bijvoegsel van „l}et Bloemendaalsch Weekblad" Outwerjpuu-muldek Van Asdonk van het nieuwe Raadhuis te Bloemendaal. scholen met verplichte hoofdakte, twee akten meer moeten bezitten dan haar mannelijke collega's (van de vakken k. en j. der wet) dat zij daarvoor f 200 minder per jaar ontvangen dan haar ongehuwde mannelijke collega's; dus: hoogere eischen van bekwaamheid, hetzelfde werk, lagere bezoldiging". Na dus even in het licht te hebben gesteld het onrecht vaardige in het eerste motief van B. en W., ontleedt de schrijfster het tweede motief, de grondvesting van het gezin. Zelfs als het belang van het onderwijs door het huwelijk van den onderwijzer wordt bevorderd, zou men alleen aan de gehuwde onderwijzers de verhooging moeten toekennen. Na te hebben aangetoond, hoe het systeem van de meerdere behoefte logisch doorgezet tot eigenaardige consequenties zou leiden, besluit zij dit deel van de beschouwing met de woorden „Wie een salarisregeling wil vaststellen, steunende op de behoeften van een gezinshoofd, en de rechtvaardigheid be trachten wil tegenover ongehuwden, mannen zoowel als vrou- weu, moet de ingewikkeldheid van het systeem als een onvermijdelijk nadeel mede aanvaarden." Maar bovendien laat zij het licht vallen op een andere zijde, die, wanneer men eenmaal het standpunt van salari- eering naar behoefte aanvaardt, niet uit het oog mag worden verloren „Er moet wel op gewezen worden, dat de onderwijzeres, die niet gehuwd en dus geen eigen kinderen hebbend als zij ouder wordt, hulp en steun zal moeten koopen, zoodat zij behoefte heeft aan stijging van salaris met het klimmen der jaren naar het laatst genoten salaris wordt immers het pen sioen berekend. Van dat pensioen kan de beschaafde oude vrouw, die toch recht heeft op eenig comfort, die eenige verpleging behoeft, maar uiterst bekrompen rondkomen. En in den leeftijd van kracht, als de onderwijzer in de vreugde van het gezinsleven een heilzame afwisseling vindt van beroeps-vermoeienissen, heeft dan de onderwijzeres niet het recht, om voor het gemis van de gezinsvreugde door het genieten van kunst, door het ontvangen van indrukken op reis, veerkrachtig gehouden te worden? Zou het onderwijs niet gebaat zijn met onderwijze ressen, die jong van hart blijven, al hebben ze geen eigen kinderen, doordat ze geen dringende geldzorgen hebben, geen angstige zorgen voor een armoedigen, min of meer afhanke- kelijken ouderdom; die zich verkwikken door kunst- en natuurgenot De inspecteur Lokerse heeft met Ceasar Politie. een vijfden prijs behaald op de tentoon stelling te Gouda. De veldwachter Lokerse van Halfweg behaalde voor zijn hond een eereprijs. B. V. V. »T r e k v o g e 1 s", uit SpOl't. Amsterdam. Zondagmiddag om 2 uur speelde B.V.V. haar eerste match en wel op eigen terrein. Toen voor den derden keer 't fluitje van den scheidsrechter gegaan was, stelden de Witten zich als volgt opM. de Vries, doel, Kemper, W. van Rietschoten, achter, A. Velthoven, Boskamp, D. Houtgraaff, midden, K. Stals, L. van der Lugt, Cor. Blankevoort, J. Roskam, L. van Riessen, voor. Bloemendaalsch keeper is alzoo niet aanwezig, terwijl de rechtsbuiten, L. van Kessel, wegens een blessuur aan z'n been niet mee kan spelen. De Trekvogels trappen af. Al dadelijk krijgt men een pittig 17de slechtst onderhouden van den openbaren weg zichtbare tuin in de gemeente; Elke eerste prijs bestaat uit f' 5. Ue Directeur van het post en telegraafkantoor brengt jieimede ter kennis van het publiek, dat wegens slooping 'an de perceelen Bloemendaalscheweg no. 332/333, de zich laaraan bevindende brievenbus thans is geplaatst hoek Bus ten Huetlaau en Bloemendaalscheweg. Bloemendaal den 9 Sept. 1909. Van Rietschoten, Dir. Winter dienst regeling H aar 1 e mh der elect rische oemendaal. tram Van Haarlem naar Bloemendaal. Van Bloemendaal naar Haarlem. VM. 7.— VM. 7.15 7.15 7.30 vervolgens elke 15 min. tot vervolgens elke 15 min. lot NM. 9.15 NM. 9.30 9,45 10.— T> 10.15 10.30 10 45 11.— 11.15 11.30 11.45 T> 12.— R. K. geestelijken. Zij kwamen er middagmalen en kregen ieder. een half-literglas bier vóór zich. De lol," die op 't gebruik volgde, het slaan met de glazen op de tafels enz., bewees de uitwerking. Als openbare onderwijzers nu eens bier aan hun leerlingen hadden verschaft? Geen arts is er, of hij keurt èn alkonolische dranken èn tabak als verderfelijk voor kinderen sterk af. Bij koninklijk besluit is vernietigd het raadsbesluit van Uithoorn, waarbij de onderwijzeres, die in 't huwelijk treedt, als zoodanig geacht wordt eervol ontslag aan te vragen met ingang van den trouwdag. Vrouwelijke leerkrachten bij het onderwijs. Het nummer van 1 Augustus van Belang en Recht vangt aan met een artikel van Henriette GoudsmitDe waar deering der vrouwelijke leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdam." Naar aanleiding van de quaestie der salarisregeling van onderwijzend personeel stemden B. en W. overeen met het advies van den districts-schoolop- ziener: De salarisregeling der mannelijke en vrouwelijke leerkrachten kan en mag niet dezelfde zijn'' en motiveerden dit aldus lo. de vrouw staat als onderwijskracht niet gelijk met den man en verricht in ons onderwijssysteem ook niet gelijken arbeid 2o. de mannelijke onderwijzer moet op zekeren leeftijd kunnen huwen en een gezin kunnen grondvesten. Dit is in het be lang van het onderwijs. Met de onderwijzeres is dit niet het geval. Wij lezen hierover in Belang en Recht: Hier hebhen wij geen citaten; wij kunnen derhalve niet be- oordeelen, welken indruk het advies van den districtsschool opziener op ons zou maken, indien wij het stuk in extenso voor ons hadden. Het is, hoe onwaarschijnlijk bij oppervlakkige beschouwing, niet onmogelijk, dat de hoofdzaken van ons betoog per slot van rekening met dat van den districtsschoolopziener parallel loopen. „De vrouw staat als onderwijskracht niet gelijk met den man," wordt beweerd, maar toelichting tot d< ze uitspraak ontbreekt. Beduidt die ongelijkheid minderwaardigheid? Ver vullen de onderwijzeressen in het algemeen haar taak met minder toewijding? Bereiken zij minder? Is de opvoedende kracht, die van haar uitgaat, geringer? Hebben zij, meer dan de onderwijzers, lichamelijke tuchtmiddelen noodig, om zich te handhaven Bereiden zij zich, ook in de hoogere klassen, minder deugdelijk voor, eer zij haar lessen geven Besteden zij minder aandacht aan de lichamelijke verzorging van haar leerlingen, minder ijver aan de correctie van werk? Ik durf beweren, dat niemand in onze gansche stad een dezer vragen bevestigend zou durven beantwoorden. Wordt er niets anders mede bedoeld dan het constateeren van het feit, dat in de gemengde scholen het onderwijs in de lagere klassen aan onderwijzeressen is opgedragen Het is waar, dat de voorbereiding tot dat werk en de correctie minder tijd in beslag nemen dan in hoogere klassen, maar er wordt daarentegen zooveel meer gevergd van de opgewektheid en het geduld, van de aanhoudende, onverslapte attentie van de onderwijzeres der lagere klassen, dat, zoo men de geleverde hoeveelheid arbeidskracht kon meten, zooals men warmte of electriciteit of spankracht van gassen meet, het totaal aantal arbeidskrachteenheden voor de onderwijzeres der laagste klas grooter zou zijn dan voor den onderwijzer der hoogste klasse. De schrijfster betoogt verder, dat zoo de geleverde arbeid niet dezelfde is, hij niet van minder waarde is noch van geringer gehalte, dat de onderwijzeressen aan de meisjes- Nieuwe raadhuisplannen. Door welwillende medewerking van het gemeentebestuur en de jeugdige architecten Mulder en Van Asdonk te Bloe mendaal zijn wij in staat een drietal platen te geven betrekking hebbende op nieuwe raadhuisplanuen. Wij zullen de zaak nog even ophalen. Reeds spoedig na de blijde binnenkomst van den tegen- woordigen burgemeester rees een plan tot het bouwen van een nieuw raadhuis. De archite ten Cuypers en Stuyt ont wierpen een schets die door een hunner in eene bijeenkomst van raadsleden werd toegelicht. Dit plan weru t. duur ge- - vonden, waarna dezelfde hebreu het plan vereenvoudigden, j Inmiddels had de raad in beginsel tot het bouwen van een I plaatst, bi) ons nummer van 18 April 1908, 2e jg. no. 16. Bij ons London-num- mer van 1 Augustus 1908 (2e jaarg. no. 31) boden wij door de wel willendheid van dien ar chitect daartoe in staat gesteld onzen lezers een tweede weelderiger ont worpen raadhuis aan, ook in foto in Kweekduin geplaatst. B. en W. hebben thans de heeren Mulder en Van Asdonk aan het werk gesteld. Onze plaat I geeft het ontwerp weer dat aan den raad is getoond, in diepte-teekening, waarbij de toeschouwer gedacht wordt te staan voor de pui van het tegenwoordig raadhuis. De plattegrond (plaat II) geeft be halve de gebouwde belendingen de verschillende maten aan, ook van de overblijvende straten. Wij hebben daaraan niets toe te voegen dan dat de kosten zijn geraamd op f 60.000 buiten den aankoop van een af te breken perceel. De linker zijde van het raadhuis is dus gedacht ter plaatse van de tegenwoordige tolgaarderswoninghet verder links gelegen huisje is van mevr. de wed. Roozen. Plaat III geeft een van Zaterdag 4 September 1909. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 5 Septem- 'nieuws. ker v00rm io uur. Ds. J. A. v. Leeuwen. R. K. Kerk *e Overveen. Zondag 5 September voorm. 7 en gr uur Gelezen H. Missen: 1 0 uur Hoogmis: 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 5 September Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Sparen op school Vervolg.) Ouderwijs. Seboolspaarbanken zijn niet nieuw. Al lang was 't tot stichten er van gekomen, zonder dat dit de aandacht der wereld trok. Een engelsch predikant voerde reeds even 1800 het sparen in op een school, onder zijn bestuur staand. In 1834 werd te Le Mans j in Frankrijk een schoolspaarbank opgericht, die spoedg tot buitengewonen bloei kwam Te Reusz in Thuringen was weinig jaren later een dorpsonderwijzer bezig de spaarpen ningen zijner leerlingen bijeen te garen. In Nederland begon 't in 1846. Toen verschafte de heer Schaberg, hoofd dei- school voor onvermogenden van de Ned. Hervormde ge meente te 'sGravenhage zijn leerlingen gelegenheid tot sparen door zijn bemiddeling en hulp. Eenige collega's uit andere plaatsen volgden toen dit voorbeeld. Evenwel eerst omstreeks 1868 begon de schoolspaarbank in ruimer kring in Europa belangstelling te wekken. Sedert dien tijd looft België om de 5 jaar een prijs van 10.000 francs uit aan hem, die 't zij door 't schrijven van een werk, 't zij een uitvinding zich 't meest verdienstelijk maakt voor de arbeidende klasse. Na 't sparen op de scholen te Gent te hebben ingevoerd, gaf de hoogleer lar Laurent aldaar een voordracht over het sparen in 't licht, welk boekje zoo de aandacht trok, dat 't met algemeene stemmen den eersten prijs van verdienste kreeg. De jury sprak, 't begrip in dit werkje ontwikkeld, is zoo juist en vruchtbaar voor de toekomst en waar 't werd ver wezenlijkt (toepassing op de gentsche scholen) heeft 't zulke merkwaardige- uitwerkselen gehad, dat 't alle vereischte voorwaarden tot den eersten prijs in zich vereenigt. Te Leeuwarden zal bij voldoende deelname een cursus (1909 1912) voor de akte Landbouwkunde L. O. worden geopend. Aanmelding bij den Rijks-Landbouwleeraar in Friesland, den heer C. R. Brinkman. Den 8 September a.s. om half een zal te Utrecht in 't Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de jaarlijksche ver gadering gehouden worden van de Vereeniging van Arron- dissements- schoolopzieners Liever geheimschrijver dan administrateur. De heer P. Tromp, benoemd tot hoofd der school te Zijdewind, gemeente Oude Niedorp, heeft voor die benoeming bedankt en aanvaard die tot secretaris-ontvanger der gemeente Warmenhuizen. Een 2 300 kinderen van 't vacautie-kinderfeest waren bijeen in een uitspanning te Hilversum en kregen een glas limonade. Tegelijkertijd was een groep kinderen onder geleide van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5