verzekeringsmaatschappij kon gevormd worden met een, als wij goed lazen, gestort kapitaal van 30000. Men kan met die instelling lichtelijk den spot drijven. Behalve ziekelijke overdrijving van geloofsverschil, is hier zekere nuffigheid, d.w z. meer vertoon van deftigheid en macht dan met de werkelijkheid overeenstemt. Wanneer eenige joodsche en protestantsche groothandelaren in granen, koffie, hout, pretroleum, katoen, ijzer en dergelijke wereld- artikelen en eenige reeders dit samen wilh n, valt het roomsche economische gebouw en ook de nieuwere uitvinding van het roomsche verzekeringswezen als een leege zak in elkander. Ziekelijkheid met nuffigheid samen is belachelijk. Maar men kan ook eindelijk de oogen open doen en zich afvragen, is het dan al zoover met onze roomsche landgenooten gekomen dat zij zich, God betere het, verbeelden door hun omgang of samengaan met andersdenkenden" te worden besmet! Want mocht op die vraag het antwoord bevestigend luiden, dan is het maar beter den economischen oorlog openlijk uit te vechten, dan bij protestanten geen roomschen leverancier meer toegelaten, geen roomsehen knecht aan huis, geen roomsche in dienst, geen roomschen tramconducteur of koet sier of kellner een fooi, geen roomsche leden op uw sociëteit, in uw voetbalclub of wetenschappelijke vereeniging, geen roomsch logement bezoeken, dan geene betrekkingen met roomsche ambtenaren of waardigheidsbekleeders, dan onmid dellijk alle roomschen verwijderd uit den kring onzer ko ningin, dan geen vervoermiddelen gebruiken mede beheerd door roomschen, dan geen eerbied meer voor college's met roomschen als lid, dan algemeene verdwazing, verbittering en burgertwist tottotdat de menschen als menschen elkander aanzien en beginnen te lachen over hunne dwaas heid en gezamenlijk de bacillendragers dat zijn de roomsche dweepers en de roomsche geestelijke leiders en de roomsche courantengifmengers de plaats geven die hun toe komt te weten: het laboratorium voor nauwkeurig inwendig onderzoek. Een onpartijdig persoon dien wij het bovenstaande lieten lezen, zeide: mijne heeren, gij begrijpt de menschkundige politiek der bisschoppen niet; dezen weten dat strijd noodig is, omdat de beste individuen niet anders gevormd worden dan door strijd. Geen strijd was tot dusver zoo hevig als een godsdienst oorlog waar godsdienstoorlog naar buiten niet meer denk baar is, moet die strijd gekweekt worden naar binnen. Ons antwoord luidde, de liefde voor het vaderland is, ook volgens Thomas van Aquino een deel van onzen godsdienst, want het is onze liefde tot onze medeburgers, het is liefde tot het ons naaste deel der menschheid en daarom uit God deze liefde is zooveel edeler en schooner dan die tot gelijk- denkenden als de barmhartigheid van den Samaritaan edeler en schooner is dan de liefdelooze kastengeest der Sadduceeërs, dan de sectegeest der Pharizeeërs. Terwijl wij met de ge zichten naar elkander staan, gereed elkaar te vernietigen, vergeten wij dat in onze ruggen de Duitschers en Engelschen gereed staan om roomsch of onroomsch Nederland te ver pletteren. Het terrein voor onzen gezamenlijken strijd ligt in onze ruggen, wij hebben ons met wilskracht naar buiten te keeren op economisch, op wetenschappelijk en op zedelijk gebied. Eerst nadat de roomsche kerk wereldvrede in een wereldrecht zou hebben weten te bevestigen zou het haar passen aan den arbeid te gaan tot economisch omsingelen van andersdenkenden binnen de grenspalen der verschillende staten. En het eucharistisch congres te Keulen dan vroeg onze vriend. Wanneer een in Duitschland gehouden congres tot open lijk getuigen voor hun gemeenschappelijk geloof eenige mil- lioenen Duitschers kan weerhouden aan eene veroverings oorlog tegen Nederland mede te doen zouden wij het oogen - blik zegenen, waarop de insteller dezer congressen het levens licht zag; zoolang wij daaromtrent geen zekerheid hebben, zien wij in dergelijke congressen slechts gelegenheden tot aankweeken der onverdraagzame gezindheid, die eens den dertigjarigen oorlog heeft doen ontbranden. Bier gist tegen suikerziekte. Diversen. Waarschijnlijk bestaat er geen land ter wereld, waar meer menschen aan diabetes (suikerziekte) geleden hebben dan in Frankrijk, zegt het Maandblad tegen de Vervalschingen. Daarom kan het niemand verwonderen, dat juist fransche geneesheeren zich veel heb ben beziggehouden met het zoeken naar een geneesmiddel tegen deze gevaarlijke kwaal. De ziekte kenmerkt zich naar men weet door een abnor male afscheiding van suiker in het menschelijk organisme. De laatste ontdekking op het gebied der geneeskunde schijnt nu voor lijders aan die ziekte zeer gunstige vooruitzichten te openen. Een geneesheer te Bordeaux heeft aan zijne patiënten' met zeer gunstig gevolg biergist voorgeschreven. Twee andere geneesheeren hebben met hetzelfde middel nog meer succes gehad. In één geval verminderde de dagelijksche afscheiding van suiker van 25 gram tot 10 gram, en in een ander geval was de vermindering zelfs van 100 gram tot nul. De gist schijnt de suiker even snel weder te veranderen, als zij gevormd wordt. Het gevolg van de werking der gist op de suiker is de vorming van alcohol. De rattenkrijg. De eerste jaarlijksche vergadering van de vereeniging tot vernietiging van ongedierte heeft te Londen plaats gehad onder leiding van Sir James Chiichton Browne. In het bij zonder wil deze vereeniging de ratten uilroeien, die, naar wordt berekend, in Engeland en Wales voor ruim 180 millioen gulden schade aanrichten, en ook voor de gezond heid nadeelig zijn, doordat zij gas-, water- en rioolbuizen lek maken, met vuile tanden en pooten het voedsel be zoedelen en den slaap der menschen storen, nog afgezien van het pestgevaar. Prof. Anderson zeide, dat de ratten voor Engeland schadelijker zijn dan de tijgers en brilslangen voor Engelsch-Indië. Men meent, dat de rat zoo goed zou kunnen worden uitgebannen als de lepra, maar, gelijk the Medical Record opmerkt, is zij geen te minachten vijand. De chef van den maritiem-geneeskundigen dienst van Amerika, Surgeon General Wyman, dringt aan op een internationale bevechting der ratten op de schepen. Deze acht hij mogelijk, maar te land is het een onbegonnen werk. NTijdschr. v. Geneesk.) Voetbal. SpOl't. Ter gelegenheid van H. F. C. Haarlem 's" 20-jarig bestaan, speelde B. V. V.- I een match tegen Rap I uit Amsterdam, op 't terrein aan den Schoterweg. Rap I is tweede klasse, was vroeger 1ste klas, heeft groote kerels en een reus als rechts-buiten. Ziedaar een schets van de sterkte van één van Amsterdam 's beste clubs. Toch wonnen de kleine, maar stevige B. V. V.-ersmet 32. Om 4 uur vond deze wedstrijd plaats, die slechts 1 uur zou duren. Bl'daalsch keeper Zweerts is weer present en ook Leo van Kessel strijdt weer in de gelederen. R. W., een nieuw lid, speelt rechts binnen. Bij den aftrap krijgt men al dadelijk een forsch spel te zien. B. V. V. is bijna ingesloten, toch weet de voorhoede door te breken. Cor Blankevoort staat voor open doel, doch trapt er naast. Nu ontstaat er een oponthoud, doordat een Rap-speler met een knie-blessure 't veld moet verlaten. Rap speelt door met 10 man. Daar wil B. V. V. gebruik van maken en na een prachtig opdringen maakt Cor Blankevoort de eerste goalHet geschreeuw en gejuich van de bloemendaalsche supporters is vreeselijk. Ik dacht dat ze dol werden. Een Rap-supporter haalde minachtend de schouders op en zei: »Je kan best zien, dat ze dicht bij Meerenberg wonen." Het spel gaat door en de nieuweling, die echter lang geen nieuweling in 't spel is, breekt prachtig door, passeert den laatsten man. en staat voor eeD vrij doel, welke kans hij mooi benut. Dus al 20 voor B. V. V. na 10 min. gespeeld te hebben. Rap ziet nu dat 't imeenes" wordt en al heel gauw is de stand 2 1 voor B. V. V. Nu komt een speler op't veld, in de plaats van den uitgevallene 't Lijkt wel of die eene man hun reuzenkrachten schenkt, want even daarna is de stand 22 geworden. Nu blaast de scheidsrechter half-time. Na de rust speelt B. V. V. met den hevigen wind mee. Toch krijgt Zweerts heel wat te verwerken en laat 't pu bliek schaterlachen om zijne kikkersprongen. Wat een ventje hé!" roept er een, maar ik dacht bij mezelf. »had je maar zoo'n ventje!" Vele corners volgen op 't vijandelijk doel, doch zonder resultaat. 't Was leuk te zien, hoe de kleine Jan Roskam met dien grooten dikken rechtsbuiten worstelt, en hem toch aldoor den bal afneemt. B. V. V. heeft wel kleine mannetjes, maar ze staan stevig op de beenen. Nogmaals breekt Cor Blankevoort door en maakt onder groot gejuich van onze supporters 't derde en winnende puntje. Stand32 voor B. V. V. Bloemendaal krijgt nog een kans door een strafschop, buiten 't penalty gebied, Cor neemt hem en schiet er naast. Alle aanvallen op B. V. V.'s doel worden door 't prachtig spel van W. van Rietschoten gekeerd. Toen blies de scheids rechter time en B. V. V. won dezen wedstrijd tegen een veel sterkere club met 32. Een woord van hulde 'aan R. W., Gerlof van Riessen, van Rietschoten en D. Houtgraaff, voor hun uitmuntend spel. Overigens alle andere B. V. V.-spelers waren in zeer goede conditie. Volgenden Zondag, 12 September, speelt B. V. V. een match op eigen terrein. De club, waartegen gespeeld wordt is nog niet bekend. K. PENSION- EN WONINGGIDS van Bloemendaal, Overveen, Ae eden hout, Vogelenzang en Santpoort A. OYERAKKER, Makelaar. Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloe- mendaal's Pension- en Woningbureau «Rusthoek", kantoor eindpunt electr. tram. Telefoon 1765. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Te Koop of te Huur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. 1. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is groot 1850 M2. Koopsom 1 21000.Huurprijs f1200.'sjaars. 2. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Huur prijs f500.'sjaars. Koopsom f9500,Aanv. 1 November. 5. 2 villa's, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, electrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin. Koopsom f 25.000. 7. Villa te koop. Koopsom f 10.000. 8. Villa te koop. Koopsom f 6600. 9. Winkelhuis, midden in het dorp, drukste gedeelte, zeer goede winkelstand, geschikt voor alle bedrijven. Beneden winkel en tuin, onder 't geheele huis groote kelder; boven: 3 kamers, keuken, zolder. Solied pand. Koopsom f 10500. 10. Een dubbele villa: 13 kamers, badkamers, serres, hal enz., electr. licht, waterleiding, closets en verder voorzien van alle gemakken. Koopsom f 25000. 12. Villa, in het hooge gedeelte beneden 3 kamers, ruime hal en vestibule, boven 3 kamers, balkon, badkamer, zolder met 2 kamers. Electr. licht en waterleiding. Het geheel is groot 1800 [j M. Koopsom f23000. 13. Villa, 10 kamers enz., modern en veel geriefelijk heden. Huurprijs f 900.'sjaars. 14. Villa, 8 kamers, gang, vestibule, kelder, zolder, voor en achtertuin, serre, electr. licht, waterleiding, Closet enz. Huurprijs f550.'sjaars. 15. Villa, 8 kamers, gang, vestibule, kelder, zolder, voor- en achtertuin, bergplaats, serre, electr. licht, waterleiding, closets, enz Huurprijs f 550.'sjaars. 18. Villa, hoog gelegen aan Duin en Bosch van alle ge makken voorzien. Aanvaarding terstond. Huurprijs f 700. 24. Villa, zeer modern en comfortable, ruime vestibule, gang, 9 kamers enz. serre, electrisch licht, waterleiding w.c., Huurprijs f 700. 31. Bovenhuis 2 kamers en suite, zijkamer, keuken, groot balcon, 2 slaapkamers en zolder, aanvaarding na overleg. Huurprijs f 228.'sjaars. 32. Benedenhuis 2 kamers en suite en 1 slaapkamer, keu ken en flinke tuin aanvaarding na overleg. Huurprijs f 204. 'sjaars. 35. Een villa in het Duinlustpark; beneden2 kamers, serre, enz.; boven: 3 kamers en dienstboden-kamer Aanvaar ding terstond. Huurprijs f575.'sjaars. 36. Een villa met stal en koetshuis in het Duinlustpark, bevattende beneden2 kamers en suite, spreekkamer, keu ken, bijkeuken, kelder enz.boven 2 groote en 3 kleinere kamers, zolder met dienstbode-kamer. Electr. licht en water leiding. Aanvaarding terstond. Huurprijs f 625.met stal f 675.'sjaars. 44. Een villa bevattende: beneden: 2 groote kamers en suite, een klein kamertje, hall, W. C., keuken en bijkeuken. Ie etage: vier kamers, badkamer en W.C. Zolder: drie kamers en donkere kamer, zolder en vliering. Drooge kelder, voor- en achtertuin; in den achtertuin ruime bergplaatsen, volière, groot kippenhok, tent, vruchtboomen. enz. Electr. licht, waterleiding, droog huis. Aanv terstond. Huurprijs f 900. 's jaars. 45. Een Heerenhuis met grooten tuin, bevattende: 9 kamers, keuken, enz., ligging zeer gunstig en vele geriefelijkheden. Aanvaarding terstond huurprijs f 700.'sjaars. 48. Eenige beneden- en bovenhuizen uit de hand te koop. Zeer geschikt voor geldbelegging, gunstig gelegen en goed gebouwde perceelen. Koopsom nader te vernemen. 49 Villa nabij 't Station, vrij staand, rondom fraai aange legde tuin, bevattendebeneden vestibule en gang met mar mer, suite, serre, zijkamer, ruime keuken en bergplaats, droge kelder, le etage, portaal, 3 kamers en badkamer, en plat, zolder met 2 logeerkamers, boven en beneden closet en dienst boden-privaat't geheel is groot 1000 M2. Koonsom 15000.—. 53. Heerenhuis met grooten tuin, huurprijs f 750. 's jaars. 54. Heerenhuis met voor en- achtertuin, 7 kamers, serre Huurprijs f 550. Aanv. 1 Nov. a.s. 55. Villa, rondom tuin, schoon gelegen, 7 kamers. Huur prijs f 600. Aanv. direct. 56. Villa met flinken tuin 8 kamers. Huurprijs f 600 Aanv. direct. 57. Heerenhuis met voor- en achtertuin, 8 kamers. Huur prijs f 550. Aanv. 1. Aug. 58. Villa, rondom tuin, 8 kamers, bij station Bloemen daal. Huurprijs f 700. 59. Ruime villa, van vele gemakken voorzien, dicht bij station, flinke tuin. Huurprijs f 550.per jaar. 60. Mooi Heerenhuis, 7 kamers, serre, balcons, zeer mooi gelegen. Huurprijs 450.per jaar. 61. Heerenhuis op drukken stand bij halte Electr. tram, 7 kamers, voor- en achtertuin. Huurprijs f425.per jaar. Aanv. Nov. a.s. 62. Villa's in mooi villapark met flinken tuin, huurprijs f600.per jaar. Koopsom fl0.000. OVERVEEN. 4. Een moderne comfort, ingerichte villa in Kweekduin". Huurprijs f 1800.'sjaars. 6. Villa modern ingei-ieht en zeer aangenaam gelegen. Aanvaarding direct Huurprijs f700.'sjaars. 7. Gx-oote villa rondom tuin, zeer schoon gelegen, ruime kamei-s. Koopsom f 35.500 huux-prijs f 2300.per jaar. SANTPOORT. 1. Villa met 7200 M2. tuin en bosch, en stal. Zeer modern en van alle gemakken voorzien. Aanvaarding terstond. Koop som f19500 Huurpi-ijs f1000.'sjaars. 2. Een groot zoo goed als nieuw deftig heerenhuis inet tuin. Het huis is voorzien van alle gemakken en bevat: 9 kamers, groote serre, balkons, badkamer, closets, eigen gas- en waterleiding enz. Aanvaai-ding direct 3. Een groot deftig heerenhuis met grooten tuin aan den hoofdweg te Santpoort aan de halte tram. Dit huis is bijzon der geschikt voor hotel-pension, restaurant of inrichting van onderwijs. Koopsom f 16000.Huurprijs f900. 'sjaars. Aanvaarding terstond. 4. Villa, bevattende 6 groote en kleinex-e kamei-s, suite, kelder, wel- en i-egenwater, tuin. Koopsom f 5000. 5. Een burgerwoonhuis van alle gemakken voorzien. Koop som f3000. 6. Twee aaneen gebouwde burgerwoonhuizen. Koopsom f 3000 7. Een huis waarin café, gunstig gelegen. Koopsom f1750.—. 8. Een burgerwoonhuis, vooi'- en achtertuin. Koopsom f2000. 9. Dxie aaneen gebouwde huizen, voor- en achtertuin. Koopsom f4000. 10. Een ruim burgerwoonhuis met gx-ooten tuin. Koop som f7000. 11. Villa's, bijzonder aangenaam en gunstig gelegen, vlak bij tram en bosschen. Koopsom f5000. 12. Een villa op het hooge gedeelte, cornf. en van alle gemakken voorzien. Koopsom f 13000. 14. Villa, bij halte Driehuis; beneden: suite, vestibule, gang, keuken enz boven: 6 kamers, serre, balkon enz., voor- en achtertuin. Aanvaai-ding terstond. Huurprijs f450 's jaax-s. 15. Villa met gx-ooten rijk beplanten tuin 2700 c.A., 12 kamers, badkamer, keuken, electrisch licht enz., bene vens stal, koetshuis, oranjerie. Aanv. terstond. Koopsom f12000.Huurprijs f800.'sjaars. 16- Villa met grooten tuin nabij 't station, beneden suite en zijkamer, keuken en kelder, boven 4 kamers, wel- en regenwater. Koopsom f 7000. 17. Een bijzonder aangenaam en hoog gelegen villa, mo dern en vele geriefelijkheden, ingericht tot le klas pension, bevattende 17 groote en kleine kamers, serre's, balcons, electr. licht en schellen, keuken, bijkeuken, tuin, schuur enz. Koopprijs na ovex-leg. Huurprijs f 1000. Aanv. direct. 18. Villa nabij Spoor-Station aan Bosch en Duin bevattende, beneden: 3 kamex-s, 4.10 X 5 35 in, serx-e, hal, vestibule, keuken, bijkeuken, kelder, w. c.'s, le etage 1 kamer 6.10 X 5-35 m., 2 kamers 4 10 X 5 35 m. mangelkamer, 3 X 3 m. badkamer en w. c., zolder met '2 dienstboden kamers. Elect, licht en schellen, waterleidingen door het ge heele perceel. Aanvaarding direct. Koopsom f 15000. Huurprijs 950.'sjaars. 't Geheel is groot 831 M2. 19. Villa van alle gemakken voorzien, geriefelijk en modern ingex-icht, voor- en achtex-tuin, elect, licht en schellen. Be vattende, beneden suite en serre, keuken, sehuux-tje, kel der, w. c., le etage 3 kamers en badkamer w. c. zolder

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 6