. school te Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1