MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad a B voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3e jaargang. ZATERDAG. 18 SEPTEMBER 1909. No. 38 Het Bloemendaa isch WeeWHad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. -»- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: -> Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Haarlem. Agenda. Schouwburg Jansweg. Dinsdag 21 September, 8 uur. Adam in Ballingschap. Treurspel in 5 bedrijven van Joost van den Vondel. Vrijdag 24 Sopt. 8 uur. Starkadd Nieuwe raadhuisplannen. De Slads-Editie valt ons bij, waar wij de ruimte, bestemd voor het nieuwe raadhuis (zie de teekeningen in ons vorig nummer) te klein vinden. Opdat ieder belangstellend inge zetene zich met de foto van het ontworpen gebouw in de hand een gegronde meening zou kunnen vormen, komt het ons geschikt voor, dat de vorm van het ontworpen grond vlak met paaltjes op het terrein worde uitgezet. Open terrein achter nieuwe gebouwen. In Juli 11. heeft de raad eene aanvulling der wonigver- ordening aangenomen, bedoelend aan den raad de bevoegdheid te geven, afwijking toe te staan van de nog al geleerde en niet erg geschikte bepaling, omtrent de hoeveelheid ruimte bij nieuwe woningen onbebouwd te laten. Gedeputeerde staten, die deze wijziging moesten goed keuren, verzochten burgemeester en wethouders den raad die aanvulling weer te doen vervallen, hoogstens ze te laten bestaan voor hoekperceelen. De raad had bij het ontwerpen der aanvulling geenszins aan hoekperceelen gedacht en heeft dus met algemeene stemmen besloten, niet op het verzoek van gedeputeerden in te gaan; dit college heeft nu 11. Dinsdag een besluit genomen tot verdaging van de be slissing. omtrent de goedkeuring der door den raad gewilde wijziging. De gemeenteraadsverkiezingen. Naar wij vernemen zijn ter inlichting van den heer minis ter verschillende stukken, betrekking hebbende op de laatste gemeenteraadsverkiezingen en de daartegen ingebrachte be zwaren, door gedeputeerde staten naar het departement van binnonland°chp zaken opgezonden. Aangifte voor de Bevolkiug- registers. Ambtelijke „i Burgemeester en wethouders der Gemeen- meaeaeeiingen. te Bloemendaal Overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste eereischte is; Herinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141), regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be volkingsregisters. Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in eene der Koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hiervan ter Secretarie der Gemeente keunis geven binnen ééne maand na hunne terugkomst. Zij, die uit eene Nederlandsche Kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene Gemeente binnen het Rijk, moeten hiervan eenerer- klaring doen ter Secretarie der Gemeente binnen ééne maand na hunne aankomst in de Gemeente, verzegeld van het ge bruikelijk getuigschrift voor hen, die uit de Koloniën of bezit tingen, en voor hen, die uit den vreemde komen, van een pas poort of reis- en verblijfpas ot andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in de bevolkingsregisters. Zij, die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsche Kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervan eene verklaring doen ter Secretarie der Gemeente, welke zij verlaten. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere Gemeente over brengenmoeten hiervan eene verklaring doen ter Secretarie der Gemeente, die zij verlaten en waar Zij in het bevolkings register zijn ingeschreven, met opgaaf der Gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaatsverandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst in de nieuwe Gemeente ter Secretarie dier Gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen ééne maand ter Gemeentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaatinwonende dienst en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennis geving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevol kingsregisters verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeen tebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereist "orden de bevolkingsregisters in te vullen. Overtrad-bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste v 'lagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voork tini. ,-a oeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord minne verplichtingen nauwgezet na te komen. Bloemen den Ifideu September 1909. fïuigemeester Bureorliikfi Stand Van v dab'10 Septe in ber tot Bui gei UjKe ÏManü. Vrijdag 17 September. Bevallen: G. A. C. van GinkelGosler z.A. M. C. RutteUitendaal d M. Sandhauster Brugge d. Getrouwd: J. H. Bosch en A. W, M. RasmersN. W. van Bilderbeek en G. Hoogewerf; VV. de Ruiter en H. Vos. Overleden te Meerenberg: E. Piet 60 j. Ned. Herv. Gemeente, Geen opgaaf ont- norkiiiiMiws. vangen. R. K. Kerk +e Overveen. Zondag 19 September voorm. 7 en 8i uur Gelezen 11. Missen: 1 0 uur Hoogmis: 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang Zondag 19 September Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Op weg naar de 3/,. Onderwijs De afdeeling Nijkerk van 't Nederlandscli Onderwijzers Genootschap heeft met leed wezen gezien, dat door den Raad van Putten (op de Veluwe) besloten is de openbare lagere school te Huinen op te heffen en zond een adres aan gedeputeerde sta ten van Gelderland om aan genoemd raadsbesluit de goed keuring te onthouden. De onderteékenaars wenschen voor nie mand onder te doen in eerbied voor anderer overtuiging en getuigen dat bij, die inbreuk zou willen maken op iemands grondwettig recht om een bijzondere school op te richten, in hen een bestrijder zou vinden. Daarnevens wenschen zij voor ieder die voor kinderen openbaar lager onderwijs verlangt, de gelegenheid en bet recht om daarvan gebruik te maken. Door de opheffing der openbare school te Huinen wordt den bewoners uit die omgeving 't openbaar onderwijs zoo niet geheel ont nomen dan toch wel moeilijk gemaakt. Twee leerlingen, die nu bij de O. S. wonen, moeten nu 4 K.M loopeu terwijl bij verplaat sing naar de openbare school te Sehovenhorst, wat B. en W. voornemers zijn. ze zes K.M. zullen moeten gaan. Nu mag in 't algemeen ter wille vau 2 leerlingen geen school in stand worden gehouden, maar hier is een bijzonder geval. In de eerste plaats is bedoelde school de eenige openbare in de buurt en is ten tweede die school niet op de gewone wijze verloopen tengevolge van de oprichting eener bijzondere school. Uit de raadsverslagen van Putten bleek ten duidelijkste, dat dit college het er op toelegde sedert November 1908, het open baar onderwijs te Huinen den kop in te drukken. Aangezien deze houding lijnrecht indruisch tegen art. 192 der grondwet en omdat 't jongste raadsbesluit aan de bewoners van Huinen de gelegenheid beneemt om binnen den kring van 4 K.M. open baar onderwijs te bekomen, is onthouding van goedkeuring verzocht. De afdeeling N. W. Veluwe van den onderwijzers bond zond dergelijk adres in. In een résumé wordt nog eens gewezen op de waarschijnlijk meerdere ouders, die voor hun kinderen openbaar onderwijs wenschen, zich te Huinen komen vestigen en reeds gevestigden dit verlangen en dat de verstand houding tusschen hervormden en gereformeerden in deze ge meente van dien aard is, dat een voortdurende samenwerking niet valt te verwachten. Hedenmiddag vermaakten de jongens Plaatselijk van de kweekschool voor de zeevaart, NieuWS. de kleine matrozen van Verkerkzooals ze bij ons in de wandeling heeten, zich met het eten van pannekoeken en wat daarbij behoort in bet Bloemendaalscb boscb. Mevrouw Visser van Hazerswoude beeft hen, naar wij vernemen, daartoe in staat gesteld. Het politietoezicht op appelen- en perendieven laat, naar men ons mededeelt, in de gemeente te wenschen, zoowel in de buurt der Kleverlaan als langs den Bloemendaalscben weg. De beer Breemaat, beheerder van hotel Hartenlust, beeft zich bij de politie beklaagd, over het wegnemen van bet bord, dat aan den Bloemendaalscben weg bij de villa Ilonka stond en naar zijn hotel verwees. Wanneer bier aan balda digheid moet worden gedacht, zou die zeker van een min allooi zijn, de hotelhouders hebben door de natuurlijke omstandigheden van dezen zomer, reeds zooveel schade, dat die door menscbenhanden niet behoeft te worden vergroot. Het komt ons evenwel ook denkbaar voor, dat een klacht van de bewoonster der genoemde villa bet bord deed ver dwijnen. Bloeinenda al-Commando afdeeling Volksweerbaar beid Bloemendaal. Aan de leden. Hiermede berichten wij u dat de jaarlijksche schietwedstrijd zal plaats hebben op Zondag 26 September 1909, op de schietbanen te Overveen onder de navolgende bepalingen: De wedstrijd wordt gehouden van 812 en van 15 uur en zal verdeeld zijn in een personeele-, een op vrije- baan en een eere-wedstrijd voor elk der drie klassen. De afstand zal bedragen 200 M.er kan naar verkiezing staand of knielend geschoten worden. Het geweer model '95 moet als enkellader worden gebruikt. De schutters zijn voor den personeelen wedstrijd verdeeld in 3 klassen, naar gelang hunner geoefendheid. Elk scbutter wordt verzocht zijn naam en klassenummer op de verschillende kaarten in te vullen. Voor den personeelen wedstrijd bekomt ieder lid, op vertoon van zijn bewijs van lidmaatschap 1909, een kaart voor 5 schoten. Vrije baan-kaarten voor 3 schoten worden tot een onbe perkt aantal verkocht a 15 cents per kaart. Kaarten die na afloop van den wedstrijd niet verschoten zijn kunnen teruggegeven worden, leder schutter mag hoogstens 14 schoten achter elkaar doen. Proefschoten worden niet toegestaan. De leden moeten zorg dragen voor de ledige hulzen. De schutters melden zich aan bij den baancommandant, die hunne namen in volgorde op een lijst plaatst en telkens van boven af aan, die namen afroept. De rangschikking der prijzen geschiedt naar het meest aantal treffers en het hoogst aantal punten. Bij gelijk aan tal punten beslist het beste laatste schot of zoo die gelijk zijn het vóórlaatste schot en zoo vervolgens. Bij den eere-wedstrijd die gerekend wordt over de per soneele kaart en drie vrije baan-kaarten, beslist de personeele kaart, of zoo die gelijk zijn, de beste vrije baan-kaart. Zijn alle schoten gelijk dan beslist het lot. Om voor een vrije baan-prijs ir> aanmerking te komen is slechts één kaart noodig. De geweren van de vereeniging moeten op die baan blijven, waar zij 's morgens geplaatst zijn en mogen in geen geval naar de andere banen worden medegenomen. De eere-prijzen zullen bestaan in een verguld zilveren draag-medaille voor de eerste klasse, een zilveren voor de tweede klasse en een bronzen voor de derde klasse. De prijsuitdeeling zal plaats hebben 's avonds te 8Y2 uur, in hotel Welgelegen te Bloemendaal. De leden met hun dames worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. De regelingseoinmissie bestaat uit de beeren L. H. Kool hoven, L. Rouwens, P. van Buggenum, J. van der Kop, J. G. van Kessel, D. C. Houtgraaf, en J. J. L. ten Cate. Namens bet bestuur A. Koolhoven, Voorzitter. M. J. Doemen, Secretaris. N. B. Het bestuur zal het zeer op prijs stellen, wanneer die leden, welke niet geregeld de schietoefeningen bijwonen, door bun tegenwoordigheid bij dezen wedstrijd van hun belangstelling in de vereeniging willen blijk geven. Dezer dagen waren we in de buurt van 't Koningin Wilbelmina-duin getuige van een ergerlijk geval van paar- denafbeulerij. Zwaar hijgend, met hangenden, moeden kop, onvast op de pooten, komt daar een paard den zwaar hellenden weg op. Met de grootst mogelijke krachtsinspanning trekt het zwoegende dier een landauvver met vier volwassen personen en drie groote kinderen de hoogte op. Elk oogenblik denken de wandelaars 't arme dier te zien bezwijken. En elk oogen blik striemt de zweep de pooten en flanken van 't beest, dat 't laatste schijntje kracht geeft aan hen, die op hun gemak, achterover in 't rijtuig geleund er geen idee van hebben, boe daar op een paar meters afstand ter hunnen wi le getobd en geploeterd wordt. Voetgangers mompelen ontevreden over deze manier van doen, maar daar stoort de koetsier zich niet aan. Misschien ook merkt bij 't niet. En steeds is de zweep in actie. Eindelijk, bijna bovenaan gekomen, zal een hoek omge reden worden om een anderen, nog steiler weg te be. .- kruipen, maar de laatste krachten van 't doodmoede dier zijn uitgeput, 't Kan niet meer. 't Trilt over z'n geheele lichaam, de kniëen knikken en 't dreigt te vallen. En of de zweep striemt, 't staat. Op 't zelfde oogenblik begint 't rijtuig terug te rollen, 't futlooze paard mee omlaag trekkende, 't Rijtuig begint bedenkelijke manoeuvres te maken. Angstige gezichten in 't rijtuig! Gelukkig schieten wandelaars toe, grijpen wielen en paard aan en brengen 't zaakje tot staan, daarmee erger voorkomende. Paard en rijtuig worden op zij van den weg in 't mulle zand neergezet, 't gezelschap stapt uit en moet verder te voet, wil het 't Wilhelmina-duin bezichtigen, 't Af gejakkerde beest krijgt intnsschen gelegenheid weer wat krachten te verzamelen, die hem straks bij het afrijden goed te pas zullen komen. Zou 't geen aanbeveling verdienen, om bij dergelijke, steile wegen, waar menig voetganger een heele klim aan heeft, bordjes te plaatsen met opschriften als bv.: onmoge lijke helling voor afgesloofde, weinig te eten krijgende, zwaar bespannen paarden Is er voor de Vereeniging tot bescherming van dieren (want dergelijke gevallen komen hier nogai voor) hier geen schoone gelegenheid, om zich aan het afgejakkerde stal- bouderspaard te verplichten? En dient het uitgaand, rijdend publiek niet te weten, dat het zich aan niet te minachten gevaren blootstelt, als bet, op de manier van dit gezelschap uit rijden gaat De straatverlichting in Duin en Daal is uitgebreid langs den Laag- en Midden-Duin en Daalscbeweg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1