erlang s olcurs me MIS SEED! ft» ET. argang. ZATERDAG, 11 SEPTEMBER 1909. No. 37 Siffl a oiisLii 1 Maison -OEMENDAAI ren. Tassche h - Bureau elef. 110 7. fi. Cafs. e Veerstr. 26 iaarleih Es E. in huur te ïkomen. O T T 03 at 51, jtaarlem, en br«I Tweede Blad. Telefoon 934. MO» HAARLEI f. aanleg van electrisch li Ier lessen i° Sep.ember, insdags en Vrijdags v. 2-3 uur. USS TRAAT 5IA »o<3. n 1511. HAARLEM P. DE NOBEL jeste adres voor liet en herstellen van alle irtikelen, Lampen, tenrlampen, Gasor- imeuten, enz. (rument, dat op est eenvoudige ok autom£iti&£l d kan worden. tellenden it^age igen bij IN 0RGELHA?i3£L, Auto-Piano in het is opgesteld! en ge» te bezichtigen. indaalsch W ei''sail ïdert'eekerimg) ihE Gracht 65 iip.ariem. et Het Bloemendoobeh Weekblad. In Juli van dit jaar bevatte het be au <M ell kende tijdschrift Eigen Haard een artikel Industrie. over de Philips' Lamp. Hiervan liet de directie der N. V. Philips' Metaal- impenfabriek te Eindhoven een overdruk vervaardigen, ter bespreking ook aan ons deed toekomen, waaraan t volgende ontleenen, en ter welker verluchting de e zoo welwillend was ons eenige clichés in bruikleen staan. DE PHILIPS' LAMP. Een tak van moderne industrie. Klein lampje, vuist-groot bolletje van helder glas, ragfijne metaaldraadjes, die daar in prachtig schijn sel uitgloeit uw verblindend licht, zijt gij niet een der kleinste, en daarom een van de grootste won deren van techniek en industrie in onzen moder nen tijd 1 s daar in het industrieele centrum, dat de Brabantsche ndboven van jaar op jaar steeds meer wordt, een fabriek, it metaaldraadlampje gemaakt wordt, lebt nog voortdurend dat kleine, teere ballonnetje voor nietwaar staat gij op den fabrieksweg; aan de linkerhand ligt brieksgebouw, klein en verouderd, onopvallend naast itig hoogen schoorsteen. Maar aan uw rechterhand vei- c'n een complex van gebouwen; de lagere bouw van riokalen ligt vooraan, dan verderop langs den weg de muur van werkplaats, daaraan grenzend, een hoog ge- van vier verdiepingen. I)an nog een poort, kijkt gij er door, dan is het langs dien hoogen lengte van het groote fabrieksgebouw, dat gij doorkijkt tot. op hter-terrein. En een reuzenbouw is daar in wording, oote imposante bonk van betonbouw, 80 Meter lang, er breed, verdieping al op verdieping gestapeld, tot vijf hoog, de raamgaten nog wijd open, de timmerlui aan ij keren van de houten vakken voor de vloeren en de Interieur der Philips' metaal-gloeilampen-fabriek. Eén der werkzalen. die onder een druk spuiten door het gaatje in een diamant, meter groot is - de locomobielen met haastig geraas langs de liften de >-n beton omhoog voerenden overal daarom heen dat >s gerep en werkvolk tusschen de stapels balken en de hoopen kiezel, de heuvels zand. overal op de uitgestrekte fabrieksterreinen zijn nog neergezet, alsof daar geen vierkante Meter ongebruikt jven. En om al die werkplaatsen, als waren het mieren- is er het gekrioel van arbeiders, die in- en uitgaan, ral roest er dat bekende geluid van wielgewente), en egeklop en stoomgehamer. 'lijk, tusschen al dien nieuwen bouw door, een suel- nd beekje over, dat de Gender heet, en op het nog vrij- n terrein aan den weg, zijn daar ook al weer opzichters die er de rood-geverfde paaltjes den grond in drijven, t uitzetten van den plattegrond voor alweer een nieuw tegen het bestaande kantoor aan, om dan straks ook •ook van het groote terrein vol te metselen, de groote fabrieksgebouwen aan staat de fabrieks- i teen met den firmanaam „PHILIPS Co." in stevige tters, er op geschilderd. Maar naar achter, terzijde van euwen reuzenbouw in wording, groeit daar breed en ien grond uit, op zijne massieve Meter-dikke funda- een tweede schoorsteen, die 60 Meter hoog moet worden. is dit toch voor reppend bedrijf van zich uitbreidende e? Het oude fabrieksgebouw ann den overkant van >g, nog in gebruik gehouden, als ware het uit piëteit, twintig jaar geleden de firma daar haar nijverheid aan- u ingericht nog tot chemisch laboratorium en werk- maar aan den overkant van den straatweg, op het terrein tot aan den spoorweg toe, de nieuwe fabriek, iouw naast werkgebouw, elk ouder zijn spits lang-gerekt n glas, gelid naast gelidtot daar achter weer een ge- het kantoorpersoneel, zoo van hun kruk, de machinemenschen van achter hun ketelvuren, de bankwerkers in hun blauwe pakken, de gewone fabriekers, de vrouwen blootshoofds, de mannen 'n pet op, de jongens en meisjes even stoeiend, als voor een school, die uitgaat. Het Zijn er honderden, die'zich den weg langs haasten voor den middn «schaft. En dan ligt even heel dat leven en bedrijf stil en leeg, uitgestorven en verlaten, alsof al die haastige han den van de fabrieksrnensehen, al die motoren en vliegwielen, de wente lende ventilatoren, de suizende gas- spritsen, nu even tot rust, even op hun verhaal moeten komen. Tot straks de stoomfluit haar roe pende loei weer over de stad slaakt, die twaalf honderd menschen weer tot verzamelen blaast, om frisch-aan, met nieuwe kracht, van haast-je rep-je weer voort te jachten. Dan stoken de machinisten weer de vuren, in de pakloodsen staan de timmerlui weer te spijkeren aan kis ten en vaten, op de kantoren tik keren de schrijfmachines weer, en achter op het fabrieksterrein dreunt weer de lift op-en-neer, om toch zoo vlug mogelijk dat nog grootergebouw gereed te tooverenmaar ook in de uitgestrekte werkzalen hebben al die bandwerkers en -werksters hun plaats weer ingenomen achter hun toestellen en tafels. Dit is van één sterk overtuigend beeld van arbeid, hoe die honderden en honderden er ingespannen bezig zijn, van den eenen uithoek der werkplaatsen, tot dien anderen vleugel der fabriek, van de laagste verdieping van het hoofd gebouw tot op de bovenste zolders allen, één voor één, elk afzonderlijk voor zich, en toch allen tezamen, met, inspan ning van alle aandacht, aan één en hetzelfde voorwerp bezig. Dat voorwerpje van hun aller arbeid en zorg, dat is nu het electrische gloeilampje, de metaal draadlamp. O, het is niets dan techniek op zulk een wandeling langs al die af- deelingen van de fabriek, vanaf de wagonladingen met ruwe grondstof, die over de spoorrails het terrein op rijden, totdat de gecapitoneerde vaten met dikke stroobanden, ter verzen ding gereed op de vrachtwagens ge laden worden, en heele spoorweg wagens vol, slechts met korte adres sen er op „Spanje," „Rusland," „Duitschland," op het stations-empla cement gerangeerd worden. Maar hier in dit opstel immers geen techniek? Waar leidde dat toe? Want daar is dan de chemische afdeeling, waar het Wolfram-metaal chemisch wordt toebereid tot de veer krachtige, duurzame, sterk-geleidende, tot rag-fijne draden uitgespoten mate rie, welke straks, aan het eind der minitieuse bewerkingen, na zestig saamgestelde verwordings-procédé's, het gloeiende metaaldraadje zal vor men. Want daar zijn dan de cylinders, van 2 tot 3000 atmosfeeren met metaal die slechts 0.03 mili- krachcen ingewerkt. Het administratieve gedeelte, met name het kantoorpersoneel is thans ruim 50 man sterk. Dank zij de ingrijpende verbeteringen, die er aangebracht zijn, zoowel in ons fabrikaat zelf, als in onze fabrieksorgani- satie, bereiken wij thans de mooiste resultaten en kan de h8$ Uitgaan der fabriek, 1200 arbeiders. isuw complex, nog grooter en massiever, een reuzen- als zoo een modern fabriekskasteel, zich alweer ver- aks al tot zijn voltooïng genaderd. Nn ert de stoomfluit en uit de drie fabriekspoorten oom! het werkvolk naar buiten. Heel is de weg er ineens u! van. Het zijn mannen en vrouwen, jongens en meisjes, Want daar zijn de micrometers en microscopen, die eiken draad meten en wegen, of zijn negen-tienden miiigram gewicht en zijn dikte van twee-en-een-half-honderste milimeter niet overtreft.... Hoe weinig het is? En oen menschenhaar, dat al driemaal zóó dik is! Want daar zijn nog de motoren, die de gasballonnetjes luchtledig zuigen, die 1250 kubieke meters per uur luchtledig hebben te maken.... En weer andere motoren, honderd-vijftig tezaam, die de drijfkracht electrisch overbrengen en op al die lange werktafels de vernuftigste toestellen voor draad buizen en glasblazen in werking zetten. Want daar zijn ook al die gasapparateu, die met dikke, blakerende vlamspuiten, of met naaldfijne, sissende vlamtonge- tjes de hiite aanvoeren voor soldeeren en smelten En het zijn 3 tot 400.000 kub. Meter gas in het jaar verbruik van een gemiddeld-groote-gemeente! welke hier aldus verbruikt worden. Want eindelijk zijn daar nog die vlugge, geoefende handen van jongens, van meisjes, van jonge vrouwen ranke, slanke vingers, waartegen geen mannenhand het in fijne bedrevenheid kan opnemen die onophoudelijk bezig zijn met het aan hechten en soldeeren van al die ragfijne draadjes, met het bewerken van die brooze glasbolletjes, met het voltooien van dat teere, breekbare artikel, dat van hand tot hand moet gaan, om van bewerking tot bewerking, stuk voor stuk. lampje voor lampje, duizenden per dag, en millioenen per jaar, de heeie wereld over te gaan. De directie der Philips' Metaal-Gloeilampenfabriek voegt het volgende Slotwoord" aan de overdruk toe: In dit slotwoord meenen wij nog een kleine bespreking te mogen wijden aan ons fabrikaat de Philips'-lamp zelf, aan gezien voor eenigen tijd de kwaliteitskwestie wel eens ter sprake kwam en enkele afnemers daarin aanleiding, vonden, aan het buitenlandsche fabrikaat de voorkeur te geven. Inderdaad moesten wij in het vorige seizoen eenige klachten over de Philips'-lampen vernemen. Wij erkennen het: er waren partijtjes ingeslopen, die te haastig werden verzonden en wij hebben daarom gemeend, zoo coulant mogelijk met het remplaceeren te moeten zijn. Dank zij de gunstige rusultaten, die onze eerste lampen mochten verwerven, werden wij plotseling overstelpt met aan vragen van binnen- en buitenland. Alle afdeelingen, zoowel de technische als de administratieve, riepen om uitbreiding, en zoo zien wij onze industrie in 1891 met 30 arbeiders be gonnen, in 1903 opgevoerd tot 600, in 19081909 aan niet minder dan 1200 arbeiders werk verschaffen. Op liet oogen- blik dat wij dit schrijven, is dit aantal reeds weder tot meer dan 1400 gestegen, terwijl deze industrie, zoodra onze fabrieksge bouwen geheel in gebruik genomen zijn, weder een 1000-tal arbeiders meer zal tellen. Het behoeft geen betoog, dat deze per force uitbreiding, welke in een tijdsverloop van IJ jaar plaats greep, een zware taak voor ons was. En al mogen wij er trotsch op zijn, onze industrie in zoo'n kort tijdsverloop tot een dergelijke hoogte opgevoerd te hebben, wij moeten erkennen dat het, zelfs ondanks de beste controle, toch mogelijk is geweest, dat er lampen van minder goede hoedanigheid doorslopen. Waar wij vroeger moesten werken met een massa menschen, die ternauwernood hun plaats wisten, daar beschikken wij thans over een staf van geoefend personeel. Een school van 300 leerlingen levert geregeld goede krachten voor de fabricage, welke steeds opgevolgd worden door nieuwe leerlingen en het toezicht en de controle in de tallooze afdeelingen is zeer ver scherpt; vooral voor het technische gedeelte hebben wij eerste De nieuwe aanbouw der Philips' metaal-gloeilampen-fabriek. Philips'-lamp thans op de beste reputatie bogen. Wii sluiten met den wensch, dat thans algemeen door het uederlandsche publiek onze nationale industrie moge worden gesteund, en dat het buitenlandsche fabrikaat een hooge uit zondering in Nederland moge blijven. Zooals men weet heeft de paus de be- Roomscll- doeiing de geheele wereld roomsch te Katholicisme, maken, of beter gezegd, is de paus be reid het zonder protest aan te zien dat de roomscbe geestelijkheid, de leden der orde van de jezuiten vooraan, de geheele wereld roomsch maken, gaat het met overreding dan met overreding, gaat het niet met overreding, dan met geweld. Voor honderden jaren bestond dit geweld hierin, dat de geestelijkheid de wereldlijke macht aan het werk stelde om het roomsoh-katholicisme te verbreiden en de zoogenaamde ketterij te lijf deed vallen met wapengeweld Daar de wereldlijke macht in gaen enkel land meer openlijk de dienaar is der geestelijkheid is deze wijze van strijden opgegeven. Het geweld dat men in den tegenivoordigen tijd aan wendt zou men kunnen noemeneconomisch omsingelen. De eindbedoeling is. wat Nederland betreft, door zieltjes- winnen en kinderkweeken het aantal roomscbe Nederlanders van 2/5 van het geheel aantal Nederlanders in zooveel mogelijk kringen te brengen op de helft -J- 1, om dan hetzij met behulp van algemeen kiesrecht, hetzij met beliulp van evenredige vertegenwoordiging aan roomscbe vertegenwoor digers en roomsche ambtenaren zoodanig overwicht te ver zekeren, dat de economische omsingeling van andersdenkenden zich kan voltrekken, waarna dan, zij 'het ook alleen voor den schijn en uit zelfbehoud, de omsingelden zich roomsch zullen laten maken. De meeste roomsehen, die nadenken betwijfelen of het zoover komen zal, alleen dweepers onder hen gelooven het, doch in afwachting van wat de ge schiedenis daaromtrent leeren zal, is men na de vrijmaking der roomsche kerk begonnen aan het organiseeren van een roomsche samenleving in de Nederlandsche samenleving. Het is dr. Schaepman geweest, die de mogelijkheid daarvan blijkbaar reeds heeft ingezien, en aan zijn beleidvolle poli tiek is het te danken dat de roomsche ontwikkelingsgang op den weg dien wij boven schetsten zonder schokken vor deren kon. Zijn beste greep deed dr. Schaepman toen hij zich ver zekerde van den arm van den genialen maar ijdelen en eerzucktigen Kuyper. Het opkomend socialisme en de wijze waarop de nederlandsche sociaal-democratie noodig vond of noodig had den nederlandschen arbeider bewust" te maken, maakte beide mannen het werk be trekkelijk gemakkelijk, de liberalen immers, de liberale werkgevers in de eerste plaats, zagen hun invloed op de opvattingen hunner werklieden door de geestelijkheid eener- zijds door de sociaaldemocratische leiders anderzijds versperd. Op pauselijk voorgaan wat socialisme in den wijn men gende, hebben de leiders van R.K. Volksbond en Patrimonium aldus een machtigen invloed gekregen en is ook een groot deel van het protestantsche werkvolk aan den groei van het roomseh-katholicisme dienstbaar gemaakt. Terwijl op deze wijze de hulp van een groot deel der protestanten gewaar borgd werd, hebben de bisschoppen hun bevel uitgevaardigd, dat de roomschen zich in roomsche vereenigingen zullen aaneensluiten, dat zij alleen roomsche boeken, tijdschriften en bladen mogen lezen, dat zij hun vriendsckappeljjken om gang moeton zoeken bij geloofsgenooten, dat zij over hunne familieaangelegenheden nimmer met andersdenkenden" mogen spreken, dat zij op economisch gebied zooveel moge lijk hunne geloofsgenooten moeten steunen, anderen tegen werken, wanneer het belang van eenigen roomsche daarmede gebaat kan zijn. Wij hebben in onze omgeving tal van bewijzen, dat met het vormen eener uitsluitend roomsche samenleving ernst wordt gemaakt. Trouwens, nadat door Kuyper's politiek een groot deel misschien het pittigste van de protestantsche burgerij is vastgelegd, hebben de rooinschen voorzoover hunne geldmiddelen strekken of de wet, hun geldmiddelen uit 's rijks kas verzekert, vrij spel. Roomsche woningver- eenigingen, voorschotten vragende uit 's lands kas, roomsche schietclubs, schietend met rijkspatronen, om van de gesub sidieerde scholen niet Ie spreken, zijn instellingen die in overwegend roomsche doch niet geheel roomsche streken niet alleen onderdeelen vormen van de roomsche samenleving in de Nederlandsche, maar die de nationale samenleving in de roomsche oplossen. Men is blijkens een bericht in de bladen, thans zoover, dat een uitsluitend roomsche levens-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5