BI. 1U/U. J* rasem, h.. Kleverparkweg io. beste meel en volle zoele melk. J. OLIFIERS, KRUISSTRAAT 51 HAARLEM. Fijne Lederwaren. Koffers. Tasschen. Ta1 4f\n(\ T Mjirrmii Levert alle soorten brood De nieuw gebouwde ambtenaarswoningen in Duin en Daal zijn thans gereed en worden met 1 November a.s. betrokken. De oude huisjes tegenover Busken Huetlaan zijn afge broken en de grond zal voor tuin worden ingericht. De omgeving zal bierdoor aanmerkelijk fraaier worden. W. J. Bernelot Moens. j* Te Twello is op den 14den dezer overleden onze alge meen geachte plaatsgenoot de beer W. J. Bernelot Moens, oud-officier der mariniers. Zoowel voor de familie als voor de firma waarvan de overledene deel uitmaakte is dit verlies een zware slag. De begrafenis heeft Donderdag te Ternolde bij Twello plaats gehad. Het gerechtshof te Amsterdam beeft Recllt 611 wet. op 16 dezer vernietigd bet vonnis der arrondisseinents-recbtbank te Haarlem, waarbij de heer H. van Niel Hzn., in leven horlogemaker aldaar werd verklaard in staat van faillissement. Tegen het vonnis waren de weduwe en kinderen in hooger beroep gekomen; de met de behandeling dezer zaak belaste curator in het faillissement der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank, heeft het recht der weduw9 en erfgenamen om in hooger beroep te komen betwist. De aanvrage tot failliet verklaring was in eersten aan leg door den advocaat van den heer v. N. bestreden op de volgende gronden: wij zijn niets schuldig, want er bestaat een qnitantie, waaruit blijkt, dat wij alles hebben afbetaald wanneer aangenomen wordt, dat onze rekening, waarvoor faillissement wordt aangevraagd, nog niet gedelgd is, dan moeten wij nog geld toe hebben, want de fondsen die op onze rekening voorkwamen, zijn gestegen en ze zijn indertijd door de curatoren in het faillissement der bank zonder aan zegging bij deurwaarders-exploit, verkocht, men moet ze dus nog altijd aan ons verantwoorden en ten slotte er is geen samenloop van schuldeischers. want de andere schuldeischers zijn en worden geregeld betaald. De rechtbank achtte de beide eerste beweringen nietige uitvluchten, omdat haar uit de boeken werd aangetoond, dat de overgelegde quitantie (van een kleiner bedrag) geen betrekking had op de groote rekening die nog open stond, en omdat voor haar was toegegeven, dat de voor rekening van den schuldenaar verkochte effecten, door curatoren met zijn voorkennis waven te gelde gemaakt; wat het derde verweer betreft, deelde de rechtbank blijkbaar het standpunt van den curator, dat, waar nog andere opeischbare schulden bestonden en, van de opgeëiscbte schuld per saldo ruim f 15.000.-, geen aanbod van betaling werd gedaan, deze niet betaald kon worden, zoodat de boedel verkeerde in den toestand van te hebben opgehouden te betalen en zijne vereffening door een curator dus op hare plaats was. Bij het instellen van het hooger beroep werden dezelfde verweermiddelen aangevoerd. Voor het gerechtshof werd ook de inmiddels benoemde curator geboorddiens onderzoek van den boedel had hem tot de overtuiging gebracht, dat debet en credit elkander ongeveer dekten, wanneer de vor dering der N. en Z. H. Bank in rekening werd gebracht voor het bedrag dat uit de boeken bleek. Het hof heeft op grond van de volgende overwegingen het vonnis dor rechtbank vernietigd: »0. ten aanzien van de door gerequireerden voorgestelde exceptie van niet-ontvankelijkheid: dat de requestranten blijkens het inleidend request zijn opgetreden als uitmakende de gezamenlijke erfgenamen van den overleden gefailleerde dat, aangezien bij de Faillissementswet geene uitzondering is gemaakt op de bepaling van art. 341 rechtsvordering, requestranten zeker in hun appèl zijn ontvankelijk O. ten principale: dat, aangezien in deze niet summierlijk is gebleken, dat de auteur van requestranten verkeerde in den toestand van te hebben opgehouden te betalen, de door de rechtbank voormeld uitgesproken faillietverklaring behoort te worden vernietigd verklaart appèllanten ontvankelijk, vernietigt de failliet verklaring." Hieruit moet o. i. worden opgemaakt, dat het hof het vorderingsrecht van curatoren als vaststaande aanneemt. De overweging ten principale is, als van feitelijken aard, onttrokken aan de beoordeeling van den rechter in cassatie. De curator heeft op grond van 's hofs overweging omtrent de niet-ontvankelijkheid, welke hem onjuist voorkomt (Art. 341 Rv. handelt over de gewone procedure, waarvan de bepalingen z.i. in geen enkel opzicht op de bijzondere fail- lissements-procedure van toepassing zijn) den heer rechter commissaris in het faillissement der N.- en Z.-H. Bank machtiging gevraagd om cassatie aan te teekenen. Door den Bloemendaalsclien Bond voor SpOl't. Lichamelijke Ontwikkeling wordt morgen Zondag, een wandeltocht gehouden naar IJmuiden met de kinderen uit Bloemendaal, die dit speelseizoen getrouw de openluchtspelen op het speelterrein in Duin en Daal bijwoonden. Met een 40 tal kinderen wordt onder leiding van de heeren A. J. Meijerink en M. Vrij, voorzitter van B. B. v. L O., om 9 uur afgemarcheerd over Velsen naar IJmuiden. Daar worden op het strand verschillende spelen gehouden, waarvoor kleine prijsjes beschikbaar zijn gesteld en om ongeveer 3 uur keeren de spelende wandelaars naar Bloemendaal per trein terug. Het bestuur van den B. B. v. L O. zal voor de noodige ververschingen zorgen, zoodat de kinderen niets behoeven te betalen. Allicht zou men denken, dat het gaan spelen der kinderen op het strand in IJmuiden een direct gevolg is van de om standigheid, dat hun speelterrein achter hotel Duin en Daal ingenomen is door in aanbouw zijnde villa's, doch het bestuur van den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling heeft in Bloemendaal het goede vertrouwen in de toekomst, dat het volgende speelseizoen wel een andev speelterrein voor lilce- mendaal's jeugd beschikbaar zal zijn. Schouwburg Jansweg. Tooneel. Adam in Ballingschap. As. Dinsdag 21 September zal worden opgevoerd Vondels treurspel: Adam in ballingschap door de N V. Het Tooneel, directeur Willem Itoyaards. De booge ernst en serieuse toewijding van den heer Royaards, die bij het optreden van zijn gezelschap, steeds zijn waar te nemen; de zorgen en opofferingen, die hij en zijn dames en heeren acteurs zich getroosten om in alles: zegging, uitbeel ding, costumes en decors ware kunst te geven worden meer en meer gewaardeerd en beloond. De critiek, van vele zijden geoefend over de opvoering van Vondels meesterwerk, heeft langzamerhand voor algemeene waardeering plaats gemaakt. En met recht. De heerlijke ver zentaai van Vondel, de expressieve zegging, de stijlvolle ge waden en de décors, Cuijpers vocale en instrumentale bjjge- componeerde muziek zijn een verheffing van het gemoed en een streeling voor oor en oog. In de atmosfeer van adel en voornaamheid, die het geheel doorzweeft, worden ook de toe hoorders opgenomen, We kunnen dan ook niet nalaten een ieder met kracht op te wekken a.s. Dinsdag de opvoering van Adam in Ballingschap in onzen schouwburg te gaan bijwonen. Bij Oscar Carrée. Robert en Bertram, Castor en Pollux, Carnegie en millioenen, Blanus en deszelfs spreekwoordelijk geworden spons zijn niet inniger verbonden dan de naam Carré en de woorden't beste op 't gebied van paardendressuur. VVie het een zegt, zegt het ander, ze zijn als 't ware vereenzelvigd. Hiermede is dus tevens gezegd, dat, nu Carré in Haarlem vertoeft, dat er te genieten valt, dat er al genoten is. In verband met 't voorgaande kun nen we dan ook volstaan met van de paardendressuur alleen te noemen bet werken van den door den heer Carré zelf be reden volbloedhengst „Walzertraum." Dit edele dier brengt iederen avond het publiek in verrukking door zijn voortreffe lijke eigenschappen van geest en lichaam. Onberispelijk danst bet op de muziek van verschillende motieven uit de gelijk- I namige operette. Maar ook op ander gebied is er veel merkwaardigs. Daar is b.v. Tom Yack, de amerikaansche „outbreaker", een albino uit Canada geboortig, die men niet zoo stevig kan knevelen en boeien, of in een minimum van tijd heeft bij zich van zijn boeien en kettingen bevrijd. Onbegrijpelijk is 't, als hij zich eerst stevig met een touw laat binden, zoodat hij armen noch beenen kan bewegen, zich dan in een zak laat knoopen en zich vervolgens in die positie achter een paard in vollen ren door de manege laat sli epen, na weinige oogenblikken bedaard en kalm uit z'n zak kruipt, geheel vrij. Welk een inspanning hem deze toer kost, blijkt wel hieruit, dat bij de eerste 20 minuten bijna niet in staat is, te spreken. En dan de zes jeugdigde wielrijdsters niet te vergeten! Wat deze dames op en met en in bun rijwiel uitvoeren, grenst aau het ongelooflijke. Dit nummer is en blijft een der meest mooie nummers op 't programma en verwerft stormachtige bijvals betuigingen. Sportliefhebbers kunnen smullen van 't nummer „de strijd om het paard." Vlugheid, kracht, moed, behendigheid en uit houdingsvermogen voeren bier een zwaren strijd. Gebrek aan ruimte is oorzaak, dat we maar enkele nummers aanstippen, bv. nog het ver- en hoogspringen. Hoe zekerdeze springers ook zijn, toch blijft het min of meer griezelig, voor al als het kunstje vertoond wordt van het doorspringen van den appel op het hoofd der jonge dame! Ook mag vooral niet vergeten worden melding te maken van het stelletje clowns van Carré. Een schaterlach davert al op, als de kleine Jacob, met zijn onmogelijke korte beentjes de manége binnenstapt, z'n hek meebrengende. En als hij straks, door z'n collega bedrogen, met diep ver ontwaardigd gezicht weggaat, 't hek opent, 't doorgaat, 't weer netjes met kalmen ernst sluit en 't dan vervolgens op pakt en meeneemt, dan stijgt de vroolijkheid ten top En dan de geschiedenis met den trechter, de flesch en den rijksdaal der! De mop is wel oud, maar bij Carré is hij „om te gieren." Ook Busto met z'n „sclimoelezel" doen de lachspieren "wer ken. Comische tooneelljes krijgt men te zien, als sollicitanten voor de f10, door Busto uitgeloofd, beproeven, de manege een paar malen rond te rijden. Zoo'n goed ruiter kan men niet zijn, of men bijt spoedig in 't zaagmeel. Voor liefhebbers van mooie paarden is er in de pauze ge legenheid, de stallen te bezichtigen, Alleen dit is reeds een tochtje naar 't circus waard, want 't edelste en fijnste is hier vertegenwoordigd Met alle gerustheid durven we ieder een uitstapje naar Carré aanbevelen, overtuigd als we zijn dat zelfs de grootste fijnproever op dit gebied niet onvoldaan zal terug- keeren. Het museum van kunstnijverheid te Uit andere Haarlem ontving ten geschenke van den gemeenten. directeur van het rijks-museum van oud heden te Leiden een belangrijk plaat werk: De beschrijving van de egyptische verzameling in ge noemd museum »De monumenten van den tijd tusschen het oude en het middelrijke en van het middelrijk Stéles," door Dr. P. A. A. Boeser. De platen van dit werk zullen Zondag in de rotonde van het museum worden tentoongesteld met eene reeks van af beeldingen van egyptische beeldhouwkunst uit het bekende werk van Prisse d' A vennes. Op deze wijze zullen belangstellenden een algemeen over zicht krijgen der oud-egyptische beeldhouwkunst, die een paar duizend jaar voor onze tijdrekening in hoogen bloei verkeerde. Zondag is de toegang kosteloos. Maatregelen tegen Cholera. Volksgezondheid. ®oor Gezondheidscommissie is onlangs het volgend schrijven gericht tot de ge meentebesturen van haar gebied: Met het oog op de mogelijkheid, dat de cholera zich ook bin nen ons gebied zal vertoonen, veroorloven wij ons U met den meesten aandrang te verzoeken uwe medewerking te verleenen door in Uwe gemeente in het bijzonder uwe aandacht te schen ken aan: a. de reinheid van bodem, water en lucht. Aan de hand van art. 6 Epidemiewet kan vaak verbetering bereikt worden door opruiming van vuilophoopingen en waterverontreiniging. b. de woningen. Het ontbreken van latrines, de afvoer van vuil en beschikbaarheid van goed drinkwater kunnen worden nagegaan. Bijzonder toezicht op de naleving der verordeningen te dier zake schijnt gewenscht. c het drinkwater. Na te gaan of betrouwbaar drinkwater aanwezig is, om, zoo niet. dit gratis beschikbaar te stellen, in het bijzonder op plaatsen (aan vaarten), waar de verleiding bestaat om bij de hand zijnd onbetrouwbaar water tot eenig gebruik aan te wenden. d. de levensmiddelen. Openlijk de aandacht vestigen op bet wenschelijke van melk te koken, het gevaar van natuurijs, het gevaar van groenten, het eevaar van groenten, die in ver ontreinigd water zijn gewassehen, daarom het koken van on- gewasschen groenten aanbevelen, bet gevaar van ongeschild ooft; terwijl voort bijzondere maatregelen zijn te beramen tot het weren van vleesch, visch en garnalen enz. in minder goeden toestand verkeerende. Naast dit onvatbaar maken van bet terrein uwer gemeente voor infectie, kan verder worden nagegaan of in Uwe gemeente gelegenheid be3taat voor verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten en wat te dien opzichte gedaan zou kunnen wor den. Afzondering kan noodig zijn voor: a. zieken in een daarvoor bestemde lokaliteit, en indien niet anders mogelijk in eigen woning; b. voor verdachten, die in aanraking zijn geweest met zieken en ziekte verschijnselen vertoonen en c. voor halfverdachten, die met zieken in aanraking geweest zijn, doch geen ziekteverschijnselen vertoonen. Voor ren of meer dezer categoriën kan wellicht een schoolgebouw gebruikt wor den. De sub c bedoelde personen kunnen niet op grond van wettelijke bepalingen worden afgezonderd. Daarom verdient liet aanbeveling door geldelijke tegemoetkoming in daaruit voor hen voortvloeiende schade hunne afzondering te bevorderen. Voor de categoriën sub a en b geeft het Kon. Besl. van 19 October 1908 (St.bl. N". 322) (zie vooral art. 4) den burgemeester voldoende recht. Weuschelijk is het ook de ingezetenen opmerkzaam te maken op hunne verplichtingen voorkomende in art. 3 van dit besluit. De verdachten kunnen in huis worden afgezonderd met politie voor de deur om te waarschuwen. Voorts geven wij U in overweging ten behoeve van bacte riologische onderzoekingen der patiënten, welke door het lid onzer commissie S. H. Brongersma, arts te Bloemendaal, in zijn laboratorium in elk voorkomend geval, zullen worden verricht en waarvan de uitslag dadelijk bericht zal worden aan de betrokken geneesheer, op geschikte plaatsen, ten be hoeve der doctoren, door wie aziatische cholera wordt gecon stateerd of vermoed, beschikbaar te stellen, blikken bussen, waarin een wijdmondsch steriel glazen fleschje en een ijzeren lepeltje. Dit fleschje moet voorzien zijn van een etiket, waarop door den geneesheer wordt vermeld: te naam en nauwkeurig de woonplaats van den lijder, 2e naam en woonplaats van den behandelenden geneesheer, 3e dag en uur waarop het geval is waargenomen. Het met faeces of braaksel gevulde fleschje terug te doen bezorgen op het gemeentehuis, van waar het door Uw zorg zal worden gezonden aan dr. Brongersma. Het gebruikte lepel tje make men onschadelijk door het uit te gloeien of in het vuur te werpen. Vervolgens, om eveneens op de geschikte plaatsen beschik baar te stellen te kalkmelk, ten einde hiermede de niet aan het onderzoek onderworpen uitwerpselen der lijders te desin- fecteeren, voordat deze in de privaten worden weggeworpen; 2e flescbjes inhoudende ieder 210 gram kresolzeepwater aau te lengen met een halve emmer 5 liters) water ten einde hiermede het door de lijders bevuilde linnengoed en andere kleedingstukken onmiddellijk te kunnen ontsmetten. Eindelijk om van elk voorkomend geval zoo spoedig moge lijk kennis te geven aan onze commissie. Een en ander behoudens de rechten en verplichtingen van de bevoegde macht voortvloeiende uit de artikelen fi, I en 10 der Epidemiewet en de belangrijke bepalingen vervat in meergemeld Kon Besl. van 1908, en onder mededeeling, dat de voorzitter der Gezondheidscommissie van Haarlem bericht, dat het bestuur der Haarlemsche Ziekenverpleging gaarne hulp zal verleenen aan cholerapatienten ten plattelande. Overtuigd, dat ook U doordrongen zult zijn van het groote belang, dat bij voorkomen der cholera, de eerste gevallen zoodra mogelijk herkend en de lijders geïsoleerd worden, vleien wij ons niet vergeefs een beroep te doen op Uwe me- werking. De Gezondheidscommissie. tv. g. A. KodwenaAR, Wnd. Voorzitter. P. Tideman, Secretaris. Een volk is de regeering waard die het heelt. ADVERTENTIE N. Hiermede vervul ik den treurigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van mijn hooggeachten Compagnon, den Heer W.J. BERNELOT MOENS. J. H. C. BECK. Bloemendaal. 13 Sept 1909 Heden overleed te Twello, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer W.J, BERNELOT MOENS, oud-officier der Mariniers, in den ouderdom van 36 jaren. W. H. M. BERNELOT MOENS—Bake Bloemendaal, 14 Sept. 1909. Verzoeke geen bloemen te sturen. Eenige en algemeene Kennisgeving. lieden overleed te Twello onze geliefde Schoonzoon en Schoonbroeder, de Heer W.J. BERNELOT MOENS. in den ouderdom van 36 jaren. Mede uit naam onzer kinderen, W. J. H. BAKE. J. B. BAKE—Van den Berg. Bloemendaal, 14 Sept. 1909. Eenige en algemeene Ken nisgeving. TEL 1267.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2