Gebruikt Franken's Brood. Tegen de verkiezing van jhr. mr. Ruys I Olltiek. de Beerenbrouck voor het district Gulpen, is bij de Tweede Kamer een verzoekschrift ingediend ten einde deze verkiezing vernietigd te verkrijgen op grond der volgende feiten: 1. (lat in alle steradistrikten in 't kiesdistrikt Gulpen andere stembiljetten zijn gebruikt, althans voor een groot gedeelte, dan volgens de wet en de tot hare uitvoering gegeven voorschriften mogen worden gebruikt, welke stembiljetten iügevolge art. 89 der Kieswet van onwaarde hadden behooren te worden verklaard, hetgeen niet is geschied, en de uitslag der stemming, ware zulks wel geschied, eene geheele andere zou zijn geweest. 2. dat verschillende stembiljetten, die om andere redenen, in art. 89 der kieswet genoemd, van onwaarde zijn, niet van onwaarde zijn verklaard, tengevolge waarvan de uitslag del* stemming ook een andere is geweest. 3. dat verschillende steramen abusievelijk door diverse stembureaux zijn aangemerkt als te zijn uitgebracht op den heer Ruys de Beerenbrouck, terwijl die stemmen in werkelijkheid waren uitgebracht op den heer Paul Brouwers, waardoor mede de uitslag der stemming een andere is geweest Dat adressanten zich reeds den 22 Juni jl. hebben gewend lot den voorzitter van het hoofdstembureau in 't kiesdistrict Gulpen, met verzoek op grond van voormelde bezwaren te bevelen dat eene nieuwe opneming der stembiljetten zal plaats hebben Dat voornoemde voorzitter echter heeft geweigerd aan dat verzoek ge volg te geven onder voorwendsel dat voorbedoeld hoofdsterabureau op 12 Juni jl, zijne functie heeft geëindigd en mitsdien onthouden is, zoodat het geene nieuwe opneming der stembiljetten kon bevelen; Dat naar het oordeel van adressanten deze meening in flagranten strijd is met art. 95 der Kieswet, waarbij uitdrukkelijk is bepaald, dat het hoofd stembureau hetzij ambtshalve, hetzij naar aanleiding van een met opgave van redenen gedaan verzoek van een of meer kiezers, eene nieuwe opneming der stembiljetten kan bevelen, hetgeen, beschouwd in verband met art. 98 der Kieswet, noodwendig moet beteekenen dat reclames tegen eene stemming nog kunnen worden ingebracht, totdat over de toelating van den gekozene s beslist. i Roomscll- De Blijde Wereld, het weekblad der Katholicisme, soc.-democratische dominees, schrijft De „Staatscourant van 2 September publiceert de Statuten van de Provinciale Vereeniging ter bevordering der Geitenfok kerij in Limburg. Om lid te kunnen worden van deze vereeniging moet men lo. houder of bezitter zijn van geiten; 2o. in Christelijken geest God, huisgezin en eigendom als noodzakelijke grondslagen der maatschappij eerbiedigen; 3o geen openbaar ergerlijk leven leiden. Dit is dus een geitenfokkerij op Christelijken grondslag 1 De veredeling van geitenras wordt door deze vereeniging in won- derschoone harmonie gebracht mêt de kerstening der natie. In de middeleeuwen verbrandde men den ketter, thans treft men hem in zijn geit. Daar zal geen gemeenschap zijn tusschen de geiten van hen, die God loochenen, het gezin ondermijnen en eigendom diefstal noemen en den rasechten springbok der ver eeniging. De zonde der meesters zal bezocht worden aan hun vee: de ontaarde Christen zal slechts ontaarde geiten met leege uiers en stompjes van horens bezitten. Zoo de man zoo de geit. Achter die malle en nare verbinding van Christendom met geitenfokkerij schuilt socialistenhaat. De geestelijke, die deze statuten opstelde, of daartoe inspireerde, was meer bedacht op het heil zijner schaapjes, dan op dat der geiten. Elke gemeen schap met socialisten moet verhinderd en voorkomen worden. Zelfs bij de geitenfokkerij moet scheiding gemaakt worden tusschen Roomsch en rood. Men moet den invloed van het socialisme wel buitengewoon groot achten en eigen invloed weinig vertrouwen, wanneer men tot zulk kinderachtig, klein zielig gedoe vervalt. Hoe vreemd ook elders met de kies- Recllt eil wet. wet wordt omgesprongen blijkt uit eene beslissing van den kantonrechter te Enschedé van 28 Mei 11. die, in navolging van B. en W. dier gemeente aannam dat een man als loonkiezer kan te boek staan, ook al is het inkomen uit loon voortspruitend slechts door de vrouw verdiend. De Hooge Raad heeft later deze uitspraak vernietigd. Concessionarissen vragen wel eenszijn wij verantwoor delijk voor de schade die derden lijden, doordat wij de ons door de concessie opgelegde bepalingen trouw naleven Het gerechtshof te 's Gravenhage beantwoordde die vraag on langs bevestigendelke concessionaris doet dus verstandig alvorens eene concessie te aanvaarden na te gaan, of hij aldus wellicht met de belangen van derden in strijd kan komen te handelen. Prof. dr. G. Heijmans heeft in de 5e en 6e aflevering van het XXe deel van het tijdschrift voor strafrecht eene beschouwing gegeven omtrent het begrip toerekenbaarheid, welke om haar eenvoudigheid en praktische bruikbaarheid zeer de aandacht trekt, vooral ook omdat bij de beoordee ling van het begrip toerekenbaarheid zoo veel halve en zoo veel noodelooze heele geleerdheid wordt ten beste gegeven. Toerekenbaarheid" is voor prof. H. gelijk aan «zedelijke schuld." «In het dagelijksch leven," zegt de hooggeleerde, «wordt een feit den dader toegerekend, wanneer en voorzoover het blijkt voort te komen uit een overwicht van onzedelijke neigingen. De hoogleeraar richt zich in hoofdzaak tot de juristen en medici, die de tegenwoordige strafwet (en de burgelijke wet voorzoover die met dit vraagstuk in aan raking komt) hebben toe te passenz.i. zou het tegen woordig art. 37 van het wetboek van strafrecht beter dan nu luiden indien het als volgt geredigeerd wasniet strafbaar is hij, die een feit begaat, waarvan op grond van de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner ver standelijke (lees geestelijke) vermogens, niet blijkt, «dat het uit een bij hem bestaand overwicht van onzedelijke neigingen is voortgekomen." De overdenking van dit artikel wordt ook met warmte aanbevolen, aan alle juristen die gevallen van «gedeeltelijk toerekenbaren" te behandelen hebben (er zijn gekken en schurken, maar er zijn ook gek ken die tevens schurk zijn.) Men zie ook Wilson (R. W. R.) Responsibility in Law London Butterworth Co., 1908, 8°, 5 Shill. en: Responsabilité médicale et responsabilité pénale. Rev. d. Droit pén. en de crim. Ill no. 1. De Vlaardinger zeillogger Alida Adriana VL 51 heeft op 21 dezer te 6.30 's morgens op, zee hulpeloos en nood seinen gevende aangetroffen de Zweedsche onderzeeër Hvalen de bevelhebber gepraaid vroeg hulp om naar den Hoek van Holland te worden gesleept; de luitenant ter zee R. D. Heidestam kwam met een verzegelden koffer aan boord van de logger, ei werd overeengekomen dat het hulploon door arbitrage in Nederland zou worden vastgesteld. Het sle9pen duurde van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur tot bij het vuurschip «Maas"; in overleg met den commandant der Hvalen werd daar de wind ging liggen en een slecht tij opkwam geankerd. De officier aan boord van de logger wilde toen den schipper der Alida eenig geld voor zijne moeite geven en naar zijn boord terugkeeren. De schipper wilde zich aan het accoord houden, doch officier en kist werden met een opvouwbare vlet teruggehaald. De schepen bleven des nachts aan elkaar gemeerd liggen. Des morgens bleek dat van af het Zweedsche vaartuig de zware manilla- tros stukgemaakt wasverdere hulp werd beslist afgewezen. Daar het bekend was dat de Hvalen met veel moeite en latere hulp der stoomboot Visch- ploeg in IJmuiden was binnengevallen werd door den procureur van schip per en reederij der logger verlof ge vraag de onderzeeboot aldaar in beslas te nemende deurwaarder moest zich daarvoor met zijne getuigen op de on derzeeboot begeven. Aan den bevelvoer der die verklaarde zich tegen de inbe slagneming te verzetten, is toen het bewijs gevraagd, dat hij zich met ver lof der Koningin in de haven bevond, toen dit den deurwaarder aannemelijk werd gemaakt verlieten de Hollanders de boot. Eenige minuten later is den bevelvoerder door den procureur mede gedeeld dat hij van de inbeslagneming afzag en verontschuldiging gevraagd voor den hem veroorzaakte lastde commandant die volgens verklaring van den consul Broekmeier te Ymuiden an ders met een uur had kunnen vertrek- Jacob, de kleine clown, ken, verklaarde wel persoonlijk maar niet voor zijn gouvernement veront- Een herinnering aan Carré. met zijn zoon Marcel, die bij Carré zooveel duizenden aan het lachen heeft gemaakt. schuldigingen te willen aannemen en zich in den Haag te zullen beklagen. Consul en commandant hebben zich be klaagd bij den consul-generaal te Amsterdam die zich tot den officier van Justitie te Haarlem wendde alsof deze het beslag had gelast. Om verdere misverstanden te voorkomen heeft de procureur onder overlegging van de scheepsver- klaring zich gewend tot het ministerie van buitenlandsche zaken om langs diplomatieken weg recht voor zijn cliënt te bekomen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat een Zweedsch vaartuig op weg naar Engeland, door den onderzeeër gepraaid zijne landgenooten wel voor 10,000 kronen naar Engeland heeft willen medenemen, maar toen de commandant op dit accoord niet inging hen aan hun lot heeft overgelaten. Civiel-rechtelijk bestaat er geen bezwaar een vreemd oor logschip in beslag te nemen voor eene vordering op den vreemden staat zooals in dit geval de Vlaardinger reeder heeft tegen Zweden. De deurwaarder moet evenwel het in beslag te nemen schip betreden, immers beschrijving van tuig en inventaris maken en een geschikten bewaarder aan boord stellen, dit werd i. c. feitelijk verhinderd, zoodat alle juri dische theoriën daarop verloopig schipbreuk leden. Electrische centraalstations en electrische onderstations voor zoover aldaar in of ten behoeve van eene onderneming electrische energie wordt opgewekt, omgezet of bewaard, vallen, sedert de wet van 1 Juli 1909 (St. 244249) in werking is getreden, onder de Arbeidswet en onder de Veiligheidswet. De gemeente Bloemendaal heeft in navolging van Heem stede eene verordening vastgesteld, o.a. betreffende de ver plichting van grondeigenaren om te dulden, dat van ge meentewege buizen e. d. in hun grond werden gelegd, ten behoeve van werken en inrichtingen in het belang dei- openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht of krachtens eene door de gemeente verleende concessie werkende. In 1907 hebben Ged. Staten van Noord-Holland eene dergelijke verordening ter vernietiging aan de Koningin voorgedragen, de toenmalige minister heeft echter aan Ged. Staten bericht, dat geene termen voor de gevraagde ver nietiging waren gevonden. De zaak is hiermede niet uitge maakt, immers niet aan de regeering maar aan den rechter is hier de eindbeslissing. Eigenaar van grond is hij, die daarover het meest vol strekte beschikkingsrecht heeftdoch er is een wet, waarin eigenaar genoemd wordt hij die slechts een beperkt recht heeft, het is de eigenaar van een graf; deze heeft slechts de bevoegdheid om in de grafruimte te doen begraven de plek gronds waar een graf onder is, heeft dus 2 eigenaren. De Hooge Raad heeft in den aanvang van dit jaar, niet voor het eerst, beslist, dat iemand die door een ander (een timmerman, een aannemer bijvoorbeeld bij het bouwen van een huis), een gemeentelijke verordening laat overtreden, zelf strafrechtelijk verantwoordelijk is, wanneer die ander zich als bloot werktuig daartoe heeft laten gebruiken. Onder het zetten van gelagen, is volgens den H. R., ook het gelegenheid geven tot eten (zonder drinken) te verstaan. Wanneer een aannemer buiten staat geraakt zijne ver plichtingen na te komen heeft de ambachtsman die voor hem werkte het recht dadelijk den aanbesteder voor zijn nog niet betaald loon aan te spreken. De haarlemsche rechtbank heeft in het begin van dit jaar uitgemaakt, dat onder dien ambachtsman de handwerksman te verstaan is, niet b.v. eene naamlooze vennootschap, die op zich nam dit soort werk te verrichten, en dit door een ondergeschikte deed uitvoeren. De opvoering van Adam in Ballingschap Tooneel. door Rooyaard's gezelschap in de afge- loope week was naar ons oordeel eene kunstpraestatie van hoogen rang; wij zijn geneigd te zeggen van den hoogsten rang voor zooveel betreft de vervulling der Eva-rolwij kunnen ons wat geschiktheid voor die rol naar uiterlijk en stem en actie betreft geen betere figuur voorstellen dan mevr. Rooyaards ons gaf. De woorden onzer taal vallen als edele vruchten van hare lippen, en hare actie sluit zich met tact aan bij die van haren Adam. Toen Rooyaards verleden jaar zelf die speelde, met een in het laatste bedrijf toomeloos opsteigerende dramatische kracht was Eva, de moeder van ons geslacht, met hem de verpersoonlijking van het uit zondebesef en zondedaad geboren geestelijk en lichamelijk lijden eener gebroken menschheid. Thans waren èn Adam èn Eva anders, maar daarom nog niet slechter, VondeTs kracht ligt in en spreekt uit VondeTs taaldie is hoofdzaak bij het opvoeren zijner stukken, en Adam die in de eerste bedrijven de verzen nog al eens ongevoeld zeide scheen ons in de laatste 2 bedrijven geheel en warm in zijn tragische rol inge leefd. Belial (de heer Van Kerckhoven) was in zijne dictie buitengewoon. Costuums en decor zullen van af sommige zitplaatsen van betooverende uitwerking zijn geweest; jammer was het, dat de beide opgaande voorpenanten terzijde van het tooneel, de bekende papieren roode gordijnen met gele kwasten, voor deze gelegenheid niet met een paar effen gordijnstrooken bedekt waren. Starkadd. 't Moet den heer Albert Vogel gisteravond vreemd te moede zijn geweest, toen hij, na Starkadd een halfduizend keeren met veel succes, zelfs in kleine plaatsen, te hebben opgevoerd, 't in Haarlem met zijn ruim 70.000 inwoners in den meest letterlijken zin voor stoelen en banken mocht doen. Want als we goed geteld hebben, waren er precies 40 personen, een akelige leegte veroorzakende, die beklem mend werkte. Is Starkadd zoo overbekend in Haarlem? Of zat heel Haarlem bij de afscheidsvoorstelling van Carré? Op 't eerste geen antwoord wetend, kunnen we 't laatste beslist ontkennen, want ook daar was 't, in tegenstelling met vorige avonden, stil te noemen. Hoe dit zij, de heer Vogel zal, na de ondervinding, gisteravond opgedaan, wel niet veel lust gevoelen, om in Haarlem nog eens op te treden. Over de opvoering zelf kan ons oordeel gunstig zijn. Wel viel, (wien zal 't verwonderen soms een zekere matheid bij den heer Vogel te bespeuren, maar op andere tijden gaf hij zich weer met geheel zijn gaven, een volle zaal waardig. Van de ten tooneele gevoerde personen beviel die van Seamund, den listigen verleider, 't best. Koning Prod is wel wat zwaar op de hand, zijn grafstem vermoeit. Starkadd, de woeste, vrije, fiere skald, werd goed vertolkt. Als vooral mooie passages noemen we den tweestrijd van Ingel, die door Seamund als 't ware gedwongen wordt, zijn vader te vermoorden en de laatste oogenblikken voor koning Frods dood. Bij een volgende gelegenheid wenschen we den heer Vogel meer succes toe, dan hem gisteravond in Haarlem mocht ten deel vallen. In de rotonde van het museum van Uit andere gemeenten. kunstnijverheid zullen Zondag de afbeel dingen, betrekking hebbende op de egyp- tische beeldhouwkunst, nog tentoonge- gesteld blijven. Ter toelichting en verduidelijking dezer afbeeldingen kun nen allereerst de afgietsels dienen welke zich in de groote zaal bevinden, waaronder de buste van Ramses II, en dei- voornaamste vorsten der XlVe Dynastie, eene bijzondere plaats inneemt. Thans werd bovendien het afgietsel van een groot relief dat als deurbekroning dienst deed, in de rotonde geplaatst dit werd oorspronkelijk gebeiteld in een blok zwart graniet, dat 8000 kilogram weegt en dat de deuropening over spande. Het relief stelt vóór eene kroningsplechtigheid, waar de vorst Sete I door de goden Horas en Set tot ko ning wordt gekroond. Het basreliëf is van eene bijzondere eigenaardige techniek «en creuse" in den steen gehouwen, er is eene zekere ron ding in waar te nemen. Bovengenoemde steen was een geschenk van Fito Pach Hékéhian van Alexandrie aan den koning der Belgen. Zondag is de toegang kosteloos. Bij het maken der uitbreidingsplannen Volksgezondheid, gegrond op de Woningwet is het vaak moeilijk voor gemeentebesturen om reeds dadelijk te bepalen waar nauwkeurig ook alle kleinere straten zullen moeten liggen. De gemeente Leeuwarden heeft daarom in den loop van het vorige jaar een uit breidingsplan ontworpen, waarop alleen de voornaamste kring-straten voorkwamen, en is toen Ged Staten weigerde dit plan goed te keuren in beroep gegaan bij de Koningin. Het beroep is evenwel bij K. B. van 2*2 Juni 1909 no. 34 verworpen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2