MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 9 voor b AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 3e jaargang. ZATERDAG, 2 OCTOBER 1909. No. 40 Het Bloemendoalsch UeekUad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN -i- te Bloemendaal. -3- -s- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk -:- Bloemendaalsche weg 227. -:- si II BI Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Stiet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bloemendaal. Agenda. Voetbal. Zondag 3 Oct., 2 uur. B.V.V. I.D. O.S.B., uit Amsterdam Terrein B.V.V. Hotel Duin en Daal. Zondag 3 October, 2 uur n. m. Matinee door de Bloe mendaalsche harmonie «Crescendo". Bloemendaalsch Verkooplokaal. Dinsdag 5 October 10 verkooping van meubilaire goederen door den make- A. Overakker. Overveen. ndag 3 October, van 8 12 uur v. m. en van 15 uur Jaarlijksche schietwedstrijd van den Bond van Schiet- nigingen van Haarlem en Omstreken. Ook toegankelijk leden van Bloemendaal-Commando en der Schietvereeni- Generaal Joubert. Haarlem Voetbal. ndag 3 October, 2 uur. Haarlem"D.F.C. (Dordrecht), ein aan den Schoterweg. '.ondag 3 Oct., 2 uur. H.F.C. II.Hercules II. Terrein •jaardslaan. Schouwburg Jansweg. onderdag 7 October, 8 uur De Redder. aterdag 9 October, 8 uur. 2de opvoering van De belang- i heid van Ernst, voorafgegaan door De Gezellin. Concertzaal «de Kroon." taandag 4 October, 8 uur. Ie Seance van Joh. Steenman schaertRöntgen. gerlijke Stand. Van Vrijdag 24 September tot Vrijdag 1 October, ie vallen: A. M. DiependaalBuy ten weg z.S. van der igtvan Amersfoort z. en d.C. M. Vogel-Lensen z. Overleden: S. E. ten Hare 74j. te Amsterdam; C. A. Hakker 21 j. te Utrecht; M. E. de Graaff 38 j. Overleden te Meerenberg: R. M. Luivink 44 j.; Jans 73 j. De raad vergaderde Donderdagavond 30 ïllieentebestuur. September te 8 uur. Met den voorzitter en den secretaris waren alle leden aan- zig met uitzondering van den heer Van Hooff.die bericht zend van verhindering De beeren Hoogestein c. s. zonden een vriendelijk schrijven t dankbetuiging in voor de door den raad verleenden un in het betalen der ambachtsschoolgelden hunner jongens. «juffrouw de wed. Duiveman vroeg alsnog voor haar :gen gelijke ondersteuning (f8.voor een cursus) en ver leg dien. Gedeputeerden zonden twee brieven; één hou- nde goedkeuring van de suppletoire begrooting voor 1908; n houdende ontheffing van den heer K. verpleegd in een sticht alhier van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dat zijn hoofdverblijf hier niet zou zijn. De geheele voorlezing van het schrijven van gedeputeer- n wekte bij den raad een langzaam stijgende vroolijkheid ewel de aanleiding tot den aanslag en de beslissing n gedeputeerden beide droevig waren, doch de vroolijke imming werd van zelf gewekt door den gebruikelijken ridischen stijl van het stuk, welke slaap- of lachverwekkend arkt bij het hardop lezen, hoe gemakkelijk hij, in zijn gischen bouw, bij het ziende voor zich lezen ook moge zijn. De gemeentebode vroeg een steuntje in verband met zijne rhuizing naar de gemeenteverschoven naar de begrooting. Is «ingekomen stuk" werd verder ter tafel gebracht een ijsblad van vermenigvuldigingstoestellen', er werd als wij goed lorden door den voorzitter zelfs gezinspeeld op een wet- rnder van de vermenigvuldigingtoestellen en dachten aan n nieuw toestel tot hulp van den ontvanger bij het reke- n of van den ambtenaar van het bevolkingsregister tot het el inboeken van de kleine kindertjes, doch niets van dat het ingezonden stuk was een plaatje van een toestel tot Let afdrukken van met 't schrijfwerktuig getikte stukken, oals er te Amsterdam, naar ter vergadering bleek, reeds 'ruimen tijd en met goed gevolg een Victoriawaterval van ipier den volke ten beste geeft. Het ding waarvoor 'ij ter verkorting bescheiden den naam van «meermaak- oestel" in overweging geven mag voor de secretarie worden aangeschaft, het kost 15000 honderste gulden. Zoo gaat alles Lij ons naar evenredigheid. De heer C. J. Roozen, die vroeg of het meermaaktoestel een beambte uitspaarde moet zijn antwoord bij de sterren zoeken.1) B. en W. vroegen een crediet van f 200.voor het aan- 'i Naar wij vermoeden zal voor het aanschaffen, schoonmaken en toezicht- nouden van en op het toestel, het opvangon der papieren en het betalen der rekening een tijdelijk ambtenaar met blijvende bestemming in de bladen worden opgeroepen. brengen van eene nieuwe huisnummering in de geheele gemeente. De wijze van nummering zal geschieden straats- of wegsge- wijs, voor post en vreemdelingen het gemakkelijkste. Tot schoolartsen werden benoemd voor Bloemendaal de heer Van Beusekom, voor Overveen de heer Bornwater, voor Vogelenzang de heer Kouwenaar. Mr. P. Teding van Berkhout maakte de juiste opmerking, dat uit het slecht verzorgen der tanden vele volksziekten voortkomen en bracht dit punt opzettelijk onder de aan dacht van het dagelij ksch bestuur ter behandeling met de benoemde artsen. Dit werd toegezegd. De jaarwedden der schoolartsen wilden B. en W. regelen naar het aantal lokalen dit ondervond bestrijding; ten slotte werd, op voorstel van den heer De Waal Malefijt bij wijze van proef, voorloopig eene belooning van f80.f50.en f 30.p. j. vastge steld. Blijkbaar verwachtte de raad dat het de benoemden niet om geldelijke tegemoetkoming van eenige beteekenis te doen zal zijn, want het spreekt van zelf dat f 30.zelfs te weinig is voor een eerlijk en nauwgezet geneeskundig onderzoek van een school met minstens 100 kinderen, daargelaten nog, dat de werkkring zich veel verder uitstrekt. De heeren zullen ongetwijfeld eene verordening bepalend hun werkkring bij het besluit hunner benoeming ontvangen. Uit drukkelijk is gevraagd en bepaald dat de heeren dadelijk na de aanneming hunner benoeming aan het werk zullen gaan. De heer Koolhoven had reeds geruimen tijd geleden aan gedrongen op eene grootere belasting van groote honden in verband met hunne groote glijbaqen aan ingewijden is het helaas bekend, dat met dit laats!e in goed nederlandsch iets bedoeld wordt ook eindigende met «lasting." De heer Van Tienhoven maakte het den heer Koolhoven moeilijk door nu precies te willen weten, waarin het groote nadeel van groote honden bestond, hij brak verder een lans voor politiebeambten, die politiehonden opkweeken en zich dat deel hunner broodwinning door hoogere belasting zouden zien ontgaan. Het mocht niet baten, de raad vond blijkbaar met den voorzitter, dat wie groote bonden houdt ook een groote en bovendien gevulde beurs heeft en dat men niet ter wille van grootendeels ten eigen bate ondernomen hon- dendressuur van politiebeambten eene algemeen werkende belastingverordening kon verwerpenzij werd aangenomen met de stem van den heer Van Tienhoven tegen. De belasting is nu f 5. voor een pleizierhond met een schoft van 50 e.M. of minder; f 10. voor een grootere. Voor dienst- en waakhonden wordt de helft van die bedra gen gevorderd. Zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld de volgende verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van straten, wegen of openbare gronden Artikel 1. Voor het in gebruik hebben of aan het verkeer onttrek ken van straten, wegen of openbare gronden worden de volgende rechten geheven Voor het innemen van een gedeelte van straten, wegen of openbare gemeente-gronden, voor elke week of gedeelte eener week per M2. f 0.10. Voor het afsluiten van den openbaren weg voor rij- en voertuigen per etmaal f 2.50. Akt. 2. De rechten zijn verschuldigd door dengene, die de ver gunning heeft aangevraagd of zijn rechtverkrijgende. Art. 3. Deze verordening treedt in werking den lsten Januari 1910. De toelichting van den voorzitter maakte slechts melding van tassen steenen op bermen of zijkanten van wegen. Ook op de invordering dezer belasting werd eene ver ordening vastgesteld. De volgende benoemingen werden gedaan bij het herhalings- onderwijs in de gemeente voor den cursus 1909/1910. a. tot hoofd der herhalingsschool te Bloemendaal benoemde de raad den heer A. IJzerman, te Overveen den heer C. J. Th. Leistikow, te Vogelenzang den heer W. J. de Wild. b. tot onderwijzers aan de herhalingsschool te Bloemen daal de heeren T. Popma en G. Kok en mej. A. Abbing, te Overveen de heeren M. J. Doemen en J. C. de Vries en mej. C. K. Ahlers, te Vogelenzang den heer J. van Snippen- berg en mejuffrouw E. Korsten. De heer L. G. Prins van «Bijdorp" te Overveen werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Een snip grond werd aangekocht tot verbreeding van den Zijlweg ter hoogte van den grond van den heer Bos. In de bestaande verkeersverordoning werd het aantal kommen in overeenstemming gebracht met het dienaangaandt onlangs genomen raadsbesluit (wijziging der politieverordening). Hier gekomen bracht de voorzitter in behandeling ver schillende voorstellen van de Binnen landsche-Exploitatie- Maatschappij tot, gelijk de agenda het uitdrukteOverdracht van grond in het Kweekduin, aankoop van een gedeelte sloot, overdracht van grond in Duin en Daal, wijziging van een wegenplan envaststellen van een wegen plan Van het laatste hebben wij niets bespeurd, het betrof het geven van vergunning tot bebouwen van een gedeelte van Kweekduin, waarvoor zoodanige vergunning nog niet bestaat. Dit laatste plan had, de heer Teding van Berkhout maakte wat de wijziging van een wegenplan betreft er opmerkzaam op, de gezondheids-commissie moeten passeeren er zal nog wel wat over te zeggen zijn; bij hun ontwerp immers hebben B. en W. nagelaten een kleinste grondoppervlak te noemen waarop één huis zal mogen ge bouwd worden, en als men later de gemeente niet in vele leelijke en sommige mooie brokstukken wil zien uiteenvallen, dan zal een dergelijke eigendomsbeperking voor gedeelten als Kweekduin noodig zijn. Wij zullen dit ontwerp-besluit wel met het wettelijk advies in de volgende vergadering terugzien. Bij de opheffing der onbewoonbaarverklaring van de woning des boschwachters in de Schapenduinen, bracht een der leden hulde aan B. en W., dat dit college de zaak der onbewoon baarverklaring destijds zoo degelijk had aangepakt. Drie bloemendaalsche geneesheeren hadden verklaard dat het huis wegens vocht zeer ongezond was. Maar nu kwam de ge meente-architect verklaren, dat hij eigenlijk niet veel onbe woonbaars aan de woning kon bespeuren. B. en W. hebben toen het advies van den heer Michielse ingewonnen die de woning niet geschikt bevond voor menschelijk verblijf. Onder dank werd aanvaard een aanbieding van grond tot verbreeding van den Meerenbergschen weg, gedaan door jhr. W. v. d. Wijck, namens zijn echtgenoote. Bij de rondvraag informeerde de heer Tideman of bij B. en W. iets bekend was van een demping van het meertje van Caprera, naar een gerucht in de gemeente liep. De voorzitter antwoordde in ontkennenden zin. De heer Bispinck vroeg of nu in Haarlem een tram zal komen, B. en W. met de zaak van een tram door deze ge meente, die daarmede verband houdt, spoed zullen betrachten. Daarvan deed de voorzitter toezegging. De heer Tideman zeide dat eenige ingezetenen op den Bloemendaalschen weg nabij Hartenlust klagen over het ge mis eener rioleering en vroeg of men eerlang dienaan gaande plannen kan tegemoet zien. De voorzitter antwoordde, dat men met verschillende on derhandelingen bijna gereed is en dat de zaak bij de gemeen- tebegrooting zal behandeld worden. Toen het was bijna 10 uur ging de raad over in een zitting met gesloten deuren tot behandeling van het laatste agendapuntaankoop van grond voor de stichting van een raadhuis. (Het laatste gedeelte van ons verslag is ontleend aan de Stads-Editie.) Kerknieuws. £ed' Hei7- öemerf,te; fmdag 3 Oct. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 3 Octo ber voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk t.e Vogelenzang, Zondag 3 October Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Messchaert-Röntgen. Muziek. 4 October a.s. zal onze gevierde meester zanger zich op de le séance van Joh. Steenman in de Kroon doen hooren. Het programma bevat veel schoons. De heer Messchaert zal 0. m. zingen Liederen van Schubert en Brahms en de heer Röntgen speelt de Sonate op. 26 as majeur van Beet hoven, terwijl de heer Steenman zal voordragen vioolsoli van Tartini en Haydn. Op de 2e séance, 3 November a.s., zal het Boheemsch Strijkkwartet optreden. Zoowel de heer Messchaert als het Boheemsch Strijkkwartet zullen in dit seizoen te Haarlem niet meer optreden. Morgen (Zondag)middag, des namiddags Plaatselijk ten 2 ure, zal op het terras van hotel Nieuws. «Duin en Daal" een matinee worden gegeven door de Bloemendaalsche Har monie «Crescendo", aangeboden door de Vereeniging «Bloe- mendaal's Bloei". Zoowel voor leden als voor niet-leden van deze vereeniging is de matinee toegankelijk. De Bond van Schietvereenigingen van Haarlem en Om streken zal morgen zijn jaarlijkscben schietwedstrijd houden op de banen te Overveen. Ook leden van Bloemendaal-Commando en der Schietvereeni- ging Generaal Joubert hebben toegang en kunnen mededingen. Het bestuur der nieuwe christelijke school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs alhier, deelt ons mede, dat, van het uit 19 sollicitanten vastgestelde drietal, be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1