De £uxe- Ill Keiler Goedvriend HYGIEA I Vioolonderwijs. 0! die £u Ol Lucht I I De Auto-Piano r» rJULIUS WULFF Co."l BRC Rookt „Napoleons" J. C. TUIN, I abonne kaar kleine vlii W" i advertentie n. is ook in huur te bekomen. II. O i T O, Janssfraa! Sf, padem, ELECTRO=TECHNISCH BUREAU Overveen. Tel. 271. Electrische Lichtinstallatien.. Motoren. Schellen. Telephoons. ,wasscherij en Strijkinrichting Billijke prijzen. G°ede behandeling. Aflevering naar eigen keus. G- H- VAN DAALEN, Langendijkstraat 32. donderdag Pieter-Kiesstraat 40 HAARLEM. Cursus- en Privaatles. Ook te BLOEMENDAAL en OVERVEEN. Groote Houtstraat 169 Haarlem. 8 De Koninklijke „Het Ned Rotterdamsch De Nederlandst Toon N. V. „Het De Hage Hollandsch Too Zends met N Aanvang der vu De geloofsbrieven Gemeentebestuur. goedgekeurd? De dagbladen meldden reeds Woens dagavond des Woensdags vergaderen gedeputeerden dat op het appèl van mr. Tideman afwijzend was beschikt. De raad zal nu a.s. Dinsdag te beslissen hebben of hij daar mede vrede heeft dan wel van meening is veranderd en in hooger beroep gaat bij de koningin Aangenomen dat het bericht waarheid bevat dan is deze beslissing waarschijnlijk gegrond op de vrees voor verwarring, die had kunnen ont staan wanneer a.s. Dinsdag de heer Van Hooft" als wethouder niet herkozen of een der nieuwe leden als zoodanig niet gekozen zou kunnen worden. Van eenige waardeering der door requestrant aangevoerde wettelijke argumenten blijkt uit het bericht althans niet. De vraag of de koningin, geadviseerd door haren minister, ten aanzien der verkiezing in dit stadium van zulk een zaak nog ambtshalve kan ingrijpen, wordt meestal ontkennend beantwoord. Men beschouwt de regeling van deze aangelegenheid als de regeling van een soort rechtspraak. Het is een zeer bijzonder soort waarbij objectieve waar borgen voor een onpartijdige behandeling van zaken ont breken. Deze waarborgen liggen in de personen der rechters, doch dezen zijn tevens de ouders van een der partijen. Wij doelen hier natuurlijk niet op de verhouding van een der gekozenen tot den heer commissaris der koningin, de wil der kiezers omtrent den heer Van Tienhoven was niet twij felachtig; wij doelen er op dat Gedeputeerde Staten het toezicht hebben op de gemeentebesturen, iéder oogenblik met B. en W. der gemeenten in aanraking komen, tot taak hebben het de gemeentebesturen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De vader die zijn zoon streng berecht behooit tot de merkwaardigheden der Romeinsche oudheid. Volgens sommigen zou administratieve rechtspraak in al dergelijke zaken verbetering moeten brengen. De zaak ware reeds halverwege gezond wanneer elk met rechtspraak belast amb tenaren-college verplicht waszijne beslissing te geven op alle aan zijn oordeel onderworpen punten, de beslissingen te motiveeren en de artikelen der wet aan te halen, waarop zij steunden terwijl die beslissingen aan openlijke beoordee ling moesten worden prijsgegeven. Vooral dit laatste is belangrijk. In het onderhavig geval bijvoorbeeld worden thans de meest uiteenloopende onderstellingen gemaakt omtrent de motieven van Gedeputeerde Staten, niemand weet waaraan hij zich te houden heeft en degenen die zich teleurgesteld achten worden daardoor van zelf onbillijk jegens de personen der rechters, die zij zien, omdat zij hunne gedachten, waarvan zij niets zien, slechts kunnen raden. Plaatselijk Nieuws. Het hoofd der O. L. school alhier, de heer A. IJzerman, heeft bij het ge meentebestuur van Bloemendaal een voorstel tot reorganisatie dier school ingediend, hetwelk door B. en W. aan de raadsleden ter beoordeeling is doorgezonden. Naar wij vernemen, worden verschillende verbeteringen voorgesteld. Zoo o. m. dat elke klas voortaan een eigen (Foto van J. A. D. Molster De verbouwde O. L. school te Bloemendaal. lokaal zal bezitten. Verder, dat het nieuwe gymnastiek lokaal de noodige toestellen zal verkrijgen, hetgeen hoog noodig is. Wel wordt in de school op Duin en Daal de zweedsche heil-gymnastiek beoefend, maar aan de openbare school alhier ontbrak tot heden de nuttige gelegenheid tot beoefening der gymnastiek, zoodat hierdoor in een lang ge voelde behoefte zal worden voorzien. De hierbij gevoegde kiekjes die zoo goed geslaagd mogen genoemd worden, niettegenstaande zij genomen werden ter wijl het regende, geven een aardig beeld van de vorderingen die de verbouwing der school reeds heeft ondergaan. 31 Agustus te Bloemendaal en Overveen. Een paar dagen na het bloemendaalsche koninginnefeest, och, ik vergis me, ik bedoel na den dag, waarop men in Bloemendaal koninginnefeest had kunnen, had behooren te vieren, werd ik door een der redacteuren van 't Bloemendaalsch Weekblad er aan herinnerd, dat er nog geen verslag van de feestelijkheden op 31 Augustus te Bloemendaal was verschenen. »Da's nogal glad!" gaf ik ten antwoord, »want er is totaal niets te doen geweest, noch in Bloemendaal, noch in Overveen." Niets te doen geweest?" vroeg op de meestongeloovige manier m'n principaal met iets in zijn stem en op z'n ge laat van: nou-wil-je-me maar-wat-wijs-maken, zeg! waarop met 'n onschuldig krachtwoord nogmaals werd bevestigd, dat er ab-so-luut niets te doen was geweest. Stomme verbazing Eindelijk: welnu, schrijf daar dan wat over!" Wat-blief?!" »Ja zeker! Doe dat dan!" En na een theatraal-poëtisch »Dat de geest vaardig over uwe pen worde! en 't meer prozaïsche: krijg ik 't niet te laat, zeg?" sprong hij, van wege de groote haast, gauw op de fiets en liet mij alleen met m'n gedachten hoe maak ik een verslag van een koning innefeest, dat niet gehouden is. Jawel, pluk maar eens drui ven van een denkbeeldigen wijnstok Om der curiositeits-wille volgt hier echter toch nog een uitvoerig verslag van de feesterijen op 31 Augustus: Men ziet, dat 't, niettegenstaande z'n volledigheid, uit munt door een prijzenswaardige beknoptheid, een kortheid, waaraan menig breedsprakig kamerlid een puntje kan zuigen. En wat is dan toch wel de oorzaak van dezen, voor Bloemendaal zoo ongewonen dag? Och, daar kun je nou precies geen touw aan vast koopen, als je alle pruttelaars wilt aanhooren. Onwillekeurig ga je dan denken aan een babylonische oorzaakverwarringde een wil je wijs maken, dat de centen op waren. Verbeeldt je! de centen op! De centen op in BloemendaalEen contradictio in terminis, in den volsten zin van 't woord. Een ander beweert, dat 't te kort op mekaar komt. (bedoeld wordt 't Juliana-feest en koninginnefeest) en dat 't laatste daarom uitgesteld is. Een derde durft beweren, dat de bloemendaalsche feest- organiseer-mannen in de toekomst konden lezen en alzoo wisten, dat 't op 31 Augustus waterellende zou zijn geworden en dat 't dus daarom uitgesteld is. Van nog enkele andere, nog meer onzinnige gissingen gewaag ik maar niet eens. Maar wat de reden dan ook moge zijn, een feit is 't, dat men 't hierover roerend eens is, dat wij er ditmaal kaal zijn afgekomen, dat een koninginnedag met 5 of 6 vlaggen, een vrijen schooldag en daarmee afgeloopen, een voor Bloemen daal heel ongewoon iets is, dat niet »naar meer smaakt." De school te Overveen. In de wet op het lager onderwijs staat uitdrukkelijk ver meld, dat er bij het bouwen van een school rekening moet gehouden worden met de omgeving. De bedoelingis deze, dat de school niet komt te staan in de nabijheid van fa brieken of werkplaatsen, zoodat 't onderwijs niet van buitenaf gestoord worde. Nu kunnen we ons voorstellen, (en ouderen van dagen kunnen 't zich nog heel goed herinneren) dat de openbare school te Overveen een vijfentwintig jaren geleden op een terrein stond in alle opzichten beantwoordende aan de bedoeling van den wetgever. Maar toen was er nog geen spoorlijn vlak langs de school aan de eene zijde en een be klinkende Tetterodeweg, met z'n druk verkeer ter anderer zijde. Toen was de omgeving der school nog zoo rustig, dat men de duinkonijntjes door de schoolramen in natura kon aanschouwen. Hoe geheel anders is dat echter nu In den zomer de druk voorbij-rollende, dreunende, bla zende, sissende en fluitende treinenaan den anderen kant 't Kweekduin met den Tetterodeweg, waarop den geheelen dag een druk gerij plaats heeft van voertuigen van allerlei aard: automobielen met luid motorgesnor en getoeter van zware signaalhorens, ratelende rijtuigen, bolderende zand- en steenenkarren, brood-, melk- en groentewagens, vrachtkarren, handkarren, soms voorzien van vervelend blaffende honden soms, voor de afwisseling, passeeren troepjes zingende mili. tairen, gaande naar of komende van de overveensche schiet banen, in één woord, er heerscht vaak een lawaai en een I drukte, die in de hoogste mate storend op 't onderwijs werkt. Voeg hierbij dat de lokalen zeer »gehoorig" zijn, en men kan begrijpen, dat de zenuwen van 't onderwijzend perso neel vaak op een zwaren proef gesteld worden. Wat hier tegen te doen? 't Eenige dat een groote verbetering zou kunnen geven, is: 't aanbrengen van een hout- of asphaltplaveisel langs school. Proeven in andere steden hiermee genomen, hebben zeer voldaan. Zou dit niet iets zijn voor 't gemeentebestuur van Bloe mendaal, om daar eens zijn aandacht aan te schenken? Door het bestuur van den A. N. W. B. is aan B. en W, van Haarlem vergunning gevraagd tot bet plaatsen van een waarschuwingsbord aan de Kleverlaan, nabij de Korte Klever laan, onder de gemeente Bloemendaal, met 't oog op 't ge vaar van naderende electrische trams. B. en W. hebben voorgesteld, deze vergunning tot wederopzeggens toe te verleenen. Op 't oogenblik is men in den Aerdenhout druk bezig, aan verschillende wegen een groote verbetering aan te brengen. Met 't oog op 't drukke gerij van automobielen worden nl. langs den Aerdenhoutsduinweg, den Doodweg en een ge deelte van den Bentveldduinweg verhoogde zijpaden voor' voetgangers aangelegd. In de lijst van onderscheidingen verleend bij koninklijk besluit van 27 Augustus 1909 no. 3 troffen we aan als te zijn bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer C. N. J. Moltzer J.Ezn lid der firma Lucas Bols en der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, wonende te Bloemendaal. Do remise voor de diverse materialen der Eerste Bloe mendaalsche Glazenwasscberij en Puibewassching is thans gereed. De spullen zien er helder en netjes uit, en maken een aangenamen indruk. Het personeel bestaat uit geoefende en vertrouwde lieden die voor geen hoogte, hoe enorm ook, bevreesd zijn. Wij vestigen de aandacht, op de advertentie der Zieken- verplegingvereeniging »Nosokómos", afdeeling Haarlem, waarin mededeeling gedaan wordt der verplaatsing van het adresbureau. Genoemd bureau is thans gevestigd bij Mejuffrouw Van der Chijs, Kenaupark 1, te Haarlem. Politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt we gens rijden met een niet verlicht rijwiel, stellen van wild strikken en loopen over verboden grond. Gevonden: een vierkante zilveren broche. Verloren: een zak inhoudende 3 binnenbanden vaneen autoeen steenen broche met gouden randeen gouden broche; een gouden broche met gekleurde steentjes en korenbloempjes. m-TZüsdit g^lSiÉS •-r>— (Foto van J. A. D. Molster). De verbouwde O. L. school te Bloemendaal. ■cf sKiVumesit, dat op de hsöss H eenvoudige «rijze automatisch bespeeld 5caura worden. SSel«sn|p4®5iender.' wrage sniïchtin©!!n ®*5J PlfiMO- EN 0»«<KEJ-$£NBEL, waar de fiasic=,Piania in het Magazijn is opgesSelii en ge regeld is te bezicbiigen, LangendijK- straat 34. Brouwers, vaart 5052. Strong }jegcslagen, gemangeld of gestreken. A w Bloe TELEFOON 129. Aflevering van geverfde en uitgestoomde goe deren steeds binnen eenige dagen. &/C Eiken DINSDAO en VRIJDAG komt iemand van ons Bloemendaal om orders op te nemen en goederen te bezorgen. (lste Abonnemei door I VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ, 8 Fabriek en Kantoor HELMBREKERSTEEG. :-: A van het Gra Dir Gebr. "V Militair Blijspel ii SCHNITZLER en In het 2de bedi te dansen door en BOB WüRSTEl Successtuk van afU Aa Prijzen der plaat Stalles 2.-, Park ƒ1.50, Parterre 1 Amphitheater 0.6 Plaatsbespreking kaarten verkrijgbai van 1-4 uur en o 6—7 uur. toegang gevende to Vil Dir. P. D VA Dir. WILLEM onder leiding van EDE Dir- Gebr. 1 Balconkaarten Stalleskaarten Parketkaarten Fron tlogekaarten Parterrekaarten Zijlogekaarten Gedureni De Heer- Entrée abonne's f naar A -gen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2