staande uit de heeren O. A. Houwen te Bloemendaal, D. W. Putto, Steenwijk en A. Lagard, Haarlem, de heer O. A. Houwer werd benoemd lot hoofd dier school. IJsclub »H a r t e n 1 u s t." Dezer dagen is door eenige bewoners van het park Har- tenlust de «IJsclub Hartenlust" opgericht, welke zich de beoefening van het ijsvermaak op de vijvers van Hartenlust ten doel stelt. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren F. Heckman, voorzitter; J. A. Boom, secretaris-penning meester en L. P. de Stoppelaar, commissaris. Aan een 5-tal ingezetenen van Overveen is dezer dagen het buitenkansje ten deel gevallen, op een gezamenlijk «tientje" in Staats Loterij de 100.000 te trekken. Met een vroolijk avondje in »'t Raadshuis" werd deze geluksdag besloten. De heer O. A. Houwen, onderwijzer te Bloemendaal, is benoemd tot hoofd der met 1 Jan. 1910 te openen Christe lijke school voor M. U. L. O. Toen J. van den Berg, jachtopziener te Aerdenhout, deze week 2 wildstroopers uit Haarlem wegens het strikken van konijnen, wilde bekeuren, werd hem door dit tweetal gedreigd, dat zij hem de hersens zouden inslaan, als hij hen niet ongemoeid liet. En toen zij plannen maakten de daad bij het woord te voegen, stond Van der Berg niets anders te doen, dan uit zelfverweer zijn revolver te trekken. Hiervoor hadden zij zooveel ontzag, dat zij aan den haal gingen. Hun namen zijn echter bekend, zoodat dit muisje nog wel eens een staartje voor hen kan krijgen, wat dan trouwens ook te wenschen is. Naar wij vernemen, zal het Maandag 4 October juist 25 jaar geleden zijn, dat P. Sarlet bij den heer J. H. Krul, brandstoffenhandelaar te Overveen, in dienst trad. Wij ver wachten, dat het den vriendelijken en behulpzamen jubilaris dien dag niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. Met enkele wooiden vestigen wij nog even de aandacht op de verkooping van a.s. Dinsdag in het Bloemendaalsch Verkooplokaal. Voor nadere bijzonderhoden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer voorkomende. Schietwedstrijd «Bloemendaa 1-Commando". Zondag 26 September hield de schietvereeniging «Bloemen daal Commando" haren jaarlijkschen onderlingen schietwedstrijd op de banen te Overveen. Er werd geschoten op 200 M. in 3 klassen, met geweer model '95. Behalve dat er door de vereeniging zelf prijzen waren uitgeloofd, waren er door verschillende particulieren eenige zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. O.a. een verguld zilveren eere-medaille door mevrouw Visser van Hazers- woude en een prachtige tweeloops Winchester buks door den heer J. J. L. ten ICate. Toen 's morgen 8 uur de eerste schoten vielen, was 't weer van dien aard, dat er algemeen een mooie dag tegemoet gezien werd. Toch waren er al enkelen, wat meer pessimistisch of profetisch aangelegd, die op grond van hun barometerraadplegingen iets mompelden van«als 't maar zoo blijft 1" En ja, hoor 1 Bij elven begon het al. Uit de donker-grijze wolken viel al heel gauw een stortregen neer, herinnerende aan de dagen van den zondvloed. Sauve qui peut, was het wachtwoord. In de weinige tentjes werd bescherming gezocht. De menschen in den kuil, anders geen benijdenswaardig baantje hebbende, waren er nu nog niet het minst aan toe. Zij zaten tenminste laag en droog. Nadat de regen in zooverre verminderd was, dat de schijf tenminste weer zichtbaar was, werd er voortgegaan met schieten. Pas was men evenwel weer aan den gang of daar kwam weer van 't zelfde laken een pak. Sommige schutters, tot op hun lichaam toe nat, lieten nu verder Gods water maar overhun natte Zondagsche pakje gutsen en bleven met stoicijnsche kalmte hun lood maar sturen naar de zwarte roos. Ja! daar moesten ze heen, maar heel vaak ook gaf de aanwijzer te kennen, dat de bedoelde roos slechts ontaard was in een leelijken poedel. Menigmaal werd dan ook de opmerking op de banen gehoord, dat niet best ge schoten werd. In de middaguren kwam de muziekvereeniging «Crescendo" uit Bloemendaal de leege tafeltjes bij de consumptietent en deszelfs eigenaar wat troosten in hun verlaten- en een zaamheid. Erg goed kwam de muziek nu juist niet tot zijn recht in de linnen kist, waar de muzikanten als zeker soort haringen zaten. Onder druilerig, ongezellig weer werd doorgeschoten tot 5 uur. Toen wist men wel zoo wat, na verschillende kans berekeningen, hoe men «er voor" stond. 's Avonds, ongeveer 8 uur, vereenigden de schutters, al of niet vergezeld van hunne dames, zich weder in de zaal van het hotel «Welgelegen" te Bloemendaal. Daar was 't een gezellige drukte. De heer J. J. L. ten Kate was zoo welwillend, de prijzen met een toepasseljjk woord uit te reiken. Hier volgt de uitslag. Maximum aantal punten 50. Personeele wedstrijd le klasse: le prijs J. Lin deman, 45 p., 2e pr. D. Houtgraaf, 44 p., 3e pr. L. H. Koolhoven, 43 p., etc. 2e klasse: le prijs M. Kokkelkoren, 37 p., 2e pr. D. Vader, 37 p., 3e pr. Ant. Bijvoet, 35 p., etc. 3e klasse: le prijs E. Luykman, 36 p., 2e pr. J. Hek- ker, 32 p., 3e pr. J. de Niet, 26 p., etc. In den eere-wedstrijd le, 2e en 3e klasse, behaalden D. Houtgraaf, D. Vader en E Luykman den len prijs, resp. met 130, 110 en 105 punten. De verguld zilveren medaille van mevr. Visser van Hazers- woude werd op de vaste baan geschoten door H. de Vries, met 43 p. Op de vrije baan behaalde F. Hekker den len prijs met 30 p., D. Houtgraaf den 2en prijs met 30 p. en L. H. Koolhoven den 3en prijs met 29 p. Door twee duettisten uit Amsterdam werden hierna eenige leuke voordrachten gegeven, die zeer in den smaak vielen. Ongeveer 11 uur werd het gezellig samenzijn met een kort woord van den heer Van der Flier gesloten. Uit het politierapport. Wildstrooper in het duin. Toen de rijksveldwachter brig, titulair De Bruin te Zand- voort een dezer dagen in de duinen onder deze gemeente een wildstrooper aantrof, ging deze aan den haal en vluchtte het Noordzeestrand op. Op bedoeld strand kwam uit de rich ting Zandvoort een man aan en de strooper, die een grooten voorsprong op den rijksveldwachter had, maakte met dien persoon een praatje. Spoedig was men het eens. De strooper en bedoelde man verwisselden van jas en hoofddeksel. De strooper ging nu als gewoon wandelaar in de richting IJmuiden en de wandelaar, als strooper verkleed en be laden met een 20-tal konijnen, volgde ham op een afstand. De Bruin haalde nu den met konijnen beladen man in, waarop deze de konijnen in den steek liet welke nu door De Bruin als gevonden voorwerpen werden mede genomen. Des mid dags verscheen echter de wildstrooper ten huize van De Bruin, om zijne konijnen hij had' dan maar liever een be keuring van een paar gulden, als dat hij de konijnen mistte want die brachten hem veel meer op. Proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van art. 461 W.v.S. contra P. Z., J. E., D. V., A. K., A. J., J. T. R. en J. V., rep. wonende te Ve'sen en Haarlem. Bekeurd wegens het rijden met een rijwiel door het Bloemendaalsche bosch A. B. en B. P. V. te Bloemendaal. Wegens het rijden met een rijwiel zonder licht M. B. te Bloemendaal en A. H. H. te Overveen. Tegen den eigenaar van automobiel H 2509. G. W. de B. te 's Gravenhage, is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet verlicht hebben van nummer en letter aan de achterzijde. Verloren: Een rood beursje met eenig klein geld. Gevonden: Een sleuteltje en een paar bruine kousen. Rooniscll Sommigen meenen, dat wij deze rubriek T- hebben geopend om het roomsch-katho- liatliolicisme. r 7 hcisme te bestormen of roomsch-katbo- lieken te kwetsen. Het is ten deele juist andersom. Wij openden deze rubriek deels om onze protestantsche lezers en anderen te doen zien, wat velen hunner zoozeer missen geloof, geloofsijver en de beteekenis van organisatie, offer vaardigheid en onderlinge trouw. Anderdeels openden wij deze rubriek om de waarheid te dienen. Voor een te Haarlem te stichten R.K. school (een der negen) is de azijn makerij der firma Van Dieren Bijvoet aangekocht. Dat het de r.-katholieken niet aan geld, daar voor, ontbreekt, blijkt uit het feit, dat het perceel in de veiling op 6000.is gemijnd. De Maasbode van Vrijdagavond bevat een sympathiek (sympathiek om zijn openhartigheid) artikel, geteekend een K. K. Priester. Het is getiteldEen schoone taak voor de vereenigingen «Geloof en wetensohap* en begint als volgt: «Het is ongeveer een jaar geleden, dat de Z. Ew. Pater Alberdingh Thijm S. J. op het Eucharistisch Congres te Londen van Engelands Katholieken den machtigen steun des gebeds kwam vragen voor de bekeering van Neerlands Pro testanten. Eene heerlijke gedachte, den zielenijver van den vurigen priester waardig 1 Welke geheime trilling van aan doening heeft niet, bij het vernemen van dit plan, de harten van Hollands Katholieken beroerdHoe begon het droeve medelijden, dat hen ten opzichte hunner dwalende broeders vervulde, plaats te maken voor de blijde hoop, dat mis schien eene bekeering op groote schaal te wachten stond. Doch bij die vrome gevoelens mogen wij het niet laten." De priester geeft dan eenige wenken voor de propaganda van zijn geloof. Hij wil het werk verricht hebben in de vereenigingen van geloof en wetenschap (waarschijnlijk is daarmede bedoeld het voorbereidend werk van theoretiseeren en elkander opwekken) opdat daarna praktisch op andersdenkenden gewerkt worde doorI het VoorbeeldII het gebedIII het geschreven en gesproken woorda door voordrachten, waarbij protestanten worden uitgenoodigdb door aan protestanten, die men persoonlijk kent en die eenigszins catholiciseeren (bizonder aan die, welke een vroom christelijk leven leiden), boeken ter hand te stellen als (volgen eenige titels)c door priesterlijk onderricht der protestanten d door het benoemen eener commissie b.v. van 4 leden, 2 priesters en 2 leeken, die zich tot taak stellen, te onderzoeken, welke oorzaken vooral een meer algemeene bekeering in den weg staan, en welke middelen die oorzaken kunnen wegnemen (wij zouden de commissie overbodig achten, aan een meer algemeene bekeering staan in den weg, wat ook mede de oorsprongen zijn van het protestantismede misbruiken die in de roomsche kerk zelve heerschten als heden ten dage standen onderscheid, plutocratie, millioenen vastleggen in doode dingen, de duurte van den eeredienst, het door vele priesters meer hechten aan routine en dogma, dan aan de levende ziel en den levenden Heiligen Geest. Red.) Toch doet het vreemd aan ten slotte in voormeld artikel nog te lezenBij dit alles behooren de leden van G. en W. steeds indachtig te zijn de vermaning van het concilie van Utrecht, om weliswaar nooit liefdedienst aan andersdenkenden te weigeren, maar toch ziek volstrekt te wachten van omgang met hen, waaruit nadeel voor ons eigen geloof te vreezen is. Voetbal. Sport. A.F.C. I.—B.VV. I. Om 2 uur stelden beide partijen zich op onder leiding van scheidsrechter Wiegand. B.V.V.'s opstelling luidt als volgt: Zweerts, doel; Van Rietschoten en Boskamp, achterVeit- hoven, Voet en Houtgraaff, middenVan Kessel, H. van Riessen, Van der Lugt, Stals en G. van Riessen, voor. Na den aftrap krijgen beide partijen groote kansen, doch door slecht schieten loopt dat alles op niets uit. Opeens, na mooi opdringen van G. van Riessen, staat Stals zoo goed als voor vrij doel. Hij heeft maar voor 't inschieten. Ko schiet dan ook wel doch er overheen. Nu komt de rechter- wing los en na mooi spel maakt H. van Riessen de eerste goal. Zoo'n stand bevalt A.F.C. niet want hun spel wordt forscher en mooi dringen ze op. Van Rietschoten moet nu alleen redden. Hij glijdt echter uit op 't natte veld en A.F.C. passeert den laatste» man en maakt den stand op 11. Vele aanvallen van A.F.C. worden door 't mooie spel Yan Voet gekeerd. Rust kwam met 1 1. Na de rust is Bloemendaalsch voorhoede verslapt doch de achterhoede werkt zooveel te harder. Weer komt Stals voor vrij doel en weer trapt hij er over. Nu komen Van Kessel en G. van Riessen weer los en ze geven prachtkansen door hunne voorzetten. Eindelijk weet Stals er een van te benutten en hij doelpunt onhoudbaar. Stand 2 1. Weer krijgt Stals een kans en nogmaals gaat de bal er over. Doch hij weet alles goed te maken door voor B.V.V. de derde goal te maken. Deze stand bleef totdat scheidsrechter Wiegand time blies, 't, Zou goed zijn als Stals eens kwam oefenen in 't schieten want prachtige kansen heeft hij verknoeid. Volgenden Zondag, 3 October speelt B.V.V. I. tegen D.O.S.B., voor den bond, op eigen terrein. X. Schouwburg Jansweg. A.s. Donder- Tooneel. dag wordt alhier door het Nederlandsch Tooneel opgevoerd: DE REDDER. Comedie in vier bedrijven door Felix Philippi. De duitsche moralisten der laatste jaren hebben zich bezorgd gemaakt over den gemoeds- en geestestoestand van het dnitBche jonge meisje uit de rijkere standen. Het duitsche familieleven der middenklasse, waarin het jonge meisje al spoedig de bedrijvige moeder in keuken, kelder en waseh- keuken ter zijde stond, en onder het waakzaam oog der matrone niet zeer ontwikkeld, maar wel zeer huiselijk en braaf werd, heeft reeds sinds lang een schok gekregen door de Höhere Töchterschule, en het gemeenschappe lijk sport- en fietsvermaak; maar men kon deze grootere ruimte van be weging voor lichaam en geest weldadig noemen. Anders is het met doch ters van de steeds rijker wordende handelsvorsten, opgegroeid iD het begrip, dat voor haar geen weelde te duur, en tevens geen begrip te vrij is. De vaders, den geheelen dag bezig met geld verdienen, besehouwen het gezin voornamelijk als een gelegenheid om aan de wereld het resultaat van huu financieel geluk te doen zien; de moeders treden gaarne op als draagsters van al dien rijkdom, verblindende gastvrouwen, beschermsters van kunst en kunstenaars, verkwistende modedames, in haar paleizen ontvangend als Renaissance-prinsessen uit de italiaansche handelsrepublieken. Deze hee^ vooral Sudermann geteekend in Das Blumenboot en Sodom's Ende. Zij heb ben voor haar dochters evenmin eenige bezorgdheid over als de vaders. De meisjes zijn dus overgelaten aan het onderwijs dat de wufte uitgaande geld- wereld haar geven kan, of nog erger, aan de leiding van haar broers, die er een eer in stellen op parijsche petits-crevés te gelijken, en hun leven met paarden, maitressen en speeltafelvrienden doorbrengen. Hoe verderfelijk zulk een opleiding, met de vrijheid van het germaansche leven, in tegenstelling b. v. met het opgeslotene en strengbewaakte van de fransche meisjes van goede familie op het jonge meisje moet werken, en hoe verwonderlijk het is wanneer zij daarna nog voor eenvoud, hartelijkheid werkelijk geluk en werkelijke vrouwelijke deugden vatbaar is, hebben Sudermann in de twee genoemde stukken, (ook eenigszins Nordau, Misch Lothar) en Philippie in Der Helfer aangetoond. Johannes Oddendahl, senator van een der grootste handelssteden, hoofd van een der oudste en rijkste firma's, is aan den rand van het faillisse ment. Hij heeft over weinige dagem 400.000 mark noodig, in vergelijking van de cijfers waarmee hij werkt, misschien niet zoo'n groote som, maar hij kan ze niet te leen vragen zonder aan standgenooten, handelsvrienden concnrrenten een blik in zijn zaken te gunnen, en dat staat gelijk met het omverwerpen van zijn crediet. Consul Petersen, een werkelijk vriend, gaat den toestand na en is het met hem eens. Het is trouwens de vraag of zelfs het openbaren van zijn nood aan een andere groote firma hem steun verschaffen zou, want het is een tijd vun crisis, ieder heeft noodig zooveel hij zelf kan bijbrengen om de spanning uit te houdenPetersen zelf kan ook niet helpen. Eén man is er, die zou kunnen helpen als hij wilde. Sinds eeuigen lijd is in de stad een handelsbank gevestigd, die met buitengewoon geluk en en buitengewone brutaliteit belangrijke geldoperaties onderneemt; de direc teur Steinharter is een jonge man, maar blijkbaar een financieel genie. Hij geniet ook van zijn voorspoedzooals de werkkring van zijn bank de handelstransacties van de oude soliede huizen te boven gaat, zoo ziet zijn elegante villa, in het parkkwartier van de nieuwe stad, op de deftige ge bouwen iu de binnenstad neer. Jlaar hij heeft een heel slechte reputatie men spreekt van de mysteriën der villa Steinharter; de directeur heet voor vrouwen en meisjes van iederen stand gevaarlijk. De senator Odden dahl, in dit geval zijn tegenzin tegen het Amerikaansch financiestelsel van den nieuweling vermengend met zijn vooroordeelen als oud-patrieiseh familie hoofd, heeft zich met kracht verzet tegen het toelaten van den jongen Steinharter in de verschillende sociëteiten, clubs, enz., waar hij met de dames der aanzienlijke coterie in aanraking zou kunnen komennog pas heeft Oddendahl zelf hem met voldoening den ongunstigen uitslag eener ballotage gemeld. Het is den senator dus uiterst moeielijk, te besluiten juist dezen man om een gewichtigen dienst aan te spreken, en hem de 400.000 mark ter leen te vragen. Maar juist omdat Steinharter dit ook wel weten zal, meent Petersen zijn vriend Oddendahl te moeten aanmoedigen om den stap te doen; door de tegemoetkoming van zijn vijand gevleid, zal Steinharter, als Oddendahl zelf komt, niet zooals anders wellicht het geval zou zijn, rechtaf weigeren. Dit is het begin der historie; hoe het perverse, althans lichtzinnige meisje Beate, Oddendahl's jongste dochtertje, deze plannen doorkruist, en zorg en strijd op geheel andere wijze komen dan de oude senator ze ver wachtte, wordt in de drie verdere bedrijven uiteengezet. De rollen die deze drie, Oddendahl, Beate en Steinharter omgeven, zijn alle vau beteekenis; de oudste dochter, getrouwd met een grondeigenaar, verpersoonlijkt de verstandige, gelukkige natuurwijsheid, de frischheid van gemoed tegenover de afdwalende zuster; de moeder, de boekhouder Broekman, de vroegrijpe zoon, zelfs de knmerdienaar, de vriend, de knecht die zijn dienst komt aanbieden, de kapper, allen zijn kleurig getypeerd. v. L. Het rijk geeft kosteloos gelegenheid tot Onderwijs. opleiding voor de akte landbouw te Zutphen en Breda. In laatstgenoemde plaats tevens voor tuinbouw. De cursussen zullen driejarig zijn. Het is den minister van binnenlandsche zaken gebleken, dat gemeenbesturen nieuw aangestelde onderwijzers in dienst doen treden, alvorens hun dienstbetrekking bij de gemeente, waar zij tot dusverre werkzaam waren, een einde had genomen. Zoowel in 't belang der onderwijzers, die door 't verlaten van hun betrekking vóór den dag, waarop 't ontslag in gaat, de kans loopen hunne aanspraak op betaling van een gedeelte van hun bezoldiging te verliezen, (volgens De Gemeen testem mag 't salaris tot den dag van vertrek niet onthou den worden) als in dat van de gemeenten, die tengevolge van 't vertrek van de onderwijzers, aan hare openbare lagere scholen ontijdige vacatures zien ontstaan, komt een dergelijke toestand Z. E. ongewenscht voor. De minister verzocht Ge deputeerde Staten de gemeentebesturen er op te wijz9n geen onderwijzers in dienst te doen treden, op een tijdstip waar op zij nog in dienstverband bij een andere gemeente staan. Haarlem, 28 Sept. 1909. ZoiHlPl" verailt- Geachte Reda'tie. Woordelijkheid Daar het binnen korten tijd mogelijk der redactie. zal Zijn, dat de electrische-tramverbin- ding HaarlemOverveen langs den Zijl- weg tot stand komt, en dan wel doorgetrokken zal worden naar Bloemendaal, ben ik zoo vrij, de volgende opmerkingen te doen. De Bloemendaalsche Straatweg is mijn inziens veel te smal voor den aanleg eener electrische tram. Door het drukke auto mobiel- en rijtuigverkeer op dezen weg zal de totstandkoming ervan zeer belemmerd worden. Eene verbinding Overveen—Bloemendaal denk ik me thans volgens deze idée. Zijlweg, Bloemend. Straatweg, Tetleroder weg, Hooge-Duin-en- Daalsche weg, Midden-Duin-en-Daalsche weg, Karmelweg, Lage-Duin-en-Daalsche weg, Mollaan, Bloemend. Straatweg, Korte Klever laan, in verbinding met de bestaande lijn. Of: Lage- Duin-en-Daalsche weg tot Hotel Zomerzorg door de Zomer- zorgerlaan, Koepellaan, Schoollaan, Bloemend. Straatweg tot Korte Kleverlaan. Met laatstgenoemde lijn komen de bewoners van Kweekduin in directe verbinding met de kom der gemeente Bloemendaal en de daar gevestigde winkeliers, wat zeker voordeelig voor hen zal zijn. Ik geloof wel, dat met genoemden aanleg zoo wel de bewoners van het tegenwoordig druk bebouwde Kweek duin, als ook de neringdoenden van Bloemendaal gediend zul len zijn en de tram zal door het mooiste gedeelte van Overveen- Bloemendaal rijden, wat zeker een bezoek vergemakkelijkten het genot er van verhoogen zal. Hoogachtend, Een liefhebber van Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2